PDA

View Full Version : Θελω να γυρισω Ελλαδα και να φερω την μηχανη μου



spanakis
22/05/2022, 23:04
Καλησπερα παιδια,

Ζω εδω και 8 χρονια στην Ισπανια και λεω να γυρισω Ελλαδα μονιμα. Σκεφτομαι να κατεβασω και την Honda NC750X 2021 DCT μαζι μου.
Την μηχανη την αγορασα καινουργια εγω και ειναι στο ονομα μου. Οποτε δεν ειναι αγορα και ειμαι μονικος κατοικος εξωτερικου εδω και 12 χρονια.

Ξερεις κανεις τι παιζει με τα παραπανω στοιχεια?

Ευχαριστω εκ τον προτερων.

Μιχαλης

telegonos
22/05/2022, 23:27
Μην γυρίσεις στην Ελλάδα. Η καλύτερη συμβουλή που θα διαβάσεις εδώ.

Κατά τα άλλα, έχει μια γραφειοκρατική διαδικασία, να εκτελωνιστεί Ελλάδα, να παραδοθεί η Ισπανική άδεια-πινακίδα και να εκδοθεί Ελληνική άδεια-πινακίδα. Δεν είναι κάτι, αν το αποφασίσεις, θα τα βρεις.

Απλά μην γυρίσεις Ελλάδα.

spanakis
22/05/2022, 23:38
Σε ευχαριστώ πολύ για το advice.

Οταν λες εκτελωνηστει, σημαίνει πολλά εξοδα? Διοτι οταν έφερα την μηχανή μου απο Ολλανδία στην Ισπανία, μονο αδεια πινακιδα εκανα και όλα καλα.

telegonos
23/05/2022, 00:00
Στην Ελλάδα, η ΜΟΝΙΜΗ εισαγωγή οχήματος, θέλει εκτελωνισμό και πληρωμή δασμών, φόρων και τελών. Την διαδικασία την έχει γράψει πολύ ωραία και συγκροτημένα προ δεκαετίας ο ''ταξιδευτής'' εδώ (https://www.mybike.gr/topic/19378-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%B7-moto-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1/?do=findComment&comment=395560), διάβασε και υπολόγισε πόσο θα σου κοστίσει, έχει και παράδειγμα υπολογισμού.

spanakis
23/05/2022, 08:55
Σε ευχαριστώ και παλι αλλά δεν κάνω κάποια αγορα εγώ. Θα παρω ένα τηλεφώνημα σε κατι γνωστούς να μαθω και εγώ.

Σε ευχαριστώ

ΓιώργοςΤΤ
23/05/2022, 09:05
Κανονικά οποιοδήποτε προϊόν εισάγεται στην χώρα από άλλη χώρα της ΕΕ, δεν υπόκειται σε εκτελωνισμό και δασμούς.

Εκτός αν θέλεις να εισάγεις όχημα στην Ελλάδα. Πρέπει να περάσει διαδικασία εκτελωνισμού είτε είναι καινούργιο είτε μεταχειρισμένο. Αυτό που αλλάζει είναι ο δασμός που θα πληρώσεις.

Πρακτικά, κρατά την πινακίδα της Ισπανίας. Παράνομο μεν, αλλά κανένας δεν μπορεί να σε ελέγξει.

Θεωρητικά πρέπει το όχημα να είναι στην χώρα που έχει εκδοθεί η άδεια κυκλοφορίας τουλάχιστον 6 μήνες ανά έτος, αλλά πρακτικά κανένας δεν μπορεί να το ελέγξει.

grharris
23/05/2022, 09:16
Η ασφάλειά του θα τον καλύψει κανονικά αν γίνει καμία στραβή μετά το εξάμηνο;

ΓιώργοςΤΤ
23/05/2022, 10:08
Γιατί να μην τον καλύψει;

STF
23/05/2022, 10:15
Καλησπερα παιδια,

Ζω εδω και 8 χρονια στην Ισπανια και λεω να γυρισω Ελλαδα μονιμα. Σκεφτομαι να κατεβασω και την Honda NC750X 2021 DCT μαζι μου.
Την μηχανη την αγορασα καινουργια εγω και ειναι στο ονομα μου. Οποτε δεν ειναι αγορα και ειμαι μονικος κατοικος εξωτερικου εδω και 12 χρονια.

Ξερεις κανεις τι παιζει με τα παραπανω στοιχεια?

Ευχαριστω εκ τον προτερων.

Μιχαλης

Παλιότερα (αρκετά παιλιότερα) για επαναπατρισμό των Ελλήνων υπήρχε κάποια απαλλαγή στους δασμούς για τα οχήματα. Την πιο έγκυρη πληροφόρηση θα τη πάρεις από εκτελωνιστές. Επίσης υπάρχουν εταιρείες που αναλαμβάνουν το σύνολο των διαδικασίων, μεταφορά, εκτελωνισμό, πινακίδες κτλ. Μια αναζήτηση στο διαδίκτυο θα σε βοηθήσει, αυτοί θα ξέρουν καλύτερα και λένε πως αν δε ξέρεις να τρέξεις τις διαδικασίες μόνος σου έρχεται αρκετά οικονομικά.


Μην γυρίσεις στην Ελλάδα. Η καλύτερη συμβουλή που θα διαβάσεις εδώ.

Απλά μην γυρίσεις Ελλάδα.

Θα συμφωνήσω, αυτή η χώρα πάει μόνο προς το χειρότερο πάντα συγκρινόμενη με τις λοιπές χώρες. Αυτή τη στιγμή και όλη η Ευρώπη είναι χάλι αλλά καλύτερα μείνε μακριά από τη πρωταθλήτρια του είδους. Αυτή είναι μια προσωπική γνώμη, πολύ γενικευμένη φυσικά.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
23/05/2022, 12:29
εκτελωνισμός και πινακίδες μότο απο αγγλια...
Έφερα από Αγγλία μια μότο και για κάθε ενδιαφερόμενο γράφο τι χρειάζεται.
Βέβαια εγώ είχα την μότο στο όνομα μου 14 μήνες όποτε δεν χρειαζόμουν τιμολόγιο αγοράς της μότο. αλλοιως θελει τιμολογιο η ιδιωτικο συμφωνιτικο που να γραφει την τιμη ξεχωριστα και το φπα ξεχωριστα και το συνολικο ποσο που πληρωσες.
Η μότο ήρθε οδικός από Αγγλία .
Με το που μπαίνεις στην Ελλάδα πας στο τελωνείο στα σύνορα να πάρεις Δ.Α.Ο. Πρέπει να έχεις τα χαρτιά ότι είναι δικια σου η μότο και εφόσον ήρθες οδικός να είναι ασφαλισμένη. τότε ένας από το τελωνείο πάει στην μότο να δει ότι αντιστοιχούν τα νούμερα
Παίρνεις το χαρτί ( δαο) και σου λέει ότι μέσα σε 2-3 ημέρες πρέπει να ακινητοποιήσεις την μότο και να βγάλεις της πινακίδες. Σε ρωτάνε σε πιο τελωνείο θα την εκτελωνίσεις . εγώ την εκτελώνισα στο τελωνείο Αθηνών .
Τι έκανα εγώ,
Πηρά το χαρτί από τον προμαχώνα και ήρθα Αθήνα.
2 ημέρες μετά πήγα με την μηχανή στο τελωνείο Αθηνών .
Ανεβαίνεις στον πρώτο όροφο πρώτο γκισέ αριστερά και λες ότι θέλεις να εκτελωνίσεις μότο από ευρωπαϊκή ένωση μεταχειρισμένη. Δίνεις το χαρτί ( δαο) για να κάνεις δήλωση άφιξης στην Αθήνα στο τελωνείο Αθηνών . τότε ένας από το τελωνείο κατεβαίνει στην μότο να δει ότι αντιστοιχούν τα νούμερα.
Σου λένε να πας στον δεύτερο στην γραμματέα να πάρεις μια αίτηση δεν θυμάμαι πως την ζητάς.
Αφού την συμπληρώσεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου από δίπλα .
Πας ξανά στον πρώτο και δίνεις την αίτηση ,
Συμπληρώνουν ένα έγγραφο και σου λένε να πας ξανά επάνω να πάρεις μια άλλη αίτηση , την συμπληρώνεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου και ξανακατεβαίνεις στον πρώτο.
Αφού τα σφραγίσουν σου λένε ότι πρέπει αν πας στο τελωνείο αξιών στον Πειραιά (δίπλα στο κτίριο του ΟΛΠ )
Με το που μπαίνεις στο πρώτο γκισέ αριστερά δίνεις τα χαρτιά όλα που είχες φτιάξει στο άλλο τελωνείο και σου βγάζει την αξία ποσό πουλιόταν η μότο σου τότε που ερχόταν αυτό το μοντέλο στην Ελλάδα. Μετά σου λέει να πας στο όπως μπήκες τέρμα αριστερά γκισέ να στο σφραγίσει ο προϊστάμενος. Και είσαι έτοιμος.
Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα????
Πρέπει να βρεις έγκριση τύπου της μοτοσικλέτας σου . εγώ πήγα στην Καβασάκι με την άδεια και ρώτησα εάν έχουν έγκριση τύπου για αυτό το μοντέλο (zx600 G 1998) ήμουν τυχερός γιατί ο θεοχαρακης έχει την αντιπροσωπεία από το 1997 και σε 15 λεπτά ξεμπέρδεψα. Πριν την είχε ο καμένος όποτε άντε βρες άκρη που θα την βρεις και εάν υπάρχει.. αλλιώς την έκατσες. ΒΕΒΑΙΑ από τα μοντέλα του 2004 και μετά υπάρχουν όλες οι εγκρίσεις τύπου στο διαδίκτυο όποτε πάτε στην αντιπροσωπεία και σας την κατεβάζουν.
Έχοντας και την έγκριση τύπου στο χέρι ξαναπήγα τελωνείο Αθηνών . μου έδωσαν ένα έντυπο να συμπληρώσω. Δεν έβγαζα άκρη με τους κωδικούς όποτε πάω στο ισόγειο βρίσκω έναν διεκπεραιωτή και του είπα να με βοηθήσει. Μου το συμπλήρωσε συμβουλευόμενος ένα κάρο κιτάπια όταν του είπα να τον πληρώσω δεν ήθελε και του άφησα ένα 10 ευρώ αλλά με κυνήγησε και μου το έδωσε πίσω.
Ξανά στον πρώτο δίνω όλα τα χαρτιά ΕΧΩΝΤΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΦΩΤΟΠΥΠΙΑ ( ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΤΑΙ )
Το έντυπο αυτό που πήρες τελευταία το αντιγράφει ο τελώνης στο σύστημα και σου βγάζει το κόστος που πρέπει να πληρώσεις για τέλη ταξινόμησης. (ζητήστε να τα πληρώσετε εκεί )
Στην συνέχεια σε στέλνουν στο διπλανό γκισέ για το πιστοποιητικό εκτελωνισμού. Σου δίνει ένα χαρτί που πας στο γκισέ στο βάθος και εκείνος σου βγάζει την εντολή πληρωμής . και με αυτή πας στο δίπλα γκισέ (που είναι της τράπεζας) και πληρώνεις. Με την αποδείξει πας στο γκισέ για τα πιστοποιητικά το δίνεις και σου δίνει το πιστοποιητικό και φεύγεις.
Συνέχεια πας κτεο και το περνάς με αριθμό πλαισίου.
Υπουργείο συγκοινωνιών.
Όπως έχεις τα χαρτιά πας στην έκδοση νέων πινακίδων τους τα δίνεις και σου δίνουν ένα χαρτάκι να πας σε μια τράπεζα να κόψεις ένα παράβολο 9 ευρώ. Γυρίζεις στον ίδιο και σου δίνει μια αίτηση. Την συμπληρώνεις και την βγάζεις φωτοτυπία ( πάντα σε όλα ) του τα πας και αφού φτιάξει κάποια έντυπα σε στέλνει αφού τα υπογράψεις να τα βγάλεις φωτοτυπίες και μετά σου λέει να περιμένεις 2 -3 ώρες για να σου βγάλουν την άδεια.
Μόλις βγει η άδεια σου δίνει την άδεια και σου λέει σε πια εφορία θα πρέπει να πας να πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας. Δεν πας σε όποια να είναι μόνο σε αυτήν που θα σου πει.
Αφού πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας πας υπουργείο του τα δίνεις και σου τα επιστρέφει με την πινακίδα σου.
Στην συνέχεια πρέπει να πας κτεο να σου κολλήσουν το σηματάκι μην το ξεχάσετε…
Έτοιμοι

