PDA

View Full Version : Φακός κεφαλής



silkman
17/05/2022, 19:19
Δεν έχω φακό κεφαλής και είναι πολύ χρήσιμος μια και έχεις ελευθερα τα χέρια να δουλευεις.

Βεβαια στον κυκεώνα της κινεζιάς που κυκλοφορεί είναι δύσκολο να πάρεις κάτι καλό. Είχα πάρει έναν duracell λέω duracell γράφει καλός θα είναι. Παιδιά έφεγγε λιγότερο απο κεράκι εκκλησίας :yuck:

Εχω βρει αυτόν τον οποίο φυσικά εδώ στο πριγκηπάτο του Ελλαδιστάν πουλάνε όσο θέλουν. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε λιγότερα λεφτά;
Δηλαδή θέλω 1000lm, να κρατάει 8 ώρες το ελάχιστο και να είναι άνετος σε πολύωρη χρήση.

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B00GGQEUDA/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

Leon67
17/05/2022, 20:48
Δεν ειναι κακός αλλά κοίτα και στο: https://eu.nkon.nl/zaklampen/flashlight-type/headlamps/stock/in-stock.html

cosgili
17/05/2022, 21:06
Με κλειστά μάτια Petzl. Τρομερά ανθεκτικοί, ποιοτικοί, με ανταλλακτικά, για όλα τα βαλάντια και με άπειρες επιλογές σε lumen. Και τους βρίσκεις και από Ελλάδα σε συμπαθητικές τιμές.

thunder ace
17/05/2022, 21:16
Εδω εισαι......https://www.skroutz.gr/c/280/fakoi-fotismou/m/8930/NiteCore/f/749849/kefalis.html?order_by=pricevat&order_dir=asc
Αυτη η μαρκα ειναι κορυφαια

GEORGIOS
17/05/2022, 21:34
Με κλειστά μάτια Petzl. Τρομερά ανθεκτικοί, ποιοτικοί, με ανταλλακτικά, για όλα τα βαλάντια και με άπειρες επιλογές σε lumen. Και τους βρίσκεις και από Ελλάδα σε συμπαθητικές τιμές.

Ο πρώτος φακός κεφαλής που πήρα, πριν από 20+ χρόνια, ήταν το ακριβότερο μοντέλο της Petzl, σε προσφορά κάπου 100 Ευρώ από Γερμανία. Πρόλαβα να τον χρησιμοποιήσω 4-5 φορές, έσπασε το πλαστικό κούμπωμα των μπαταριών. Το ίδιο και άλλον έναν που είχε πάρει φίλος μου. Ορκίστηκα να μην ξαναπάρω Petzl.
Μετά πήρα διάφορα μοντέλα της Black Diamond, από 50 μέχρι 100 ευρώ. Και αυτοί χάλασαν με λίγη χρήση σε μερικά χρόνια, μάλλον λόγω γήρανσης.
Παράλληλα είχα πάρει και κάποιους Princeton από Αμερική. Από αυτούς δεν χάλασε κανένας, δουλεύουν ακόμη, απλά ξεπεράστηκαν και τους χάρισα.
Έχω πάρει και κάποιους FENIX ακριβούς κινέζικους. Πολλή καλύτερη η κατασκευή τους από αντίστοιχης τιμής Petzl. Τους χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα χωρίς να έχουν πάθει κάτι.
Όλοι οι φακοί που παίρνω είναι με ανταλλάξιμες μπαταρίες, ή ΑΑΑ ή ΑΑ ή λιθίου 18650.

Βέβαια δεν θέλεις μόνο αντοχή. Έχει σημασία και πως φωτάνε, τι ευκολίες έχουν, τι αυτονομία έχουν, το βάρος και ο όγκος τους, η συμβατότητα μπαταριών και θυρών με άλλες συσκευές που έχεις, ....

GEORGIOS
17/05/2022, 21:52
Εδω εισαι......https://www.skroutz.gr/c/280/fakoi-fotismou/m/8930/NiteCore/f/749849/kefalis.html?order_by=pricevat&order_dir=asc
Αυτη η μαρκα ειναι κορυφαια

Έχω πάρει τον NiteCore HA23. https://www.skroutz.gr/s/19524820/NiteCore-%CE%A6%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%9A%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-Led-250lm-HA23.html
Ο χειρότερος μηχανισμός στήριξης φακού που έχω συναντήσει. Δεν μπορεί να κρατήσει τον φακό στην θέση που επιλέγεις, εκτός αν δεν κάνεις απότομες κινήσεις.:lol:
Τον είχα αγοράσει από την NiteCore και μετά από παράπονα μου επέστρεψαν τα μισά χρήματα πίσω.

