PDA

View Full Version : Παπίκιο (1.510m)-Ανατολική Ροδόπη 1-5-2022



billy84
06/05/2022, 19:51
Για ακόμη μια φορά ο καιρός την Κυριακή έδινε βροχές σχεδόν σε όλα τα ορεινά της Ελλάδας. Υπήρχε όμως ένα σημείο βόρεια και ανατολικά στον χάρτη στο οποίο ήταν καθαρός. Υπήρχε ένα μικρό πρόβλημα, αυτό το σημείο απείχε σχεδόν 750km απο μένα. Το βουνό εκεί δεν ήταν απο τα εύκολα, είχε 600m υψομετρικής διαφοράς. Με πρόχειρους υπολογισμούς χωρίς απρόοπτα, θα χρειαζόμουν τουλάχιστον 3,5 ώρες για να πατήσω στην κορυφή του και να κατέβω ξανά κάτω.

Κάποια χρόνια πριν θα θεωρούσα εντελώς τρελό ένα τέτοιο εγχείρημα. Εντελώς εκτός πραγματικότητας έτσι όπως την είχα στο μυαλό μου. Όμως τα μαθηματικά δεν κάνουν λάθος. Οι υπολογισμοί μου έδειχναν ότι μπορεί να γίνει. Σίγουρα σχεδίαζα μια απολύτως υπερβατική εξόρμηση αλλά θα μπορούσε να επιτευχθεί... αν φυσικά δε συναντούσα κάποιο απρόοπτο στο βουνό, κάτι που δε θα μπορούσα ποτέ να γνωρίζω. Είναι απο τα υποχρεωτικά ρίσκα που συνοδεύουν τις εξορμήσεις μου.

Τις τελευταίες 3 μέρες προετοιμαζόμουν ψυχολογικά και έτρωγα όσο πιο καλά μπορούσα. Είχαν περάσει λίγες βδομάδες απο την τελευταία καλή ανάβαση. Έπρεπε να είμαι σε άριστη πνευματική κυρίως κατάσταση. Είναι κάτι απαραίτητο για να βγει με ασφάλεια μια τέτοια εξόρμηση. Αν για οποιοδήποτε λόγο ένιωθα ότι δε μπορώ να την κάνω, αυτομάτως θα έχανα δια βίου τη δυνατότητα να μπορώ να κάνω παρόμοιες εξορμήσεις. Έτσι πάνε αυτά...




435655




Ο ουρανός λόγω της γενικότερης αστάθειας μου έδωσε πανέμορφες εικόνες στο ύψος της λίμνης Βόλβης. Η εγνατία απο εκεί και μετά αρκετά ενδιαφέρουσα, καμία σχέση με τις βαρετές ευθείες απο Λάρισα και πάνω.




435656







https://www.youtube.com/watch?v=gqR91XAlee8

billy84
06/05/2022, 19:52
Απο τη Νέα Καρβάλη συνέχισα λίγο στην παλιά εθνική οδό για Ξάνθη μέχρι το ύψος της Γραβούνας όπου ξαναμπήκα στην Εγνατία. Στις αρχές του 20ού αιώνα, η Γραβούνα είχε μουσουλμανικό πληθυσμό, ενώ μετά την ανταλλαγή πληθυσμών μεταξύ Ελλάδας-Τουρκίας, απέκτησε αμιγώς ελληνικό πληθυσμό, μετά την εγκατάσταση 124 προσφυγικών οικογενειών





https://www.youtube.com/watch?v=7ot9JOX_anc

billy84
06/05/2022, 19:54
Μετά απο λίγη ώρα έφτασα στην Κομοτηνή και απο εκεί συνέχισα τον επαρχιακό δρόμο μέχρι τα Θάμνα, στις παρυφές του Παπίκου όρους.




https://www.youtube.com/watch?v=MCD2iyli9II





Μόλις έφτασα στο κέντρο του χωριού αντίκρισα μια παντελώς άγνωστη εικόνα σε μένα.





