PDA

View Full Version : 18 χρονών ορεξατος για περιπέτεια. Ταπί και ψύχραιμος



Kwstas_
03/05/2022, 23:39
Γεια σας φίλοι και φίλες του μότο. Είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι στο φόρουμ αυτό. Θεωρώ πως θα μου μάθει πάρα πολλά (καθώς ξέρω ελάχιστα έως τίποτα). Ξεκινάω από το γεγονός ότι ονειρο ζωής μου είναι το ταξίδι οδικό κατά κύριο λόγο. Έχω φάει κόλλημα πως να το εξηγήσω. Ότι έχει ροδες και οδηγείται μου αρέσει ναουμε. Δεδομένου της αυξημένης τιμής της βενζίνης και του κόστους συντήρησης ενός αυτοκινήτου , παρότι είμαι πολύ αμαξάκιας , απορρίπτεται κάπως τώρα που σε λίγους μήνες (αν όλα δεν πάνε πολύ σκατα με τις πανελλήνιες) θα μαι φοιτητής. Ψαχτηκα με μηχανάκια και μπορώ να πω ότι μαρεσουν. Γνωρίζοντας το ρίσκο και τους κινδύνους που διατρέχει ένας αναβάτης δίτροχου σκέφτηκα πως μέχρι 250 κυβικά είμαστε καλά. Με λύπη μου μεγάλη ο άσχετος συνειδητοποίησα ότι στα 18 μέχρι 125 μπορείς να καβαλήσεις. Κοιτούσα μηχανές του στυλ kle 250, ax-1 250 κλπ δηλαδή κάτι βολικό για πόλη και ευδιάθετο για εκδρομές 100-200 χλμ. Αυτός άλλωστε είναι και ο κύριος λόγος που μαρεσουν τα όχηματα. Δε λέω και πόλη θα το χρησιμοποιώ ναι αλλά με παπί δε πας έξω από πόλη. Τι λέτε υπάρχει ταξιδιαρικο 125ρι μέχρι 1.5-2 χιλ. και αν ναι προτείνετε κάποιο; (xt125x). Αν όχι να πάω σε κάτι άλλο και τι; Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων. Δηλώνω χαρούμενο μέλος του φόρουμ...

Bowleno
03/05/2022, 23:58
Καταρχήν, καλώς ήρθες.

Κοίτα, όλα ταξιδεύουν, καθένα με τους οποίους περιορισμούς του... Σημασία έχει η δική σου αντοχή, υπομονή και προσοχή στον δρόμο.
Τα υπόλοιπα βρίσκονται στην πορεία.
Στην θέση σου, τώρα, θα κοιτούσα για κανένα 250ρακι, η διαφορά στην συντήρηση και καύσιμα σε σχέση με 125 είναι αμελητέα ενώ θα σου προσφέρει πολύ περισσότερη άνεση και ασφάλεια στον δρόμο.
Έχεις το πλεονέκτημα της μικρής ηλικίας σου (κάτι που οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε απολέσει προ πολλού...:D )
Μάζεψε (όσο είναι δυνατόν) λεφτά, κόψε τους πολλούς καφέδες "έξω με τα φιλαράκια" (θα εκπλαγείς πόσα μαζεύονται) κλπ βάλε έναν στόχο και προχώρα.

Καλή συνέχεια εδώ, αν μείνεις, θα μάθεις αρκετά....

Kwstas_
04/05/2022, 00:08
Χαχαχα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τόσο ουσιώδης και σιβαρη όσο και απολαυστική. Υπομονή γενικά δε ξέρω αν έχω αλλά στο ταξίδι και σε αυτού του είδους την ταλαιπα σίγουρα. Δεν έχω απαιτήσεις. Οι μόνες απαιτήσεις είναι η ασφάλεια και η αξιοπιστία. Με ένα 50ρι εάν βγω σε έναν δρόμο με αυτοκίνητα θα με πάρουν σβαρνα. Λόγω ηλικία όμως το δίπλωμα δεν μου επιτρέπει το 250 η κάνω λάθος;

Bowleno
04/05/2022, 00:22
Δεν γνωρίζω τα σχετικά για τα διπλώματα καθώς η τελευταία φορά που ασχολήθηκα ήταν το....1987 :D
Έκτοτε μάλλον έχουν αλλάξει πολλά:lol:
Κάποιος που γνωρίζει θα σου πει λίαν συντόμως...

