PDA

View Full Version : Εγγύηση μοτοσυκλέτας 2022



Seraios39
22/04/2022, 17:02
Ειμαι 39 και πρωτη φορα γραφω σε οποιοδήποτε φορουμ .
Ειδα τα αλλα θεματα του φορουμ περι εγγύησης .
Αν αρνείται ο πωλητής να επισκευασει την μοτο ενω εχεις εγγυηση και το πας δικαστικώς , μπορει ο αλλος να το τρεναρει με αναβολές και αλλα κολπα και να διαρκέσει η δικη χρονια και να σου μείνει η μηχανη στο γκαραζ ?
Εχουν προβλεψει και γινοντε αυτες οι δικες γρηγορα or something ?

telegonos
22/04/2022, 17:24
Χαχαχαχαχχαχα νάσαι καλά , με έκανες και γέλασα.

Ή σε άλλη χώρα ζεις ή έχεις ωραίο χιούμορ, Soraios έπρεπε να ήταν το username σου σε κάθε περίπτωση.

Εδώ ''δεν βρίσκονται αίθουσες'' για συμμοριτοεγκληματίες, δεν δικάζονται εμπόρια ναρκωτικών, φόνοι, σεσημασμένοι κλέφτες ή ληστές, επικίνδυνοι άνθρωποι που κατεξακολούθηση βιοπραγούν, άνθρωποι που ενοχλούν τους συνανθρώπους τους με κάθε τρόπο δεν έχουν ΚΑΜΙΑ συνέπεια, γενικά, ζεις στην χώρα που μέσω της καθυστέρησης και της οκνηρίας της δικαιοσύνης είναι η ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΟΥ, και εσύ θες να γίνεται εξπρές η δίκη για την εγγύηση ''στο μηχανάκι''.

Αλίμονό σου, άμα φτάνεις σε δικαστήρια στην Ελλάδα. Δράσε με τρόπο που σε εξασφαλίζει να ΜΗΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΕΚΕΙ, όσο το δυνατόν.

Seraios39
22/04/2022, 17:46
Και τι αλλο να κανεις ? Αμα δεν θελει να σ'το φτιαξει ...να τον δείρεις ?
Το ρωτησα γιατι μου ειχε πει προ δεκαετίας δικηγορος οτι υπαρχει κατηγορια υποθεσεων που προβλεπετε γρηγορη δικη . Παραδειγμα εχει γεμισει το χωραφι σου νερα απο του διπλανου το χωραφι και θα χαλασουν τα προϊόντα σου . Κανει ο δικηγορος σου μια ενεργεια και δικαζετε γρηγορα . Οποτε ισως τα μηχανοκινητα να ειναι σε τετοια κατηγορια , γιατι θα μεινεις χωρις οχημα .
Για να δουμε , αν ξερει καποιος , θα μας πει .

doctoras
22/04/2022, 19:28
Αν θες βοήθεια γίνε περισσότερο περιγραφικός.
Πχ αγορασα το ταδε μοντελο καινούργιο. Στο ταδε χρονικό σημείο με ταδε χλμ παρουσιασε ταδε προβλημα και η αντιπροσωπεία δε μου καλύπτει το τεχνικο προβλημα

aris19
22/04/2022, 19:32
/Summon CorpseAlive

Panos76
22/04/2022, 22:04
Σε κάθε περίπτωση, επικοινωνία με επίσημη επιστολή προς την αντιπροσωπεία. Γενικά records.

toyar
23/04/2022, 07:09
Αν το μηχανακι σου εχει ακινητοποιηθει λογω βλαβης μεσα στην εγγυηση το φορτωνεις και το πας στο επισημο συνεργειο
Κατα προτιμηση στο κεντρικο
Μπορεις να ζητησεις μηχανη αντικαταστασης μεχρι να επισκευαστει
Αν δεν βγαζεις ακρη δοκιμασε τον συνηγορο του καταναλωτη
Φυσικα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι η βλαβη σου καλυπτεται απο τους ορους της εγγυησης

Dant3
23/04/2022, 13:32
Μου μυριζει υποθεση αγορας μεταχειρισμενου απο εμπορο που δινουν 6μηνη εγγυηση και τωρα κανει το κινεζο.
Αν ηταν καινουργια μηχανη ,μπορουσε απλα να παει σε αλλη αντιπροσωπεια΄.

Bowleno
23/04/2022, 14:18
Μου μυριζει υποθεση αγορας μεταχειρισμενου απο εμπορο που δινουν 6μηνη εγγυηση και τωρα κανει το κινεζο.
Αν ηταν καινουργια μηχανη ,μπορουσε απλα να παει σε αλλη αντιπροσωπεια΄.

