PDA

View Full Version : BENELLI imperiale VS ROYAL ENFIELD meteor 350



athletico
14/04/2022, 18:38
Καλησπέρα παιδιά
Επειδή προσανατολίζομαι σε τέτοιο στυλ θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου πείτε τα υπέρ και τα κατά του καθενός.
Εμφανισιακά μου αρέσει πιο πολύ το meteor αλλά δεν το έχω οδηγήσει σε αντίθεση με το imperiale που μέσα στην πόλη (Τρίκαλα) μου φάνηκε πολύ άνετο και εύχρηστο.
Για την ιστορία μου αρέσει πολύ και το YAMAHA XCR αλλά ξεφεύγει από το μπάτζετ μου.
Σας ευχαριστώ πολύ.

Nomand
14/04/2022, 20:09
Καλησπέρα παιδιά
Επειδή προσανατολίζομαι σε τέτοιο στυλ θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου πείτε τα υπέρ και τα κατά του καθενός.
Εμφανισιακά μου αρέσει πιο πολύ το meteor αλλά δεν το έχω οδηγήσει σε αντίθεση με το imperiale που μέσα στην πόλη (Τρίκαλα) μου φάνηκε πολύ άνετο και εύχρηστο.
Για την ιστορία μου αρέσει πολύ και το YAMAHA XCR αλλά ξεφεύγει από το μπάτζετ μου.
Σας ευχαριστώ πολύ.


Επειδή μάλλον σου αρέσουν τα ρετρό το benneli έχει και τις σωστές ζάντες καιβτα σωστά όργανα και τα απαραίτητα νίκελ, το άλλο ναι μεν πιο κλασσική εταιρεία αλλά Εμφανισιακά έχει χάσει αυτό που την έκανε να ξεχωρίζει, και πιο ακριβό.

Γιώργης
15/04/2022, 00:20
Δες το classic 350 αντί του μετεωρίτη. Έχουν περισσότερα κοινά σε θέση οδήγησης με το ιμπεριάλε.

Potis
15/04/2022, 09:33
Χμμ, το Enfield βγαίνει αρκετά χρόνια είναι η αλήθεια. Το μπενελι όχι. Εμένα αυτό που με κολησε με το ενφιελντ σε ένα τέστ Ράιντ που έκανα ήταν η τελική ταχύτητα στο κοντέρ. 100 χιλιόμετρα την ώρα κατηφορίζοντας την Συγγρού. Το μπενελι είναι ελαφρώς πιο δυνατό.

toyar
15/04/2022, 10:05
αυτο το ενφιλντ μαλλον το βγαζουν για μετατροπη σε φουρκονι

Bowleno
15/04/2022, 11:26
Το ενφιλντ είναι απέξω εμφάνιση και από μέσα εξαφάνιση...
Δες οτιδήποτε άλλο καλύτερα:cry::lol:

athletico
15/04/2022, 11:28
Καλημέρα παιδιά
Να προσθέσω στην συζήτηση ότι μέσα στο πλάνο με πιθανότητες εφαρμογής είναι να μετατρέψω σε scrampler κάποιο μοντέλο πχ honda cb400f.
Όχι βέβαια εγώ αλλά να απευθυνθώ σε κάποιο συνεργείο που ασχολείται με τέτοιες μετατροπές.
Βέβαια σε αυτήν την περίπτωση θα έχω στα χέρια μου μια μτχ μηχανή.

athletico
15/04/2022, 11:29
Χμμ, το Enfield βγαίνει αρκετά χρόνια είναι η αλήθεια. Το μπενελι όχι. Εμένα αυτό που με κολησε με το ενφιελντ σε ένα τέστ Ράιντ που έκανα ήταν η τελική ταχύτητα στο κοντέρ. 100 χιλιόμετρα την ώρα κατηφορίζοντας την Συγγρού. Το μπενελι είναι ελαφρώς πιο δυνατό.

Ναι πραγματικά αυτό είναι ένα σοβαρό μείον

CorpseAlive
15/04/2022, 13:19
Καλημέρα παιδιά
Να προσθέσω στην συζήτηση ότι μέσα στο πλάνο με πιθανότητες εφαρμογής είναι να μετατρέψω σε scrampler κάποιο μοντέλο πχ honda cb400f.
Όχι βέβαια εγώ αλλά να απευθυνθώ σε κάποιο συνεργείο που ασχολείται με τέτοιες μετατροπές.
Βέβαια σε αυτήν την περίπτωση θα έχω στα χέρια μου μια μτχ μηχανή.

Το Budget σε αυτό που λες το έχεις ψάξει καθόλου?
Προφανώς η σειρά CB είναι άλλη κλάση από τα μηχανάκια που αναφέρεις παραπάνω. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο το Budget είναι διαχειρίσιμο.

athletico
15/04/2022, 14:08
Το Budget σε αυτό που λες το έχεις ψάξει καθόλου?
Προφανώς η σειρά CB είναι άλλη κλάση από τα μηχανάκια που αναφέρεις παραπάνω. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο το Budget είναι διαχειρίσιμο.

Υπολογίζω ότι αν βρω μια CB στα 1500 ευρώ και δώσω άλλα 3000 για την μετατροπή θα είμαι μέσα στο όριό μου.

panavour
15/04/2022, 14:11
Ότι και να κάνεις,πάλι θα έχεις βαρέλι δίχως πάτο.

toyar
15/04/2022, 14:16
γνωριζεις συνεργειο που με 3000 κανει scrabler το cb; (περαν του οτι το συγκεκριμενο ειναι εντελως ακαταλληλο για τετοια δουλεια)
με 4500 παιρνεις καινουριο ετοιμο οποιοδηποτε αντιστοιχο κινεζικο σου αρεσει

CorpseAlive
15/04/2022, 16:10
Υπολογίζω ότι αν βρω μια CB στα 1500 ευρώ και δώσω άλλα 3000 για την μετατροπή θα είμαι μέσα στο όριό μου.