435657






Αντι για τη συνηθισμένη εκκλησία που συναντάμε στα χιλιάδες χωριά της Ελλάδας εδώ υπάρχει Τζαμί. Μουσουλμάνοι λοιπόν οι κάτοικοι του χωριού οι οποίοι καλλιεργούν κυρίως κεράσια. Πομάκοι. Και οι 3 χώρες που συνορεύουν τους έχουν διεκδικήσει στο παρελθόν, η Τουρκία ακόμα τους διεκδικεί με διάφορα τεχνάσματα. Τι είναι λοιπόν? Έλληνες? Βούλγαροι μιας και μιλούν μια βουλγάρικη διάλεκτο?
Τούρκοι?

Λένε ότι αν πας και ρωτήσεις 3 ανθρώπους τυχαία εκεί μπορεί να λάβεις 3 διαφορετικές απαντήσεις. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Το σίγουρο είναι ότι σαν χώρα κάναμε σοβαρά λάθη στο παρελθόν φοβούμενοι τους Βούλγαρους και αφήσαμε να τους πάρουν οι Τούρκοι στην αγκαλιά τους. Τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος τους.

billy84
06/05/2022, 19:58
Είχαν περάσει 6 ώρες απο τη στιγμή που έβαλα μπροστά και χρειάστηκα άλλα 30 λεπτά για να φτάσω βαθύτερα στο Παπίκιο μέσω μιας πανέμορφης χωμάτινης διαδρομής 13ων χιλιομέτρων. Το πραγματικό ταξίδι μου είχε ξεκινήσει και ήταν για ακόμη μια φορά βγαλμένο απο όνειρο...




https://www.youtube.com/watch?v=SIV1KdWUmDs






Αρχικά πέρασα απο ένα καταπληκτικό πευκοδάσος





435658






Σε αυτό το σημείο βρισκόταν η αφετηρία μου για το ''όρος του Θεού'' (Despot Dag) όπως αναφέρεται στα βάθη των αιώνων. Πιο σύγχρονες ονομασίες του είναι το Παπίκιο ή Αητόβουνο (Καρταλ Νταγκ)





435659






Απέραντο πράσινο...





435660





Σε τόσο χαμηλό ύψος ήταν αναμενόμενο να κινηθώ αρκετά σε δασωμένα κομμάτια.




435661






Εκπληκτικά δέντρα με τις ρίζες να βρίσκονται και πάνω απο το έδαφος και να σχηματίζουν διάφορα σχέδια.




435662





Το δάσος πύκνωνε σιγά σιγά και τα χρώματα ήταν ασύλληπτα!




435663





Με λίγη φαντασία το δέντρο μοιάζει με αυτά στο Lord of the rings





435664

billy84
06/05/2022, 20:01
Μεθυστικές εικόνες απο το δάσος!




435665





435666





Συνδυασμός Φθινοπώρου με τα πεσμένα φύλλα αλλά και άνοιξης όταν κοιτούσα ψηλά




435667





Είχα ξετρελαθεί με τις ρίζες που έμοιαζαν με πόδια!





435668





Έχοντας κερδίσει αρκετό ύψος και χαζεύοντας τη θέα ανατολικά προς Κομοτηνή και Τουρκία.




435669





Σε μερικά δέντρα υπήρχαν χαραγμένες κάποιες λέξεις, ονόματα πιθανώς. Σίγουρα όχι ελληνικά πάντως...





435670





Ζούγκλα




435671






Απο ένα ύψος και πάνω υπάρχουν εκτεταμένα ξέφωτα




435672





Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτή η εικόνα είναι χαρακτηριστική της Ροδόπης.





435673






Στον κάμπο διακρίνεται η Κομοτηνή





435674

billy84
06/05/2022, 20:06
Κατά τους βυζαντινούς χρόνους, ιδίως τον 11ο και 12ο αιώνα το Παπίκιο υπήρξε σημαντικό μοναστικό κέντρο της Θράκης με περίπου 300 μοναστήρια. Πρόκειται για μια απο τις μεγαλύτερες μοναστικές πολιτείες του Βυζαντίου προγενέστερη απο αυτήν του Αγίου Όρους. Για αυτό το έλεγαν και '' Βουνό του Θεού''.




435675





Το δάσος σε αυτό το σημείο ξεκινά και αλλάζει μορφή





435676





Κοιτώντας προς τα πίσω.