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
23/05/2022, 12:30
Καλούς δρόμους να έχουμε
ΥΓ . την μότο την αγόρασα 400 λίρες ( 500 ευρό ) χρόνος εκτελώνισης, τρέχοντας σαν τρελός να προλάβω, σε μια μέρα, κόστος εκτελώνισης 232 ευρό. κτεο 25 ευρό, πινακίδες σε μια ημέρα κόστος 9 ευρό , τέλη κυκλοφορίας 55 ευρό. την πινακίδα θα την στείλω εγώ αγγλια μαζί με αντίγραφο της άδειας και ένα έγγραφο από το υπουργείο ότι έχει κρατηθεί η γνήσια άδεια από αυτούς.
φίλος μηχανικός που το είδε και το άκουσε μου λέει ότι είναι άψογο μηχανικά δεν θέλει τίποτε και γενικά δεν έχει ταλαιπωρηθεί εκτός από τα χρώματα που από της αγγλικές συνθήκες που έχουν ξεθωριάσει.
το ποστ το έβαλα για να δει οποίος θελήσει να φέρει μότο από έξω τι πρέπει να έχει υπ όψιν του να κάνει.

Nikos77
23/05/2022, 13:45
Καλούς δρόμους να έχουμε
ΥΓ . την μότο την αγόρασα 400 λίρες ( 500 ευρό ) χρόνος εκτελώνισης, τρέχοντας σαν τρελός να προλάβω, σε μια μέρα, κόστος εκτελώνισης 232 ευρό. κτεο 25 ευρό, πινακίδες σε μια ημέρα κόστος 9 ευρό , τέλη κυκλοφορίας 55 ευρό. την πινακίδα θα την στείλω εγώ αγγλια μαζί με αντίγραφο της άδειας και ένα έγγραφο από το υπουργείο ότι έχει κρατηθεί η γνήσια άδεια από αυτούς.
φίλος μηχανικός που το είδε και το άκουσε μου λέει ότι είναι άψογο μηχανικά δεν θέλει τίποτε και γενικά δεν έχει ταλαιπωρηθεί εκτός από τα χρώματα που από της αγγλικές συνθήκες που έχουν ξεθωριάσει.
το ποστ το έβαλα για να δει οποίος θελήσει να φέρει μότο από έξω τι πρέπει να έχει υπ όψιν του να κάνει.

Respect απο μένα για όλο αυτό που εγραψες

ποπαϋ
23/05/2022, 14:28
ρε παιδιά, μια αφελής απορία.
τη μηχανή την αγόρασε το παλικάρι καινούργια, που σημαίνει ότι μέσα στην τιμή πλήρωσε φόρους, δασμούς κλπ , στην Ισπανία.
για την ίδια μοτό θα ξαναπληρώσει φόρους, δασμούς κλπ στην Ελλάδα;;;; δλδ για την ίδια μηχανή θα έχει πληρώσει 2-πλάσιους "φόρους".
τον συμφέρει να το κάνει αυτό;

