PDA

View Full Version : Τροφοδοτικό σε εργαλείο μπαταρίας



silkman
15/04/2022, 09:55
Συντομη ερώτηση για τους πατεντακηδες του φόρουμ. :wave2:

Εχω ένα μπορντουροψάλιδο σαν το μεσαιο της φωτογραφίας με τηλεσκοπικό χερούλι Bosch. Καλό μηχανάκι made in Switzerland. Αυτό λεει 7.2V 2500 mAh και αντίστοιχα έχουν 85-120€ καινούργια.
435218

Παιρνει καλώδιο 220V, έχει ένα μετασχηματιστάκι ac μέσα που βγάζει 9.5V και φορτίζει χωρίς πλακέτα (μια δίοδο έχει μόνο) ένα pack μπαταριών nicd που φυσικά είναι πεθαμένο, δηλαδή δουλευει για 5-10 δευτερόλεπτα και τέλος. Θελω να καταργήσω εντελώς τις μπαταρίες και να δουλευει με ρευμα.

Σκεφτομαι να πάρω έναν ανορθωτη 12v απο μηχανάκι 5€ και να δωσω κατευθείαν στο μοτερ (που θεωρητικά είναι 7.2V DC) καταργώντας τις μπαταρίες.
435219

Αν ο ανορθωτης βγάζει μεγάλη τάση, με 2 αντιστάσεις μετά τον ανορθωτή μπορώ να φέρω την τάση κοντά στα 7.5V συμφωνα με το παρακάτω.
http://www.learningaboutelectronics.com/Articles/How-to-reduce-voltage-with-resistors.php
πχ
435220

Θα παίξει λέτε; :bawl:

toyar
15/04/2022, 10:02
γραφει καπου ποσα watt ειναι;

OldMan
15/04/2022, 12:30
Θα παίξει λέτε; :bawl:

Για δραματικα πολυ λιγο, ναι..;)

Θες να σΕ πουμε το γιατι ή αρκεισαι σε ενα "don't do it"..??

OldMan
15/04/2022, 12:57
γραφει καπου ποσα watt ειναι;

Ααααααν γραφει, θα αναφερεται στην τροφοδοσια (VA)..
Συνήθως αυτα τα μοτεράκια τραβανε γυρω στα 4Α (πανω - κατω) οποτε η απόδοση ισχύος τους αυξανεται απο την ταση..

Υ.Γ.
@Μεταξένιε: Άσε τους ιδανικους διαιρετες τασης των δικτυακων σελιδων, γιατι ο υπολογισμος τους γινεται για μηδενικο ρευμα καταναλωσης (απειρη αντισταση φορτιου)..
(αλλιως πρεπει να βαλεις την αντισταση τουν τυλιγματος παραλληλα με την R2 και θα μπερδεψεις τα μπουτια σου..);)

Ενας απλος (και ανεπιτρεπτα παθητικος) τροπος ειναι, ξεροντας το ρευμα λειτουργειας του μοτερ, να ριξεις την ταση με μια αντισταση σε σειρα..
(12V - 7.2V = 4.8V.. Me 4A, χρειαζεσαι αντισταση 1.2Ω/5W(minimum)..
Αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ξεκιναει, γιατι τα επαγωγικα στοιχεία τραβανε κατα την εκκινηση τους ρευμα ΠΟΛΥ μεγαλυτερο απο αυτο της λειτουγειας τους, με αποτελεσμα να εχεις πολυ μεγαλη στιγμιαια πτωση τασης πανω στην αντισταση και να "περισσευει" πολυ λιγη ταση για το μοτερ..
Για να μη μιλησουμε για το stress που θα φανε οι διοδοι ανορθωσης και κατα την εκκινηση (λογω ρευματος διελευσης) και κατα την επαγωγικη "κλωτσια" στο σβησιμο του μοτερ (λογω, στιγμιαιας μεν - τεραστιας δε, αναποδης πολικοτητας τασης..

Και ολα τα παραπανω λυνονται με πυκνωτες, fly-back διοδους και ανορθωτή μεγαλου ρευματος εξοδου, αλλα καλυτερα βαλε μια καινουργια συστοιχία μπαταριων να κοιμομαστε κι εμεις ησυχοι που δεν σε πηραμε στο λαιμο μας..:D

toyar
15/04/2022, 13:12
ελεγα μηπως τραβαγε ενα φισακι απο τις επαφες και το δουλευε με τροφοδοτικο 9V

OldMan
15/04/2022, 13:38
ελεγα μηπως τραβαγε ενα φισακι απο τις επαφες και το δουλευε με τροφοδοτικο 9V

Προγανως και γινεται ρε πρακτικε ονειροπολε (το μοτερακι δεν θα εχει κανενα προβλήμα) αλλα το τροφοδοτικο θα πρεπει να σηκωνει το ρευμα του μοτερ..
(αν βρει κανενα switching τροφοδοτικο απο παλιο printer..)

toyar
15/04/2022, 13:45
εγω δουλευω δραπανοκατσαβιδο με τροφοδοτικο υπολογιστη
για τον φιλο ελεγα κατι τετοιο
https://www.skroutz.gr/c/4673/universal-trofodotiko/f/1376525/5A.html?keyphrase=9v&o=9v

Bowleno
15/04/2022, 13:56
εγω δουλευω δραπανοκατσαβιδο με τροφοδοτικο υπολογιστη
για τον φιλο ελεγα κατι τετοιο
https://www.skroutz.gr/c/4673/universal-trofodotiko/f/1376525/5A.html?keyphrase=9v&o=9v