Θα πρότεινα να μάθεις/ρωτήσεις ένα τέτοιο συνεργείο πριν να κάνεις κίνηση για μηχανάκι.

Επειδή και εμένα μάρεσε η φάση με τα Cafe racer/scrabler/Custom /Bobbers etc.
αυτό που θα έκανα στην θέση σου θα ήταν να έπαιρνα μια Hornet/SV/Er-6 , που είναι μαμά πολύ ωραία μηχανάκια και σταδιακά να τα μετέτρεπα με προφανη τελευταία μετατροπή την ουρά που φαντάζομαι ειναι και το πιο κοστοβόρο κομμάτι .
Αλλά θα έχεις αγοράσει μεταχειρισμένη μηχανή.

Panos76
15/04/2022, 16:22
Υπάρχει και η λύση του έτοιμου https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316051416-honda-cb-400 αλλά σαφώς και θέλει ψάξιμο.

katsar
15/04/2022, 16:26
Αν δώσεις τόσα λεφτά δες και Svartpilen 400.
Κατά τα άλλα 4κύλινδρο scrambler; :a06: (*δεν το σβήνω,διάβασα SF)

Bowleno
15/04/2022, 18:37
γνωριζεις συνεργειο που με 3000 κανει scrabler το cb; (περαν του οτι το συγκεκριμενο ειναι εντελως ακαταλληλο για τετοια δουλεια)
με 4500 παιρνεις καινουριο ετοιμο οποιοδηποτε αντιστοιχο κινεζικο σου αρεσει

Αυτά εδώ, ας πούμε...

300 cafe Racer (το οποίο και έχω :D)
435245

300 scrabler:

435248 και είναι καινούργια, euro 5 πλήρη και με τιμές πολύ κάτω από 4.500....

athletico
15/04/2022, 18:43
Ότι και να κάνεις,πάλι θα έχεις βαρέλι δίχως πάτο.

Ναι το γνωρίζω και αυτός είναι ένας από τους λόγους που προσανατολόζομαι σε κάποιο από αυτά τα δύο που ανέφερα στο αρχικό μου πόστ. Το budget μου είναι 5000 οπότε δεν θέλω να ξεφύγω έστω και αν χρειάζεται να τα δίνω σιγά σιγά.


γνωριζεις συνεργειο που με 3000 κανει scrabler το cb; (περαν του οτι το συγκεκριμενο ειναι εντελως ακαταλληλο για τετοια δουλεια)
με 4500 παιρνεις καινουριο ετοιμο οποιοδηποτε αντιστοιχο κινεζικο σου αρεσει

Συμφωνώ


Αν δώσεις τόσα λεφτά δες και Svartpilen 400.
Κατά τα άλλα 4κύλινδρο scrambler; :a06: (*δεν το σβήνω, διάβασα SF)

Πείτε με παράξενο, ιδιότροπο αλλά οι μηχανές που δεν καλύπτουν τον πίσω τροχό με προφυλακτήρα και σέλα μου φαίνονται << κολοβές>>:D:D:D
Το ίδιο συμβαίνει και με το LEONCINO.

athletico
15/04/2022, 18:46
Αυτά εδώ, ας πούμε...

300 cafe Racer (το οποίο και έχω :D)
435245

300 scrabler:

435248 και είναι καινούργια, euro 5 πλήρη και με τιμές πολύ κάτω από 4.500....

Το ACX είναι επίσης ένα από αυτά που έχω δει απλά στα 54 μου μου φαίνεται πολύ νεανικό.
Θα το δω και από κοντά, μπορεί να κάνω λάθος.

Tallyban
15/04/2022, 20:05
Συγγνώμη,αλλά το ιμπεριαλε σε ταξίδι είναι πιο αργό από παπί 125;
Δε μπορείς να πας σταθερά 80-100χαω φορτωμένος;

panavour
15/04/2022, 20:30
Μπορείς αλλά 400 κυβικά με 20 άλογα,δεν το λες και γρήγορο.Αυτα τα μηχανάκια είναι για χαλαρή βόλτα,σε επαρχιακό δίκτυο.Πρεπει να ξέρεις τι θέλεις και τι αγοράζεις, ιδανικά για το οδικό δίκτυο της Ινδίας,για την οποία, πρωτίστως,κατασκευάστηκαν.

Bowleno
16/04/2022, 04:56
Το ACX είναι επίσης ένα από αυτά που έχω δει απλά στα 54 μου μου φαίνεται πολύ νεανικό.
Θα το δω και από κοντά, μπορεί να κάνω λάθος.

Κάνεις λάθος σίγουρα.... Εγώ είμαι 55 και πήρα το ac.... Δεν είναι η ηλικία το θέμα, είναι να σε βολεύει και να σου αρέσει!

doctoras
16/04/2022, 08:30
βολτάδικα μηχανάκια, είναι για ανθρώπους που δεν θέλουν να βιάζονται. αργά βαδίζω ζωή κερδίζω

αν δεν είσαι σίγουρος μη πας για καινούργιο έχει ήδη δυο imperiale στο car.gr μεταχειρισμένα με ελάχιστα χλμ, διετίας, ένα χιλιάρικο λιγότερο. πιο safe αγορά στο τι αγοράζεις τι παίρνεις

athletico
16/04/2022, 08:45
Κάνεις λάθος σίγουρα.... Εγώ είμαι 55 και πήρα το ac.... Δεν είναι η ηλικία το θέμα, είναι να σε βολεύει και να σου αρέσει!

