PDA

View Full Version : ΝΟΜΙΚΟ ΟΡΙΟ ΗΛΙΚΙΑΣ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗ



twat
14/04/2022, 18:28
παιδια καλησπερα,
μια γρηγορη ερωτηση-πριν το ψαξω πιο επισημα-
οποιος γνωριζει η εχει αναλογη εμπειρια,
θελω να ανεβαζω την κορη μου στο μηχανακι
- το εχω κανει ηδη, με κρανος, γαντια, σε περιορισμενες
διαδρομες και ελεγχμενες οσον αφορα την ασφαλεια της-
οποτε απο ποσων ετων και μετα ειναι νομιμο αυτο ???
και ερωτω ''νομιμα'' γιατι η αντιρρηση, αντιδραση ερχεται απο την μητερα της και το σοι της
επιπλεον η κατασταση ειναι ηδη εκρηκτικη και δεν θελω να το χρησιμοποιησει

motojojo
14/04/2022, 18:46
Στο εξωτερικό είναι στα 12, επειδή συνήθως αυτά ειναι ευρωπαικές νόρμες πιθανόν ισχύει (έστω στα χαρτιά) και στην Ελλάδα.

Lakisss
14/04/2022, 19:47
https://drivingschool.gr/nomothesia/kok/kok033.htm

klab
14/04/2022, 20:17
Η μόνη περίπτωση απαγόρευσης μεταφοράς ανήλικου σε δίκυκλο είναι όταν είναι κάτω από 5 χρονών και δεν έχεις ειδικό κάθισμα και ιμάντες για αυτή την χρήση.
Από 6 ετών και πάνω είναι ok αρκεί να φορά τον σωστό εξοπλισμό ασφαλείας, κράνος βασικά.

Το όριο των 12 ετών αφορά τα παιδιά σε αυτοκίνητο στην θέση του συνοδηγού, εκτός αν είναι σε ειδικό καρεκλάκι για μεγάλα παιδιά (ναι υπάρχει και τέτοιο)
Αυτά όσον αφορά τα της τροχαίας.

Αν το πάμε παρακάτω, εάν γίνει το παραμικρό ακόμα και αν δεν φταις σε τίποτα είσαστε υπόλογοι και οι 2 κηδεμόνες (αλλά μάντεψε ποιός πληρώνει την νύφη) και πρέπει να αποδείξεις ότι μερίμνησες για την ασφάλεια του ανήλικου συνεπιβάτη όπως και ότι έκανες ότι πέρναγε από το χέρι σου για να αποφύγεις το ατύχημα.

Κανονικά θα πρέπει να τα βρείτε-συμφωνήσετε οι κηδεμόνες γιατί θα έχεις προβλήματα νομικής φύσεως, πχ έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο και χωρίς να έχει γίνει στραβή.
Δεν θες να φτάσεις εκεί.

kachius
14/04/2022, 20:36
Πέραν του νόμιμου (ψιλο-ανύπαρκτο ακόμα στην Ελλάδα κάτι πιο σαφές με νόημα) που είναι αυτό που είπαν τα παιδιά παραπάνω,
θυμάμαι έναν κανόνα ασφαλείας ότι θα πρέπει να κάθεται στη σέλα και να φτάνει να πατάει κανονικά (να μην "κρέμονται" τα πόδια).

ashton
15/04/2022, 00:21
Υπάρχουν σκέψεις για να μπει όριο άνω των 16 για τους συνεπιβάτες σε μοτορια με αλλαγη σε ΚΟΚ
πχ
https://www.bikeit.gr/nea-kosmou/item/24734-allazei-o-k-o-k-paidia-synepivates-se-dikyklo-mono-meta-ta-16

