PDA

View Full Version : Νέο Κράνος (επιτέλους)



Σελίδες : [1] 2

doctoras
04/05/2022, 19:03
Παράλληλα με τις αναζητήσεις κρανών μπήκα και εγώ στο κουρμπέτι

κάτοχος δύο μοντέλων arai στην σειρά οπότε η επιλογή για εμένα είναι δύσκολη στο ερώτημα μετά το arai τι...

τα μοντέλα που μου ενδιέφεραν είναι τα παρακάτω:
Arai Profile V
435623
Shoei NXR2
435624
Xlite 803
435613
Agv K6
435614
Hjc hpra 11
435620
Scorpion Exo R1
435621
Airoh GP550S
435622


Πριν γράψω την άποψη μου να σας πω πως, οτιδήποτε έχω φορέσει, ως fitment καθαρά, είναι σκαλιά μακριά απο το fitment την ποτ@νας της arai. Είναι ασυναγώνιστα σε αυτόν το τομέα. Μπορεί είναι πιο βαριά λόγω προδιαγραφών ασφαλείας αλλά σίγουρα τα πιο άνετα σε οσες ώρες και να το φορέσεις ανα ημέρα.

Ο στατικός έλεγχος μου περιορίζεται στα: πως φοριέται, αίσθηση, άνεση. Κουμπωμα πως κλειδώνει πανω, ποιότητα/πρακτικότητα αεραγωγών, ζελατίνα κουμπωμα και ευκολία άνοιγμα κλείσιμο, πως δείχνει πάνω σου - αν είναι μαζεμένο αρκετά αισθητικά.

xlite 803 στην θεσσαλονίκη δε βρήκα, δυστυχώς έχει χρόνια που έκλεισε το καταστημα με nolan / xlite οπότε δεν είχα την ευκαιρία
το airoh με απογοήτευσε ενώ πριν το δοκιμάσω πήγαινα για αυτό, επειδή μου αρέσει η σχεδίαση απο το προηγούμενο μοντέλο το gp 500 και παρακολουθώ την πορεία. στα 250-300 θα ήταν μια χαρά
το πιστιάρικο scorpion δεν μου είπε τίποτα ιδιαίτερο για να αποφύγω κάτι πιο επώνυμο, νομίζω και εδώ θα έπρεπε να είχε ανταγωνιστικότερη τιμή
το hpra11 που πολλοί πίνεται νερό στο όνομα του δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, θεωρώ το K6 ποιοτικότερο και σίγουρα ομορφότερο.
Το K6 το πιο όμορφο στα μάτια μου, με το που έφυγε απο αυτόν τον άθλιο σχεδιασμό με το αιχμηρό πιγούνι και στρογγύλεψε έγινε το ομορφότερο στην κατηγορία. Θα ήθελα περισσότερα και πιο ενδιαφέροντα γραφικά

Για το shoei nxr2 θα γράψω εν καιρό επειδή το έκλεισα και περιμένω να μου έρθει με τα γραφικά που με ενδιαφέρουν. Ωστόσο στο κομμάτι της επιλογής, ζορίστηκα πολύ ανάμεσα σε profile-v vs nxr2 παρόλο που το δεύτερο υπερτερεί σε πολλά τεχνικά και τεχνολογικά σημεία όπως και οι νεές προδιαγραφές 22.06.

Μαγεία μου και στα δικά σας
:beer:

DoctoR_k6
05/05/2022, 08:32
Καλα χλμ κ αγρατζουνιστο!!!

karellen
05/05/2022, 09:48
Με το καλό να το παραλάβεις και να είναι αχρείαστο!:beer:

L.omerta
05/05/2022, 10:09
Αχρείαστο να είναι και με το καλό. Αν το shoei πάντως σου κάθεται καλά, τότε το xlite803 δεν θα σου καθόταν, τουλάχιστον σε εμένα και σε 2 γνωστούς αυτό συμβαίνει, για να μην το έχεις και απορία.

Xlitos
05/05/2022, 11:15
Με γειες...

Εγω 16 χρονια τωρα παιρνω Αραι.Εδω και 16 χρονια εχω αγορασει μονο 2 Αραι,τα αλλαζω καθε 8 χρονια..Δεν ειναι και οτι πιο ασφαλες γιατι σου λεει καθε 5 χρονια να αλλαζεις αν θυμαμαι καλα,αλλα το κρανος φαινομενικα ειναι αψογο μεχρι και τα 5 χρονια και λογω κρισης το κραταω παραπανω...

Τελος παντων ο Μαιος ηταν και για μενα ο μηνας που θα επαιρνα το επομενο κρανος.Ειπα να κανω την αλλαγη να παρω αλλη μαρκα και να ψαξω κατι πιο οικονομικο γιατι οδηγω ενα ταπεινο BMW scarver και οχι gsxr πια για να δινω σημασια στην αεροδυναμικη κτλ.
Πηγα λοιπον χθες να δοκιμασω ενα Xlite 903 στα 450 ευρω στο οποιο θα μου εκανε και εκπτωση 20 ευρω...Το φορεσα και ενω εμπαινε καλα στο κεφαλι δε μου αρεσε σα ποιοτητα.Δηλαδη ελεγα αυτο το κρανος επρεπε να κανει 300 ευρω οπως κανουν καποια HJC,Scorpion κτλ...Εδω να πω οτι παλια (χρονιες 2005-2012) πραγματικα ολα τα κρανη ηταν ΚΟΥΒΑΔΕΣ μπροστα στα Αραι...Τωρα πια πιστευω οτι ο ανταγωνισμος βελτιωθηκε.Δηλαδη ενα Xlite 803 πιστευω ειναι πολυ καλο και τα αξιζει τα 500 ευρω που εχει.

Αλλα με επιασε αγχος οτι θα κανω μλκια και θα μετανιωσω που δεν πηρα Arai.Ασε που ισως παρω καποιο SS παλι..Οποτε πηγα καπακι να δοκιμασω Αραι...Βρηκα σε προσφορα το Profile V Hayden στα 500 ευρω και το τσιμπησα. :blush:

https://www.youtube.com/watch?v=YgZoXugvHUI&t=1s&ab_channel=Martimotos

Dr.Monty
05/05/2022, 13:23
περιμένω να μου έρθει με τα γραφικά που με ενδιαφέρουν.



Πες μου οτι πηρες αυτο της φωτογραφιας πλιζζ

macdeath_s
05/05/2022, 15:05
Μεγειές. Για χρήση σε πόλη ή/και ταξίδια καλά έκανες και δεν πήγες σε X-Lite. Νομίζω είναι πρώτη φορά που ο θόρυβος με ενοχλεί πραγματικά.

Nitse3
05/05/2022, 15:34
Πάντως το airoh σε μερικά σχέδια το βγάζει στο skroutz στα 299, αλλά ίσως παίζει σε τίποτα Xl μεγέθη μόνο γι αυτό.

doctoras
05/05/2022, 20:16
Ευχαριστώ παιδιά! :beer:



Με γειες...

Εγω 16 χρονια τωρα παιρνω Αραι.Εδω και 16 χρονια εχω αγορασει μονο 2 Αραι,τα αλλαζω καθε 8 χρονια..Δεν ειναι και οτι πιο ασφαλες γιατι σου λεει καθε 5 χρονια να αλλαζεις αν θυμαμαι καλα,αλλα το κρανος φαινομενικα ειναι αψογο μεχρι και τα 5 χρονια και λογω κρισης το κραταω παραπανω...

Τελος παντων ο Μαιος ηταν και για μενα ο μηνας που θα επαιρνα το επομενο κρανος.Ειπα να κανω την αλλαγη να παρω αλλη μαρκα και να ψαξω κατι πιο οικονομικο γιατι οδηγω ενα ταπεινο BMW scarver και οχι gsxr πια για να δινω σημασια στην αεροδυναμικη κτλ.
Πηγα λοιπον χθες να δοκιμασω ενα Xlite 903 στα 450 ευρω στο οποιο θα μου εκανε και εκπτωση 20 ευρω...Το φορεσα και ενω εμπαινε καλα στο κεφαλι δε μου αρεσε σα ποιοτητα.Δηλαδη ελεγα αυτο το κρανος επρεπε να κανει 300 ευρω οπως κανουν καποια HJC,Scorpion κτλ...Εδω να πω οτι παλια (χρονιες 2005-2012) πραγματικα ολα τα κρανη ηταν ΚΟΥΒΑΔΕΣ μπροστα στα Αραι...Τωρα πια πιστευω οτι ο ανταγωνισμος βελτιωθηκε.Δηλαδη ενα Xlite 803 πιστευω ειναι πολυ καλο και τα αξιζει τα 500 ευρω που εχει.



Όπως τα λες. Εντομεταξύ θα διάβάζει κάποιος και θα πει πέσαμε σε τίποτα ινφλουένσερ
Δεν είμαι υποστηριχτής καποιου μπράντ, αυτή την αίσθηση πληρώνεις, ούτε η shoei που είναι γιαπωνέζικη έρχεται κοντά στην arai.

Για να ξεφύγει όμως κάποιος απο εδώ θα πρέπει να δώσει χρόνο σε κάποιο αντίστοιχο σειράς και ποιότητας στην κατηγορία κράνος και είμαι σίγουρος πως εν καιρό θα αναδειχθούν προτερήματα του εκάστοτε μοντέλου


Πες μου οτι πηρες αυτο της φωτογραφιας πλιζζ
Πήρα αυτό. (https://www.shoei-europe.com/wp-content/uploads/2021/04/shoei_nxr2_decore_ARCANE_TC-10.jpg) Αν δεν υπήρχε, θα πήγαινα σε αυτό της φωτό ήταν η δεύτερη μου επιλογή



Μεγειές. Για χρήση σε πόλη ή/και ταξίδια καλά έκανες και δεν πήγες σε X-Lite. Νομίζω είναι πρώτη φορά που ο θόρυβος με ενοχλεί πραγματικά.
το 803 ως πιστιάρικο ειναι λίγο αναμενόμενο, το 903 λογικά πρεπει να είναι πιο ήσυχο, σε κάθε περίπτωση ωτοασπίδες και σώζεις τα τύμπανα των αυτιών σου.


Πάντως το airoh σε μερικά σχέδια το βγάζει στο skroutz στα 299, αλλά ίσως παίζει σε τίποτα Xl μεγέθη μόνο γι αυτό.
Εχει νουμερα απο ένα γρήγορο ψάξιμο

Viking
07/05/2022, 00:32
Καλορίζικο!

Εμένα arai / shoei δεν μου κάθησαν όπως το hjc που μου κάθεται γαντάκι.
Από γραφικά, όποιο έχει την μεγαλύτερη έκπτωση όπως πάντα :D

Ilias_83
07/05/2022, 08:01
Καλορίζικο!

Επέλεξα το NXR2 ως πρώτο κράνος αντί του Quantic (μου έκατσε λίγο καλύτερα στο κεφάλι - στο 10λεπτο-15λεπτο που τα φόρεσα στο κατάστημα) και μου άρεσαν περισσότερο τα σχέδιά του (Scanner TC-5 εδώ).
Μέχρι τώρα δηλώνω αρκετά ευχαριστημένος από το πόσο ελαφρύ και αθόρυβο είναι. Βασικό του χαρακτηριστικό δεδομένου πως το φοράω σε γυμνό μηχανάκι το πολύ μικρό drag όταν γυρίζεις το κεφάλι και σε χτυπάει ο αέρας στο πλάι.

Dr.Monty
10/05/2022, 19:32
Ξερω, πολυ κακή ερώτηση, αλλα γιατι στη συγκριση δεν εβαλες το GT-AIRII? Και αν θέλεις στείλε σε π.μ. απο που ψωνίζεις κράνη

doctoras
10/05/2022, 20:07
Βαση του παρακατω θα καταλάβεις τα πλεονεκτήματα
435759

Τωρα, κρανη αγοραζεις απο εκει που θα παρεις την καλύτερη συνολικη προσφορα, οπως σε ενα σωρο καταναλωτικά προιοντα.

Αν πας σε φυσικη αγορα εναντι της απομακρυσμένης, εντοπίζεις τα καταστηματα που εξειδικεύονται με εξοπλισμό αναβατη νομιζω λιγο πολυ τα ειπαμε σε αλλο νήμα.
Κανεις ερευνα με μια λιστα απο το σπιτι τι κρανη σε ενδιαφέρουν.
Μετα κανεις συσχέτιση απο τα κρανη της λιστας του που αντιπροσωπεύονται στην πολη που μενεις.
Πας στους αντιπροσωπους διαδοχικα και τσεκαρεις τα κρανη που σε ενδιαφέρουν.
δίνεις λογο χρονο στον εαυτο σου για την τελικη αποφαση βαζοντας κατω εντυπωσεις, κρανος το ιδιο και προσφορα αντιπροσώπου.
Και καλοριζικο

runner
10/05/2022, 22:32
Πως μπορείτε ρε παιδια να πάρετε κράνος χωρις sun visor ? :p Προσωπικα το θεωρω deal breaker. Είναι θέμα ασφάλειας.

Καλοριζικο και αχρείαστο δόκτορα!

Vassilis
11/05/2022, 00:52
Βαζεις γυαλια ηλιου απο μεσα και εισαι αρχοντας ;)

doctoras
11/05/2022, 07:35
Ευχαριστω παιδια

Και τα δυο, γυαλια ηλίου & sun visor ειναι ακατάλληλα σε περίπτωση ατυχήματος

Ομως προσωπικά επειδη ειχα απο τα πρωτα μοντελα πριν πολλα χρονια sun visor το θεωρώ αχρηστο ως προς τι ποιοτητα προστασία παρεχει για τον ηλιο σε σχεση με ενα επώνυμο ζευγαρι γυαλιων και επιπροσθέτως δίνει περισσότερο βαρος μπροστα του κράνους δημιουργώντας και ενα κενο που δε μου αρεσει.

DoctoR_k6
11/05/2022, 08:28
Γι αυτο υπαρχουν κ οι σκουρες ζελατινες. Ουτε γυαλια ουτε sun visor εσωτερικα.
Αντε πας Arai που την εχει εξωτερικα ωστε να αποφευγει να ''αδυνατιζει'' μερος απο το κελυφος του κρανους.

Εγω ολα τα χρονια σε οποιοδηποτε κρανος ειχα παντα αγοραζα μια σκουρα που μπαινει απο εποχες Απριλιου μεχρι τελη Οκτωβρη/Νοεμβρη.
Αντε σε κανα μεγαλο ταξιδι που ξερεις οτι θα οδηγησεις νυχτα κουβαλας κ την διαφανη (ποτε δεν το εκανα).

L.omerta
11/05/2022, 12:02
Επίσης κι εγώ είμαι με φιμέ ζελατίνα και αν και το πλάνο σε μεγάλες βόλτες είναι να έχω μαζί και την διάφανη για κάποιο περίεργο λόγο πάντα την ξεχνάω και τα τελευταία χλμ για πίσω είναι πάντα "βιαστικά" για να προλάβω το φως...

THRESH
11/05/2022, 13:14
τα γυαλιά γιατί είναι ακατάλληλα ?

Shinigami Ryuk
11/05/2022, 13:20
τα γυαλιά γιατί είναι ακατάλληλα ?

Ελα μου ντε.Δλδ οσοι εχουμε μυωπια δεν πρεπει να φοραμε τα γυαλια μας?

THRESH
11/05/2022, 13:37
μα οι εταιρίες οι ίδιες , έχουν εσοχές σε διάφορα κράνη για την ευκολότερη τοποθέτηση του σκελετού των γυαλιών :lol:

κοινώς, αν φτάσεις να έχεις παραμόρφωση του σκελετού των γυαλιών εντός του κράνους,
τα προβληματα σου μάλλον θα είναι πολύ μεγαλύτερα απο το να μπηχτεί κάπου ο σκελετός....