Ναι μπορεί Δημήτρη για αυτό θέλω να το δω πρώτα το ACX.

sapila racing
16/04/2022, 09:02
Μπορείς αλλά 400 κυβικά με 20 άλογα,δεν το λες και γρήγορο.Αυτα τα μηχανάκια είναι για χαλαρή βόλτα,σε επαρχιακό δίκτυο.Πρεπει να ξέρεις τι θέλεις και τι αγοράζεις, ιδανικά για το οδικό δίκτυο της Ινδίας,για την οποία, πρωτίστως,κατασκευάστηκαν.

Δεν ειναι μονο οι 20 ιπποι το θέμα αλλά και το τεράστιο βάρος στα 205 κιλά άδειο.
Παει με την ροπή το μηχανακι αλλά μεχρι εκει.

Bowleno
16/04/2022, 10:11
βολτάδικα μηχανάκια, είναι για ανθρώπους που δεν θέλουν να βιάζονται. αργά βαδίζω ζωή κερδίζω

αν δεν είσαι σίγουρος μη πας για καινούργιο έχει ήδη δυο imperiale στο car.gr μεταχειρισμένα με ελάχιστα χλμ, διετίας, ένα χιλιάρικο λιγότερο. πιο safe αγορά στο τι αγοράζεις τι παίρνεις

Ρε συ, τι αργά βαδίζω κλπ; Αυτά είναι απευθείας... Τάφοι!:cry::lol:
200+κιλά με....20 ίππους; Γελάνε και τα σαλιγκάρια λέμε.

doctoras
16/04/2022, 10:42
Ρε συ, τι αργά βαδίζω κλπ; Αυτά είναι απευθείας... Τάφοι!:cry::lol:
200+κιλά με....20 ίππους; Γελάνε και τα σαλιγκάρια λέμε.

Εγω λεω πως αν στο δώσουν βολτα θα βρεις ενδιαφέροντα (οπως σε καθε ειδους μοτοσυκλετα).

Bowleno
16/04/2022, 11:05
Εγω λεω πως αν στο δώσουν βολτα θα βρεις ενδιαφέροντα (οπως σε καθε ειδους μοτοσυκλετα).

2 μοτό μου είχαν δώσει στο παρελθόν για βόλτα, στην πρώτη (CB 250 δικιλυνδρο, ήμουν μεταξύ αυτού και του RS το οποίο τελικά πήρα) βαρέθηκα την ζωή μου και virago 250 όπου μετά έψαχνα φυσιοθεραπευτή :lol:
όταν διαβάζω πάνω από 200 κιλά βάρος και 20 ίππους μου έρχεται στον νου το πρώτο, συνεπώς....

Tallyban
18/04/2022, 19:36
Να γίνω πιο συγκεκριμένος:
Ανεβαίνοντας για Αρτεμίσιο ,ένα άτομο με σαμάρια κατεβάζεις τέταρτη;

Nostradamus
19/04/2022, 17:32
Τι θα έχουν μέσα τα σαμάρια ?

Nikos77
20/04/2022, 00:19
Τι θα έχουν μέσα τα σαμάρια ?

Χαχα....ώρες με τις απαντήσεις που διαβάζω λυνομαι στα γελια

Bowleno
20/04/2022, 07:49
Χαχα....ώρες με τις απαντήσεις που διαβάζω λυνομαι στα γελια

Ενώ η ερώτηση που έβαλε ήταν όλο νόημα και ουσία.....:rolleyes:

Tallyban
20/04/2022, 19:51
Άμα το έχει κάποιος το μηχανάκι ας μας πει πως παει στον ανοιχτό δρόμο,γιατί πολύ παραφιλολογία έχει πέσει ότι δε μπορείς να ταξιδεψεις με 400 μονοκυλινδρα κυβικα.

toyar
20/04/2022, 19:59
παραφιλολογια ειναι να εχει καποιος το μηχανακι.....

Panos76
20/04/2022, 20:08
Άσχετο μεν αλλά.. είδα το ιμπεριαλε σήμερα παρκαρισμένο στο κέντρο. Εντυπωσιακό, όμορφο, μέχρι που είδα τις βίδες που πιάνουν την πίσω χειρολαβή τίγκα στη σκουριά! Μιλάμε λες κ ήταν 30 ετών βίδες, πολύ σκουριά!

Αυτό μου έκανε αρνητική εντύπωση, χτυπούσε άσχημα στο μάτι. Μπορεί να μην είναι τίποτα, αλλά μπορεί να είναι κ ενδεικτικό για πολλά.

DimST
20/04/2022, 20:28
Το πιο απλό πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να κανονίσεις ένα test ride (Imperiale). Οι απόψεις είναι δεκτές, ειδικά αν κάποιος έχει κάποια πείρα απο αυτά τα μοντέλα αλλά απο τη στιγμή που μπορείς να το οδηγήσεις τις απόψεις απλά τις καταγράφεις. Προσωπικά τα έχω οδηγήσει αρκετά μια και έχω συνεργασία με την εταιρία, τόσο τα euro4 όσο και τα euro5 μοντέλα. Η γενική αίσθηση είναι θετική αν αναλογιστείς τι οδηγείς. Αυτό που σίγουρα μπορώ να γράψω έχοντας άποψη για κάπου είκοσι μοτοσυκλέτες που έχω την ευθύνη συντήρησης είναι πως προβλήματα λιγότερο ή περισσότερο σοβαρά δεν έχω αντιμετωπίσει.
Αν χρειαστείς κάτι είμαι στη διάθεση σου.

DimST
20/04/2022, 20:37
Άσχετο μεν αλλά.. είδα το ιμπεριαλε σήμερα παρκαρισμένο στο κέντρο. Εντυπωσιακό, όμορφο, μέχρι που είδα τις βίδες που πιάνουν την πίσω χειρολαβή τίγκα στη σκουριά! Μιλάμε λες κ ήταν 30 ετών βίδες, πολύ σκουριά!