geioann
23/05/2022, 14:52
εκτελωνισμός και πινακίδες μότο απο αγγλια...
Έφερα από Αγγλία μια μότο και για κάθε ενδιαφερόμενο γράφο τι χρειάζεται.
Βέβαια εγώ είχα την μότο στο όνομα μου 14 μήνες όποτε δεν χρειαζόμουν τιμολόγιο αγοράς της μότο. αλλοιως θελει τιμολογιο η ιδιωτικο συμφωνιτικο που να γραφει την τιμη ξεχωριστα και το φπα ξεχωριστα και το συνολικο ποσο που πληρωσες.
Η μότο ήρθε οδικός από Αγγλία .
Με το που μπαίνεις στην Ελλάδα πας στο τελωνείο στα σύνορα να πάρεις Δ.Α.Ο. Πρέπει να έχεις τα χαρτιά ότι είναι δικια σου η μότο και εφόσον ήρθες οδικός να είναι ασφαλισμένη. τότε ένας από το τελωνείο πάει στην μότο να δει ότι αντιστοιχούν τα νούμερα
Παίρνεις το χαρτί ( δαο) και σου λέει ότι μέσα σε 2-3 ημέρες πρέπει να ακινητοποιήσεις την μότο και να βγάλεις της πινακίδες. Σε ρωτάνε σε πιο τελωνείο θα την εκτελωνίσεις . εγώ την εκτελώνισα στο τελωνείο Αθηνών .
Τι έκανα εγώ,
Πηρά το χαρτί από τον προμαχώνα και ήρθα Αθήνα.
2 ημέρες μετά πήγα με την μηχανή στο τελωνείο Αθηνών .
Ανεβαίνεις στον πρώτο όροφο πρώτο γκισέ αριστερά και λες ότι θέλεις να εκτελωνίσεις μότο από ευρωπαϊκή ένωση μεταχειρισμένη. Δίνεις το χαρτί ( δαο) για να κάνεις δήλωση άφιξης στην Αθήνα στο τελωνείο Αθηνών . τότε ένας από το τελωνείο κατεβαίνει στην μότο να δει ότι αντιστοιχούν τα νούμερα.
Σου λένε να πας στον δεύτερο στην γραμματέα να πάρεις μια αίτηση δεν θυμάμαι πως την ζητάς.
Αφού την συμπληρώσεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου από δίπλα .
Πας ξανά στον πρώτο και δίνεις την αίτηση ,
Συμπληρώνουν ένα έγγραφο και σου λένε να πας ξανά επάνω να πάρεις μια άλλη αίτηση , την συμπληρώνεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου και ξανακατεβαίνεις στον πρώτο.
Αφού τα σφραγίσουν σου λένε ότι πρέπει αν πας στο τελωνείο αξιών στον Πειραιά (δίπλα στο κτίριο του ΟΛΠ )
Με το που μπαίνεις στο πρώτο γκισέ αριστερά δίνεις τα χαρτιά όλα που είχες φτιάξει στο άλλο τελωνείο και σου βγάζει την αξία ποσό πουλιόταν η μότο σου τότε που ερχόταν αυτό το μοντέλο στην Ελλάδα. Μετά σου λέει να πας στο όπως μπήκες τέρμα αριστερά γκισέ να στο σφραγίσει ο προϊστάμενος. Και είσαι έτοιμος.
Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα????
Πρέπει να βρεις έγκριση τύπου της μοτοσικλέτας σου . εγώ πήγα στην Καβασάκι με την άδεια και ρώτησα εάν έχουν έγκριση τύπου για αυτό το μοντέλο (zx600 G 1998) ήμουν τυχερός γιατί ο θεοχαρακης έχει την αντιπροσωπεία από το 1997 και σε 15 λεπτά ξεμπέρδεψα. Πριν την είχε ο καμένος όποτε άντε βρες άκρη που θα την βρεις και εάν υπάρχει.. αλλιώς την έκατσες. ΒΕΒΑΙΑ από τα μοντέλα του 2004 και μετά υπάρχουν όλες οι εγκρίσεις τύπου στο διαδίκτυο όποτε πάτε στην αντιπροσωπεία και σας την κατεβάζουν.
Έχοντας και την έγκριση τύπου στο χέρι ξαναπήγα τελωνείο Αθηνών . μου έδωσαν ένα έντυπο να συμπληρώσω. Δεν έβγαζα άκρη με τους κωδικούς όποτε πάω στο ισόγειο βρίσκω έναν διεκπεραιωτή και του είπα να με βοηθήσει. Μου το συμπλήρωσε συμβουλευόμενος ένα κάρο κιτάπια όταν του είπα να τον πληρώσω δεν ήθελε και του άφησα ένα 10 ευρώ αλλά με κυνήγησε και μου το έδωσε πίσω.
Ξανά στον πρώτο δίνω όλα τα χαρτιά ΕΧΩΝΤΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΦΩΤΟΠΥΠΙΑ ( ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΤΑΙ )
Το έντυπο αυτό που πήρες τελευταία το αντιγράφει ο τελώνης στο σύστημα και σου βγάζει το κόστος που πρέπει να πληρώσεις για τέλη ταξινόμησης. (ζητήστε να τα πληρώσετε εκεί )
Στην συνέχεια σε στέλνουν στο διπλανό γκισέ για το πιστοποιητικό εκτελωνισμού. Σου δίνει ένα χαρτί που πας στο γκισέ στο βάθος και εκείνος σου βγάζει την εντολή πληρωμής . και με αυτή πας στο δίπλα γκισέ (που είναι της τράπεζας) και πληρώνεις. Με την αποδείξει πας στο γκισέ για τα πιστοποιητικά το δίνεις και σου δίνει το πιστοποιητικό και φεύγεις.
Συνέχεια πας κτεο και το περνάς με αριθμό πλαισίου.
Υπουργείο συγκοινωνιών.
Όπως έχεις τα χαρτιά πας στην έκδοση νέων πινακίδων τους τα δίνεις και σου δίνουν ένα χαρτάκι να πας σε μια τράπεζα να κόψεις ένα παράβολο 9 ευρώ. Γυρίζεις στον ίδιο και σου δίνει μια αίτηση. Την συμπληρώνεις και την βγάζεις φωτοτυπία ( πάντα σε όλα ) του τα πας και αφού φτιάξει κάποια έντυπα σε στέλνει αφού τα υπογράψεις να τα βγάλεις φωτοτυπίες και μετά σου λέει να περιμένεις 2 -3 ώρες για να σου βγάλουν την άδεια.
Μόλις βγει η άδεια σου δίνει την άδεια και σου λέει σε πια εφορία θα πρέπει να πας να πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας. Δεν πας σε όποια να είναι μόνο σε αυτήν που θα σου πει.
Αφού πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας πας υπουργείο του τα δίνεις και σου τα επιστρέφει με την πινακίδα σου.
Στην συνέχεια πρέπει να πας κτεο να σου κολλήσουν το σηματάκι μην το ξεχάσετε…
Έτοιμοι

Κάτσε Ισπανία!!!

spanakis
23/05/2022, 15:59
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Απο οτι εχω διαβασει εγω σαν κατοικος Ισπανίας και γυρίζοντας πισω θελω μονο την μετοικησεια και δεν πρεπει να πληρωσω εξτρα. Απλα ειναι η χαρτουρα εδω με το προξενείο.

spanakis
23/05/2022, 16:11
Κάτσε Ισπανία!!!
Για εσας που λέτε να κατσω Ισπανία...

Μετά από 12 χρόνια στο εξωτερικό και σε μια μεγάλη πόλη σαν την Βαρκελώνη. Με πολυ καλο μισθο και για τα στάνταρ Ισπανίας, μερικες φορές ένα ρισταρτ ειναι ποιο σημαντικό από όλα τα λεφτα του κόσμου.

Την μηχανη σκέφτομαι να την πουλήσω κιολας αλλα ξερω τι ωραία μπορώ να περάσω μαζι της στο νησι μου την Κρήτη.

spanakis
23/05/2022, 16:13
Παλιότερα (αρκετά παιλιότερα) για επαναπατρισμό των Ελλήνων υπήρχε κάποια απαλλαγή στους δασμούς για τα οχήματα. Την πιο έγκυρη πληροφόρηση θα τη πάρεις από εκτελωνιστές. Επίσης υπάρχουν εταιρείες που αναλαμβάνουν το σύνολο των διαδικασίων, μεταφορά, εκτελωνισμό, πινακίδες κτλ. Μια αναζήτηση στο διαδίκτυο θα σε βοηθήσει, αυτοί θα ξέρουν καλύτερα και λένε πως αν δε ξέρεις να τρέξεις τις διαδικασίες μόνος σου έρχεται αρκετά οικονομικά.



Θα συμφωνήσω, αυτή η χώρα πάει μόνο προς το χειρότερο πάντα συγκρινόμενη με τις λοιπές χώρες. Αυτή τη στιγμή και όλη η Ευρώπη είναι χάλι αλλά καλύτερα μείνε μακριά από τη πρωταθλήτρια του είδους. Αυτή είναι μια προσωπική γνώμη, πολύ γενικευμένη φυσικά.

Την μηχανή αν θα την φέρω Ελλάδα θα την οδηγησω εγώ από Βαρκελώνη εως Κρήτη.

Το κόστος θα ειναι κάποιο αλλα μαζι με αυτό θα παρω και μια ωραία εμπειρία του ταξιδιού.

Μιας και εχω χρόνο φυσικα να το κάνω αυτό.

grharris
23/05/2022, 17:02
Γιατί να μην τον καλύψει;

Γιατί μετά τους 6 μήνες στην χώρα, θα είναι παράνομη η κυκλοφορία του οχήματος? ...λέω εγώ τώρα...

ΓιώργοςΤΤ
23/05/2022, 17:42
Για το ελληνικό κράτος, όχι για την ασφαλιστική της Ισπανίας.

geioann
23/05/2022, 17:48
Για εσας που λέτε να κατσω Ισπανία...

Μετά από 12 χρόνια στο εξωτερικό και σε μια μεγάλη πόλη σαν την Βαρκελώνη. Με πολυ καλο μισθο και για τα στάνταρ Ισπανίας, μερικες φορές ένα ρισταρτ ειναι ποιο σημαντικό από όλα τα λεφτα του κόσμου.

Την μηχανη σκέφτομαι να την πουλήσω κιολας αλλα ξερω τι ωραία μπορώ να περάσω μαζι της στο νησι μου την Κρήτη.

Το είπα χαριτολογώντας αφού διάβασα όλα όσα πρέπει να κάνεις για να εκτελωνισεις την μηχανή. Δεν θα έλεγα σε κανέναν τι να κάνει και τι όχι!

spanakis
23/05/2022, 18:36
Το είπα χαριτολογώντας αφού διάβασα όλα όσα πρέπει να κάνεις για να εκτελωνισεις την μηχανή. Δεν θα έλεγα σε κανέναν τι να κάνει και τι όχι!

Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση φίλε.

Περιμένω επιβεβαίωση πληροφοριών αλλά νομιζω το να την κατεβασω θα ειναι το ίδιο αν την πουλησω εδω και θελω να πληρωσω νέα στην Ελλάδα. Δυστυχώς βλέπω και η τιμές Ελλάδα ειναι τσουχτερές.