Kwstas_
04/05/2022, 00:24
Πάντως από 250cc; Το κλε και το αχ από κατανάλωση και ανταλλακτικά τι λένε; Αξίζουν γενικά στη περίπτωση μου;

Kwstas_
04/05/2022, 00:26
Μετά τα τρανσαλπ και τα αφρικα ανήκουν σε άλλα λημέρια...

borgiriadis1
04/05/2022, 00:28
Επιλογές υπαρχουν σε μοτοσικλετακια 125. Ενδυκτικα:
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315259347-honda-xl-125-v-varader
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/322225724-sym-wolf-125
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315625471-aprilia-rs-125
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/322419136-yamaha-yzf-r125
Όρεξη να χεις να ψαχνεις. Τώρα απο επιδόσεις κάποια θα σε πάνε και σβελτη βόλτα με κάποιους περιορισμούς.
Κράνος-εξοπλισμό μην ξεχάσεις.

Kwstas_
04/05/2022, 00:31
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Καλές επιλογές και γκάζια βλέπω το απριλια και το γιαμαχα. Κάτι σαν το βαραντερο το 125 μου πάει περισσότερο θεωρώ..

Kwstas_
04/05/2022, 00:32
Ο εξοπλισμός είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητος δε το συζητώ και μπράβο που το επισημάνατε.

strokt up
04/05/2022, 04:09
Καλημέρα. Στα 18 μόνο 125 μπορείς να οδηγησεις! Θα σου πρότεινα cbr125 για να μπορείς να κινείσαι λίγο αξιοπρεπώς λόγω ιπποδύναμης. Επίσης είναι από τα πιο καλοπουλημενα στην κατηγορία οπότε δεν θα έχεις προβλήματα αξιοπιστίας ή ανταλλακτικών.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
04/05/2022, 06:29
Καλημέρα! Καλώς ήρθες!

Όπως αναφέρθηκε απο τον συντροχο απο πανω το cbr είναι μια καλή επιλογή και στην εξίσωση μπαίνει και το ybr της γιαμαχα και το cbf της Honda! Ολα 125 με αξία μεταπώλησης αξιόπιστα φτηνά και οικονομικά :wave2:

Kwstas_
04/05/2022, 07:21
Κρίμα ρε παιδιά κρίμα. Υπάρχουν πολύ αξιόλογες επιλογές στα 250 κυβικά και προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο να υπάρχει περιορισμός στα 125.

Kwstas_
04/05/2022, 07:26
Πάντως και το varadero 125 λέει αν και λίγο βαρύ..

doctoras
04/05/2022, 07:46
ταπι και ψύχραιμος & άσχετος μηχανολογικά και θέλεις μηχανάκι 20-25 ετών? και σου βγάλει θέματα πως θα τα πληρώσεις παλικάρι?Σε ρουβλια ή σε ευρώ?
διέθεσε τα λεφτά σου σε ένα παπί 125 αν όχι καινουργιο διετίας τριετίας και αμολήσου, εφόσον είσαι άσχετος μη απαξιώνεις το μέσο, σιγουρά έχει μεγαλύτερα όρια και αντοχές απο εναν νεοφερμένο αναβάτη.
Το ίδιο κάναμε οι περισασότεροι ξεκινήσαμε με 50ρι παπί και πολλοί γύρισαν σε ακτίνα ανα την ελλάδα πολύ πολυ μακριά, αρκεί μετα την οδηγική ικανότητα και κουλτούρα να αποκτήσεις ταξιδιωτική συνείδηση και κουλτούρα

billy84
04/05/2022, 07:54
Οτι είπε ο Ντόκτορ!!! Όταν δεν είσαι άνετος οικονομικά πας σε ένα παπάκι μιας και θα είναι το πρώτο σου κιόλας και πίστεψε με μπορεί να σε πάει πολύ μακριά αν αντέχεις. Με το καλό!