Αυτό ακριβώς....

billy84
23/04/2022, 16:41
Ειμαι 39 και πρωτη φορα γραφω σε οποιοδήποτε φορουμ .
Ειδα τα αλλα θεματα του φορουμ περι εγγύησης .
Αν αρνείται ο πωλητής να επισκευασει την μοτο ενω εχεις εγγυηση και το πας δικαστικώς , μπορει ο αλλος να το τρεναρει με αναβολές και αλλα κολπα και να διαρκέσει η δικη χρονια και να σου μείνει η μηχανη στο γκαραζ ?
Εχουν προβλεψει και γινοντε αυτες οι δικες γρηγορα or something ?



Αν η οικονομική διαφορά μαζί με την ψυχική οδύνη δεν ξεπερνά τα 5.000 ευρώ η υπόθεση πάει στις μικροδιαφορές και επιλύεται πιο σύντομα. Δεν έχει να κάνει με το τι θα κάνεις εσύ με το μηχανάκι σου όμως. Δηλαδή εσύ εφόσον έχεις πρόβλημα με αυτόν και αρνείται να στο επισκευάσει, το επισκευάζεις κανονικά αλλού με τιμολόγια κομπλέ και τα διεκδικείς δικαστικώς.

Υπόψιν αξίζει μόνο αν μιλάμε για μεγάλη ζημιά ώστε να διεκδικήσεις ένα σεβαστό ποσό. Μόνο 600 ευρώ θέλει ο δικηγόρος για να σου γράψει εξώδικο και αγωγή. Μπορείς να πας απευθείας σε αγωγή και να δώσεις μόνο 300 ευρώ απλά καμιά φορά με το εξώδικο ίσως πιεστεί ο άλλος και θελήσει αν το επιλύσει εξωδικαστικά το θέμα.

Seraios39
23/04/2022, 20:28
Αν θες βοήθεια γίνε περισσότερο περιγραφικός.
Πχ αγορασα το ταδε μοντελο καινούργιο. Στο ταδε χρονικό σημείο με ταδε χλμ παρουσιασε ταδε προβλημα και η αντιπροσωπεία δε μου καλύπτει το τεχνικο προβλημα

Δεν αγορασα , πρόκειται να αγορασω και θελω να ειμαι ετοιμος . Ειναι και κινεζικο το μοντελο που θελω αλλα και θα ειναι η πρωτη του χρονιά . CFMOTO 450sr .

Seraios39
23/04/2022, 20:31
Μου μυριζει υποθεση αγορας μεταχειρισμενου απο εμπορο που δινουν 6μηνη εγγυηση και τωρα κανει το κινεζο.
Αν ηταν καινουργια μηχανη ,μπορουσε απλα να παει σε αλλη αντιπροσωπεια΄.

Οχι οχι .

doctoras
23/04/2022, 20:46
οι αντιπροσωπείες δεν θέλουν να δυσφημούνται γιατί χάνουν εμπιστοσύνη και ενδεχομένως την αντιπροσωπευση του μπραντ
αν είσαι σέρρες ζεις εκεί και αντιπροσωπέυει κάποιος που δεν εμπιστεύεσαι για κάποιο δικό σου λόγο, μπορείς να απευθυνθείς θεσσαλονίκη

Ο εισαγωγέας(cfmoto) είναι καλός όπως ακούγεται ως τώρα, φαινεται απο το global οτι ο κατασκευαστής θέλει να κάνει καλό μπάσιμο στην αγορά. Δεν νομίζω να ρισκάρει κανένας απο την αλυσίδα υποστήριξης αν το μηχανάκι που θα σε ενδιέφερε χρειαστεί οτιδήποτε..

Αν το θέλεις για track day και γενικά να του πιείς το αίμα στην πιστα, το μηχανακι θα πρέπει να έχει την αναλογη συντήρηση που σημαίνει αγωνιστικού τύπου συντήρηση
Αν υπάρξει περίπτωση να το λιώσεις στην πίστα αλλάζοντας τα λάδια στις 5k ή όποτε συνιστά το εργοστάσιο για χρήση δρόμου και σε "αφήσει"...αυτό, στο άνοιγμα κινητήρα θα φανεί και τότε ο αντιπρόσωπος έχει καθε λογο να αμφισβητήσει την ελλιπή συντήρηση και κατεπέκταση άρνηση επισκευής στην εγγύηση.

Για να μη κάνουμε εικασίες και προς οικονομία άσκοπων συζητήσεων όσοι μπαίνετε να ρωτήσετε, θα περιγράφετε κάθε πτυχή του εγχειρήματος σας πλήρως διευκρινισμενη

DoctoR_k6
23/04/2022, 20:56
Δηλαδή ρωτάς σε περίπτωση που κ αν συμβεί κάτι...
Αν φοβάσαι πας σε άλλο κατασκευαστή να τον εμπιστεύεσαι περισσότερο.

