PDA

View Full Version : Cbf 125 2022



Anritsu
28/05/2022, 10:46
Νέος κάτοχος μοντέλου 2022. Ευχαριστώ να λυσω απορίες σε αναποφάσιστους αγοραστές.

runner
28/05/2022, 13:38
Καλοριζικο και καλοταξιδο να ειναι. Πάντα όρθιος!

aetomenios
28/05/2022, 14:34
Να χαίρεσαι το νέο εργαλείο και πάντα να σου χαρίζει πολλά ασφαλή χλμ

doctoras
28/05/2022, 21:19
Καλορίζικο το εργαλειο!
Μια διόρθωση ειναι cb125f, το cbf125 ηταν semi-fering

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/05/2022, 23:35
Νέος κάτοχος μοντέλου 2022. Ευχαριστώ να λυσω απορίες σε αναποφάσιστους αγοραστές.

Καλορίζικο! Τι είχες?

Anritsu
06/06/2022, 19:13
Παλιότερα είχα Bros 400 και μετά Bros 650 . Το οποίο πούλησα στο εξέχων μέλος Gixerpap στο μακρινό 2009 πριν πέσει φτωχιά και μνημόνιο . Το είχε κάνει και ένα ωραίο Project . Από τότε με συντροφεύει ενα Modenas kriss 125 για 13 συναπτά έτη . Το οποίο θα αποχωριστώ σύντομα με βαριά καρδιά . Ελεγα να πάρω πάλι παπί αλλά με τις τιμές που είδα έκανα πίσω . Στα 2800 νομίζω είναι μια ασφαλής επενδύση . Ο ανταγωνισμός έχει πλέον πληρέστερα μοντέλα και με καλύτερες παροχές (δισκόφρενα κλπ). Επειδή εγω όμως αλλάζω μοτό κάθε 10 χρόνια πήγα εκ του ασφαλούς μια και κάηκα απο τον κυρΓκοργκόλη. Σαφώς ανώτερο από παπί και σε μέγεθος κανονικής μοτό και ας είμαι 1,87 /97 κιλά . Υπερ άνετη (η σέλα όχι αλλά αυτο κανονίζεται). Γκάζι δεν έχει αλλά προφανώς δεν είναι αυτό το ζητούμενο . Πολύ ωραία φώτα . Υπερμαλακό μπροστινό . Ικανοποιητικά φρένα .Αυτονομία 600 χλμ . Συμπαθητικά όργανα χωρίς στροφόμετρο . Μαλακός συμπλέκτης . Κινέζικα λάστιχα που θα φύγουν το χειμώνα Στα λίγα χιλιόμετρα στρωσίματος που έκανα είμαι στο 1,4 λτ/100 με ταχύτητες max 70/75 xlm αλλά μό τα 60-65 χλμ . Λογικά δύσκολα θα πατήσει τα 2λτ/100 . Το μόνο που μου λείπει απο την πάπια ειναι η σκουτεράδικη σέλα που είχα φτιάξει και οι μεταγωγικές ικανότητες . Έπαιρνε πολύ φόρτωμα με γάντζους στην ποδιά και την καμπούρα στα πόδια . Το Cb οτι παρει βαλίτσα . Αυτά ...

ΕΔΙΤ : η Σχάρα ειναι Givi , εξτρά ,

doctoras
06/06/2022, 21:19
Πολυ καλα εκανες, καλο εργαλειο κα υποτιμημένο με διπλη τιμονοπλακα κανονικο πλαισιο και εργονομία μοτοσυκλετας, ο συνεχιστής των cb50 mb50 των 80ties.
Καλορίζικο!

George_M.
07/06/2022, 15:11
Αγορά λογικής κ χρησης
Θα το φχαριστηθεις
Καλοριζο να ειναι φιλε

Thessalos
07/06/2022, 19:16
Προσωπικά το θεωρώ άσχημο, ειδικά το φωτιστικό, αλλά δεν έχει καμία σημασία τι θεωρώ εγώ!!!! Καλές βόλτες και πάντα όρθιος εύχομαι, να το χαρείς! Υπάρχει και στο you tube ο Λαρισαίος με ένα τέτοιο, που απ οτι δείχνει φαίνεται να έχει φάει κόλλημα!!!
https://www.youtube.com/watch?v=Cii8WL8HOfQ

