PDA

View Full Version : ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ PANDORA



spyrosn
21/04/2022, 20:14
χρονια πολλα!!
μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με τον pandora;
επειδη θα φυγω για τριημερο γνωριζει καποιος πως ενεργοποιω κατευθειαν την λειτουργια stealth mode;

Dr.Monty
21/04/2022, 21:37
Ποιον pandora εχεις και τι εννοείς stealth mode;

zannisvel
21/04/2022, 21:47
Έχεις την εφαρμογή Pandora Connect?
Αν ναι, τότε θα πατήσεις το γραναζάκι στο κάτω μέρος και θα πας στο Control Buttons και από εκεί θα διαλέξεις το εικονίδιο stealth mode όπως έχω κυκλώσει στο screenshot και μετά από την κεντρική οθόνη θα το ενεργοποιήσεις.

435381

Πάντως να ξέρεις ενεργοποιείται και μόνο του το stealth mode.

spyrosn
21/04/2022, 22:13
οτι ενεργοποιειται μονο του το γνωριζω,μετα απο 3 μερες
προσπαθησα οπως ανεφερεις κ μονος μου.πρεπει να εισαι διπλα στην μηχανη κ οχι απο αποσταση,αλλα εβγαζε σφαλμα.
το ειχα κανει στο παρελθον αλλα δεν θυμαμαι.
σε ευχαριστω παντως για την απαντηση!!

ioannispar
22/04/2022, 08:31
Σε εμένα το stealth ενεργοποιείται στις 24 ώρες. Μπορείς να πας και να στο αλλάξουν - ρυθμίσουν να ενεργοποιείται πιο γρήγορα από τις 3 μέρες.

ioannispar
22/04/2022, 08:36
Μιας και ανοίχτηκε αυτό το θέμα έχω και εγώ μια ερώτηση. Δεν θυμάμαι πως μπαίνει το service mode. Αν θυμάσαι zannisvel (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=45422) θα σου ήμουν υπόχρεος !!!

zannisvel
22/04/2022, 09:41
Καλημέρα,
Πρέπει να γυρίσεις το διακόπτη στο ON και να πατήσεις το κουμπάκι του tag για 3 δευτερόλεπτα, με το που το αφήσεις θα ακουστεί για λίγο ο συναγερμός και θα είσαι στο service mode.

Ακριβώς το ίδιο για να το απενεργοποιήσεις.

spyrosn
22/04/2022, 10:48
χρονια πολλα!! τι ειναι το service mode?

zannisvel
22/04/2022, 12:09
Είναι για όταν το δίνεις για service να μην χρειάζεται να αφήσεις και το tag σου. Ουσιαστικά απενεργοποιεί το συναγερμό. Το tracking συνεχίζει να δουλεύει κανονικά. Όταν το δίνω, συνήθως βάζω να καταγράφει κιόλας τις διαδρομές που θα κάνει.

ioannispar
22/04/2022, 14:01
Καλημέρα,
Πρέπει να γυρίσεις το διακόπτη στο ON και να πατήσεις το κουμπάκι του tag για 3 δευτερόλεπτα, με το που το αφήσεις θα ακουστεί για λίγο ο συναγερμός και θα είσαι στο service mode.

Ακριβώς το ίδιο για να το απενεργοποιήσεις.


Θα το δοκιμάσω και θα το δω. Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Καλή Ανάσταση!

spyrosn
22/04/2022, 17:42
φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!!
επειδη παρατηρω οτι το κατεχεις το θεμα να σε ρωτησω κατι σχετικα?
το stealth τελικα δεν το ενεργοποιησα γιατι δεν το θυμομουν.
θα το ψαξω οταν επιστρεψω
αυτο που εκανα ηταν οπλιση συναγερμου και ξαναπατησα παλι οπλιση.
τωρα εμφανιζει την ενδειξη ΄΄ενεργη προστασια ενεργοποιημενη΄΄
μου το ειχε πει ο τεχνικος αλλα δεν θυμαμαι,και δεν βρισκω κατι σχετικο στο ιντερνετ να το διαβασω
τι διαφορα εχουν αυτες οι 2 οπλισεις?

σε ευχαριστω πολυ και καλο πασχα να εχεις!!

zannisvel
22/04/2022, 23:43
Καλησπέρα,

Είναι το Active Security Mode. Το λένε επίσης και anti jammer δηλαδή έχει μια συνεχή σύνδεση με τον server και τον δορυφόρο, οταν χαθεί αυτή η σύνδεση λόγω κάποιου jammer τότε ενεργοποιείται ο συναγερμός.

toyar
23/04/2022, 07:03
Για πολυπλοκους συναγερμους τυπου πανδωρα κλπ να εχετε υποψιν σας οτι επειδη τραβανε πολυ ρευμα για να μην αδειαζουν την μπαταρια αρχιζουν και βγαζουν off μονοι τους διαφορες λειτουργιες οταν η μηχανη μενει ακινητη και κρατανε μονο τα βασικα
Οι πολυ απλοι meta κανουν το ιδιο απο την τεταρτη μερα οποτε αν η μηχανη τραβαει ακινησιες μην βασιζεστε στο συναγερμό οσο ακριβος κι αν ειναι

spyrosn
23/04/2022, 09:28
ευχαριστω φιλε μου!!

Dr.Monty
16/05/2022, 17:42
Ξερει κανένας ποιες ειναι οι λειτουργίες του tag?

Σιγουρα χρησιμοποιείται για αυτοματη οπλιση/αφόπλιση.

Αν η μηχανή δουλευει και μου την κλέψουν στο δρόμο (δλδ απομακρυνθει το tag γιατι εγω το έχω στην τσέπη μου), συμβαίνει κατι?

Road Pirat
16/05/2022, 20:38
Μετά από ένα λεπτό αρχίζει να χτυπά ο συναγερμός και η μηχανή θα σβήσει, νομίζω κόβει το καύσιμο

Dr.Monty
16/05/2022, 21:48
Θενξ!

Dr.Monty
10/04/2023, 10:44
Σημερα τέσταρα αυτο με το tag. Αν δλδ σβήνει η μηχανή σε περίπτωση που απομακρυνθει το tag. Τελικα σε εμενα δεν δουλεύει. Μπορω με καποιο τρόπο να το ενεργοποιήσω?

Thodoris_vara
10/04/2023, 11:22
Σημερα τέσταρα αυτο με το tag. Αν δλδ σβήνει η μηχανή σε περίπτωση που απομακρυνθει το tag. Τελικα σε εμενα δεν δουλεύει. Μπορω με καποιο τρόπο να το ενεργοποιήσω?

Μπορείς.

Ποιο μοντέλο έχεις μήπως σου στείλω τις οδηγίες μου;

Dr.Monty
10/04/2023, 11:23
Θενξ! Pandora smart moto v2

zannisvel
10/04/2023, 11:48
Μπορείς, εφόσον έχει μπει το ρελεδάκι κατά την εγκατάσταση για να κόβει το ρεύμα. Μπορεί να το έχουν βάλει στον διακόπτη ON/OFF ή στην αντλία. Θα πρέπει να μιλήσεις με τον εγκαταστάτη και λογικά θα πρέπει να το έχουν σημειώσει στο βιβλιαράκι στη σελίδα εγκατάστασης που έχει και το σχέδιο της μηχανής.

ioannispar
11/04/2023, 08:16
Υπαρχουν δυο ενεργειες που μπορει να κανει το tag. Η μια ειναι οτι σβηνει την μηχανη και η αλλη δεν θυμαμαι :D. Οταν με ρωτησαν πως να το ρυθμισουν, επελεξα να σβηνει. Μονο ο εγκαταστατης μου ειχαν πει οτι μπορει να αλλαξει αυτην τη ρυθμιση. Οποτε μια ερωτηση στον εγκαταστατη δεν θα ηταν κακη.

Για να καταλαβεις τον τροπο που δουλευει το σβησιμο κινητηρα πχ στο δικο μου:

Βαζω μπρος την μηχανη και απομακρυνομαι ή κρυβω το tag μεχρι να αρχισει να ακουγεται ενας ηχος απο την σειρηνα του συναγερμου. Ο ηχος ενω στην αρχη ειναι 1τονος ανα δευτερολεπτο περιπου, μετα απο λιγο γινεται πιο γρηγορος και μετα απο λιγο κλεινει τα ρευματα. Απλα θελει καποιο χρονο, δεν ειναι αμεσο :beer:

Dr.Monty
11/04/2023, 09:05
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. Και εγω μιλησα με καποιο εξουσιοδοτημενο για να μου το κανει.