Αυτό μου έκανε αρνητική εντύπωση, χτυπούσε άσχημα στο μάτι. Μπορεί να μην είναι τίποτα, αλλά μπορεί να είναι κ ενδεικτικό για πολλά.

Ακριβώς στις χειρολαβές βγαίνει ένα κιτ για πλαϊνες βαλίτσες, έχει τύχει και έχω βγάλει εγγύηση τις βίδες αυτές που αντικατέστησαν τις εργοστασιακές (πιο μακρυές)γιατί πράγματι οξειδώθηκαν γρήγορα. Ίσως μιλάμε για την ίδια μοτοσυκλέτα γιατί τις βίδες ακόμα δεν έχει έρθει να τους τις αλλάξουμε... \

Να στο πω όμως και αλλιώς. Μην περιμένεις να "ζήσει" στα χρόνια το imperiale και κάθε imperiale όσο ένα virago ή ένα steed ή ένα estrella αν θές... δεν υπάρχουν τέτοια μηχανάκια στις μέρες μας και αν υπάρχουν σίγουρα δεν θα είναι σε αυτά τα λεφτά. Ακόμα και οι Ιάπωνες με την εμφάνιση των Κινέζων/Ινδών και στην προσπάθεια να κρατήσουν το κόστος χαμηλά έχουν βάλει αρκετό νερό στο κρασί τους... μεγάλη κουβέντα αυτή βέβαια.

DimST
20/04/2022, 20:44
Άμα το έχει κάποιος το μηχανάκι ας μας πει πως παει στον ανοιχτό δρόμο,γιατί πολύ παραφιλολογία έχει πέσει ότι δε μπορείς να ταξιδεψεις με 400 μονοκυλινδρα κυβικα.

Ταξίδι έχουν κάνει κάποιοι με supercub ή με vespa οπότε όλα είναι σχετικά.
Το μηχανάκι με την στόκ τελική μετάδοση τελειώνει στα 130-135km στο κοντέρ. Με γρανάζωμα και με μια ταχύτητα ταξιδιού 100km/h νομίζω δεν θα είναι πρόβλημα.

doctor_john
20/04/2022, 21:53
Θα υπάρχει πλέον και BSA 650 (https://www.motorcyclenews.com/news/new-bikes/2022-bsa-gold-star/) για τους φίλους της κατηγορίας.
Λίγο μεγαλύτερο αλλά με 45hp.. θα χαλάσουν χωρίστρες..

DimST
20/04/2022, 22:06
Χρυσή τομή είναι. Τα 45 είναι αρκετά και καλύπτουν και το A2. Και τα 55hp ήταν λίγα σαν νούμερο για το speed twin και τα 900cc αλλά στον δρόμο ήταν εξαιρετικό.
Όπως γράφουν, αν είναι όσο καλό στο δρόμο όσο είναι στην εμφάνιση του και έρθει στην κατηγορία των 7000Ε θα έχει πραγματικά ενδιαφέρον

fatsas35
20/04/2022, 23:18
Παρε ενα voge 300 acx.Ανωτερο μηχανακι στα παντα

doctor_john
21/04/2022, 09:06
Είναι σαν να του προτείνεις φούτερ με κουκούλα ενώ ψάχνει σακάκι..

fatsas35
22/04/2022, 10:18
Είναι σαν να του προτείνεις φούτερ με κουκούλα ενώ ψάχνει σακάκι..

Σωστα..Ψαχνει ρετρο-νεορετρο κ του προτεινα supersport..Οτι ναναι..Αν δεις την αναρτηση στο τελος γραφει οτι του αρεσει το yamaha xsr αλλα δεν φτανει το μπατζετ.Το voge 300 acx που προτεινα ειναι ουσιαστικα ενα μικρο xsr..Καλο Πασχα

ptc
22/04/2022, 11:05
Για την ακρίβεια γράφει ότι του αρέσει το "XCR". Τώρα αν εννοεί το XSR ή το SCR μόνο αυτός το ξέρει. :D

Tallyban
22/04/2022, 19:06
Του ιμπεριάλε ο κινητήρας,αν γνωρίζει κανείς,είναι στο στρόφαλο με ρουλεμάν, ή είναι στυλ ροταξ με κουζινετα.
Στον εκκεντροφόρο με ρουλεμάν είναι , ή κατευθείαν στο μέταλλο της κεφαλής;
Ρωτάω γιατί ένα απλό μονοκύλινδρο πρέπει να έχει και απλή επισκευή σε βάθος χρονου.

doctor_john
22/04/2022, 19:23
Noμίζω κουζινέτα στο στρόφαλο, ρουλεμαν στον εκκεντροφόρο.
Εδώ (https://www.motor-x.com/oem/v-imperiale-2)

435422

athletico
23/04/2022, 09:14
Για την ακρίβεια γράφει ότι του αρέσει το "XCR". Τώρα αν εννοεί το XSR ή το SCR μόνο αυτός το ξέρει. :D

Συγγνώμη παιδιά.
Εννοούσα το XSR700 to YAMAHA

george.S
23/04/2022, 10:18
Ωραία πατέντα? Βγαίνει σαν έξτρα?

https://vm.tiktok.com/ZMLgm6BVc/

Tallyban
23/04/2022, 20:05
Άμα έχει κουζινετα στο στρόφαλο από μένα ένα μεγάλο Χ.

doctoras
23/04/2022, 20:24
νομίζω σε όλους τους τετράχρονους ο στροφάλοφόρος εδράζεται με κουζινέτα

sapila racing
23/04/2022, 23:51
νομίζω σε όλους τους τετράχρονους ο στροφάλοφόρος εδράζεται με κουζινέτα

Οχι λάθος νομιζεις, υπαρχουν πολλά 4χρονα με ρουλεμαν. Ειδικα σε παλιοτερα μονοκυλινδρα ηταν παντα ετσι.
Αλλά και σε μεγαλα 4κυλινδρα μεχρι τα GSX1100.

karellen
25/04/2022, 08:10
Οχι λάθος νομιζεις, υπαρχουν πολλά 4χρονα με ρουλεμαν. Ειδικα σε παλιοτερα μονοκυλινδρα ηταν παντα ετσι.
Αλλά και σε μεγαλα 4κυλινδρα μεχρι τα GSX1100.