Εφόσον μπήκα στα βαθιά, λεω να κολυμπήσω.

Σας ευχαριστώ και σίγουρα αν γινει το ταξίδι απο Βαρκελώνη για Κρήτη, θα το ποσταρω εδώ.

Bladerunner
23/05/2022, 20:28
Ψάξε το με Πρεσβεία και τελωνείο, φίλε.
Απαλλάσσεται από κάθε δασμό και φόρο...

Εγχειρίδιο για τις Απαλλαγές Τελωνειακού Χαρακτήρα κατά τη Μεταφορά Συνήθους Κατοικίας στην Ελλάδα (https://www.aade.gr/sites/default/files/2021-01/EGXEIRIDIO_METOIK_01_2021.pdf)

motojojo
23/05/2022, 20:29
Κι εγω είμαι της αποψης αφού πρόκειται για καινουργια μηχανή καλύτερα να τη φέρεις. Η χασούρα που θα έχεις από την πώληση και την αγορά νέας θα είναι πολύ μεγαλύτερη από το κόστος εκτελωνισμού.




Και κάτι ακόμα....
Παιδιά μην του λέτε να καθίσει Ισπανία. Η επιστροφή είναι απόφαση ζωής που μόνο ο ίδιος παίρνει με βάση τις αναγκες του και όχι με το τι λεει ο καθένας.
Όσο καλοπροαίρετα κι αν το λέτε δεν είναι το ίδιο καλό για τον ίδιο. Κι εγω μετά από 11 χρόνια στο εξωτερικό ψάχνω τροπο να γυρίσω με βάση καποιες μίνιμουν προυποθέσεις που έχω θέσει παρόλο που δεν είναι και η ιδανική χρονική στιγμή. Από την άλλη ποτέ δεν θα είναι. Όμως τώρα είμαι πιο έτοιμος από ποτέ.
Κι εγώ το έχω ακούσει το "κατσε εκει που είσαι" αλλά κανείς δεν αντιλαμβάνεται (ουτε κι εγω το ειχα αντιληφθει) πόσο σκατά είναι η ψυχολογία μου και η προσωπική μου ζωη γενικότερα τον τελευταίο χρόνο. Και μάλιστα όχι σε χωρα σαν την Ισπανία που ο καιρός και οι ρυθμοί ειναι αρκετά κοντά στα ελληνικά δεδομένα.

Καλή επάνοδο φίλε σπανάκη και με το καλό να φέρεις το μοτοσακό σου με ασφάλεια και να προσαρμοστείς στα νέα δεδομένα όσο πιο ανώδυνα γίνεται!

o_gavros
23/05/2022, 21:04
μοτοτζοτζε, προφανώς και δεν αποφασίζουμε "εμείς" για το φίλο.
Όσοι λένε κάτσε εκεί που είσαι είναι επειδή νιώθουν την παρανοια που επικρατεί εδώ.
Δεν ξέρω τι προβλήματα μπορεί να έχεις και σου εύχομαι να τα λύσεις, αλλά να ξέρεις ότι τείνουμε να εξειδανικεύουμε το "μακρια" μας.
Ειδικά οι expats.
Προφανώς, δεν είσαι δέντρο.αν δεν σου αρέσει όπου είσαι, μπορείς να αλλάξεις τοποθεσία.
Η Ελλάδα όμως είναι εδώ και πολλά χρόνια ένα πολύ τοξικό κράτος που όχι μόνο δεν δρα βοηθητικά προς τους πολίτες του, αλλά πολλές φορές (για να μην πω τις πλείστες) τους εχθρεύεται ανοιχτά!

motojojo
23/05/2022, 21:40
Παντου υπάρχουν υπέρ και κατά. Και το tradeoff είναι κατι παραπάνω από υπολογίσιμο.
Έχω γνωρίσει ανθρώπους που εφυγαν και ορκιστηκαν να μην επιστρέψουν ποτε. Ανθρώπους που έφυγαν και γύρισαν αμέσως. Ανθρώπους που γύρισαν μετά από καποιο χρονικό διαστημα που έκριναν ότι πήραν ότι χρειάζονταν. Και ανθρώπους που όσο και αν η ελληνική παράνοια τους έκανε τη ζωή κόλαση, ήταν αποφασισμένοι να μείνουν σε αυτή την κόλαση.

Όλοι αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν την ίδια παράνοια ζούσαν. Είναι λογικό να εξιδανικευουμε το "μακρυά" μας, είναι λάθος να το κάνουμε με δεδομένα που αγνοούμε. Γιατί ο καθένας έχει τη δική του οπτική που συνήθως οι άλλοι δεν καταλαβαίνουν.
Και το "μακρυά" ισχύει και προς τις δυο κατευθύνσεις, έτσι; Γιατί όσο "μακρυά" ειναι για μένα η Ελλάδα αλλο τόσο "μακρυα" είναι και η Γερμανία για σένα.
Για την ιστορία ξέρω ισπανό που μετακόμισε εδώ και κάποια χρόνια Αθήνα και δεν θέλει να γυρίσει Ισπανία. Ζει σε άλλη παράνοια; Μπορεί.
Επίσης κανένας απ'όσους ξερω που επέστρεψαν δεν το μετάνοιωσε.

Γενικά το "μεινε εκει που είσαι" και τα συναφή είναι μεγάλες κουβέντες που έχω πάψει από καιρό να λέω. Όπως και το "φυγε έξω". Αντίθετα προσπαθώ να το αντιληφθώ από τη δική του σκοπιά. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να υποδείξω τα υπέρ και τα κατά. Και η παράνοια της Ελλάδας έχει πολλά υπέρ που μπορούν να υπερσκελίσουν τα όποια κατά. Ο φίλος προφανώς τα ζύγισε όλα και πήρε την απόφαση του. Το λιγότερο που έχουμε να κανουμε είναι να τη σεβαστουμε.

Shinigami Ryuk
24/05/2022, 00:47
Κι εγω είμαι της αποψης αφού πρόκειται για καινουργια μηχανή καλύτερα να τη φέρεις. Η χασούρα που θα έχεις από την πώληση και την αγορά νέας θα είναι πολύ μεγαλύτερη από το κόστος εκτελωνισμού.




Και κάτι ακόμα....
Παιδιά μην του λέτε να καθίσει Ισπανία. Η επιστροφή είναι απόφαση ζωής που μόνο ο ίδιος παίρνει με βάση τις αναγκες του και όχι με το τι λεει ο καθένας.
Όσο καλοπροαίρετα κι αν το λέτε δεν είναι το ίδιο καλό για τον ίδιο. Κι εγω μετά από 11 χρόνια στο εξωτερικό ψάχνω τροπο να γυρίσω με βάση καποιες μίνιμουν προυποθέσεις που έχω θέσει παρόλο που δεν είναι και η ιδανική χρονική στιγμή. Από την άλλη ποτέ δεν θα είναι. Όμως τώρα είμαι πιο έτοιμος από ποτέ.
Κι εγώ το έχω ακούσει το "κατσε εκει που είσαι" αλλά κανείς δεν αντιλαμβάνεται (ουτε κι εγω το ειχα αντιληφθει) πόσο σκατά είναι η ψυχολογία μου και η προσωπική μου ζωη γενικότερα τον τελευταίο χρόνο. Και μάλιστα όχι σε χωρα σαν την Ισπανία που ο καιρός και οι ρυθμοί ειναι αρκετά κοντά στα ελληνικά δεδομένα.

Καλή επάνοδο φίλε σπανάκη και με το καλό να φέρεις το μοτοσακό σου με ασφάλεια και να προσαρμοστείς στα νέα δεδομένα όσο πιο ανώδυνα γίνεται!

Τα ειπες ολα Jojo.Προσυπογραφω καθε λεξη.

PaNick67
24/05/2022, 08:38
Όλοι αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν την ίδια παράνοια ζούσαν. Είναι λογικό να εξιδανικευουμε το "μακρυά" μας, είναι λάθος να το κάνουμε με δεδομένα που αγνοούμε. Γιατί ο καθένας έχει τη δική του οπτική που συνήθως οι άλλοι δεν καταλαβαίνουν.
Και το "μακρυά" ισχύει και προς τις δυο κατευθύνσεις, έτσι; Γιατί όσο "μακρυά" ειναι για μένα η Ελλάδα αλλο τόσο "μακρυα" είναι και η Γερμανία για σένα.
Για την ιστορία ξέρω ισπανό που μετακόμισε εδώ και κάποια χρόνια Αθήνα και δεν θέλει να γυρίσει Ισπανία. Ζει σε άλλη παράνοια; Μπορεί.
Επίσης κανένας απ'όσους ξερω που επέστρεψαν δεν το μετάνοιωσε.



Ετσι ακριβως! Εχω φιλο στην Γερμανια που δουλευει δυο δουλειες για να μπορει να ερχεται στην Ελλαδα ολη του την αδεια. Εκει δεν παει πουθενα!

