PDA

View Full Version : Tallybanιες Θεωριες..!!



Tallyban
15/04/2022, 19:46
100% συνθετικά λάδια που έχουν φτιαχτεί σωστά κάνουν για οποιοδήποτε μηχανάκι(στο σωστό ιξώδες φυσικά).
Όμως ανάμεσα σε ένα ορυκτέλαιο μάπα και σε ένα 100% συνθετικό μάπα (υπάρχουν πολλά...) προτιμάς το ορυκτέλαιο,και όχι μόνο γιατί είναι φθηνότερο..

(*)Under your own risk..!!

sapila racing
15/04/2022, 19:51
100% συνθετικά λάδια που έχουν φτιαχτεί σωστά κάνουν για οποιοδήποτε μηχανάκι(στο σωστό ιξώδες φυσικά).


Δεν ισχύει αυτό που εγραψες. :nono:
Αν βαλω συνθετικά στο BMW R26 μου ας πουμε που κανoνικά θελει ορυκτέλαιο monograde θα γινει σοβαρη ζημια.

Tallyban
15/04/2022, 19:58
Αν βάλεις SAE50 ή SAE60 (αν βρεις) τίποτα απολύτως δε θα πάθει.(με επιφύλαξη για τις τσιμουχες,αν έχει ακόμα της ..μάνας του)

(*)Under your own risk..!!

sapila racing
16/04/2022, 08:56
Αν βάλεις SAE50 ή SAE60 (αν βρεις) τίποτα απολύτως δε θα πάθει.(με επιφύλαξη για τις τσιμουχες,αν έχει ακόμα της ..μάνας του)

Αναρωτιέμαι γιατι το συνεχίζεις κι επιμένεις αφου δεν το κατεχεις το θεμα? :confused:
Προφανώς δεν γνωρίζεις κάν τι εστί slinger.
Θα σου πω περιληπτικά οτι αυτα τα μηχανακια δεν εχουν φιλτρο λαδιού αλλά ενα δίσκο πανω στον στρόφαλο που κατακρατεί τις βρωμιές με φυγοκέντριση και δεν πρέπει με τιποτα να δουλέψει με λάδι το οποίο έχει απορρυπαντικές ιδιότητες γιατι θα τα ξανασκορπίσει όλα στο μοτέρ.
Ολα τα full synthetic εχουν τετοιες ιδιότητες.

Tallyban
16/04/2022, 19:50
Συγγνώμη αλλά έχεις μπερδευτεί.
Αν φοβάσαι τόσο πολύ ψάξε να βρεις 100% συνθετικό χωρίς απορρυπαντικά πρόσθετα.
Τίποτα απολύτως δε θα πάθει το μοτέρ.

(*)Under MY own risk..!!

sapila racing
17/04/2022, 11:55
Συγγνώμη αλλά έχεις μπερδευτεί.
Αν φοβάσαι τόσο πολύ ψάξε να βρεις 100% συνθετικό χωρίς απορρυπαντικά πρόσθετα.
Τίποτα απολύτως δε θα πάθει το μοτέρ.

Eχω μπερδευτεί και φοβάμαι?
Δεν νομιζω.
Στα παλιά BMW μου χρησιμοποιώ εδω και πάνω απο 20 χρόνια κατάλληλα ορυκτέλαια όπως ορίζουν και τα manual τους και δεν έχω προβλήματα, αντιθέτως εσυ θέλεις να μας πεις οτι δεν τρεχει τιποτα αν βάλεις συνθετικό σε μηχανακι που δεν πρέπει.
Και θα το ξαναπω.
Τα συνθετικά λάδια δεν κανουν για όλα τα μηχανακια όπως εγραψες , τελεια και παύλα.
Προς ενημέρωσή σου υπαρχουν εταιρείες που φτιαχνουν ακόμα monograde ορυκτέλαια Νοn detergent κλπ ειδικά για τέτοιες μοτο. Για καποιες μεταγενέστερες υπαρχουν και τα Low Detergent.
Καταλογος Silcolene
https://www.silkolene.com/images/news/Silkolene-Classic-Oils-Flyer.pdf
Και παραδειγμα λαδιου καταλληλου για τετοιες μοτο.
https://www.mdracingproducts.co.uk/silkolene-donnington-sae-40-classic-vintage-mineral-engine-oil-4-litres.html#description


Εσυ κανε οτι θέλεις στο μηχανακι σου απλά μην γραφεις οτι ναναι και μπερδεψεις και κανεναν αλλον.
:wave2:

Tallyban
18/04/2022, 19:28
Καραεπιμενω.
Ακόμα και 100% συνθετικά στο-καταλληλο-ιξωδες άμα βάλεις τίποτα απολύτως δε θα πάθει.

