PDA

View Full Version : Πρώτο service 1000χλμ



Chris_symphony
17/05/2022, 08:06
Καλημέρα κ καλώς σας βρίσκω.

Έχω αγοράσει ένα Sym Symphony 125 l/c κ πήγα να κάνω το πρώτο σερβις των 1000χλμ. Ο αντιπρόσωπος που πήγα μου άλλαξε μόνο λάδια κ αυτά σε 10/40 που είπε ότι δουλεύει αυτός. Στο βιβλιαράκι γράφει 15/50 ή 20/50 λάδι. Επίσης λέει πως αλλάζουμε κ τις βαλβολίνες. Όταν τον ρώτησα με είπε πως δεν χρειάζεται μωρέ αλλαγή βαλβολίνες κ πως μόνο λάδια θέλει αλλαγή. Επειδή είναι το πρώτο μου μηχανάκι, θέλω να είναι όλα σωστά μιας κ είναι ακόμα καινούργιο.

Εσείς τι προτείνεται σαν πιο έμπειροι? Να το πάω σε άλλον αντιπρόσωπο ή να το αφήσω όπως είναι?

husky21
17/05/2022, 08:14
Να πας στην κεντρικη αντιπροσωπεια και να
τους αναφερεις οτι απαιτεις να σου κανουν οτι
προβλεπεται και επισης να "δωσεις" στεγνα τον
αλλον επισημο που εκανε του κεφαλιου του

doctor_john
17/05/2022, 08:23
Εφόσον το γράφει να αλλαχτούν. Δεν έχουν αλλοιωθεί αλλά μπορεί να έχει κομματάκια διάφορα σαν καινούριο.

Chris_symphony
17/05/2022, 08:32
Τι εννοείς κεντρική αντιπροσωπεία? Στα κεντρικά της Αθήνας? Να πω ότι είμαι Θεσσαλονίκη.

Chris_symphony
17/05/2022, 08:34
Εφόσον το γράφει να αλλαχτούν. Δεν έχουν αλλοιωθεί αλλά μπορεί να έχει κομματάκια διάφορα σαν καινούριο.

Κ γω αυτό λέω, μην έχει τπτ γρέζια.

doctor_john
17/05/2022, 08:44
Βρες ένα σοβαρό μηχανικό στην γειτονιά σου και ακολουθήστε ότι λέει το service book
και αν κρίνει εκείνος ότι είναι πολύ φτωχό, με λίγο πιο πλούσιο μίγμα.

Είδα το βιβλίο (https://www.xn----2lbcmca4cdtsdb1c.gr/sym/symphony-st/%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF?p=23), έχει και άλλα που πρέπει να δει μηχανικός και όχι κάποιος που βαριέται.

Chris_symphony
17/05/2022, 08:51
Θα πάω σε άλλο εξουσιοδοτημένο να τους πω. Δεν νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση.

Nostradamus
17/05/2022, 08:56
Να το τολμησω να ρωτησω τι πληρωσες τον πρωτο "επαγγελματια" για το πρωτο "σερβις"?

Αν πας σε αλλον λογικα θα πρεπει να ξανα πληρωσεις. θα επεστρεφα στον πρωτο, ζητωντας να κανει τις προβλεπομενες εργασιες και ελεγχους και μετα απλα δεν θα ξαναπηγαινα.

Chris_symphony
17/05/2022, 09:01
12€ μόνο το κόστος από τα λάδια. Αν πάω θα μαλώσουμε

D3300
17/05/2022, 09:08
12€ μόνο το κόστος από τα λάδια. Αν πάω θα μαλώσουμε

Σου έβαλε τη σφραγίδα και είσαι στην εγγύηση?
Κλαιν μαιν, κάνε τις βόλτες σου κι είσαι οκ.

DoctoR_k6
17/05/2022, 09:11
Παρε ενα τηλεφωνο τον Γκοργκολη στην Αθηνα κ του λες οτι εχω καινουριο μοτο κ θελω να κανω το service των 1000χλμ.
Κ ο λακαμας που πηγα στην Σαλονικη μου εκανε αυτο κ μου ειπε αυτο.
Εγω θελω να γινει με βαση το service book.
Εχω αδικο? Γιατι αλλα λαδια? ΓΙατι οχι βαλβολινες?
Να δουμε τι θα σου πουνε.

Chris_symphony
17/05/2022, 09:11
Σου έβαλε τη σφραγίδα και είσαι στην εγγύηση?
Κλαιν μαιν, κάνε τις βόλτες σου κι είσαι οκ.

Mου είχε δώσει ένα βιβλιαράκι με την αγορά του σκούτερ. Έκοψε κ κράτησε αυτός μια σελίδα που έγραψε το πλαίσιο απο το μηχανάκι κ ότι άλλαξε τα λάδια. Μόνο αυτό.
Δεν έχω κάποιο χαρτί με σφραγίδα κλπ.

Chris_symphony
17/05/2022, 09:12
Παρε ενα τηλεφωνο τον Γκοργκολη στην Αθηνα κ του λες οτι εχω καινουριο μοτο κ θελω να κανω το service των 1000χλμ.
Κ ο λακαμας που πηγα στην Σαλονικη μου εκανε αυτο κ μου ειπε αυτο.
Εγω θελω να γινει με βαση το service book.
Εχω αδικο? Γιατι αλλα λαδια? ΓΙατι οχι βαλβολινες?
Να δουμε τι θα σου πουνε.

Θα πάρω να ρωτήσω.