Shinigami Ryuk
11/05/2022, 15:35
Υποθετω οτι ο doctoras το λεει σε φαση οτι σε περιπτωση ατυχηματος απο την κρουση μπορει να σπασει ο σκελετος/το γυαλι και να τραυματιστεις.Αλλα νομιζω οτι ειναι λιγο υπερβολικο σεναριο,ή τουλαχιστον το βλεπω ετσι γιατι τα γυαλια μου ειναι απαραιτητα.

Ενιγουεις και εμενα δεν μου αρεσουν τα κρανη με sun visor γιατι εκτος του οτι τα εχω στο μυαλο μου σαν φθηνοκατασκευη(ανεξαρτητως μαρκας) οποτε με μαθηματικη ακριβεια θα χαλαρωσει και θα πεφτει συνεχεια,με ενοχλει που δεν εχουν απολυτη καλυψη απο τον ηλιο,παντα υπαρχει ενα μικρο εκνευριστικο κενο.Οποτε και εγω παιζω με φιμε ζελατινα και την διαφανη στην τσαντα,μιας και ειναι τοσο απλο να την αλλαξεις

doctoras
11/05/2022, 21:50
Παιδια και εγω γυαλια ηλιου φοραω παιρνω τα ρισκα μου. Αλλα αν μιλαμε για το ποια ειμαι ενδεδειγμένη λυση για την ασφαλεια, δεν ειναι..
Αν ρωτήσετε νοσοκομειακούς οφθλαλμιατρους τι εχουν δει στα επείγοντα απο τα τροχαια θα καταλαβετε..
Ειναι σωστη η περιπτωση της smoke ζελατινας. Αλλα χρειαζεται παντα να συμπεριλαμβάνεις και την διαφανη.

runner
11/05/2022, 23:06
Ευχαριστω παιδια

Και τα δυο, γυαλια ηλίου & sun visor ειναι ακατάλληλα σε περίπτωση ατυχήματος

Ομως προσωπικά επειδη ειχα απο τα πρωτα μοντελα πριν πολλα χρονια sun visor το θεωρώ αχρηστο ως προς τι ποιοτητα προστασία παρεχει για τον ηλιο σε σχεση με ενα επώνυμο ζευγαρι γυαλιων και επιπροσθέτως δίνει περισσότερο βαρος μπροστα του κράνους δημιουργώντας και ενα κενο που δε μου αρεσει.

Μπα μην νομιζεις και στα επωνυμα γυαλια ηλιου περισσοτερο την μαρκα του σκελετου πληρώνεις. Μην νομιζεις οτι ενα ζευγαρι γυαλιων ηλιου 50€ (δεν λεω οτι αυτο ειναι επωνυμο) εχει καλυτερη προστασια απο αυτο των 20€ ή των 5€ του περιπτερου. Τουλαχιστον αυτα μου εχει πει δικο μου ατομο οπτικος.

Βεβαια η αληθεια ειναι αναλογα τις αναγκες του καθενος και εξυπακουεται δεν κρινω. Απλα, προσωπικα, το εχω βρει πραγματικα σωτηριο σε διαδρομες που σουρουπωνει και δεν χρειαζεται η φιμε ζελατινα αλλα σκας σε ενα δρομο που εχεις τον ηλιο ευθεια μπροστα σου και δεν βλεπεις την τυφλα σου χωρις το sun visor. Που να βαζεις γυαλια ηλιου εκει; Και αναφερομαι και σε touring αλλα και εντος Αθηνα πχ παραλιακη σουρουπο καλοκαιριου στο ρεύμα προς Πειραιά.

Οσο για τη φιμε ζελατινα το καλοκαιρι, βραδυ και φιμε το θεωρω επικινδυνο.Ουτε μπορεις να εισαι πρωι-βραδυ βαλε-βγαλε ζελατινα.

billyka
12/05/2022, 07:30
Έχω σπαστό κράνος του Λίντλ με sun visor, γενικά όλο το κράνος είναι φθηνοκατασκευή,αλλά το έχω 3 χρόνια,με έχει πέσει από την σέλα της μηχανής μισό εκατομμύριο φορές,το ήξερα ότι θα συμβεί και για αυτό κιόλας πήρα φθηνό κράνος, παρεπιπτόντως η δουλειά μου είναι με μηχανάκι,οπότε είμαι στο βάλε βγάλε όλη μέρα.Το sun visor του λειτουργεί ακόμα μια χαρά,γενικά τα πάντα στο κράνος δουλεύουν μια χαρά ακόμα,οποτε δεν πιστεύω ότι ένα ποιο ποιοτικό κράνος μιας επώνυμης εταιρείας θα έχει θέμα με το sun visor.Ουτε το airoh που είχα πριν είχε θέμα με τον μηχανισμό του sun visor.Απλα μια χειμωνιάτικη μέρα το άφησα κοντά στην σόμπα που έκαιγε φουλ και το κράνος έλιωσε και παραμόρφωθηκε

Nostradamus
12/05/2022, 07:44
Έχω σπαστό κράνος του Λίντλ με sun visor, γενικά όλο το κράνος είναι φθηνοκατασκευή,αλλά το έχω 3 χρόνια,με έχει πέσει από την σέλα της μηχανής μισό εκατομμύριο φορές,το ήξερα ότι θα συμβεί και για αυτό κιόλας πήρα φθηνό κράνος, παρεπιπτόντως η δουλειά μου είναι με μηχανάκι,οπότε είμαι στο βάλε βγάλε όλη μέρα.Το sun visor του λειτουργεί ακόμα μια χαρά,γενικά τα πάντα στο κράνος δουλεύουν μια χαρά ακόμα,οποτε δεν πιστεύω ότι ένα ποιο ποιοτικό κράνος μιας επώνυμης εταιρείας θα έχει θέμα με το sun visor.Ουτε το airoh που είχα πριν είχε θέμα με τον μηχανισμό του sun visor.Απλα μια χειμωνιάτικη μέρα το άφησα κοντά στην σόμπα που έκαιγε φουλ και το κράνος έλιωσε και παραμόρφωθηκε

φανταζομαι καταλαβαινεις οτι αυτο που περιγραφεις δεν ειναι κρανος και ουτε η χρηση του οπως την περιγραφεις ειναι αυτη για την οποια σχεδιαστηκε..

DoctoR_k6
12/05/2022, 09:08
Αυτο που θελουμε απο το κρανος ειναι στην κακια στιγμη (φτου φτου) να προστατευσει το κεφαλι μας.
Αν το κρανος εχει γινει σωβρακο απλα δεν θα κανει τιποτα.
Ειναι σαν να το φορας απλα για να εισαι νομοταγης κ να μην τρως προστιμο αλλα στην ουσια του θεματος δεν...

PaNick67
12/05/2022, 11:01
Το βασικο προβλημα με το sun visor ειναι οτι θελει καθαρισμα πιο συχνα απο την ζελατινα ( το οποιο ειναι αρκετα παραξενο γιατι μπαινει σε εσοχη οταν δεν το χρησιμοποιεις ) και γεμιζει μικρες χαρακιες παρα πολυ ευκολα με αποτελεσμα ιριδισμους και τελικα βλεπεις χειροτερα. Συν το κενο στο κατω μερος που αφηνει παντα κι ετσι σε ενοχλει η αντανακλαση απο την ασφαλτο.

Οταν πηρα το κρανος χαρηκα που το ειχε και τελικα δεν το χρησιμοποιω παρα σπανια, μερες με βαρια συννεφια που το μεσημερι βγαζει ηλιο και δεν εχω τα ηλιου μαζι.

peterTHErider
12/05/2022, 11:22
Έχω σπαστό κράνος του Λίντλ με sun visor, γενικά όλο το κράνος είναι φθηνοκατασκευή,αλλά το έχω 3 χρόνια,με έχει πέσει από την σέλα της μηχανής μισό εκατομμύριο φορές,το ήξερα ότι θα συμβεί και για αυτό κιόλας πήρα φθηνό κράνος, παρεπιπτόντως η δουλειά μου είναι με μηχανάκι,οπότε είμαι στο βάλε βγάλε όλη μέρα.Το sun visor του λειτουργεί ακόμα μια χαρά,γενικά τα πάντα στο κράνος δουλεύουν μια χαρά ακόμα,οποτε δεν πιστεύω ότι ένα ποιο ποιοτικό κράνος μιας επώνυμης εταιρείας θα έχει θέμα με το sun visor.Ουτε το airoh που είχα πριν είχε θέμα με τον μηχανισμό του sun visor.Απλα μια χειμωνιάτικη μέρα το άφησα κοντά στην σόμπα που έκαιγε φουλ και το κράνος έλιωσε και παραμόρφωθηκε

οκ,δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει το κεφάλι και η ζωή σου,αλλά από το κράνος που φόρας δεν νομίζω και πολύ.
όπως είχε πει κάποτε ένας όλα τα κράνη άνω των 100ε προστατεύουν το ίδιο.οκ,χάσαμε.η βλακεία είναι ανίκητη.

motojojo
12/05/2022, 12:55
Παιδια και εγω γυαλια ηλιου φοραω παιρνω τα ρισκα μου. Αλλα αν μιλαμε για το ποια ειμαι ενδεδειγμένη λυση για την ασφαλεια, δεν ειναι..
Αν ρωτήσετε νοσοκομειακούς οφθλαλμιατρους τι εχουν δει στα επείγοντα απο τα τροχαια θα καταλαβετε..
Ειναι σωστη η περιπτωση της smoke ζελατινας. Αλλα χρειαζεται παντα να συμπεριλαμβάνεις και την διαφανη.

Ρώτα και ορθοπεδικούς να δει τι θα σου πουνε.... :lol:

Όμως μην φτανουμε στα άκρα για την ενδεδειγμένη ασφάλεια


Το πρώτο μου σοβαρό κράνος έχει sun visor. Για μένα πλέον είναι βασικός παράγοντας επιλογής. Με έχει εξυπηρετήσει και συνεχίζει να με εξυπηρετεί. Ακόμα και το jet κράνος που πήρα για τις αστικές μετακινήσεις έχει κι αυτό sun visor.

Το αν έχει πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα είναι υποκειμενικό. Οποιοδήποτε μειονέκτημα του βρει κάποιος ένας άλλος μπορεί να το γυρίσει σε πλεονέκτημα και τουμπαλιν.
οπότε δεν έχει και πολύ νόημα να το συζητάμε.

peterTHErider
12/05/2022, 14:41
Ρώτα και ορθοπεδικούς να δει τι θα σου πουνε.... :lol:

Όμως μην φτανουμε στα άκρα για την ενδεδειγμένη ασφάλεια


Το πρώτο μου σοβαρό κράνος έχει sun visor. Για μένα πλέον είναι βασικός παράγοντας επιλογής. Με έχει εξυπηρετήσει και συνεχίζει να με εξυπηρετεί. Ακόμα και το jet κράνος που πήρα για τις αστικές μετακινήσεις έχει κι αυτό sun visor.

Το αν έχει πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα είναι υποκειμενικό. Οποιοδήποτε μειονέκτημα του βρει κάποιος ένας άλλος μπορεί να το γυρίσει σε πλεονέκτημα και τουμπαλιν.
οπότε δεν έχει και πολύ νόημα να το συζητάμε.

Κάνεις λάθος.τίποτα δεν είναι υποκειμενικό.
Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ χρήση του κράνους είναι να σώζει το κεφάλι μας και από αυτό και ΜΟΝΟ κρίνεται.
Σπαστά και τζετ κράνη είναι ΑΧΡΗΣΤΑ.-
Το sun visor αδυνατίζει το κέλυφος στο μέτωπο(πιο συνηθισμένο σημείο πρόσκρουσης) και δημιουργεί ανισοροπία σε όλη την κατασκευή.
Ναι μπορεί να βολεύει αλλά κάνεις εκπτώσεις στην ασφάλεια.
Και αυτό δεν είναι πλεονέκτημα για κανέναν.
Όπως επίσης κράνος χωρίς d-ring βολεύει αλλά και πάλι σε ενδεχόμενο δυνατό χτύπημα το πιθανότερο είναι να ψάχνεις το κράνος γύρω γύρω...

ioannispar
12/05/2022, 15:20
Κάνεις λάθος.τίποτα δεν είναι υποκειμενικό.
Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ χρήση του κράνους είναι να σώζει το κεφάλι μας και από αυτό και ΜΟΝΟ κρίνεται.
Σπαστά και τζετ κράνη είναι ΑΧΡΗΣΤΑ.-
Το sun visor αδυνατίζει το κέλυφος στο μέτωπο(πιο συνηθισμένο σημείο πρόσκρουσης) και δημιουργεί ανισοροπία σε όλη την κατασκευή.
Ναι μπορεί να βολεύει αλλά κάνεις εκπτώσεις στην ασφάλεια.
Και αυτό δεν είναι πλεονέκτημα για κανέναν.
Όπως επίσης κράνος χωρίς d-ring βολεύει αλλά και πάλι σε ενδεχόμενο δυνατό χτύπημα το πιθανότερο είναι να ψάχνεις το κράνος γύρω γύρω...


Φαντάζομαι πίνεις μόνο νερό από φίλτρο και όχι από την βρύση (αστειεύομαι). Θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί δεν έχουν - έχουμε όλοι την δυνατότητα να δίνουμε 400+ για κράνος. Τώρα θα μου πεις πόσο κοστολογώ το κεφάλι μου και δίκιο θα έχεις, αλλά δυστυχώς δεν έχω τα χρήματα πλεον για τόσο ακριβό κράνος λόγω υποχρεώσεων όπως οι περισσότεροι. Καλύτερα ένα κράνος τίμιο και να μας βολεύει παρά καθόλου ή του σωρού.

Φιλικά πάντα! :beer:

peterTHErider
12/05/2022, 15:43
Φαντάζομαι πίνεις μόνο νερό από φίλτρο και όχι από την βρύση (αστειεύομαι). Θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί δεν έχουν - έχουμε όλοι την δυνατότητα να δίνουμε 400+ για κράνος. Τώρα θα μου πεις πόσο κοστολογώ το κεφάλι μου και δίκιο θα έχεις, αλλά δυστυχώς δεν έχω τα χρήματα πλεον για τόσο ακριβό κράνος λόγω υποχρεώσεων όπως οι περισσότεροι. Καλύτερα ένα κράνος τίμιο και να μας βολεύει παρά καθόλου ή του σωρού.

Φιλικά πάντα! :beer:

Σεβαστό και κατανοητό.ΆΛΛΟ ομως το τόσα μπορώ να δώσω και θα πάρω ότι ασφαλέστερο μπορώ και άλλο τόσα μπορώ να δώσω ας τα δώσω σε αυτό με τα πιο πολλά εξτραδάκια ανεξάρτητα αν τελικα είναι safe.
Νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

DoctoR_k6
12/05/2022, 17:11
Φαντάζομαι πίνεις μόνο νερό από φίλτρο και όχι από την βρύση (αστειεύομαι). Θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί δεν έχουν - έχουμε όλοι την δυνατότητα να δίνουμε 400+ για κράνος. Τώρα θα μου πεις πόσο κοστολογώ το κεφάλι μου και δίκιο θα έχεις, αλλά δυστυχώς δεν έχω τα χρήματα πλεον για τόσο ακριβό κράνος λόγω υποχρεώσεων όπως οι περισσότεροι. Καλύτερα ένα κράνος τίμιο και να μας βολεύει παρά καθόλου ή του σωρού.

Φιλικά πάντα! :beer:

Παντα θα υπαρχουν προσφορες σε καλα κρανη κ ολοι μπορουν να παρουν κατι καλο.
Δεν χρειαζεται 500+ ευρω για να παρεις καλο κρανος.
Εδω αλλοι εχουν μοτο 7-8-9 χιλ ευρω κ φορανε κρανος lidl...(Tα νουμερα ετσι τα εβαλα)

billyka
12/05/2022, 17:24
Ρέ παιδιά,το μουφα κράνος το φοράω στην δουλειά.Κινουμε με 40 σε επαρχιακή πόλη,ανά 50 μέτρα σταματάω να αφήσω δέμα και βγάζω το κράνος.Ναι το φοράω για να μη με γράψουν και για να μη κρυώνω.Δεν θα πέσω,δεν θα τρακαρω,δεν θα πάθω τπτ..Δεν ζω ούτε στην Αθήνα,ούτε στην Θεσσαλονίκη που ζούσα μια δεκαετία,όπου η κατάσταση είναι ζούγκλα..Δλδ και άντε έπεσα με 40 δλδ τι θα πάθω με το κράνος από τα Λίντλ?Οδηγάω 20 χρόνια,δεν λέω ότι είμαι ο Μίστερ ανίκητος,αλλά ξέρω πολύ καλά πως να κινουμε και τι να περιμένω στους δρόμους.Αν σας φαίνεται βλακεία οκ,δλδ έπρεπε να έχω ένα κράνος των 150€,το οποίο κάθε φορά που θα πέφτει από την σέλα (2 φορές τον μήνα δλδ),να το πετάω και να περνώ καινούργιο... Μάλιστα...

basilis_k6
12/05/2022, 17:29
Κάνεις λάθος.τίποτα δεν είναι υποκειμενικό.
Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ χρήση του κράνους είναι να σώζει το κεφάλι μας και από αυτό και ΜΟΝΟ κρίνεται.
Σπαστά και τζετ κράνη είναι ΑΧΡΗΣΤΑ.-
Το sun visor αδυνατίζει το κέλυφος στο μέτωπο(πιο συνηθισμένο σημείο πρόσκρουσης) και δημιουργεί ανισοροπία σε όλη την κατασκευή.
Ναι μπορεί να βολεύει αλλά κάνεις εκπτώσεις στην ασφάλεια.
Και αυτό δεν είναι πλεονέκτημα για κανέναν.
Όπως επίσης κράνος χωρίς d-ring βολεύει αλλά και πάλι σε ενδεχόμενο δυνατό χτύπημα το πιθανότερο είναι να ψάχνεις το κράνος γύρω γύρω...

ουτε μια προταση σου δεν ισχυει. που τα διαβασες αυτα να τα δουμε και εμεις?

peterTHErider
12/05/2022, 18:41
ουτε μια προταση σου δεν ισχυει. που τα διαβασες αυτα να τα δουμε και εμεις?

τα σεμινάρια χρεώνονται.
Αν εσύ έχει άλλη άποψη καλό θα ήταν να την καταθέσεις με επιχειρήματα.
για να τα λέω κάτι ξέρω παραπάνω.
και το μεγάλο γλέντι θα το δείς τώρα με τις νέες προδιαγραφές γιατί αυτές που είχαμε μέχρι τώρα είναι αστείες.
πάρε ένα κράνος με sun visor και πίεσε το εκεί που μπαίνουν τα γυαλιά να δείς πως παραμορφώνει.επίσης έχω εμπειρία από φίλους με τζετ με σπασμένες γνάθους από ατυχήματα όπως και σπαστά που ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ γίνανε σπαστά από μόνα τους στο ατύχημα.
όσο για το dring ακόμα και τη γιαγιά μου να ρωτήσω γνωρίζει.
Καλό είναι όταν λέμε ότι κάτι δεν ισχύει να γνωρίζουμε.
δεν μου είπες όμως τι δεν ισχύει από αυτά που λέω?
τότε να πούμε στον μαρκεζ και σε ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΙΣΤΑ να πάρουν τζετ κράνος με γυαλιά και απλό κούμπωμα αφού ότι λέω δεν ισχύει και όλα τα υπόλοιπα είναι το ίδιο ασφαλή...

Nostradamus
12/05/2022, 18:42
Ρέ παιδιά,το μουφα κράνος το φοράω στην δουλειά.Κινουμε με 40 σε επαρχιακή πόλη,ανά 50 μέτρα σταματάω να αφήσω δέμα και βγάζω το κράνος.Ναι το φοράω για να μη με γράψουν και για να μη κρυώνω.Δεν θα πέσω,δεν θα τρακαρω,δεν θα πάθω τπτ..Δεν ζω ούτε στην Αθήνα,ούτε στην Θεσσαλονίκη που ζούσα μια δεκαετία,όπου η κατάσταση είναι ζούγκλα..Δλδ και άντε έπεσα με 40 δλδ τι θα πάθω με το κράνος από τα Λίντλ?Οδηγάω 20 χρόνια,δεν λέω ότι είμαι ο Μίστερ ανίκητος,αλλά ξέρω πολύ καλά πως να κινουμε και τι να περιμένω στους δρόμους.Αν σας φαίνεται βλακεία οκ,δλδ έπρεπε να έχω ένα κράνος των 150€,το οποίο κάθε φορά που θα πέφτει από την σέλα (2 φορές τον μήνα δλδ),να το πετάω και να περνώ καινούργιο... Μάλιστα...

Αν πέσεις σε ένα κράσπεδο ας πουμε γιατί, κάποιος σε έστειλε εκεί από ένα στοπ, και τα 40 είναι πολλά. Μια φορά θα χρειαστεί και πρέπει να κάνει την δουλειά του.

Επειδή σε διαβάζει κόσμος (νέος) καλό είναι να μην επιχειρηματολογείς έτσι. Ας μείνουμε στο ότι ο καθένας έχει το ελεύθερο να κάνει ότι θέλει, αλλά η άποψη ότι το χιλιοπεσμενο καθίκι από τα λιντλ είναι μια χαρά για μέσα στην πόλη, από 20 χρόνια αναβάτη είναι λάθος.

basilis_k6
12/05/2022, 18:54
τα σεμινάρια χρεώνονται.
Αν εσύ έχει άλλη άποψη καλό θα ήταν να την καταθέσεις με επιχειρήματα.
για να τα λέω κάτι ξέρω παραπάνω.
και το μεγάλο γλέντι θα το δείς τώρα με τις νέες προδιαγραφές γιατί αυτές που είχαμε μέχρι τώρα είναι αστείες.
πάρε ένα κράνος με sun visor και πίεσε το εκεί που μπαίνουν τα γυαλιά να δείς πως παραμορφώνει.επίσης έχω εμπειρία από φίλους με τζετ με σπασμένες γνάθους από ατυχήματα όπως και σπαστά που ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ γίνανε σπαστά από μόνα τους στο ατύχημα.
όσο για το dring ακόμα και τη γιαγιά μου να ρωτήσω γνωρίζει.
Καλό είναι όταν λέμε ότι κάτι δεν ισχύει να γνωρίζουμε.
δεν μου είπες όμως τι δεν ισχύει από αυτά που λέω?
τότε να πούμε στον μαρκεζ και σε ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΠΙΣΤΑ να πάρουν τζετ κράνος με γυαλιά και απλό κούμπωμα αφού ότι λέω δεν ισχύει και όλα τα υπόλοιπα είναι το ίδιο ασφαλή...

τιποτα δεν ξερεις. αλλιως θα μας ελεγες που ακουσες εστω αυτες τις μπουρδες. το "για να τα λέω κατι θα ξερω παραπανω" ειναι το επιχείρημα? σιγα που θα κανεις και σεμινάρια. :lol:
οι αστειες προδιαγραφες ειναι η 05? και ειναι τεραστια η διαφορα με την 06? ΤΟΣΟ ΤΕΡΑΣΤΙΑ που τα κρανη που βγάζεις αχρηστα την περνανε αερα?

THRESH
12/05/2022, 19:12
Λίγη χαλαρότητα παίδες , συζήτηση κάνουμε μεταξύ αναβατών

Σήμερα πάντως έριξα μια ματιά και σε modular κράνη σε ένα video που έκανε σύγκριση , Schuberth C5 και Shoei Neotec 2 ήταν απο τα καλύτερα αν και απο τα πιο βαριά.

Σε κάτι πιο ελαφρύ , παίζει το AGV SportModular

Όλα τους άνω των 450Ε

peterTHErider
12/05/2022, 19:15
τιποτα δεν ξερεις. αλλιως θα μας ελεγες που ακουσες εστω αυτες τις μπουρδες. το "για να τα λέω κατι θα ξερω παραπανω" ειναι το επιχείρημα? σιγα που θα κανεις και σεμινάρια. :lol:
οι αστειες προδιαγραφες ειναι η 05? και ειναι τεραστια η διαφορα με την 06? ΤΟΣΟ ΤΕΡΑΣΤΙΑ που τα κρανη που βγάζεις αχρηστα την περνανε αερα?

Φίλε μίλα όμορφα.Έτσι να μιλάς στα φιλαράκια σου και όχι σε μένα.Μάθε τρόπους.
Σε άσχετους σαν εσένα δεν κάνω ούτε σεμινάριο γιατί θα χασω το χρόνο μου.
Αν φτάνει το μυαλό σου μέχρι εκεί σκέψου γιατί τα ακριβότερα και φτιαγμένα για υψηλότερες απαιτήσεις και ταχύτητες κράνη ΔΕΝ έχουν sunvisor ΔΕΝ είναι σπαστά ΔΕΝ είναι τζετ και ΕΧΟΥΝ d-ring.ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ?????
Αφού απορείς δες τις προδιαγραφές και μετά να εκφέρεις άποψη και ειρωνία.

basilis_k6
12/05/2022, 19:24
Φίλε μίλα όμορφα.Έτσι να μιλάς στα φιλαράκια σου και όχι σε μένα.Μάθε τρόπους.
Σε άσχετους σαν εσένα δεν κάνω ούτε σεμινάριο γιατί θα χασω το χρόνο μου.
Αν φτάνει το μυαλό σου μέχρι εκεί σκέψου γιατί τα ακριβότερα και φτιαγμένα για υψηλότερες απαιτήσεις και ταχύτητες κράνη ΔΕΝ έχουν sunvisor ΔΕΝ είναι σπαστά ΔΕΝ είναι τζετ και ΕΧΟΥΝ d-ring.ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ?????
Αφού απορείς δες τις προδιαγραφές και μετά να εκφέρεις άποψη και ειρωνία.

αμα γράφεις τα σεμινάρια χρεώνονται με ύφος, να περιμένεις ανάλογες απαντησεις. δεν εχω ορεξη για καυγα αληθεια, δεν μπορω τις εξυπναδες ομως. ειδικα οταν γράφεις 5 αράδες που δεν εχουν καμια απολύτως σχεση με την πραγματικότητα και δεν μπορείς να τις τεκμηριώσεις. Μην το κάνεις, δεν εισαι υποχρεωμενος άλλωστε. Αλλα οταν λες οτι το sun visor κάνει εκπτώσεις στην ασφάλεια γιατι.... ετσι. Ε σορρυ αλλα δεν ειναι εξηγηση αυτη.
ποιες ειναι οι υψηλότερες απαιτησεις? η πιστα? η μήπως η νέες προδιαγραφες? γιατι στην πιστα sun visor δεν θες, τσαμπα βαρος ειναι. τα τζετ κράνη που κολλάνε? λες να πρεπει να το εξηγησουν στον αγοραστη οτι το ΑΣΦΑΛΕΣ για το κεφάλι του κράνος με πιστοποίηση ΔΕΝ του προστατευει το πηγουνι? δεν ειναι αυτονόητο?

peterTHErider
12/05/2022, 19:34
Η κορυφαία εταιρία στον κόσμο σε ασφάλεια που υπερκαλύπτει τις προδιαγραφές και τις επόμενες είναι η αράι.Δες λοίπον τι τύπου sunvisor έχει και αν έχει σπαστό κράνος.επίσης το τζετ που έχει,δες τι πάχους ζελατίνας έχει και με τί προδιαγραφές.και η κοκακόλα ακόμα πουλάει.Άλλο μαρκετινγκ άλλο ουσία.
Ψάξτο πριν απορρίψεις.

basilis_k6
12/05/2022, 19:45
Η κορυφαία εταιρία στον κόσμο σε ασφάλεια που υπερκαλύπτει τις προδιαγραφές και τις επόμενες είναι η αράι.
Ψάξτο πριν απορρίψεις.

ΠΟΥ τα διαβάζεις αυτα?!
για να το ψαξω δηλαδη...

για να μην το τραβαμε. τα κράνη εχουν προδιαγραφες ασφαλείας που δεν γράφουν ΠΟΥΘΕΝΑ αυτα που γράφεις εσυ. υπαρχουν και θα υπαρχουν υπερασφαλη κράνη χωρις dring και με sun visor και με 300ευρω. Ασφαλή με πολύ λιγοτερα απο 300. Αααααν αλλάξει αυτο σε 20 χρόνια με κάποιο νεο στανταρ για κρανη δεν το ξερω και δεν το ξερεις ουτε εσυ.

peterTHErider
12/05/2022, 19:51
ΠΟΥ τα διαβάζεις αυτα?!
για να το ψαξω δηλαδη...

για να μην το τραβαμε. τα κράνη εχουν προδιαγραφες ασφαλείας που δεν γράφουν ΠΟΥΘΕΝΑ αυτα που γράφεις εσυ. υπαρχουν και θα υπαρχουν υπερασφαλη κράνη χωρις dring και με sun visor και με 300ευρω. Ασφαλή με πολύ λιγοτερα απο 300. Αααααν αλλάξει αυτο σε 20 χρόνια με κάποιο νεο στανταρ για κρανη δεν το ξερω και δεν το ξερεις ουτε εσυ.

Οκ.
Αφού τα ξέρεις όλα πάω πάσο.
Έχει και πολύ καλά λάστιχα με προδιαγραφές από κίνα με το 1/3 της τιμής.το ίδιο είναι μωρέ.
Όλα καλα.

peterTHErider
12/05/2022, 19:57
ΠΟΥ τα διαβάζεις αυτα?!
για να το ψαξω δηλαδη...

για να μην το τραβαμε. τα κράνη εχουν προδιαγραφες ασφαλείας που δεν γράφουν ΠΟΥΘΕΝΑ αυτα που γράφεις εσυ. υπαρχουν και θα υπαρχουν υπερασφαλη κράνη χωρις dring και με sun visor και με 300ευρω. Ασφαλή με πολύ λιγοτερα απο 300. Αααααν αλλάξει αυτο σε 20 χρόνια με κάποιο νεο στανταρ για κρανη δεν το ξερω και δεν το ξερεις ουτε εσυ.

Ε τι να σου πω για αυτό?υπερασφαλή???ελπίζω να μην πάρεις κόσμο στο λαιμό σου.

karateo
12/05/2022, 20:06
Jet κράνος ατύχημα με ZIP 50


https://city.sigmalive.com/article/2019/5/30/to-kranos-auto-oute-pseutiko-einai-oute-khromatismeno/

basilis_k6
12/05/2022, 20:49
Ε τι να σου πω για αυτό?υπερασφαλή???ελπίζω να μην πάρεις κόσμο στο λαιμό σου.

δεν ειμαι εγω αρμοδιος να αποφασισω αν ειναι ασφαλες το κρανος που αγοράζεις. υπαρχουν πανω απο 100 επιστήμονες που ασχολούνται 20 χρονια για αυτο το σκοπο. αυτοι αποφάσισαν οτι το Jet EXO 230 που κάνει 140ευρω ειναι κράνος που περνάει τις τελευταίες πιστοποιήσεις ασφαλείας. Κάτι που δεν κανουν πολλα κράνη των 600+ευρω. Χιλιάδες εργατοωρες που πλέον περιλαμβάνουν ακομη και ενδοεπικοινωνίες στα κράνη. https://unece.org/sites/default/files/2021-05/GRSP-69-19e_1.pdf
Αν κάποιος φταίει δεν ειμαι εγω λοιπον.

peterTHErider
12/05/2022, 22:05
https://youtu.be/9d8MALEJCHg

Υπάρχουν πολλές προδιαγραφές.Αν θεωρείς επειδή ένα κράνος περνάει κάποιες σημαίνει κάτι κάνεις λάθος.

https://m.gpone.com/en/2020/03/30/moto-news/ece-22-06-helmets-the-new-standards-that-will-change-everything.html

Οι προδιαγραφές ece 22.05 είναι 20ετίας.αυτό τα λέει όλα.