JNP
17/05/2022, 22:13
Δεν έχω φακό κεφαλής και είναι πολύ χρήσιμος μια και έχεις ελευθερα τα χέρια να δουλευεις.

Βεβαια στον κυκεώνα της κινεζιάς που κυκλοφορεί είναι δύσκολο να πάρεις κάτι καλό. Είχα πάρει έναν duracell λέω duracell γράφει καλός θα είναι. Παιδιά έφεγγε λιγότερο απο κεράκι εκκλησίας :yuck:

Εχω βρει αυτόν τον οποίο φυσικά εδώ στο πριγκηπάτο του Ελλαδιστάν πουλάνε όσο θέλουν. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε λιγότερα λεφτά;
Δηλαδή θέλω 1000lm, να κρατάει 8 ώρες το ελάχιστο και να είναι άνετος σε πολύωρη χρήση.

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B00GGQEUDA/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

Δεν μας λες πολλές βασικές λεπτομέρειες όπως τι δέσμη θέλεις, φαρδυα ή spot; σε τι εργασίες θα τον χρησιμοποιείς; να είναι μόνο κεφαλιού ή και χεριού; πόσα LM θα χρειαστείς για 8 ώρες; προτίμηση για είδος ή μέγεθος μπαταρίας; μπαταρία ενσωματωμένη ή ξεχωριστή; πόσα διαθέτεις max;

silkman
17/05/2022, 22:33
Δεν μας λες πολλές βασικές λεπτομέρειες όπως τι δέσμη θέλεις, φαρδυα ή spot; σε τι εργασίες θα τον χρησιμοποιείς; να είναι μόνο κεφαλιού ή και χεριού; πόσα LM θα χρειαστείς για 8 ώρες; προτίμηση για είδος ή μέγεθος μπαταρίας; μπαταρία ενσωματωμένη ή ξεχωριστή; πόσα διαθέτεις max;

Ε τί να πω τώρα, δεν είχα άλλον φακο κεφαλής και θελω να ξεμπερδευω μια και καλή. Να ειναι λίγο της προκοπής και όχι κινεζιά, να κάθεται καλά στο κεφάλι, μην γίνεται αυτό που είπε ο @GEORGIOS να περπατάς και να "πεφτει" η ρύθμιση του φακού...

- Καλό είναι να φαρδαινει και να στενευει η δεσμη εως πολύ στενή.
- Δε θα βουτηξω για ψαροντούφεκο αλλα μη χαλάσει αν φάει λίγη σκόνη ή νερο.
- 1000 lm
- Τωρα αν παιρνει καποιον αντάπτορα για να τον στηρίξεις κάπου δε θα πω όχι, αλλα οχι βασικό requirement αυτό
- Αναγκαστικά για να "δίνει" θα πρεπει να έχει κάποιου είδους 18650, να μπορούμε να τις αλλαξουμε και καλό θα ήταν να έχει usb-c για γρηγορη φορτιση
- 50-80€ δίνω μαξ

Καλό θα ήταν όσοι απαντούν να βάλουν μοντέλα που οι ίδιοι έχουν και είναι ευχαριστημένοι. Κοιταω αυτά που έχετε γράψει :)

Μεχρι στιγμής έχω ξεχωρίσει αυτόν (καλύτερη τιμή απο σκρουτζ)
https://www.e-shop.gr/nitecore-hc60-v2-head-lamp-1200lm-p-PER.590787

JNP
18/05/2022, 01:46
Αυτός ο nitecore είναι κινέζικος περίπου σε μέση τιμή.Έχει ότι ζητάς εκτός από ρυθμιζόμενη δέσμη.
Αν ανέβεις στα 95 ευρώ, δες τον τελευταίο της fenix HM65R με δύο led για μακρυά και κοντά.Πάντως οι 18650 είναι σχετικά μεγάλοι και βαριοί και δεν θα τους συνιστούσα σε έντονη δραστηριότητα όπως το τρέξιμο. Αν θες κάτι ελαφρύτερο πρέπει να πας σε 3ΧΑΑΑ ή με ενσωματωμένη Lion.
Προσωπικά θα ξεκίναγα από τον NITECORE NU35 450Lm με διπλή τροφοδοσία μπαταριών Lion /3xAAA και θα επερνα μια έξτρα μπαταρία Liion και ένα σετ Eneloop Pro αν έχεις φορτιστη.Τα πραγματικά 450 LM είναι υπεραρκετά για υπαίθριες δραστηριότητες και συνήθως μας φθάνουν 150-200Lm.