D3300
17/05/2022, 09:13
Mου είχε δώσει ένα βιβλιαράκι με την αγορά του σκούτερ. Έκοψε κ κράτησε αυτός μια σελίδα που έγραψε το πλαίσιο απο το μηχανάκι κ ότι άλλαξε τα λάδια. Μόνο αυτό.
Δεν έχω κάποιο χαρτί με σφραγίδα κλπ.

Σε τι συνεργείο πήγες μπρο?
Έχει άδεια λειτουργίας?

DoctoR_k6
17/05/2022, 09:14
Mου είχε δώσει ένα βιβλιαράκι με την αγορά του σκούτερ. Έκοψε κ κράτησε αυτός μια σελίδα που έγραψε το πλαίσιο απο το μηχανάκι κ ότι άλλαξε τα λάδια. Μόνο αυτό.
Δεν έχω κάποιο χαρτί με σφραγίδα κλπ.

https://sym.gr/diktio/#tab-id-1
Δεν ειναι μεσα στο δικτυο αυτος που πηγες?

Chris_symphony
17/05/2022, 09:30
Είναι επίσημος αντιπρόσωπος στην Θεσσαλονίκη δυτικά. Από εκεί που το αγόρασα κι όλας.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/05/2022, 09:38
Πρέπει να κάνει και κάποιες άλλες εργασίες σαν πρώτη φορά! Σύσφιξη βιδων αλαγη λαδιών κάποιους ελέγχους κτλπ!
Γνώμη μου είναι να αποφύγεις τον τσακοσμο γιατι μάλλον έπεσες σε περίπτωση και να αποδεχτείς οτι έχασες 12 ευρώ!
Ας πάς σε άλλο εξουσιοδοτημένο συνεργείο να σου βγάλουν τα λάδια και να σου βάλουν αυτά που ορίζει ο κατασκευαστής συν τις άλλες εργασίες!

Chris_symphony
17/05/2022, 09:42
Λοιπόν. Πήρα τηλ στον Γκοργκολη κ με είπε κακώς μου έβαλε 10/40 τώρα που είναι κ καλοκαίρι κ πως την επόμενη φορά να του υποδείξω να βάλει 15/50! Για τις βαλβολίνες με είπε εεε ότι δεν πειράζει, θέλουν αλλαγή ανά 6000χλμ.

dankannn
17/05/2022, 10:02
Λογικα αυτο ειναι βιβλιαρακι σου σε eng , τελικα οτι να ναι λεει ο καθενας , εκτος και ειναι λαθος το manual, η εχει διαφορες λογο μοντελου που λεει LC
Ακομα,ολα τα oil finder περα απο την μαμα SYM , λενε SAE 10W-30 η SAE 5W-40 για το Symphony ST 125-150-200
https://www.libble.eu/sym-symphony-st/online-manual-812036/

OIL CHANGE:
 Change engine oil after the first 300km, and change the engine oil every 1000km thereafter.
 In order to maintain the engine’s maximum performance, check whether the engine oil is enough every 500km. Add oil to upper limit if the engine oil has been found to be inadequate.
 Engine Oil : Use (API) SH/CD SAE 10W-30 grade or better engine oil. Otherwise, damage will not be covered by warranty.
※Recommended Oil: SYM Genuine 4X OIL.
 Oil Capacity : 0.8 Liter (0.75 liter for routine change).
 Use SAE 5W-40 when outside temperature is below 0℃.435891

Chris_symphony
17/05/2022, 10:09
Ο καθένας όντως ότι θέλει λέει... Πήρα σε άλλον αντιπρόσωπο εδώ Θεσσαλονίκη, κ με είπε ότι αλλάζει κ βαλβολίνες στα 1000χλμ κ λάδια 15/50.
Βιβλίο σερβις δεν με έδωσε. Πάω σύμφωνα με αυτό της αντιπροσωπίας.

https://tech.gorgolis.gr/images/stories/maintenance/SYM/SYMPHONY_ST_125i_LC_E5(XL12WW-EU).pdf

dankannn
17/05/2022, 10:37
Ο καθένας όντως ότι θέλει λέει... Πήρα σε άλλον αντιπρόσωπο εδώ Θεσσαλονίκη, κ με είπε ότι αλλάζει κ βαλβολίνες στα 1000χλμ κ λάδια 15/50.
Βιβλίο σερβις δεν με έδωσε. Πάω σύμφωνα με αυτό της αντιπροσωπίας.

https://tech.gorgolis.gr/images/stories/maintenance/SYM/SYMPHONY_ST_125i_LC_E5(XL12WW-EU).pdf

Απλα μου κανει παραξενο το SAE 20W-50 και 15W-50 , εγω θα εστελνα ενα mail στο εξωτερικο και θα ρωτουσα

Chris_symphony
17/05/2022, 10:50
Απλα μου κανει παραξενο το SAE 20W-50 και 15W-50 , εγω θα εστελνα ενα mail στο εξωτερικο και θα ρωτουσα

Λογικά θα παίζει ρόλο κ το κλίμα για το λάδι!

dankannn
17/05/2022, 10:58
Λογικά θα παίζει ρόλο κ το κλίμα για το λάδι!
SYM , Ασια ειναι ζεστο κλιμα και σε αυτους

DoctoR_k6
17/05/2022, 11:02
Μαλλον τσιμπαει λιγο λαδακι το μοτερ κατα την χρηση κ γι αυτο ζηταει ελεγχο συνεχεια στα 1000χλμ ο κατασκευαστης κ συμπληρωμα.
Συν οτι δηλωνει 15/50 & 20/50.

