PDA

View Full Version : Αγορά νέας Μοτοσικλέτας



ferox24
14/04/2022, 12:31
Καλησπέρα παίδες και καλώς σας βρήκα.

Νέος στο φόρουμ και ήθελα την βοήθειά σας για την επιλογή της πρώτης μου μηχανής.
Οι μηχανές που μου αρέσουν οι στίλ cruiser και πάντα το είχα ονειρο να οδηγώ μια τέτοια
Απο μοντέλα που έχω δεί ειναι η Honda shadow, Honda rebel, Yamaha Virago και περίπου τέτοιου στίλ μηχανές.

Θα ήθελα και την δική σας πιο έμπυρη γνώμη για την επιλογή μηχανής.

Η χρήση της θα είναι περισσότερο για βόλτες και μικρα ταξίδια 1,5 -2 ωρών και μπορεί καμια φορα για την δουλεία

Ευχαριστώ

OldMan
14/04/2022, 13:18
Οι μηχανές που μου αρέσουν οι στίλ cruiser και πάντα το είχα ονειρο να οδηγώ μια τέτοια
Απο μοντέλα που έχω δεί ειναι η Honda shadow, Honda rebel, Yamaha Virago και περίπου τέτοιου στίλ μηχανές.

Θα ήθελα και την δική σας πιο έμπυρη γνώμη για την επιλογή μηχανής.

Να εισαι σιγουρος οτι αν σου πουμε την γνωμη μας για τα συγκεκριμένα μοντελα, θα ειναι οντως εμπΥρη...!!

ferox24
14/04/2022, 13:31
Μας πρόδωσε ο κορεκτορας

Bowleno
14/04/2022, 13:57
Καλησπέρα παίδες και καλώς σας βρήκα.

Νέος στο φόρουμ και ήθελα την βοήθειά σας για την επιλογή της πρώτης μου μηχανής.
Οι μηχανές που μου αρέσουν οι στίλ cruiser και πάντα το είχα ονειρο να οδηγώ μια τέτοια
Απο μοντέλα που έχω δεί ειναι η Honda shadow, Honda rebel, Yamaha Virago και περίπου τέτοιου στίλ μηχανές.

Θα ήθελα και την δική σας πιο έμπυρη γνώμη για την επιλογή μηχανής.

Η χρήση της θα είναι περισσότερο για βόλτες και μικρα ταξίδια 1,5 -2 ωρών και μπορεί καμια φορα για την δουλεία

Ευχαριστώ

Ορθοπεδικό γνωστό, φίλο, συγγενή, κάτι τέλος πάντων, έχεις;:D

Καλώς ήρθες:beer:

THRESH
14/04/2022, 14:39
Καλησπέρα παίδες και καλώς σας βρήκα.

Νέος στο φόρουμ και ήθελα την βοήθειά σας για την επιλογή της πρώτης μου μηχανής.
Οι μηχανές που μου αρέσουν οι στίλ cruiser και πάντα το είχα ονειρο να οδηγώ μια τέτοια
Απο μοντέλα που έχω δεί ειναι η Honda shadow, Honda rebel, Yamaha Virago και περίπου τέτοιου στίλ μηχανές.

Θα ήθελα και την δική σας πιο έμπυρη γνώμη για την επιλογή μηχανής.

Η χρήση της θα είναι περισσότερο για βόλτες και μικρα ταξίδια 1,5 -2 ωρών και μπορεί καμια φορα για την δουλεία

Ευχαριστώ

έχει καταργηθεί αυτή , ευτυχώς :D

Honda Shadow 400 , όμορφη , νόστιμη , με μια δυο παρεμβάσεις για αλάφρωμα , ότι πρέπει.

Μακάρι να είχαν abs !

Να οδηγήσεις οπωσδήποτε μια τέτοια κρούζερ πριν αγοράσεις , είναι αλλιώς τα πράγματα απο το πως φαντάζεσαι και το πως πραγματικά είναι

Επίσης , μιλάμε για αρκετό βάρος , οπότε στατικός και το πως παρκάρεις θέλουν προσοχή , εκτός αν φυσιογνωμικά είσαι φτυστός ο Σταλόνε στο Ράμπο.