Επισης εμεις που λεμε "κατσε εξω" δεν εχουμε ζησει εξω να δουμε ποσο ωραια ειναι, αυτοι ομως εχουν φιλους εδω, οικογενειες, μιλανε, μαθαινουν πως παει.

Εχω μερικους πελατες ξενους οι οποιοι δεν αλλαζουν την ΕΛλαδα με τιποτα. Ζουν εδω τον μισο χρονο, δουλευοντας απο αποσταση και προσπαθουν να το κανουν ολο το χρονο. ΟΚ θα πει καποιος κι εμενα θα μου αρεσε αν ειχα τον μισθο του εξωτερικου εδω, αλλα με την καθημερινοτητα που τοσο μας φθειρει τι κανουμε; Αυτοι οι μαθημενοι διαφορετικα δεν ενοχλουνται τοσο ωστε να μην θελουν να ζησουν εδω. Μηπως κατι λεει αυτο;

Αλλωστε ο φιλος δεν θα ερθει να κανει το Κολιατσου- Παγκρατι καθε μερα. Στην Κρητη θα παει να ζησει

telegonos
24/05/2022, 08:59
Ρε τι λέτε τώρα, ο μισθός 710 ευρώ, τέλη-ασφάλιση-εισόδημα-ενφια 800. Και δεν έχουμε βάλει ακόμα έμμεσους φόρους.

Ενας νέος άνθρωπος, χωρίς περιουσία από τους γονείς, με 710 μισθό, τι σπίτι θα αγοράσει ή νοικιάσει, τι αυτοκίνητο θα πάρει, τι φιλενάδα θα βρει, τι οικογένεια θα κάνει.

Τι ξένοι που ζούνε στην Ελλάδα λέτε, χαίρω πολύ, με 5000 ευρώ σύνταξη ο Εγγλέζος κι ο Γερμανός, έρχεται Ελλάδα και πληρώνει ελληνικό ενοίκιο 500 ευρώ αντί για 2500 που θα έδινε στην Αγγλία-Γερμανία και είναι ωραίος, με αυτό το παράδειγμα βγάζετε συμπέρασμα εσείς;

Φίλος, εκτός κι αν τον έχεις τον τρόπο σου οικονομικά, κάτσε Ισπανία, αλλιώς θα ζήσεις την μιζέρια της ζωής σου εδώ. Θα ζεις διπλα σε υπέροχες παραλίες, καταπληκτικά σπίτια, θεαματικά τοπία ΚΑΙ θα μετράς τα ψιλά που πήρες παγωτό από το περίπτερο αυτήν την εβδομάδα και θα έχεις τύψεις που κάνεις έξοδο.

zannisvel
24/05/2022, 09:58
Καλημέρα φίλε, τυχαίνει να είμαι και εγώ ένας από αυτούς που γύρισαν. Εφόσον το θέλεις κάνε το!!! Έτσι και αλλιώς την πίσω πόρτα την έχεις πάντα ανοιχτή.

Όσο για το μηχανάκι έχεις δικαίωμα να απαλλαγείς από όλα τα έξοδα εφόσον πληρείς τις απαραίτητες προϋποθέσεις μετοικεσίας.
Πρέπει να λείπεις πάνω από δύο χρόνια και πάνω από 185 μέρες για το κάθε έτος, επίσης να είχες μεταφέρει εκεί τη φορολογική σου κατοικία.
Κλείσε ένα ραντεβού, έστω και τηλεφωνικά, με το προξενείο της περιοχής σου.

Καλή επιστροφή!!!!!

motojojo
24/05/2022, 10:33
Καλημέρα φίλε, τυχαίνει να είμαι και εγώ ένας από αυτούς που γύρισαν. Εφόσον το θέλεις κάνε το!!! Έτσι και αλλιώς την πίσω πόρτα την έχεις πάντα ανοιχτή.

Όσο για το μηχανάκι έχεις δικαίωμα να απαλλαγείς από όλα τα έξοδα εφόσον πληρείς τις απαραίτητες προϋποθέσεις μετοικεσίας.
Πρέπει να λείπεις πάνω από δύο χρόνια και πάνω από 185 μέρες για το κάθε έτος, επίσης να είχες μεταφέρει εκεί τη φορολογική σου κατοικία.
Κλείσε ένα ραντεβού, έστω και τηλεφωνικά, με το προξενείο της περιοχής σου.

Καλή επιστροφή!!!!!

Μιας και το έφερε η κουβέντα, ξέρεις αν ισχύει και για παραπάνω από ένα οχήματα;
Εγώ πχ έχω και αυτοκίνητο και μηχανη. Μπορώ να απαλλαγώ από τα έξοδα και για τα 2 οχήματα;

Παρεπιμπτόντως νομίζω υπάρχει και ένας περιορισμός σε όποιον εκμεταλλευεται το παραπάνω όφελος, δεν πρέπει να πουλήσει το όχημα στα επόμενα 5 χρόνια, αλλιώς πρέπει να πληρώσει το κόστος (δεν θυμάμαι αν ειναι ολοκληρο ή μερος αυτου) για να γίνει η μεταβίβαση. Είναι σημαντική λεπτομέρεια και καλό θα ήταν να ξεκαθαριστεί αν και πότε μπορεί να πουλήσει το όχημα αν το επιθυμησει.

ΓιώργοςΤΤ
24/05/2022, 10:47
Ρε τι λέτε τώρα, ο μισθός 710 ευρώ, τέλη-ασφάλιση-εισόδημα-ενφια 800. Και δεν έχουμε βάλει ακόμα έμμεσους φόρους.

Ενας νέος άνθρωπος, χωρίς περιουσία από τους γονείς, με 710 μισθό, τι σπίτι θα αγοράσει ή νοικιάσει, τι αυτοκίνητο θα πάρει, τι φιλενάδα θα βρει, τι οικογένεια θα κάνει.

Τι ξένοι που ζούνε στην Ελλάδα λέτε, χαίρω πολύ, με 5000 ευρώ σύνταξη ο Εγγλέζος κι ο Γερμανός, έρχεται Ελλάδα και πληρώνει ελληνικό ενοίκιο 500 ευρώ αντί για 2500 που θα έδινε στην Αγγλία-Γερμανία και είναι ωραίος, με αυτό το παράδειγμα βγάζετε συμπέρασμα εσείς;

Φίλος, εκτός κι αν τον έχεις τον τρόπο σου οικονομικά, κάτσε Ισπανία, αλλιώς θα ζήσεις την μιζέρια της ζωής σου εδώ. Θα ζεις διπλα σε υπέροχες παραλίες, καταπληκτικά σπίτια, θεαματικά τοπία ΚΑΙ θα μετράς τα ψιλά που πήρες παγωτό από το περίπτερο αυτήν την εβδομάδα και θα έχεις τύψεις που κάνεις έξοδο.

Αυτό ακριβώς.

PaNick67
24/05/2022, 11:02
Δεν γυριζει καποιος για 710€ ρε παιδες. Μιλαμε για ανθρωπους με γνωσεις, σπουδες, προυπηρεσια αρκετη οχι για ανειδικευτους.

Ο ανθρωπος ειναι 12 χρονια εξω.

ΓιώργοςΤΤ
24/05/2022, 11:09
Στην Ελλάδα, δυστυχώς αυτά δεν αμοίβονται...

Ακόμα και αν ακολουθήσεις καριέρα ελεύθερου επαγγελματία θα σε γονατίσει η φορολογία.

Nostradamus
24/05/2022, 11:10
Για να ειμαι εντος θεματος. Γυρισα απο Γερμανια (τρια χρονια τα τελευταια εκει και 11 χρονια συνολο εκτος Ελλαδας) τον Ιανουαριο και εκτελωνισα αυτοκινητο και μοτο. Εκανα τα παντα με εκτελωνιστη για να αποφυγω την διαδικασια και το τρεξιμο μονος μου. Ωστοσο Δες αυτο που ειπε ο bladerunner. Εγω εκτελωνισα για αλλους λογους.

Καθε μερα μετανιωνω την επιστροφη. Καθε μερα. Επεστρεψα καταρχην Αθηνα (ενω δεν ειμαι απο εδω και δεν ειχα ζησει ποτε στην Αθηνα πριν). Η δουλεια μου ειναι καλη οσον αφορα το περιβαλλον εργασιας και τις σχεσεις με τους συναδελφους, αλλα απο την στιγμη που θα βγω εκτος δουλειας, τιποτε δεν βγαζει νοημα. Ειναι αυτο που λεει ο γαυρος. Η τοξικοτητα γυρω σου, απο την απλη συνυπαρξη και μετακινηση στους δρομους, μεχρι και πιο συνθετα πραγματα ειναι αε απελπιστικο επιπεδο.

Εχω βαλει deadlines πριν παρω ξανα τελικες αποφασεις. Το καλοκαιρι βοηθαει να ξεχαστεις λιγο αλλα δεν ξερω αν αυτο αρκει και για ποσο.