Σαν το RX-8 ενα πραγμα. :D

Chris_symphony
17/05/2022, 11:06
SYM , Ασια ειναι ζεστο κλιμα και σε αυτους

Σωστό αυτό..


Μαλλον τσιμπαει λιγο λαδακι το μοτερ κατα την χρηση κ γι αυτο ζηταει ελεγχο συνεχεια στα 1000χλμ ο κατασκευαστης κ συμπληρωμα.
Συν οτι δηλωνει 15/50 & 20/50.

Σαν το RX-8 ενα πραγμα. :D

Ωχ την κάτσαμε την βάρκα.. :lol:

OldMan
17/05/2022, 11:13
Να πω ότι είμαι Θεσσαλονίκη.

Ουτε που θα μΕ περνουσε απο το μυαλο, ρε καρνταση..


Όταν τον ρώτησα με είπε

Πήρα σε άλλον αντιπρόσωπο εδώ Θεσσαλονίκη, κ με είπε ..
Βιβλίο σερβις δεν με έδωσε.

Chris_symphony
17/05/2022, 11:18
Ουτε που θα μΕ περνουσε απο το μυαλο, ρε καρνταση..

:lol::lol::lol:

dankannn
17/05/2022, 11:27
Μαλλον τσιμπαει λιγο λαδακι το μοτερ κατα την χρηση κ γι αυτο ζηταει ελεγχο συνεχεια στα 1000χλμ ο κατασκευαστης κ συμπληρωμα.
Συν οτι δηλωνει 15/50 & 20/50.

Σαν το RX-8 ενα πραγμα. :D

Ναι ΟΚ αλλα 20W-50 ? To eng manual λεει αλλα , και αλλαγη καθε 1000

Chris_symphony
17/05/2022, 11:31
Ναι ΟΚ αλλα 20W-50 ? To eng manual λεει αλλα , και αλλαγη καθε 1000

Δεν είναι υπερβολικό κάθε 1000?

DoctoR_k6
17/05/2022, 11:35
Ναι ΟΚ αλλα 20W-50 ? To eng manual λεει αλλα , και αλλαγη καθε 1000

Τι να σου πω τωρα...αφου λεει ετσι ο Γκοργκολης ακολουθας αναλογως.
Ουτε στα παπια δεν αλλαζουν ανα 1000κμ λαδια.

OldMan
17/05/2022, 11:35
Δεν είναι υπερβολικό κάθε 1000?

Ειναι, αλλα ο κατασκευαστής θελει να εχει το κεφαλι του ησυχο για ολες τις πιθανες περιπτωσεις (μαπα λαδι, μοτερ συνεχεια στα κοκκινα κ.λ.π.) για να μη βγαλει το μηχανακι κακο ονομα..

Υ.Γ.
Συν του οτι πρεπει να βγαλουν και κανενα φραγκο τα συνεργεια..

Chris_symphony
17/05/2022, 11:43
Αυτό βρήκα που είναι για το δικό μου μοντέλο..

435892

Κ για λάδι λέει:
Engine Oil : Use (API) SJ MA 10W-30 grade or better
engine oil.(especially suggest USE SM 10W-50)
Otherwise, damage will not be covered by warranty.
Recommended Oil: SYM Genuine 4X OIL

OldMan
17/05/2022, 11:46
Μετα τα πρωτα 1000 χλμ, αλλαγη λαδιων κινητηρα καθε 3000 χλμ και μεταδοσης καθε 5000 χλμ..

Chris_symphony
17/05/2022, 11:53
Μπέρδεμα η κατάσταση!

D3300
17/05/2022, 12:31
Σημειολογικά πάντως το 15w-50 είναι πολύ καλό λάδι για το κλίμα της Ελλάδας.

Nostradamus
17/05/2022, 12:42
Μπέρδεμα η κατάσταση!

Γιατι μπερδεμα? το βιβλιο σερβις τι λεει? στα περισσοτερα συγχρονα scooter εκει ειναι περιπου οι αλλαγες λαδιου, 3Κ χιλιομετρα. Γραψε ενα μεηλ αν θελεις στα κεντρικα και επισυναψε αυτο που βαζεις και εδω και ζητα να σου απαντησουν εγγραφως. Μετα πραττεις αναλογως.

dankannn
17/05/2022, 13:00
Γιατι μπερδεμα? το βιβλιο σερβις τι λεει? στα περισσοτερα συγχρονα scooter εκει ειναι περιπου οι αλλαγες λαδιου, 3Κ χιλιομετρα. Γραψε ενα μεηλ αν θελεις στα κεντρικα και επισυναψε αυτο που βαζεις και εδω και ζητα να σου απαντησουν εγγραφως. Μετα πραττεις αναλογως.

Για το ιξωδες λεει λογικά

Chris_symphony
17/05/2022, 13:36
Ναι για το ιξώδες λέω. Τα χλμ της αλλαγής θα τα κάνω ανα 2500-3000χλμ

dankannn
17/05/2022, 14:03
Ναι για το ιξώδες λέω. Τα χλμ της αλλαγής θα τα κάνω ανα 2500-3000χλμ

Εγω θα εμενα στο 10W-40 , και το κοιτας , αν τσιμπαει κλπ. Μεγαλη προσοχη ομως να κανεις ελεγχο γιατι ολα τα νεα σκουτερ εχουν πολυ λιγο λαδι μεσα και μπορει να την πατησεις.