Ακριβώς.
Το KLR έχει ρουλεμάν μακαρόνι από τη μία και μπίλια από την άλλη.

Tallyban
05/06/2022, 20:08
Έπαθα πλάκα σήμερα.
Είδα ένα ιμπεριαλε δικαβαλο με μεγέθη επιβαινόντων άνω του μέσου όρου.
Τέτοια φυσική θέση ποδιών συνεπιβάτη είχα να δω χρόνια.
(Προς αποφυγή παρεξήγησης:δεν είμαι πληρωμένος,άμα κάτι είναι καλό σε ένα μηχανάκι πρέπει να λέγεται.)

drspiros
23/08/2022, 19:20
Αμφιταλαντεύομαι κι εγώ ανάμεσα στα δύο μοντέλα, με μοναδικό κριτήριο επιλογής έναντι ενός καλού μεταχειρισμένου το ABS.
Είναι τελικά τόσο σημαντικό το ABS, ώστε να κινηθεί κανείς σε ένα από αυτά τα 2-3 καινούργια μοντέλα έναντι κάποιων κλασικών όπως αυτά στις αγγελίες;

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/322116700-honda-cb-400sf

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/312602555-honda-cb-400sf

motojojo
23/08/2022, 19:25
Είναι λίγο υποκειμενικό αυτό που ρωτάς.

Σαφώς και είναι καλό το abs αλλά εσύ θα κρίνεις πόσο σημαντικό είναι.

ΓιώργοςΤΤ
23/08/2022, 20:19
Από τα συγκεκριμένα 2 που κοιτάς, 1.000 φορές Κινέζος...

doctoras
23/08/2022, 20:23
Αμφιταλαντεύομαι κι εγώ ανάμεσα στα δύο μοντέλα, με μοναδικό κριτήριο επιλογής έναντι ενός καλού μεταχειρισμένου το ABS.
Είναι τελικά τόσο σημαντικό το ABS, ώστε να κινηθεί κανείς σε ένα από αυτά τα 2-3 καινούργια μοντέλα έναντι κάποιων κλασικών όπως αυτά στις αγγελίες;

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/322116700-honda-cb-400sf

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/312602555-honda-cb-400sf

εξαρτάτε την οδηγική εμπειρία, αν ρωτάς εμένα που οδηγούσα και πριν abs θα σου πω οχι δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας. Ασε που το cb400 οι επιδόσεις στο φρενάρισμα ειναι καλύτερες και ας μην έχει abs

για μένα αυτά που έβαλες όμως δεν είναι στην ίδια κατηγορία.

τα ιμπεριάλε και μετεορ είναι cruiser μοτερ, που συμαίνει sit back and relax, τα κάνουν όλα αλλά για ιδιαίτερα χαλαρούς τύπους. Το cb400sf ειναι ενα σπορ naked τετρακύλινδρο, με ποιότητα λειτουργίας μοτέρ ακόμη και σήμερα ασυναγώνιστη. ομως δεν θα το πάρεις για να χαλαρώνεις, γιατί το μοτέρ προέρχεται απο ss (cbr400rr) με τις μεσαίες του στα 8k rpm και οι υψηλές 14k

το θέμα είναι αν μπορείς να βρεις ενα cb400sf όσο δυνατό λιγότερες μεταβιβάσεις και κατόχους? για μένα το βασικότερο, αν οχι τότε δεν μπορείς να φανταστείς τι έχει γίνει στο εκάστοτε μηχανάκι όπως πχ τροποποίηση πλεξούδας με κοψίματα και "ραψίματα", διανυθέντα χλμ έστω κατά εκτίμηση, συντήρηση απο όλους αυτούς τους κατόχους, αν έφαγε κάποιος καμια καλή σαβούρα είτε αν το μοτέρ το άνοιξε κανας μπαστουνοβλαχος και το έκλεισε όπως - όπως κλπ κλπ ελληνικά...

παιρνεις ιμπεριάλε πρώτο χέρι, γνωρίζεις ιστορικό το περιποιείσαι επιμελώς στα μέταλα και βαφή με περιοδική συντήρηση γιατί το εργοστάσιο δε επένδυσε ιδιαίτερο χρόνο πάνω στο κομμάτι αυτό

drspiros
24/08/2022, 08:22
τα ιμπεριάλε και μετεορ είναι cruiser μοτερ, που συμαίνει sit back and relax, τα κάνουν όλα αλλά για ιδιαίτερα χαλαρούς τύπους. Το cb400sf ειναι ενα σπορ naked τετρακύλινδρο, με ποιότητα λειτουργίας μοτέρ ακόμη και σήμερα ασυναγώνιστη. ομως δεν θα το πάρεις για να χαλαρώνεις, γιατί το μοτέρ προέρχεται απο ss (cbr400rr) με τις μεσαίες του στα 8k rpm και οι υψηλές 14k


Σε ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση. Ομολογώ ότι είμαι... χαλαρός στην οδήγηση, φαντάσου ότι προέρχομαι από YBR125 που πάνω από 70-80 δεν πήγαινα! Όμως το σύστημα πέδησης της συγκεκριμένης ήταν τραγικό - ακόμα και με επώνυμα λάστιχα - γι' αυτό έχω κολλήσει λίγο με το θέμα του ABS.

doctoras
24/08/2022, 08:37
Σε ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση. Ομολογώ ότι είμαι... χαλαρός στην οδήγηση, φαντάσου ότι προέρχομαι από YBR125 που πάνω από 70-80 δεν πήγαινα! Όμως το σύστημα πέδησης της συγκεκριμένης ήταν τραγικό - ακόμα και με επώνυμα λάστιχα - γι' αυτό έχω κολλήσει λίγο με το θέμα του ABS.