ΥΓ αν μπορείς για Rebel 500 , εννοείται , αβάδιστα

Bowleno
14/04/2022, 15:04
έχει καταργηθεί αυτή , ευτυχώς :D

Honda Shadow 400 , όμορφη , νόστιμη , με μια δυο παρεμβάσεις για αλάφρωμα , ότι πρέπει.

Μακάρι να είχαν abs !

Να οδηγήσεις οπωσδήποτε μια τέτοια κρούζερ πριν αγοράσεις , είναι αλλιώς τα πράγματα απο το πως φαντάζεσαι και το πως πραγματικά είναι

Επίσης , μιλάμε για αρκετό βάρος , οπότε στατικός και το πως παρκάρεις θέλουν προσοχή , εκτός αν φυσιογνωμικά είσαι φτυστός ο Σταλόνε στο Ράμπο.

ΥΓ αν μπορείς για Rebel 500 , εννοείται , αβάδιστα

Καθόλου δεν έχει καταργηθεί, ίσα ίσα, με τους μισθούς που δίνουν, έχει αναβιώσει για τα καλά...:(

Στο θέμα μας, εξ ου και είπα για ορθοπεδικό....

kachius
14/04/2022, 15:44
Είναι πολύ παλιές αυτές ρε συ, και ως κάποιος που σχεδόν πάντα έχω/είχα παλιές μοτο, να σου πω πως αργά ή γρήγορα θα σιχτιρισεις :(
(αν είναι δλδ το κύριο μηχανάκι σου/μεταφορικό και όχι απλά για καμμιά βόλτα και ειδικά αμα πηγαίνεις αποκλεστικά σε συνεργεία κτλ,
για να προλάβω γιατί στο φόρουμ είναι πολλοί που ασχολούνται μόνοι τους και συντηρούν λουλούδια!! :beer: )

Δεν υπάρχει κάτι σχετικά σε αυτό το στυλ καινούργιο ή πιο πρόσφατο τέλος πάντων;

[εδιτ] τώρα είδα το rebel 500 που μπήκε παραπάνω, μια χαρά!

ferox24
14/04/2022, 15:59
Τα παντα βρίσκουμε και ορθοπεδικούς και οδοντιάτρους και φυσικοθεραπευτές :P
Αλλα πλέον στα 36 εχω κάνει οτι μαλακίες ειναι να κάνω (πιστεύω) και θα ήθελα τωρα κατι για χαλάρωση και απόλαυση.
Δεν ψάχνω απαραίτητα κατι σε καινούργιο

ferox24
14/04/2022, 16:01
Είναι πολύ παλιές αυτές ρε συ, και ως κάποιος που σχεδόν πάντα έχω/είχα παλιές μοτο, να σου πω πως αργά ή γρήγορα θα σιχτιρισεις :(
(αν είναι δλδ το κύριο μηχανάκι σου/μεταφορικό και όχι απλά για καμμιά βόλτα και ειδικά αμα πηγαίνεις αποκλεστικά σε συνεργεία κτλ,
για να προλάβω γιατί στο φόρουμ είναι πολλοί που ασχολούνται μόνοι τους και συντηρούν λουλούδια!! :beer: )

Δεν υπάρχει κάτι σχετικά σε αυτό το στυλ καινούργιο ή πιο πρόσφατο τέλος πάντων;

[εδιτ] τώρα είδα το rebel 500 που μπήκε παραπάνω, μια χαρά!

7.500 που έχει το rebel δεν ειναι πολλα για πρώτη μηχανη?

kachius
14/04/2022, 16:09
α! για τα οικονομικά...
https://www.youtube.com/watch?v=f7S18XFCL18&t=63s

THRESH
14/04/2022, 16:10
όλα που έγραψες μτχ είναι , οπότε γιατί όχι και το Rebel :)

Bowleno
15/04/2022, 01:25
Τα παντα βρίσκουμε και ορθοπεδικούς και οδοντιάτρους και φυσικοθεραπευτές :P
Αλλα πλέον στα 36 εχω κάνει οτι μαλακίες ειναι να κάνω (πιστεύω) και θα ήθελα τωρα κατι για χαλάρωση και απόλαυση.
Δεν ψάχνω απαραίτητα κατι σε καινούργιο