Δεν έχω ιδέα τι λέω αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά μου να το λέω..!!

Tallyban
20/04/2022, 20:08
Goldman μου,Χρυ-σέ -μου-άθ-ρω-πε,σε θερμοευχαριστω που μετατρέπεις τα σχόλια μου με κόκκινα γράμματα.
Θα το έκανα εγώ για να το βλέπουν στο μέλλον οι νεότεροι,με γλύτωσες από το κόπο.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ και από εμένα είσαι προτεινόμενος για το ετήσιο έπαθλο του μοτό.gr,ένα επίχρυσο δυναμοκλειδο (καλιμπραρισμενο σε γνωστό κατάστημα)

Tallyban
15/05/2022, 19:58
Για μεγάλο δικυλινδρο με πραγματικά σκληρή χρήση (=υψηλή θερμοκρασία λιπαντικου+υψηλά φορτία στα κουζινετα)15/50 είναι μονόδρομος, ακόμα και 20/50 πλήρως συνθετικό είναι ΟΚ (άμα βρεις)..

sapila racing
16/05/2022, 08:21
Για μεγάλο δικυλινδρο με πραγματικά σκληρή χρήση (=υψηλή θερμοκρασία λιπαντικου+υψηλά φορτία στα κουζινετα)15/50 είναι μονόδρομος, ακόμα και 20/50 πλήρως συνθετικό είναι ΟΚ (άμα βρεις)

Προσοχη!!
Μην πιστεύετε οτι γραφουν μερικοί μερικοί γιατι μπορεί να την πατήσετε άσχημα.

Tallyban
20/05/2022, 19:46
Επειδή είσαι/εισαστε ψιλοασχετος/οι(και το δείχνεις/δειχνετε με την τυπική ελληνοαγενεια),
ευγενικά σου/σας θυμίζω ότι η Δρουγούτι όσο είχε δικυλινδρα μοτέρ,στους αγώνες αντοχής δε πέρναγε ούτε απέξω από τη πίστα.

Volpad
20/05/2022, 20:41
Δεν καταλαβα τίποτα από αυτό που έγραψες...

Μπορείς να τεκμηριώσεις το προηγούμενο post σου λιγο;

Τι σχέση έχει η τυχούσα υψηλή θερμοκρασία λιπαντικού + τα υψηλά φορτία στα κουζινέτα, με το ιξώδες του λαδιού τη χαμηλή θερμοκρασία; το 50αρι λάδι είτε είναι 10w-50 είτε 15w-50 είτε 20w-50, είναι 50αρι λάδι στις ψηλές θερμοκρασίες.

Ακόμα, οι κατασκευαστές προτείνουν ιξώδες, ανάλογα με τις ανοχές των διαφόρων μερών του κινητήρα (μεταξύ αλλων).
Όταν οι ανοχές είναι πολύ μικρές, τότε χρειάζεται λεπτότερο λάδι και αντίστροφα.
Απο που βγαίνει το συμπέρασμα ότι όλοι οι μεγαλοι δικύλινδροι χρειάζονται το ίδιο ιξώδες;

Και τέλος, τι σχέση έχουν οι αγώνες αντοχης και το αν μια εταιρία συμμετείχε ή οχι, με το τι λάδι πρέπει να βάλει ο φίλος στο μηχανάκι του;

panavour
20/05/2022, 21:08
Επειδή είσαι/εισαστε ψιλοασχετος/οι(και το δείχνεις/δειχνετε με την τυπική ελληνοαγενεια),
ευγενικά σου/σας θυμίζω ότι η Δρουγούτι όσο είχε δικυλινδρα μοτέρ,στους αγώνες αντοχής δε πέρναγε ούτε απέξω από τη πίστα.

η Δρουγουτι,εχει σχεση με την περιοχη Δρουγουτι??

Bowleno
21/05/2022, 17:58
Επειδή είσαι/εισαστε ψιλοασχετος/οι(και το δείχνεις/δειχνετε με την τυπική ελληνοαγενεια),
ευγενικά σου/σας θυμίζω ότι η Δρουγούτι όσο είχε δικυλινδρα μοτέρ,στους αγώνες αντοχής δε πέρναγε ούτε απέξω από τη πίστα.

