PDA

View Full Version : Δοκιμασίες του διπλώματος



billcrack
06/05/2022, 15:41
καλησπέρα και από μένα, είμαι καινούργιος στο χώρο της μηχανής. Η Πρώτη φορά που ανέβηκα σε μηχανή ήταν προχθές που έκανα το πρώτο μάθημα οδηγησεις για δίπλωμα κατηγορίας Α.
Μου έδωσε ένα 125cc για αρχή. Όλες οι δοκιμασίες που έκανα μου φάνηκαν απλούστατες και αυτή με τους κώνους . Εκτός από αυτή που πρέπει να πας αργά στη λουρίδα με το χρόνο. Πρέπει να την έκανα περίπου 12 φορες και δεν κατάφερα ουτε 1 φορα να την κάνω σωστά . Τις περισσότερες φορές μου έφευγε δεξιά αριστερά η μηχανή. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει καμία τεχνική που μπορώ να δοκιμάσω γιατί εχω απογοητευτεί.

CorpseAlive
06/05/2022, 15:51
καλησπέρα και από μένα, είμαι καινούργιος στο χώρο της μηχανής. Η Πρώτη φορά που ανέβηκα σε μηχανή ήταν προχθές που έκανα το πρώτο μάθημα οδηγησεις για δίπλωμα κατηγορίας Α.
Μου έδωσε ένα 125cc για αρχή. Όλες οι δοκιμασίες που έκανα μου φάνηκαν απλούστατες και αυτή με τους κώνους . Εκτός από αυτή που πρέπει να πας αργά στη λουρίδα με το χρόνο. Πρέπει να την έκανα περίπου 12 φορες και δεν κατάφερα ουτε 1 φορα να την κάνω σωστά . Τις περισσότερες φορές μου έφευγε δεξιά αριστερά η μηχανή. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει καμία τεχνική που μπορώ να δοκιμάσω γιατί εχω απογοητευτεί.

Επανάληψη.
Στην αρχή μην προσπαθείς να πας αργά αλλά να κρατάς σταθερή πορεία.
Μετά σιγά σιγά άρχισε να ελατώνεις τις στροφές του κινητήρα δίνοντας λιγότερο γκάζι .
Μετά από ένα διάστημα που θα έχεις μάθει να ισορροπείς θα το πετύχεις με το σωστό γκάζι για να πιάσεις τον απαιτούμενο χρόνο.

THRESH
06/05/2022, 16:03
φαντάζομαι το 125 να μην έχει φάει καμιά στούκα περιποιημένη ? :lol:

μη σκας μωρέ, θα βγει, κάνε περισσότερη πρακτική

billcrack
06/05/2022, 16:17
φαντάζομαι το 125 να μην έχει φάει καμιά στούκα περιποιημένη ? :lol:

μη σκας μωρέ, θα βγει, κάνε περισσότερη πρακτική


xaaxax αυτο δεν το ξέρω , μου είχε βάλει όμως δευτέρα για να μην μπερδεύομαι μου είπε με τις ταχύτητες .
Και αναρωτιέμαι αν με πρώτη θα είχε καμία διαφορά.

McGyver
06/05/2022, 16:49
Χαλάρωσε τα χέρια σου.

johnstef33
06/05/2022, 17:18
Συγνώμη...125cc για δίπλωμα κατηγορίας Α???

billcrack
06/05/2022, 17:40
Δεν είχα ξανά οδηγήσει μηχανή και μου είπε να κάνω ένα - δυο μάθημα με αυτό για αρχή

Volpad
06/05/2022, 17:42
Χαλάρωσε τα χέρια σου.

και σφίξε τα πόδια σου στο ντεπόζιτο.

Vassilis
06/05/2022, 17:49
Εκτος απο χαλαρα χερια και σφιχτά ποδια, κοιταγε μακρια και δοκιμασε να εχεις λιγο πιο κοντα στο τιμονι το στηθος σου. Ο δασκαλος τι tips σου εχει δωσει;

billcrack
06/05/2022, 18:34
Πάνω κάτω αυτά , να κάθομαι λίγο μπροστά , να κοιτάω το τέλος της ευθείας και να έχω χαλαρά τα χέρια

Lioulios
06/05/2022, 18:36
Nα ξερεις πως οι περισσοτεροι εδω μεσα αν παρουν ενα άλλο μηχανακι απο αυτο που εχουν ,παιζει να μην καταφερουν το συγκεκρημενο με τις πρωτες προσπαθειες.
Οπως ακριβως σου ειπαν και οι απο πανω .
Απλα ρωτα με ποιο μηχανακι θα δωσεις και ξεκινα με αυτο .