freco
11/04/2023, 09:47
Καλημέρα και καλό Πάσχα σε όλους.
Μετά από 30+ χρόνια δίτροχος και 5 χρόνια "αμηχανίας" είμαι στη φάση να επανέλθω στη μοτοσυκλετιστική ζωή. Όμως τα περιστατικά κλοπής έχουν αυξηθεί πολύ τελευταία και πρόσφατα είχα ένα στην απέναντι πολυκατοικία με ένα GS.
Στο ΚΤΜ είχα τον Scorpio με τηλεειδοποίηση. Τώρα σκέφτομαι τον Pandora και ο Θηβαίος δεν βάζει.
Πείτε κανένα καλό εγκαταστάτη προς Πατήσια, Γαλάτσι, Ηράκλειο κατά προτίμηση.

ioannispar
11/04/2023, 23:18
Στο Γαλατσι ειναι επισημος αντιπροσωπος απο οτι ξερω. Στοιχεια στο λινκ:

https://www.pancarshop.gr/index.php?dispatch=doofinder.search#/embedded/query=pandora&page=1&session_id=22ea09db6279015a6763aa9f9ab44ffb&query_name=match_and

skritikos
12/04/2023, 10:44
Καλημέρα και καλό Πάσχα σε όλους.
Μετά από 30+ χρόνια δίτροχος και 5 χρόνια "αμηχανίας" είμαι στη φάση να επανέλθω στη μοτοσυκλετιστική ζωή. Όμως τα περιστατικά κλοπής έχουν αυξηθεί πολύ τελευταία και πρόσφατα είχα ένα στην απέναντι πολυκατοικία με ένα GS.
Στο ΚΤΜ είχα τον Scorpio με τηλεειδοποίηση. Τώρα σκέφτομαι τον Pandora και ο Θηβαίος δεν βάζει.
Πείτε κανένα καλό εγκαταστάτη προς Πατήσια, Γαλάτσι, Ηράκλειο κατά προτίμηση.

Βλέποντας 2 σχεδόν πανομοιότυπες περιπτώσεις με προβλήματα από Pandora μέσα σε 1 μήνα, θα σου έλεγα πήγαινε σε ότι είχες πριν αν σου δούλευε καλά. Και αν σε καίει τόσο σε ξεχωριστό GPS tracker.
Απορώ πως πουλάνε αυτοί οι συναγερμοί ακόμα.

ioannispar
12/04/2023, 11:43
Βλέποντας 2 σχεδόν πανομοιότυπες περιπτώσεις με προβλήματα από Pandora μέσα σε 1 μήνα, θα σου έλεγα πήγαινε σε ότι είχες πριν αν σου δούλευε καλά. Και αν σε καίει τόσο σε ξεχωριστό GPS tracker.
Απορώ πως πουλάνε αυτοί οι συναγερμοί ακόμα.

Τι προβληματα εννοεις; Να εχουμε και εμεις που τον εχουμε το νου μας.

skritikos
12/04/2023, 12:03
Ο ένας έμπαινε και έβγαινε συνέχεια σε service mode με αποτέλεσμα η μοτοσυκλέτα να είναι άχρηστη μια που έσβηνε κάθε λίγα λεπτά.
Ο δεύτερος έτρωγε μια μπαταρία κάθε 3 μέρες επειδή είχε κολλήσει το tracking και δεν άλλαζε status.

Και οι δυο ιδιοκτήτες σώθηκαν με την αφαίρεση του συναγερμού. Και μόνο ο ένας δέχτηκε να σταλεί αντιπροσωπεία για έλεγχο.
Ο άλλος τον έριξε στον κάδο, κυριολεκτικά! Μια που του είχε διαλύσει την ψυχολογία 4-5 μήνες τώρα.

freco
12/04/2023, 16:36
Ναι αλλά υπάρχει άλλος με αντίστοιχες δυνατότητες ή θα κυκλοφορούμε με 2-3 τηλεκοντρόλ και μια αρμαθιά κλειδιά για λουκέτα;

zannisvel
12/04/2023, 16:45
Έχω τον Pandora σχεδόν 2 χρόνια και είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος. Το μηχανάκι έχει κάτσει και πάνω από 2 εβδομάδες ακίνητο αρκετές φορές, έχει μπει κανονικά σε sleep mode και η μπαταριά δεν έπεσε κάτω από 12 volt.
Έχω τόσες δυνατότητες με τον συγκεκριμένο συναγερμό που δεν μπορώ να βρω ένα μειονέκτημα.