Garfield
12/05/2022, 22:05
δεν ειμαι εγω αρμοδιος να αποφασισω αν ειναι ασφαλες το κρανος που αγοράζεις. υπαρχουν πανω απο 100 επιστήμονες που ασχολούνται 20 χρονια για αυτο το σκοπο. αυτοι αποφάσισαν οτι το Jet EXO 230 που κάνει 140ευρω ειναι κράνος που περνάει τις τελευταίες πιστοποιήσεις ασφαλείας. Κάτι που δεν κανουν πολλα κράνη των 600+ευρω. Χιλιάδες εργατοωρες που πλέον περιλαμβάνουν ακομη και ενδοεπικοινωνίες στα κράνη. https://unece.org/sites/default/files/2021-05/GRSP-69-19e_1.pdf
Αν κάποιος φταίει δεν ειμαι εγω λοιπον.

Πολύ καλά τα λες.

Αυτό που έχουν μερικοί που αν το κράνος δεν είναι ARAI ή μARAI ή δεν ξέρω και εγώ ποια premium μάρκα είναι ΓΤΠ με ξεπερνάει. Δηλαδή αν έχει D-ring έχω κάνει συμφωνία με τον θεό και είμαι "απέθαντος", αν δεν έχει D-ring να πάω κατευθείαν στο νεκροταφείο! Τα πράγματα δεν είναι όμως άσπρο-μαύρο. Σαν αυτούς που αν το αυτοκίνητο δεν είναι Mercedes δεν είναι αυτοκίνητο. Η ελίτ και η πλέμπα!

Σίγουρα κάθε σύστημα προσθέτει το καθετί του στην συνολική ασφάλεια ενός κράνους και ο καθένας ορίζει το μίνιμουμ που θέτει για τον εαυτό του. Και εγώ προσωπικά δεν θεωρώ τα open face κράνη αλλά προτιμώ κάποιος να φοράει έστω και αυτό από το να μην φοράει τίποτα. Και αυτό που λέμε ότι πόσο κοστολογείς το κεφάλι σου δεν είναι απόλυτο γιατί τότε και στα αυτοκίνητα θα υπήρχαν μόνο αυτοί που οδηγούν Mercedes (δεν θέλω να κάνω διαφήμιση) και οι άλλοι που δεν θα είχαν καθόλου αυτοκίνητα. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί πιο ειδικοί από εμάς (π.χ. SHARP) όπου στο παρελθόν έχουν αξιολογήσει κράνη πολύ προσιτά με την ανώτερη βαθμολογία στα διάφορα τεστ ασφαλείας.

peterTHErider
12/05/2022, 22:19
Πολύ καλά τα λες.

Αυτό που έχουν μερικοί που αν το κράνος δεν είναι ARAI ή μARAI ή δεν ξέρω και εγώ ποια premium μάρκα είναι ΓΤΠ με ξεπερνάει. Δηλαδή αν έχει D-ring έχω κάνει συμφωνία με τον θεό και είμαι "απέθαντος", αν δεν έχει D-ring να πάω κατευθείαν στο νεκροταφείο! Τα πράγματα δεν είναι όμως άσπρο-μαύρο. Σαν αυτούς που αν το αυτοκίνητο δεν είναι Mercedes δεν είναι αυτοκίνητο. Η ελίτ και η πλέμπα!

Σίγουρα κάθε σύστημα προσθέτει το καθετί του στην συνολική ασφάλεια ενός κράνους και ο καθένας ορίζει το μίνιμουμ που θέτει για τον εαυτό του. Και εγώ προσωπικά δεν θεωρώ τα open face κράνη αλλά προτιμώ κάποιος να φοράει έστω και αυτό από το να μην φοράει τίποτα. Και αυτό που λέμε ότι πόσο κοστολογείς το κεφάλι σου δεν είναι απόλυτο γιατί τότε και στα αυτοκίνητα θα υπήρχαν μόνο αυτοί που οδηγούν Mercedes (δεν θέλω να κάνω διαφήμιση) και οι άλλοι που δεν θα είχαν καθόλου αυτοκίνητα. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί πιο ειδικοί από εμάς (π.χ. SHARP) όπου στο παρελθόν έχουν αξιολογήσει κράνη πολύ προσιτά με την ανώτερη βαθμολογία στα διάφορα τεστ ασφαλείας.

Κάποτε στα αμάξια δεν ήταν υποχρεωτική η ζώνη ασφαλείας και μετά οι αερόσακοι.Αυτοί που φώναζαν για την ανάγκη τους ήταν η ελίτ η ή πλέμπα όπως λες?και τα αμάξια που δεν είχαν μια χαρά περνούσαν τις προδιαγραφές ασφαλείας της εποχής.Αλλά κάποια άλλα είχαν το κάτι(πολύ) παραπάνω και ήταν ασφαλέστερα.και ακριβότερα.όπως ακριβώς και για το θέμα που μιλάμε τώρα.
Οι προδιαγραφές είναι η βάση.υπάρχουν πολλά επίπεδα παραπάνω.

basilis_k6
12/05/2022, 22:37
https://youtu.be/9d8MALEJCHg

Υπάρχουν πολλές προδιαγραφές.Αν θεωρείς επειδή ένα κράνος περνάει κάποιες σημαίνει κάτι κάνεις λάθος.

https://m.gpone.com/en/2020/03/30/moto-news/ece-22-06-helmets-the-new-standards-that-will-change-everything.html

Οι προδιαγραφές ece 22.05 είναι 20ετίας.αυτό τα λέει όλα.

εγω κανω λάθος? το άρθρο που εβαλες λεει οτι ο Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών βγάζει το 22.06. Εξέλιξη του 05 είναι. Ποιες αλλες προδιαγραφες λες? τα dot που ειναι self certified η το snell που απο τα θεόβαρα κράνη αναγκάστηκε να εναρμονιστει με το ece γιατι ουτε οι αμερικάνοι αγωνιζόμενοι δεν ηθελαν να φοράνε snell κρανη?

δεν ασχολείται πλεόν κανενας κατασκευαστης με άλλο προτυπο παρα με τα ece. μονο για την αμερικη και την χρηση πιστας υπαρχει ακομα το αυτοκόλλητο snell που σε λίγο θα φυγει και αυτο λογω fim. αν ενα κρανος περναει ece.06 (το 95% του κειμένου της fim ειναι copy paste του ece 22.06) ειναι ασφαλέστατο. πιο ασφαλες απο το 05 που ειναι 20ετιας? Ναι. Λιγότερο ασφαλες επειδη βαλανε sun visor η ratchet αντι για d ring? Οχι.
Αν θες το κατι εξτρα παρε κρανος φιμ. Εγω δεν θα παρω. Επειδη υπαρχει ομως κρανος fim certified πρεπει κάποιος με σκουτερ 250αρι να παρει ενα χιλιαρικο κρανος? οχι. Ξαναλεω το exo 230 ειναι 22.06 certified. Πρότυπο παγκόσμιο πλεον και μπήκε σε ισχύ φετος.

Garfield
12/05/2022, 23:49
Κάποτε στα αμάξια δεν ήταν υποχρεωτική η ζώνη ασφαλείας και μετά οι αερόσακοι.Αυτοί που φώναζαν για την ανάγκη τους ήταν η ελίτ η ή πλέμπα όπως λες?και τα αμάξια που δεν είχαν μια χαρά περνούσαν τις προδιαγραφές ασφαλείας της εποχής.Αλλά κάποια άλλα είχαν το κάτι(πολύ) παραπάνω και ήταν ασφαλέστερα.και ακριβότερα.όπως ακριβώς και για το θέμα που μιλάμε τώρα.
Οι προδιαγραφές είναι η βάση.υπάρχουν πολλά επίπεδα παραπάνω.

Σαφώς και τα στάνταρ αλλάζουν με τα χρόνια. Και σαφώς κάποιοι ήταν πάντα ένα βήμα μπροστά από τους υπόλοιπους. Με τι χρηματικό αντίτιμο όμως; Όταν οι Volvo και Mercedes την δεκαετία του 60 έβαζαν στο αμάξια τους ζώνες ασφαλείας εσένα ο πατέρας σου ή εσύ (σόρρυ αλλά δεν ξέρω την ηλικία σου) δεν κυκλοφορούσε με το ταπεινό φιατάκι (ή κάτι αντίστοιχο) που έτσι και τράκερνες σε θάβανε με αυτό γιατί δεν μπορούσαν να ξεκολλήσουν τις λαμαρίνες από πάνω σου; Τι έπρεπε να κάνει; Να γίνει κλέφτης για να μαζέψει τα λεφτά για Mercedes (τόσες φορές που την ανέφερα θα έπρεπε να πληρωθώ για διαφήμιση :D ) ώστε να προσφέρει τα μέγιστα της ασφάλειας στην οικογένεια του;

Μην τα ισιοπεδώνουμε όλα. Δηλαδή επειδή εγώ (ή κάποιος άλλος) δεν μπορώ να διαθέσω τα 600 ή 800 ευρώ για το κορυφαίο κράνος (θα πρέπει εγώ τώρα να γίνω κλέφτης) να πουλήσω την μηχανή γιατί το ταπεινό κρανάκι των 200 ευρώ θα με οδηγήσει στον θάνατο;

runner
13/05/2022, 01:55
Κάνεις λάθος.τίποτα δεν είναι υποκειμενικό.
Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ χρήση του κράνους είναι να σώζει το κεφάλι μας και από αυτό και ΜΟΝΟ κρίνεται.
Σπαστά και τζετ κράνη είναι ΑΧΡΗΣΤΑ.-
Το sun visor αδυνατίζει το κέλυφος στο μέτωπο(πιο συνηθισμένο σημείο πρόσκρουσης) και δημιουργεί ανισοροπία σε όλη την κατασκευή.
Ναι μπορεί να βολεύει αλλά κάνεις εκπτώσεις στην ασφάλεια.
Και αυτό δεν είναι πλεονέκτημα για κανέναν.
Όπως επίσης κράνος χωρίς d-ring βολεύει αλλά και πάλι σε ενδεχόμενο δυνατό χτύπημα το πιθανότερο είναι να ψάχνεις το κράνος γύρω γύρω...

Η sharp τουλαχιστον και οχι μονο, διαφωνει μαζι σου σε πολλα. Δεν χρειαζεται να εισαι τοσο απολυτος.

ioannispar
13/05/2022, 07:28
Σεβαστό και κατανοητό.ΆΛΛΟ ομως το τόσα μπορώ να δώσω και θα πάρω ότι ασφαλέστερο μπορώ και άλλο τόσα μπορώ να δώσω ας τα δώσω σε αυτό με τα πιο πολλά εξτραδάκια ανεξάρτητα αν τελικα είναι safe.
Νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.


Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις και σε αυτό συμφωνώ και εγώ!

karateo
13/05/2022, 07:48
Ξαναλεω το exo 230 ειναι 22.06 certified.

Συμφωνείτε αλλά δεν το ξέρετε.

Το exo 230 δηλαδή θα προστάτευε καλύτερα και περισσότερο στο παραπάνω ατύχημα που έβαλα (πάλι με jet κράνος αλλά του 50ρικου) σε σύγκριση με ένα full face κράνος του λιντλ?

Πιστεύω κατα 99% όχι. Μπορεί μόνο υπο πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις (σε συγκεκριμένα σημεία που μπορεί να υπερτερεί το exo).

Τα πρότυπα είναι για να συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Jet με jet και όχι jet με full face.
Τώρα full face με visor και full face χωρίς visor με τις ίδιες πιστοποιήσεις θα κάνουν αυτό ακριβώς. Θα καλύπτουν τουλάχιστον τις ανάγκες της πιστοποίησης. Το χωρίς visor θα μπορούσε να παρέχει ακόμα περισσότερη ασφάλεια αλλά θα μπορούσε και όχι. Μόνο με δοκιμές φαίνονται αυτά.

peterTHErider
13/05/2022, 07:56
Σαφώς και τα στάνταρ αλλάζουν με τα χρόνια. Και σαφώς κάποιοι ήταν πάντα ένα βήμα μπροστά από τους υπόλοιπους. Με τι χρηματικό αντίτιμο όμως; Όταν οι Volvo και Mercedes την δεκαετία του 60 έβαζαν στο αμάξια τους ζώνες ασφαλείας εσένα ο πατέρας σου ή εσύ (σόρρυ αλλά δεν ξέρω την ηλικία σου) δεν κυκλοφορούσε με το ταπεινό φιατάκι (ή κάτι αντίστοιχο) που έτσι και τράκερνες σε θάβανε με αυτό γιατί δεν μπορούσαν να ξεκολλήσουν τις λαμαρίνες από πάνω σου; Τι έπρεπε να κάνει; Να γίνει κλέφτης για να μαζέψει τα λεφτά για Mercedes (τόσες φορές που την ανέφερα θα έπρεπε να πληρωθώ για διαφήμιση :D ) ώστε να προσφέρει τα μέγιστα της ασφάλειας στην οικογένεια του;

Μην τα ισιοπεδώνουμε όλα. Δηλαδή επειδή εγώ (ή κάποιος άλλος) δεν μπορώ να διαθέσω τα 600 ή 800 ευρώ για το κορυφαίο κράνος (θα πρέπει εγώ τώρα να γίνω κλέφτης) να πουλήσω την μηχανή γιατί το ταπεινό κρανάκι των 200 ευρώ θα με οδηγήσει στον θάνατο;

Εσύ τα ισοπεδώνεις όλα.Μην το κάνεις ταξικό το θέμα.
Με 250-350ευρώ μπορείς να βρείς πολύ αξιόλογα κράνη ΜΕ dring και χωρίς sunvisor που είναι ασφαλέστατα.
Απλά αν με 200 πας και πάρεις σπαστό αμφιβόλου ποιότητας(επειδή σε βολεύει το σπαστό)με όλα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που δημιουργούν αδυναμίες σόρι αλλά για μένα έκανες λάθος επιλογή για την ασφάλεια σου.

PaNick67
13/05/2022, 09:10
Συμφωνείτε αλλά δεν το ξέρετε.

Το exo 230 δηλαδή θα προστάτευε καλύτερα και περισσότερο στο παραπάνω ατύχημα που έβαλα (πάλι με jet κράνος αλλά του 50ρικου) σε σύγκριση με ένα full face κράνος του λιντλ?

Πιστεύω κατα 99% όχι. Μπορεί μόνο υπο πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις (σε συγκεκριμένα σημεία που μπορεί να υπερτερεί το exo).

Τα πρότυπα είναι για να συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Jet με jet και όχι jet με full face.
Τώρα full face με visor και full face χωρίς visor με τις ίδιες πιστοποιήσεις θα κάνουν αυτό ακριβώς. Θα καλύπτουν τουλάχιστον τις ανάγκες της πιστοποίησης. Το χωρίς visor θα μπορούσε να παρέχει ακόμα περισσότερη ασφάλεια αλλά θα μπορούσε και όχι. Μόνο με δοκιμές φαίνονται αυτά.