Kwstas_
04/05/2022, 07:57
Για να σας απαντήσω στο ίδιο στυλ.. αν δε μάθω τώρα από αρχή που είμαι άσχετος και νέος ,πότε θα μάθω.. όταν θα μαι μεσήλικας και ειρωνας; Επίσης το ότι πήραν όλοι τα βουνά και τα λαγκάδια με ένα 50ρι στην αρχή δε σημαίνει ότι αυτό είναι και το σωστό και το ασφαλές. Εγώ προσπαθώ να βρω ένα μέσο που θα μαι πάει κάπως ασφαλώς εκδρομουλες και βόλτες όχι και καλά ένα παπί η μία μηχανή για να λέω ότι έχω. Όσον αφορά για τα θέματα και τις αντοχές μιας παλιάς μοτοσυκλέτας και γενικά όσον αφορά τις γνώσεις μου που είμαι άσχετος για αυτό μπήκα στο φόρουμ.. για να μάθω κύριε δόκτορα!

Kwstas_
04/05/2022, 07:58
Οτι είπε ο Ντόκτορ!!! Όταν δεν είσαι άνετος οικονομικά πας σε ένα παπάκι μιας και θα είναι το πρώτο σου κιόλας και πίστεψε με μπορεί να σε πάει πολύ μακριά αν αντέχεις. Με το καλό!




Σε ευχαριστώ πολύ! Είναι και αυτό λύση δε λέω. Σίγουρα θα το έχω υπόψιν..

doctor_john
04/05/2022, 08:05
Διάλεξε κάτι να μην σε ενοχλεί και να είναι βολικό, να πιάνεις καμιά τσάντα, να είναι σε καλή κατάσταση κ.λπ.
Είναι σπαστικό αλλά συμβαίνει ενώ έχουμε την εμπειρία πολλών ετών. Δεν είναι τέρμα παράλογο, αυτό θέλω να πω.
Θα το δεις και μόνος αργότερα, είναι πιο φυσιολογικό για το μέσο όρο των μοτοσυκλετιστών.

Μην ασχολείσαι με προδιαγραφες κ.λπ. χάνεις χρόνο. Αν συμπαθείς το varadero να το πάρεις.
Μιά χαρά δείχνει, βάψε και το ντεπόζιτο που για κάποιο λόγο το δίνουν άβαφο και τέλος. ;)

Θα περάσει γρήγορα, αν μετά έχεις φωτό από εκδρομές - παραλίες - μπάχαλα, θα είναι μια χαρούμενη περίοδος.

Kwstas_
04/05/2022, 08:17
Οτι είπε ο Ντόκτορ!!! Όταν δεν είσαι άνετος οικονομικά πας σε ένα παπάκι μιας και θα είναι το πρώτο σου κιόλας και πίστεψε με μπορεί να σε πάει πολύ μακριά αν αντέχεις. Με το καλό!


Διάλεξε κάτι να μην σε ενοχλεί και να είναι βολικό, να πιάνεις καμιά τσάντα, να είναι σε καλή κατάσταση κ.λπ.
Είναι σπαστικό αλλά συμβαίνει ενώ έχουμε την εμπειρία πολλών ετών. Δεν είναι τέρμα παράλογο, αυτό θέλω να πω.
Θα το δεις και μόνος αργότερα, είναι πιο φυσιολογικό για το μέσο όρο των μοτοσυκλετιστών.

Μην ασχολείσαι με προδιαγραφες κ.λπ. χάνεις χρόνο. Αν συμπαθείς το varadero να το πάρεις.
Μιά χαρά δείχνει, βάψε και το ντεπόζιτο που για κάποιο λόγο το δίνουν άβαφο και τέλος. ;)

Θα περάσει γρήγορα, αν μετά έχεις φωτό από εκδρομές - παραλίες - μπάχαλα, θα είναι μια χαρούμενη περίοδος.


Πολύ σωστά. Έχετε δίκιο. Και από συντήρηση τι λέει το βαραντερο;

stefanos
04/05/2022, 08:24
Το varadero είναι τάφος λόγω βάρους, θα σε περνάνε τα παπιά από πάνω.

Kwstas_
04/05/2022, 08:37
Το varadero είναι τάφος λόγω βάρους, θα σε περνάνε τα παπιά από πάνω.

Χαχα ισχύει έτσι έχω ακούσει και γω.

DoctoR_k6
04/05/2022, 08:51
Μονο εγω σκεφτηκα κατι σε 125 κ να δουλευει σε 2 χρονους? :D

Στην χειροτερη ενα πιστονακι κ ενα ρεκτιφιε στο ''Δρακο'' κ ξανα απο την αρχη. :lol:

doctor_john
04/05/2022, 08:58
ε, τωρα..
απο κάτω σε περνάνε τα παπιά..
έχει διαφορά..