Chris_symphony
17/05/2022, 14:08
Εγω θα εμενα στο 10W-40 , και το κοιτας , αν τσιμπαει κλπ. Μεγαλη προσοχη ομως να κανεις ελεγχο γιατι ολα τα νεα σκουτερ εχουν πολυ λιγο λαδι μεσα και μπορει να την πατησεις.

Λες ε? Πάντως άλλος αντιπρόσωπος που πήρα τηλ με είπε ότι βάζει 15/50. Κ ο Γκοργκολης το ιδιο.
Αυτός που το αγόρασα κ έκανα το σέρβις, με είπε να μην πειράζω ούτε τα λάδια ούτε το παραφλού για έλεγχο. Εγώ θα τα κάνω ένα τσεκ. Έτσι κι αλλιώς ανάβει κ λαμπάκι ανα 1000 για το λάδι.

Lioulios
17/05/2022, 14:20
Στα νεα συμ καθε 1000 χλμ θα σου αναβει λαμπακι να τσεκαρεις λαδια .
Οχι να αλλαζεις .
Σου αναβει για να τα τσεκαρεις .
Μετα το σβηνεις απο το καντραν .
Αλλαγη ειναι καθε 3.000

Chris_symphony
17/05/2022, 15:45
Ναι για να τα τσεκάρω εννοώ, οχι για αλλαγή!

lykourgi
17/05/2022, 17:02
Mου είχε δώσει ένα βιβλιαράκι με την αγορά του σκούτερ. Έκοψε κ κράτησε αυτός μια σελίδα που έγραψε το πλαίσιο απο το μηχανάκι κ ότι άλλαξε τα λάδια. Μόνο αυτό.
Δεν έχω κάποιο χαρτί με σφραγίδα κλπ.

Στο βιβλιαράκι που έχεις εσύ στα χέρια σου, πρέπει να υπάρχει το υπόλοιπο του αποκόμματος, σφραγισμένο από το συνεργείο.
Είναι η απόδειξη που έχεις ότι τηρείς το προβλεπόμενο πρόγραμμα συντήρησης.
Η μη ύπαρξη των σφραγίδων που αναλογούν στα χλμ του οχήματος, οδηγεί σε διακοπή της εγγύησης.
Απαίτησε τουλάχιστον την σφραγίδα.

Chris_symphony
17/05/2022, 21:48
Στο βιβλιαράκι που έχεις εσύ στα χέρια σου, πρέπει να υπάρχει το υπόλοιπο του αποκόμματος, σφραγισμένο από το συνεργείο.
Είναι η απόδειξη που έχεις ότι τηρείς το προβλεπόμενο πρόγραμμα συντήρησης.
Η μη ύπαρξη των σφραγίδων που αναλογούν στα χλμ του οχήματος, οδηγεί σε διακοπή της εγγύησης.
Απαίτησε τουλάχιστον την σφραγίδα.

Το έχω αυτό το βιβλιαράκι αλλά το φύλλο που έγραψε την αλλαγή λαδιών κ το πλαίσιο, το έσκισε κ το κράτησε. Δεν έχω κάποια σφραγίδα εγώ.

doctor_john
17/05/2022, 22:45
Aν κάνεις πλάκα πες το, είναι πετυχημένη σίγουρα.
Μήπως είχε περφορέ η σελίδα και την κόβει η αντιπροσωπεία; δεν το έχω συναντήσει αλλά αν είναι έτσι..

Έσκισε το δικό σου το βιβλίο που αγόρασες μαζί με την μοτό;
Γιατί δεν το έγραφε σε ένα άλλο; έχουν σειριακό οι σελίδες;

Εγώ που θα αγοράσω απο εσένα, τι θα σκεφτώ όταν δω την πρώτη σελίδα service σκισμένη;
Δεν ξέρω, όσο το σκέφτομαι τόσο μεγαλύτερη μλκ μου φαίνεται..

giorgosb
18/05/2022, 00:01
Aν κάνεις πλάκα πες το, είναι πετυχημένη σίγουρα.
Μήπως είχε περφορέ η σελίδα και την κόβει η αντιπροσωπεία; δεν το έχω συναντήσει αλλά αν είναι έτσι..

Έσκισε το δικό σου το βιβλίο που αγόρασες μαζί με την μοτό;
Γιατί δεν το έγραφε σε ένα άλλο; έχουν σειριακό οι σελίδες;

Εγώ που θα αγοράσω απο εσένα, τι θα σκεφτώ όταν δω την πρώτη σελίδα service σκισμένη;
Δεν ξέρω, όσο το σκέφτομαι τόσο μεγαλύτερη μλκ μου φαίνεται..

Όντως είναι περφορέ (αν καταλαβαίνω σωστά). Δηλαδή η σελίδα του βιβλίου που αφορά στο πρώτο σέρβις των 1.000χλμ, χωρίζεται σε δυο τμήματα. Από το συνεργείο σφραγίζονται και υπογράφονται και τα δύο μέρη.

Lioulios
18/05/2022, 01:15
Για οσους δεν γνωριζετε στη συμ εχει ηλεκτρονικο συστημα καταγραφης των εργασιων....
Το καθε σερβις καταγραφεται και ο επισημος σκιζει το χαρτακι.Εσυ μενεις με την ημερομηνια του επομενου ή κατι τετοιο.πρεπει να το τσεκαρω
Οπως και να χει αυτο ειναι το προβλεπε...Εχω την αισθηση πως ο φιλος μας ομως θα πρεπει να ξανατσεκαρει τι εχει παιξει γιατι απο αυτα που εχει πει ,δεν το θεωρω παραλογο να μην εχει γινει κατι προβλεπε.