@doctoras Αν κάποιος πάρει ένα SS πιστεύεις ότι λόγω εγγύησης η χρήσης που μπορεί να κάνει έχει ιδιαίτερη συντήρηση?
Δεν νομίζω.

Seraios39
23/04/2022, 20:59
Αν η οικονομική διαφορά μαζί με την ψυχική οδύνη δεν ξεπερνά τα 5.000 ευρώ η υπόθεση πάει στις μικροδιαφορές και επιλύεται πιο σύντομα. Δεν έχει να κάνει με το τι θα κάνεις εσύ με το μηχανάκι σου όμως. Δηλαδή εσύ εφόσον έχεις πρόβλημα με αυτόν και αρνείται να στο επισκευάσει, το επισκευάζεις κανονικά αλλού με τιμολόγια κομπλέ και τα διεκδικείς δικαστικώς.

Υπόψιν αξίζει μόνο αν μιλάμε για μεγάλη ζημιά ώστε να διεκδικήσεις ένα σεβαστό ποσό. Μόνο 600 ευρώ θέλει ο δικηγόρος για να σου γράψει εξώδικο και αγωγή. Μπορείς να πας απευθείας σε αγωγή και να δώσεις μόνο 300 ευρώ απλά καμιά φορά με το εξώδικο ίσως πιεστεί ο άλλος και θελήσει αν το επιλύσει εξωδικαστικά το θέμα.

-Ευχαριστώ .
-Για τα εξοδα που αναφερεις εχω πληροφορια που μου βγηκε πολυ χρησιμη στο παρελθόν . Ειναι για οποιον οντως δεν εχει λεφτα ομως, γιατι καλείσαι να το αποδειξεις .
-Πας στα δικαστηρια (στο κτηριο) στις πληροφοριες και ζητας μια αιτηση για ''δωρεαν νομικη βοηθεια'' . Πας την φορολογικη σου δηλωση για να αποδειξεις οτι εχεις μικρο εισοδημα .Οταν το εκανα εγω ηταν εως 5.000€ ετησιο εισοδημα (πριν 9 χρονια). Και οτι δεν εχεις περιουσια . Αλλα σου τα λενε αυτα αναλυτικά και στις πληροφοριες .
-Σε 15 μερες διορίζεται δικηγορος απο το κρατος για εσενα , δωρεαν .
-Το εκανα με επιτυχία για αφεντικο που με ειχε στην μαυρη , ντελιβερυ στη Σερρες .
Ειναι πολυ χρησιμο για μηχανοβιους , γιατι ετσι δεν μασας να τον πας σε δικη και για 100 € .

doctoras
23/04/2022, 21:04
δεν κατάλαβα το ερώτημα-συμπέρασμα,
όμως ναι αυτοί που κατεβαίνουν με τρέιλερ τα ss τους με ετήσια συνδρομή στην πίστα κάνουν στα μηχανάκια τους και την αναλογη συντήρηση. Οι ευρωπάιοι κατασκευαστές στα ss έχουν παράγραφο σχετική πάνω σε αυτό στο owners manual τους, δεν είμαι σίγουρος τι αναφέρουν οι ιάπωνες

Seraios39
23/04/2022, 21:05
οι αντιπροσωπείες δεν θέλουν να δυσφημούνται γιατί χάνουν εμπιστοσύνη και ενδεχομένως την αντιπροσωπευση του μπραντ
αν είσαι σέρρες ζεις εκεί και αντιπροσωπέυει κάποιος που δεν εμπιστεύεσαι για κάποιο δικό σου λόγο, μπορείς να απευθυνθείς θεσσαλονίκη

Ο εισαγωγέας(cfmoto) είναι καλός όπως ακούγεται ως τώρα, φαινεται απο το global οτι ο κατασκευαστής θέλει να κάνει καλό μπάσιμο στην αγορά. Δεν νομίζω να ρισκάρει κανένας απο την αλυσίδα υποστήριξης αν το μηχανάκι που θα σε ενδιέφερε χρειαστεί οτιδήποτε..

Αν το θέλεις για track day και γενικά να του πιείς το αίμα στην πιστα, το μηχανακι θα πρέπει να έχει την αναλογη συντήρηση που σημαίνει αγωνιστικού τύπου συντήρηση
Αν υπάρξει περίπτωση να το λιώσεις στην πίστα αλλάζοντας τα λάδια στις 5k ή όποτε συνιστά το εργοστάσιο για χρήση δρόμου και σε "αφήσει"...αυτό, στο άνοιγμα κινητήρα θα φανεί και τότε ο αντιπρόσωπος έχει καθε λογο να αμφισβητήσει την ελλιπή συντήρηση και κατεπέκταση άρνηση επισκευής στην εγγύηση.