Kwstas_
04/05/2022, 09:12
Μονο εγω σκεφτηκα κατι σε 125 κ να δουλευει σε 2 χρονους? :D

Στην χειροτερη ενα πιστονακι κ ενα ρεκτιφιε στο ''Δρακο'' κ ξανα απο την αρχη. :lol:
Πχ ένα dt125... Καλό ακούγεται

nickald
04/05/2022, 09:28
Ασε τα διχρονα για εμας τους ρομαντικους μπαρμπαδες που τα βλεπαμε στα περιοδικα (αυτα με το χαρτι) και τον παιζαμε.

Παρε οτι πιο συγχρονο μπορεις με τα χρηματα που εχεις. Προσωπικα το 125 varadero δεν θα το επαιρνα γιατι εκτος απο ταφος δεν ειναι και πολυ χοντα απο πλευρας αξιοπιστιας.

Kwstas_
04/05/2022, 09:29
ε, τωρα..
απο κάτω σε περνάνε τα παπιά..
έχει διαφορά..


Ασε τα διχρονα για εμας τους ρομαντικους μπαρμπαδες που τα βλεπαμε στα περιοδικα (αυτα με το χαρτι) και τον παιζαμε.

Παρε οτι πιο συγχρονο μπορεις με τα χρηματα που εχεις. Προσωπικα το 125 varadero δεν θα το επαιρνα γιατι εκτος απο ταφος δεν ειναι και πολυ χοντα απο πλευρας αξιοπιστιας.
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή! Ποιο προτείνετε μέχρι 125

Kwstas_
04/05/2022, 09:34
Για το xt125x τι λέτε;

motojojo
04/05/2022, 09:37
To A2 απο ποια ηλικία επιτρέπεται; Νομιζα από τα 18

Κατα τα άλλα αν ισχύει ο περιορισμός στα 125 τότε ισχύει και ο περιορισμός στην ιπποδύναμη που επιτρέπει την οδήγηση ορισμένων ψόφιων μεν αλλά με μεγαλύτερο μοτερ δε, μηχανακίων.
Στο διπλωμα μου λέει <25kw και <0.16kw/kg.

Κατά τα άλλα για μικρά ταξιδάκια καλύτερα μοτοσυκλετάκι παρά παπακι. Το παπακι δεν θα πει όχι αλλά το μοτοσυκλετάκι έχει περισσότερα να διδάξει. Κατα τα άλλα πρακτικότατος ο πάπακας.

Πήγαινε σε μοτοσυκλετάκι.

Kwstas_
04/05/2022, 09:43
ε, τωρα..
απο κάτω σε περνάνε τα παπιά..
έχει διαφορά..


Ασε τα διχρονα για εμας τους ρομαντικους μπαρμπαδες που τα βλεπαμε στα περιοδικα (αυτα με το χαρτι) και τον παιζαμε.

Παρε οτι πιο συγχρονο μπορεις με τα χρηματα που εχεις. Προσωπικα το 125 varadero δεν θα το επαιρνα γιατι εκτος απο ταφος δεν ειναι και πολυ χοντα απο πλευρας αξιοπιστιας.


To A2 απο ποια ηλικία επιτρέπεται; Νομιζα από τα 18

Κατα τα άλλα αν ισχύει ο περιορισμός στα 125 τότε ισχύει και ο περιορισμός στην ιπποδύναμη που επιτρέπει την οδήγηση ορισμένων ψόφιων μεν αλλά με μεγαλύτερο μοτερ δε, μηχανακίων.
Στο διπλωμα μου λέει <25kw και <0.16kw/kg.

Κατά τα άλλα για μικρά ταξιδάκια καλύτερα μοτοσυκλετάκι παρά παπακι. Το παπακι δεν θα πει όχι αλλά το μοτοσυκλετάκι έχει περισσότερα να διδάξει. Κατα τα άλλα πρακτικότατος ο πάπακας.