435677




435678






Σε αυτό το σημείο υπάρχουν κάποιοι μεγάλοι βράχοι οι οποίοι πρέπει να παρακαμφθούν απο δεξιά.





435679






Μοναδικές εικόνες απο αυτά τα αγέρωχα δέντρα






435680






Εδώ είναι όντως μια φθινοπωρινή εικόνα





435681






Στα τελευταία καραφλά βραχώδη σημεία του Παπίκιου





435682





Σε οπτική επαφή με την κορυφή πια.





435683





Και απο αυτή τη ράχη μπορεί να γίνει προσέγγιση της κορυφής αλλά ξεκινάει απο αρκετά μακριά και χρειάζεται ακόμα περισσότερο χρόνο.





435684

billy84
06/05/2022, 20:10
Λίμνη Βιστωνίδα στο βάθος!




435685






Λίγα μέτρα απομένουν για την κορυφή. Δε θυμάμαι ποτέ να έχω πλησιάσει τόσο μια φάσα. Και εδώ ήταν 4 παρακαλώ!




435686





Στην κορυφή του Παπικίου όρους μετά απο 1 ώρα και 40 λεπτά. Ανέβηκα πολύ ταχύτερα απο όσο υπολόγιζα. Μέχρι εδώ ένιωθα λες και είχα έρθει σε ένα βουνό της Εύβοιας, εντελώς ξεκούραστος. Η υπερένταση με έκανε να ξεχνάω απο που ξεκίνησα. Το αστείο ήταν ότι σε αυτό το σημείο βρισκόμουν ακριβώς στα μισά.





435687






Και όπως κυνικά είχε πει ο γιος του Μάλορυ, του 1ου άνθρωπου που μάλλον πάτησε στην κορυφή του Έβερεστ αλλά δε γύρισε ποτέ '' αν δε γυρίσεις όρθιος είναι σαν να μην πήγες ποτέ στην κορυφή'' . Αντιλαμβάνομαι την πικρία του και το πως το εννοούσε αλλά φυσικά διαφωνώ καθέτως. Αν τελικά πάτησε το πόδι του στην κορυφή και το έκανε όσο ήταν ζωντανός τότε η ιστορία του έγραψε. Και ας πέθαινε μετά απο ένα δευτερόλεπτο...




435688





435689






https://www.youtube.com/watch?v=61OdIZK7oTk

billy84
06/05/2022, 20:13
Μόλις επέστρεψα στο σημείο που ξεκίνησα έφαγα κάτι ελαφρύ. Καμιά ώρα μετά επιστρέφοντας το σώμα μου ξεκινούσε να αντιλαμβάνεται τι είχε κάνει μέχρι εκείνη την ώρα. Πλέον δε μπορούσα να το κοροϊδεψω τόσο εύκολα. Το ευτυχές ήταν ότι πρόλαβα να φτάσω στη Λάρισα με μια ώρα φωτός να απομένει, έτσι μπήκα για Φάρσαλα και γλίτωσα το βαρετό κομμάτι της νέας εθνικής μέχρι τη Λαμία. Αυτό το κομμάτι με ''ξεκούρασε'' ψυχολογικά μπορώ να πω. Εκεί αντίκρισα για ακόμα μια φορά μοναδικές εικόνες που ήταν συνδυασμός της γενικότερης αστάθειας του καιρού με τα απέραντα καταπράσινα λιβάδια τύπου Highlands.




https://www.youtube.com/watch?v=Af2IKNKP6Ic&t=3s





Τι άλλο να πω...




435690





435691











Και κάπως έτσι ακόμα μια υπερβατική εξόρμηση τελείωσε. Προφανώς θα μείνει και αυτή χαραγμένη για πάντα στη μνήμη μου. Είναι απο αυτές που δεν ξεχνιούνται ποτέ. Απο αυτές που ίσως θα αναπολώ λέγοντας ''Τι έκανα ο τρελός τότε?'', όταν κάποτε θα μου φαίνεται μακρινή μια βόλτα λίγο εκτός Αθηνών. Θα έρθει και αυτή η στιγμή κάποτε, μπορεί και όχι. Κανείς δεν ξέρει...




