PDA

View Full Version : Ερωτηση δικτυακου περιεχομενου



Daemon
15/12/2005, 16:06
Ρε παιδια, εχω ενα κολλημα εδω και δεν ξερω τι γινεται.
Πως γινεται ολος ο κοσμος να βλεπει ενα site και εγω οχι. Ενω βλεπω κανονικα αλλα site, μπαινω κανονικα παντου, στο συγκεκριμενο δεν μπαινω. Ο παροχεας του site λεει οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα (λογικο αφου ολοι το βλεπουνε) και ο παροχεας της συνδεσης λεει οτι φταιει το site αφου αυτοι δεν εχουν προβλημα. Κανενα PC απ'τα 13 που εχουμε εδω δεν το βλεπει αλλα αν πας στο διπλα μαγαζι το βλεπουν κανονικα. Ουτε ping το βρισκει ουτε το tracert. Αυτο γινεται περιπου 2 μερες τωρα και το router δεν το εχει ακουμπησει κανενας.

Καμια ιδεα απ'τους επαγελματιες του χωρου γιατι εγω κολλησα:confused: :confused:

bartlal
15/12/2005, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Ρε παιδια, εχω ενα κολλημα εδω και δεν ξερω τι γινεται.
Πως γινεται ολος ο κοσμος να βλεπει ενα site και εγω οχι. Ενω βλεπω κανονικα αλλα site, μπαινω κανονικα παντου, στο συγκεκριμενο δεν μπαινω. Ο παροχεας του site λεει οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα (λογικο αφου ολοι το βλεπουνε) και ο παροχεας της συνδεσης λεει οτι φταιει το site αφου αυτοι δεν εχουν προβλημα. Κανενα PC απ'τα 13 που εχουμε εδω δεν το βλεπει αλλα αν πας στο διπλα μαγαζι το βλεπουν κανονικα. Ουτε ping το βρισκει ουτε το tracert. Αυτο γινεται περιπου 2 μερες τωρα και το router δεν το εχει ακουμπησει κανενας.

Καμια ιδεα απ'τους επαγελματιες του χωρου γιατι εγω κολλησα:confused: :confused:

με ποιον browser? λειτουργικο? υπαρχουν ενεγοποιημενα φιλτρα στο router? ports?
αν θελεις, πες μου η στειλε πμ το site αυτο να τσεκαρω και εγω... :wave2:

dez
15/12/2005, 17:17
πες μας ποιος ειναι ο ISP κι αν δε θες να μα πεις, τοτε ενεργοποιησε τον proxy server του ISP σου στο browser σου... αν ειναι ηδη ενεργοποιημενος, απενεργοποιησε τον. Δοκιμασε και πες τ αποτελεσματα :D

Daemon
15/12/2005, 17:20
Firefox, IE, Opera τα ιδια. Λειτουργικα WIn98, XP.. το ιδιο. Ports φιλτρα δεν εχουν πειραχτει απο κανεναν, μπαινω κανονικα παντου. Το site στο στελνω σε PM :)

Daemon
15/12/2005, 17:24
To ISP ειναι HOL, το ξεχασα αυτο. Και το proxy δεν κανει τιποτα, συμβανει σε ολα τα μηχανηματα στο μαγαζι, περιπου 13.

dez
15/12/2005, 18:07
οι περιπτωσεις ειναι τοσες πολλες....

κανε ενα απλο τεστακι: αλλαξε το IP address στο "προβληματικο" PC και βαλε το IP address ενος απο τα αλλα PC που βλεπουν το site.

Αν, μ αυτο τον τροπο, δεις το site, το προβλημα ειναι 100% δικτυακο και μπορει να ναι σε οποιαδηποτε πλευρα (δικη σου ή του site).
Αν ομως ΔΕΝ το δεις παλι, το προβλημα επικεντρωνεται στο συγκεκριμενο PC (s/w,h/w)

Daemon
15/12/2005, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
συμβανει σε ολα τα μηχανηματα στο μαγαζι

:confused:

dez
15/12/2005, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
:confused:
oops! :D

οκ, δε το χα προσεξει αυτο...

ΟK, long shot, αλλα ποτε δεν ξερεις...

Αν υποθεσουμε οτι πριν δυο μερες αλλαξε το IP με το οποιο "βγαινετε προς τα εξω" τοτε:

μπορει να εχετε "παρει" καποιο IP απο καποιο καινουριο block της HOL και το site που δε μπορειτε να δειτε να μην εχει προλαβει να ενσωματωσει το block αυτο στα φιλτρα του...

Τι κανεις σ αυτη την περιπτωση? Ενημερωνεις τον ISP του site μπας κι εισαι τυχερος :D


υ.γ. : αν εχεις static IP address, τα παραπανω ειναι ακυρα :D

Daemon
15/12/2005, 19:53
Βασικα αυτη την στιγμη εχω ενα κεφαλι καζανι και δεν φυμαμαι αν εχουμε static η dynamic..:eyepop: Παντος αν ειναι static δεν αλλαζει συχνα; Για παραδειγμα σε OTE που ειμαι στο σπιτι αλλαζει καθε 16 ωρες (αν φυμαμαι καλα), κατι αναλογο δεν θα γινεται και στην HOL; Δεν ξερω, λεω..

bartlal
15/12/2005, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Βασικα αυτη την στιγμη εχω ενα κεφαλι καζανι και δεν φυμαμαι αν εχουμε static η dynamic..:eyepop: Παντος αν ειναι static δεν αλλαζει συχνα; Για παραδειγμα σε OTE που ειμαι στο σπιτι αλλαζει καθε 16 ωρες (αν φυμαμαι καλα), κατι αναλογο δεν θα γινεται και στην HOL; Δεν ξερω, λεω..


την στατικ την παντρευεσαι. δεν παιζει να αλλαζει! :wave2:

Daemon
15/12/2005, 20:07
oops, εννουσα dynamic:eyepop: Το ειπα οτι εχω κεφαλι καζανι δεν το'πα;;:D