Πήγαινε σε μοτοσυκλετάκι.
Σύμφωνω απόλυτα!

zannisvel
04/05/2022, 09:52
Δες και το cbf 125.
Μπορεί να σε πάει πολύ πιο μακριά από ότι νομίζεις.
:beer:

OldMan
04/05/2022, 10:53
Μπορουν τα εκλεκτα μελη του φορουμ να αφησουν το παλικαρι απερισπαστο να επικεντρωθει στις Πανελλήνιες..??:D

CorpseAlive
04/05/2022, 11:04
Μπορουν τα εκλεκτα μελη του φορουμ να αφησουν το παλικαρι απερισπαστο να επικεντρωθει στις Πανελλήνιες..??:D

Είναι κομμάτι της προετοιμασίας να φαντασιώνεσαι το μέλλον σου , μετά από ενδεχόμενη επιτυχία στις εξετάσεις αυτες.
Π.χ. όσο έδινα πανελλήνιες , είχα βάλει φόντο σε κινητό , τηλεόραση, έντυπη αφίσα πάνω από το κρεββάτι μου και στον υπολογιστή την Bmw R1200R .
Ήξερα ότι δεν θα την έπαιρνα? ήξερα.
Ήξερα ότι κατά πάσα πιθανότητα θα βρισκόμουν με CBF125 και εγώ? Ήξερα.
Άλλα τι φανταστικές βόλτες με εμένα σε δερμάτινο λουκ έκανα μέχρι να δώσω δεν λέγεται.

Kwstas_
04/05/2022, 11:14
Χαχαχαχα έτσι ακριβώς. Και συ το ακριβότερο ονειρευτηκες...

CorpseAlive
04/05/2022, 11:19
Χαχαχαχα έτσι ακριβώς. Και συ το ακριβότερο ονειρευτηκες...

Αν θες την άποψη μου, μην μπεις σε διαδικασία να αγοράσεις κάτι ακόμα.
Είναι μεγάλη μετάβαση να έχεις να χειριστείς σπίτι-τρόφιμα-έξοδα μόνος σου και ένα μηχανάκι είναι επιπλέον βάρος.
Πέρασε στην σχολή σου , βγάλε το πρώτο έτος, βγάλε τα απωθημένα γιατί θα είσαι κάθε 3 μέρα λιπόθυμος από μπύρες και λοιπά και αφού ξεμπουκώσεις και δεις πως κινείται η ρουτίνα σου τότε μπες στην διαδικασία να δεις τι έχεις ανάγκη.
Φιλικά.

Xlitos
04/05/2022, 11:35
Πολύ σωστά. Έχετε δίκιο. Και από συντήρηση τι λέει το βαραντερο;

Επειδη ειναι το μονο 125 δικυλινδρο στην αλλαγη μπουζι πληρωνεις ενα μπουζι παραπανω...+ ισως παραπανω εργατικα στο μαστορα γιατι του παιρνει πιο πολυ ωρα να κανει το μεγαλο σερβις σε σχεση με τα μονοκυλινδρα 125 μοτοσυκλετακια.

Γενικα το βαραντερο 125 επειδη το ειχα το μονο θετικο που εχει σε σχεση με τα αλλα 125cc ειναι η ανετη σελαρα + μαθαινεις να οδηγεις μεγαλη μοτο(γιατι εχει μεγαλο βαρος και φαρδια ελαστικα).Ταξιδι θα κανεις μονο με 90km/h...Σκεψου οτι εχει κοκκινο λιγο πριν τις 12κ στροφες και παει αναλογα με την ταχυτητα....στα 90km/h εχεις 9κ στροφες...στα 100κμ/η 10κ στροφες στα 110κμ/η 11κ στροφες κτλ...Οποτε καταλαβαινεις οτι μετα τα 100-110 km/h πλησιαζεις τα κοκκινα και ζοριζεις το μοτερ.Βεβαια ολα τα 125αρια ζοριζονται στον ανοιχτο δρομο.
Το χειροτερο με το βαραντερο ειναι οτι δε μπορεις να το πουλησεις ευκολα.
Για μενα κανενα 125 δεν αξιζει να παρεις λογω μικρης ενεργητικης ασφαλειας(δεν εχεις γκαζι) οποτε αν παρεις 125 κοιτα πιο πολυ την μεταπωληση για να το διωξεις ευκολα σε 2 χρονια...

rainmike
04/05/2022, 11:40
Αμα περάσεις Ιατρική σε βλέπω με πανιγκάλε:beer:

motojojo
04/05/2022, 12:06
Αν θες την άποψη μου, μην μπεις σε διαδικασία να αγοράσεις κάτι ακόμα.
Είναι μεγάλη μετάβαση να έχεις να χειριστείς σπίτι-τρόφιμα-έξοδα μόνος σου και ένα μηχανάκι είναι επιπλέον βάρος.
Πέρασε στην σχολή σου , βγάλε το πρώτο έτος, βγάλε τα απωθημένα γιατί θα είσαι κάθε 3 μέρα λιπόθυμος από μπύρες και λοιπά και αφού ξεμπουκώσεις και δεις πως κινείται η ρουτίνα σου τότε μπες στην διαδικασία να δεις τι έχεις ανάγκη.
Φιλικά.