JNP
18/05/2022, 10:16
Πρόσφατα πήρα από Aliexpress ένα φακό κεφαλής ελαφρύ με ωραία στενή δέσμη. Παίρνει μπαταρίες 3ΧΑΑΑ, έχει σενσορα κινησης για την μεγάλη σκάλα με ξεχωριστό κουμπί, το led έχει τρεις σκάλες:μεγάλη /μικρή /φλας, επιπλέον έχει δύο ledακια κόκκινα σταθερά ή φλας(για ποδηλάτες ιδιαίτερα). Τα κουμπάκια δουλεύουν πολύ καλά, τα πλαστικά είναι φθηνά, το ίδιο και η ελαστική ταινία.
Το led δινει ξεκουραστο φυσιολογικό φως περίπου 5000Α.
435897

GEORGIOS
18/05/2022, 10:56
Δηλαδή θέλω 1000lm, να κρατάει 8 ώρες το ελάχιστο και να είναι άνετος σε πολύωρη χρήση.

Για 1000Lm για 8 ώρες πρέπει ο φακός να έχει τουλάχιστον 4 μπαταρίες 18650. Πρέπει να έχεις δυνατό λαιμό για να τον έχεις στο κεφάλι σου.:lol:
Υπάρχουν τέτοιοι φακοί, που οι μπαταρίες είναι σε θήκη που την κρεμάς στην ζώνη σου.

Κανένας φακός με μιά μπαταρία 18650 δεν μπορεί να έχει συνεχόμενα 1000lm για 2 ώρες.
Και οι φακοί με μπαταρία 18650 θεωρούνται βαριοί φακοί.

Οι φακοί με μιά μπαταρία 18650 μπορούν να δώσουν για 10 ώρες 150Lm.

JNP
18/05/2022, 12:55
Δεν νομίζω ότι εννοούσε 1000lm συνεχώς για 8 ώρες...
Αυτό είναι το μέγιστο ενός ερασιτεχνικου φακού για λίγα λεπτά, έτσι κι αλλοιως θα σου κατεβάσει την ένταση ο ίδιος ο φακός λόγω υπερθέρμανσης.
Επαγγελματικά εργαλεία μπορούν να αντέξουν αρκεί να αντέχει και η τσέπη σου!

GEORGIOS
18/05/2022, 13:48
Σαν παράδειγμα βάζω το διάγραμμα του φακού κεφαλής Fenix HL60R, με μπαταρία 2600mAh. Είναι ένας καλός φακός μπαταρίας 18650.

435898

Τον έχω αγοράσει και τον έχω μετρήσει με μπαταρία 3100mAh (μετρημένη).
Με επιλογή πάντα στην μέγιστη σκάλα Turbo οι χρόνοι είναι:
1:20 ~950Lm μέχρι να πέσει στα ~400Lm με κάποιες ενδιάμεσες διακοπές για να κρυώσει
0:30 ~400Lm μέχρι να πέσει στα ~150Lm
0:15 ~150Lm μέχρι να πέσει στα ~50Lm
0:15 ~50Lm μέχρι να πέσει στα ~5Lm
4:00 ~5Lm μέχρι η τάση της μπαταρίας να πέσει στα 2,8V.
Συνεχίζει μερικές ώρες ακόμη με λιγότερα από 5Lm αν ή μπαταρία δεν έχει κόφτη.

daz
19/05/2022, 03:31
Οι χρόνοι που δίνουν όλοι κατασκευαστές είναι μέχρι ο φακός να πέσει μέχρι ένα ποσοστό.
Δλδ όταν σου λέει 400 λιούμενς για 4 ώρες εννοεί οτι στις 3 ώρες και 50 λεπτά θα δίνει 20 λιούμενς. Χωρίς να ξέρεις για πόσο θα κρατάει τα 400 σταθερά και πόσα θα δίνει όταν αρχίσει να πέφτει.

daz
19/05/2022, 03:39
Οι περισσότεροι φακοί κεφαλής πάσχουν σε δυο σημεία.