Το γράφω για να ακούγονται όλες οι απόψεις.

skritikos
12/04/2023, 18:04
Ναι αλλά υπάρχει άλλος με αντίστοιχες δυνατότητες ή θα κυκλοφορούμε με 2-3 τηλεκοντρόλ και μια αρμαθιά κλειδιά για λουκέτα;

Ρωτάς κάποιον που δεν βάζει συναγερμούς σε κανένα όχημα του πάνω 15 χρόνια τώρα. Πήρα την δόση μου, δεν χρειάζομαι άλλο.
Έχω φυσικά κάνει και τις απαραίτητες παραδοχές και προσαρμογές στην ζωή μου για να είμαι όσο πιο ασφαλής γίνεται.

ioannispar
13/04/2023, 00:03
Ο ένας έμπαινε και έβγαινε συνέχεια σε service mode με αποτέλεσμα η μοτοσυκλέτα να είναι άχρηστη μια που έσβηνε κάθε λίγα λεπτά.
Ο δεύτερος έτρωγε μια μπαταρία κάθε 3 μέρες επειδή είχε κολλήσει το tracking και δεν άλλαζε status.

Και οι δυο ιδιοκτήτες σώθηκαν με την αφαίρεση του συναγερμού. Και μόνο ο ένας δέχτηκε να σταλεί αντιπροσωπεία για έλεγχο.
Ο άλλος τον έριξε στον κάδο, κυριολεκτικά! Μια που του είχε διαλύσει την ψυχολογία 4-5 μήνες τώρα.

Δεν μπορω παρα να δεχτω την αποψη σου. Θα συμφωνησω ομως με τον zannisvel (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=45422) γιατι και εγω τον εχω περιπου 1,5 χρονο με κανενα παραπονο για τον συναγερμο. Πιστευω πως στα παραδειγματα που αναφερεις θα ευθυνεται και ο εγκαταστατης. Δεν μπορω να πιστεψω ομως, πως καποιος που δινει 600 ευρω για αγορα και τοποθετηση ενος συναγερμου, μετα απο 4-5 μηνες τον πεταει στα σκουπιδια και δεν τον νοιαζει να χασει τα χρηματα. Για το γαμωτο και μονο θα προσπαθουσε θεωρω να το φτιαξει ή να αποζημιωθει.

skritikos
13/04/2023, 12:41
Δεν μπορω παρα να δεχτω την αποψη σου. Θα συμφωνησω ομως με τον zannisvel (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=45422) γιατι και εγω τον εχω περιπου 1,5 χρονο με κανενα παραπονο για τον συναγερμο. Πιστευω πως στα παραδειγματα που αναφερεις θα ευθυνεται και ο εγκαταστατης. Δεν μπορω να πιστεψω ομως, πως καποιος που δινει 600 ευρω για αγορα και τοποθετηση ενος συναγερμου, μετα απο 4-5 μηνες τον πεταει στα σκουπιδια και δεν τον νοιαζει να χασει τα χρηματα. Για το γαμωτο και μονο θα προσπαθουσε θεωρω να το φτιαξει ή να αποζημιωθει.

Είχε αλλάξει 2 μπαταρίες σε 2 μήνες γιατί έκανε κι αυτός του κεφαλίου του και δεν με άκουσε από τα πρώτα προβλήματα που είχε.
Φόρτωσε αναγκαστικά και σε Οδική βοήθεια επί πληρωμή στο ίδιο διάστημα.
Και όντας δίχως ουσιαστικά μηχανή είχε τόσα νεύρα που το τελευταίο που τον πείραζε πια ήταν τα 600.

Και οι δυο γίνανε στον ίδιο εγκαταστάτη, το οποίο πιθανόν να λέει και κάτι :)

Δεν αμφιβάλλω πως για κάποιους δουλεύει σωστά.

Dr.Monty
13/04/2023, 23:41
Συμφωνώ με τους pariancbf και zannisvel. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα προβλήμα μέχρι τώρα.

Επίσης μου αρέσουν πάρα πολύ οι δυνατότητες και το web interface που έχει. Αν άλλαζα μηχανή θα τον ξαναεβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη.

ioannispar
14/04/2023, 08:00
Είχε αλλάξει 2 μπαταρίες σε 2 μήνες γιατί έκανε κι αυτός του κεφαλίου του και δεν με άκουσε από τα πρώτα προβλήματα που είχε.
Φόρτωσε αναγκαστικά και σε Οδική βοήθεια επί πληρωμή στο ίδιο διάστημα.
Και όντας δίχως ουσιαστικά μηχανή είχε τόσα νεύρα που το τελευταίο που τον πείραζε πια ήταν τα 600.

Και οι δυο γίνανε στον ίδιο εγκαταστάτη, το οποίο πιθανόν να λέει και κάτι :)

Δεν αμφιβάλλω πως για κάποιους δουλεύει σωστά.