Nostradamus
24/05/2022, 11:13
Μιας και το έφερε η κουβέντα, ξέρεις αν ισχύει και για παραπάνω από ένα οχήματα;
Εγώ πχ έχω και αυτοκίνητο και μηχανη. Μπορώ να απαλλαγώ από τα έξοδα και για τα 2 οχήματα;

Παρεπιμπτόντως νομίζω υπάρχει και ένας περιορισμός σε όποιον εκμεταλλευεται το παραπάνω όφελος, δεν πρέπει να πουλήσει το όχημα στα επόμενα 5 χρόνια, αλλιώς πρέπει να πληρώσει το κόστος (δεν θυμάμαι αν ειναι ολοκληρο ή μερος αυτου) για να γίνει η μεταβίβαση. Είναι σημαντική λεπτομέρεια και καλό θα ήταν να ξεκαθαριστεί αν και πότε μπορεί να πουλήσει το όχημα αν το επιθυμησει.

Ενα οχημα νομιζω. Αλλα ναι καλυερα να μιλησει με τις επισημες αρχες οπως ειπε και ο blade.

o_gavros
24/05/2022, 11:37
Νίκο Παππά, πιάνομαι από την κουβέντα σου χωρίς όμως να απευθύνομαι μόνο σε σένα.
Κάνετε ένα λάθος οι "απέναντι γνώμη" και προδικαζετε πως όσοι λέμε μείνει εκεί που είσαι, δεν έχουμε γνωρίσει τη ζωή εκτός συνόρων.
Και γενικά προδικαζετε αλλά και τσουβαλιαζετε.
Δε θέλω να το κάνω αντιπαράθεση,ελπίζω να γίνομαι αντιληπτός. Τέτοιες κομβικές για τη ζωή κάποιου αποφάσεις, αλίμονο αν δεν είναι σεβαστές.
Δεν νομίζω πως χρειάζεται να μνημονεύσουμε ο καθείς τα παραδείγματα που έχει από τη ζωή και τον κύκλο του, για να συμφωνήσουμε πως τα προσόντα στην Ελλάδα δεν αμοίβονται και πως γενικά η φασουλα πάει κατά διαόλου.

panavour
24/05/2022, 11:57
Γύρνα πίσω αφού το θες,δεν μας πέφτει λόγος και κρατά τις ισπανικές πινακίδες εφ όσον έχεις και ΑΦΜ ισπανικό,και είσαι και μόνιμος κάτοικος Ισπανίας.Κανεις ΔΕΝ πρόκειται να ασχοληθεί μαζί σου.Εδω στο κέντρο της Αθήνας που ζω βλέπω κάθε μέρα δεκαδες αυτοκίνητα με πινακίδες βαλκανικών χωρών πρώην ανατολικού μπλοκ σε κατασταση από απόλυτα χρεπια,έως υπερλουξ "νταβατζιδικα" τζιπ με μαύρα τζαμια,και ΔΕΝ ασχολείται κανείς μαζί τους.Ποσω μάλλον εσύ που είσαι και μόνιμος κάτοικος Ισπανίας.

Fixxer
24/05/2022, 12:16
Αν τελικά αποφασίσεις να επιστρέψεις, ψάξε καλά τις διαδικασίες ταξινόμησης καθότι υπάρχουν άπειρα παραθυράκια (καταλαβαίνεις γιατί είναι ανοιχτά) και πολλοί "αδικημένοι" ψάχνουν για τίμια "θύματα¨να βγάλουν εύκολο χαρτζιλίκι... Ρώτα πολλούς. Και μην περιμένεις μετά να βρεις άκρη στο δικαστήριο, στην Ελλάδα είμαστε :D

Συμφωνώ με τα παδιά που τον προτρέπουν να το ξανασκεφτεί - δεν γίνονται κάθε μέρα αυτά και οι ευκαιρίες ίσως δεν ξανάρθουν. Ίσως θα ήταν καλύτερο, προτού επιστρέψει Ελλάδα ο φίλος να εξετάσει και τις επιλογές που έχει σε άλλες χώρες - αν τελικά δεν τον χωράει η χώρα που βρίσκεται. Έτσι θα αποφύγει και τη μιζέρα, τοξικότητα, αβέβαιο μέλλον Ελλάδας και θα κρατήσει τη γλιτώσει την "ταξινόμηση - τιμωρία" από τη μαύρη τρύπα του ελληνικού δημοσίου.

Φαντάζομαι φίλε spanakis ότι θα έχεις πάρει μυρωδιά για την οικον. κατάσταση Ελλάδας (https://worldpopulationreview.com/countries/countries-by-national-debt), την ανεργία (https://tradingeconomics.com/country-list/unemployment-rate?continent=europe), τον κρατισμό που έχει δημιουργήσει ολιγοπώλιο (μέτρα ποσες τράπεζες, ή πόσες αλυσίδες σουπερμαρκετ εχει η Ελλάδα, ή πόσες εταιρίες για κάυσιμα), τον πληθωρισμό χωρίς παραγωγικότητα να τον αντιμετωπίσει και να αντιλαμβάνεσαι πώς λύνονται αυτά συνήθως , πού πάει το πράγμα... Είναι χειρότερα απ΄οτι ήταν πριν 8 χρόνια... Ακόμα και να μην σε επηρεάζουν όλα αυτά αμεσα, η ζωή των υπολοίπων επηρεάζεται αρνητικά και κατά συνέπεια και η δική σου - δεν θα ζεις σε σπηλιά φαντάζομαι :D. Και εδώ να σημειώσουμε ότι υπάρχουν και ομοφότερες χώρες από Ελλάδα με παραλίες, βουνά, και ήλιο και κουλτούρα "χαλαρή" αλλά χωρίς τα προβλήματά της Ελλάδας. Π.χ. η Πορτογαλία έχει καλύτερες παραλίες, φαγήτο, ρυθμούς απο Ελλάδα, περισσότερες επιλογές από Ελλάδα, ελπίδες για καλύτερο μέλλον και ελάχιστες διαδικασίες ταξινόμησης για να πας με τη μηχανή σου.

Καλή τύχη με την αναζήτηση.

DoctoR_k6
24/05/2022, 13:24
Τελικα ο ανθρωπος ζητησε την γνωμη του καθενος για αν θα επιστρεψει η τι να κανει με το Honda? :confused:

Panos76
24/05/2022, 13:27
Τελικα ο ανθρωπος ζητησε την γνωμη του καθενος για αν θα επιστρεψει η τι να κανει με το Honda? :confused:

κάτσε, πρέπει να αναλυθεί και το ΕΣΥ της κάθε χώρας για να αποφασίσουμε :lol:

o_gavros
24/05/2022, 13:30
Έλα μωρέ, μοτο.γρ αφου

SeniorCanardo
24/05/2022, 13:32
Τελικα ο ανθρωπος ζητησε την γνωμη του καθενος για αν θα επιστρεψει η τι να κανει με το Honda? :confused:

moto.gr φίλε δίνουμε πρωτίστως συμβουλές ζωής.:bawl:

cityfly
24/05/2022, 14:32
Παιδιά αφήστε τον άνθρωπο, προφανώς για να επέλεξε να γυρίσει έχει ελέγξει αυτά που τον αφορούν και για τον ίδιο είναι καλύτερα.

Πάντως αν είναι να γίνονται συγκρίσεις καλό να γίνονται όμοια, δεν θα συγκριθεί ο 710 μισθός εδώ με τον μεγάλο του έξω αλλά με το βασικό του έξω και δεν είναι απαραίτητα καλύτερα, πχ ο βασικός του ανειδίκευτου στο Λουξεμβούργο είναι πάνω από 2.000 για δες ζεις με 2000 μόνο στο Λουξεμβούργο; Στην πόλη μέσα θες από χιλιάρικο και πάνω για να νοικιάσεις… δωμάτιο. Παραέξω θες γύρω στα 700. Προχθές έτυχε να δω αγγελία για «διαμέρισμα» 30 τετραγωνικών στα 1350.
Επίσης σύνταξη στα 5000 σημαίνει χοντρικά τελικό μισθό μετα 35 χρόνια γυρω στα 8000 δεν είναι ακριβώς ότι πας έξω και παίρνεις 8000 με το καλημέρα. Οι περισσότεροι δεν τα παίρνουν ποτέ

rainmike
24/05/2022, 15:35
Στην ελλάδα λογω της βαριάς φορολογιας ο κατωτερος απο τον ανώτερο δεν διαφέρουν και υπερβολικά.
Σαν υπαλληλος ο χειροτερος θα ειναι κοντά στα 600 ευρω και ο καλυτερος βαριά βαριά τα 1800 με 2000 ευρώ
Για τους ελευθερους επαγγελματιες στην πληθώρα των περιπτώσεων ειναι καπου στη μέση
Αυτοι που φευγουν κυριως ειναι γιατί νιώθουν οτι αξίζουν πολλά περισσοότερα απο όσα παιρνουν εδώ.
Τα περι ανειδίκευτου στο εξωτερικό εχουν εκκλείψει δεν ζούμε πριν 40 χρόνια και η χώρα της ευκαρίας δεν υπάρχει πλέον.