Ένα τελευταίο μηπως έχει παρεξηγηθεί, το abs είναι σύστημα αντιπλοκαρίσματος των τροχών με αισθητήρες και ηλεκτρονική μονάδα διαχείρισης. Χρήσιμο για ολισθηρές συνθήκες οδοστρώματος, εχει μπει υποχρεωτικά για τη EU απο τα euro4 μοντέλα(2016).

Η επίδοση της πέδησης όμως επιτυγχάνεται απο τα "hardware" δηλαδή, α)διάμετρο δίσκου β) δαγκάνα (και τα ποικίλα χαρακτηριστικά της) γ) τρόμπα

Συνεπώς, δε φρενάρει το abs αλλα τα εξαρτήματα του κυκλώματος φρένου, το abs προστατεύει απο μπλοκάρισμα

bros 650
24/08/2022, 08:56
Το περιοδικό μοτό στα τεστ του classic 350 & meteor royal Enfield λέει ότι παρόλο που η ιπποδύναμη είναι αστεία χαμηλή ο τρόπος λειτουργίας του κινητήρα και η ροπή όπως την βγάζει στις χαμηλές στροφές με τον πολύ βαρύ στροφαλο είναι ένας κύριος λόγος να αποκτήσεις αυτή την μηχανη και γενικά η αίσθηση της οδήγησης που σου αφήνει είναι ικανοποιητική σαν μπονεβιλ. Επίσης λέει για το άλμα της ποιότητας στην κατασκευή που έκανε η εταιρια είναι πολύ μεγάλο. Παρόμοια ανάλυση και παρουσίαση λένε και τα δεκάδες βίντεο στον σωλήνα. Επίσης το clasic μπορεί να πάει και χώμα υπάρχει βίντεο που ακολουθεί τα Himalayan σε εκδρομή στα βουνά του Θιβέτ. Απλά πρέπει να ξέρεις τι θέλεις και τι αγοράζεις. Σίγουρα δεν είναι μηχανάκι για νέο που βράζει το αίμα του δεν είναι για ταξίδι . Είναι μηχανή για χαλαρές βόλτες με χαμηλές έτσι και αλλιώς ταχύτητες σε επαρχιακό οδικό δίκτυο παρκάρισμα στην πλατεία του χωριού και καφεδάκι ή μάσα παϊδακια σουβλάκια λουκανικα βλέποντας την παρκαρισμένη και απολαμβάνοντας την καθαρή και κομψή σχεδίαση μιας κλασικής μοτοσυκλέτας .

ΓιώργοςΤΤ
24/08/2022, 10:22
Ελληνικός ειδικός τύπος: φυλλάδιο με τοποθέτηση προϊόντων.

Πλειοψηφία YouTubers: άσχετοι που απευθύνονται σε περισσότερο άσχετους από αυτούς.

Γενικά ο μόνος αντικειμενικός κριτής είναι ο εαυτός μας.

Όλες αυτές οι εταιρίες, ειδικά στην Αθήνα, έχουν. Διαθέσιμο test ride. Ανεβείτε ΕΣΕΙΣ επάνω ώστε να σχηματιστεί μια ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ άποψη και μην εμπιστεύεστε τον κάθε τυχάρπαστο διαφημιστή.

BabisStinson
24/08/2022, 11:18
Το περιοδικό μοτό στα τεστ του classic 350 & meteor royal Enfield λέει ότι παρόλο που η ιπποδύναμη είναι αστεία χαμηλή ο τρόπος λειτουργίας του κινητήρα και η ροπή όπως την βγάζει στις χαμηλές στροφές με τον πολύ βαρύ στροφαλο είναι ένας κύριος λόγος να αποκτήσεις αυτή την μηχανη και γενικά η αίσθηση της οδήγησης που σου αφήνει είναι ικανοποιητική σαν μπονεβιλ. Επίσης λέει για το άλμα της ποιότητας στην κατασκευή που έκανε η εταιρια είναι πολύ μεγάλο. Παρόμοια ανάλυση και παρουσίαση λένε και τα δεκάδες βίντεο στον σωλήνα. Επίσης το clasic μπορεί να πάει και χώμα υπάρχει βίντεο που ακολουθεί τα Himalayan σε εκδρομή στα βουνά του Θιβέτ. Απλά πρέπει να ξέρεις τι θέλεις και τι αγοράζεις. Σίγουρα δεν είναι μηχανάκι για νέο που βράζει το αίμα του δεν είναι για ταξίδι . Είναι μηχανή για χαλαρές βόλτες με χαμηλές έτσι και αλλιώς ταχύτητες σε επαρχιακό οδικό δίκτυο παρκάρισμα στην πλατεία του χωριού και καφεδάκι ή μάσα παϊδακια σουβλάκια λουκανικα βλέποντας την παρκαρισμένη και απολαμβάνοντας την καθαρή και κομψή σχεδίαση μιας κλασικής μοτοσυκλέτας .