Bowleno
07/06/2022, 19:35
Μεγειές και καλές βόλτες!:beer:

doctoras
07/06/2022, 21:33
Ειναι αληθινά τα νουμερα αυτα? Καιει 1.5 νορμαλ και 2 σπασμένο? Γιατι αν συμβαίνει αυτο νομιζω πρόκειται για ρεκορ δικύκλων γενικότερα.
Τα παπια με λιγοτερα κιλα πανε 2-2.5 το ιδιο και τα γιαπωνέζικα υγροψυκτα σκουτερ 125
Ξερω οτι το cb125f σχεδιαστικε με υποτετράγωνο μοτερ με οτι συνεπάγεται για ροπη και οικονομία, ομως το 1.5/100 σημαίνει 66km το λιτρο ειναι εκπληκτικό νούμερο(!) αν αληθεύει

ashton
07/06/2022, 21:57
Καλορίζικο. Τίμια πρόταση με την αξιοπιστία της honda.
66,7 km με ένα λίτρο δίνει ο κατασκευαστής
https://hondanews.eu/eu/fi/motorcycles/media/pressreleases/307959/21ym-honda-cb125f
(και σε κάποια βιντεο/δοκιμες που πέτυχα βλέπω πως μεχρι τα 70-80 ειναι κάτω απο 2 λτ/100χλμ

Eμφανισιακά το προηγουμενο μοντελο του 2017-18 μου φαινόταν ομορφότερο πάντως.

Thessalos
07/06/2022, 22:21
Ειναι αληθινά τα νουμερα αυτα? Καιει 1.5 νορμαλ και 2 σπασμένο? Γιατι αν συμβαίνει αυτο νομιζω πρόκειται για ρεκορ δικύκλων γενικότερα.
Τα παπια με λιγοτερα κιλα πανε 2-2.5 το ιδιο και τα γιαπωνέζικα υγροψυκτα σκουτερ 125
Ξερω οτι το cb125f σχεδιαστικε με υποτετράγωνο μοτερ με οτι συνεπάγεται για ροπη και οικονομία, ομως το 1.5/100 σημαίνει 66km το λιτρο ειναι εκπληκτικό νούμερο(!) αν αληθεύει

Ο Λαρισαίος (βλέπε παραπάνω), χτυπιέται και επιμένει (σε άλλα του βίντεο), ότι με 70χαω η πραγματική του κατανάλωση είναι 1,5lt/100km. Το θέμα είναι τι υποχωρήσεις είναι διατεθιμένος να κάνει ο καθένας προκειμενου να έχει το 1,5 lt... δηλαδή (για μένα) θυσιάζεις ομορφιά και θυσιάζεις μέση ταχύτητα για να πάρεις το επιθυμητό 1,5...

doctoras
07/06/2022, 22:52
Ο Λαρισαίος (βλέπε παραπάνω), χτυπιέται και επιμένει (σε άλλα του βίντεο), ότι με 70χαω η πραγματική του κατανάλωση είναι 1,5lt/100km. Το θέμα είναι τι υποχωρήσεις είναι διατεθιμένος να κάνει ο καθένας προκειμενου να έχει το 1,5 lt... δηλαδή (για μένα) θυσιάζεις ομορφιά και θυσιάζεις μέση ταχύτητα για να πάρεις το επιθυμητό 1,5...

Αλλο πραγμα λεω, για να πας στην κατηγορια προφανώς και θα εχεις τους λόγους σου.

Αυτο που συγκρινα ειναι 3 διαφορετικα μοτερ.
α) Του cb125f, β) διβαλβιδα αερο 125 επιπεδα μοτερ των παπιων και γ) υγροψυκτα 125 bluecore οπως της yamaha.
Αν πιάνει αυτα τα νούμερα πραγματικά ειναι επίτευγμα, απο ενα τοσο απλης δομης μοτερ

panoosss
07/06/2022, 23:13
Καταναλώσεις αυτής της τάξης μια χαρά τις πιάνει λόγω μειωμένων τριβών . Στα παπιά δύσκολα βλέπεις κατω απο 3λιτ/100 . Επρεπε να τα φτιάχνουν λιγο πιο ομορφα τα τυπου cbf σε στύλ νεορετρό ή cafe racer. Έχουν πολύ καλύτερο πλαίσιο ήδη.