Maradi
24/05/2022, 16:37
Φίλτατε rainmike επίτρεψε μου, πάντα φιλικά, να διαφωνήσω. Ευκαιρίες υπάρχουν και θα υπάρχουν παντού. Ικανότητα, δύναμη, θάρρος και αυτογνωσία δεν υπάρχουν. Όσο για γνώσεις και ειδικότητα, ναι βοηθούν, αλλά μόνο ως ένα σημείο. Μάλιστα θα έλεγα ότι σε πολλές περιπτώσεις ίσως και να δρουν αρνητικά όταν νομίζεις ότι αυτά και μόνο σε κάνουν άξιο.
Όσο για το NC, προσωπικά θα το πούλαγα και θα έπαιρνα άλλο. Ο μπελάς με τα τελωνεία είναι ασύλληπτος. Τον έχω περάσει και μου έφερε δάκρυα στα μάτια. Εκτός και αν βρεις κάποιον και στα κάνει όλα με μιά αμοιβή, συνήθως γύρω στα 2-3 κατοστάρικα.

rainmike
24/05/2022, 17:05
Φίλτατε rainmike επίτρεψε μου, πάντα φιλικά, να διαφωνήσω. Ευκαιρίες υπάρχουν και θα υπάρχουν παντού. Ικανότητα, δύναμη, θάρρος και αυτογνωσία δεν υπάρχουν. Όσο για γνώσεις και ειδικότητα, ναι βοηθούν, αλλά μόνο ως ένα σημείο. Μάλιστα θα έλεγα ότι σε πολλές περιπτώσεις ίσως και να δρουν αρνητικά όταν νομίζεις ότι αυτά και μόνο σε κάνουν άξιο.
Όσο για το NC, προσωπικά θα το πούλαγα και θα έπαιρνα άλλο. Ο μπελάς με τα τελωνεία είναι ασύλληπτος. Τον έχω περάσει και μου έφερε δάκρυα στα μάτια. Εκτός και αν βρεις κάποιον και στα κάνει όλα με μιά αμοιβή, συνήθως γύρω στα 2-3 κατοστάρικα.

Οταν γραφω κάτι γενικευοντας μια κατασταση δεν ειναι δυνατον να αναφερομαι με απολυτο τροπο στους λογους για τους οποιους ξενιτευεται καποιος.
Δεν ειπα οτι καποιοι ανειδικευτοι δεν μπορουν να πετύχουν αλλα αυτοι ειναι ελάχιστοι πλεον.
Το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο και παίζει να ζει καποιος τα καλύτερα του χρόνια σε χειρότερες συνθήκες απο οτι θα ζούσε εδώ.
Στην συντριπτική πλειοψηφια οι ανθρωποι που φευγουν θεωρουν οτι στο εξωτερικο θα αμοιβονται καλυτερα για αυτα που προσφέρουν και αποφασίζουν να φύγουν αφού εχουν βρει κάτι.
Και κανεις δεν ειπε οτι αξιοι ανθρωποι ειναι αυτοι που ειδικευονται σε κατι ,αλλα θα έλεγα ότι είναι εξισου άξιοι.

Lioulios
24/05/2022, 17:55
Σου εχω στηλει π.μ

borgiriadis1
24/05/2022, 18:29
Ο καθαρός κατώτατος μισθός στην Ελλάδα είναι 611€. Εγώ δεν θα πω στον φίλο ούτε να γυρίσει ούτε να μην γυρίσει.

Με 611€ εάν έχεις μάθει να ζεις έτσι θα ζήσεις. Το κάνω με επιτυχία τα τελευταία 8 χρόνια.
ΑΛΛΑ
Μόνος μου εμένα σε ημιυπόγεια γκαρσονιέρα 25τμ μαγείρευα 4φορες την εβδομάδα μακαρόνια και έβγαινα βόλτα κάθε Παρασκευή. Και τότε η βενζίνη έκανε 1.60 όχι 2.25 οπότε πήγαινα και περισσότερες βόλτες με τη μοτο.
Για έξτρα γούστα 2η δουλειά οπωσδήποτε. Για να μην αναφέρω για όταν παντρευτώ και κάνω παιδιά.
Από εκεί και πέρα ελπίζω να έχει κάνει καλή καβατζα ο φίλος γτ ξέρω και πολλούς που όπως επιστρέφουν ξανά φεύγουν.

doctoras
24/05/2022, 22:17
Αλανια ολοι δεν ειναι το ιδιο. Και σιγουρα δε μιλαμε για ανειδίκευτους. Που οπου και να ζησουν η ζωη θα ειναι πιο δυσκολη.
Η ψαροκωστενα εχει χαλια υποδομες και κουλτούρα συγκριτικά με τις δυτικες χωρες, αλλα απο λιγο ως πολυ καλυτερα σε σχεση με τις βαλκανικές.

Ενω ολη η γη κινείται πολιτικοοικονομικα στον ιδιο αξονα παγκοσμιοποίησης..

Αν εχεις καλη δουλεια και διαθέτει mobility ανα Ευρώπη (ή ανα κόσμο) τοτε ζεις και ελλαδα καλα.

Το θετικο του εξωτερικού ειναι επειδη εισαι εισαγόμενος, δε πολυ μπαινεις στα κοινά της κοινωνίας, οποτε οσο λιγότερα γνωριζεις τοσο πιο καλη ψυχικη υγεια θα εχεις.
Ενω αν εισαι ντόπιος στην ελλαδα και να μη θες, θα ακουσεις μαντάτα που θα σε μαυρίζουν την ψυχη.

Ομοίως και οι κοινωτικοι που έχουν ερθει μόνιμα στην ελλαδα. Δεν ασχολουνται και ζουν ήσυχα

katsar
25/05/2022, 14:35
Μακάρι να έρθεις με την Χόντα ,μοναδική ευκαιρία για μια ταξιδάρα θα έλεγα !
Με το καλό όπως και να έχει ! :wave2:

spanakis
25/05/2022, 20:09
Καλησπέρα παιδιά. Δεν περίμενα να γίνει τέτοια συζήτηση αλλά κακό δεν κάνει αν είναι καλοπροαίρετα.

Εκτελωνηστής με ενημέρωσε ότι για την δική μου περίπτωση και με πιστοποίηση μετοίκησης, εκτελωνισμος θα ειναι 250€ μονο για την χαρτουρα. Μετα φυσικά θέλει ΚΤΕΟ, και ταξινόμηση.

Επίσης το ταξίδι απο Βαρκελώνη εως Κρήτη θέλει 200€ βενζίνη και θα έχει και ενα κόστος το ταξίδι. Τα έβαλα κάτω και τελικά για να μην κανω την χαρτουρα και με την τιμή που θα πουλήσω την μηχανη που βρήκα εδω, θα την πουλησω ενός χρόνου και μάλλον θα την αγοράσω νέα στην Ελλάδα. Αν κατσω καιρο φυσικα...

Ποτε δεν ξέρεις αν μου την βαρεσει να γυρίσω εξω.

ΥΓ. Οταν θα κατσω στον υπολογιστή θα γραψω σε όλους.

spanakis
26/05/2022, 12:17
Πολλα μηνυματα και πολλες γνωμες. Σας ευχαριστω παιδια αλλα μαλλον πως το ταξιδι δεν θα το κανω διοτι εχουν αλλα πραγματα προτεραιότητα. Να πως ομως οτι πριν λιγες εβδομαδες πηγα απο Βαρκελωνη εως Ολλανδια μεσω Γαλλιας και ηταν πολυ ωραια. Οταν θα εχω νεα απο το Χοντα, θα σας ενημερωσω =)

ΟΚΤΑΝΙΟ
26/05/2022, 12:25
Ρε ξεκολλατε λιγο, μια απλη ερωτηση εκτελωνισμου εκανε ο ανθρωπΑς και ολοι πεσατε να του κανετε κουμαντο τι να κανει.
Ελα ο ενας, κατσε εκει ο αλλος, κΣανασκεψου το τριτος.....
Αφηστε το παληκαρι να κανει ΟΤΙ θελει και ΟΤΙ γουσταρει, αντε
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Φιλε, μην ερθεις, αν θες ακουσε με :smokin:
:lol::lol::lol::lol:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
26/05/2022, 14:17
αγαπητέ εάν διάβασες το ποστ μου τότε ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. οπότε μην σκας είναι εύκολα τα πράγματα.
τώρα βέβαια έχουν αλλάξει τα πράγματα ως προς το...
πρέπει να βρεις έναν εκτελωνιστή . θα πρέπει να στείλεις τα στοιχεία σου με τον αριθμό πινακίδας
θα σου πει ακριβώς τι.
γιατί τώρα πρέπει να έχει δηλωθεί η ημέρα που θα μπει η μηχανή και από που θα μπει με πλοίο από Ιταλία η από σύνορα επάνω. και να κάνει την ηλεκτρονική εισαγωγή.
θα σου στείλει ένα νούμερο αυτός.
με το που θα μπεις στα σύνορα είτε πάτρα με το πλοίο πας στο τελωνείο και δείχνεις την άδεια σου και τους λες τον αριθμό που σου έστειλε ο εκτελωνιστής.
σου δίνουν ένα χαρτί και σε 5 λεπτά έφυγες.
μετά το πας στον εκτελωνιστή με ότι σου ζητήσει του δίνεις και αμοιβή 100 ευρώ και κάνει όλο το τρέξιμο
δώστα μην το σκεφτείς τώρα πια....
μόλις τελειώσει, για να πάρεις πινακίδες δώστα σε διεκπεραιωτή. Γιατί τώρα αρχίζουν τα χοντρά ζόρια εάν πας μόνος που θα φας μέρες και χρήμα τζάμπα και θα σου σπάσουν τα νεύρα

