PDA

View Full Version : Καινουργιες σιαγωνες φρενων θορυβος



sapphire
10/05/2022, 20:30
Αλλαξα τις πισω σιαγωνες επειδη ηταν στο οριο και εβαλα κατι φτηνιαρικες με 5 ευρω με την επωνυμια γνωστης αλυσιδας καταστηματων μοτο . Το καθαρισα καλα εβαλα και γρασο και οταν παταω πισω φρενο λιγο πριν σταματησω αρχιζει να τσιριζει... μου εχει σπασει τα νευρα :cry: Ναι μεν φρεναρει μια χαρα αλλα κοιτανε ολοι καλα καλα και εγω ανατριχιαζω απο τον ηχο :lol:
Λετε θελουν λιγο στρωσιμο η να τα ριξω στον καδο οπως ειναι ;;

telegonos
10/05/2022, 21:20
To γράσσο, που το έβαλες;

sapphire
10/05/2022, 23:04
435761

kostaskk
11/05/2022, 07:38
Μήπως το επλινες και πήρε νερά; Μου έχει τύχει να σφιριζει μετά από πλύσιμο και ρίξιμο νερό στο ταμπούρο,. Πιθανότατα μετά από μερικά φρεναρίσματα θα φτιαξει

telegonos
11/05/2022, 07:59
435761

Εκει, καλώς έβαλες.

Το πιο πιθανό, μόλις γράψει μερικά φρεναρίσματα, καμια χιλιαριά χιλιόμετρα δρόμος, θα πάρουν ακριβώς το σχήμα που πρέπει, και θα σταματήσει ο θόρυβος.

Αστα και ακούς. Αν σε χίλια χιλιόμετρα δεν στρώσει η κατάσταση, αλλαξέ τα.

motojojo
11/05/2022, 09:31
Δεν αποκλείεται να φταίει και το υλικό.

sapphire
11/05/2022, 10:48
Νερό δεν έπεσε ... Το καθάρισα όλο με ένα πανακι και καθαριστικό φρένων . Την προηγούμενη φορά που είχα αλλάξει και είχα βάλει ferodo δεν έκανε κιχ . Αυτό το φοβάμαι και εγώ ότι έχει θέμα το υλικό παρότι φρενάρει κομπλέ .

motojojo
11/05/2022, 11:21
Όχι δεν έχει θέμα το υλικό, μια χαρά ειναι. Απλά είναι έτσι φτιαγμένο.

Τα τακάκια πλέον φτιάχνονται από οικολογικά υλικά και το σφύριγμα ειναι ένα επακόλουθο.

Ένα άλλο ενδεχόμενο που κατά καιρούς έχω διαβάσει είναι να έχει γυαλίσει το τακάκι και να θέλει λίγο τρίψιμο πριν την τοποθέτηση.
Επιβεβαίωσε αν ισχύει κατι τετοιο να μην (ξανα)λύνεις χωρίς λόγο.

Ας με διορθώσουν οι υπόλοιποι.

OldMan
11/05/2022, 12:10
Το τύμπανο έχει κανει μικρες αυλακωσεις (οπως κανει και ο δισκος του δισκοφρενου) ενω τα καινουρια τακακια των σιαγόνων ειναι επιπεδα, με αποτελεσμα να παγιδευονται μικρες φυσσαλιδες αερα αναμεσα στους στο φρεναρισμα..
Οι φυσσαλιδες αυτες ζεσταινονται, διαστελονται και τσιριζουν απεγνωσμενα, βγαζοντας σπαρακτικους ήχους που τους ακους σαν σφυριγμα..

Ή περιμενε μεχρι να πατουρώσουν τα τακακια ή πιασε 1000αρι και πανω γυαλοχαρτο και τριβε διηνεκώς την εσωτερικη περιμετρο του τύμπανου..

sapphire
11/05/2022, 16:07
Θα τα αφήσω να πατουρωσουν ... Σήμερα παρατήρησα ότι μειώθηκε αρκετά ο ήχος μετά από αρκετά φρεναρίσματα . Λογικά θα σταματήσει εντελώς κάποια στιγμή !

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/05/2022, 22:01
Το τύμπανο έχει κανει μικρες αυλακωσεις (οπως κανει και ο δισκος του δισκοφρενου) ενω τα καινουρια τακακια των σιαγόνων ειναι επιπεδα, με αποτελεσμα να παγιδευονται μικρες φυσσαλιδες αερα αναμεσα στους στο φρεναρισμα..
Οι φυσσαλιδες αυτες ζεσταινονται, διαστελονται και τσιριζουν απεγνωσμενα, βγαζοντας σπαρακτικους ήχους που τους ακους σαν σφυριγμα..

Ή περιμενε μεχρι να πατουρώσουν τα τακακια ή πιασε 1000αρι και πανω γυαλοχαρτο και τριβε διηνεκώς την εσωτερικη περιμετρο του τύμπανου..

Οτι καλύτερο εχω διαβάσει απο σένα :D
Μάθαμε και κατις σήμερα!

OldMan
12/05/2022, 15:18
Οτι καλύτερο εχω διαβάσει απο σένα :D

Κοντραρω στα ισα την χρυση σειρα των βιπερ Νορα, εεεε..??:D