Νομιζω οτι το κρανος που εβαλες δεν την προστατεψε και τοσο, τα αιματα ειναι απο κατι που εσπασε ασχημα και μπορω να υποθεσω οτι εχει βιδες στην γναθο η κοπελα. Αν ειναι ετσι θα της παρει 6 μηνες να γινει καλα και αν το ηξερε θα φορουσε φουλ φεις.

Ρωτηστε εναν οποιονδηποτε ορθοπεδικο σε νοσοκομειο. Τα Τζετ, ανοιχτα, σπαστα κρανη δεν προστατευουν την γναθο, μονο τα φουλ φεις. Υπαρχουν δε σπαστα που μετα απο συγκρουση ανοιξαν γιατι εσπασαν στο σημειο κουμπωματος.

Τα προτυπα ειναι να συγκρινουμε αλλα δεν ειμαστε ολοι ιδιοι. Αλλο εγω 92 κιλα κι αλλο ενας 70 οταν χτυπησουμε σε ιδιο σημειο με ιδια ταχυτητα

Το προτυπο λεει τι κανει το κρανος οταν πεφτει με χ ταχυτητα σε ψ σημειο με α γωνια αλλα αν αλλαξεις μια παραμετρο αλλαζουν ολα.

Τα πολυ ακριβα κρανη υπερκαλυπτουν τις προδιαγραφες, παρεχουν μεγαλυτερη ασφαλεια δηλαδη σε μεγαλυτερη γκαμα συγκρουσεων, δυναμεων, κλπ
Ακομα και για το κουμπωμα που συζητατε, μονο και μονο το γεγονος οτι ολα τα κορυφαια κρανη εχουν DD, το κανει καλυτερο. Το κουμπωμα μπορει να σπασει, μπορει να ξεκουμπωσει εστω και σε ποσοστο 2%. Το DD δεν αστοχει ποτε. Για εμενα ειναι λογος προτιμησης, δεν θα απορριπτα ομως ενα κρανος με κουμπωμα αλλα θα χαιρομουν αν δεν ειχε ενα κατι παραπανω.

peterTHErider
13/05/2022, 09:17
Νομιζω οτι το κρανος που εβαλες δεν την προστατεψε και τοσο, τα αιματα ειναι απο κατι που εσπασε ασχημα και μπορω να υποθεσω οτι εχει βιδες στην γναθο η κοπελα. Αν ειναι ετσι θα της παρει 6 μηνες να γινει καλα και αν το ηξερε θα φορουσε φουλ φεις.

Ρωτηστε εναν οποιονδηποτε ορθοπεδικο σε νοσοκομειο. Τα Τζετ, ανοιχτα, σπαστα κρανη δεν προστατευουν την γναθο, μονο τα φουλ φεις. Υπαρχουν δε σπαστα που μετα απο συγκρουση ανοιξαν γιατι εσπασαν στο σημειο κουμπωματος.

Τα προτυπα ειναι να συγκρινουμε αλλα δεν ειμαστε ολοι ιδιοι. Αλλο εγω 92 κιλα κι αλλο ενας 70 οταν χτυπησουμε σε ιδιο σημειο με ιδια ταχυτητα

Το προτυπο λεει τι κανει το κρανος οταν πεφτει με χ ταχυτητα σε ψ σημειο με α γωνια αλλα αν αλλαξεις μια παραμετρο αλλαζουν ολα.

Τα πολυ ακριβα κρανη υπερκαλυπτουν τις προδιαγραφες, παρεχουν μεγαλυτερη ασφαλεια δηλαδη σε μεγαλυτερη γκαμα συγκρουσεων, δυναμεων, κλπ
Ακομα και για το κουμπωμα που συζητατε, μονο και μονο το γεγονος οτι ολα τα κορυφαια κρανη εχουν DD, το κανει καλυτερο. Το κουμπωμα μπορει να σπασει, μπορει να ξεκουμπωσει εστω και σε ποσοστο 2%. Το DD δεν αστοχει ποτε. Για εμενα ειναι λογος προτιμησης, δεν θα απορριπτα ομως ενα κρανος με κουμπωμα αλλα θα χαιρομουν αν δεν ειχε ενα κατι παραπανω.

Απλά για διευκρίνηση ο καρατεο λέει πως οποιοδήποτε fullface(ακομα και του λιντλ)θα προστάτευε καλύτερα από οποιοδήποτε τζετ.
Κατά τα άλλα επιτέλους ένας άνθρωπος που μιλάει λογικά!!!!
Οι προδιαγραφές υπάρχουν για να μπορούν να πουλάνε και φθηνά κινέζικα κράνη στα λιντλ!!
Είναι η απόλυτη βάση!!!οι σοβαρές και ακριβές εταιρίες κάνουν πολύ παραπάνω από αυτό που μερικοί νομίζετε πως είναι αρκετό.

PaNick67
13/05/2022, 09:27
Εχεις δικιο peterTHErider. τον παρερμηνευσα

Επειδη τρακαρα πριν χρονια και το κρανος μου εσωσε την ζωη γιατι χτυπησα με το πλαι του κεφαλιου στην γωνια που κανει ο ουρανος του αυτοκινητου ακριβως πανω απο την πορτα κι εχω μια λαμα με 7 βιδες στον καρπο να μου το θυμιζει, χαιρομαι πολυ που ημουν με το Shoei full face μου κι οχι με ενα open face nolan που ειχα για καλοκαιρινο.

Στο νοσοκομειο ειδα κι ενα παλικαρι που ειχε χτυπησει στην γναθο και δεν μου αρεσε καθολου η εικονα. Οταν βγηκα μετα απο 4 μερες και πηγα σπιτι τα πεταξα και τα δυο. Απο τοτε μονο full face

Garfield
13/05/2022, 10:09
Εσύ τα ισοπεδώνεις όλα.Μην το κάνεις ταξικό το θέμα.
Με 250-350ευρώ μπορείς να βρείς πολύ αξιόλογα κράνη ΜΕ dring και χωρίς sunvisor που είναι ασφαλέστατα.
Απλά αν με 200 πας και πάρεις σπαστό αμφιβόλου ποιότητας(επειδή σε βολεύει το σπαστό)με όλα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που δημιουργούν αδυναμίες σόρι αλλά για μένα έκανες λάθος επιλογή για την ασφάλεια σου.

Εγώ τα ισοπεδώνω όλα; Αν δεν κατάλαβες καλά εσύ προσπαθείς να μας πείσεις ότι αν το κράνος δεν έχει d-ring θα πεθάνουμε σίγουρα, και αν έχει sun visor τότε είναι σίγουρο ότι θα σπάσει σε ενδεχόμενο ατύχημα. Ο καθένας θέτει τα στάνταρ ασφαλείας που θέλει για το εαυτό του. Και ναι εγώ προσωπικά μπορεί να απορρίπτω jet & σπαστά κράνη γιατί τα θεωρώ ανασφαλή αλλά ταυτόχρονα απορρίπτω κράνη με d-ring και χωρίς sun visor για λόγους πρακτικότητας. Και αν καθόμασταν να υπολογίζουμε ποσοστά ότι δηλαδή υπάρχει πιθανότητα π.χ. 2-3% να σπάσει το κούμπωμα ή ότι μπορεί χωρίς sun visor το κράνος να αντέξει σε 4-5χλμ/ώρα ταχύτητα κρούσης τότε δεν θα οδηγούσαμε μηχανές αλλά αυτοκίνητα που είναι απείρως πιο ασφαλή (και θα πήζαμε στην κίνηση ή δεν θα απολαμβάναμε μια εκδρομή στο βουνό). Και στα αυτοκίνητα οι ζώνες 4 σημείων (αυτές που έχουν τα αγωνιστικά) είναι πολύ πιο αποτελεσματικές αλλά υιοθετηθήκαν αυτές των 3 σημείων για λόγους πρακτικότητας.

peterTHErider
13/05/2022, 10:25
Εγώ τα ισοπεδώνω όλα; Αν δεν κατάλαβες καλά εσύ προσπαθείς να μας πείσεις ότι αν το κράνος δεν έχει d-ring θα πεθάνουμε σίγουρα, και αν έχει sun visor τότε είναι σίγουρο ότι θα σπάσει σε ενδεχόμενο ατύχημα. Ο καθένας θέτει τα στάνταρ ασφαλείας που θέλει για το εαυτό του. Και ναι εγώ προσωπικά μπορεί να απορρίπτω jet & σπαστά κράνη γιατί τα θεωρώ ανασφαλή αλλά ταυτόχρονα απορρίπτω κράνη με d-ring και χωρίς sun visor για λόγους πρακτικότητας. Και αν καθόμασταν να υπολογίζουμε ποσοστά ότι δηλαδή υπάρχει πιθανότητα π.χ. 2-3% να σπάσει το κούμπωμα ή ότι μπορεί χωρίς sun visor το κράνος να αντέξει σε 4-5χλμ/ώρα ταχύτητα κρούσης τότε δεν θα οδηγούσαμε μηχανές αλλά αυτοκίνητα που είναι απείρως πιο ασφαλή (και θα πήζαμε στην κίνηση ή δεν θα απολαμβάναμε μια εκδρομή στο βουνό). Και στα αυτοκίνητα οι ζώνες 4 σημείων (αυτές που έχουν τα αγωνιστικά) είναι πολύ πιο αποτελεσματικές αλλά υιοθετηθήκαν αυτές των 3 σημείων για λόγους πρακτικότητας.

είπα εγώ ότι θα πεθάνεις σίγουρα?γιατί λες ότι θες?
είπα με τα ίδια λεφτά θα επιλέξω το ασφαλέστερο.όταν καβαλάμε μηχανές και τρέχουμε φιλαράκι για αυτό το 2-3% πάμε στη στραβή στιγμή.αν για σένα είναι αδιάφορο ποσοστό για μένα δεν είναι.Αλλά όπως εσύ απορριπτείς τα σπαστά σαν μη ασφαλή ενώ για πολλούς είναι πρακτικά ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ και εγώ απορρίπτω όσα δεν έχουν dring και sunvisor σαν μη ασφαλή ενω ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ.
δεν καταλαβαίνω το ζόρι σου.

karateo
13/05/2022, 10:50
Εν το μεταξύ το D-ring με το άλλο κούμπωμα (καστάνια το λένε?) έχουν ελάχιστη διαφορά στο βάλε-βγάλε.

Και εγώ δεν ήθελα d-ring γιατί νόμιζα ότι είναι δύσκολο αλλά πλέον το βάζω σε +2-3" μόνο με το αριστερό χέρι απο ότι έβαζα το κλικ-κλικ-κλικ :p
Για το βγάλσιμο πρέπει να θέλω +3-5" πάλι με το ένα χέρι.

ΥΓ. Χωρίς γάντια. Με γάντια δεν μπορώ να το βάλω εύκολα.

peterTHErider
13/05/2022, 11:00
Εν το μεταξύ το D-ring με το άλλο κούμπωμα (καστάνια το λένε?) έχουν ελάχιστη διαφορά στο βάλε-βγάλε.

Και εγώ δεν ήθελα d-ring γιατί νόμιζα ότι είναι δύσκολο αλλά πλέον το βάζω σε +2-3" μόνο με το αριστερό χέρι απο ότι έβαζα το κλικ-κλικ-κλικ :p
Για το βγάλσιμο πρέπει να θέλω +3-5" πάλι με το ένα χέρι.

ΥΓ. Χωρίς γάντια. Με γάντια δεν μπορώ να το βάλω εύκολα.


:a013::a013::a013::a013::a013:

Garfield
13/05/2022, 12:34
είπα εγώ ότι θα πεθάνεις σίγουρα?γιατί λες ότι θες?
είπα με τα ίδια λεφτά θα επιλέξω το ασφαλέστερο.όταν καβαλάμε μηχανές και τρέχουμε φιλαράκι για αυτό το 2-3% πάμε στη στραβή στιγμή.αν για σένα είναι αδιάφορο ποσοστό για μένα δεν είναι.Αλλά όπως εσύ απορριπτείς τα σπαστά σαν μη ασφαλή ενώ για πολλούς είναι πρακτικά ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ και εγώ απορρίπτω όσα δεν έχουν dring και sunvisor σαν μη ασφαλή ενω ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ.
δεν καταλαβαίνω το ζόρι σου.

Το ζόρι μου είναι ότι βλέπω πολλές φορές ότι υπάρχει γενικά μια απαξίωση για κράνη που επιλέγουν άλλοι με τα δικά τους κριτήρια. Και βλέπω πολλούς που σε βλέπουν απαξιωτικά αν δεν δώσεις 600€ για ARAI, SHOEI, κτλ επειδή εσύ έδωσες τα 150-200€ για ένα ταπεινό CABERG, NOLAN, κτλ. Δεν σε γνωρίζω (αν και μου φαίνεσαι άτομο ψαγμένο και ιδιαίτερα ανήσυχο για την ασφάλεια) και δεν θέλω να σε κρίνω. Απλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Και αν κάποιος φίλος μου ζητήσει την άποψη μου θα του την πώ αλλά μέχρι εκεί. Αν αυτός μου δηλώσει ότι θέλει να πάρει ένα κράνος jet γιατί όλα τα άλλα του φαίνονται μη πρακτικά δεν θα συμφωνήσω μαζί του αλλά θα χαρώ που τουλάχιστον θα βάλει αυτό και δεν κυκλοφορεί ξεκράνωτος.

Πάντως θα το ξαναπώ. Μην βλέπουμε μόνο ποσοστά γιατί αν ήταν έτσι όπως διαβάζω εδώ (https://allaccidents.gr/gr/troxaia/motosykleta) "...οι οδηγοί και συνεπιβάτες μηχανής έχουν πέντε φορές πιο μεγάλη πιθανότητα να τραυματιστούν, και 26 φορές πιο πιθανό να πεθάνουν σε ένα ατύχημα σε σύγκριση με τους οδηγούς ή τους επιβάτες άλλων οχημάτων." θα κλειδώναμε την μηχανή και θα κυκλοφορούσαμε με αυτοκίνητο, λεωφορείο, κτλ.

peterTHErider
13/05/2022, 14:05
Το ζόρι μου είναι ότι βλέπω πολλές φορές ότι υπάρχει γενικά μια απαξίωση για κράνη που επιλέγουν άλλοι με τα δικά τους κριτήρια. Και βλέπω πολλούς που σε βλέπουν απαξιωτικά αν δεν δώσεις 600€ για ARAI, SHOEI, κτλ επειδή εσύ έδωσες τα 150-200€ για ένα ταπεινό CABERG, NOLAN, κτλ. Δεν σε γνωρίζω (αν και μου φαίνεσαι άτομο ψαγμένο και ιδιαίτερα ανήσυχο για την ασφάλεια) και δεν θέλω να σε κρίνω. Απλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Και αν κάποιος φίλος μου ζητήσει την άποψη μου θα του την πώ αλλά μέχρι εκεί. Αν αυτός μου δηλώσει ότι θέλει να πάρει ένα κράνος jet γιατί όλα τα άλλα του φαίνονται μη πρακτικά δεν θα συμφωνήσω μαζί του αλλά θα χαρώ που τουλάχιστον θα βάλει αυτό και δεν κυκλοφορεί ξεκράνωτος.

Πάντως θα το ξαναπώ. Μην βλέπουμε μόνο ποσοστά γιατί αν ήταν έτσι όπως διαβάζω εδώ (https://allaccidents.gr/gr/troxaia/motosykleta) "...οι οδηγοί και συνεπιβάτες μηχανής έχουν πέντε φορές πιο μεγάλη πιθανότητα να τραυματιστούν, και 26 φορές πιο πιθανό να πεθάνουν σε ένα ατύχημα σε σύγκριση με τους οδηγούς ή τους επιβάτες άλλων οχημάτων." θα κλειδώναμε την μηχανή και θα κυκλοφορούσαμε με αυτοκίνητο, λεωφορείο, κτλ.

