PDA

View Full Version : ΜΤ-07 χωρίς δίπλωμα



teovari2001
24/04/2022, 01:17
Χαίρεται.Ειμαι 21 ετών και κάτοχος διπλώματος Α2 εδώ και ένα 6μηνο και έχω αρκετή εμπειρία πάνω σε μηχανές.Εχω τρέλα με μηχανές από μικρός και πιστεύω πως ήρθε η ώρα για την αγορά μιας μεγαλύτερης μοτοσυκλετας.Σκεφτομουν την αγορά ενός mt-07(μεταχειρισμενου) ξεροντας φυσικα οτι νομιμα δεν μπορώ να την οδηγήσω.Ετυχε να κάνω μια κουβέντα με 2 αστυνομικούς της ομάδας Ζητά για το θέμα και μου είπαν ότι σε τυχαίο έλεγχο δεν θα έχω θέμα στην χειρότερη ένα πρόστιμο 50-100 ευρώ.Αλλα μου αναφέραν επίσης ότι σε περίπτωση ατυχήματος τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα.Θα πρέπει να καλέσω κάποιον με Δίπλωμα Α (πατέρας,θειος) ή θα έχω δικαστήριο που θα γίνει σε κάποια χρόνια που προφανώς τότε θα το έχω το Α και κατα πάσα πιθανότητα ανάλογα με την βαρύτητα του ατυχήματος θα αθωωθω.Ξερω πως όλο αυτό είναι λάθος αλλά πραγματικά δεν νομίζω ότι μπορώ να κρατηθώ.Θελω να πιστεύω ότι είμαι προσεκτικός οδηγός αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στους δρόμους.Θα ήθελα να ακούσω τυχών παρόμοιες ιστορίες σας και την άποψη σας.
Υ.Γ Δεν είμαι κανίβαλος με τα μηχανάκια προσέχω πάντα με όλο τον εξοπλισμό μου και κράνος

BLiTzER
24/04/2022, 01:30
Όχι.

THRESH
24/04/2022, 02:11
^
Αυτό που είπε
+
το ότι έχεις τρέλα, δεν είναι καλό. Θέλει μεγάλη προσοχή κ καθαρό μυαλό.

Υπάρχουν πάρα πολύ ωραία μοντέλα κατάλληλα για Α2 ενώ κ το 7αρι βγαίνει σε ΑΣ εκδοχή

katsar
24/04/2022, 08:27
ωραίοι οι σερίφηδες,οι σωστές συμβουλές.

doctor_john
24/04/2022, 09:30
Προφανώς όχι. Υπάρχει λόγος που σας βάζουμε σε μικρότερη κατηγορία.
Ακριβώς γιατί έχουμε τρέλα απο μικροί και αγοράζουμε αυτό που οι γύρω μας πιστεύουν ότι είναι "καλό".

Χρειάζεται τριβή - εκπαίδευση όπως έχουμε δει, χάνοντας πολύ κόσμο τις προηγούμενες δεκαετίες.

Μια "μεγαλύτερη" παίρνεις όταν έχεις λόγους, όχι απλά σαν μια προφανή εξέλιξη.

...Ειμαι 21 ετών και κάτοχος διπλώματος Α2 εδώ και ένα 6μηνο και έχω αρκετή εμπειρία πάνω σε μηχανές.

Αυτή η πρόταση μας βεβαιώνει για δύο πολύ σημαντικά στοιχεία σου.
Πρώτον, είσαι δικός μας, είσαι γνήσιος.
Δεύτερον, έχεις εξαιρετικό χιούμορ.

Μιας που στα 21 σου έχουμε 2022, πήγαινε για μαθήματα οδήγησης (https://www.motorcycleridingacademy.com/). Περνάς καλά, θα ανοίξει πολύ η οπτική σου.

cityfly
24/04/2022, 09:35
Δηλαδή ούτε λίγο ούτε πολύ «οι ζητάδες σου είπαν πάρτην κι αν γίνει στραβή βρες άλλον να πάρει το φταίξιμο»

Ωραίοι ζητάδες…..

Α μετά βέβαια ο άλλος τότε με το ταχύπλοο που έφυγε κι εμφανίστηκε ένας 80συν ήταν κακός, λεφτάς του συστήματος κι όλοι μιλάγαμε για το ότι μας δουλεύει και πάει να σώσει το γιο.
Κάτι άλλοι που σκοτώνουν σε τροχαία κι εμφανίζονται μετά (αφού ξεμέθυσαν) λέμε γιατί.
Χθες (κυριολεκτικά) διάβαζα για 17χρονο που κάνοντας όπισθεν παρέσυρε και σκότωσε 87χρονο πεζό στο Ηράκλειο, κάνας τοπικός τροχομπάτσος θα του πε κάτι ανάλογο αλλά δεν πρόλαβε να την κάνει να φωνάξει τη μαμά να πει ότι ήταν στο τιμόνι.