Υπάρχει κάπου Online το άρθρο; Με ενδιαφέρει αρκετά η νέα Classic 350 για 2η μόνο για χαλαρές βόλτες και να την χαζεύω :)

katsar
24/08/2022, 11:31
Φίλε bros650 με όλο τον σεβασμό , κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας μου φαίνεται .
Αυτή η μοτοσυκλέτα δηλαδή ''πάει και χώμα'' https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/317992287-royal-enfield
Ε όσο θα πήγαινε και σχεδόν οποιοδήποτε όχημα με 2 ρόδες.

bros 650
24/08/2022, 21:34
Ψάξε στο YouTube/ astral ride royal Enfield classic 350. Είναι πολύ ωραίο βίντεο.Φυσικα όταν έγραψα χώμα δεν εννοούσα ότι μπορείς να κάνεις εντουρο. Όμως έχει 19 τροχό μπροστά που βοηθάει να διασχίζεις πιο άνετα τον χωματόδρομο που οδηγει σε ένα όμορφο μέρος. Φυσικά όταν διαβάζουμε ένα άρθρο ή βλέπουμε ένα βίντεο παρουσίαση μια μοτοσυκλέτας ή για οτιδήποτε άλλο προϊόν πρέπει να βάζουμε το μυαλό μας να σκεφτεί και να κρίνει αυτό που βλεπει. Τώρα για το συγκεκριμένο μοντέλο όλοι λένε πολλοί καλά λόγια για την αίσθηση που σου δίνει στην οδηγηση και για την ποιότητα κατασκευής του. Όπως και όλοι τονίζουν ότι είναι μια μοτοσυκλέτα όπου ο κάτοχος της την έχει επιλέξει συνειδητά γνωρίζοντας ότι είναι για χαλαρές βόλτες και για παρκάρισμα έξω απο την καφετέρια. Επίσης θα έλεγα και γω ότι πολλοί αγοραζουν μια μοτοσυκλέτα με κύριο κριτήριο το παρκάρισμα στην καφετέρια. Άσχετα αν η μοτοσυκλέτα τους μπορεί να επιταχύνει γρήγορα έχει πολλά άλογα πάει στα βουνά και στα λαγκάδια αλλά χρησιμοποιείται στο τέλος μόνο για παρκάρισμα στην καφετέρια.

νεοσσός
24/08/2022, 22:11
Σε ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση. Ομολογώ ότι είμαι... χαλαρός στην οδήγηση, φαντάσου ότι προέρχομαι από YBR125 που πάνω από 70-80 δεν πήγαινα! Όμως το σύστημα πέδησης της συγκεκριμένης ήταν τραγικό - ακόμα και με επώνυμα λάστιχα - γι' αυτό έχω κολλήσει λίγο με το θέμα του ABS.


Ένα τελευταίο μηπως έχει παρεξηγηθεί, το abs είναι σύστημα αντιπλοκαρίσματος των τροχών με αισθητήρες και ηλεκτρονική μονάδα διαχείρισης. Χρήσιμο για ολισθηρές συνθήκες οδοστρώματος, εχει μπει υποχρεωτικά για τη EU απο τα euro4 μοντέλα(2016).

Η επίδοση της πέδησης όμως επιτυγχάνεται απο τα "hardware" δηλαδή, α)διάμετρο δίσκου β) δαγκάνα (και τα ποικίλα χαρακτηριστικά της) γ) τρόμπα

Συνεπώς, δε φρενάρει το abs αλλα τα εξαρτήματα του κυκλώματος φρένου, το abs προστατεύει απο μπλοκάρισμα
Επειδή αναφέρει και επώνυμα ελαστικά, υποθέτω ότι είχε περιπτώσεις ολίσθησης. Στις περισσότερες εξ αυτών, το ABS αποτρέπει από πτώση και μειώνει την απόσταση φρεναρίσματος. Γενικά, σε συνθήκες καθημερινής οδήγησης, με τη χαμηλή ποιότητα της ασφάλτου που γνωρίζουμε, το ABS, ειδικά ένα καλορυθμισμένο C-ABS, είναι από τους σημαντικότερους παράγοντες για αποδοτικό φρενάρισμα.

Παραμένει βασικότερος παράγοντας ο χειρισμός του οδηγού, ακολουθεί η κατάσταση των ελαστικών (όσο πιο καινούρια, ζεσταμένα, καλής ποιότητας γίνεται), κατόπιν οι αναρτήσεις και τέλος η δύναμη του συστήματος τρόμπα-δαγκάνα-τακάκια-δίσκος. Ίσα-ίσα που είναι σημαντικότερη η προοδευτικότητα, παρά η απόλυτη δύναμη. Στις περισσότερες σύγχρονες μοτοσυκλέτες, για τη χαμηλή πρόσφυση που έχουν οι δρόμοι μας, η δύναμη του συστήματος των φρένων πλεονάζει. Αυτό που πασχίζουμε να βρούμε είναι η μέγιστη πρόσφυση, με κάθε μέσο.

Προσωπικά, μόνο σε άσφαλτο πίστας έχω δει να μην πλεονάζει η δύναμη των φρένων, σε δοκιμές που κάναμε εσκεμμένα στο riding school για να δούμε τη λειτουργία του ABS.
Άλλη περίπτωση που χρειάζεται δύναμη πέδησης, είναι αν είσαι δικάβαλος, φορτωμένος και κινείσαι με μεγάλη ταχύτητα, ειδικά σε κατηφόρα.

bros 650
24/08/2022, 22:13
Έχει πολλές παρουσιάσεις στο YouTube .Μπορείς να τα δεις και να κρίνεις αυτά που λένε.

bros 650
24/08/2022, 22:18
Συμφωνώ και επαυξάνω ότι πρέπει να χρησιμοποιείται το μυαλό μας και να κρίνουμε ότι βλέπουμε και διαβάζουμε. Η πλούσια πληροφορία που υπάρχει πλέον στην εποχή μας είναι και καλό και κακό. Όταν ήμουν νέος μόνο δύο τρια περιοδικά υπήρχαν όπου μπορούσαμε να αντλήσουμε πληροφορίες και από στόμα σε στόμα ότι ακουγαμε.