Για να κλείσουμε το θέμα μίλησα μόνο για εκπτώσεις σε ασφάλεια και όχι για εταιρίες και λεφτά.Αλλά εδώ κάνουμε μια γενική συζήτηση και το τι είναι ασφαλέστερο είναι απόλυτο.
Τώρα αν εσένα σε εξυπηρετεί το σπαστό ή το απλό κούμπωμα μεγειά σου και χαρά σου!!!Απλά να ξέρεις πως ΥΠΑΡΧΕΙ κάτι ασφαλέστερο και δεν είναι όλα όσα περνάνε τις προδιαγραφές ίδια.αυτό.
Και εννοείται πως οποιοδήποτε κράνος είναι πολύ καλύτερο από καθόλου κράνος!

basilis_k6
13/05/2022, 14:59
περισσοτερα λεφτα δεν σημαινει περισσοτερη ασφαλεια. ειναι σημαντικο να το καταλάβει ο κοσμος αυτο. δεν αγοράζεις πιο ασφαλες κρανος με περισσοτερα λεφτα. ουτε το dring ειναι καλυτερο απο το ratchet. δεν ειναι τοσο απολυτα τα πραγματα.
ενα σπαστο κρανος μπορει να ειναι πιο ασφαλες στο κεφάλι απο ενα κλειστο. μπορει ακομα και στο πηγουνι. ναι οι προδιαγραφες ειναι η βαση, σωστα. ομως πλεον ειναι αρκετα σκληρες για να μην ειναι ευκολο να περασεις αυτη τη βαση. στα σπαστα κρανη γινετε ελεγχος για το μουσουδι ακριβως οπως στο κλειστο. πρεπει να περνανε τα ιδια ακριβως τεστ.
η τιμη του κράνους τωρα που μπηκαν στο παιχνιδι τα rotational forces ισως εχει μεγαλύτερη σημασια απο χθες γιατι πλεον το βαρος εχει ακομα μεγαλυτερη σημασια απο χθες. οπως και το σχημα.
ο peter λεει κατι που ειναι γενική αληθεια ομως. αν εχεις 300ευρω. το πιο ασφαλες κρανος (σε γενικες γραμμες, χωρις να βαλουμε μεσα προσφορες η χωρα προελευσης κτλ) ειναι ενα κλειστο κρανος. Ειναι λογικο για να φτιαξεις ενα σπαστο, οσο ασφαλες ειναι το ιδιο σε κλειστο, να εχεις περισσοτερο κοστος κατασκευης λογο του μηχανισμου. Επίσης λογο του μηχανισμου (βαρος) πρεπει να βαλεις πιο πολύ fiberglass για παραδειγμα ωστε να μειωσεις το βαρος.
ειναι ενα μειγμα πραγματων το κρανος. η ασφάλεια ομως υπαρχει και στα 200 ευρω. μπολικη κιολας... Αν το κρανος θα εχει θορυβο η τα μαξιλαρακια θα ειναι αισχρα η δεν θα παιρνει αερα ειναι αλλο καπελο ομως. εκει πλερωνεις.

peterTHErider
13/05/2022, 15:30
η τιμη του κράνους τωρα που μπηκαν στο παιχνιδι τα rotational forces ισως εχει μεγαλύτερη σημασια απο χθες γιατι πλεον το βαρος εχει ακομα μεγαλυτερη σημασια απο χθες. οπως και το σχημα.


Δες τι σου είπα για τα αραι....
Τα ανέφερα ως ασφαλέστερα.δες το σχήμα τους,όλα σαν μπάλες,άσχημα χωρίς γωνιες.
Το λέω γιατί σωστά είπες για το σχήμα.θα δείς πως αυτοί τόσα χρόνια τα κάνανε έτσι για κάποιο λόγο και δεν ακολουθούσαν τον ανταγωνισμό σε όμορφα μοντέρνα σχέδια με πολλές γωνίες και σίγουρα χάνανε για αυτό σε πωλήσεις!
Και πως οι προδιαγραφές τους ακολουθούν και όχι το ανάποδο.

basilis_k6
13/05/2022, 15:57
Δες τι σου είπα για τα αραι....
Τα ανέφερα ως ασφαλέστερα.δες το σχήμα τους,όλα σαν μπάλες,άσχημα χωρίς γωνιες.
Το λέω γιατί σωστά είπες για το σχήμα.θα δείς πως αυτοί τόσα χρόνια τα κάνανε έτσι για κάποιο λόγο και δεν ακολουθούσαν τον ανταγωνισμό σε όμορφα μοντέρνα σχέδια με πολλές γωνίες και σίγουρα χάνανε για αυτό σε πωλήσεις!
Και πως οι προδιαγραφές τους ακολουθούν και όχι το ανάποδο.

ανοιγεις μεγάλη κουβεντα. ναι η αραι κραταγε επιμονα ενα σωστο για την εποχη σχημα αλλα δεν ηταν μονο λογο ασφαλειας. ηταν και η ευκολη λυση. ηταν και μαρκετινγκ λογω σνελ. οσο αντεχε εβγαζε το ιδιο κρανος σε παραλλαγες. βεβαια αυτο το σχημα οντως βολευε αρκετα γιατι ελυνε πολλα προβληματα. τωρα που τα κρανη -ειδικα στα πολλα λεφτα- εχουν κελυφος που αντεχει πολυ πανω απο οποιοδηποτε ece, snell κτλ, δεν εχει σημασια αν ειναι στρογγυλο η οχι. το θεμα ομως δεν ειναι αν παιρνει ασφαλεια αυτος που παιρνει αραι 600+ ευρω. το θεμα ειναι τι παιρνει αυτος που δεν εχει τοσα λεφτα. αυτος που θελει sun visor η που δεν αντεχει το dring. υποψιν, τα κορυφαια κρανη αγωνων μεχρι πριν μερικα χρονια δεν ειχαν καθολου καλη συμπεριφορα στην διατρηση. απλα γιατι δεν υπαρχει κατι να μπει στο κρανος μεσα σε μια πιστα. τα φθηνα ece 22.05 των 100 ευρω ηταν καλυτερα απο αγωνιστικα κρανη. πλεον τα υλικα ειναι πιο φθηνα και μπορεις να παρεις εντος και εκτος πιστας το ιδιο κρανος. καποτε ενα καρμπον κρανος εκανε 1000ευρω τωρα κανει 300. καποτε δεν υπηρχε το Mips. οπως και καποτε τα σπαστα ειχαν απλο πλαστικο και το μουσουδι εφευγε με απλη σφαλιαρα. δεν περνανε αυτα πλεον. δυστυχως η μεγαλη μεριδα αγοραζει κρανη απο 100 εως 400ευρω. και θελει και ευκολιες και χαμηλο βαρος κτλ.

montechristo
13/05/2022, 16:13
Δηλαδη για να καταλαβω επειδη με μπερδεψατε: Ενα "σπαστο" οπως το λετε, που εχει περασει την τελευταια αναθεωρηση της προδιαγραφης 22-05 (δεν ειναι ιδια η προδιαγραφη 20 χρονια τωρα, οπως γραφτηκε καπου) και εχει παρει σφραγιδα P/J (προστασια δηλαδη και σαν jet/ανοικτο, αλλα και σαν P/δηλαδη protective,δηλαδη full face, ειναι ασφαλες για την κεφαλα μου, η τσαμπα εδωσα τοσα χρηματα?

Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες παιδια, οπως δεν ειναι ολα τα κρανη ιδια...

ΥΓ Το ιδιο - τουριστικο- κρανος εχει και ειδικα μελετημενες θεσεις για γυαλια, ειτε μυωπιας, ειτε ηλιου, εχει sun visor, αλλά και προβλεψη για εργοστασιακο συστημα ενδοσυνεννοησης, το οποιο επισης τοποθετησα/προμηθευτηκα. Να θεωρω οτι δεν μου προσφερει την απαιτουμενη ασφαλεια, παρα το γεγονος οτι εχει ελεγχθει και με αυτα τα συστηματα πριν παρει την τελικη εγκριση τυπου 22-05???

ΤΟ 22-06 θα εχει εφαρμογη απο το 2023 και μετα αν θυμαμαι καλα. Κι αυτο για να εχουν τον χρονο να προσαρμοστουν σταδιακα οι εταιρειες. Οποτε για την ωρα, ή περιμενει κανεις, ή αγοραζει κρανος 22-05 και κινειται με ασφαλεια.

motojojo
13/05/2022, 16:15
Μιας και τιθεται θέμα τιμής, τα γραφικά επηρεάζουν την ασφάλεια; Δεν ειναι λίγες οι φορές που λόγω γραφικών και μόνο τα ίδια κράνη να έχουν σε ορισμένες περιπτώσεις μέχρι και 50% διαφορά στην τιμή!

basilis_k6
13/05/2022, 16:19
Μιας και τιθεται θέμα τιμής, τα γραφικά επηρεάζουν την ασφάλεια; Δεν ειναι λίγες οι φορές που λόγω γραφικών και μόνο τα ίδια κράνη να έχουν σε ορισμένες περιπτώσεις μέχρι και 50% διαφορά στην τιμή!

καμια απολύτως διαφορα

Δηλαδη για να καταλαβω επειδη με μπερδεψατε: Ενα "σπαστο" οπως το λετε, που εχει περασει την τελευταια αναθεωρηση της προδιαγραφης 22-05 (δεν ειναι ιδια η προδιαγραφη 20 χρονια τωρα, οπως γραφτηκε καπου) και εχει παρει σφραγιδα P/J (προστασια δηλαδη και σαν jet/ανοικτο, αλλα και σαν P/δηλαδη protective,δηλαδη full face, ειναι ασφαλες για την κεφαλα μου, η τσαμπα εδωσα τοσα χρηματα?

Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες παιδια, οπως δεν ειναι ολα τα κρανη ιδια...

ΥΓ Το ιδιο - τουριστικο- κρανος εχει και ειδικα μελετημενες θεσεις για γυαλια, ειτε μυωπιας, ειτε ηλιου, εχει sun visor, αλλά και προβλεψη για εργοστασιακο συστημα ενδοσυνεννοησης, το οποιο επισης τοποθετησα/προμηθευτηκα. Να θεωρω οτι δεν μου προσφερει την απαιτουμενη ασφαλεια, παρα το γεγονος οτι εχει ελεγχθει και με αυτα τα συστηματα πριν παρει την τελικη εγκριση τυπου 22-05???

ΤΟ 22-06 θα εχει εφαρμογη απο το 2023 και μετα αν θυμαμαι καλα. Κι αυτο για να εχουν τον χρονο να προσαρμοστουν σταδιακα οι εταιρειες. Οποτε για την ωρα, ή περιμενει κανεις, ή αγοραζει κρανος 22-05 και κινειται με ασφαλεια.

τι παει να πει ασφαλες? οσο ειναι το xspirit? μαλλον οχι. ειναι ασφαλες προφανως αλλα τις προδιαγραφες τις περασε κλειστο.
τα 22.06 ειναι ηδη στα κρανη που αγοράζεις γιατι οι εταιριες τα ξερουνε και εχουν προσαρμοστει. δεν περιμενουν τελευταια στιγμη να αλλαξουν ολα τους τα κρανη. αλλωστε τα περισσοτερα τις περνουσανε ηδη. σχεδον οτι υπαρχει σαν νεο μοντελο απο το 2019-2020 και μετα ειναι 22.06. τα φασον κινεζικα των 100 ευρω δεν ξερω. μιλαω για τις μεγαλες φιρμες.

PaNick67
13/05/2022, 16:21
Το θεμα ομως υπαρχει, μπορει να εχουν εξελιχτει τα κρανη αλλα οχι οσο θα επρεπε. Η προδιαγραφη 22.05 υπαρχει 20 χρονια.

Να σκεφτουμε λιγο ο euroncap ποσες φορες αλλαξε τις προδιαγραφες συγκρουσης αυτοκινητων αυτα τα 20 χρονια για να κερδισει τα 5 αστερια;
Ποση ασφαλεια παρειχε ενα μικρομεσαιο αυτοκινητο το 2002 και ποση ενα του 2022;

Ποσους αεροσακους ειχαμε κι εχουμε;

Γιατι στα κρανη που ειναι το μοναδικο παθητικο μεσο προστασιας του αναβατη αργησαν τοσο να αλλαξουν οι προδιαγραφες;

Ναι ενα κρανος των 100€ προστατευει επαρκως αφου καλυπτει τις προδιαγραφες. Αυτο ειναι το μινιμουμ ομως, η καλυψη των προδιαγραφων ωστε να θεωρειται ασφαλες. Ολοι μας ομως θα θελαμε αν ποτε το χρειαστουμε να εχουμε το μαξιμουμ της προστασιας, δεν θα μας αρκουσε το μινιμουμ. Αυτο προσφερουν τα ακριβοτερα.

basilis_k6
13/05/2022, 17:42
Το θεμα ομως υπαρχει, μπορει να εχουν εξελιχτει τα κρανη αλλα οχι οσο θα επρεπε. Η προδιαγραφη 22.05 υπαρχει 20 χρονια.

Να σκεφτουμε λιγο ο euroncap ποσες φορες αλλαξε τις προδιαγραφες συγκρουσης αυτοκινητων αυτα τα 20 χρονια για να κερδισει τα 5 αστερια;
Ποση ασφαλεια παρειχε ενα μικρομεσαιο αυτοκινητο το 2002 και ποση ενα του 2022;

Ποσους αεροσακους ειχαμε κι εχουμε;

Γιατι στα κρανη που ειναι το μοναδικο παθητικο μεσο προστασιας του αναβατη αργησαν τοσο να αλλαξουν οι προδιαγραφες;

Ναι ενα κρανος των 100€ προστατευει επαρκως αφου καλυπτει τις προδιαγραφες. Αυτο ειναι το μινιμουμ ομως, η καλυψη των προδιαγραφων ωστε να θεωρειται ασφαλες. Ολοι μας ομως θα θελαμε αν ποτε το χρειαστουμε να εχουμε το μαξιμουμ της προστασιας, δεν θα μας αρκουσε το μινιμουμ. Αυτο προσφερουν τα ακριβοτερα.

εχουν γινει 5 revision.
Addendum 21: UN Regulation No. 22
Revision 5
Incorporating all valid text up to:
Supplement 2 to the 05 series of amendments - Date of entry into force: 26 July 2012
Supplement 3 to the 05 series of amendments - Date of entry into force: 29 December 2018
06 series of amendments - Date of entry into force: 3 January 2021

δεν προσφέρουν περισσοτερη προστασια τα ακιβότερα επειδη ειναι ακριβοτερα. ειναι πολύ πιθανο να συμβαινει αλλα δεν ειναι βεβαιο. δεν υπαρχει κανενας λογος να συμβαινει, δεν υπαρχει καμια υποχρεωση, δεν υπαρχει και αναγκη στην τελικη. προφανως οταν πιανεις τα ακρα, 100ευρω και 700 ευρω θα δεις διαφορες αλλα και παλι μονο αυτοι που κανανε τα τεστ τις ξερουν. μπορεις να πεις εσυ οτι εγω που αγόρασα ενα κρανος 250 ευρω, εκανα λαθος αγορά? υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να πηρα πιο ασφαλες κρανος απο αυτον που εδωσε 350. εννοειτε παντα μιλαμε για μονοχρωμα ετσι. τα γραφικα τα πληρωνεις αλλα δεν κανουν κατι.