Ομως δυσκολευομαι ακομα να συνηδειτοποιησω αν όντως υπαρχουν τετοιες απισημες αντ/πειες.

Chris_symphony
18/05/2022, 06:28
Αυτό είναι το απόκομμα. Θυμάμαι έγραψε τον αριθμό πλαισίου κ την εργασία. Το έσκισε κ το κράτησε. Ξέρω ότι τα περνάνε ηλεκτρονικά το τι κάνουν


435896

spyrval
18/05/2022, 06:59
Πρώτη φορά ακούω να μην έχεις στα χέρια σου ένα βιβλιαράκι με σφραγίδα που να λέει τις εργασίες και τα χιλιόμετρα. Αν είναι έτσι όλα μπορούν να αποδειχθούν από το σύστημά τους online οπότε δε θα έχεις πρόβλημα με το ιστορικό service και χιλιομέτρων. Βέβαια δεν ξέρουμε τί καταγράφει ο καθένας, μπορεί να έχει τικάρει ότι έκανε όλους τους τυπικούς ελέγχους σε σφιξίματα κλπ.

Chris_symphony
18/05/2022, 07:33
Πρώτη φορά ακούω να μην έχεις στα χέρια σου ένα βιβλιαράκι με σφραγίδα που να λέει τις εργασίες και τα χιλιόμετρα. Αν είναι έτσι όλα μπορούν να αποδειχθούν από το σύστημά τους online οπότε δε θα έχεις πρόβλημα με το ιστορικό service και χιλιομέτρων. Βέβαια δεν ξέρουμε τί καταγράφει ο καθένας, μπορεί να έχει τικάρει ότι έκανε όλους τους τυπικούς ελέγχους σε σφιξίματα κλπ.

Τι να σε πω φίλε. Αυτό πρώτη φόρα το βλέπω κ γω. Απ' όσο ξέρω στα αυτοκίνητα έχεις το book service σου με την σφραγίδα της αντιπροσωπείας κ το τι έχει αλλάξει κ είσαι καλυμμένος.
Είναι το πρώτο μου μηχανάκι κ θέλω όλα να είναι άψογα. Ένας φίλος μου λέει ότι πολύ τα ψειρίζω..

o_gavros
18/05/2022, 10:46
Μπορεί όντως να το ψυριζεις πολύ αλλά δεν είναι πολύ σοβαρό ή/και νορμάλ, επίσημος αντιπρόσωπος να μη σου αφήνει κανένα έντυπο αποδεικτικό των εργασιών που εκτελούνται στο -εντος εγγύησης- όχημα σου.
Έτσι όπως τα περιγράφεις, η φάση βρωμάει. Εγώ, δεν θα έμενα ήσυχος αν κάπως δεν είχα απτές αποδείξεις στα χέρια μου.
Τοκ ιζ τσηπ λένε οι κουτοφραγκοι.

Chris_symphony
18/05/2022, 10:58
Τι να πω. Να φαίνεται στο on line σύστημά τους ότι έχει ακόμα εγγύηση κ το τι έχουν αλλαχτεί? Δεν ξέρω.

DoctoR_k6
18/05/2022, 11:08
Συγνωμη ρε φιλε...αλλα εκει στον Γκοργκολη που πηρες τηλεφωνο δεν τον ρωτησες αν αυτη η διαδικασια με τα σκισιματα κλπ κλπ ειναι η νορμαλ που πρεπει να ακολουθει το καθε επισημο συνεργειο?
Ενα απλο τηλφωνο ειναι κ θα σου λυθουν οι αποριες.
Εδω μεσα απ οτι καταλαβες δεν γραφει κανενας επισημος αντιπροσωπος για να σου δωσει μια καθαρη απαντηση.
Πιστευω οτι μονος σου εχεις μπερδευτει ενω η λυση ειναι διπλα σου (τηλεφωνο=Γκοργκολης).&-

Kickstart
18/05/2022, 12:53
ΑΣΕ τα αποκόμματα που κόβει ο μάστουρας και πηγαινε στο τελος του βιβλιου...αν δεν κανω λαθος εκει εχει καποια σελιδα που γραφονται τα σερβις το ενα κατω απο το αλλο και μπαινει και σχετικη σφραγιδα-υπογραφη του συνεργειου...αν δεν κανω λαθος ετσι ειναι το δικο μου βιβλιο (εχω citycom απο καινουργιο και τον ιουνιο κλεινει δυο ετη στους δρομους)

το βραδυ που θα παω σπιτι απο τη δουλεια θα το κοιταξω για σιγουρα.

Chris_symphony
18/05/2022, 13:05
Συγνωμη ρε φιλε...αλλα εκει στον Γκοργκολη που πηρες τηλεφωνο δεν τον ρωτησες αν αυτη η διαδικασια με τα σκισιματα κλπ κλπ ειναι η νορμαλ που πρεπει να ακολουθει το καθε επισημο συνεργειο?
Ενα απλο τηλφωνο ειναι κ θα σου λυθουν οι αποριες.
Εδω μεσα απ οτι καταλαβες δεν γραφει κανενας επισημος αντιπροσωπος για να σου δωσει μια καθαρη απαντηση.
Πιστευω οτι μονος σου εχεις μπερδευτει ενω η λυση ειναι διπλα σου (τηλεφωνο=Γκοργκολης).&-

Δεν ρώτησα γτ γίνονταν λίγο χαμός. Με περνούσαν από άτομο σε άτομο στο τηλέφωνο.