Όσοι έχουν ανταλλάξιμες μπαταρίες, συνήθως πάσχουν στο πορτάκι της μπαταρίας. Συμβαίνει και στις καλύτερες μάρκες. Σε όλες τις γνωστές αλλά ακόμα και στους princeton tec.
Θέλει προσοχή το είδος της θήκης που θα έχει για τις μπαταρίες.

Οι περισσότεροι αδειάζουν τις μπαταρίες τους αν τις αφήσεις μέσα. Είναι θέμα λειτουργίας και όχι καποιου προβλήματος. Οι ηλεκτρονικοί διακόπτες πρέπει να είναι έτοιμοι να δώσουν εντολή όταν πατηθούν. Και αυτό συμβαίνει και στις καλύτερες μάρκες (και ναι, ακομα και στους princeton tec).
Οι μηχανικοί διακόπτες δε έχουν τέτοια θέματα όπως δεν το αντιμετωπίζουν στον ίδιο βαθμό όλοι οι φακοί (ακομα και μέσα στην ίδια μάρκα).

JNP
19/05/2022, 08:59
Πράγματι το καπάκι των μπαταριών είναι αυτό που χαλάει συνήθως. Φθηνά πλαστικά και κακή σχεδίαση κάνουν το κούμπωμα να σπάει εύκολα*. Το ίδιο και τα σημεία περιστροφής.Το χειμώνα που τα πλαστικά σκληραινουν αλλά και τα δάχτυλα μας παγώνουν κάνουν τα ατυχήματα πιο εύκολα.
*Εδώ πλεονεκτουν οι φακοί με ενσωματωμένη μπαταρία.

daz
19/05/2022, 11:28
Πράγματι το καπάκι των μπαταριών είναι αυτό που χαλάει συνήθως. Φθηνά πλαστικά και κακή σχεδίαση κάνουν το κούμπωμα να σπάει εύκολα*. Το ίδιο και τα σημεία περιστροφής.Το χειμώνα που τα πλαστικά σκληραινουν αλλά και τα δάχτυλα μας παγώνουν κάνουν τα ατυχήματα πιο εύκολα.
*Εδώ πλεονεκτουν οι φακοί με ενσωματωμένη μπαταρία.

Όλα μπορούν να σπάσουν. Ακόμα και αυτά που είναι φτιαγμένα από καλό πλαστικό. Όσο και να τους προσέξεις! Ειδικά αν έχουν κάποιο είδος στεγανωποίησης. Εδώ επιλέγεις ή ευκολία - ταχύτητα αλλαγής μπαταριών ή αντοχή. Υπάρχουν και κάποια μοντέλα με βίδες στο καπάκι, αλλά καθότι δεν είναι ότι πιο εύκολο να αλλάξεις μπαταρίες, είναι ελάχιστα και κάποιες μάρκες δεν έχουν κανένα.

Αυτοί που έχουν ενσωματωμένη μπαταρία είναι για άλλο είδος χρήσης. Αν σου τελειώσουν ή αν πέσει η απόδοση και δε σε καλύπτει χρειάζεσαι χρόνο να τους φορτίσεις. Σε αναμονή δε μπορείς να βγάλεις τις μπαταρίες για να μη στις αδειάσει.

Αυτοί που παίρνουν τις μπαταρίες σε άλλο σημείο (είτε στη ζώνη είτε στο πίσω μέρος του ελαστικού που μπαίνει στο κεφάλι) είναι πάλι για άλλο είδος χρήσης.

Αυτοί που έχουν ενσωματωμένη μπαταρία 18650 είναι πάλι άλλο κεφάλαιο.. Είναι σα να παίρνεις ένα κανονικό φακό και να τον βάζεις στο κεφάλι. Γι' αυτό και πολλοί απ' αυτούς μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σαν φακοί χειρός. Εδώ όμως σιγά σιγά ξεφεύγουμε από τον φακό κεφαλής και πάμε σε μπάσταρδες καταστάσεις που επίσης καλύπτουν διαφορετικές ανάγκες.