Lioulios
15/04/2022, 08:02
By the book και βαση νομου σημερα , για να ανεβασεις παιδι σε μηχανακι ,πρεπει να καθετε ΠΙΣΩ και να ειναι σε ειδικο καθισμα ,ωστε να συγκρατηται.
Κανενας μας δεν το κανει , καμια τροχαια δεν επεμβαινει . Ακομα .
Ομως αυτο λεει ο νομος.
Δεν ξερω αν εχει ψηφιστει ακομα ,αλλα οπως ειπωθηκε θελουν να αλλαξουν ολο αυτο και να το κανουν με οριο τα 15-16 ετη για τον συνεπιβατη

435217

Panos76
15/04/2022, 08:07
Υπάρχουν σκέψεις για να μπει όριο άνω των 16 για τους συνεπιβάτες σε μοτορια με αλλαγη σε ΚΟΚ
πχ
https://www.bikeit.gr/nea-kosmou/item/24734-allazei-o-k-o-k-paidia-synepivates-se-dikyklo-mono-meta-ta-16


Αποκαλύπτει επίσης πως η κυβέρνηση εξετάζει να επιτρέψει τη μεταφορά παιδιών σε δίκυκλα μόνο από την ηλικία των 14 ως 16 και πάνω. Προφανώς το συγκεκριμένο ηλικιακό όριο δεν είναι ακόμη καθορισμένο, αλλά βλέπουμε πού κινείται το σκεπτικό του νομοθέτη.



Τι κουφό είναι αυτό;; Για το ΑΜ δεν είναι τα 16 χρόνια το όριο; Δεν έρχεται σε πλήρη αντίφαση με το μεταφορά παιδιών σε δίκυκλα μόνο από την ηλικία των 14 ως 16 και πάνω ; :confused:

motojojo
15/04/2022, 09:23
Από τα 16 έχεις δικαίωμα να οδηγήσεις μοτοποδήλατο αλλα μέχρι τότε απαγορεύεται να ανέβεις???

Τι πινουν....

OldMan
15/04/2022, 12:37
Από τα 16 έχεις δικαίωμα να οδηγήσεις μοτοποδήλατο αλλα μέχρι τότε απαγορεύεται να ανέβεις???

Ναι ρε φιλος, τι δεν καταλαβαινεις..??

Ειναι σαν να απαγορευεται να μπεις σε μπαρ εφοσον απαγαρευεται να πιεις..!!;)

(αυτοι παντως, και πινουν και μαλακιζονται..)

CorpseAlive
15/04/2022, 12:44
παιδια καλησπερα,
μια γρηγορη ερωτηση-πριν το ψαξω πιο επισημα-
οποιος γνωριζει η εχει αναλογη εμπειρια,
θελω να ανεβαζω την κορη μου στο μηχανακι
- το εχω κανει ηδη, με κρανος, γαντια, σε περιορισμενες
διαδρομες και ελεγχμενες οσον αφορα την ασφαλεια της-
οποτε απο ποσων ετων και μετα ειναι νομιμο αυτο ???
και ερωτω ''νομιμα'' γιατι η αντιρρηση, αντιδραση ερχεται απο την μητερα της και το σοι της
επιπλεον η κατασταση ειναι ηδη εκρηκτικη και δεν θελω να το χρησιμοποιησει

Επειδή όμως θα το χρησιμοποιήσει και αν όπως λες είναι ήδη εκρηκτική η κατάσταση και με όση εμπειρία μπορεί να έχω η άποψη μου είναι πως ακόμα και νόμιμο να είναι ακόμα και να λάβεις όλες τις απαραίτητες ενέργειες για να προφυλαχθεί και επειδή γνωρίζεις καλά ως αναβάτης μηχανής πως δεν είναι τα πάντα υπό τον έλεγχο μας κατά την οδήγηση, απέφυγε το . Είναι εύκολο δωράκι στις όποιες διεκδικήσεις ή περιορισμούς θέλει ή θα θελήσει να σου επιβάλει. (επικοινωνία με τέκνο-διατροφή-επιμέλεια).