Βγάζει το Δρουγουτι μηχανάκια;

stefanos
21/05/2022, 18:45
Επειδή είσαι/εισαστε ψιλοασχετος/οι(και το δείχνεις/δειχνετε με την τυπική ελληνοαγενεια),
ευγενικά σου/σας θυμίζω ότι η Δρουγούτι όσο είχε δικυλινδρα μοτέρ,στους αγώνες αντοχής δε πέρναγε ούτε απέξω από τη πίστα.

Το οποίο σημαίνει ότι τα δικύλινδρα έχουν αυξημένες απαιτήσεις σε λίπανση ή ότι φταίγανε τα λάδια της εποχής?
ή ότι αν βάλεις σε εκείνα τα μοτέρ σημερινά λάδια θα φτάσεις στην πίστα έστω και σαν θεατής?

doctor_john
21/05/2022, 20:37
εγώ αν ήμουν δικύλινδρο θα τους σνομπάριζα :a55:

Tallyban
22/05/2022, 20:00
Το λοιπόν,στα δικυλινδρα σε σχέση με τα τετρακύλινδρα του ίδιου κυβισμού το φορτίο στα κουζινετα είναι μεγαλύτερο γιατί το έμβολο από πάνου είναι μεγαλύτερο.
Δευτερευωντος,το φορτίο (από πάνου)διαρκεί περισσότερο(κάτου) στη μονάδα του χρόνου γιατί απλά το δικυλινδρο είναι λιγότερο πολυστροφο.
Μεγαλύτερο φορτίο+μεγαλύτερη διάρκεια=μεγαλύτερη θερμοκρασία=μεγαλύτερο ιξώδες,τόσο απλό είναι.

toyar
22/05/2022, 20:10
αδελφε σβηστο οσο προλαβαινεις:bawl:

Bowleno
22/05/2022, 20:35
Το λοιπόν,στα δικυλινδρα σε σχέση με τα τετρακύλινδρα του ίδιου κυβισμού το φορτίο στα κουζινετα είναι μεγαλύτερο γιατί το έμβολο από πάνου είναι μεγαλύτερο.
Δευτερευωντος,το φορτίο (από πάνου)διαρκεί περισσότερο(κάτου) στη μονάδα του χρόνου γιατί απλά το δικυλινδρο είναι λιγότερο πολυστροφο.
Μεγαλύτερο φορτίο+μεγαλύτερη διάρκεια=μεγαλύτερη θερμοκρασία=μεγαλύτερο ιξώδες,τόσο απλό είναι.

Κάνω παράθεση για να μην σβηστεί και αναφωνώ:

Ω, θεέ μου....:a018::plaf:

Το βλέπω να έρχεται το εγκεφαλικό του γέρου....

viper1
23/05/2022, 05:23
Όποιος δεν έχει καταλάβει τα λέει και στο γιουτουμπ
https://youtu.be/zE1nbMbuOXI

OldMan
23/05/2022, 13:16
Ομορφε, αν θες να συνεχιαεις να γραφεις, στο ιδιο υφος και με την ιδια επιστημονικη τεκμηρίωση, θα γραφεις ΜΟΝΟ εδώ..!!:D

Υ.Γ.
Κανε μου την χαρη, αν θες, για να μην ορισω μονιμη ανακατευθυνση ολων οσων θα γραψεις..;)

Tallyban
25/05/2022, 20:20
DOHA CBR1000RR χωρητικότητα λαδιού 3.2λιτρα
DOHA F6C Valkyrie χωρητικότητα λαδιού 3.7λιτρα
DOHA VTR1000SP2 χωρητικότητα λαδιού 3.9 λίτρα....

viper1
25/05/2022, 21:11
DOHA CBR1000RR χωρητικότητα λαδιού 3.2λιτρα
DOHA F6C Valkyrie χωρητικότητα λαδιού 3.7λιτρα
DOHA VTR1000SP2 χωρητικότητα λαδιού 3.9 λίτρα....

Στο QATAR περνούν περισσότερο λάδι?

telegonos
25/05/2022, 21:26
DOHA CBR1000RR χωρητικότητα λαδιού 3.2λιτρα
DOHA F6C Valkyrie χωρητικότητα λαδιού 3.7λιτρα
DOHA VTR1000SP2 χωρητικότητα λαδιού 3.9 λίτρα....

Το VTR δεν έχει ''χωρητικότητα 3.9 λίτρα''. 3.9 λίτρα λάδι, παίρνει στην αλλαγή λαδιού όταν αλλάζεις και φίλτρο λαδιού. Το μοτέρ συνολικά, έχει 4,3 λίτρα λάδι μέσα του, που είναι και η ποσότητα που παίρνει μετά από ολικό λύσιμο.

Για τα άλλα που έγραψες, δεν ξέρω.

