PDA

View Full Version : Push and Block κλειδαριά πίσω τροχού



zannisvel
20/04/2022, 15:05
Καλησπέρα παίδες,

Μόλις τοποθέτησα τη συγκεκριμένη κλειδαριά.
Εδώ είναι και ένα video από Africa που είναι σχεδόν ίδια.

https://www.youtube.com/watch?v=XXLennoNwjY

Ενώ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τη χρηστικότητα της, το οπτικό αποτέλεσμα δεν είναι πολύ καλό.
Μπορώ να την δώσω για ηλεκτροστατική?

Ακολουθούν οι δικές μου photos.
435338
435335
435336

Ζεύκας
20/04/2022, 16:08
πόσο ζυγίζει;

δεν θα έβαζα κάτι που αυξάνει σημαντικά το βάρος της μη αναρτώμενη μάζας

επίσης το κλειδί μοιάζει με αυτά που έχουμε για να εξαερώνουμε καλοριφέρ;
εαν ναι, αυτά είναι πολύ εύκολο να παραβιαστούν

S705
20/04/2022, 16:12
κάπου το είδα άλλα νομίζω ότι στα χρήματα του παίρνεις ένα λουκέτο για το πίσω γρανάζι πολύ ανώτερο σαν κλειδαριά.

zannisvel
20/04/2022, 16:15
Ζυγίζει περίπου όσο και το disc lock (κοντά στο 1kg) που έτσι και αλλιώς το κρέμαγα στο πατάκι του συνεπιβάτη.

Γιατί το λες όμως; Δεν είναι το ίδιο όταν βάζω μανιτάρια, κάγκελα, ποδιές, κτλπ?

Tubular κλειδί είναι, δε ξέρω ακριβώς πως το λένε στην πιάτσα, αλλά από ότι ξέρω είναι σχετικά ασφαλή.

sapila racing
20/04/2022, 16:23
Ζυγίζει περίπου όσο και το disc lock (κοντά στο 1kg) που έτσι και αλλιώς το κρέμαγα στο πατάκι του συνεπιβάτη.

Γιατί το λες όμως; Δεν είναι το ίδιο όταν βάζω μανιτάρια, κάγκελα, ποδιές, κτλπ?

Tubular κλειδί είναι, δε ξέρω ακριβώς πως το λένε στην πιάτσα, αλλά από ότι ξέρω είναι σχετικά ασφαλή.

1 κιλό στο σιδερενιο ψαλίδι ειναι παντα + ενα κιλό στο μη αναρτώμενο βάρος. Αλλο το ψαλιδι κι αλλο η βαση του μαρσπιε.
Επίσης οι κλειδαριές με το κλειδι αυτό ειναι οι πιο ευκολα παραβιάσιμες δυστυχως.
Τα παλια τα χρόνια ηταν ασφαλεις μεχρι που καποιος βρηκε το κολπο με τον στυλο bic...

zannisvel
20/04/2022, 16:31
1 κιλό στο σιδερενιο ψαλίδι ειναι παντα ενα κιλό!
Οι κλειδαριές με το κλειδι αυτό ειναιοι πιο ευκολα παραβιάσιμες δυστυχως.
Τα παλια τα χρόνια ηταν ασφαλεις μεχρι που καποιος βρηκε το κολπο με τον στυλο bic...

Δεν το ήξερα αυτό... Extra ασφάλεια τότε. Γιατί είναι μεγάλη ευκολία που είναι πάντα εκεί.
Αυτό με το αναρτώμενο βάρος το καταλαβαίνω, αλλά είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχήσει;

doctor_john
20/04/2022, 16:35
Για ηλεκτροστατική πάντως χρειάζεται να μασκαρεις με δική τους ταινία την κλειδαριά και να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει και λαστιχακια το σύστημα. Σε άλλη περίπτωση chassis coat σπρέι με τον ίδιο διό τρόπο.

zannisvel
20/04/2022, 16:39
Για ηλεκτροστατική πάντως χρειάζεται να μασκαρεις με δική τους ταινία την κλειδαριά και να είσαι σίγουρος ότι δεν έχει και λαστιχακια το σύστημα. Σε άλλη περίπτωση chassis coat σπρέι με τον ίδιο διό τρόπο.

