PDA

View Full Version : Όλο και κάτι γίνεται



Dwraaa
11/04/2022, 13:46
Καλησπέρα παιδιά
Όταν πρώτο μετακόμισα μου έκαναν κάποιες γρατσουνιές στην μπαγκαζιερα...ρωτοντας έμαθα ότι το κάνουν και σε άλλα μηχανάκια και αμάξια αυτό....
Πριν κάποιες μέρες είχα φύγει για 5 μέρες και το άφησα παρκαρισμένο, γυρνοντας παρατήρησα ότι οι καθρέφτες είχαν σπάσει (ενώ τους είχα αλλάξει πρόσφατα)
Τα λάστιχα καινούργια, το πίσω λάστιχο χάνει συνέχεια αέρα πλέον...
Το έφερα σε λαστιχαδικο και μου είπαν πως είναι τρυπημένο σε 3 διαφορετικά σημεία πάνω στην ρόδα και στο πλάι...
Τι να κάνω πια;;;έχω απηδυησει....
Έχετε κάποια ιδέα προστασίας;;

doctor_john
11/04/2022, 13:55
Πάρε νηστίσιμα γλυκά στον συνταξιούχο που παρκάρει εκεί όταν λείπεις ή που περνά συχνά αν είναι είσοδος σπιτιού κοντά.
Πες του δακρυβρεχτα τον αγώνα που κάνεις εργαζόμενη για να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου..

Αν δεν σταματήσει κοίταξε μήπως ενοχλείς στα αλήθεια τους γείτονες

Panos76
11/04/2022, 14:11
Που το αφήνεις δηλαδή και ενοχλεί τόσο;

Μόνο με συναγερμό μπορείς να έχεις κάποιον έλεγχο.

Dwraaa
11/04/2022, 15:59
Ρε παιδιά το αφήνω κάτω από την πολυκατοικία,δεν κλείνω κανέναν, όπως παρκάρουν όλοι οι άλλοι έτσι παρκάρω και εγώ...
Ο συναγερμός θα με καλύψει για λάστιχα και καθρέφτες ας πούμε;;
Πόσο πάει το μαλλί σε αυτά;;

lykourgi
11/04/2022, 16:56
Συναγερμός με περιμετρική προστασία και την ρύθμιση της ευαισθησίας του κραδασμικού στο μέγιστο.
Και η τηλεειδοποίηση βοηθάει, αν φοβάσαι ότι δεν θα τον ακούσεις.

Αν χτυπήσει κανα - δυο φορές, πιστεύω να σε αφήσουν ήσυχη.

Panos76
12/04/2022, 13:27
Ρε παιδιά το αφήνω κάτω από την πολυκατοικία,δεν κλείνω κανέναν, όπως παρκάρουν όλοι οι άλλοι έτσι παρκάρω και εγώ...
Ο συναγερμός θα με καλύψει για λάστιχα και καθρέφτες ας πούμε;;
Πόσο πάει το μαλλί σε αυτά;;

Ο συναγερμός αν είναι σαν αυτόν που περιγράφει ο lykourgi σε καλύπτει για τα παραπάνω. Κόστος πάνω κάτω 150-200€.

Όσο για τα παρακάτω που περιγράφεις, παραπέμπουν σε 16χρονους κάφρους που δικαιολογούνται πλέον στις ημέρες μας, αφού οι προσδοκίες μας θα πρέπει να μειωθούν στο ελάχιστο.


Όταν πρώτο μετακόμισα μου έκαναν κάποιες γρατσουνιές στην μπαγκαζιερα...ρωτοντας έμαθα ότι το κάνουν και σε άλλα μηχανάκια και αμάξια αυτό....
Πριν κάποιες μέρες είχα φύγει για 5 μέρες και το άφησα παρκαρισμένο, γυρνοντας παρατήρησα ότι οι καθρέφτες είχαν σπάσει (ενώ τους είχα αλλάξει πρόσφατα)
Τα λάστιχα καινούργια, το πίσω λάστιχο χάνει συνέχεια αέρα πλέον...
Το έφερα σε λαστιχαδικο και μου είπαν πως είναι τρυπημένο σε 3 διαφορετικά σημεία πάνω στην ρόδα και στο πλάι...