νεοσσός
24/08/2022, 22:22
Ελληνικός ειδικός τύπος: φυλλάδιο με τοποθέτηση προϊόντων.

Πλειοψηφία YouTubers: άσχετοι που απευθύνονται σε περισσότερο άσχετους από αυτούς.
Ο ειδικός τύπος δύσκολα θα κάνει αρκετά κακή κριτική, ώστε να αποθαρρύνει τους αγοραστές από ένα μοντέλο. Βγάζει χρήματα από τις αντιπροσωπείες, οπότε προσέχει τους πελάτες του. Εμείς είμαστε το προϊόν του, που προσπαθεί να πείσει για την αγορά μοτοσυκλέτας.

Αντίστοιχα και οι YouTubers, ως influencers, πρέπει να δείξουν ότι βγάζουν ενθουσιασμό που συμπαρασύρει τους θεατές, ώστε να θέλουν οι εταιρείες να τους δίνουν οχήματα για δοκιμή.

Για να αποκτήσεις άποψη μέσα από διαφημίσεις των παραπάνω τύπων, θέλει πολλή προσοχή, φιλτράρισμα, σύγκριση απόψεων. Στα forum είναι πιο πιθανό να ακούσεις μερικές αντικειμενικές απόψεις, έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι κι αυτά τα έχουν μεθοδεύσει τα τελευταία 15 χρόνια, ως χώρο διαφήμισης.

drspiros
08/09/2022, 12:58
Έκανα test drive και στα 3. Καταρχάς το Meteor διαφέρει από τα άλλα δύο ως προς τη θέση οδήγησης, έχει τον μασπιέ αρκετά μπροστά (τύπου cruiser) και προσωπικά δεν με βόλεψε εντός πόλης, αν και δεν είχα πρόβλημα με τον λεβιέ τύπου παπί (δηλ. κατέβασμα ταχυτήτων με το τακούνι). Εκτός πόλης πάει μια χαρά!
Τώρα Classic και Imperiale έχουν πανομοιότυπο στυλ και θέση οδήγησης και η επιλογή είναι νομίζω θέμα προσωπικού γούστου και εμπιστοσύνης στην εκάστοτε εταιρεία. Προσωπικά, δεν νομίζω να αξίζει την διαφορά των 800-900 ευρώ, εκτός και αν είσαι κολλημένος με την εμφάνιση της μηχανής.

Potis
08/09/2022, 23:21
Σε ποιο καταλήγεις;

Cin
09/09/2022, 08:47
Καλημέρα, να ρωτήσω κι εγώ ποια από τις 2 εταιρίες στην Ελλάδα πιστεύετε ότι έχει καλύτερη υποστήριξη τόσο σε service, όσο και σε ανταλλακτικά;

TKM
12/09/2022, 21:31
Έκανα test drive και στα 3. Καταρχάς το Meteor διαφέρει από τα άλλα δύο ως προς τη θέση οδήγησης, έχει τον μασπιέ αρκετά μπροστά (τύπου cruiser) και προσωπικά δεν με βόλεψε εντός πόλης, αν και δεν είχα πρόβλημα με τον λεβιέ τύπου παπί (δηλ. κατέβασμα ταχυτήτων με το τακούνι). Εκτός πόλης πάει μια χαρά!
Τώρα Classic και Imperiale έχουν πανομοιότυπο στυλ και θέση οδήγησης και η επιλογή είναι νομίζω θέμα προσωπικού γούστου και εμπιστοσύνης στην εκάστοτε εταιρεία. Προσωπικά, δεν νομίζω να αξίζει την διαφορά των 800-900 ευρώ, εκτός και αν είσαι κολλημένος με την εμφάνιση της μηχανής.

Πιο θεωρείς ότι έχει πιο δυνατό κινητήρα, έστω και με μικρή διαφορά;

doctoras
12/09/2022, 23:35
Καλημέρα, να ρωτήσω κι εγώ ποια από τις 2 εταιρίες στην Ελλάδα πιστεύετε ότι έχει καλύτερη υποστήριξη τόσο σε service, όσο και σε ανταλλακτικά;

Αν υποθέσουμε ότι η νέο - RA είναι παλαιότερη στην αγορά από την νέο - benelli, τότε περιμένω να υποστηρίζει καλύτερα.
Παγκοσμίως έχει περισσότερες πωλήσεις η RA, στην Ελλάδα η benelli

Πάντως ο εισαγωγέας της benelli από ότι ακούγεται πάει τρένο

drspiros
13/09/2022, 20:38
Σε ποιο καταλήγεις;

Μάλλον στο Benelli, αν και μου είπαν ότι η RE έχει καλύτερη ανταπόκριση σε ανταλλακτικά, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

drspiros
13/09/2022, 20:41
Πιο θεωρείς ότι έχει πιο δυνατό κινητήρα, έστω και με μικρή διαφορά;

Θα απαντήσω λάθος, μεσολάβησε ένας μήνας ανάμεσα στις δοκιμές και δεν το άνοιξα τόσο ώστε να καταλάβω διαφορά (κατά διαβολική σύμπτωση και τις 2 μέρες φύσαγε αρκετά και φοβήθηκα ιδιαίτερες μανούβρες). Ψάξε καλύτερα συγκριτικά στο διαδίκτυο, αν κι εγώ που κοίταξα έχουν πολλές ανακρίβειες.