Ακόμα καλύτερα αν μπορώ και με σπρέι. Απλά να δω πότε θα βρω το χρόνο να το κάνω... και αφού αποφασίσω ότι θα την κρατήσω πάνω στο μηχανάκι.

giannis323
20/04/2022, 16:44
Συγγνώμη που στο λέω είναι πολύ άσχημο πάνω στο μηχανάκι.Δεν κοιτάς μια εταιρεία που βγάζει για μπροστινές δαγκάνες σύστημα; Βέβαια είναι ακριβό αλλά δεν κάνει τόσο μπαμ.

zannisvel
20/04/2022, 16:51
Τι συγνώμη; Και σε εμένα δεν αρέσει. Θέλω να δω αν αξίζει να το χρησιμοποιώ και αν γίνει λίγο καλύτερο οπτικά αν βαφτεί μαύρο.
Η αλήθεια είναι ότι δεν φαίνεται και τόσο πολύ πάνω στη μηχανή όσο φαίνεται στις φωτογραφίες.

telegonos
20/04/2022, 17:07
Για να γίνει ηλεκτροστατική, πρέπει να λυθεί η κλειδαριά, στα στοιχειώδη εξαρτήματα, και να βαφτούν αυτά που πρέπει μόνο, εκεί που πρέπει μόνο.

Δεν μπορεί να βαφτεί ως έχει, γιατί η θέρμανση στους 180 βαθμούς, ενδεχομένως θα χαλάσει μη-μεταλικά εξαρτήματα, και θα πάει σκόνη βαφής εκεί που δεν πρέπει με αποτέλεσμα να κολλήσει ο μηχανισμός.

Αν θες να το βάψεις, ίσως είναι πιο εύκολο, να το βάψεις με υγρή συμβατική μπογιά, γιατί κατά κανόνα, κλειδαριές του είδους, δεν λύνονται πλήρως, χωρίς να καταστραφούν ή να χρειαστούν κάποια εξαρτήματα αντικατάσταση.

zannisvel
20/04/2022, 17:21
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, έτσι θα πράξω.

McGyver
20/04/2022, 17:50
Καλά να πάθεις που πας κι ακούς το μαλάκα το Θωμά...

:bawl:

zannisvel
20/04/2022, 17:53
:bawl::bawl::bawl:

Bowleno
21/04/2022, 00:16
Εγώ έχω άλλη απορία; Αν τυχόν ξεχαστείς και πας να ξεκινήσεις με κλειδωμένο το μηχανάκι;

karellen
21/04/2022, 08:16
1 κιλό στο σιδερενιο ψαλίδι ειναι παντα + ενα κιλό στο μη αναρτώμενο βάρος. Αλλο το ψαλιδι κι αλλο η βαση του μαρσπιε.
Επίσης οι κλειδαριές με το κλειδι αυτό ειναι οι πιο ευκολα παραβιάσιμες δυστυχως.
Τα παλια τα χρόνια ηταν ασφαλεις μεχρι που καποιος βρηκε το κολπο με τον στυλο bic...

Αυτό που είπε ο sapila.
Δεν είναι μόνο απλά 1 κιλό,η δύναμη που αντιδρά στο ψαλίδι αυξάνεται όσο απομακρύνεται από τον άξονά του.Περίπου σα να πας να σηκώσεις 10 κιλά με απλωμένα χέρια.

motojojo
21/04/2022, 09:07
Εγώ έχω άλλη απορία; Αν τυχόν ξεχαστείς και πας να ξεκινήσεις με κλειδωμένο το μηχανάκι;

Το δειχνει στο βιντεο. Απλά μπλοκάρει και επειδη είναι μικρές οι τρυπες δεν προλαβαίνει να αναπτύξει ταχύτητα ο τροχός.
Πολύ πιο ασφαλές από την κλειδαρια που μπαίνει στο εμπρός δισκόφρενο που στη χειροτερη περίπτωση θα κανει μια πλήρη περιστροφή πριν μπλοκάρει και πέσεις.