Αν όμως μιλάμε για ενήλικες ένοικους της πολυκατοικίας, τότε στην επόμενη συνέλευση να τεθεί θέμα και να ζητήσεις/ρωτήσεις τι προβλέπεται για το παρκάρισμα των μηχανών στην πολυκατοικία ώστε να αποφευχθεί ή άσκοπη φθορά της περιουσίας σου.

teogtp
12/04/2022, 14:13
Αν όμως μιλάμε για ενήλικες ένοικους της πολυκατοικίας, τότε στην επόμενη συνέλευση να τεθεί θέμα και να ζητήσεις/ρωτήσεις τι προβλέπεται για το παρκάρισμα των μηχανών στην πολυκατοικία ώστε να αποφευχθεί ή άσκοπη φθορά της περιουσίας σου.
Κραδαίνοντας μια χοντρή αλυσίδα......

:tooth:

Panos76
12/04/2022, 14:44
Κραδαίνοντας μια χοντρή αλυσίδα......

:tooth:

κάνοντας remake τα τσακάλια Vol2. :D

rainmike
12/04/2022, 16:47
435177

DimisK
13/04/2022, 10:11
Πήγαινε μίλα με το διαχειριστή βρε Δώρα και μη το καθυστερείς. Σίγουρα θα ξέρει κάτι παραπάνω για πρόσωπα και καταστάσεις.
Να σου υποδείξουν μια θέση που βολεύει αν είναι.
Ενοχλεί ξε-ενοχλεί, δεν ακουμπάμε το ξένο μηχανάκι. (Αν είναι κανένας μλκς της πολυκατοικίας)

Για "περαστικούς", συναγερμό και ΚΟΥΚΟΥΛΑ!

Καλημέρα και good luck!

OldMan
13/04/2022, 13:53
Πήγαινε μίλα με το διαχειριστή βρε Δώρα και μη το καθυστερείς. Σίγουρα θα ξέρει κάτι παραπάνω για πρόσωπα και καταστάσεις.


Δηλαδη οι Διαχειριστες ειναι και αυτοδικαια κουτσομποληδες και ρουφιανοι..??

DimisK
13/04/2022, 14:23
Δηλαδη οι Διαχειριστες ειναι και αυτοδικαια κουτσομποληδες και ρουφιανοι..??

Ειλικρινά OldMan συγγνώμη αλλά αυτό έχεις να σχολιάσεις;

Εδώ πάνε της καταστρέφουν χωρίς λόγο το μηχανάκι, τρυπάνε λάστιχα κλπ αλλά αυτό μας προβληματίζει; Μην τυχόν γίνουμε κουτσομπόληδες ή ρουφιάνοι!
Μήπως να κάτσει καραούλι η κοπέλα και μόλις ακούσει θόρυβο να ορμήξει για αυτοδικία;

Είναι εντός πυλωτής, άρα αφορά την πολυκατοικία. Σε ποιόν θα απευθυνθείς για κάποιο ζήτημα που αφορά την πολυκατοικία;
Δεν θα μιλήσεις με τον διαχειριστή να σε καθοδηγήσει / ενημερώσει; Δεν χρειάζεται να σου πει σώνει και καλά "Να το έκανε πχ ο DimisK", αλλά να σε συμβουλεύσει και στην τελική, να σου πει δυο - τρία πράγματα για το νέο μέρος που μένεις δεν είναι παράλογο.

Μπορεί να της προτείνει μια πιο βολική θέση ή να θέσει το ζήτημα στην επόμενη συνέλευση όπως ειπώθηκε ήδη κλπ

Pew
13/04/2022, 14:33
Πολυ σωστά ....ή να συναινεσει λοιπον κατοπιν συνελευσης, ωστε να μπει μια καμερα με καταγραφικο στην τελικη! Προς οφελος ολων των κατοικων!

george.S
13/04/2022, 14:39
Dimisk Νομίζω ότι έκανε χιούμορ λόγω ιδιότητας

DimisK
13/04/2022, 14:54
Dimisk Νομίζω ότι έκανε χιούμορ λόγω ιδιότητας

Ωχ πατάτα είπα δλδ! Με βλέπω τιμωρία στην ενότητα με τα HONDA, για ένα μήνα!!!!!:cry::look:

OldMan
13/04/2022, 15:14
Με βλέπω τιμωρία στην ενότητα με τα HONDA, για ένα μήνα!!!!!:cry::look:

Οχι κι ετσι ρε μαστορα..
Εκει δεν βαζουμε ουτε αυτους του προπατορικου αμαρτήματος..;)

panavour
13/04/2022, 15:27
Δηλαδη οι Διαχειριστες ειναι και αυτοδικαια κουτσομποληδες και ρουφιανοι..??

Aναγκα του επαγγέλματος.