Κοίτα σε καταλαβαίνω σε αυτό πού λες, αλλά πάρε ένα μηχανάκι που σε εξυπηρετεί και βγάζεις και τα γούστα σου και κάνε υπομονή ενάμιση χρόνο για το μεγάλο. Μια χαρά θα την απολαύσεις και με τα λιγότερα κυβικά και θα μάθεις πολλά ακόμα, έχεις λες εμπειρία αλλά θα αποκτήσεις κι άλλη.

motojojo
24/04/2022, 09:56
Στα 21 δεν βγαζεις απεριόριστο;

Πάνε οι εποχές που κυκλοφορούσαμε χωρις διπλωμα, κράνος κι ελειπή ρουχισμό. Οι συνθήκες έχουν αλλάξει και όσο ρομαντικά κι αν το βλέπεις δεν είναι πια.

Είτε κάνεις υπομονή είτε ρωτάς πως να "μετατρεψεις" το μτ σε εκδοση για Α2.

cityfly
24/04/2022, 10:18
Στα 22 με δύο χρόνια Α1 ή απευθείας στα 24

borgiriadis1
24/04/2022, 10:34
Στα 21 δεν βγαζεις απεριόριστο;

Πάνε οι εποχές που κυκλοφορούσαμε χωρις διπλωμα, κράνος κι ελειπή ρουχισμό. Οι συνθήκες έχουν αλλάξει και όσο ρομαντικά κι αν το βλέπεις δεν είναι πια.

Είτε κάνεις υπομονή είτε ρωτάς πως να "μετατρεψεις" το μτ σε εκδοση για Α2.

Αυτό πήγα να γράψω. Αν και νομίζω ότι μόνο καινούριο γίνεται γτ αν το ξεκλειδώσεις μετά δεν μπορείς να το κόψεις ξανά.

basilis_k6
24/04/2022, 16:09
Τι περιμενεις να σου πούμε ακριβως? Αν μας πιασανε και εμας?
Κανε οτι θες, δεν θα σε σταματησουν ποτε αλλωστε. Ακομα και στο δικαστηριο οντως σε αθωωνουν γιατι ετσι ειμαστε εμεις εδω, μια χωρα χωράφι. Αν χτυπήσεις ανθρωπο παντως θα τον πιεις. Ασχημα...

νεοσσός
24/04/2022, 16:26
Προτείνω να κάνεις υπομονή 3 χρόνια, μέχρι να πάρεις στα χέρια σου δίπλωμα κατηγορίας Α. Μέχρι τότε, υπάρχουν πολλές ωραίες μοτοσυκλέτες που πληρούν τις προϋποθέσεις διπλώματος Α2.

bulmont
24/04/2022, 16:33
Χαίρεται.Ειμαι 21 ετών και κάτοχος διπλώματος Α2 εδώ και ένα 6μηνο και έχω αρκετή εμπειρία πάνω σε μηχανές......

Aπό 'κει και κάτω σταμάτησα να διαβάζω..............................

McGyver
24/04/2022, 20:57
Αν και συμφωνώ με τους παραπάνω, ψάξου για MT-07 με restrictor για A2 και όταν έρθει η ώρα το "ξεφιμώνεις".

DoctoR_k6
25/04/2022, 00:16
Hayabusa μόνο...να μιλάμε σοβαρά.
Τι ΜΤ-7 κ μ@λακιες.
Κρα κανει το πράγμα...

typhoon
26/04/2022, 08:14
Χαίρεται.Ειμαι 21 ετών και κάτοχος διπλώματος Α2 εδώ και ένα 6μηνο και έχω αρκετή εμπειρία πάνω σε μηχανές.Εχω τρέλα με μηχανές από μικρός και πιστεύω πως ήρθε η ώρα για την αγορά μιας μεγαλύτερης μοτοσυκλετας.Σκεφτομουν την αγορά ενός mt-07(μεταχειρισμενου) ξεροντας φυσικα οτι νομιμα δεν μπορώ να την οδηγήσω.Ετυχε να κάνω μια κουβέντα με 2 αστυνομικούς της ομάδας Ζητά για το θέμα και μου είπαν ότι σε τυχαίο έλεγχο δεν θα έχω θέμα στην χειρότερη ένα πρόστιμο 50-100 ευρώ.Αλλα μου αναφέραν επίσης ότι σε περίπτωση ατυχήματος τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα.Θα πρέπει να καλέσω κάποιον με Δίπλωμα Α (πατέρας,θειος) ή θα έχω δικαστήριο που θα γίνει σε κάποια χρόνια που προφανώς τότε θα το έχω το Α και κατα πάσα πιθανότητα ανάλογα με την βαρύτητα του ατυχήματος θα αθωωθω.Ξερω πως όλο αυτό είναι λάθος αλλά πραγματικά δεν νομίζω ότι μπορώ να κρατηθώ.Θελω να πιστεύω ότι είμαι προσεκτικός οδηγός αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στους δρόμους.Θα ήθελα να ακούσω τυχών παρόμοιες ιστορίες σας και την άποψη σας.
Υ.Γ Δεν είμαι κανίβαλος με τα μηχανάκια προσέχω πάντα με όλο τον εξοπλισμό μου και κράνος