Δεν ειναι καθόλου κακό σαν ιδέα και σαν συλληψη και φαινεται πολυ πρακτικό σε σχέση με το λουκέτο δισκόφρενου που τα περισσότερα σπάνε πανευκολα. Η κλειδαρια ειναι η μονη αδυναμια.

Το βάρος αν ειναι φτιαγμένο από ελαφρά υλικά υποθέτω θα επηρεάζει ελάχιστα ειδικά σε χρήση πόλης όπου οι ταχύτητες ειναι κατα κανόνα χαμηλες.

zannisvel
21/04/2022, 09:12
Αυτό που είπε ο sapila.
Δεν είναι μόνο απλά 1 κιλό,η δύναμη που αντιδρά στο ψαλίδι αυξάνεται όσο απομακρύνεται από τον άξονά του.Περίπου σα να πας να σηκώσεις 10 κιλά με απλωμένα χέρια.

Συγνώμη, αλλά προσπαθώ να το καταλάβω. Το βάρος βρίσκεται στο μήκος του άξονα. Δεν είναι το ίδιο το πρόβλημα και χειρότερο όταν βάζω το ίδιο βάρος στο πατάκι του συνεπιβάτη το οποίο βρίσκεται πιο έξω σε σχέση με το κέντρο βάρους?

zannisvel
21/04/2022, 09:16
Το δειχνει στο βιντεο. Απλά μπλοκάρει και επειδη είναι μικρές οι τρυπες δεν προλαβαίνει να αναπτύξει ταχύτητα ο τροχός.
Πολύ πιο ασφαλές από την κλειδαρια που μπαίνει στο εμπρός δισκόφρενο που στη χειροτερη περίπτωση θα κανει μια πλήρη περιστροφή πριν μπλοκάρει και πέσεις.

Δεν ειναι καθόλου κακό σαν ιδέα και σαν συλληψη και φαινεται πολυ πρακτικό σε σχέση με το λουκέτο δισκόφρενου που τα περισσότερα σπάνε πανευκολα. Η κλειδαρια ειναι η μονη αδυναμια.

Το βάρος αν ειναι φτιαγμένο από ελαφρά υλικά υποθέτω θα επηρεάζει ελάχιστα ειδικά σε χρήση πόλης όπου οι ταχύτητες ειναι κατα κανόνα χαμηλες.

Δεν προλαβαίναι να αναπτύξει καθόλου κίνηση, ούτε από το διπλό stand δεν κατεβαίνει.
Τα υλικό του πρέπει να είναι σίδερο η χάλυβας, δεν είναι τόσο ελαφρύ όσο φαντάζεσαι. Τώρα για την κλειδαριά, έχει τόσο δυνατό ελατήριο που πρέπει να πιέσεις που θεωρώ πολύ δύσκολο να γίνει, ειδικά αν δε ξέρεις και πως ξεκλειδώνει. Βέβαια δεν είμαι και διαρρήκτης οπότε δε μπορώ να ξέρω.

PaNick67
21/04/2022, 09:25
Συγνώμη, αλλά προσπαθώ να το καταλάβω. Το βάρος βρίσκεται στο μήκος του άξονα. Δεν είναι το ίδιο το πρόβλημα και χειρότερο όταν βάζω το ίδιο βάρος στο πατάκι του συνεπιβάτη το οποίο βρίσκεται πιο έξω σε σχέση με το κέντρο βάρους?