Πάντα όρθιοι!:beer:

katsar
06/05/2022, 21:53
Μπράβο ,πολύ όμορφες φωτογραφίες και υλικό για σκέψεις όπως πάντα !

STF
06/05/2022, 22:35
Για να καταλάβω, όταν λές εξόρμηση εννοείς ημερήσια εξόρμηση η συγκεκριμένη;


:beer: :a20:

Pew
06/05/2022, 22:37
Απαιχτος οπως παντα!!! :beer:

Μονοημερη μεχρι Κομοτηνη και πισω ...!! :smokin:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/05/2022, 05:26
Είσαι τρελός :eek:

vagelis78
07/05/2022, 05:49
Μπράβο φίλε.

Bowleno
07/05/2022, 05:51
-"Βασίλη, που πας παιδί μου;"
-"να μωρέ, δω δίπλα να πιω έναν καφέ"
-"που;"
-"Κομοτηνή!"

:lol:

Εγώ θα σταθώ στην τελευταία παράγραφο και θα σου ευχηθώ η στιγμή αυτή να μην έρθει ποτέ!

Πάντα όρθιος και πάντα τέτοια!:beer:

azar41
07/05/2022, 08:37
Φοβερή εξόρμηση,υπέροχες εικόνες,μου έκανε εντύπωση που στα ψηλά δεν έχει ακόμη άνοιξη,τα δέντρα είναι γυμνά,τα πουλιά θα έλεγα οτι μοιάζουν με πέρδικες,μάλλον εκτροφείου αφου σε άφησαν να πλησιάσεις,καλή συνέχεια,μάζευε αναμνήσεις όσο μπορείς!

PaNick67
07/05/2022, 09:37
Εισαι τρελος!

Αλλα ωραιος τρελος! :beer:


Οσο γι' αυτο:

Και όπως κυνικά είχε πει ο γιος του Μάλορυ, του 1ου άνθρωπου που μάλλον πάτησε στην κορυφή του Έβερεστ αλλά δε γύρισε ποτέ '' αν δε γυρίσεις όρθιος είναι σαν να μην πήγες ποτέ στην κορυφή'' . Αντιλαμβάνομαι την πικρία του και το πως το εννοούσε αλλά φυσικά διαφωνώ καθέτως. Αν τελικά πάτησε το πόδι του στην κορυφή και το έκανε όσο ήταν ζωντανός τότε η ιστορία του έγραψε. Και ας πέθαινε μετά απο ένα δευτερόλεπτο...
ειχε δικιο ο υιος Μαλορι.
Αν δεν γυρισεις να πεις την ιστορια σου οπως την εζησες χανεται η αξια της.

billy84
07/05/2022, 12:12
Μπράβο ,πολύ όμορφες φωτογραφίες και υλικό για σκέψεις όπως πάντα !


Σε ευχαριστώ φίλε να είσαι καλά! :beer:



Για να καταλάβω, όταν λές εξόρμηση εννοείς ημερήσια εξόρμηση η συγκεκριμένη;


:beer: :a20:


Ναι πάντα μονοήμερες είναι οι εξορμήσεις μου εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων στα δάχτυλα του ενός χεριού! :beer:





Απαιχτος οπως παντα!!! :beer:

Μονοημερη μεχρι Κομοτηνη και πισω ...!! :smokin:


Να είσαι καλά αδερφέ! Πάντα όρθιος!


Είσαι τρελός :eek:

Το ακούω συχνά και δεν ξέρω γιατί!:bawl: Υπόψιν ετοιμάζομαι για κάτω πολύ σύντομα. :cool:




Μπράβο φίλε.



Να είσαι καλά Βαγγέλη!:beer:

gaslion
07/05/2022, 12:18
Ξεπέρασες τον εαυτό σου φίλε!

billy84
07/05/2022, 12:29
-"Βασίλη, που πας παιδί μου;"
-"να μωρέ, δω δίπλα να πιω έναν καφέ"
-"που;"
-"Κομοτηνή!"

:lol:

Εγώ θα σταθώ στην τελευταία παράγραφο και θα σου ευχηθώ η στιγμή αυτή να μην έρθει ποτέ!