το 90% της πληροφορίας ειναι μαζεμένο εδω
https://billyscrashhelmets.co.uk/category/crash-helmet-information/

οποιος δεν βαριεται ας το διαβασει. δεν αξιζει τον κοπο, παρτε ενα κρανος 22.06 και τέλος.

peterTHErider
13/05/2022, 17:55
συμφωνώ αλλά και διαφωνώ!:bawl:
τι θέλω να πω,εγώ δεν κολλάω τόσο σε κόστος κράνους αλλά σε είδος και φιλοσοφία κράνους.
είναι βέβαιο πως το dring είναι ασφαλέστερο από απλό κούμπωμα.πόσο ασφαλέστερο δεν ξέρω να σου πω αλλά σίγουρα είναι.
Είναι βέβαιο πως ένα σπαστό κράνος σε δυνατό χτύπο(μεγαλύτερο από τα περίπου 30χλμ των προδιαγραφών) θα γίνει κομμάτια.
Άρα τι λέω,πάρε ένα full face κρανάκι των 250ε χωρίς να πληρώνεις έξτρα σε μηχανισμούς flip και sun visor ιδανικά με dring και κάνεις τη δουλεία σου άριστα και με τη μέγιστη ασφάλεια για το 90% των περιπτώσεων.

basilis_k6
13/05/2022, 18:10
συμφωνώ αλλά και διαφωνώ!:bawl:
τι θέλω να πω,εγώ δεν κολλάω τόσο σε κόστος κράνους αλλά σε είδος και φιλοσοφία κράνους.
είναι βέβαιο πως το dring είναι ασφαλέστερο από απλό κούμπωμα.πόσο ασφαλέστερο δεν ξέρω να σου πω αλλά σίγουρα είναι.
Είναι βέβαιο πως ένα σπαστό κράνος σε δυνατό χτύπο(μεγαλύτερο από τα περίπου 30χλμ των προδιαγραφών) θα γίνει κομμάτια.
Άρα τι λέω,πάρε ένα full face κρανάκι των 250ε χωρίς να πληρώνεις έξτρα σε μηχανισμούς flip και sun visor ιδανικά με dring και κάνεις τη δουλεία σου άριστα και με τη μέγιστη ασφάλεια για το 90% των περιπτώσεων.

το τελευταιο ειναι σωστο.

το σπαστο μπορει να ειναι το ιδιο καλο με το κλειστο αλλα θα ειναι πιο ακριβο. αρα σπαστο 200 ευρω, κλειστο 200ευρω ναι ειναι λογικο να ειναι καλυτερο το κλειστο. βεβαια σε τοσο χαμηλες τιμες, αν βγαλεις φπα, μεταφορικα, κερδος, branding κτλ, το πραγματικο κοστος του κρανους ειναι τελικα τοσο μικρο που παλι μπορει να ειναι τα ιδια. ψιλα γραμματα βεβαια.

το dring ομως, δεν ειναι πιο ασφαλές. γιατι (?) θα μου πεις εσυ τωρα. γιατι το σωστο dring ειναι περαστο μεσα στα στρώματα του κέλυφους και ειναι μονοκομματο λουρι γυρω απο το κράνος. καποιες εταιριες για να αντιγράψουν τα "αγωνιστικα" κρανη εβαζαν 2 λουρια με πιρτσίνια στο κελυφος δεξια αριστερα. την ιδια στιγμη που αλλα κρανη ειχαν μονοκομματο λουρι αλλα στην ακρη ειχε άλλο κλειστρο μεταλλικο. συνεπως ειχες dring αλλα σε στουκο κοββότανε στην ενωση με το πιρτσίνι! μεταφέρανε δηλαδη το weak point σε σημειο που δεν το βλέπεις. καλο ε?! δεν ξερω αν υπαρχει ακομα τετοιο κρανος. λογικα οχι.. Παντως αν φτάσεις να ανοιξει το μεταλλικο κουμπωμα (οχι το πλαστικο της πλακας) δεν εχεις κεφάλι. δεν σε ενδιαφέρει το dring πλεον. γιαυτο και εχει αρκετες αλλαγες το 22.06 γιατι πρεπει να πιασει τους "εξυπνους" που κανανε τετοιες πατεντες και να διωξει τις βλακειες οπως το anvil test. Εχει βεβαια και "λαθη". Τα φθηνα κράνη θα βαρύνουν για το 22.06 και οχι γιατι ειναι πιο ασφαλες αλλα γιατι κοστιζει πολύ η πιστοποιηση. θελει καθε μεγεθος ξεχωριστο τεστ. οποτε θα φτιαχνουν λιγοτερα μεγεθη στο κελυφος απο xs εως xxl για να γλυτωσουν λεφτα.

*ακομα υπαρχει η πατεντα με το πιρτσινι αλλα δεν ειναι το απλο που κοβοτανε. μην παρεξηγηθουμε.

peterTHErider
13/05/2022, 18:21
το τελευταιο ειναι σωστο.

το σπαστο μπορει να ειναι το ιδιο καλο με το κλειστο αλλα θα ειναι πιο ακριβο. αρα σπαστο 200 ευρω, κλειστο 200ευρω ναι ειναι λογικο να ειναι καλυτερο το κλειστο. βεβαια σε τοσο χαμηλες τιμες, αν βγαλεις φπα, μεταφορικα, κερδος, branding κτλ, το πραγματικο κοστος του κρανους ειναι τελικα τοσο μικρο που παλι μπορει να ειναι τα ιδια. ψιλα γραμματα βεβαια.

το dring ομως, δεν ειναι πιο ασφαλές. γιατι (?) θα μου πεις εσυ τωρα. γιατι το σωστο dring ειναι περαστο μεσα στα στρώματα του κέλυφους και ειναι μονοκομματο λουρι γυρω απο το κράνος. καποιες εταιριες για να αντιγράψουν τα "αγωνιστικα" κρανη εβαζαν 2 λουρια με πιρτσίνια στο κελυφος δεξια αριστερα. την ιδια στιγμη που αλλα κρανη ειχαν μονοκομματο λουρι αλλα στην ακρη ειχε άλλο κλειστρο μεταλλικο. συνεπως ειχες dring αλλα σε στουκο κοββότανε στην ενωση με το πιρτσίνι! μεταφέρανε δηλαδη το weak point σε σημειο που δεν το βλέπεις. καλο ε?! δεν ξερω αν υπαρχει ακομα τετοιο κρανος. λογικα οχι.. Παντως αν φτάσεις να ανοιξει το μεταλλικο κουμπωμα (οχι το πλαστικο της πλακας) δεν εχεις κεφάλι. δεν σε ενδιαφέρει το dring πλεον. γιαυτο και εχει αρκετες αλλαγες το 22.06 γιατι πρεπει να πιασει τους "εξυπνους" που κανανε τετοιες πατεντες και να διωξει τις βλακειες οπως το anvil test. Εχει βεβαια και "λαθη". Τα φθηνα κράνη θα βαρύνουν για το 22.06 και οχι γιατι ειναι πιο ασφαλες αλλα γιατι κοστιζει πολύ η πιστοποιηση. θελει καθε μεγεθος ξεχωριστο τεστ. οποτε θα φτιαχνουν λιγοτερα μεγεθη στο κελυφος απο xs εως xxl για να γλυτωσουν λεφτα.

*ακομα υπαρχει η πατεντα με το πιρτσινι αλλα δεν ειναι το απλο που κοβοτανε. μην παρεξηγηθουμε.

τουλάχιστον συμφωνήσαμε πως οι 22.06 θα είναι αρκετά αυστηρότερες από τις ισχύουσες!:beer:

THRESH
13/05/2022, 19:11
ε ρε κόλλημα με το σπαστό κράνος :lol:

doctoras
13/05/2022, 20:09
επιτέλους ευθυγραμμίστηκαν.... το ίδιο πράμα λένε αλλα πολλές φορές πάνω στην επιχειρηματολογία υποκύπτουν σε "kinky" εκφράσεις που διεγείρουν τους άλλοι και να σου καυγάδες..:D

για το κράνος σπαστό vs φουλ φεις ήθελαν να γράψουν πως το δεύτερο κατασκευαστικά είναι "πιο άκαμπτο". Αυτό ήταν όλο, δηλαδή για ένα "άκαμπτο" παρεξηγήθηκαν :lol:

basilis_k6
13/05/2022, 20:16
επιτέλους ευθυγραμμίστηκαν.... το ίδιο πράμα λένε αλλα πολλές φορές πάνω στην επιχειρηματολογία υποκύπτουν σε "kinky" εκφράσεις που διεγείρουν τους άλλοι και να σου καυγάδες..:D

για το κράνος σπαστό vs φουλ φεις ήθελαν να γράψουν πως το δεύτερο κατασκευαστικά είναι "πιο άκαμπτο". Αυτό ήταν όλο, δηλαδή για ένα "άκαμπτο" παρεξηγήθηκαν :lol:

αφου λεφτα για μηχανακι δεν εχουμε, για βενζινη.....δεν εχουμε, τι να κανουμε εδω μεσα? :lol:

peterTHErider
13/05/2022, 22:11
Τι ακάνς?α κάτς α μαλώς?

Shinigami Ryuk
14/05/2022, 00:36
Ρε,σταματηστε να εισαστε απολυτοι στις αποψεις σας και πολυ περισσοτερο να κολλαει το μυαλο σας να προσπαθησετε να πεισετε τον συνομιλητης σας οτι εσεις εχετε το δικιο ειδικα εαν μιλατε για ενα υποκειμενικο θεμα.

Εγω ειμαι με τον Pete.Οχι sun visor,μονο d-ring και μεγαλο μπατζετ για κρανος ακομα και ας μην μου περισσευουν.Το κεφαλι μου θα βαλω μεσα.

Αλλα ρε Pete και ο σχωρεμενος ο Μαρκος AGV φοραγε,προδιαγραφων Motogp σχεδιασμενο για το κεφαλι του,χωρις sun visor και με d-ring και του βγηκε το κρανος κατα την προσκρουση.

Θα μου πεις 1/1.000.000,θα σου πω δικιο αλλα δεν παυει να ειναι γεγονος.

Οποτε μην καθεστε και επιμενετε στην αποψη σας.Εφοσον περνανε συγκεκριμενες πιστοποιησεις παει να πει οτι ειναι ασφαλη.Σαφως και ενα ακριβο κρανος μπορει να ειναι ενα τσικ παραπανω πιο ασφαλες αλλα μην ξεχναμε οτι την τιμη ενος κρανους δεν την διαμορφωνει μονο το επιπεδο ασφαλειας που παρεχει αλλα και παραγοντες οπως η αεροδυναμικη,το σ
χεδιο κ.α.

Καντε λοιπον το καλυτερο που μπορειτε οταν ειναι να αγορασετε κρανος και μακρυα απο jet και σπαστα.Εκτος απο τα μειονεκτηματα που ηδη ειπωθηκαν(προστασια γναθου) εισαστε και σαν Ματαδες/Δ.Ι.Αδες οταν τα φορατε.:D

Vassilis
14/05/2022, 01:48
Σχετικα με το d-ring, ενα ωραιο videακι απο τον θεουλη. https://www.youtube.com/watch?v=3KUdmwmhyxM

THRESH
14/05/2022, 11:48
όταν πρωτοσκάσανε τα τεστάκια του Sharp , θυμάμαι οτι έγινε χαμός γιατί έβγαζε ένα νεότερο κράνος με πιστοποίηση ECE 22.05 των 100 Ε να τα πηγαίνει καλύτερα απο ένα παλαιότερο κράνος , επίσης 22.05 (αλλά μάλλον παλαιότερο revision) , να τα πηγαίνει πιο χάλια ενώ κόστιζε 400Ε. Αυτό δε σημαίνει βέβαια οτι Sharp -> ευαγγέλιο αλλά είναι μια ενδιαφέρουσα οπτική στο θέμα , η δοκιμασία τους, ο τρόπος που τεστάρονται κλπα.

Οπότε και το κόστος δεν είναι απόλυτο factor αλλά σίγουρα παρέχει ανέσεις (ηχομόνωση, εξαερισμό,αεροδυναμική ελέω wind tunnel κλπα ) .
Άνεση σημαίνει οτι δεν κουράζομαι, άρα διατηρώ τη συγκέντρωση μου για περισσότερο , άρα εν δυνάμει μπορώ να αποφύγω πράγματα και να φτάσω πιο ξεκούραστος.

Όλα που γράψατε καλά και όμορφα , το κεφάλι μας θέλουμε να προστατέψουμε οπότε τα ζυγίζει ο καθένας μας και κάνει ότι καλύτερο μπορεί.
Μην τρελαίνεστε όμως , ξεκινάμε οτι μια βασική απολύτως απαραίτητη προστασία παρέχουν και σταδιακά ανεβαίνει , ναι, πολλές φορές αναλογικά με τα χρήματα
(ακόμα και το MIPS , όσο φθηνό και να είναι, κοστίζει έξτρα)

Εμένα δεν μ'αρέσει που βλέπω ακόμη άτομα χωρίς κράνος (δε μιλάμε καν για υπόλοιπο εξοπλισμό) , ειδικά νέα παιδιά στα χωριά της περιοχής μου όταν τα κράνη πλέον δεν ξεκινούν απο απαγορευτικές τιμές.

STF
14/05/2022, 12:16
όταν πρωτοσκάσανε τα τεστάκια του Sharp , θυμάμαι οτι έγινε χαμός γιατί έβγαζε ένα νεότερο κράνος με πιστοποίηση ECE 22.05 των 100 Ε να τα πηγαίνει καλύτερα απο ένα παλαιότερο κράνος , επίσης 22.05 (αλλά μάλλον παλαιότερο revision) , να τα πηγαίνει πιο χάλια ενώ κόστιζε 400Ε. Αυτό δε σημαίνει βέβαια οτι Sharp -> ευαγγέλιο αλλά είναι μια ενδιαφέρουσα οπτική στο θέμα , η δοκιμασία τους, ο τρόπος που τεστάρονται κλπα.

Οπότε και το κόστος δεν είναι απόλυτο factor αλλά σίγουρα παρέχει ανέσεις (ηχομόνωση, εξαερισμό,αεροδυναμική ελέω wind tunnel κλπα ) .
Άνεση σημαίνει οτι δεν κουράζομαι, άρα διατηρώ τη συγκέντρωση μου για περισσότερο , άρα εν δυνάμει μπορώ να αποφύγω πράγματα και να φτάσω πιο ξεκούραστος.

Όλα που γράψατε καλά και όμορφα , το κεφάλι μας θέλουμε να προστατέψουμε οπότε τα ζυγίζει ο καθένας μας και κάνει ότι καλύτερο μπορεί.
Μην τρελαίνεστε όμως , ξεκινάμε οτι μια βασική απολύτως απαραίτητη προστασία παρέχουν και σταδιακά ανεβαίνει , ναι, πολλές φορές αναλογικά με τα χρήματα
(ακόμα και το MIPS , όσο φθηνό και να είναι, κοστίζει έξτρα)

Εμένα δεν μ'αρέσει που βλέπω ακόμη άτομα χωρίς κράνος (δε μιλάμε καν για υπόλοιπο εξοπλισμό) , ειδικά νέα παιδιά στα χωριά της περιοχής μου όταν τα κράνη πλέον δεν ξεκινούν απο απαγορευτικές τιμές.

Πολύ όμορφο σχόλιο.
Ένα από τα βασικά στοιχεία που "γεννούν" ή αν θέλετε συγκρατούν τους αναβάτες στο πλαίσιο της ασφάλειας είναι η άνεση που δεν αναφέρθηκε καθόλου.

Έτσι ένα ανοιγόμενο κράνος που χρησιμοποιείται από κάποιον διότι το διευκολύνει στην εργασία του είναι πολύ πιο ασφαλές από ένα full face που δυσκολεύει τη ζωή του και στο τέλος δε θα χρησιμοποιείται. Αυτό μπορεί να φαίνεται σαν στερεότυπο όταν συζητάμε για ασφάλεια όμως τελικά σημασία έχει η πραγματικότητα της ζωής διότι εκεί όλα βασίζονται στη πρακτικότητα. Οπότε πολύ ωραίες όλες οι πληροφορίες και σημαντικές και σίγουρα ενισχύουν και χτίζουν αντιλήψεις παραμένουν όμως στη σφαίρα της θεωρίας. Μια βόλτα στους δρόμους το αποδεικνύει.