Για να μη κάνουμε εικασίες και προς οικονομία άσκοπων συζητήσεων όσοι μπαίνετε να ρωτήσετε, θα περιγράφετε κάθε πτυχή του εγχειρήματος σας πλήρως διευκρινισμενη

-Ωραια, ελπιζω η CFMOTO να βγει Οκ .
-Ποια πιστα , η πιστα θελει λεφτά . Νορμαλ οδηγηση .

DoctoR_k6
23/04/2022, 21:10
δεν κατάλαβα το ερώτημα-συμπέρασμα,
όμως ναι αυτοί που κατεβαίνουν με τρέιλερ τα ss τους με ετήσια συνδρομή στην πίστα κάνουν στα μηχανάκια τους και την αναλογη συντήρηση. Οι ευρωπάιοι κατασκευαστές στα ss έχουν παράγραφο σχετική πάνω σε αυτό στο owners manual τους, δεν είμαι σίγουρος τι αναφέρουν οι ιάπωνες

Αν εσύ πας κ αγοράσεις ένα 1000 η 600 κ εκτός από πιστα κάνεις κ βόλτες κ συμβεί κάτι, όταν θα πας στον αντιπρόσωπο κ του πεις κάτι δε πάει καλά κ φτιαξτο υπό εγγύηση θα σε ρωτήσει πώς το δούλευες κ ποτέ/πώς έκανες service???
Αν έχεις πάντα σφραγισμενο service book μιλάω.

Οι μοτοσυκλέτες έχουν εγγύηση για Χ,ψ χρόνια.
Άπαξ κ είσαι τυπικός στα service κάνεις κ ποτέ δεν μπορεί να αρνηθεί επισκευή υπό εγγύηση. Ούτε τι χρήση έκανες κ αν έβαζες τα λάδια ανά 3Κ η 6Κ κ.ο.κ.

doctoras
23/04/2022, 21:18
Αν εσύ πας κ αγοράσεις ένα 1000 η 600 κ εκτός από πιστα κάνεις κ βόλτες κ συμβεί κάτι, όταν θα πας στον αντιπρόσωπο κ του πεις κάτι δε πάει καλά κ φτιαξτο υπό εγγύηση θα σε ρωτήσει πώς το δούλευες κ ποτέ/πώς έκανες service???
Αν έχεις πάντα σφραγισμενο service book μιλάω.

Οι μοτοσυκλέτες έχουν εγγύηση για Χ,ψ χρόνια.
Άπαξ κ είσαι τυπικός στα service κάνεις κ ποτέ δεν μπορεί να αρνηθεί επισκευή υπό εγγύηση. Ούτε τι χρήση έκανες κ αν έβαζες τα λάδια ανά 3Κ η 6Κ κ.ο.κ.

ναι ισχύει αυτό που λες για νορμάλ συνθήκες
όμως το ανέπτυξα λίγο παραπάνω γιατί υπάρχουν 100δες περιπτώσεις. Μια περίπτωση να "τηγανίσει¨ κάποιος το λάδι σε συνεχόμενα TD χωρίς να το αλλάξει, στην επόμενη στροφη υπο πίεση στην πίστα τον "αφήσει", αυτό μπορεί να φανεί οταν ανοιχθεί το μοτέρ. Σε τέτοια περίπτωση κατα πάσα πιθανότητα δε θα τον κάλυπτε η εγγύηση και θα ήταν σωστό

Seraios39
23/04/2022, 21:18
Δηλαδή ρωτάς σε περίπτωση που κ αν συμβεί κάτι...
Αν φοβάσαι πας σε άλλο κατασκευαστή να τον εμπιστεύεσαι περισσότερο.

@doctoras Αν κάποιος πάρει ένα SS πιστεύεις ότι λόγω εγγύησης η χρήσης που μπορεί να κάνει έχει ιδιαίτερη συντήρηση?
Δεν νομίζω.

Εμ, ελα ομως που κατι αναλογο με αυτο το μοντελο ειναι μονο το ninja400 και θα εχει διαφορα 1.000€ + .

doctoras
23/04/2022, 21:22
Εμ, ελα ομως που κατι αναλογο με αυτο το μοντελο ειναι μονο το ninja400 και θα εχει διαφορα 1.000€ + .

