PDA

View Full Version : Castrol vs Motorex



husky21
14/05/2022, 13:55
Καλημερα με αλλο ενα θεμα περι λαδιων
Η μοτοσυκλετα μου συμφωνα με το manual λεει
οτι παιρνει φουλ συνθετικο λαδι 10w50 με προτεινομενο
αυτο της Motorex
Εγω το εχω παρει μεταχειρισμενο πριν ενα χρονο
απο επισημη αντιπροσωπεια ΚΤΜ στην Γερμανια
οπου πριν μου το στειλουν ειχαν κανει αλλαγη λαδιων
και φιλτρου λαδιου και εβαλαν Castrol Power 1 Racing
συμφωνα με το ονλαιν συστημα που εχει η ΚΤΜ
και μπορεις να δεις τι ακριβως εχουν κανει

Οποτε εγω ουσιαστικα εχω οδηγησει την μοτο μονο
με αυτα και δεν εχω καποιο παραπονο απο τον τροπο
λειτουργειας της

Και ερχομαι στο δια ταυτα
Να ξαναβαλω castrol τωρα που ειμαι για αλλαγη(θα το κανω μονος μου) ή να δωσω τα υπερδιπλασια χρηματα για τα Motorex?
Μου φαινεται λιγο κοροιδια να πω την αληθεια

AUFGEBRACHT
14/05/2022, 17:48
Καλησπέρα,

Από τη στιγμή που λες και ο ίδιος ότι δεν έχεις κάποιο παράπονο... γιατί να μπεις στη διαδικασία να αλλάξεις μάρκα λαδιών; Η ΚΤΜ προτείνει Motorex γτ έχει κάνει εμπορική συμφωνία με την εν λόγω εταιρεία, δεν σημαίνει ότι είναι ούτε απαραίτητο, ούτε προαπαιτούμενο... ό,τι θέλεις βάζεις!!! Μια χαρά είναι τα Castrol, εγώ τα χρησιμοποιώ (σε άλλο ιξώδες) 15 χρόνια τώρα.

motojojo
14/05/2022, 21:00
Οι γερμανοί συνηθίζουν να βάζουν ότι εχουν διαθέσιμο. Αν δουλεύουν με καστρολ θα βάζουν παντού καστρόλ.

Από εκεί και πέρα αν το λάδι καλύπτει τις προδιαγραφές του κατασκευαστή η μάρκα του λαδιού παίζει δευτερεύοντα λόγο.

Δες τι διαφορές έχουν τα 2 λαδια και αν αξιζει η διαφορά στην τιμή.

doctor_john
15/05/2022, 11:03
Δεν ξέρω αν είναι δευτερεύοντα, όσον αφορά όμως την μάρκα και τον τύπο λαδιού που προτείνει
η BMW στα 1100 - 1150, εμένα δεν μου ταίριαξε ποτέ.
Έπιναν και τα δύο το λάδι ενώ ακούγονταν σαν να θέλουν κοίταγμα.
Το λάδι που ταίριαξε στον κινητήρα ήταν άλλης εταιρείας και άλλου τύπου.. κινητήρα :lol:

Θα ήθελα να μάθω από άλλους φίλους με αυτούς τους κινητήρες, πώς τους φάνηκαν τα λάδια του εργοστασίου.
Εμένα με βόλεψαν της elf με προδιαγραφές racing diesel. Δεν θυμάμαι τον τύπο τους, μόνο ότι ήταν κόκκινα.

Δεν ασχολήθηκα εγώ, ήταν πρόταση του μηχανικού μου που αργότερα την ακολούθησε και άλλος
ειδικευμένος μηχανικός.