ΑΣΕ τα αποκόμματα που κόβει ο μάστουρας και πηγαινε στο τελος του βιβλιου...αν δεν κανω λαθος εκει εχει καποια σελιδα που γραφονται τα σερβις το ενα κατω απο το αλλο και μπαινει και σχετικη σφραγιδα-υπογραφη του συνεργειου...αν δεν κανω λαθος ετσι ειναι το δικο μου βιβλιο (εχω citycom απο καινουργιο και τον ιουνιο κλεινει δυο ετη στους δρομους)

το βραδυ που θα παω σπιτι απο τη δουλεια θα το κοιταξω για σιγουρα.

Να πω την αλήθεια την τελευταία δεν την είδα.. Θα το δω το απόγευμα όταν σχολάσω!

toyar
18/05/2022, 14:08
επισης ο καθε μαστορας οφειλει να κοβει αποδειξη για τα χρηματα που εισπρατει οπου αναφερονται τα ανταλλακτικα και τα εργατικα
εξουσιοδοτημενος δεν μπορει να μην το κανει αυτο

dankannn
18/05/2022, 15:20
επισης ο καθε μαστορας οφειλει να κοβει αποδειξη για τα χρηματα που εισπρατει οπου αναφερονται τα ανταλλακτικα και τα εργατικα
εξουσιοδοτημενος δεν μπορει να μην το κανει αυτο

Σιγα βρε ,ολοι ετσι κανουν στα μαυρα σου λενε αν θες.
Αλλιως καπελο το φπα

Chris_symphony
18/05/2022, 16:01
ΑΣΕ τα αποκόμματα που κόβει ο μάστουρας και πηγαινε στο τελος του βιβλιου...αν δεν κανω λαθος εκει εχει καποια σελιδα που γραφονται τα σερβις το ενα κατω απο το αλλο και μπαινει και σχετικη σφραγιδα-υπογραφη του συνεργειου...αν δεν κανω λαθος ετσι ειναι το δικο μου βιβλιο (εχω citycom απο καινουργιο και τον ιουνιο κλεινει δυο ετη στους δρομους)

το βραδυ που θα παω σπιτι απο τη δουλεια θα το κοιταξω για σιγουρα.

Έχεις δίκιο. Η τελευταία σελίδα είναι η μόνη που δεν είδα. Γράφει στα 1000χλμ κ ημερομηνία τα λάδια 10/40.


επισης ο καθε μαστορας οφειλει να κοβει αποδειξη για τα χρηματα που εισπρατει οπου αναφερονται τα ανταλλακτικα και τα εργατικα
εξουσιοδοτημενος δεν μπορει να μην το κανει αυτο

Όπως είπε κ ο φίλος.. Όλα μαύρα. Αλλιώς βάζει κ τον Φ.Π.Α

toyar
18/05/2022, 16:30
σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο για αυτοκινητο δεν μπαινεις χωρις να σε καταγραψουν και δε βγαινεις αν δεν κοπει παραστατικο εστω μειωμενο η δωρεαν
ειδικα τα τυπικα σερβις και ειδικα μεσα στην εγγυηση δε γινονται μαυρα γιατι οι εργασιες και τα ανταλλακτικα ειναι συγκεκριμενα

lykourgi
18/05/2022, 16:44
Έχεις δίκιο. Η τελευταία σελίδα είναι η μόνη που δεν είδα. Γράφει στα 1000χλμ κ ημερομηνία τα λάδια 10/40.
Σφραγίδα;

Chris_symphony
18/05/2022, 17:25
Σφραγίδα;

Σφραγίδα όχι δεν έχει. Μόνο γραμμένα με στυλό αυτά που έγραψα πιο πάνω.

infidel
18/05/2022, 17:43
Πάνε πια οι εποχές που έδιναν βιβλιαράκια για service. Τώρα πια, στα αυτοκίνητα τουλάχιστον, δεν δίνουν τίποτα, ούτε σφραγίζουν τίποτα. ΚΑΙ στο MAZDA που είχα (2009) και στο FORD (2016) όλα τα service περνιούνται online. Και σε κάθε service σου τυπώνουν ένα printout της online καταγραφής. Ανά πάσα στιγμή μπορεί ο οποιοσδήποτε να πάει με τον αριθμό πλαισίου σε ένα εξουσιοδοτημένο και να ζητήσει λίστα με τα service. Σε αρκετές μάρκες δε, μπορείς και εσύ σαν χρήστης να μπεις και να δεις τα service. Ακόμα και τα μη εξουσιοδοτημένα service έχουν τη δυνατότητα να εγγραφούν στο σύστημα και να περνάνε εργασίες συντήρησης.