rainmike
15/04/2022, 13:46
παιδια καλησπερα,
μια γρηγορη ερωτηση-πριν το ψαξω πιο επισημα-
οποιος γνωριζει η εχει αναλογη εμπειρια,
θελω να ανεβαζω την κορη μου στο μηχανακι
- το εχω κανει ηδη, με κρανος, γαντια, σε περιορισμενες
διαδρομες και ελεγχμενες οσον αφορα την ασφαλεια της-
οποτε απο ποσων ετων και μετα ειναι νομιμο αυτο ???
και ερωτω ''νομιμα'' γιατι η αντιρρηση, αντιδραση ερχεται απο την μητερα της και το σοι της
επιπλεον η κατασταση ειναι ηδη εκρηκτικη και δεν θελω να το χρησιμοποιησει

Γιατι δεν της παίρνεις μια μηχανή για να αποφύγεις το δικάβαλο:lol:

panavour
15/04/2022, 14:10
Πάντως έχετε υπ όψιν ότι η παράβαση πλέον του νόμου,για μεταφορά, ανηλίκου είναι πλέον πλημμέλημα,και όχι πταίσμα,και απλή κλήση όπως παλαιότερα,και επιφέρει αυτόφωρο.

CorpseAlive
15/04/2022, 16:12
Πάντως έχετε υπ όψιν ότι η παράβαση πλέον του νόμου,για μεταφορά, ανηλίκου είναι πλέον πλημμέλημα,και όχι πταίσμα,και απλή κλήση όπως παλαιότερα,και επιφέρει αυτόφωρο.

Δεν υπάρχουν πταίσματα πλέον.
Γενικά.

BLiTzER
15/04/2022, 16:55
θελω να ανεβαζω την κορη μου στο μηχανακι
- το εχω κανει ηδη, με κρανος, γαντια, σε περιορισμενες
διαδρομες και ελεγχμενες οσον αφορα την ασφαλεια της-
οποτε απο ποσων ετων και μετα ειναι νομιμο αυτο ???

Πόσων ετών είναι;

twat
15/04/2022, 16:55
ευχαριστω ολους που απαντησαν,
ολες οι απαντησεις βοηθησαν με τον τροπο τους
και μου εδωσαν ιδεες ωστε να συνεχισω να κανουμε βολτες μαζι,
να περνατε καλα ολοι !!!

twat
15/04/2022, 16:58
αν μπορουσα να διαθεσω χρημα για δευτερη μηχανη θα την κρατουσα για μενα :D
δεν ξερεις την παροιμια που λεει ''να καβαλαει ο μπαμπας και του παιδιου να μην δινει''
:lol:

twat
15/04/2022, 16:59
Γιατι δεν της παίρνεις μια μηχανή για να αποφύγεις το δικάβαλο:lol:

αν μπορουσα να διαθεσω χρημα για δευτερη μηχανη θα την κρατουσα για μενα :D
δεν ξερεις την παροιμια που λεει ''να καβαλαει ο μπαμπας και του παιδιου να μην δινει''
:lol:

twat
15/04/2022, 17:00
Πόσων ετών είναι;

οκτω

basilis_k6
15/04/2022, 17:08
Πάντως έχετε υπ όψιν ότι η παράβαση πλέον του νόμου,για μεταφορά, ανηλίκου είναι πλέον πλημμέλημα,και όχι πταίσμα,και απλή κλήση όπως παλαιότερα,και επιφέρει αυτόφωρο.

και death penalty να ειχε, η πιθανοτητα να με γράψουν για κατι τέτοιο στο μπου.... εεε στην ελλάδα ηθελα να πω, ειναι μικροτερη απο το να με χτυπησει κεραυνός την ωρα που με δαγκωνει πιράνχας.

panavour
15/04/2022, 19:41
και death penalty να ειχε, η πιθανοτητα να με γράψουν για κατι τέτοιο στο μπου.... εεε στην ελλάδα ηθελα να πω, ειναι μικροτερη απο το να με χτυπησει κεραυνός την ωρα που με δαγκωνει πιράνχας.

Μην το δένεις κόμπο,έχουν αλλάξει κάπως τα πράγματα,όσον αφορά την τήρηση της παιδικής ασφαλείας.

lykourgi
16/04/2022, 18:43
οκτω
Το παιδί είναι πολύ μικρό για να ανέβει σε μηχανή.
Προτείνω να κάνεις (πολλή) υπομονή ακόμη.

