PDA

View Full Version : Λάστιχα 150/18 90/21 - γνώμες



spyro
09/04/2022, 11:11
Μετά απο 10 χρόνια συνεχούς χρήσης των ΜΤ90-pirelli στο 990 μου, είμαι αναγκασμένος να ψάξω εναλλακτική.

Πέρα απο τα trail 2 δεν έχω άλλη άποψη. Ακούω γνώμες απο εμπειρίες σε σύγκριση με τα trail 2. Παρακαλώ να αναφέρετε και μηχανη που τα δοκιμάσατε / χρησιμοποιήσατε. Με τα trail 2 νομίζω οτι υπήρχε μια ΟΚ προσωπική εμπειρία. Τίποτα το συνταρακτικό. Δεν τρελάθηκα κιολας. Αυτά θα αναγκαστώ να βάλω οκ αλλά λέω μήπως χάνω κάτι άλλο.

(Δεν περιμένω να τα συγκρίνετε με τα mt90 γιατί προσωπικά πιστεύω οτι είναι εκτος σύγκρισης :p )

Mariner
11/04/2022, 09:35
Σπύρο, στο 990 για ασφάλτινο λάστιχο είχα μείνει ευχαριστημένος και απο την τότε έκδοση των Dunlop trailsmart ( τα ονόμαζε κάπως αλλιώς τότε).

Γενικότερα λάστιχο με τον χαρακτήρα του mt90 δεν νομίζω να υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά. Γενικότερα δεν ξέρω πόσο σε ενδιαφέρει το χωμάτινο κομμάτι αλλα αυτό το ΣΚ δοκίμασα τα scorpion rally STR (γελαει ο κόσμος με το rally στο ονομα) και στην άσφαλτο ξεχνούσα πως φοράω τακουνάτο λάστιχο.

spyro
11/04/2022, 09:56
Σπύρο, στο 990 για ασφάλτινο λάστιχο είχα μείνει ευχαριστημένος και απο την τότε έκδοση των Dunlop trailsmart ( τα ονόμαζε κάπως αλλιώς τότε).

Γενικότερα λάστιχο με τον χαρακτήρα του mt90 δεν νομίζω να υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά. Γενικότερα δεν ξέρω πόσο σε ενδιαφέρει το χωμάτινο κομμάτι αλλα αυτό το ΣΚ δοκίμασα τα scorpion rally STR (γελαει ο κόσμος με το rally στο ονομα) και στην άσφαλτο ξεχνούσα πως φοράω τακουνάτο λάστιχο.

dunlop trailsmart you say Μαρίνο ... :a014::hmm:
Άραγε πως να συγκρόνονται με τα Trail 2. Πιο σκληρά / πιο μαλακά κτλ

Γενικά δε θέλω να τα μπερδεύω. Όταν είναι χώμα = χωμάτινα λάστιχα. Μπορεί το μηχανάκι να ειναι On-off αλλά τα λάστιχα πρέπει να μην έχουν κρίση ταυτότητας :lol:

Mariner
11/04/2022, 10:59
dunlop trailsmart you say Μαρίνο ... :a014::hmm:
Άραγε πως να συγκρόνονται με τα Trail 2. Πιο σκληρά / πιο μαλακά κτλ

Γενικά δε θέλω να τα μπερδεύω. Όταν είναι χώμα = χωμάτινα λάστιχα. Μπορεί το μηχανάκι να ειναι On-off αλλά τα λάστιχα πρέπει να μην έχουν κρίση ταυτότητας :lol:

Στο 990 δεν είχα προλάβει να δοκιμάσω τα trail :( Στο GS που έχω δοκιμάσει και τα 2 μου άρεσε περισσότερο η κορώνα του trail αλλα τετραγώνισε πιο εύκολα (βέβαια μιλάμε για άλλες διαστάσεις/βάρος).

Γενικότερα νομίζω πως οι διαφορες σε αυτή την κατηγορία ειναι απο τις προσωπικές προτιμήσεις του καθενός και την οδήγησή του.

spyro
11/04/2022, 11:42
Στο 990 δεν είχα προλάβει να δοκιμάσω τα trail :( Στο GS που έχω δοκιμάσει και τα 2 μου άρεσε περισσότερο η κορώνα του trail αλλα τετραγώνισε πιο εύκολα (βέβαια μιλάμε για άλλες διαστάσεις/βάρος).

Γενικότερα νομίζω πως οι διαφορες σε αυτή την κατηγορία ειναι απο τις προσωπικές προτιμήσεις του καθενός και την οδήγησή του.

Ψάξε, ψάξε τι βρίσκει κανείς. Ωραιο site!! Όλα τα ελαστικά ανά μοντέλο

https://gr.mynetmoto.com/shop.cfm/moto/ktm/6048-990-adventure-r-lc8/%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1-%CE%BB%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%87%CE%B1.html

μάλλον Trail θα βάλω αλλά απο αυτά που διάβασα στο νετ αυτές τις μέρες αν έβαζα κάτι άλλο θα ήταν Metzeller Turance Next II

Vstrommer71
16/04/2022, 12:17
Στο 690 τα απολύτως καλύτερα all around ήταν τα Metzeler Sahara που φορούσε πρώτη τοποθέτηση.Αξιοπρεπέστατα παντού εκτός λάσπης.
Αντιθέτως π.χ τα TKC80 απλώς άθλια στο συγκεκριμένο.
Μιλάμε βέβαια 10 χρόνια πίσω,αλλά στο 990 θα την έψαχνα με τα Sahara και πιο συγκρατημένα φορτώματα και ταχύτητες,μιας και νομίζω ο δείκτης βάρους τους είναι μια σκάλα κάτω από τα προτεινόμενα για μεγάλα.
Εννοείται πολύ καλό κράτημα και στην άσφαλτο,με μέτρια βέβαια αντοχή στον χρόνο.