Διάβασα κάποια πράγματα για την εξέλιξη στη παθητική ασφάλεια στο κόσμο του αυτοκινήτου και μια κριτική για αυτά που συμβαίνουν στο κόσμο της μοτοσυκλέτας με κύριο αντικείμενο το 20ετές πάγωμα των προδιαγραφών 22.05 στα κράνη. Ο τρόπος που δόθηκε το παράδειγμα ήταν εντελώς άστοχος καθώς αντίστοιχες εξελίξεις έχουν συμβεί και στον κόσμο της μοτοσυκλέτας. Δεν είναι δυνατόν να λέμε ζώνες, αερόσακοι (1-2-3....9), esp VS κράνος.... είναι αστείο. Το κράνος δεν είναι ΤΟ ΜΟΝΟ παθητικό μέσο ασφάλειας που έχουμε.

EDIT: Σε συνέχεια της τελευταίας μου παραγράφου θέλω να προσθέσω (μιας που τώρα είμαι σε υπολογιστή και σιχαίνομαι το πληκτρολόγιο του κινητού). Όπως στα αυτοκίνητα η παθητική ασφάλεια δεν έχει περιοριστεί στις ζώνες έτσι και στις μοτοσυκλέτες δεν έχει περιοριστεί μόνο στα κράνη, έχουν προστεθεί πολλά άλλα πράγματα.

Σήμερα εκτός από τα κράνη έχουμε γιλέκα με αερόσακους και μπουφάν με αερόσακους. Έχουμε προστασίες αυχενικής χώρας. Έχουμε καλύτερα φώτα. Έχουμε ένα σκασμό ηλεκτρονικά βοηθήματα τα οποία πλέον ξεπερνούν κατά πολύ αυτά των αυτοκινήτων. Πριν από 20 χρόνια ελάχιστες μοτοσυκλέτες είχαν ABS, σήμερα έχουμε και Cornering ABS, έχουμε αισθητήρες κλίσης, έχουμε Traction Control, Cruise Control, Drive Modes για κάθε συνθήκη οδήγησης, Anti-wheelie, Ενεργητικές αναρτήσεις. Πολλά από αυτά επίσης ανήκουν στην παθητική ασφάλεια και άλλα στην ενεργητική. Όλα αυτά είναι πολύ χρήσιμα για τον μέσο οδηγό.
Επιπλέον έχουμε πολύ καλύτερη και τεχνολογικά εξελιγμένη ένδυση. Έχουμε καλύτερα γάντια (ακόμη και θερμαινόμενα), καλύτερες μπότες πιο εργονομικές και με μεγαλύτερα στάνταρτς ασφαλείας. Είμαι σίγουρος ότι ξεχνάω και κάποια ακόμη...
Όλα αυτά τι είναι, δεν συμμετέχουν στη καλύτερη ασφάλεια μας; Απλά συνηθίζουμε να τα ξεχνάμε.

Ilias_83
15/05/2022, 20:41
Εγώ μάλλον το μάτιασα το δικό μου NXR2 για να αλλάξω θέμα.
Έχει ξεκινήσει και κάνει ένα σπαστικό τσίκι τσίκι σε κάθε κούνημα του κεφαλιού.

Μέχρι τώρα ξέρω τα εξής. Το κάνει με μπαλακλάβα και χωρίς. Είτε με ανοιχτούς είτε με κλειστούς τους αεραγωγούς, όπως επίσης και με ανοιχτή η κλειστή τη ζελατίνα.
Ο θόρυβος είναι σαν να χτυπάνε μυγάκια συνεχώς πάνω του...
Το κάνει σίγουρα το κράνος γιατί το NXR (όχι 2) της κοπέλας μου που φόρεσα (ίδιο νούμερο με το δικό μου) δεν κάνει κιχ.

Δοκίμασα χωρίς καθόλου ζελατίνα να δω αν φταίει αυτό (αλλά ο θόρυβος ήταν αρκετός και δεν μπόρεσα να καταλάβω - μπορεί και να μην το έκανε)
Λίπανα τα λάστιχα της ζελατίνας (το κράνος είναι αγορασμένο Δεκέμβριο του 21 - δεν είμαι σίγουρος πως χρειαζόταν) και πάλι το κάνει...

doctoras
15/05/2022, 22:06
Εγώ μάλλον το μάτιασα το δικό μου NXR2 για να αλλάξω θέμα.
Έχει ξεκινήσει και κάνει ένα σπαστικό τσίκι τσίκι σε κάθε κούνημα του κεφαλιού.

Μέχρι τώρα ξέρω τα εξής. Το κάνει με μπαλακλάβα και χωρίς. Είτε με ανοιχτούς είτε με κλειστούς τους αεραγωγούς, όπως επίσης και με ανοιχτή η κλειστή τη ζελατίνα.
Ο θόρυβος είναι σαν να χτυπάνε μυγάκια συνεχώς πάνω του...
Το κάνει σίγουρα το κράνος γιατί το NXR (όχι 2) της κοπέλας μου που φόρεσα (ίδιο νούμερο με το δικό μου) δεν κάνει κιχ.

Δοκίμασα χωρίς καθόλου ζελατίνα να δω αν φταίει αυτό (αλλά ο θόρυβος ήταν αρκετός και δεν μπόρεσα να καταλάβω - μπορεί και να μην το έκανε)
Λίπανα τα λάστιχα της ζελατίνας (το κράνος είναι αγορασμένο Δεκέμβριο του 21 - δεν είμαι σίγουρος πως χρειαζόταν) και πάλι το κάνει...

μήπως μπήκε κάποιο αντικείμενο απο τους αεραγωγούς? να το φυσούσες με πεπιεσμένο αέρα μαλακά να το πετάξει έξω? Διαφορετικά πήγαινε το στο μαγαζί που το πήρες έχει εγγύηση

Ilias_83
17/05/2022, 19:51
Για την ιστορία σήμερα πέρασα από το κατάστημα από όπου το πήρα. Τα παιδιά εκεί παραξενεύτηκαν που ακούω τρίξιμο σε Shoei αρχικά. Μετά από αρκετή ώρα ψάξιμο καταλήξαμε πως είναι ο θόρυβος από τα μαξιλαράκια της επένδυσης που τρίβονται στην πολυστερίνη. Όσο το φοράω μπορεί να στρώσει όπως κατάλαβα ή μπορεί και όχι δυστυχώς.

Dr.Monty
18/05/2022, 12:51
Δλδ κανει τον θορυβο μπροστα τους και σου ειπαν αν εισαι τυχερος μπορει ο θορυβος να φυγει? Μαλάκες ειναι? Εγω θα τους έλεγα οτι έσκασα 500 και δεν με ενδιαφερει αν ειναι πολυστερινη ή χολιστερίνη. Απλά ΔΕΝ θελω να ακουω τσικι τσικι

doctor_john
18/05/2022, 13:27
Είναι πολύ καθαρό και κολλά* ελαφρά το συνθετικό.
Βάλε μια σταλιά ταλκ ενδιάμεσα.

Αν βλέπεις το σημείο και είναι πολύ γυαλιστερό, τρίψε το με λίγο scotch Brite να ματαρει.

*σαν να βεντουζαρει σε μικρά σημεία, όπως τρίζουν τα πιάτα με το δάκτυλο.

Ilias_83
18/05/2022, 15:49
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι πως έκανα πολλά τεστάκια να δω από που προέρχεται ο θόρυβος. Γιατί ναι μεν το γρατζούνισμα της επένδυσης ακούγεται σε απότομες μετατοπίσεις, αλλά αυτός ο ήχος ακούγεται και στις μικροδονήσεις του κεφαλιού μου πάνω στη μηχανή. Εκτός μηχανής ακούγεται πιο δύσκολα. Έβγαλα αεραγωγούς πλαστικά ζελατίνες τα πάντα για να δω αν είναι κάτι τέτοιο. Χωρίς ζελατίνα δεν ακούω κάτι, αλλά είναι συνολικότερα πολύς ο θόρυβος για να καταλάβω. Με ζελατίνα και χωρίς αερογωγούς ακούγεται σίγουρα. Βασικά είχα εστιάσει σε αυτά τα σημεία που θα δείτε στις φωτογραφίες μιας και από εκεί δείχνει να έρχεται ο ήχος. Έλεγα αρχικά μήπως στα σπασίματα της πολυστερίνης κάνει Τσικ Τσικ η επένδυση. Επίσης σκεφτόμουν να παρεμβαλω ένα κομμάτι ύφασμα να δω αν θα σταματήσει ο θόρυβος.
Αν σταματούσε ίσως χρειαζόμουν πιο παχιά κεντρική επένδυση.
Σε κάθε περίπτωση η όλη φάση με έχει απογοητεύσει δυστυχώς τόσο που σκεφτόμουν απλά να πάρω ένα Arai Quantic (έτσι και αλλιώς ανάμεσα στα δύο ήμουν)
https://i.postimg.cc/KYmSXk12/helmet1.jpg
https://i.postimg.cc/1tzktk07/helmet2.jpg

doctoras
18/05/2022, 18:45
δεν ξέρω ποσο το χρησιμοποίησες, τώρα το πήρα εκανα και ενα 300ρι σε ταξιδι δεν κάνει ούτε τσικ ούτε τσουκ, εγώ θα έλεγα να πάς στο κατάστημα και να απαιτήσεις αντικατάσταση στην εγγύηση.

στις εγγυήσεις γράφει το παρακάτω
Your SHOEI helmet, while owned by you and subjected to normal use, is warranted to be free of defects in material and workmanship for a period of five (5) years from the date of your purchase and seven (7) years from date of manufacture (found on the inside of the helmet).

Εναλλακτικά
κάνε E-Mail: info@shoei.de
https://www.shoei-europe.com/imprint/
και μετέφερε τους τα όλα (ενδέχεται να χρειάζεται να κάνεις registration το κράνος) θα σου το αλλάξουν δεν γίνεται διαφορετικά

Ilias_83
18/05/2022, 20:50
Βασικά το χρησιμοποίησα περίπου 78 ώρες (2800χλμ) βάση του trip computer της μηχανή μου.
Φαντάζομαι πως δεν μετράει στο trip την ώρα που είσαι σταματημένος οπότε να βάλουμε και ένα 50% πάνω σε αυτό.
Η αλήθεια είναι πως στην αρχή και σε εμένα δεν έκανε κιχ και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος. Ξεκίνησε πριν λίγες μέρες, χωρίς να πέσει ή να χτυπηθεί και έκτοτε με έχει τρελάνει.

Έστειλα ένα e-mail στην Shoei αναφέροντας την όλη ιστορία και καταλήγοντας πως όχι μόνο δεν βρίσκω τον θόρυβο φυσιολογικό, αλλά αντιθέτως θεωρώ πως είναι επικίνδυνος, αφού δεν μπορείς να συγκεντρωθείς στην οδήγηση και φυσικά κάνεις πονοκέφαλο μετά από κάποια ώρα πάνω στη μηχανή.
Θα περιμένω απάντηση και θα ενημερώσω...

basilis_k6
18/05/2022, 21:15
τα μαξιλαρια δεν ακουμπανε το eps νομιζω. μπορεις να αναπαραγεις τον ηχο χωρις το κεφάλι σου μεσα? μετα χερια δηλαδη?

Ilias_83
18/05/2022, 22:30
Όχι όσο έχω την επένδυση πάνω.
Αν ωστόσο περάσω τα χέρια μου από τις επιφάνειες που βλέπεις πιο πίσω στις φωτογραφίες που έχω βάλει, δημιουργείτε ένας παρόμοιος ήχος. Δεν λέω ίδιος καθώς άλλο το να το έχεις πάνω στο κρανίο σου και άλλο να το ακούς από μακριά...

Vassilis
22/05/2022, 12:50
Ασχετο, ψωνισε η κοπελα εχθες Shark Spartan 1.2 Carbon. Φαινεται πολυ τιμιο κρανος.

Ilias_83
24/05/2022, 19:46
Για την ιστορία ο θόρυβος νομίζω πως χειροτερεύει και πάει.
Ωστόσο μετά την επικοινωνία μου με την Shoei το e-mail πήγε με προώθηση στον εδώ αντιπρόσωπο που μου απάντησε απευθείας. Δυστυχώς στην σελίδα της Shoei δεν αναφέρεται ο Έλληνας αντιπρόσωπος καθόλου. Θα είχα αποφύγει τόσο την αγωνία, όσο και τις δοκιμές. Σήμερα πήγα το κράνος από εκεί για έλεγχο. Ήταν πολύ ευγενικοί, εξέτασαν ώρα το κράνος ενώ δοκίμασαν κάποιες επιδιορθώσεις μήπως και λύσουν το ζήτημα. Όταν μου το παρέδωσαν μου είπαν πως λογικά δεν έχουν λύσει το θέμα και αν το ξανακάνει θα το στείλουν στην Shoei. Μιλήσαμε εκ νέου μόλις επέστρεψα από το μαγαζί στο σπίτι μου και πλέον περιμένω τηλέφωνό τους για να πάω το κράνος μου εκεί. Γενικά έμεινα πολύ ικανοποιημένος από τη στάση του αντιπροσώπου και ελπίζω πως με τον έναν ή τον άλλον τρόπο το ζήτημα θα λυθεί.
Θα ενημερώσω σίγουρα για την όποια εξέλιξη.

DRAKONET
24/05/2022, 21:31
Με τις νέες προδιαγραφές ECE 22-06...τι γινεται ??
Δεν διαβασα ολα τα ποστ εαν εχει αναφερθει.

Ψαξτο λιγο....

doctor_john
24/05/2022, 21:44
Είναι πολύ σύνηθες πάντως αν προέρχεται από γυαλιστερή επιφάνεια και σχεδον σίγουρο όταν έχεις φρεσκοβαμμενα πλαστικά που κουμπωνουν μεταξύ τους.

Οι λύσεις είναι σχετικά απλές ανάλογα το σημείο.
Μπορείς να βάλεις κερί γυάλισματος με πινελακι,
προσωπικά θα το χρησιμοποιούσα σαν πάστα συναρμογής σε κάθε ένωση πέρα από τις επιφάνειες τριβής.
Ταλκ με πιο μικρή διάρκεια τώρα που είναι καινούριο.
Να περιμένεις να λειτουργήσει αντίστοιχα η σκόνη που μαζεύεται στα σημεία.

Καθαρές λύσεις, τουλάχιστον οι δύο πρώτες, αρκετά φιλικές στα υλικά.

basilis_k6
24/05/2022, 21:48
Είναι πολύ σύνηθες πάντως αν προέρχεται από γυαλιστερή επιφάνεια και σχεδον σίγουρο όταν έχεις φρεσκοβαμμενα πλαστικά που κουμπωνουν μεταξύ τους.

Οι λύσεις είναι σχετικά απλές ανάλογα το σημείο.
Μπορείς να βάλεις κερί γυάλισματος με πινελακι,
προσωπικά θα το χρησιμοποιούσα σαν πάστα συναρμογής σε κάθε ένωση πέρα από τις επιφάνειες τριβής.
Ταλκ με πιο μικρή διάρκεια τώρα που είναι καινούριο.
Να περιμένεις να λειτουργήσει αντίστοιχα η σκόνη που μαζεύεται στα σημεία.

Καθαρές λύσεις, τουλάχιστον οι δύο πρώτες, αρκετά φιλικές στα υλικά.
μάλλον κακη κατασκευη ειναι. πιθανων να τριβετε το eps εσωτερικα οπως κουναει το κεφαλι. ισως τα στρωματα να μην ειναι κολλημενα σωστα.