Υπερβολές.

Ένα 125αρι έχει αστεία κόστη χρησης και συντήρησης. Τα μοτοσυκλετάκια ίσως να θελουν καμια ρυθμιση βαλβιδων που και που, κατά τα άλλα μονο βενζινη και λάδι που το αλλάζεις και μονος σου αν πιανουν ελάχιστα τα χέρια σου.

Ένα μηνιαίο εισητήριο για τα λεωφορεία παίζει να κοστίζει παραπάνω.

Φοιτητης γλύτωσα πολλά λεφτα και ταλαιπωρία με το παπί. Προς το τέλος είχα και αυτοκίνητο αλλά τις καθημερινές μετακινήσεις πάντα με το παπί.

CorpseAlive
04/05/2022, 12:11
Υπερβολές.

Ένα 125αρι έχει αστεία κόστη χρησης και συντήρησης. Τα μοτοσυκλετάκια ίσως να θελουν καμια ρυθμιση βαλβιδων που και που, κατά τα άλλα μονο βενζινη και λάδι που το αλλάζεις και μονος σου αν πιανουν ελάχιστα τα χέρια σου.

Ένα μηνιαίο εισητήριο για τα λεωφορεία παίζει να κοστίζει παραπάνω.

Φοιτητης γλύτωσα πολλά λεφτα και ταλαιπωρία με το παπί. Προς το τέλος είχα και αυτοκίνητο αλλά τις καθημερινές μετακινήσεις πάντα με το παπί.

Βενζίνες-αδεια-ασφάλιση-εξοπλισμός-δίπλωμα-συντήρηση .
Δεν λέω ότι είναι απαγορευτικά , απλά όταν ακόμα δεν έχεις την εμπειρία να χειριστείς τον εαυτό σου, είναι επιπλέον βάρος.

Panos76
04/05/2022, 12:39
Βενζίνες-αδεια-ασφάλιση-εξοπλισμός-δίπλωμα-συντήρηση .
Δεν λέω ότι είναι απαγορευτικά , απλά όταν ακόμα δεν έχεις την εμπειρία να χειριστείς τον εαυτό σου, είναι επιπλέον βάρος.

Μην το ξενερώνεις το παλικάρι, ασ'τον να χαρεί (πριν μας έρθει κανά πυρηνικό στη κεφάλα) :tooth:

Τις μπύρες θα τις πίνει σπίτι με το μωρό, αλλά για να έρθει θέλει το σωστό εργαΛείδι :cool:

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/321776850-honda-pcx-125

doctoras
04/05/2022, 12:39
Μονο εγω σκεφτηκα κατι σε 125 κ να δουλευει σε 2 χρονους? :D

Στην χειροτερη ενα πιστονακι κ ενα ρεκτιφιε στο ''Δρακο'' κ ξανα απο την αρχη. :lol:

Καλο, αλλα μυρίζει κοπριά....:) πως θα βαλει ζεβανσι πανω στο διχρονο ο νεολεος?


Ασε τα διχρονα για εμας τους ρομαντικους μπαρμπαδες που τα βλεπαμε στα περιοδικα (αυτα με το χαρτι) και τον παιζαμε.
.

Ακριβώς ετσι, τα δίχρονα ειναι απο νοσταλγούς 80ties και πριν.

motojojo
04/05/2022, 12:46
Μακρυα από δίχρονο. Μεγάλη κατανάλωση και δεν κάνει για εκτός πόλης.

Και το χειρότερο βρωμάνε τα ρούχα λαδίλα.

Για ξεκαΒλωμα καλό ειναι αλλα όχι για εκδρομουλες.

yes-u
04/05/2022, 12:47
"όσο έδινα πανελλήνιες , είχα βάλει φόντο σε κινητό..."
Σε ποιους τα λέτε αυτά ρε, σε μας που ήδη ψάχνουμε τη φθηνότερη αποτέφρωση;

doctor_john
04/05/2022, 12:58
Στις δικές μου σχεδίαζα το r1150r με τμήματα του mystic και βάση R100 :D

Kickstart
04/05/2022, 12:59
Εμεις οταν διναμε πανελληνιες ονειρευομασταν να κανουμε 72αρι το στρογγυλάκι και να σκασουμε Δυναστεία (καλλιθέα) να τερματισουμε το double dragon με το γκομενακι αγκαλια.