BLiTzER
25/05/2022, 21:35
ευγενικά σου/σας θυμίζω ότι η Δρουγούτι όσο είχε δικυλινδρα μοτέρ,στους αγώνες αντοχής δε πέρναγε ούτε απέξω από τη πίστα.

Ενώ τώρα έχει σαρώσει τα πρωταθλήματα. :lol:

Tallyban
26/05/2022, 19:38
Με το τετρακύλινδρο αν επικεντρώσουν τη προσπάθεια τους αργά ή γρήγορα θα κερδίσουν.
Έτσι κι αλλιώς αυτοί πουλάνε μηχανάκια λάιφ σαιλ με αύρα αγωνιστικού ,όχι παπιά στη Τζακάρτα.

Tallyban
26/05/2022, 19:44
Αυτές οι τρύπες χρησιμεύουν στο να μη στεγνώνει από λάδι το έμβολο στη κάθοδο του

thunder ace
26/05/2022, 19:46
Ρε ποιον μου θυμιζει...ποιον μου θυμιζει???????:hmm:

kostaskk
26/05/2022, 23:51
Αυτές οι τρύπες χρησιμεύουν στο να μη στεγνώνει από λάδι το έμβολο στη κάθοδο του

Δύσκολο, πάπια δεν έχουν καν ψεκαστιρια λαδιού για να πεις να ψεκάσει στις τρύπες, και αν ήθελες να έχει λίπανση εκεί θα έκλεινες τις τρύπες για να μείνει το λάδι κάτω από το ελατήριο αποξεσης- τελευταίο,. Για να φεύγει το παραπάνω λάδι είναι.

OldMan
27/05/2022, 14:51
Ρε ποιον μου θυμιζει...ποιον μου θυμιζει???????:hmm:

Κατσε καλα Παρασκευιατικαααα...:D

Tallyban
27/05/2022, 19:57
Συγγνώμη,δε το έγραψα σωστά:οι τρύπες χρησιμεύουν να μη στεγνώνουν οι παρειές του εμβόλου από τα διαφυγοντα αέρια,δεν είναι δίοδοι λαδιού.

Tallyban
15/09/2022, 19:37
Το Ζεφυρ θα το πάρει κάνα αμερικανακι να τρέξει στο μπάχα;
Προτεινομενος και συ για το επίχρυσο δυναμοκλειδο.

Tallyban
15/09/2022, 19:46
Κόψιμο βαλβίδας αφορά ακόμα και παπί αν είναι πολύ χαμηλή η πιεση,πόσο μάλλον ένα βαρύ με δικυλινδρη ροπή μηχανάκι.

Tallyban
22/09/2022, 19:55
Όποιος νομίζει ότι παπί δε κόβει βαλβίδα,ας βγάλει το παξιμάδι που τη συγκρατεί και να φρενάρει δικαβαλο με 60 στη κατηφορα.(ζητούνται τολμηροί)

viper1
23/09/2022, 10:18
Όποιος νομίζει ότι παπί δε κόβει βαλβίδα,ας βγάλει το παξιμάδι που τη συγκρατεί και να φρενάρει δικαβαλο με 60 στη κατηφορα.(ζητούνται τολμηροί)

Επειδή κάνω μια ανακατασκευή και δεν βρίσκω αυτό το παξιμάδι που λες (εκτός και αν έχει φύγει μόνο από εσένα που αυτό δικαιολογεί πολλά)μπορείς να στείλεις φωτογραφία του ?

Tallyban
24/09/2022, 19:24
Όταν αγοράζεις καινούργια σαμπρέλα έχει δύο παξιμάδια στη βαλβίδα,όχι για να χρησιμοποιήθουν και τα δύο,αλλά για να καταλάβει και ο ασχετοτερος χρήστης ότι πρέπει να τα βιδώσει για λόγους ασφαλείας.

panavour
24/09/2022, 19:36
Βάζεις το ένα παξιμάδι από πάνω το άλλο από κάτω και στο ενδιάμεσο ότι γουστάρεις.Λαδακι να έχει μόνο.

geioann
25/09/2022, 11:40
Μπερδεψαμε τις βαλβίδες!!

Tallyban
01/10/2022, 19:36
Όντως,ο Αζναβούρ δε το 'χει με τα τεχνικά,μόνο για να του δίνουν κάνα μηχανάκι για βόλτα είναι ο άνθρωπος.

Tallyban
03/08/2023, 19:17
Δεν υπάρχει γρασσο χαλκού.
Υπάρχει πάστα χαλκού και σπραυ χαλκού που βάζουν στις φλατζες κεφαλής.