spanakis
03/06/2022, 15:56
αγαπητέ εάν διάβασες το ποστ μου τότε ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. οπότε μην σκας είναι εύκολα τα πράγματα.
τώρα βέβαια έχουν αλλάξει τα πράγματα ως προς το...
πρέπει να βρεις έναν εκτελωνιστή . θα πρέπει να στείλεις τα στοιχεία σου με τον αριθμό πινακίδας
θα σου πει ακριβώς τι.
γιατί τώρα πρέπει να έχει δηλωθεί η ημέρα που θα μπει η μηχανή και από που θα μπει με πλοίο από Ιταλία η από σύνορα επάνω. και να κάνει την ηλεκτρονική εισαγωγή.
θα σου στείλει ένα νούμερο αυτός.
με το που θα μπεις στα σύνορα είτε πάτρα με το πλοίο πας στο τελωνείο και δείχνεις την άδεια σου και τους λες τον αριθμό που σου έστειλε ο εκτελωνιστής.
σου δίνουν ένα χαρτί και σε 5 λεπτά έφυγες.
μετά το πας στον εκτελωνιστή με ότι σου ζητήσει του δίνεις και αμοιβή 100 ευρώ και κάνει όλο το τρέξιμο
δώστα μην το σκεφτείς τώρα πια....
μόλις τελειώσει, για να πάρεις πινακίδες δώστα σε διεκπεραιωτή. Γιατί τώρα αρχίζουν τα χοντρά ζόρια εάν πας μόνος που θα φας μέρες και χρήμα τζάμπα και θα σου σπάσουν τα νεύρα

Σε ευχαριστω φιλε Γιαγια Αρκουδα αλλα τελικα την πουλησα την μηχανη σε καποιον εδω στην Ισπανια με μια χασουρα αλλαδεν πειραζει γιατι κερδιζω σε χρονο και την διαφορα αν θελω να την αγορασω νεα στην Ελλαδα. Το οποιο δεν ξερω. Θα παω στην Ελλαδα να δω και πως νιωθω και το θεμα θα δειξει. Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.

rainmike
03/06/2022, 16:25
Σε ευχαριστω φιλε Γιαγια Αρκουδα αλλα τελικα την πουλησα την μηχανη σε καποιον εδω στην Ισπανια με μια χασουρα αλλαδεν πειραζει γιατι κερδιζω σε χρονο και την διαφορα αν θελω να την αγορασω νεα στην Ελλαδα. Το οποιο δεν ξερω. Θα παω στην Ελλαδα να δω και πως νιωθω και το θεμα θα δειξει. Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.

Ωραια τοτε ανοιξε ενα νεο thread.
Πως φέρνω τα λεφτά απο την πώληση.:tooth:
Ελλάδα είσαι αφού

ΟΚΤΑΝΙΟ
03/06/2022, 18:00
Ωραια τοτε ανοιξε ενα νεο thread.
Πως φέρνω τα λεφτά απο την πώληση.:tooth:
Ελλάδα είσαι αφού


:bawl:

antonis87
30/11/2022, 10:52
Καλησπέρα,ενδιαφέρομαι να φέρω ένα BMW R1200 ADVENTURE απο Αγγλία.Σκέφτομαι να παώ με αεροπλάνο και να γυρίσω οδικός.Χρειάζεται να κάνω ασφάλεια με την αγγλική πινακίδα ή δίνουν προσωρινές για να μπορώ να ταξιδέψω Ευρώπη για την επιστροφή?

motojojo
27/12/2022, 15:28
Ρωτάω εδώ μιας και είναι το πιο πρόσφατο...

Αφου εκδοθεί ΔΑΟ είναι εφικτό να ακυρωθεί; Πχ να φυγει το όχημα ξανά στο εξωτερικό.
Προϋποθεσεις/συνέπειες;

Corfu1984
23/04/2024, 11:43
Καλησπερα φιλοι.....παρολο που η αγγλια ειναι τριτη χωρα πλεον βλεπω οτι καποια μηχανακι σημφερει να τα εισαγεις π.χ bmw gs,ktm adventure....κτλπ μπορει καποιος να μου εξηγησει πως να υπολογησω πανω κατω τον εκτελωνισμο σ ενα μηχανακι που κανει 9000 £

Panos76
23/04/2024, 12:01
Καλησπερα φιλοι.....παρολο που η αγγλια ειναι τριτη χωρα πλεον βλεπω οτι καποια μηχανακι σημφερει να τα εισαγεις π.χ bmw gs,ktm adventure....κτλπ μπορει καποιος να μου εξηγησει πως να υπολογησω πανω κατω τον εκτελωνισμο σ ενα μηχανακι που κανει 9000 £

Καλώς τον. Προσωπικά θα ρωτούσα κάποιο γραφείο/εκτελωνιστή να με διαφωτίσει.

Για ρίξε εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157422) μια ματιά μπας και βγάλεις άκρη.

karellen
23/04/2024, 12:02
Στον εκτελωνισμό δεν παίζει ρόλο πόσο την πήρες αλλά πόσο κόστιζε στη βασική της έκδοση όταν πρωτοκυκλοφόρησε.
Αντιγράφω από παλαιότερο ποστ φίλου:

ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ: ΔΑΣΜΟΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΕΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ

Κανονικα σε καινουργιο οχημα πληρωνουμε ΦΠΑ και Τελη Ταξινομησης, ενω αν ειναι και απο 3η χωρα τοτε πληρωνουμε και εισαγωγικο δασμο.

Στην περιπτωση μας ομως (ως μεταχειρ. ΕΕ) εχουμε μονο τα Τελη Ταξινομησης.

Οι μοτοσικλέτες της δασμολογικής κλάσης 87.11 υποβάλλονται σε τέλος ταξινόμησης, ως ακολούθως:

Μέχρι και 125 κ.ε. --> 0%

Από 126 μέχρι 249 κ.ε. --> 2%

Από 250 μέχρι 900 κ.ε. --> 7%

Από 901 μέχρι 1400 κ.ε. --> 12%

Από 1401 μέχρι 1600 κ.ε. --> 14%

Από 1601 μέχρι 1800 κ.ε --> 17%

Από 1801 κ.ε. και πάνω --> 25%

ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑ ΑΞΙΑ

Για τον υπολογισμό του τέλους ταξινόμησης, λαμβάνεται υπόψη η φορολογητέα αξία που διαμορφώνεται από τα παρακάτω στοιχεία:

1. Την πράγματι πληρωθείσα ή πληρωτέα αξία για τις καινούργιες μοτοσικλέτες, ενώ για τις μεταχειρισμένες λαμβάνεται υπόψη η τιμή χονδρικής πώλησης του αντίστοιχου τύπου μοτοσικλέτας κατά το χρόνο κυκλοφορίας στη διεθνή αγορά, αφού η τιμή αυτή μειωθεί λόγω φθοράς από συνήθη χρήση ή άλλη αιτία, με βάση τα παρακάτω ποσοστά μείωσης:

Από 1 χρόνο έως και 2 --> 14%

Πάνω από 2 μέχρι και 3 έτη --> 21%

Πάνω από 3 μέχρι και 4 έτη --> 25%

Πάνω από 4 μέχρι και 5 έτη --> 32%

Πάνω από 5 μέχρι και 6 έτη --> 35%

Πάνω από 6 μέχρι και 7 έτη --> 39%

Πάνω από 7 μέχρι και 8 έτη --> 42%

Πάνω από 8 έτη --> 46%

katsar
23/04/2024, 12:52
Καλησπέρα,μία πληροφορία που έμαθα εγώ λίγο καιρό πριν όταν με ενδιέφερε παρόμοια κατάσταση,από χώρα της ΕΕ( Σουηδία).
Αν το αγοράσεις από ιδιώτη χρειάζεται ένα ιδιωτικό συμφωνητικό (με την τιμή που θέλετε εσείς) πάνω στην οποία μπαίνει έξτρα ΦΠΑ.
Αν γίνει αγορά από κατάστημα edit ( που θα υπάρχει κάτι σαν τιμολόγιο) δεν μπαίνει ο έξτρα αυτός φόρος.
Αυτά μου είπαν δηλαδή από μεγάλο γραφείο που κάνει τέτοιες δουλειές.