Αυτά του τύπου να καλέσεις τον πατέρα σου ή το θείο σου ψιλοπιάνουν μόνο στην περίπτωση που φταις εσύ κ δεν υπάρχει τραυματισμός κανενός, μόνο υλικές ζημιές.
Που κι αυτό ακόμη, αν ο άλλος είναι ψαγμενος , στα παπάρια του θα αποζημιωθεί από καλυψη για ανασφάλιστο (γιατί ανασφάλιστος είσαι χωρίς το κατάλληλο δίπλωμα, ξεκάθαρα) κ κατόπιν η ασφαλιστική σου ζητάει τα χρήματα που έδωσε.
Επίσης σε περίπτωση στραβής το θα αθωωθώ που γράφεις, μπορεί κ να συμβεί μπορεί κ όχι.
Αλλά φαντάσου σκηνικό, όπου σε χτυπάω, τραβάς κάτι μήνες σε νοσοκομεία κ να μην μπορείς να διεκδικήσεις ούτε ευρώ για την μαλακία μου.

Δυστυχώς τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, όσο και να μην θέλεις να το παραδεχτείς.
Βρες μηχανάκι που να σε καλύπτει το δίπλωμα κ ξεκίνα. Το mt07 καλό δεν λέω, αλλά σιγά το dreambike. Μια πολύ μέτρια μοτοσυκλέτα είναι. Τα μικρότερα KTM duke390/rc390 νομίζω οδηγούνται με Α2 κ είναι απείρως διασκεδαστικότερα από τα mt. Ενώ κ οι δυνατότητες τους ξεπερνάνε κατά πολύ τα όρια αρχαρίων κ μεσαίων οδηγών κ αποτελούν πρώτης τάξεως σχολεία για μεγαλύτερα κ δυνατότερα μηχανάκια

rainmike
26/04/2022, 08:19
Χαίρεται.Ειμαι 21 ετών και κάτοχος διπλώματος Α2 εδώ και ένα 6μηνο και έχω αρκετή εμπειρία πάνω σε μηχανές.Εχω τρέλα με μηχανές από μικρός και πιστεύω πως ήρθε η ώρα για την αγορά μιας μεγαλύτερης μοτοσυκλετας.Σκεφτομουν την αγορά ενός mt-07(μεταχειρισμενου) ξεροντας φυσικα οτι νομιμα δεν μπορώ να την οδηγήσω.Ετυχε να κάνω μια κουβέντα με 2 αστυνομικούς της ομάδας Ζητά για το θέμα και μου είπαν ότι σε τυχαίο έλεγχο δεν θα έχω θέμα στην χειρότερη ένα πρόστιμο 50-100 ευρώ.Αλλα μου αναφέραν επίσης ότι σε περίπτωση ατυχήματος τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα.Θα πρέπει να καλέσω κάποιον με Δίπλωμα Α (πατέρας,θειος) ή θα έχω δικαστήριο που θα γίνει σε κάποια χρόνια που προφανώς τότε θα το έχω το Α και κατα πάσα πιθανότητα ανάλογα με την βαρύτητα του ατυχήματος θα αθωωθω.Ξερω πως όλο αυτό είναι λάθος αλλά πραγματικά δεν νομίζω ότι μπορώ να κρατηθώ.Θελω να πιστεύω ότι είμαι προσεκτικός οδηγός αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στους δρόμους.Θα ήθελα να ακούσω τυχών παρόμοιες ιστορίες σας και την άποψη σας.
Υ.Γ Δεν είμαι κανίβαλος με τα μηχανάκια προσέχω πάντα με όλο τον εξοπλισμό μου και κράνος

Επρεπε να τους ρωτήσεις.
Αν πυροβολήσω κάποιον μπορώ να φωνάξω έναν θείο που έχω 90 χρονών να πει οτι το έκανε αυτός?

Vassilis
26/04/2022, 12:01
Αν και συμφωνώ με τους παραπάνω, ψάξου για MT-07 με restrictor για A2 και όταν έρθει η ώρα το "ξεφιμώνεις".

Αυτο.

teovari2001
27/04/2022, 01:00
Ευχαριστώ σε όλους για τα μυνηματα σας.Έχω αρχίσει και βλέπω και αλλά μηχανάκια Ktm 390 mt-03 bmw 310 r αλλά πάλι για μτ-07 με βλέπω θα προσπαθήσω να το βρω στα χαρτιά Α2 τουλάχιστον για να είμαι καλυμμένος.Τώρα άμα δεν κάτσει είμαι έτοιμος να πάρω όλη την ευθύνη και οικονομικά και ποινικά.Ευχαριστώ και πάλι την ομάδα

nickald
27/04/2022, 08:47
Δεν εχεις ιδεα τι σημαινει να παρεις ολη την ευθυνη πανω σου αν προκαλεσεις ατυχημα.