Kickstart
18/05/2022, 19:13
Να πας από κει και να απαιτήσεις να βάλει σφραγίδα και υπογραφή. Δεν νομίζω να χει πρόβλημα.. Στην τελική πεστου ότι οταν σε καποια φάση πας να πουλήσεις το μηχανάκι ο επόμενος θα σου λέει ότι τα έγραψες μόνος σου τα σέρβις.. Αυτό το ρόλο παίζει η υπογραφή και η σφραγίδα του και για αυτό υπάρχει και το σχετικό πεδίο στο βιβλιαράκι.. Σίγουρα καταγράφονται και ηλεκτρονικά με τα αποκόμματα αλλά όταν θες να πουλήσεις και ο άλλος θα ζητάει να δει βιβλίο τι θα λες εσύ; κάτσε να μπω στη σελίδα με τα ηλεκτρονικά αρχεία; που πολύ αμφιβάλλω ότι μπορεί να μπει ο πελάτης εκεί μέσα... Αυτά είναι μετά ξυ του εισαγωγέα και του δικτύου εξουσιοδοτημενων.. Γενικώς παντός το δίκτυο της sym θέλει ψάξιμο για να βρεις μάστορα που να έχεις μια ελάχιστη εμπιστοσύνη ότι κάνει σοβαρή δουλειά στο μηχανάκι σου που υποθέτω απέκτησες με κόπο... Εγώ ψάχτηκα με δυο τρεις εδώ στην Αθήνα και τώρα τελευταία κατέληξα σε έναν που θεωρώ πως είναι νορμάλ και μένω ικανοποιημένος με αυτά που κάνει πάνω στο όχημα μου. Οι προηγούμενοι ήταν ολίγο άρπα κόλλα και παπατζιλικι. Το google είναι φίλος σου δεν μπορεί ολόκληρη σαλόνικα να μην έχει καλό συνεργείο sym. Όπου γουστάρεις πας εντός εγγύησης αρκεί να είναι εξουσιοδοτημενο δεν είσαι υποχρεωμένος να πηγαίνεις ντε και καλά εκεί που το πήρες.

Chris_symphony
18/05/2022, 19:24
Ισχύει. Κ γω αν το έβλεπα έτσι, θα έλεγα μόνος του το έγραψε ο άλλος αφού είναι όλα γραμμένα μόνο με στυλό κ χωρίς κάτι επίσημο.
Τα on line νομίζω μόνο οι μάστοροι θα μπορούν να τα δουν!
Σε 3 αντιπρόσωπους που είχα πάει να ρωτήσω για την αγορά, η αντιμετώπισή τους ήταν λες κ βαριόνταν να μου μιλήσουν ή να δουλέψουν.
Γενικά δύσκολη εποχή να βρεις σωστό μηχανικό.. Είτε για αυτοκίνητο είτε για μηχανή!

infidel
19/05/2022, 10:35
Όταν πούλησα το Mazda πήγα σε μια αντιπροσωπεία και ζήτησα να μου τυπώσουν το ιστορικό. Κανένα πρόβλημα και το καλό είναι ότι μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε με τον αριθμό πλαισίου. Βλέπεις μια αγγελία, ζητά αριθμό και πας αντιπροσωπεία. Σε πολλά αυτοκίνητα τώρα δεν δίνουν βιβλίο service γιατί δεν υπάρχει πια. Κάποιοι δίνουν δικά τους αλλά τα περνάνε και στο σύστημα. Σε περίπτωση χρήσης της εγγύησης μαντέψτε που θα τσεκάρουν. Ακριβώς, στο online σύστημα. Και ένα ford που χάζευα τις προάλλες ο πωλητής (μάντρα) είχε τον αριθμό πλαισίου στην αγγελία. Το έβαλα στην εφαρμογή και είδα ότι είχε κάνει μόνο 1 service στα 20.000 στο βέλγιο. Όσα βιβλιαράκια από συνεργεία και σφραγίδες να μου έδειχνε εγώ δεν το έπερνα, Κοινώς, αν η εταιρία (όχι ο τοπικός αντιπρόσωπος) έχει περάσει σε ψηφιακό σύστημα καταγραφής (σχεδόν όλοι έχουν περάσει), το βιβλιαράκι είναι καθαρά για ψυχολογικούς λόγους

dankannn
19/05/2022, 11:05
Η απαντηση απο την SYM , εγω θα αφηνα το 10W-40 και αν δεν τσιμπαγε λαδι ολα μια χαρα.
Dear Sir,
Thank you for purchasing SYM Symphony ST 125.
Our recommended engine oil viscosity is 10W-30 and you can
choose different viscosity grade according to the condition of local
environment.
If you have any further question regarding repair and maintenance or
need any technical support, please contact our authorized distributor.
Please click on the following link to search for the contact information
of our global distributors.
https://www.sym-global.com/global-distributors
Wish you a pleasant day and enjoy riding.
Best regards.

Chris_symphony
19/05/2022, 12:08
Όταν πούλησα το Mazda πήγα σε μια αντιπροσωπεία και ζήτησα να μου τυπώσουν το ιστορικό. Κανένα πρόβλημα και το καλό είναι ότι μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε με τον αριθμό πλαισίου. Βλέπεις μια αγγελία, ζητά αριθμό και πας αντιπροσωπεία. Σε πολλά αυτοκίνητα τώρα δεν δίνουν βιβλίο service γιατί δεν υπάρχει πια. Κάποιοι δίνουν δικά τους αλλά τα περνάνε και στο σύστημα. Σε περίπτωση χρήσης της εγγύησης μαντέψτε που θα τσεκάρουν. Ακριβώς, στο online σύστημα. Και ένα ford που χάζευα τις προάλλες ο πωλητής (μάντρα) είχε τον αριθμό πλαισίου στην αγγελία. Το έβαλα στην εφαρμογή και είδα ότι είχε κάνει μόνο 1 service στα 20.000 στο βέλγιο. Όσα βιβλιαράκια από συνεργεία και σφραγίδες να μου έδειχνε εγώ δεν το έπερνα, Κοινώς, αν η εταιρία (όχι ο τοπικός αντιπρόσωπος) έχει περάσει σε ψηφιακό σύστημα καταγραφής (σχεδόν όλοι έχουν περάσει), το βιβλιαράκι είναι καθαρά για ψυχολογικούς λόγους

Η αλήθεια είναι πως ηλεκτρονικά γίνονται όλα τελευταία..