CorpseAlive
04/05/2022, 12:59
"όσο έδινα πανελλήνιες , είχα βάλει φόντο σε κινητό..."
Σε ποιους τα λέτε αυτά ρε, σε μας που ήδη ψάχνουμε τη φθηνότερη αποτέφρωση;

Βουλγαρία είναι. Τσεκαρισμένο .

Bowleno
04/05/2022, 13:31
Βουλγαρία είναι. Τσεκαρισμένο .

Ριτσώνα, με 1300 ευρώ και δώρο το δοχείο:D

(Μπρρρρ.....)

bulmont
04/05/2022, 13:53
Μπορουν τα εκλεκτα μελη του φορουμ να αφησουν το παλικαρι απερισπαστο να επικεντρωθει στις Πανελλήνιες..??:D

Αυτό ακριβώς είναι το λεγόμενο ''χάσμα γενεών''....................................

motojojo
04/05/2022, 14:40
Κίνητρο του δίνουμε!

Kwstas_
04/05/2022, 20:38
Απολαμβάνω τα σχόλια χαχαχα.. ε ναι να μη μυρίζω και βενζινολαδο, να μπορώ να πάω βόλτα με το αίσθημα

Kwstas_
04/05/2022, 20:40
Επίσης μια καλή επιλογή είναι και το στρογγυλό η το glxακι με ένα lifan110 επάνω. Αλλά πάει η εκδρομή..

atom_smasher
04/05/2022, 21:37
Κρίμα ρε παιδιά κρίμα. Υπάρχουν πολύ αξιόλογες επιλογές στα 250 κυβικά και προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο να υπάρχει περιορισμός στα 125.

Καλώς ήρθες. Εντάξει. Αφού δεν βρίσκεις εσύ ίσως βρίσκει κανας άλλος..

kostaskk
04/05/2022, 22:18
Δεν μυρίζεις λάδι, μύθος, είχα καμία 10καρια δίχρονα για πάνω από 10 χρόνια,. Μόνο αν πηγαίνεις ποιο αργά από τον άνεμο και φυσάει από πίσω σου,η έχει χαλασμένη,αρυθμιστη τρόμπα λαδιού η μεγάλη αναλογία και βγάζει ντουμάνια από πίσω,. H αν το τελικό είναι πολύ κοντά στην σέλα,να μην έχει καθαριστει ποτέ η εξάτμιση κτλ.κατα 80%δεν μυρίζεις, αν βρεις καλό 2τ που είναι πράγμα απίθανο να βρεις.

Ταξίδια οκ αν έχεις βέσπα η κάνα dt200,tdr250,125, ...
με 50αρι φτιαγμένο (aprilia sx 50)είχα κάνει 160 km σερί και τέρμα σε αρκετές φάσεις άνετα, το ίδιο και με tdr250,tdr125 και nsr250. Αλλά μην περιμένεις κατανάλωση κάτω από 5,5 λίτρα/100 +το λάδι μίξης. (Εκτός 50αρι 2τ που μπορεί να κάψει 3-4 λίτρα η dinamik125). Αλλά αυτό πληρώνεις αν θέλεις να περνάς τετράχρονα με τα διπλάσια η και παραπάνω κυβικά και να έχεις βάρος παπιου και να φτιάχνεις το μοτέρ στην αυλή σου σε μισή ώρα.


Με glx με lifan 110 αμιζο είχα κάνει 800 + χιλιόμετρα σε μια μέρα, και πολλές φορές 350-400 χιλιόμετρα σερί χωρίς στάση(εκτός για βενζίνη) με κατανάλωση κάτω από 2 λίτρα στα 100κμ. Αλλά είναι παράνομο το άλλο μοτέρ.
Ποιο καλά γνήσιο c50 glx μοτέρ ανεβασμένο στα 100κυβικα.
Βέβαια με την τιμή βενζίνης δεν θα έλεγα 2τ τώρα. Έχει kle250,xt125,ax250, και άλλα παλιά ψηλότερα στα 125-250 κυβικα που θα καίνε 3-4 λίτρα ανά 100 είναι άνετα κτλ.