Καλη τυχη ευχομαι

νεοσσός
27/04/2022, 10:35
Τώρα άμα δεν κάτσει είμαι έτοιμος να πάρω όλη την ευθύνη και οικονομικά και ποινικά.Ευχαριστώ και πάλι την ομάδα
Αν θυμάμαι καλά, οι ασφαλιστικές εταιρείες καλύπτουν σωματικές βλάβες προς τρίτους, ύψους 1.000.000€. Υποψιάζομαι ότι οι οικονομικές διεκδικήσεις φθάνουν σε αυτό το ύψος, σε κάποιες περιπτώσεις. Πόσο έτοιμος είσαι για κάτι τέτοιο;

Συνιστώ υπομονή μέχρι να βγάλεις το κατάλληλο δίπλωμα. Υπάρχουν πολλές ωραίες μοτοσυκλέτες κατάλληλες για Α2. Δεν είναι μόνο το MT-07 που θα σε κάνει χαρούμενο. Και στο λέω ενώ έχω MT-07 με δίπλωμα Α.

typhoon
27/04/2022, 12:08
Τώρα άμα δεν κάτσει είμαι έτοιμος να πάρω όλη την ευθύνη και οικονομικά και ποινικά.Ευχαριστώ και πάλι την ομάδα

Αχ βρε αδερφέ, γιατί να είσαι τόσο μ..... , γιατί?

Καταλαβαίνω το νεαρό της ηλικίας κ το αίμα που βράζει. Γιατί όμως να γίνεις κι εσύ άλλος ένας κατεστραμμένος... Μου κάνει εντύπωση πραγματικά, σε μια εποχή που η πληροφορία είναι άπλετη, ψάχτηκες , ρώτησες κ παρόλα αυτά επιμένεις "να αναλάβεις ποινικές κ οικονομικές ευθύνες".
Τα οποία προφανώς κ δεν γνωρίζεις τι σημαίνουν, έχεις απλά καλή πίστη κ σκέφτεσαι άμα κάνεις ζημιά θα την πληρώσεις εσύ, τίμια , παντελονατα...
Κρίμα γιατί θα σε γλεντήσουν πολύ άσχημα ...

Τουλάχιστον πρόσεχε.

rainmike
27/04/2022, 13:06
Αν θυμάμαι καλά, οι ασφαλιστικές εταιρείες καλύπτουν σωματικές βλάβες προς τρίτους, ύψους 1.000.000€. Υποψιάζομαι ότι οι οικονομικές διεκδικήσεις φθάνουν σε αυτό το ύψος, σε κάποιες περιπτώσεις. Πόσο έτοιμος είσαι για κάτι τέτοιο;

Συνιστώ υπομονή μέχρι να βγάλεις το κατάλληλο δίπλωμα. Υπάρχουν πολλές ωραίες μοτοσυκλέτες κατάλληλες για Α2. Δεν είναι μόνο το MT-07 που θα σε κάνει χαρούμενο. Και στο λέω ενώ έχω MT-07 με δίπλωμα Α.

Μπορει να έχει πολλα μυρια να διαθέσει.
435491

McGyver
27/04/2022, 13:08
Αν θυμάμαι καλά, οι ασφαλιστικές εταιρείες καλύπτουν σωματικές βλάβες προς τρίτους, ύψους 1.000.000€.

Δε θυμάσαι καλά :winka: ...

kyriakosrod
27/04/2022, 13:58
Προφανώς τρολαρει... Μετά την τελευταία βλακεια που πέταξε ότι είναι έτοιμος κτλ σιγουρευτηκα

CorpseAlive
27/04/2022, 14:18
Καλή τύχη με το επικουρικό κεφάλαιο .
Have fun με τις κατασχέσεις.

geioann
27/04/2022, 14:19
Προφανώς τρολαρει... Μετά την τελευταία βλακεια που πέταξε ότι είναι έτοιμος κτλ σιγουρευτηκα

Μπαα δεν τρολαρει καθόλου... δυστυχώς.

Έχω σταματήσει εδώ και χρόνια να προσπαθώ να "νουθετώ" γνωστούς και αγνώστους για διάφορα θέματα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τους αφήσεις να ζήσουν με τις επιλογές τους.-

o_gavros
27/04/2022, 15:17
Δεν είναι το καλύτερο, είναι το μόνο που μπορεί κανείς να κάνει.
Αυτό πρέπει να καταλάβουμε και να μην προσπαθούμε με νύχια και με δόντια να "βάλουμε μυαλό" στον οποιονδήποτε.

νεοσσός
27/04/2022, 19:33
Δε θυμάσαι καλά :winka: ...
1.220.000 ανά θύμα για σωματικές βλάβες, λέει εδώ (https://www.nextdeal.gr/asfalistikes-eidiseis/idiotiki-asfalisi/106343/somatikes-vlaves-eos-1220000-eyro-ana-thyma-kai-ean-i). Τώρα, αν έχει αλλάξει κάτι, θα μας τα πει ο δικηγόρος του forum καλύτερα.

yannis24
27/04/2022, 19:45
Καλά ….. τι συζητάμε ;;;;:confused::nono::nono:

Προσωπικά μιλώντας , αν με οποιονδήποτε τρόπο προκαλέσεις ατύχημα σε μένα και σε μέλος της οικογένειας μου ( τα παιδιά μου πχ), θα μετανιώνεις για όλη σου την ζωή !!!