Το βαρος βρισκεται πανω στο ψαλιδι. Επηρεαζει δηλαδη την πισω αναρτηση γιατι κινειται μαζι με το ψαλιδι. Στο πατακι το βαρος ειναι στο πλαισιο

Υπαρχουν παντως λουκετα που πιανουν με παρομοιο τροπο και εχουν κλειδι ασφαλειας, αρκει να χωραει ο πιρος.

https://www.skroutz.gr/s/24275432/Abus-Titalium-82%CE%A4%CE%99-70%CE%92-%CE%9B%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%BF-%CE%A4%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5-%CE%9A%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AF-501210-0018.html

karellen
21/04/2022, 09:38
Συγνώμη, αλλά προσπαθώ να το καταλάβω. Το βάρος βρίσκεται στο μήκος του άξονα. Δεν είναι το ίδιο το πρόβλημα και χειρότερο όταν βάζω το ίδιο βάρος στο πατάκι του συνεπιβάτη το οποίο βρίσκεται πιο έξω σε σχέση με το κέντρο βάρους?

Εννοώ τον άξονα του ψαλιδιού.
Κάθε επιπλέον βάρος στο ψαλίδι δυσχεραίνει τη λειτουργία του,λόγω μεγαλύτερης μάζας το κάνει να αντιδρά πιο νωθρά στις ανωμαλίες του εδάφους.Γι αυτό οι κατασκευαστές προσπαθούν να ελαφρώσουν τα ψαλίδια πχ αλουμινένια ώστε να διαβάζουν πιο άμεσα το δρόμο.

Το +1 κιλό στο πατάκι (σε ακίνητο μέρος δηλ.) είναι αμελητέο έως ανύπαρκτο.:wave2:

Λευκάδιος
21/04/2022, 09:51
Φαντάζομαι ο πίρος ασφαλίζει στην ανοιχτή θέση όταν ξεκλειδώνεις και αφαιρείς το κλειδί ε;

DoctoR_k6
21/04/2022, 10:49
Φαντάζομαι ο πίρος ασφαλίζει στην ανοιχτή θέση όταν ξεκλειδώνεις και αφαιρείς το κλειδί ε;

Τρομακτικο σεναριο να εχεις ενα πυρο σε τοσο κοντινη αποσταση απο τον τροχο σου... :uplate:
Εγω κ μονο στην ιδεα να γινει κατι δεν θα το εβαζα.

zannisvel
21/04/2022, 12:12
Ναι ασφαλίζει κανονικά. Μόνο με την περιστροφή του κλειδιού και την πίεση μπορεί να μπλοκάρει τον τροχό.

zannisvel
21/04/2022, 12:17
Εννοώ τον άξονα του ψαλιδιού.
Κάθε επιπλέον βάρος στο ψαλίδι δυσχεραίνει τη λειτουργία του,λόγω μεγαλύτερης μάζας το κάνει να αντιδρά πιο νωθρά στις ανωμαλίες του εδάφους.Γι αυτό οι κατασκευαστές προσπαθούν να ελαφρώσουν τα ψαλίδια πχ αλουμινένια ώστε να διαβάζουν πιο άμεσα το δρόμο.

Το +1 κιλό στο πατάκι (σε ακίνητο μέρος δηλ.) είναι αμελητέο έως ανύπαρκτο.:wave2:

ΟΚ, τώρα το έπιασα.

S705
23/04/2022, 22:05
Πάντως στα 100 +ευρώ που είδα ότι κοστίζουν κάποια από αυτά αγοράζεις ένα λουκέτο της abloy ή άλλης καλής εταιρίας, το βάζεις στο πίσω γρανάζι και τέλος.

billy84
25/04/2022, 18:35
Θα είχε πολύ ενδιαφέρον ένα πείραμα. Να τοποθετηθεί κρυφά η συγκεκριμένη κλειδαριά σε διάφορους αναβάτες και να εξεταστεί το πόσοι θα καταλάβουν ότι έχουν αυτό το βάρος στην αριστερή πλευρά του ψαλιδιού. Γιατί θεωρητικά το 1 κιλό σε μη αναρτώμενο βάρος είναι μεγάλο νούμερο, στην πράξη όμως πόσοι θα καταλάβαιναν τη διαφορά? Ζαννή εσύ κατάλαβες κάποια διαφορα? Αν έχεις προλάβει και το έχεις οδηγήσει πριν διαβάσεις τις απαντήσεις θα ήταν ιδανικό για αποφυγή placebo effect.