αν δε φτάνουν τα κουκιά και θέλεις νιντζα400 υπάρχει και η περίπτωση μεταχειρισμενου με λίγα χλμ

Seraios39
23/04/2022, 21:29
αν δε φτάνουν τα κουκιά και θέλεις νιντζα400 υπάρχει και η περίπτωση μεταχειρισμενου με λίγα χλμ

Θα ειναι η πρωτη μου μηχανη .Δεν εχω ακουσει καλα πραματα. Οτι το μεταχειρισμενο ειναι λαχειο , οτι μπορει να το πας σε μηχανικο να το ελέγξει και να σου πει ολα Οκ και μετα απο 4μηνες να βγαλει μεγαλο προβλημα . Οτι οσοι οδηγουν ss ειναι γκαζιαριδες και τα ξεσκιζουν...
Και ετσι αποφασισα για καινουργιο .

doctoras
23/04/2022, 21:34
στα 3 χρόνια εγγύησης των cfmoto δε θα έχεις πρόβλημα με την υποστήριξη. Απο εκεί και μετά βλέπεις

Seraios39
23/04/2022, 21:51
Σε κάθε περίπτωση, επικοινωνία με επίσημη επιστολή προς την αντιπροσωπεία. Γενικά records.

Αυτο θα το κρατησω . Θα το κανω σαν πρωτο βημα . Για να μην παω σε δικηγόρο απ'την αρχη . (παντα αν χρειαστεί) .

Seraios39
23/04/2022, 21:53
στα 3 χρόνια εγγύησης των cfmoto δε θα έχεις πρόβλημα με την υποστήριξη. Απο εκεί και μετά βλέπεις

3 χρόνια ? Δεν το ηξερα , καλο .

Seraios39
23/04/2022, 22:08
Μπορεις να ζητησεις μηχανη αντικαταστασης μεχρι να επισκευαστει

Αυτο το κανουν αν θελουν ? Σαν χαρη ? ή τους υποχρεωνει ο νομος ?

Bowleno
24/04/2022, 06:28
Αυτο το κανουν αν θελουν ? Σαν χαρη ? ή τους υποχρεωνει ο νομος ?

Σε κάποια μαγαζιά υπάρχει (εγώ δεν έχω υπόψη κανέναν) ως διευκόλυνση, όχι δεν υποχρεώνει ο νόμος.
Αυτό κατά κανόνα γίνεται στα αμάξια.

Nostradamus
24/04/2022, 07:40
Μια παρατήρηση μόνο στην όλη κουβέντα. Πιθανοτερο ακούγεται εσύ να γίνεις το "πρόβλημα" και όχι ο αντιπρόσωπος/μηχανικος/αντιπροσωπεία κτλ κτλ.

Ετοιμάζεσαι (το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό)με το τι νομικά δικαιώματα εχεις και πως θα εφαρμοστούν για κάτι που: α) δεν έχεις ακόμη αγοράσει, β) δεν ξέρεις αν και τι θα σου βγάλει γ) δεν ξέρεις πως θα αντιμετωπίσει το πρόβλημα ο αντιπρόσωπος.

Σε ότι πληροφορία σου δίνεται κοιτάς τον νόμο από την αρχή της συζήτησης και μέχρι το σημείο για πιθανό μηχανάκι αντικατάστασης για κάτι που δεν πήρες!

Αν ξέρεις τον εμπορο στην πόλη σου και είναι "προβληματικός" τότε όπως σου είπανε δες Θεσσαλονίκη ως εναλλακτική.

Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είσαι, που τα χρήματα που με κόπο και σκληρή εργασία έβγαλες θέλεις να πιάσουν τόπο και να πάρεις ότι περισσότερο μπορείς από αυτά. Αλλά μην περνάς και στο άλλο άκρο. Η μοτοσυκλέτα είναι ένα σχετικά "ακριβό" σπορ. Θα απολαύσεις πολλά πράγματα και ίσως κινδυνεύεις να έχεις και κάποιες ατυχές στιγμές. Έχεις ήδη αρχίσει να μην το απολαμβάνεις μέσα στο κεφάλι σου πριν καν αρχίσεις (γνώμη μου) ...

Seraios39
24/04/2022, 10:09
Μια παρατήρηση μόνο στην όλη κουβέντα. Πιθανοτερο ακούγεται εσύ να γίνεις το "πρόβλημα" και όχι ο αντιπρόσωπος/μηχανικος/αντιπροσωπεία κτλ κτλ.

Ετοιμάζεσαι (το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό)με το τι νομικά δικαιώματα εχεις και πως θα εφαρμοστούν για κάτι που: α) δεν έχεις ακόμη αγοράσει, β) δεν ξέρεις αν και τι θα σου βγάλει γ) δεν ξέρεις πως θα αντιμετωπίσει το πρόβλημα ο αντιπρόσωπος.

Σε ότι πληροφορία σου δίνεται κοιτάς τον νόμο από την αρχή της συζήτησης και μέχρι το σημείο για πιθανό μηχανάκι αντικατάστασης για κάτι που δεν πήρες!

Αν ξέρεις τον εμπορο στην πόλη σου και είναι "προβληματικός" τότε όπως σου είπανε δες Θεσσαλονίκη ως εναλλακτική.

Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είσαι, που τα χρήματα που με κόπο και σκληρή εργασία έβγαλες θέλεις να πιάσουν τόπο και να πάρεις ότι περισσότερο μπορείς από αυτά. Αλλά μην περνάς και στο άλλο άκρο. Η μοτοσυκλέτα είναι ένα σχετικά "ακριβό" σπορ. Θα απολαύσεις πολλά πράγματα και ίσως κινδυνεύεις να έχεις και κάποιες ατυχές στιγμές. Έχεις ήδη αρχίσει να μην το απολαμβάνεις μέσα στο κεφάλι σου πριν καν αρχίσεις (γνώμη μου) ...

-Εχεις απολυτο αδικο σε ολα . Πολυ σωστα κανω που προετοιμαζομε και ετσι θα επρεπε να κανουν ολοι , αυτο ειναι το καλυτερο .
-Γιατι εχω αρχισει να μην το απολαμβάνω ? Ισα-ισα το απολαμβανω , οσο βρισκω πληροφοριες οτι ο νομος θα ειναι υπερ μου σε μια στραβη , τοσο σιγουριά νοιώθω οπότε ειμαι και ηρεμος .Και γουσταρω πολυ μ'αυτο . Αμα δεν ηξερα ντιπ , θα τ'αγοραζα και θα ειχα ενα αγχος μην μου κανουν απατεωνια . Τότε θα ηταν που δεν θα το απολαμβανα .
-Φιλικά παντα .

doctor_john
26/04/2022, 06:55
Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρεις πως ισχύουν οι ευρωπαϊκοί νόμοι στην ελλάδα.
Θα μάθεις την διαφορά νόμιμης εγγύησης και εμπορικής.
https://europa.eu/youreurope/search-results/index_el.htm?ye-search-terms=%CE%95%CE%B3%CE%B3%CF%85%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CF%84%CE%BF%CF%85%C F%82+%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%84%CE%AD%CF%82+%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE% B4%CE%B1

Τσέκαρε λίγο ποιοι έχουν άγχος μην τους κάνουν απατεωνιά και ποιοι όχι.

Seraios39
26/04/2022, 15:36
Τσέκαρε λίγο ποιοι έχουν άγχος μην τους κάνουν απατεωνιά και ποιοι όχι.

Ποιος λες οτι εχει το αγχος ?

STF
28/04/2022, 09:05
-Εχεις απολυτο αδικο σε ολα . Πολυ σωστα κανω που προετοιμαζομε και ετσι θα επρεπε να κανουν ολοι , αυτο ειναι το καλυτερο .
-Γιατι εχω αρχισει να μην το απολαμβάνω ? Ισα-ισα το απολαμβανω , οσο βρισκω πληροφοριες οτι ο νομος θα ειναι υπερ μου σε μια στραβη , τοσο σιγουριά νοιώθω οπότε ειμαι και ηρεμος .Και γουσταρω πολυ μ'αυτο . Αμα δεν ηξερα ντιπ , θα τ'αγοραζα και θα ειχα ενα αγχος μην μου κανουν απατεωνια . Τότε θα ηταν που δεν θα το απολαμβανα .
-Φιλικά παντα .

Αυτό το "έτσι θα έπρεπε να κάνουν όλοι"...
Και ήρεμος δεν είσαι. Ήρεμος είναι αυτός που πάει και αγοράζει κάτι που ονειρεύεται με όμορφες σκέψεις χωρίς να έχει αγωνία αν στη διαδρομή προς το κατάστημα θα του πέσει μια γλάστρα στο κεφάλι. Το παράδειγμα είναι παραβολικό.

telegonos
28/04/2022, 16:03
Αυτό το "έτσι θα έπρεπε να κάνουν όλοι"...
Και ήρεμος δεν είσαι. Ήρεμος είναι αυτός που πάει και αγοράζει κάτι που ονειρεύεται με όμορφες σκέψεις χωρίς να έχει αγωνία αν στη διαδρομή προς το κατάστημα θα του πέσει μια γλάστρα στο κεφάλι. Το παράδειγμα είναι παραβολικό.

Το ανέκδοτο με τον τύπο που στέκεται μια ωραία κοπέλα δίπλα του, και σκέφτεται να της μιλήσει, και αρχίζει με το μυαλό του να φτιάχνει τον διάλογο που ΘΑ γίνει, και βάζει με το μυαλό του την κοπέλα να απαντάει πολύ αρνητικά και να εκτρέπεται η συζήτηση σε διαμάχη, και στο τέλος, γυρνάει -πραγματικά- στην κοπέλα και της λέει ''α να χαθείς'', το ξέρεις ε;

ΟΚΤΑΝΙΟ
28/04/2022, 16:09
Μια παρατήρηση μόνο ...