Tallyban
27/04/2022, 19:53
Εσύ πόσες φορές παραβιάσες το όριο των 50χαω σήμερα;
Πώς λέγαν παλιά:
Πόσα πορτοκάλια έφαγες σήμερα;

Nostradamus
27/04/2022, 20:02
Εσύ πόσες φορές παραβιάσες το όριο των 50χαω σήμερα;
Πώς λέγαν παλιά:
Πόσα πορτοκάλια έφαγες σήμερα;

Έλα πες, επίτηδες το κάνεις..

atom_smasher
27/04/2022, 20:28
Ευχαριστώ σε όλους για τα μυνηματα σας.Έχω αρχίσει και βλέπω και αλλά μηχανάκια Ktm 390 mt-03 bmw 310 r αλλά πάλι για μτ-07 με βλέπω θα προσπαθήσω να το βρω στα χαρτιά Α2 τουλάχιστον για να είμαι καλυμμένος.Τώρα άμα δεν κάτσει είμαι έτοιμος να πάρω όλη την ευθύνη και οικονομικά και ποινικά.Ευχαριστώ και πάλι την ομάδα

Τι λες βρε κουτορνίθι;

motojojo
27/04/2022, 20:39
Ουδεις αναμάρτητος αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να επικροτούμε την παρανομία αλλά ούτε και να παίρνουμε το νόμο στα χέρια μας.

Ειπώθηκαν απόψεις, τονίστηκε κάθε πιθανός κίνδυνος, end of story. Δεν είμαστε εμείς εδώ να επιβάλουμε το νόμο, υπάρχουν αλλοι καταλληλότεροι που είναι δουλειά τους να το κάνουν. Το κατά πόσο είναι καταλληλότεροι και κατά πόσο την κάνουν τη δουλειά τους είναι άλλου παπα ευαγγέλιο.

Απο εκει και πέρα ο καθένας κάνει ότι του φωτίσει ο θεός.

teovari2001
27/04/2022, 21:16
Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση επιθετικότητα.Εξηγώ ότι ξέρω τις συνέπειες των πράξεων μου και είμαι προετοιμασμένος να τις αντιμετωπίσω.Το οικονομικό του καθενός αφήστε το για τον ίδιο,Εδώ άλλοι σκοτώνουν και βιάζουν και δεν πάνε μέρα μέσα και ούτε ευρώ δεν χαλάνε θα νοιαστούν για τα 55 η τα 35 kw.Έγω τις βόλτες μου θέλω να πηγαίνω ήρεμα και ωραία μια άποψη ζήτησα σε περίπτωση στραβής όχι να μου το παίξετε γονείς

Xlitos
27/04/2022, 21:26
Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση επιθετικότητα.Εξηγώ ότι ξέρω τις συνέπειες των πράξεων μου και είμαι προετοιμασμένος να τις αντιμετωπίσω.Το οικονομικό του καθενός αφήστε το για τον ίδιο,Εδώ άλλοι σκοτώνουν και βιάζουν και δεν πάνε μέρα μέσα και ούτε ευρώ δεν χαλάνε θα νοιαστούν για τα 55 η τα 35 kw.Έγω τις βόλτες μου θέλω να πηγαίνω ήρεμα και ωραία μια άποψη ζήτησα σε περίπτωση στραβής όχι να μου το παίξετε γονείς

τωρα τι καβαλας?δικο σου μηχανακι ειχες?

teovari2001
27/04/2022, 23:49
τωρα τι καβαλας?δικο σου μηχανακι ειχες?
Έχω ένα xtx660 κάνα εξάμηνο και παίρνω το tiger (1050) του πατέρα μου καμία φορά

gimli
27/04/2022, 23:58
:a014:

νεοσσός
28/04/2022, 07:11
Έχω ένα xtx660 κάνα εξάμηνο και παίρνω το tiger (1050) του πατέρα μου καμία φορά
Αφού ήδη κινείσαι παράνομα και ανασφάλιστος, δεν θα αλλάξουν πολλά με το MT. Σκοπός είναι να σταματήσεις και τώρα να οδηγείς οχήματα που δεν καλύπτει το δίπλωμά σου. Δεν καταλαβαίνω το σκοπό των ερωτημάτων στο πρώτο μήνυμα.

toyar
28/04/2022, 07:36
Θυμαμαι ενα περιστατικο...
Πιτσιρικας 17 με xt.... Τον μαζευουν σε μπλοκο και παει αυτόφωρο και μενει μεσα λογω σκ
Τη δευτερα ξανακυκλοφορουσε δικαβαλος με τον πατερα του συνεπιβατη
Καμμια ελπιδα....