JNP
19/05/2022, 15:54
Ο NITECORE NU35 450Lm που πρότεινα λύνει όλα τα προβλήματα των μπαταριών. Αν δεν είχα ήδη τόσους φακούς θα τον έπαιρνα.

daz
19/05/2022, 16:04
Ο NITECORE NU35 450Lm που πρότεινα λύνει όλα τα προβλήματα των μπαταριών. Αν δεν είχα ήδη τόσους φακούς θα τον έπαιρνα.


Γιάννη δε λύνει κανένα πρόβλημα. Εχει και αυτός το ίδια προβλήματα με όλους τους άλλους. Ή μάλλον με τους περισσότερους.


Σπασμένο δόντι..
435901

JNP
19/05/2022, 17:44
Όπως είδες μίλησα για τα προβλήματα των μπαταριών, όχι για τα πλαστικά δόντια.

GEORGIOS
19/05/2022, 19:35
Δεν έχω φακό κεφαλής και είναι πολύ χρήσιμος μια και έχεις ελευθερα τα χέρια να δουλευεις.

Λοιπόν για να μην παιδεύεσαι μια και δεν ξέρεις ακόμη τι ακριβώς θέλεις, σου προτείνω τον Trustfire H5R ένα σχετικά οικονομικό φακό με μπαταρία 18650. Έχω αγοράσει δύο για γενική χρήση. Πουλιέται 23 ευρώ χωρίς μπαταρία ή 27 με μπαταρία. Πάρε με μπαταρία, καλή είναι, 2800mAh μετρημένα. Συχνά τον βάζουν με μεγαλύτερη έκπτωση, εγώ τον αγόρασα 21 ευρώ μαζί με την μπαταρία.

https://www.aliexpress.com/item/1005003697836669.html?spm=a2g0o.store_pc_groupList.8148356.6.3baa4cd1DPk4vg&pdp_npi=2%40dis%21EUR%21%E2%82%AC%2027%2C89%21%E2%82%AC%2021%2C20%21%21%21%21%21%402100bdd0165297296 43113797ec85a%21%21sh

Από τους ελαφρύτερους φακούς με 18650. Γι αυτό δεν χρειάζεται μεσαίο ιμάντα. Ο φακός με τον ιμάντα του ζυγίζει 67 γραμμάρια και 48 η μπαταρία, σύνολο 115 γραμμάρια. Για σύγκρινέ το με αυτόν που ήθελες να πάρεις.:)
Είναι αρκετά ελαφρύς και μαζεμένος ώστε να μην σε κουράζει-εμποδίζει για πολύωρη χρήση.
Έχει θύρα Micro USB για φόρτιση. Θα ήταν βέβαια καλύτερο να είχε type C, γιατί αυτό είναι το μέλλον στις USB θύρες.
Αδιάβροχος και σε εμβάπτιση στο νερό, προδιαγραφές IP68. Η θύρα USB ασφαλίζει με βιδωτό καπάκι και ορινγκ. Και το καπάκι της μπαταρίας είναι βιδωτό με ορινγκ. Λερώθηκε, τον βάζεις κάτω από την βρύση και τον πλένεις.
Όλο το σώμα του φακού είναι αλουμίνιο.
Η στίξη του φακού στο ιμάντα είναι απλοϊκή, λάστιχο που περνάει σε δύο τρύπες ο φακός. Δεν σπάει και συγκρατεί καλά τον φακό, αλλά ρυθμίζεται δύσκολα.
Έχει μόνο ένα τρόπο φωτισμού με φωτεινότητες 600Lm, 155Lm, 50Lm, και 10Lm. Μειονεκτεί σε ότι δεν έχει δευτερεύοντα φωτισμό διάχυσης και κόκκινο φως.
Ο διακόπτης είναι πίσω από μεμβράνη σιλικόνης για να είναι αδιάβροχος και νομίζω ότι αυτό είναι και το πιο πιθανό σημείο να πάθει ζημιά μετά από χρόνια χρήσης. Ο διακόπτης έχει πάνω του ένα πράσινο και ένα κόκκινο λεντ για να βλέπεις στο περίπου πόση μπαταρία έχεις.
Σε οποιαδήποτε σκάλα να τον έχεις, όταν η τάση της μπαταρίας πέσει στα 3,1V ο φακός μπαίνει αυτόματα στην σκάλα των 10Lm, αναβοσβήνει κάθε 2-3 λεπτά και συγχρόνως αναβοσβήνει το κόκκινο λεντ του διακόπτη. Ευτυχώς που δεν έβαλε και κανένα βομβητή ο παπάρας ο σχεδιαστής του φακού. Αυτό για μένα είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα του φακού, γιατί μέχρι να ξεφορτίσει η μπαταρία με τα 10Lm, έχει ακόμη 20 ώρες φως.
Οι χρόνοι που μέτρησα μέχρι η τάση μιας μπαταρίας 3100mAh (μετρημένης) πέσει στα 3,10V είναι:
High 600Lm = 4,6 συνεχόμενες ώρες με μείωση φωτισμού στο τέλος περίπου στο μισό.
Med 155Lm = 9 συνεχόμενες ώρες με μικρή μείωση φωτισμού στο τέλος
Low. 50Lm = 23 συνεχόμενες ώρες
Moon 10Lm = 120 συνεχόμενες ώρες
Ξαναλέω ότι μετά από αυτούς τους χρόνους ο φακός μπαίνει στα 10Lm και έχει ακόμα φως για πολλές ώρες.