Τι μου θυμίζεις τώρα.... Είχα στη δουλειά ένα με πεθαμένη μπαταρία, του έχωσα καλώδια με κροκοδειλάκια στην άλλη άκρη, μπαταρία από.... Μοτό και έτοιμος κάπου εδώ μέσα παίζει και φωτό όπου ο από πάνω γέρων μου την είπε για την διατομή την καλωδίων που έβαλα:lol:

OldMan
15/04/2022, 15:51
για τον φιλο ελεγα κατι τετοιο
https://www.skroutz.gr/c/4673/universal-trofodotiko/f/1376525/5A.html?keyphrase=9v&o=9v

ΜΙα χαρα θα ειναι (αρκει να κανει προεκταση καλωδιου στην εξοδο, για να το σερνει μαζι του) αλλα να δουμε πρωτα τις αναγκες σε ρευμα..

silkman
15/04/2022, 18:44
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.



αλλα καλυτερα βαλε μια καινουργια συστοιχία μπαταριων να κοιμομαστε κι εμεις ησυχοι που δεν σε πηραμε στο λαιμο μας..:D

Ενα καινουργιο pack μπαταριών nicd έχει γύρω στα 50€, αρα δεν αξίζει... Μπαταρίες 18650 θελουν σίγουρα πλακέτα για να φορτίζουν σωστά... :(

Το μοτεράκι δεν γράφει τί τραβάει πέρα απο έναν κωδικό, παντως ειναι dc motor.. Το εργαλείο πάνω γράφει 7,2V και 2500 ή 2800mAh

Για αυτό ρώτησα εδω, μην ασχοληθω τσαμπα...

toyar
15/04/2022, 19:21
ΜΙα χαρα θα ειναι (αρκει να κανει προεκταση καλωδιου στην εξοδο, για να το σερνει μαζι του) αλλα να δουμε πρωτα τις αναγκες σε ρευμα..

εχει 2800mAh μπαταρια
αν αντεχει μια ωρα ουτε 3Α δεν θα τραβαει
μια χαρα θα δουλεψει με το ταληρακι

Acacius
16/04/2022, 02:24
Οι NiCd νομίζω ότι αντικαθίστανται χωρίς πρόβλημα με NiMH διότι έχουν παρεμφερείς συμπεριφορές. NiMH υπάρχουν σε καλές τιμές, ακόμα και το Lidl φέρνει. Το πρόβλημα είναι ότι είναι μπελάς να φτιάξεις τη συστοιχία μόνος σου.

toyar
16/04/2022, 06:47
Το προβλημα ειναι οτι με τα λεφτα που θα δωσεις για νεα συστοιχια παιρνεις καινουριο εργαλειο με τα διπλασια volt

Bowleno
16/04/2022, 10:18
Το προβλημα ειναι οτι με τα λεφτα που θα δωσεις για νεα συστοιχια παιρνεις καινουριο εργαλειο με τα διπλασια volt

Και με μπαταρίες ιόντων λιθίου...
Ήταν ο λόγος που πέταξα ένα δραπανοκατσάβιδο Bosch με μπαταρία μολύβδου....70 ευρώ είχαν οι μπαταρίες και 120 ευρώ το καινούργιο με λιθίου. Ε, δεν θέλει και πολύ σκέψη....

silkman
16/04/2022, 13:20
Ξαναδιαβασα τις απαντησεις και η πιο σωστη λύση μου φαινεται ειναι να χωσω ενα τροφοδοτικάκι 9v μεγαλουτσικο που μπορει να χωρεσει και μεσα στο εργαλειο, πιθανότατα κάπου θα έχω ενα απο λαπτοπ ή κατι σχετικο.


εγω δουλευω δραπανοκατσαβιδο με τροφοδοτικο υπολογιστη
για τον φιλο ελεγα κατι τετοιο
https://www.skroutz.gr/c/4673/universal-trofodotiko/f/1376525/5A.html?keyphrase=9v&o=9v

435286

Η ιδεα ήταν μεχρι 10€ μπας και το σώσουμε.. Ευχαριστώ και πάλι :)

OldMan
18/04/2022, 13:16
εχει 2800mAh μπαταρια
αν αντεχει μια ωρα ουτε 3Α δεν θα τραβαει

Θα ηθελα να δω εστω και ενα εργαλειο χειρος (επαναφορτιζόμενο) που να αντεχει 1 ωρα λειτουργειας υπο φορτίο..!!!:D

toyar
18/04/2022, 13:26
νομιζω και τα ηλεκτρικα σε μια ωρα με φορτιο καπου θα αρπαξουν

bros400pgm
18/04/2022, 16:43
Θα ηθελα να δω εστω και ενα εργαλειο χειρος (επαναφορτιζόμενο) που να αντεχει 1 ωρα λειτουργειας υπο φορτίο..!!!:D

Εχω ενα ανεμιστηρα της makita που αντεχει 1h+. Εργαλειο χειρος ειναι και αυτο, με επαναφορτιζομενη μπαταρια :p

νεοσσός
18/04/2022, 18:45
Οι NiCd πλεονεκτούν στο γεγονός ότι αντέχουν παρατεταμένα χρονικά διαστήματα αχρησίας. Αντιθέτως, οι NiMH αν μείνουν στη συσκευή κανενα χρόνο, χωρίς χρήση, σταδιακά εκφορτίζονται και ψοφάνε.

Έχω πει στο παρελθόν για 2 δραπανοοκατσάβιδα Balck & Decker των 40€, που τα ξέχναγα στην αποθήκη με χαμηλή στάθμη φορτίου πάνω από ένα χρόνο και λειτουργούν ακόμα, 10 χρόνια μετά.