rainmike
28/04/2022, 08:17
Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση επιθετικότητα.Εξηγώ ότι ξέρω τις συνέπειες των πράξεων μου και είμαι προετοιμασμένος να τις αντιμετωπίσω.Το οικονομικό του καθενός αφήστε το για τον ίδιο,Εδώ άλλοι σκοτώνουν και βιάζουν και δεν πάνε μέρα μέσα και ούτε ευρώ δεν χαλάνε θα νοιαστούν για τα 55 η τα 35 kw.Έγω τις βόλτες μου θέλω να πηγαίνω ήρεμα και ωραία μια άποψη ζήτησα σε περίπτωση στραβής όχι να μου το παίξετε γονείς

Φιλαράκι το βλέπεις εγωιστικά το θέμα. Μπορεις να πάρεις ένα σωρο μηχανάκια που να σε καλύπτουν για να βολτάρεις, γιατι να μην περιμένεις λίγο γιατο mt?
Κοινή λογική χρειάζεται.
Το λάθος κατεμέ δεν ειναι δικό σου βεβαια.
Καλές βόλτες.

spyrval
28/04/2022, 09:44
Μόνο και μόνο το άγχος σε κάθε βόλτα, για ποιά ευχαρίστηση μιλάμε;

bulmont
28/04/2022, 11:05
Μόνο και μόνο το άγχος σε κάθε βόλτα, για ποιά ευχαρίστηση μιλάμε;


Ποιό άγχος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

doctor_john
28/04/2022, 11:37
Μη νομίζεις ότι έχει και τις καλύτερες αναρτήσεις..

VANDA
28/04/2022, 12:39
..πραγματικά δεν νομίζω ότι μπορώ να κρατηθώ.

Καλό θα ήταν να μάθεις να κρατιέσαι όταν βλέπεις ότι πας να κάνεις μλκια

Panos76
28/04/2022, 13:53
Ό,τι είπε ο Μαγκάϊβερ, το τσιμπάς καινούριο με χρηματοδότηση https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5997338-yamaha-mt-07 (δυστηχώς δεν πρέπει να υπάρχει σε μτχ).

Το απολαμβάνεις για ενάμιση χρόνο, μετά πας αντιπροσωπεία, το ανοίγεις και τέλος.


Είναι ανθρώπινο να πιστεύουμε ότι θα είμαστε ΟΚ, αλλά αυτό πίστευαν και πολλοί που έπαθαν και έμαθαν με τον δύσκολο τρόπο.

cityfly
28/04/2022, 14:28
Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση επιθετικότητα.Εξηγώ ότι ξέρω τις συνέπειες των πράξεων μου και είμαι προετοιμασμένος να τις αντιμετωπίσω.Το οικονομικό του καθενός αφήστε το για τον ίδιο,Εδώ άλλοι σκοτώνουν και βιάζουν και δεν πάνε μέρα μέσα και ούτε ευρώ δεν χαλάνε θα νοιαστούν για τα 55 η τα 35 kw.Έγω τις βόλτες μου θέλω να πηγαίνω ήρεμα και ωραία μια άποψη ζήτησα σε περίπτωση στραβής όχι να μου το παίξετε γονείς

Ξέρεις όμως κάτι; Ούτε τις ξέρεις ούτε είσαι προετοιμασμένος γιατί πχ λόγω ηλικίας έχει πολύ περιορισμένη εμπειρία και δεύτερον διότι δεν μπορείς να προβλέψεις τα πάντα.
Δες πχ ένα σημερινό νέο https://www.iefimerida.gr/ellada/trohaio-naypaktia-sygkroystikan-me-aloga

Ποιες λες να είναι οι συνέπειες από δω και πέρα και πώς λες να μπορούν να αντιμετωπιστούν αν δεν ήταν με δίπλωμα και μοτοποδήλατο μέχρι 50 κυβικά.

Το θέμα δεν είναι να μην κάνεις κάτι, δεν θα σου πει κανείς εδώ «οι μηχανές είναι σκοτώστρες, κάτσε μακριά», το θέμα είναι να μάθεις και να οδηγείς σωστά και να είσαι και τυπικά καλυμένος γιατί το τι μπορεί να συμβεί είναι απρόβλεπτο

basilis_k6
28/04/2022, 14:49
Τσαμπα γράφετε και βγαζετε και λιγο το αχτι σας. Ουτε γνωμη θελει ουτε μυαλο θα αλλαξει. Απο τα μνμ του λιγο πολυ καταλαβατε τη φαση. Ας ελπισουμε να ειναι τυχερος αυτος και οποιος βρεθεί στη πισω σελα.

doctor_john
28/04/2022, 17:12
Δε νομίζω ότι ειναι θέμα εμμονής Βασίλη.
Ποιο κοντά στο ότι ειμασταν ανεξέλεγκτοι και ρισκάραμε πολύ ενώ δεν ευχαριστηθήκαμε καταστάσεις που θα έπρεπε και για την εκπαίδευση μας.