Kwstas_
04/05/2022, 22:34
Καλώς ήρθες. Εντάξει. Αφού δεν βρίσκεις εσύ ίσως βρίσκει κανας άλλος..
Σίγουρα φίλε! Κάποιος πρέπει και να τους πληρώνει 2-3 φορές για επέκταση διπλώματος.

Vassilis
05/05/2022, 17:21
Γεια σας φίλοι και φίλες του μότο. Είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι στο φόρουμ αυτό. Θεωρώ πως θα μου μάθει πάρα πολλά (καθώς ξέρω ελάχιστα έως τίποτα). Ξεκινάω από το γεγονός ότι ονειρο ζωής μου είναι το ταξίδι οδικό κατά κύριο λόγο. Έχω φάει κόλλημα πως να το εξηγήσω. Ότι έχει ροδες και οδηγείται μου αρέσει ναουμε. Δεδομένου της αυξημένης τιμής της βενζίνης και του κόστους συντήρησης ενός αυτοκινήτου , παρότι είμαι πολύ αμαξάκιας , απορρίπτεται κάπως τώρα που σε λίγους μήνες (αν όλα δεν πάνε πολύ σκατα με τις πανελλήνιες) θα μαι φοιτητής. Ψαχτηκα με μηχανάκια και μπορώ να πω ότι μαρεσουν. Γνωρίζοντας το ρίσκο και τους κινδύνους που διατρέχει ένας αναβάτης δίτροχου σκέφτηκα πως μέχρι 250 κυβικά είμαστε καλά. Με λύπη μου μεγάλη ο άσχετος συνειδητοποίησα ότι στα 18 μέχρι 125 μπορείς να καβαλήσεις. Κοιτούσα μηχανές του στυλ kle 250, ax-1 250 κλπ δηλαδή κάτι βολικό για πόλη και ευδιάθετο για εκδρομές 100-200 χλμ. Αυτός άλλωστε είναι και ο κύριος λόγος που μαρεσουν τα όχηματα. Δε λέω και πόλη θα το χρησιμοποιώ ναι αλλά με παπί δε πας έξω από πόλη. Τι λέτε υπάρχει ταξιδιαρικο 125ρι μέχρι 1.5-2 χιλ. και αν ναι προτείνετε κάποιο; (xt125x). Αν όχι να πάω σε κάτι άλλο και τι; Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων. Δηλώνω χαρούμενο μέλος του φόρουμ...

Καλώς όρισες! Πέρα από το τι θ' αγοράσεις, χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα σχόλια, από την πλευρά μου να σου πω μόνο να φοράς όλο τον εξοπλισμό σου κάθε στιγμή, για οποιαδήποτε διαδρομή (όπως και το αίσθημα). Κράνος, μπουφάν, γάντια, παντελόνι, παπούτσια. Επειδή είσαι νέος είναι πάρα πολύ σημαντικό να ξεκινήσεις με σωστή νοοτροπία. Μην αρχίσεις με yolάρισμα please. Καλές βόλτες, με το καλό η οποιαδήποτε αγορά!

Kwstas_
05/05/2022, 20:50
Καλώς όρισες! Πέρα από το τι θ' αγοράσεις, χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα σχόλια, από την πλευρά μου να σου πω μόνο να φοράς όλο τον εξοπλισμό σου κάθε στιγμή, για οποιαδήποτε διαδρομή (όπως και το αίσθημα). Κράνος, μπουφάν, γάντια, παντελόνι, παπούτσια. Επειδή είσαι νέος είναι πάρα πολύ σημαντικό να ξεκινήσεις με σωστή νοοτροπία. Μην αρχίσεις με yolάρισμα please. Καλές βόλτες, με το καλό η οποιαδήποτε αγορά!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμβουλή φίλε μου! Το εκτιμώ και εννοείται πως θα το εφαρμόσω και θα φοράω εξοπλισμό ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ! Όσον αφορά για το αίσθημα επειδή το είπα στην πλάκα εκεί που λέγαμε για τα δίχρονα κλπ.. δεν θέλω (τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια) να έχω συνεπιβάτη.. νιώθω ευθύνη και θα νιώθω και τύψεις αν κάτι συμβεί. Δεν ξέρω αν θα μπορώ να ανταπαξερθω σε δικαβαλια. Σε ευχαριστώ και πάλι