Για μένα βάψτο μαύρο με ένα ποιοτικό σπρέυ και πέρνα το 3-4 χέρια. Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα.

motojojo
25/04/2022, 20:54
Ίσως σε λίγο πιο απαιτητική οδήγηση να είχε διαφορά. Εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν θα το καταλάβαινα, πιο πιθανο είναι να με ενοχλούσε η ιδέα και μόνο.

Για μηχανάκι με αποκλειστική χρήση πόλης θα έλεγα καμία διαφορά. Πιο μικρές ταχύτητες και η πρακτικότητα που προσφέρει υπερσκελίζει τα μειονεκτήματα της μη αναρτώμενης μάζας.

doctor_john
25/04/2022, 22:30
Nομίζω πως πιο βαρύ ψαλίδι λειτουργεί σαν "βοηθητικές" σε σχέση με το ελαφρύτερο που θα μπορούσε να έχει.
Κάνει την μοτό πιο νωχελική αλλά τι να καταλάβεις όταν έχεις ήδη 19" μπροστινό;..

Αν λειτουργεί σωστά, για μέσα στην πόλη νομίζω δεν θα καταλάβει διαφορά.
Σε συνεχείς ανωμαλίες που μοιάζουν με εντούρο μπορεί να καταλάβει διαφορά συγκριτικά πάντα.

McGyver
25/04/2022, 23:30
όταν έχεις ήδη 19" μπροστινό;..

17άρι

:wave2:

doctor_john
26/04/2022, 07:07
ε με αυτές τις μπαγαζιέρες.. :D

Τώρα σοβαρά, υπάρχει κάποιος που υποστηρίζει ότι αυτή η κλειδαριά αλλάζει περισσότερο τις αντιδράσεις της μοτό, σε κάθε ταχύτητα
από μια μπαγκαζιέρα σαν αυτή;
Επίσης το ελατήριο του πίρου συμπιέζεται στην έκταση - κλείδωμα. Λειτουργεί προς τα έξω εκτονώνοντας όταν ξεκλειδώνεις.

zannisvel
26/04/2022, 10:37
Χρόνια πολλά σε όλους.

Λόγω των ημερών δε μπόρεσα να κάνω χιλιόμετρα.
Στη κλασική διαδρομή μου από τον Πειραιά μέχρι την Αθήνα και πίσω μέσω Συγγρού δε μπόρεσα να καταλάβω κάποια διαφορά, ακόμα και στη στροφή στο τελείωμα της Συγγρού που έχει κάπως ανώμαλο δρόμο και το περνάω κάθε μέρα, πάλι δε μπόρεσα να καταλάβω κάποια διαφορά. Βέβαια όταν η ίδια η ανάρτηση δεν είναι σε θέση να διαβάσει σωστά.....

Anyway, Επίσης το στυλό bic, δε χωράει και, δοκίμασα και με ένα άλλο στυλό που ταίριαζε η διάμετρος και όσο και να προσπάθησα δε νομίζω ότι μπορεί να κάνει μια τόσο σύνθετη κίνηση για να το ξεκλειδώσει.

Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι ψυχολογικό, γιατί έχω την τάση να παρασύρομαι από τις γνώμες των άλλων και αισθητικό επειδή είναι ασημί.

Όταν το βγάλω για να το βάψω και το αφήσω εκτός για μερικές μέρες θα είμαι πολύ προσεκτικός για το αν θα καταλάβω κάποια διαφορά.

Την Τετάρτη έχω κανονίσει να πάω Κινέτα και να ανέβουμε μέχρι την Κεραία, αν κάτι με ενοχλήσει θα το αναφέρω φυσικά.