Ο εγκααταστατης παιζει μεγαλο ρολο για αυτο και το ανεφερα. Και εμενα μου παιθανε η μπαταρια η μαμα στους 13+ κατι μηνες αλλα εφταιγα και εγω. Εκει που τον τοποθετησα ομως οσες φορες χρειαστηκε να τους παρω τηλ ή να περασω για να μου θυμισουν κατι ή ακομα και να μου εξηγησουν κατι που δεν το καταλαβαινα-θυμομουν, οι ανθρωποι ηταν πολυ ευγενικοι και προθυμοι. Να σημειωσω οτι οταν μου ειχαν κανει την εγκατασταση δεν πηραν την μοτο σε αλλο χωρο για να μην βλεπω, αλλα ολα γινονται μπροστα σου και στη δουλεια τους απο οτι εβλεπα ηταν πολυ προσεκτικοι!

Dr.Monty
28/11/2023, 14:03
Παιδια δυο ερωτήσεις:

1)Ποια ειναι η διαφορά του Sleep mode απο το stealth mode?
2)Μπορουμε απο το tag ή απο την εφαρμογή να το βαλουμε σε "χαμηλή κατανάλωση" (sleep or stealth δεν ξερω)?

ioannispar
29/11/2023, 07:33
Το ιδιο ειναι. Ναι μπορεις. Πρεπει να εισαι κοντα στην μηχανη και να ειναι συνδεδεμενο το κινητο με bluetooth με τον συναγερμο. Πατας πρωτα το λουκετο (στον κυκλο) για να κλειδωσει και μετα το S (με το βελακι) και μπαινει σε λειτουργια stealth mode.

448616

Dr.Monty
29/11/2023, 08:05
Ευχαριστω! Ξεκαθαρο.

Το κινητό πως το συνδέεις με bluetooth με το συναγερμό? Μέχρι τωρα συνδέομαι μεσω app που βρίσκει μέσω internet τη μηχανή. Γιαυτο δεν μπορουσα στο γκαράζ μου να δουλεψω το app

ioannispar
29/11/2023, 08:37
Μολις εισαι κοντα στην μηχανη 2-3 μετρα δλδ και ανοιξεις την εφαρμογη θα δεις πανω δεξια στην οθονη το σηματακι του bluetooth. Αυτο σημαινει οτι εισαι συνδεδεμενος με bluetooth και οχι με δεδομενα. Καλο ειναι να ειναι ξεκλειδωτη η μηχανη για να μην εχει μπει σε stealth mode.

Επισης οταν την κλειδωσεις με stealth mode, μετα για να την ξεκλειδωσεις βσζεις το κλειδι στον διακοπτη και με το που γυρισεις το κλειδι και παει να παρει ρευμα η μηχανη κανει ενα μπιπ ο συναγερμος και ξυπναει. Πρεπει να εχεις το tag για να ξεκλειδωσει αλλιως αρχιζει και βαραει και παιρνει τηλ κτλ.

Ελπιζω να ημουν κατατοπιστικος οσο γινεται.

Dr.Monty
29/11/2023, 12:29
Κατατοπιστικότατος! Ευχαριστω!

Dr.Monty
30/11/2023, 16:31
Ακολούθησα τις οδηγίες αλλά τίποτα.
Το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν εμφανίζει ποτέ το σήμα του Bluetooth πάνω δεξιά. Αν δεν έχω σήμα απλά δεν επικοινωνεί. Πήγα στις ρυθμίσεις "έλεγχος Bluetooth" και το bt είναι ενεργοποιημένο αλλά και ένα άλλο κουμπί background mode είναι on. Αυτό που δε μου αρέσει είναι στην επιλογή "Συσκευή Bluetooth" λέει μη καθορισμένο και όταν το πατήσω κάνει αναζήτηση δεν βγάζει κάτι.

Μάλλον θα πρέπει να το πάω να το δουν

ioannispar
01/12/2023, 07:28
https://www.google.com/maps/place/INVETEC/@38.0094436,23.6491286,15z/data=!4m6!3m5!1s0x14a1bb4b43ca5a13:0x5c0b4c7af8364b91!8m2!3d38.0094436!4d23.6491286!16s%2Fg%2F11b6dn q6tq?entry=ttu

Παρε τους τηλεφωνο να σου πουν τηλεφωνικα πως το κανεις να επικοινωνησει με bluetooth. Λογικα δεν στο ειχαν συνδεσει απο την αρχη (που δεν το νομιζω) ή αλλαξες συσκευη και δεν την ρυθμισες (πιο λογικο πιστευω)