Η απαντηση απο την SYM , εγω θα αφηνα το 10W-40 και αν δεν τσιμπαγε λαδι ολα μια χαρα.
Dear Sir,
Thank you for purchasing SYM Symphony ST 125.
Our recommended engine oil viscosity is 10W-30 and you can
choose different viscosity grade according to the condition of local
environment.
If you have any further question regarding repair and maintenance or
need any technical support, please contact our authorized distributor.
Please click on the following link to search for the contact information
of our global distributors.
https://www.sym-global.com/global-distributors
Wish you a pleasant day and enjoy riding.
Best regards.

Ο Γκοργκολης που τον πήρα τηλέφωνο με είπε πως δεν έκανε καλό με τα 10/40 που έβαλε κ την επόμενη να του υποδείξω να βάλει 15/50!!

Chris_symphony
30/12/2022, 09:49
Κ επανέρχομαι στο θέμα λαδιών... Στην αλλαγή που έγινε στο σέρβις, μου έβαλε 15w-50 λάδι και όταν τον ρώτησα γτ πριν με έλεγε μόνο 10w-40 βάζουμε σε αυτά τα σκουτερ τώρα βάλαμε 15w-50, μου είπε ότι έγινε ενημέρωση από τα κεντρικά να βάζουν 15w-50 στα κάτω των 200 κυβικών!!
Ακριβώς το αντίθετο με το "θέμα" που είχα στην αρχή!!
Η ιδέα μου είναι ότι το μηχανάκι δούλευε κ στρόφαρε καλύτερα με το 10w-40 απ' ότι τώρα! Φίλος μου λέει να τα αλλάξω ξανά σε 10w-40 κ είναι κρίμα να βάζω τόσο χοντρό λάδι αφού δεν καίει κ είναι καινούργιο το μοτέρ! 3500χλμ
Έχω χαζέψει κ με το διάβασμα τα api sm κ jaso mb κ ma2. Mb ξέρω βάζουν στα σκουτερ, ma2 είναι αυτά που μου έβαλε!!

skritikos
30/12/2022, 16:05
Κ επανέρχομαι στο θέμα λαδιών... Στην αλλαγή που έγινε στο σέρβις, μου έβαλε 15w-50 λάδι και όταν τον ρώτησα γτ πριν με έλεγε μόνο 10w-40 βάζουμε σε αυτά τα σκουτερ τώρα βάλαμε 15w-50, μου είπε ότι έγινε ενημέρωση από τα κεντρικά να βάζουν 15w-50 στα κάτω των 200 κυβικών!!
Ακριβώς το αντίθετο με το "θέμα" που είχα στην αρχή!!
Η ιδέα μου είναι ότι το μηχανάκι δούλευε κ στρόφαρε καλύτερα με το 10w-40 απ' ότι τώρα! Φίλος μου λέει να τα αλλάξω ξανά σε 10w-40 κ είναι κρίμα να βάζω τόσο χοντρό λάδι αφού δεν καίει κ είναι καινούργιο το μοτέρ! 3500χλμ
Έχω χαζέψει κ με το διάβασμα τα api sm κ jaso mb κ ma2. Mb ξέρω βάζουν στα σκουτερ, ma2 είναι αυτά που μου έβαλε!!

Βάζε ότι λέει η SYM και άσε τα ελληνικά μαστόρια να λένε για 10w-40 και 450w-1500....
Μόνο ο κατασκευαστής ξέρει τι σχεδίασε και κατασκεύασε οπότε βάζεις ότι λέει το manual σου. Κατά προτίμηση το αυθεντικό Αγγλικό αν το έχεις.

Nomand
30/12/2022, 20:53
Πηρα ακριβώς το ίδιο μοντέλο άλλα ακόμα δεν έχω πάει για το πρώτο service, αν θες κάνε ένα τηλ στο tetoro και ρώτησε τον για τα λάδια, θεωρείται από τους καλύτερους εξουσιοδοτημενους στην Αττική, εκεί πήγα και εγώ για να με συμβουλέψει μεταξύ του 200 και του 125 l/c και πάνε και χρόνια δύο κολλητοί τα hd300 που έχουν.

Chris_symphony
31/12/2022, 11:31
Βάζε ότι λέει η SYM και άσε τα ελληνικά μαστόρια να λένε για 10w-40 και 450w-1500....
Μόνο ο κατασκευαστής ξέρει τι σχεδίασε και κατασκεύασε οπότε βάζεις ότι λέει το manual σου. Κατά προτίμηση το αυθεντικό Αγγλικό αν το έχεις.

Να πω την αλήθεια πριν άρπαζε καλύτερα το μηχανάκι.. Τώρα με το 15w-50 δεν πάει το ίδιο, κ έχω λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση στην βενζίνη!!
Σίγουρα ο κατασκευαστής ξέρει καλύτερα απο τα μαστορια!


Πηρα ακριβώς το ίδιο μοντέλο άλλα ακόμα δεν έχω πάει για το πρώτο service, αν θες κάνε ένα τηλ στο tetoro και ρώτησε τον για τα λάδια, θεωρείται από τους καλύτερους εξουσιοδοτημενους στην Αττική, εκεί πήγα και εγώ για να με συμβουλέψει μεταξύ του 200 και του 125 l/c και πάνε και χρόνια δύο κολλητοί τα hd300 που έχουν.

Θα τον κάνω ένα τηλέφωνο!