silkman
20/05/2022, 18:51
@Georgios
Στα 600λμ δουλευει ή ζεσταίνεται και παιρνει φωτιά; Μπηκα και είδα, θα τον έχω στα χέρια μου Ιούλιο!!!

Στο αλι πως πληρώνετε, με προπληρωμένη φαντάζομαι αφου δεν έχει paypal...

GEORGIOS
20/05/2022, 20:07
@Georgios
Στα 600λμ δουλευει ή ζεσταίνεται και παιρνει φωτιά; Μπηκα και είδα, θα τον έχω στα χέρια μου Ιούλιο!!!

Στο αλι πως πληρώνετε, με προπληρωμένη φαντάζομαι αφου δεν έχει paypal...

Στα 600 ζεσταίνεται αλλά όχι απαγορευτικά, μπορεί να δουλεύει συνέχεια.
Στο αλί πληρώνω με πιστωτική, την έχω αποθήκευση. Δεν ζητάει ποτέ επιβεβαίωση μέσω κινητού όπως σε αγορές από Ελλάδα. Πάνω από 10 χρόνια που αγοράζω δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Και κάτι που είχα ξεχάσει να πω για τον φακό Trustfire H5R. Φορτίζει καλά από μικρό ή μεγάλο ηλιακό πάνελ με το ενσωματωμένο Micro USB. Έχει σημασία, αν χρησιμοποιείς τον φακό σε ελεύθερο κάμπιγκ ή γίνει πυρηνικός πόλεμος και δεν έχουμε ηλεκτρικό. :lol:
* Τα ηλιακά πάνελ δεν βγάζουν σταθερό ρεύμα αφού μπορεί να μειωθεί το ηλιακό φως λόγω νέφωσης ή σκίασης, ή να αλλάξει η γωνία πρόσπτωσης. Πολλοί φορτιστές δεν μπορούν να δουλέψουν με τέτοια μεταβαλλόμενη παροχή ρεύματος.

JNP
20/05/2022, 22:31
Ξέρεις κάποιο ηλιακό πάνελ από Aliexpress που αποδεδειγμένα δουλεύει καλά τουλάχιστον σε επίπεδο φακού η κινητού;

JNP
21/05/2022, 14:17
Πολύ ποιοτική κατασκευή :
435911

GEORGIOS
22/05/2022, 19:37
Ξέρεις κάποιο ηλιακό πάνελ από Aliexpress που αποδεδειγμένα δουλεύει καλά τουλάχιστον σε επίπεδο φακού η κινητού;

Αυτά που είχα πάρει πριν χρόνια από το Αλι δεν υπάρχουν πιά.
Είχα πάρει πριν ενάμιση χρόνο από Ελλάδα το Choetech SC004 στα 30 Ευρώ, τώρα κοίταξα και κάνει 60 Ευρώ.:uplate:
Όπως συνήθως τα βάτ και τα αμπέρ που λένε ότι δίνουν είναι πάντα λιγότερα από τα πραγματικά. Το συγκεκριμένο σε ιδανικές συνθήκες δίνει κάπου 1,5 αμπέρ.