Και έλεγα, δε θα τα πει κανείς? :wave2:



Ρε φίλε, σα να μας λες ότι πριν μπεις σε ένα αεροπλάνο να πας διακοπές, μιλας με δικηγορο τι αποζημίωση δικαιούσαι αν καθυστερήσει η πτήση σου, αν χαθούν οι αποσκευές σου, αν πέσει το αεροπλανο.... έλεος δλδ

STF
28/04/2022, 16:10
Το ανέκδοτο με τον τύπο που στέκεται μια ωραία κοπέλα δίπλα του, και σκέφτεται να της μιλήσει, και αρχίζει με το μυαλό του να φτιάχνει τον διάλογο που ΘΑ γίνει, και βάζει με το μυαλό του την κοπέλα να απαντάει πολύ αρνητικά και να εκτρέπεται η συζήτηση σε διαμάχη, και στο τέλος, γυρνάει -πραγματικά- στην κοπέλα και της λέει ''α να χαθείς'', το ξέρεις ε;

Όχι αλλά τουλάχιστον σε δυο σειρές που έγραψες τη περίληψη του το αντιλαμβάνομαι, κάποιοι άλλοι όχι.

Seraios39
28/04/2022, 18:00
Αυτό το "έτσι θα έπρεπε να κάνουν όλοι"...
Και ήρεμος δεν είσαι. Ήρεμος είναι αυτός που πάει και αγοράζει κάτι που ονειρεύεται με όμορφες σκέψεις χωρίς να έχει αγωνία αν στη διαδρομή προς το κατάστημα θα του πέσει μια γλάστρα στο κεφάλι. Το παράδειγμα είναι παραβολικό.

Η ψυχολογια απ οσο ξερω λεει οτι το ανθρωπινο πλασμα ειναι ηρεμο οταν νοιώθει καλα προετοιμασμενο για κατι .
Στις πανελλήνιες πχ , εχουν αγχος αυτοι που δεν διαβασαν πολυ καλά .

Seraios39
28/04/2022, 18:18
Και έλεγα, δε θα τα πει κανείς? :wave2:



Ρε φίλε, σα να μας λες ότι πριν μπεις σε ένα αεροπλάνο να πας διακοπές, μιλας με δικηγορο τι αποζημίωση δικαιούσαι αν καθυστερήσει η πτήση σου, αν χαθούν οι αποσκευές σου, αν πέσει το αεροπλανο.... έλεος δλδ

Οχι .
Σαν να σας λεω οτι ενα κρατος φτιαχνει στρατο προτού γινει ο πολεμος . Κι ας εχει λιγες πιθανοτητες να γινει .
Αλλα κι αυτα που γραφεις δεν ειναι υπερβολικα . Αν καποιος μου ελεγε οτι προετοιμάστηκε ετσι για το αεροπλανο θα τον θεωρούσα ευφυή .

Seraios39
28/04/2022, 18:24
Το ανέκδοτο με τον τύπο που στέκεται μια ωραία κοπέλα δίπλα του, και σκέφτεται να της μιλήσει, και αρχίζει με το μυαλό του να φτιάχνει τον διάλογο που ΘΑ γίνει, και βάζει με το μυαλό του την κοπέλα να απαντάει πολύ αρνητικά και να εκτρέπεται η συζήτηση σε διαμάχη, και στο τέλος, γυρνάει -πραγματικά- στην κοπέλα και της λέει ''α να χαθείς'', το ξέρεις ε;

Ετσι οπως με κοροϊδεύετε δυο-τρεις εδω , θυμήθηκα τα δυο γουρουνακια που κοροιδευαν ετσι το τριτο που ηθελε να προετοιμαστεί .
Δε με πειραξε παντος ,μιλαμε .

doctoras
28/04/2022, 20:05
Φιλε το ιδιο να κανεις και με τον γάμο.
Αν το ειχαμε δει λιγο προνοητικα, μπορει να ειχαμε σωθει αρκετοι..

Seraios39
28/04/2022, 20:29
Το γελας ? !!!!:)

CorpseAlive
28/04/2022, 20:48
/Summon CorpseAlive

A wild corpsealive appeared .
Είμαι στην πρώτη σελίδα , επανέρχομαι Δημήτριος .

stefanos
28/04/2022, 20:49
Η καλύτερη εγγύηση είναι η καλή ενημέρωση για το μηχανάκι το ίδιο.
Αν μπλέξεις με μηχανάκι που βγάζει προβλήματα έχεις χάσει χρήματα.
Το να σε καλύπτει η εγγύηση σου εξασφαλίζει ότι θα το χρησιμοποιείς για όσο κρατάει αυτή.
Μετά την εγγύηση θα πληρώνεις από την τσέπη σου και όταν το πουλήσεις θα το δώσεις τσάμπα.

CorpseAlive
28/04/2022, 21:01
Γενικά οι εγγυήσεις λειτουργούν όταν αγοράζεις από κάποιον αντιπρόσωπο της εταιρείας. Π.χ. ο Σαρακάκης στην Ελλάδα . Μεταξύ Honda και Σαρακάκη υπάρχει σύμβαση στην οποία έχουν συμφωνηθεί οι ανακλήσεις-εγγυήσεις και γενικά ποιος πληρώνει τον παπά σε κάθε περίπτωση.
Όταν ο Σαρακάκης (για παράδειγμα τον αναφέρω έχοντας Honda Ο ίδιος) ... αρνηθεί αναιτιολόγητα να σου καλύψει ζημία που είναι εντός εγγύησης , δεν αθετεί τους όρους μόνο της μεταξύ σας δικαιοπραξίας , στην περίπτωση αυτή αγοραπωλησίας, αλλά και τους όρους που έχει συνάψει με την μαμά εταιρεία για να παρέχει τα προιόντα της, να φέρει το λογότυπο της και να δρα ως εμπορικός αντιπρόσωπος.
Γιατί μέσα στην συμφωνία, υπάρχουν κάποια Bonus Χρήματα που λαμβάνει ως αντιπρόσωπος για να καλύπτει λογιστικά και τις πιθανές βλάβες.
Παράδειγμα. στα 3 μηχανάκια το 4ο το παίρνεις με 40% έκπτωση , ώστε να καλύψεις την εγγύηση του 1ος στα 1000. Κέρδος και για τους δύο.

Με άλλα λόγια , αν κάποιος επίσημος αντιπρόσωπος πάει να σου παίξει πιστόλι σε εγγύηση, δεν έχει θέμα μόνο μαζί σου αλλά και με την μαμά εταιρεία και τελικά με τον βιοπορισμό του.
Οι περισσότερες υποθέσεις που είναι καθαρές λύνονται με ενημέρωση της μαμάς εταιρείας.
Οι γκρίζες ζώνες για βλάβες που δεν είναι ξεκάθαρο ότι οφείλονται σε κατασκευαστικό σφάλμα μπορεί να πάνε και δικαστικώς και να διοριστεί πραγματογνώμονας.
Κάτι που δεν συμφέρει και πάλι την εταιρεία γιατί ουσιαστικά χάνει το κύρος και την εμπιστοσύνη που φέρει η επωνυμία της στην αγορά.
Τώρα εσύ που καλά καλά δεν αγόρασες την μηχανή , πως το έφτασες να τσακώνεσαι με την αντιπροσωπεία για μια υποθετική βλάβη που υποθετικά δεν στην καλύπτουν ένας θεός ξέρει.

Seraios39
28/04/2022, 21:36
Η καλύτερη εγγύηση είναι η καλή ενημέρωση για το μηχανάκι το ίδιο.
Αν μπλέξεις με μηχανάκι που βγάζει προβλήματα έχεις χάσει χρήματα.
Το να σε καλύπτει η εγγύηση σου εξασφαλίζει ότι θα το χρησιμοποιείς για όσο κρατάει αυτή.
Μετά την εγγύηση θα πληρώνεις από την τσέπη σου και όταν το πουλήσεις θα το δώσεις τσάμπα.

Αυτο σωστό .

Seraios39
28/04/2022, 21:42
...με άλλα λόγια , αν κάποιος επίσημος αντιπρόσωπος πάει να σου παίξει πιστόλι σε εγγύηση, δεν έχει θέμα μόνο μαζί σου αλλά και με την μαμά εταιρεία και τελικά με τον βιοπορισμό του.
Οι περισσότερες υποθέσεις που είναι καθαρές λύνονται με ενημέρωση της μαμάς εταιρείας.
.

Ευχαριστώ , χρησιμη πληροφορια .
Τωρα οτι τσακωθηκα με την εταιρεία ηταν υπερβολή .

doctor_john
28/04/2022, 22:14
Αυτο σωστό .

Nα προδικάζεις ότι θα χαλάει, είναι οι καιροί δύσκολοι, μας έχουν φλομώσει και στην παπάτζα για να καλύψουν τις κλεψιές.. πάει στο καλό.
Να προδικάζεις ότι δεν θα ερωτευτείς;
Είναι αυτές σοβαρές κουβέντες για κάποιον που θα παίζει την ζωή του κορώνα - γράμματα μαζί της;

Εμένα αυτό μου πέφτει βαρύ..

telegonos
28/04/2022, 22:32
Φιλε το ιδιο να κανεις και με τον γάμο.
Αν το ειχαμε δει λιγο προνοητικα, μπορει να ειχαμε σωθει αρκετοι..


Οπως είπε και στο war games ο υπερυπολογιστής, the best move is not to play.