Garfield
28/04/2022, 19:54
Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση επιθετικότητα.Εξηγώ ότι ξέρω τις συνέπειες των πράξεων μου και είμαι προετοιμασμένος να τις αντιμετωπίσω.Το οικονομικό του καθενός αφήστε το για τον ίδιο,Εδώ άλλοι σκοτώνουν και βιάζουν και δεν πάνε μέρα μέσα και ούτε ευρώ δεν χαλάνε θα νοιαστούν για τα 55 η τα 35 kw.Έγω τις βόλτες μου θέλω να πηγαίνω ήρεμα και ωραία μια άποψη ζήτησα σε περίπτωση στραβής όχι να μου το παίξετε γονείς


Έχω ένα xtx660 κάνα εξάμηνο και παίρνω το tiger (1050) του πατέρα μου καμία φορά

Σκ@τ@ ξέρεις τις συνέπειες των πράξεων σου και σκ@τ@ είσαι προετοιμασμένος να τις αντιμετωπίσεις. Κρύβεσαι πίσω από το πορτοφόλι του πατέρα σου όπως κάθε κακομαθημένο που οι γονείς δεν θέλουν να χαλάσουν το χατήρι. Γι αυτό μάλλον μας γράφεις ότι στο παίζουμε γονείς αφού μάλλον αυτό τον ρόλο δεν τον παίζει κανείς για σένα.

Και τελικά αφού είσαι αποφασισμένος να την κάνεις την παρανομία ενώ δεκάδες εδώ μέσα με δεκαπλάσια εμπειρία από εσένα (6 μήνες δίπλωμα και θεωρεί ότι είναι Valentino Rossi) σου λένε να μην το κάνεις τι θέλεις; Να σου δώσουμε άφεση αμαρτιών ή να σου πούμε μπράβο που γράφεις στα παλιότερα των υποδημάτων σου τους νόμους;

Bowleno
28/04/2022, 19:59
Τ Ας ελπισουμε να ειναι τυχερος αυτος και οποιος βρεθεί στη πισω σελα.

Και στο διάβα του, επίσης....

motojojo
29/04/2022, 10:18
Η κατοχή διπλωματος δεν σε κάνει πιο ασφαλή οδηγό. Σε κατοχυρώνει απέναντι στο νόμο. Αυτά του στυλ κριμα σε οποιον βρεθει μπροστά του και πίσω του και περα του και δωθε του ειναι κάπως....χαζά. Ούτε τον μπροστινό του ουτε τον διπλανό του να λυπάστε. Να ευχεστε να μην του συμβεί κάτι γιατί άμα συμβεί θα είναι σε πολύ χειρότερη θέση από αυτή που θα ήταν αν είχε δίπλωμα.

Αν ήμουν στη θέση του θύματος δε νομίζω να ένοιωθα καλύτερα αν ο υπαίτιος οδηγός είχε διπλωμα. Είναι το τελευταίο που θα με ενδιέφερε. Είτε έτσι είτε αλλιώς εγω θα πάθω μια ζημιά και θα απαιτήσω νομικά την καλυψη της. Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει υποτίθεται η δικαιοσύνη.

Επίσης, μια ακόμη λεπτομέρεια, παίρνουμε σα δεδομένο ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα προκαλέσει αυτός ατύχημα. Ξεχνάμε ότι στην ίδια δεινή θέση θα βρεθεί και αν ο ίδιος υπάρξει θύμα τροχαίου. Πάλι βαμένη την έχει.

Nostradamus
29/04/2022, 16:50
Αν και καταλαβαινω το σκεπτικο σου εγω θα εμενα στο εξης απλο. Ο νεαρος και ενα ΜΤ-07 μπορουν να ειναι στον δρομο συγχρονως. Ο πρωτος πανω στο δευτερο αν ειναι περιορισμενο για Α2. Μπορει να κανει εξαιρετικη ζημια και με ενα "περιορισμενο" γιαμαπα οπως και να παθει εξαιρετικη ζημια ακριβως με το ιδιο. Ειτε το ενα συμβει ειτε το αλλο, ο μονος που θα μπλεξει ειναι κατα βαση ο ιδιος.

Ωστοσο το προβλημα δεν ειναι αυτο για εμενα. Ειναι η νοοτροπια ενος νεου ανθρωπου που δεν αλλαζει απο την δικη μου γενια, που ηταν τα ιδια σκατα, 25 χρονια πριν. Αυτο ειναι λυπηρο ειδικα οταν δεν υπαρχει η "δικαιολογια" που ειχαμε εμεις τοτε της ελλειψης τοσου ογκου πληροφοριων που υπαρχουν σημερα.

McGyver
29/04/2022, 18:03
Αυτο ειναι λυπηρο ειδικα οταν δεν υπαρχει η "δικαιολογια" που ειχαμε εμεις τοτε της ελλειψης τοσου ογκου πληροφοριων που υπαρχουν σημερα.

Έτσι για την κουβέντα...