Πάντα όρθιος και πάντα τέτοια!:beer:


Σε ευχαριστώ φίλε να είσαι καλά!!!:beer:


Εντάξει μια γκαζιά είναι η Κομοτηνή δεν είναι τίποτα!:lol:







Φοβερή εξόρμηση,υπέροχες εικόνες,μου έκανε εντύπωση που στα ψηλά δεν έχει ακόμη άνοιξη,τα δέντρα είναι γυμνά,τα πουλιά θα έλεγα οτι μοιάζουν με πέρδικες,μάλλον εκτροφείου αφου σε άφησαν να πλησιάσεις,καλή συνέχεια,μάζευε αναμνήσεις όσο μπορείς!


Να είσαι καλά φίλε! Όντως οι εικόνες στα ψηλά ήταν χειμωνιάτικες-φθινοπωρινές και μου έκανε και εμένα εντύπωση. Ίσως λόγω υψομέτρου γιατί ανέβηκα 600m που είναι μια σεβαστή διαφορά. Είσαι ο 1ος που μου λέει ότι είναι πέρδικες. Και εμένα έτσι μου φάνηκαν αλλά 2 μέχρι στιγμής μου είπαν ότι είναι φάσες. Δεν ξέρω, δηλώνω άσχετος!






Εισαι τρελος!

Αλλα ωραιος τρελος! :beer:


Οσο γι' αυτο:

ειχε δικιο ο υιος Μαλορι.
Αν δεν γυρισεις να πεις την ιστορια σου οπως την εζησες χανεται η αξια της.



Σε ευχαριστώ Νίκο να είσαι καλά! Όσο για το θέμα που έθιξα σηκώνει μεγάλη συζήτηση. Οι εμπειρίες του Μάλορυ δεν καταγράφηκαν κάπου αλλά τις έζησε. Τυπικά αν το δεις είναι σαν να μην έγινε αλλά για σκέψου πόσοι άνθρωποι απο την αρχή της ανθρωπότητας αδικούνται έτσι. Πόσοι ήρωες δεν πρόλαβαν να διηγηθούν τις ιστορίες τους. Πόσοι έκλεψαν ιδέες απο άλλους και αναδείχθηκαν ενώ οι υπόλοιποι έμειναν στην αφάνεια. Θέλω πάντα να σκέφτομαι και εκείνους τους ''αφανείς ήρωες'' που δε μάθαμε ποτέ γιατί δεν καταγράφηκε ποτέ η ιστορία τους.




Ξεπέρασες τον εαυτό σου φίλε!



Τα όρια είναι για να ξεπερνιούνται! Να είσαι καλά φίλε!:beer:

giorgosb
07/05/2022, 20:32
Παράσημο σιδερόκωλης "βόλτας"..!

:beer: :beer:

DoctoR_k6
07/05/2022, 21:01
Κομοτηνή... ημερήσια... κλαίω δηλαδή.
Κουβαλάς κ πίσω λάστιχο κ τραμπαρεις πριν το χώμα έτσι?
Έλα πες την αλήθεια!!!

:beer:

Vassilis
08/05/2022, 00:21
Εισαι παλαβος! Ωραιος!

George_M.
09/05/2022, 09:55
...πλεον εχει ξεφυγει απο τα ορια των δεικτων του ρολογιου κ ταξιδευεις στον χωροχρονο φιλε Βιλλ.!:eek:
παρακολουθουμε καθε φορα να κανεις την μερα μεγαλυτερη απ ενα 24ωρο κ να διανυεις αποστασεις 3ημερου σε χρονους 1ημερης
αν σε αυτα προσθεσουμε κ τις μαγικες αναβασεις κορυφων τοτε το πραμα ξεφευγει εντελως...
δεν εχω λογια φιλαρακι..σακαταψες καθε εννοια χρονου-αποστασης!!!!!!:cry:

azar41
09/05/2022, 11:08
Κι εμείς εδώ προβληματιζόμαστε με την παρέα γιατί θέλουμε τριήμερο για να τους πάω να διασχίσουμε το φαράγγι του Βίκου, θα τους βάλω με το ζόρι να διαβάσουν τα ταξιδιωτικά του Βασίλη!

pektis
09/05/2022, 12:18
Πολυ καλος ο Βασιλης...
1500χλμ. σε 1 μερα...
Μπραβο και παλι μπραβο!
Όσο σε κραταν τα ποδια σου να βολταρεις, μην το παρατησεις ποτέ!!
ΥΓ: Πολυ ομορφες φωτογραφιες :)

SeniorCanardo
09/05/2022, 13:05
:beer:
Πάντα τέτοια.

bulmont
09/05/2022, 17:26
.......... θα αναπολώ λέγοντας ''Τι έκανα ο τρελός τότε?''..