Cin
06/05/2022, 19:32
Καλησπέρα κι από εμένα,
να ξέρεις κι εγώ είμαι ακριβώς στο ίδιο σημείο.
Πρώτη φορά με μηχανή για Άδεια Α, χωρίς προηγούμενη εμπειρία.
Κι εγώ έκανα το πρώτο μου μάθημα με 125 και μετά συνέχισα με ένα CB600F Hornet το οποίο φυσικά δεν είχε καμία σχέση με το προηγούμενο.
Τις ίδιες δυσκολίες αντιμετωπίζω κι εγώ αλλά είμαι βέβαιος ότι με την εξάσκηση όλα θα πάνε καλά.
Στο 600 βέβαια με πρώτη και χωρίς γκάζι αλλά μόνο συμπλέκτη είσαι εντάξει.
Δοκίμασε αν θες και το πίσω φρένο, όχι το μπροστά!
Όσο για tips, κι εγώ ακολουθώ ό,τι ήδη γράφτηκε και απλά φροντίζω το βάρος μου να πέφτει χαμηλά κι όχι στα χέρια μου, ώστε να είναι χαλαρά.
Καλά μαθήματα, και να δεις που όλα θα πάνε καλά στο τέλος.

Lioulios
06/05/2022, 20:07
Εγω οποτε εδινα , ελεγα ....
"τοσοι χαζοι οδηγανε και πηραν το διπλωμα εγω δεν θα το παρω ? "

..και ξαναπιανα το καλαμακι του καφε και συνεχιζα χωρις αγχος

Nitse3
06/05/2022, 20:52
Στα μεγάλα νομίζω όλες οι σχολές οδηγών έχουν το ρελαντί πολύ ψηλά για να σε διευκολύνουν αυτούς τους ελιγμούς αφού πρακτικά δεν χρειάζεται να δώσεις καθόλου γκάζι.

phovos
06/05/2022, 23:05
Καλησπέρα κι από μένα, έδωσα πριν λίγους μήνες για Α, το αργό με δυσκόλευε πολύ αλλά practice makes perfect. Με υπομονή και επιμονή μαθαίνεις όσο δύσκολο κι αν φαίνεται στην αρχή. Προσωπικά με βοήθησαν αυτά που είπαν οι προλαλησαντες, σφιχτά πόδια στο ντεπόζιτο, χαλαρά χέρια κλπ. Αυτά θα τα πετύχεις ακόμη καλύτερα όταν εξοικειωθείς περισσότερο με τη μηχανή.

billcrack
14/05/2022, 10:15
καλημέρα,
για να κάνω μια ενημέρωση για κάποιον που μπορεί να το διαβάσει, σήμερα που γράφω εχω κάνει πλέον 4 μαθήματα από 1.30 ωρα το καθένα και κάνω το αργο 6 στις 7 φορες σωστά χωρίς να πατήσω γραμμή. Είμαι σίγουρος ότι με 2-3 μαθήματα ακόμα θα είμαι μια χαρά.

zannisvel
14/05/2022, 11:03
Σφίξε τα πόδια σου στο τεπόζιτο (όχι πολύ αλλά να εφάπτονται καλά και να είσαι ένα σώμα με τη μηχανή)
Χαλάρωσε τα χέρια στο τιμόνι
Κοιτά στον ορίζοντα (ένα σημείο στην ευθεία και όχι τη γραμμή που προσπαθείς να μείνεις)

Vassilis
14/05/2022, 11:29
καλημέρα,
για να κάνω μια ενημέρωση για κάποιον που μπορεί να το διαβάσει, σήμερα που γράφω εχω κάνει πλέον 4 μαθήματα από 1.30 ωρα το καθένα και κάνω το αργο 6 στις 7 φορες σωστά χωρίς να πατήσω γραμμή. Είμαι σίγουρος ότι με 2-3 μαθήματα ακόμα θα είμαι μια χαρά.

Μπραβο! Με το 125 ο χρονος βγαινει πολυ ευκολα, με την 600 υπολογισε οτι πρεπει να κρατας σταθερα 6-7 χλμ. Από την αλλη, με την μεγαλυτερη μηχανη ειναι πιο ευκολο να μεινεις μεσα στις γραμμες