Αυτό που υπάρχει σήμερα είναι τεράστιος όγκος δεδομένων, όχι πληροφορίας.
Ταυτόχρονα, η ικανότητα φιλτραρίσματος και μετατροπής των δεδομένων σε πληροφορία (και τα επόμενα επίπεδα της πυραμίδας) είναι σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα από ότι 25 χρόνια πριν.

Γι' αυτό και καταπίνουμε αμάσητα τόσα και στο τέλος σκάμε...

:beer:

panavour
29/04/2022, 18:21
Έτσι για την κουβέντα...

Αυτό που υπάρχει σήμερα είναι τεράστιος όγκος δεδομένων, όχι πληροφορίας.
Ταυτόχρονα, η ικανότητα φιλτραρίσματος και μετατροπής των δεδομένων σε πληροφορία (και τα επόμενα επίπεδα της πυραμίδας) είναι σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα από ότι 25 χρόνια πριν.

Γι' αυτό και καταπίνουμε αμάσητα τόσα και στο τέλος σκάμε...

:beer:

Διαφωνω,ναι υπαρχει τεραστιος ογκος δεδομενων,αλλα μπορει να βγει και ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ πληροφορια.Στα υπολοιπα συμφωνω απολυτως.

PaNick67
29/04/2022, 18:41
Διαφωνω,ναι υπαρχει τεραστιος ογκος δεδομενων,αλλα μπορει να βγει και ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ πληροφορια.Στα υπολοιπα συμφωνω απολυτως.

Για να βγει πληροφορια απο εναν τεραστιο ογκο δεδομενων χρειαζεται επεξεργαστικη ικανοτητα. Η οποια δεν υπαρχει οχι γιατι δεν ειναι εξυπνοι οι νεοι σημερα αλλα γιατι τιλταρουν απο τα πολλα δεδομενα.


Στο θεμα τωρα:
Εφοσον ο πατερας του τον αφηνει να παιρνει το tiger οπως εγραψε, τι συζηταμε ακριβως; Αν ο γονεας, υποτιθεται ο ωριμος της υποθεσης, δεν οριζει καποιους περιορισμους, δεν σκεφτεται το ρισκο, τους κινδυνους, πως θα το κανει καποιος που το αιμα του βραζει;

toyar
02/05/2022, 08:14
https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/ethniki-odos-xoris-diploma-o-26xronos-odigos-pou-skotose-ton-60xrono-sto-sokaristiko-troxaio-stin-lea/3516223/?utm_medium=Referral&utm_source=Inarticle

cityfly
02/05/2022, 09:01
https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/ethniki-odos-xoris-diploma-o-26xronos-odigos-pou-skotose-ton-60xrono-sto-sokaristiko-troxaio-stin-lea/3516223/?utm_medium=Referral&utm_source=Inarticle

Μπήκα κι εγώ για να βάλω την ίδια είδηση και είδα το λινκ. Να δούμε θα γίνει η σύνδεση;
:wave2:

Lioulios
02/05/2022, 09:12
Mια χαρα μπορεις να οδηγεις οτι θες εχεις ,δεν εχεις διπλωμα ....

Απλα αν κανεις ατυχημα και δεν εχεις διπλωμα για το οχημα που οδηγεις ,φταις δε φταις θα φταις και θα πληρωνεις για μια ζωη τον ανθρωπο που θα τρακαρεις ή που αυτος σε τρακαρε και ας μην φταις


...τοσο απλο .

jimpap
02/05/2022, 20:08
Σιγά να μην ξαναεμφανιστεί, θα ζητήσει τα κλειδιά για το tiger από το μπαμπά, για να παει μια βόλτα να ξεσκάσει που του το παίξαμε γονείς και το συγχύσαμε το παλικάρι.

Υπάρχει πολύς κόσμος που έχει άγνοια κινδύνου παίδες. Και δεν μιλάω για πιτσιρικάδες μόνο. Γνωστός, 65άρης, έδωσε τα κλειδιά του αμαξιού στον ανηψιό του, 17 χωρίς δίπλωμα, να πάει βόλτα με τον κολλητό, έχασε τον έλεγχο και σκοτώθηκε ο κολλητός. Μια αθώα ψυχή χαμένη και φυσικά καταστράφηκαν οικογενειακώς...

o_gavros
02/05/2022, 20:27
Εγω δεν καταλαβαίνω γιατί τόση μανία, όποτε βγαίνει τέτοιο θρεντ στην επιφάνεια, να συνετίσουμε τον δημιουργό του.
Κάνει μπαμ πλέον το ποιος μπαίνει για να πάρει όντως κάποια συμβουλή και το ποιος είναι μετεωρίτης που θα τα γράψει όλα εκεί που τα γράφει.
Είναι στα όρια της τρολιάς πλέον τετοια ποστ, γιατι για να μας βρήκε και να έκανε εγγραφή, ε όλο και κανα παρόμοιο θρεντ θα πήρε το μάτι του μέσω γκουγκλ.