Εσύ μπορεί να χαλαρώσεις, η μέση σου όμως; Βρες ένα, Κάνε μια βόλτα καλή βόλτα όμως μια τουλάχιστον ώρα και σε δρόμους όχι αυτό που λέμε "χαλί" και αν μετά επιμένεις ακόμα, βουρ!

panavour
15/04/2022, 02:34
Πολύ παλαιά μηχανάκια και ειδικά τα 400αρια που θα βρεις, παλιές ανεξάρτητες εισαγωγές από Ιαπωνία,θα σιχτιρισεις σύντομα.Μαζεψε λεφτά,και πάρε το καινούργιο Χόντα το 500 το rebel.Μην μπλέκεις με παλιατζουρες , γιατί είναι πηγάδι δίχως πάτο.

Panos76
15/04/2022, 08:45
Ό,τι έγραψαν οι σοφοί γέροντες παραπάνω ισχύει. Μην μπλέξεις με τέτοιας κατηγορίας μηχανάκια και μάλιστα τόσο παλιά.

Αν σου αρέσει σόΝυ και ντε η κατηγορία, ένα rebel του '19 και μετά είναι μονόδρομος.


όλα που έγραψες μτχ είναι , οπότε γιατί όχι και το Rebel :)

Υπάρχει ένα, αλλά πρόλαβε ο ιδιοκτήτης και έβαλε το χεράκι/πινελιά του https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/321334083-honda-rebel

BLiTzER
15/04/2022, 10:19
Μακάρι να είχαν abs !

Τι να το κάνουν το abs αυτά τα μηχανάκια; Πατάς φρένα και ταυτόχρονα βάζεις πόδι κάτω.

THRESH
15/04/2022, 12:13
Υπάρχει ένα, αλλά πρόλαβε ο ιδιοκτήτης και έβαλε το χεράκι/πινελιά του https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/321334083-honda-rebel

έχει 3-4 τουλάχιστον , η καφέ σέλα είναι άποψη :lol:


Τι να το κάνουν το abs αυτά τα μηχανάκια; Πατάς φρένα και ταυτόχρονα βάζεις πόδι κάτω.

με λίγο νυχάκι γίνεται δουλειά στο Shadow 400 πάντως :lol:

ας υπάρχει μωρέ το abs , αχρείαστο να'ναι

giorgosb
15/04/2022, 12:26
Το νέο Rebel πάντως παίζει στα 6.000 μεταχειρισμένο..

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/318433450-honda-cmx-500

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/321034882-honda-rebel

ferox24
15/04/2022, 19:42
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)
Απ'οτι κατάλαβα μηχανάκι 10+ δεν αξίζει να ασχοληθώ έτσι?
και απο τα σχετικά καινούργια σε τέτοιο στιλ μονο το rebel παίζει μπάλα?
Η υπάρχουν και άλλα παρόμοια τα οποία δεν τα ξέρω?

jim83
15/04/2022, 20:56
Kawasaki Vulcan S. Πολύ ωραίο.

karellen
15/04/2022, 21:53
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)
Απ'οτι κατάλαβα μηχανάκι 10+ δεν αξίζει να ασχοληθώ έτσι?
και απο τα σχετικά καινούργια σε τέτοιο στιλ μονο το rebel παίζει μπάλα?
Η υπάρχουν και άλλα παρόμοια τα οποία δεν τα ξέρω?
Καλά 10 χρόνια δεν είναι υπερβολικά παλιό,μια χαρά σύγχρονα μοντέλα είναι,ούτε και 15.
Απλώς μην κοιτάς μηχανάκια του 90 ξέρω γω.

katsar
16/04/2022, 06:22
Τυχαία αγγελία (βασικά το μοναδικό στα 400κε στο σαιτ ) https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/35535035-suzuki-vz-800-marauder
Αλλιώς στα 650 κε Yamaha Dragstar ή τοSuzuki sta 800 κε.

kachius
16/04/2022, 14:52
Καλά 10 χρόνια δεν είναι υπερβολικά παλιό,μια χαρά σύγχρονα μοντέλα είναι,ούτε και 15.
Απλώς μην κοιτάς μηχανάκια του 90 ξέρω γω.

Αυτό ετοιμαζόμουν να γράψω και εγώ!