PDA

View Full Version : Περι Θερμοκρασιασ ...



kapeos
15/03/2004, 22:21
ΚΑΛΗΣΠΕΡΙΖΩ ΤΟ FORUM.

ΕΧΩ ΜΙΑ AFRICA '99 RD07. Η 1η AFRICA ήταν '92 ΜΟΝΤΈΛΟ RD04.

ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ, ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΨΕΙ Ο ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ. ΤΗΝ ΜΟΤΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΟΝΟ ΧΕΙΜΩΝΑ. Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΙ ΑΝΑΒΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ.

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ Η ΜΟΤΟ ΚΑΠΟΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ Ή ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΚΑΠΕΟΣ:wave2:

gmakris
23/03/2004, 21:09
Και δεν χαιρεσαι?

Παντως εκτος της καταστασης του κινητηρα το θεμα εχει σχεση με το λαδι που εχεις, αλλα και την αναλογια μεταξυ ψυκτικου /νερου στο ψυγειο σου
Οσο η αναλογια ανεβαινει σε νερο η απαγωγη της θερμοκρασιας ειναι καλυτερη!

Δεν ειναι τυχαιο που πολλοι αγωνιζομενοι βαζουν μονο νερο (χωρις καθολου αντιψυκτικο) στα ψυγεια τους!

periklisk
23/03/2004, 22:56
Το σκέτο νερό αν δεν είναι αποσταγμένο μπορεί να δημιουργήσει υδρόλυση στη τρόμπα και να την κάνει σουρωτήρι!!!

gmakris
24/03/2004, 09:49
Ενοειται Περικλη!

Μονο αποσταγμενο ή ακομη καλυτερα εαν βρεις WaterWetter το οποιο θεωρειται το καλυτερο για την χρηση αυτη (Δεν ξερω εαν υπαρχει oμως στην Ελλαδα)

http://www.redlineoil.com/redlineoil/wwti.htm ;)

periklisk
24/03/2004, 10:21
Καλημέρα! Δεν το έχω ψάξει για να είμαι ειλικρινής γιατί δεν είχα ποτέ προβλήματα με τη θερμοκρασία....

Στο μέσο του θερμόμετρου ανάβει το βεντιλατέρ και μένει εκεί.....

Θα το κοιτάξω πάντως... καλό είναι ότι μαθαίνεις....

kapeos
29/03/2004, 16:43
ΕΠΙΔΗ ΤΟ ΜΟΤΟ ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Ο ΤΡΟΜΠΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΕΒΑΖΕ ΒΑΛΕΙ ΝΕΡΟ Ή ΠΑΡΑΦΛΟΥ.ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΞΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΦΛΟΥ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΑΡΑΦΛΟΥ.

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΕΩ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΕΛΤΩΣΑΝ ΚΑΤΙ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ Ή ΣΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟ '99ΑΡΙ ΟΠΩΣ ΤΟ '92ΑΡΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ.:rotflmao: