PDA

View Full Version : Κάπου στο 2030...



D3300
20/05/2022, 09:11
Οι μοτοσυκλέτες με κινητήρες εσωτερικής καύσης έχουν ήδη απαγορευτεί να πωλούνται και να κυκλοφορούν ένα χρόνο πριν, μόνο ηλεκτρικά scooters, πατίνια και ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες μπορείς να αγοράσεις και να κυκλοφορείς πια.
Κάποιοι τολμηροί τις κράτησαν μέσα σε κλειδωμένες γιάφκες, γκαράζ, υπόγεια, τις βγάζουν βόλτα στη ζούλα, βράδια χωρίς φεγγάρι, να μυρίζουν τη βενζίνη που καίγεται και τον μοναδικό ήχο του βενζινοκινητήρα που δονείται και εκτονώνεται...
Ένα δυστοπικό μέλλον που λίγοι μπορούσαν να φανταστούν πως θα μπορούσε να γίνει ένα ασήκωτο παρόν.
Έχοντας τη μοτοσυκλέτα κρυμμένη εδώ και καιρό και με ένα δοχείο βενζίνης 20 λίτρων, που θα πηγαίνατε την τελευταία σας βόλτα πριν την παροπλίσετε για πάντα?

PaNick67
20/05/2022, 09:36
Θα στο χαλασω λιγο αφου η απαγορευση πωλησης νεων δεν σημαινει και των παλιων ή απαγορευση κυκλοφοριας, αλλα μου αρεσει το ερωτημα.


θα πηγαινα μια παραλιακη Σουνιο και πισω απο Μεσογεια, θα ανεβαινα Πεντελη, Αγιο Πετρο για Νεα Μακρη, μετα απο Γραμματικο, Καπανδριτι, Ιπποκρατειο Πολιτεια, Αγιο Μερκουριο και πισω σπιτι και καπου εκει θα εμενα απο βενζινη νομιζω. :lol:

o_gavros
20/05/2022, 09:36
Συμπαθα με που βγαίνω εκτός του πνεύματος του ποστ, αλλά πέτυχα προχτές ένα παλικάρι στο δρόμο με ένα μπλε Ζιρο (μοντέλο δεν ξέρω,έμοιαζε με μικρό vfr).
Τον ρωτάω ηλεκτρικό; Ναι αποκρίνεται.
Και;
Μου λέει με ενθουσιασμό και θερμη να περισσεύει, 19,5κιλα ροπή!!!!!! και ισχύς περί τα 110 ντεντενια.
Μου κάνει μια έτσι ότι ανοίγει για να μου δείξει. Το τίναγμα ήταν παλαβό!!!έπαθα πλάκα. Και με μπλινγκ φορτωμένο από τη φάμπρικα, ακτινικές δαγκάνες, αμστελνταουν κλπ...
Όταν η αυτονομία και η φόρτιση βελτιωθούν κι άλλο, κάτι τέτοια θα ράβουν κοστούμια σε ότι κινείται.

PaNick67
20/05/2022, 09:40
Οχι μονο η αυτονομια και η φορτιση αλλα και οι τιμες. Γιατι αυτο που ειδες κανει 23-25 χιλαρικα

o_gavros
20/05/2022, 09:47
Όπελ με πόσο;;;;;

thunder ace
20/05/2022, 09:49
Μεγαλώσαμε με δίχρονα.
Μιλάω για μοτοκρός και εντουρο.
Μετά έγιναν τετράχρονα και πιο εύκολα και ίσως πιο γρήγορα.
Τώρα γίνονται ηλεκτρικά και πιθανότατα ακόμα πιο γρήγορα.
Αύριο μεθαύριο δεν θα ακουμπάνε καν στο έδαφος και πιθανότατα ακόμα πιο γρήγορα.
Εγώ λοιπόν πριν τελειώσει η φάση με βενζίνες και λοιπά θα ήθελα ένα cr 250 να το πάρω να κάνω μια τελευταία βόλτα.
Αυτό θα μου θυμίσει τα νιάτα μου την ζωή μου .
Δεν πάει να βγάλουν και τηλεμεταφορά.

Panos76
20/05/2022, 10:07
Στο χωριό, όπου εκεί μάλλον θα παροπλιζόμουν και εγώ..

doctor_john
20/05/2022, 10:12
...Όταν η αυτονομία και η φόρτιση βελτιωθούν κι άλλο, κάτι τέτοια θα ράβουν κοστούμια σε ότι κινείται.

Να στέλνουν και email πες τους για δε δίνω πολύ βάση..

bulmont
20/05/2022, 10:15
Θα 'χω πεθάνει πρίν τελειώσει η βενζίνη οπότε στα απαυτάρια μου................

THRESH
20/05/2022, 12:04
τελευταία βόλτα με ένα τέτοιο (βενζινοκίνητο) θα ήταν με ένα καλό 2κύλινδρο, φουλ εξάτμιση , στροφοδιαδρομή , ιδανικά

Επειδή όμως θα έχει βγει συνθετικό καύσιμο μέχρι τότε , δεν θα είναι η τελευταία βόλτα. :p

Απλά τα ηλεκτρικά τότε (ή υδρογόνου, αναλόγως) θα έχουν βελτιωθεί τόσο πολύ που η απαξιώση θα έχει οδηγήσει τα παλιά στο Τζουράσικ Πάρκ της
μοτοσυκλέτας.

Όπως είπε ο φίλος παραπάνω, μέχρι να έρθουν τα πετούμενα / αντιβαρύτητας / maglev κλπα :lol:

Kickstart
20/05/2022, 12:06
Τελευταία βόλτα με μπιτόνι είκοσι λίτρα; θα φόρτωνα το μηχανάκι στο τρέιλερ θα κούμπωνα στον κοτσαδορο του ηλεκτρικού αυτοκινήτου και θα πήγαινα μέχρι τα Βαρδούσια να αλωνισω τα χώματα μια τελευταία ορθόδοξη φορά.

CorpseAlive
20/05/2022, 12:33
Λίμνη Μπελέτσι-Παρατηρητήριο Μπαφί-επιστροφή από Τατόι , σβήσιμο Βάρκιζα.
Αν δεν μιλάμε για 1 ντεπόζιτο αλλά είχα λίγο παραπάνω,
Άγραφα και ας την έθαβα στα ψηλά βουνά που της αξίζουν την μηχανή.

motojojo
20/05/2022, 12:35
Το 2030 θα θετουμε το ίδιο ερώτημα για το 2050.

spyrval
20/05/2022, 13:01
Στο χωριό, όπου εκεί μάλλον θα παροπλιζόμουν και εγώ..

Μέχρι το 2030 κι εγώ εκεί θα είμαι (στο δικό μου, όχι στο δικό σου). Δε θα σταματά το traction control από τις σβουνιές:tooth:

telegonos
20/05/2022, 15:47
Το 2030 θα θετουμε το ίδιο ερώτημα για το 2050.

Μέχρι να φτάσει στο 2130 που είναι και πιο ρεαλιστικό όριο των κινητήρων με βενζίνη.

sanctusan
20/05/2022, 16:01
MRCG member detected

telegonos
20/05/2022, 16:05
MRCG member detected

Υπάρχει ακόμα αυτό;

doctoras
20/05/2022, 16:21
την βενζίνη θα την πουλούσα στην μαυρη :D

τα μηχανάκια μου θα έτρωγαν ενα ενδελεχή καθαρισμό εξωτερικά και εσωτερικά απο λάδια, υγρά, βενζίνες, και στόλισμα σε μια γωνια του σπιτιού να μου θυμίζουν τις ένδοξες εποχές. Ειναι πράγμα που παντα ήθελα να κάνω, πλαί σε ένα μπιλιάρδο, και δίπλα του μια μικρή μπαρα με τα σκαμπό της με κανα δύο βαρελάκια μπιρας με τις σχετικές κανιουλες



Αν και είναι πιο ρεαλιστικό βαση τις εκθετικής τάσης της φτώχοποίησης των κοινωνιών και αδυναμίας να αγοράσουν οτιδήποτε να δημιουργηθεί υποκατάστατο υγρό καύσιμο με κάποια σχετική μετατροπή να συνεχίσει να κινεί δισεκατομμύρια οχήματα ανα τον κόσμο

giannis323
20/05/2022, 16:32
Μακάρι να είναι το 2030 αλλά πολύ φοβάμαι με την άνοδο της τιμής των καυσίμων και την ατζέντα της προώθησης της πράσινης ανάπτυξης ήδη σιγά σιγά θα παρκάρουμε τα οχήματα με ΜΕΚ στα πάρκινγκ,όσοι έχουμε."Δεν θα σε υποχρεωσει,αλλά θα σε υποχρεωσει".Έτσι πάντα ευγενικοί με χαμόγελο η δυτική ελίτ.
Περιουσιολογιο που ο,τι όχημα κατέχεις έστω και χωρίς πινακίδες θα αποτελεί τεκμήριο περιουσίας οπότε θα προκύπτει και ανάλογος φόρος.Στα τέλη κυκλοφορίας έχουν δείξει εδώ και καιρό την τάση που τιμωρούν τα μεκ έναντι ηλεκτρικών,υβριδικών.Φανταζομαι και στα ΚΤΕΟ θα σου κάνουν τον βίο αβιωτο για να σε περάσουν μιας και θα έχουν σταματήσει προ καιρού να παράγονται ανταλλακτικά για τα παλιά οχήματα οπότε θα είναι και πολύ δύσκολη και τσουχτερή η συντήρηση τους.Να μην μιλήσουμε για αυστηρά όρια ταχύτητας λόγω ενεργειακής απειλής και ηλεκτρικά που θα σε ακινητοποιούν γιατί υπερβείς κατά 5 χιλιόμετρα το όριο ταχύτητας και στον ίντερνετ των πραγμάτων,που θα είναι όλοι κ τα πάντα διασυνδεδεμένα και interactive.Θα στέλνονται τα δεδομένα του οχήματος σου, θα κόβονται τα αντίστοιχα πρόστιμα και αφαίρεση πόντων από το δίπλωμα σου.
Όσοι μπορέσαμε και χαρήκαμε οδηγώντας είτε σε δρόμους είτε σε πίστα τα ιχ,δίκυκλα μας πιστεύω θα είναι μοναδική και ανεκτίμητη εμπειρία.

telegonos
20/05/2022, 17:23
Μακάρι να είναι το 2030 αλλά πολύ φοβάμαι με την άνοδο της τιμής των καυσίμων και την ατζέντα της προώθησης της πράσινης ανάπτυξης ήδη σιγά σιγά θα παρκάρουμε τα οχήματα με ΜΕΚ στα πάρκινγκ,όσοι έχουμε."Δεν θα σε υποχρεωσει,αλλά θα σε υποχρεωσει".Έτσι πάντα ευγενικοί με χαμόγελο η δυτική ελίτ.
Περιουσιολογιο που ο,τι όχημα κατέχεις έστω και χωρίς πινακίδες θα αποτελεί τεκμήριο περιουσίας οπότε θα προκύπτει και ανάλογος φόρος.Στα τέλη κυκλοφορίας έχουν δείξει εδώ και καιρό την τάση που τιμωρούν τα μεκ έναντι ηλεκτρικών,υβριδικών.Φανταζομαι και στα ΚΤΕΟ θα σου κάνουν τον βίο αβιωτο για να σε περάσουν μιας και θα έχουν σταματήσει προ καιρού να παράγονται ανταλλακτικά για τα παλιά οχήματα οπότε θα είναι και πολύ δύσκολη και τσουχτερή η συντήρηση τους.Να μην μιλήσουμε για αυστηρά όρια ταχύτητας λόγω ενεργειακής απειλής και ηλεκτρικά που θα σε ακινητοποιούν γιατί υπερβείς κατά 5 χιλιόμετρα το όριο ταχύτητας και στον ίντερνετ των πραγμάτων,που θα είναι όλοι κ τα πάντα διασυνδεδεμένα και interactive.Θα στέλνονται τα δεδομένα του οχήματος σου, θα κόβονται τα αντίστοιχα πρόστιμα και αφαίρεση πόντων από το δίπλωμα σου.
Όσοι μπορέσαμε και χαρήκαμε οδηγώντας είτε σε δρόμους είτε σε πίστα τα ιχ,δίκυκλα μας πιστεύω θα είναι μοναδική και ανεκτίμητη εμπειρία.

Κώστα Καββαθά, εσύ;

giannis323
20/05/2022, 18:33
Mακαρι να ήμουν στο 10% του.

sanctusan
20/05/2022, 18:51
Υπάρχει ακόμα αυτό;

Ως ομάδα στο FB

telegonos
20/05/2022, 19:09
Mακαρι να ήμουν στο 10% του.

Να προσέχεις πολύ, τι εύχεσαι στην ζωή σου.

telegonos
20/05/2022, 19:10
Ως ομάδα στο FB

Γιατί, ήταν ποτέ και κάτι άλλο;

Μεγάλο πανηγύρι (και με την καλή, και με την κακή έννοια) πάντως.

billy84
20/05/2022, 21:20
Ωραίο ερώτημα ''what if'' σε ένα υποτιθέμενο δυστοπικό μέλλον. Δεν έχει σημασία αν θα έρθει το 2030 ας μη χάνουμε το νόημα του θέματος και του μηνύματος που προσπαθεί να περάσει. Το ερώτημα είναι ξεκάθαρο, που θα πήγαινες ΑΝ συνέβαινε αυτό με 20 λίτρα καβάτζα? Ποια θα ήθελες να είναι η τελευταία σου βόλτα με αυτά τα δεδομένα?


Τα 20 λίτρα θα έφταναν και θα περίσσευαν λοιπόν για να πάω εδώ



435904






Απο εκεί θα περπάταγα για να δω ξανά τη Γκιστόβα όπως είχα κάνει πριν 7 χρόνια (αν είμαστε το 2030 πριν 15 χρόνια)




435906



Το μηχανάκι θα το παράταγα εκεί πάνω, εκεί που ξεκίνησε το ΄΄ορεινό΄΄ μου ταξίδι. Φαντάζομαι θα επέστρεφα με ηλεκτρικό ΚΤΕΛ. Αυτή θα ήθελα να είναι η τελευταία μου εξόρμηση.

STF
20/05/2022, 21:39
Ωραίο ερώτημα ''what if'' σε ένα υποτιθέμενο δυστοπικό μέλλον. Δεν έχει σημασία αν θα έρθει το 2030 ας μη χάνουμε το νόημα του θέματος και του μηνύματος που προσπαθεί να περάσει. Το ερώτημα είναι ξεκάθαρο, που θα πήγαινες ΑΝ συνέβαινε αυτό με 20 λίτρα καβάτζα? Ποια θα ήθελες να είναι η τελευταία σου βόλτα με αυτά τα δεδομένα?


Τα 20 λίτρα θα έφταναν και θα περίσσευαν λοιπόν για να πάω εδώ



435904






Απο εκεί θα περπάταγα για να δω ξανά τη Γκιστόβα όπως είχα κάνει πριν 7 χρόνια (αν είμαστε το 2030 πριν 15 χρόνια)




435906



Το μηχανάκι θα το παράταγα εκεί πάνω, εκεί που ξεκίνησε το ΄΄ορεινό΄΄ μου ταξίδι. Φαντάζομαι θα επέστρεφα με ηλεκτρικό ΚΤΕΛ. Αυτή θα ήθελα να είναι η τελευταία μου εξόρμηση.

Από κοντά κι εγώ με τα 14 λίτρα στο ντεπόζιτο και 6 στο κάνιστρο..

billy84
20/05/2022, 21:59
Από κοντά κι εγώ με τα 14 λίτρα στο ντεπόζιτο και 6 στο κάνιστρο..



Μη μου πεις ότι και εσύ θα έκανες την τελευταία σου βόλτα στον Γράμμο???:cool:

azar41
21/05/2022, 07:41
Μη μου πεις ότι και εσύ θα έκανες την τελευταία σου βόλτα στον Γράμμο???:cool:

Τι να πρωτοδιαλέξεις ρε Βασίλη,βουνό να είναι!
Προσωπικά θα πήγαινα απέναντι στη δρακολίμνη της Γκαμήλας,έχω ωραίες αναμνήσεις απο κει πάνω!
435907

Dr.Monty
21/05/2022, 07:41
Ρε Μπιλυ γίνεται να γράψεις κατι χωρις να τρέχουμε στο goole maps? Τι τοπία ειναι αυτα? Εχεις ανοιξει θέμα για αυτα εδω μέσα?

doctoras
21/05/2022, 11:32
Τα 20 λίτρα θα έφταναν και θα περίσσευαν λοιπόν για να πάω εδώ
Απο εκεί θα περπάταγα για να δω ξανά τη Γκιστόβα όπως είχα κάνει πριν 7 χρόνια (αν είμαστε το 2030 πριν 15 χρόνια)

Το μηχανάκι θα το παράταγα εκεί πάνω, εκεί που ξεκίνησε το ΄΄ορεινό΄΄ μου ταξίδι. Φαντάζομαι θα επέστρεφα με ηλεκτρικό ΚΤΕΛ. Αυτή θα ήθελα να είναι η τελευταία μου εξόρμηση.

το σημειωμένο με πλήγωσε....:(
εγω θα συμπλήρωνα οτι τα τελευταία 50 διαθέσιμα ευρώ για το τριπ θα τα έτρωγα στην μεταφορική ή οδική να το κατεβάσει στο σπίτι μου(300k plus συντροφικότητας είναι αυτά) και εγώ θα κατέβαινα με ωτοστόπ

telegonos
21/05/2022, 12:15
H πλάκα είναι, που σε λίγα χρόνια που θα οδηγάμε τις ηλεκτρικές μοτό, θα λέμε, πως οδηγούσαμε τόσα χρόνια τα βενζινοκίνητα τριμπούρδελα.

Πως οδηγείς καθημεριμά μια σύχρονη μοτοσυκλέτα, σου δίνεται μια ευκαιρία να οδηγήσεις ένα παλιό ''θρύλο'' και σου φαίνεται με την μία, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ οδηγικά ο ''θρύλος'' και λες -από μέσα σου- ''ρε πως τους πηγαίναν αυτούς τους λύκους;;;''

Ε το ίδιο θα γίνει με τις ηλεκτρικές.

giannis323
21/05/2022, 20:44
Να προσέχεις πολύ, τι εύχεσαι στην ζωή σου.

Κι εσύ πρόσεχε πολύ και μην βιάζεσαι να ανακαλύψεις το μέλλον.Μπορει να είναι μην είναι τόσο ονειρικά ηλεκτροκίνητο όπως προεξοφλείς.

billy84
23/05/2022, 15:05
Τι να πρωτοδιαλέξεις ρε Βασίλη,βουνό να είναι!
Προσωπικά θα πήγαινα απέναντι στη δρακολίμνη της Γκαμήλας,έχω ωραίες αναμνήσεις απο κει πάνω!
435907



Τώρα που είπες Τύμφη, εννοείται είναι το αγαπημένο μου βουνό με πολύ δυνατή εμπειρία εκεί πάνω. Ανέβηκα Δεκέμβρη του 2015 με χιόνια και πέτυχα τη λίμνη παγωμένη με κυματισμό!!! Περπάτησα πάνω της!



435933





Σαν εμπειρία ήταν πολύ πιο δυνατή σίγουρα. Απλώς δεν ήταν η 1η φορά που έβλεπα μια δρακόλιμνη και έκανα και ορειβασία για αυτό θα πήγαινα στον Γράμμο.





@Dr.Monty Έχω ανοίξει θέμα με βίντεο απο τις δρακόλιμνες της Ελλάδας. Θα το βρεις στα Ταξιδιωτικά :beer:

doctor_john
24/05/2022, 08:29
Kαι μια αναφορά στην ονομασία και τους μύθους, σε περίπτωση που κάποιος νιώσει αδιάβαστος όπως εγώ.. :blush:
https://airmagazine.net/2017/06/15/%CE%B4%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%BD%CE%B7-%CF%84%CF%8D%CE%BC%CF%86%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83/