Εμείς στο λέμε εδώ και καιρό.........................:bawl::bawl:

bulmont
09/05/2022, 17:30
...1500χλμ. σε 1 μερα....

Την έφαγε την επιδότηση της βενζίνας μονοκοπανιά...............

pektis
09/05/2022, 20:43
Την έφαγε την επιδότηση της βενζίνας μονοκοπανιά...............

:lol::lol::beer:

billy84
10/05/2022, 15:37
Κομοτηνή... ημερήσια... κλαίω δηλαδή.
Κουβαλάς κ πίσω λάστιχο κ τραμπαρεις πριν το χώμα έτσι?
Έλα πες την αλήθεια!!!

:beer:


:lol: Το πισινό αυτού του είδους με βγάζει κανα 12αρι χιλιάδες km συνήθως. Φυσικά απο τις 5.000km και μετά δεν υπάρχει ικανό τακούνι για να ανέβω κάποια λασπωμένη ανηφόρα. Απλά τώρα που καλοκαιριάζει τα πάντα στεγνώνουν οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο Μάιος βέβαια είναι λίγο απρόβλεπτος και είναι πιθανό να τον πιω καμιά μέρα αλλά είναι μέσα στο παιχνίδι αυτά!:beer:



...πλεον εχει ξεφυγει απο τα ορια των δεικτων του ρολογιου κ ταξιδευεις στον χωροχρονο φιλε Βιλλ.!:eek:
παρακολουθουμε καθε φορα να κανεις την μερα μεγαλυτερη απ ενα 24ωρο κ να διανυεις αποστασεις 3ημερου σε χρονους 1ημερης
αν σε αυτα προσθεσουμε κ τις μαγικες αναβασεις κορυφων τοτε το πραμα ξεφευγει εντελως...
δεν εχω λογια φιλαρακι..σακαταψες καθε εννοια χρονου-αποστασης!!!!!!:cry:


Η πλάκα είναι πως κάποια χρόνια πριν δε θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ οτι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Όμως όπως είπα, τα μαθηματικά δεν κάνουν λάθος και θα μπορούσε να γίνει και πιο γρήγορα αν είχα σοβαρή αυτονομία (με κάποιο μικρό έξτρα τεπόζιτο σαν αυτό που βάζουν οι Αμερικάνοι που πάνε Αλάσκα με το ίδιο μηχανάκι). Απο εκεί και πέρα ο ανθρώπινος παράγοντας παίζει τον 1ο ρόλο. Πρέπει να αντέχεις πάνω απο όλα πνευματικά και αυτό φυσικά δε χτίζεται απο τη μια μέρα στην άλλη. Πάντα όρθιος Γιώργαρε!:beer:



Την έφαγε την επιδότηση της βενζίνας μονοκοπανιά...............


Ναι ναι σιγά τη μεγάλη επιδότηση!!!!:lol:



435758

bulmont
10/05/2022, 16:47
...........
Ναι ναι σιγά τη μεγάλη επιδότηση!!!!:lol:.............


Γιά 'σένα.........................


:evil::evil::evil:

billy84
10/05/2022, 17:33
Γιά 'σένα.........................


:evil::evil::evil:




Που να είχα και κανά γρήγορο μηχανάκι. Ούτε μέχρι τη Λαμία δε θα με έφτανε η επιδότηση!:bawl:

airmav
12/05/2022, 11:10
ωραιος ρε Βασιλη...οσο το σωμα ακολουθει πιες του το αιμα....η επιβραβευση ερχεται στην σελα με την γλυκια ταλαιπωρια να μπλεκει με το μωβ του ουρανου σε μια μερα που φευγει και μπανει στο τεφτερι σου σαν μερα κερδισμενη...