Garfield
17/04/2022, 00:30
Το παιδί είναι πολύ μικρό για να ανέβει σε μηχανή.
Προτείνω να κάνεις (πολλή) υπομονή ακόμη.

Νομίζω ότι έχεις δίκιο. Και η δικιά μου είναι 8,5 ετών και παρότι μερικές φορές μου ζητάει να ανέβει για πολύ μικρές διαδρομές κάνω υπομονή για να μεγαλώσει ακόμα. Το καλό είναι ότι καμιά φορά κάθεται και χαζεύει μαζί μου κράνη στο internet και δείχνει να της αρέσει.

STF
17/04/2022, 18:00
Επειδή σύντομα το θέμα θα αρχίσει να με ενδιαφέρει (6χρονος γιος που ακόμη δεν ανεβαίνει) υπάρχει κάποια ερμηνευτική που να μεταφράζει αυτό:

“Απαγορεύεται η μεταφορά ανηλίκων έως πέντε (5) ετών με μοτοσυκλέτα ή μοτοποδήλατο, εφόσον δεν συγκρατούνται με εγκεκριμένο σύστημα συγκράτησης κατάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους.”

...με καθισματάκι; Γιατί σας βλέπω να μιλάτε μόνο για καθισματάκι ενώ η φράση περιγράφει "σύστημα συγκράτησης".




Ξέρω ότι υπήρχαν και ζώνες συγκράτησης για μικρά παιδιά σε μοτοσυκλέτες.

spyrval
17/04/2022, 19:25
Λογικά το σύστημα συγκράτησης αναφέρεται σε καθισματάκι, πώς αλλιώς να κρατηθεί ένα παιδάκι στη σέλα;
Εκτός αν το πιάσουμε με χταπόδια :D

Κι εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να μεγαλώσουν αρκετά για να τα πέρνουμε συνεπιβάτες. Η δικιά μου είναι 16 κι ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα την πηγαίνω με τη μηχανή στο φροντιστήριο από του χρόνου. Κάτι που θα με βόλευε πολύ, αλλά είναι περίπου 30 χλμ πήγαινε-έλα.

CorpseAlive
18/04/2022, 10:08
Επειδή σύντομα το θέμα θα αρχίσει να με ενδιαφέρει (6χρονος γιος που ακόμη δεν ανεβαίνει) υπάρχει κάποια ερμηνευτική που να μεταφράζει αυτό:

“Απαγορεύεται η μεταφορά ανηλίκων έως πέντε (5) ετών με μοτοσυκλέτα ή μοτοποδήλατο, εφόσον δεν συγκρατούνται με εγκεκριμένο σύστημα συγκράτησης κατάλληλο για την ηλικία, το ύψος και το βάρος τους.”

...με καθισματάκι; Γιατί σας βλέπω να μιλάτε μόνο για καθισματάκι ενώ η φράση περιγράφει "σύστημα συγκράτησης".




Ξέρω ότι υπήρχαν και ζώνες συγκράτησης για μικρά παιδιά σε μοτοσυκλέτες.

Δεν χρειάζεται κάποια ερμηνεία. Φαντάζομαι πως έχουν βγει στην αγορά εγκεκριμένα καθισματάκια με το ανάλογο ISO όπως ισχύει για τα αντίστοιχα των αυτοκινήτων.
Βέβαια , κάποιες φορές δεν είναι πιο επικίνδυνο να παραμείνεις πάνω στην μοτοσυκλέτα σε ενδεχόμενη πτώση?
Εγώ προσωπικά δεν θα ανέβαζα παιδί πάνω. Δεν το αντέχα αν συνέβαινε κάτι και δυστυχώς πάνω στην μοτοσυκλέτα οι πιθανότητες να συμβεί είναι πολλαπλάσιες από κάθε άλλο μεταφορικό μέσο.