panavour
08/06/2022, 12:20
Ο Λαρισαίος (βλέπε παραπάνω), χτυπιέται και επιμένει (σε άλλα του βίντεο), ότι με 70χαω η πραγματική του κατανάλωση είναι 1,5lt/100km. Το θέμα είναι τι υποχωρήσεις είναι διατεθιμένος να κάνει ο καθένας προκειμενου να έχει το 1,5 lt... δηλαδή (για μένα) θυσιάζεις ομορφιά και θυσιάζεις μέση ταχύτητα για να πάρεις το επιθυμητό 1,5...
Η ομορφια ειναι υποκειμενικη,και η ταχυτητα 70 χλμ/ωρα ειναι μια χαρα ταχυτητα επαρχιακου δικτυου για καποιον που παιρνει 125αρι να κανει την δουλεια του.Μην ξεχναμε και τα αγροτικα και τα τρακτερ,με συνηθως τσιπουρωμενους αγροτες ,καθως και τα αγριογουρουνα ειδικα τις απογευματο-βραδυνες ωρες.

kostaskk
08/06/2022, 12:54
Καταναλώσεις αυτής της τάξης μια χαρά τις πιάνει λόγω μειωμένων τριβών . Στα παπιά δύσκολα βλέπεις κατω απο 3λιτ/100 . Επρεπε να τα φτιάχνουν λιγο πιο ομορφα τα τυπου cbf σε στύλ νεορετρό ή cafe racer. Έχουν πολύ καλύτερο πλαίσιο ήδη.

Μειωμένες τριβές γιατί? Και σε σχέση με τι? Ίδιο σύστημα με παπί έχει,αλυσίδα,2 αναρτήσεις πίσω, και σχεδόν σίγουρα μεγαλητερο βάρος από παπί..

Η μόνη διαφορά είναι ότι ο κύλινδρος δεν είναι εμπρός αλλά πάνω.

Παπί με 3 λίτρα δυσκολα, Σκούτερ ίσως, ότι παπί είχα εκαιγε κοντά στα 2 λίτρα και μερικές φορές πολύ λιγότερο, κ δεν ήταν εργοστασιακά.

Tedvj23
08/06/2022, 15:08
ΚΑλοριζικο!!
Στο youtube ο travelmoto πηρε το ιδιο με σενα και εχει ανεβασει αρκετα βιντεο...:wave2:

panoosss
08/06/2022, 22:56
Μειωμένες τριβές γιατί? Και σε σχέση με τι? Ίδιο σύστημα με παπί έχει,αλυσίδα,2 αναρτήσεις πίσω, και σχεδόν σίγουρα μεγαλητερο βάρος από παπί..

Η μόνη διαφορά είναι ότι ο κύλινδρος δεν είναι εμπρός αλλά πάνω.

Παπί με 3 λίτρα δυσκολα, Σκούτερ ίσως, ότι παπί είχα εκαιγε κοντά στα 2 λίτρα και μερικές φορές πολύ λιγότερο, κ δεν ήταν εργοστασιακά.
Το τελευταίο cbf έχει τεχνολογία ESP όπως το pcx τόσα χρόνια , χωρίς το start/stop.
Με ένα γρήγορο ψάξιμο στα specs βλέπω βελονοειδή ρουλεμάν στα κοκοράκια βαλβίδων, έκκεντρα τοποθετημένο κύλινδρο , ψύξη εμβόλου με μπεκ ψεκασμού λαδιού και ACG ( γεννήτρια/εκκίνησής).
Όσο για το βάρος μην ξεχναμε ότι έχει και 11lit ντεπόζιτο, πλαίσιο μοτοσυκλέτας και σωστό μπροστινό με 2 τιμονοπλακες.
Συν μια ταχύτητα επιπλέον από τα παπιά χωρίς συμπλέκτη, τα οποία αν τα πηγαίνεις από 80 μέχρι 100 καίνε 3lit με αναβάτη 80κιλων.

parkaris
11/06/2022, 18:16
Το πρώτης γενιάς cbf 125 καίει σταθερά 2λιτρα σε μικτη χρήση /2.1 σπασμενο /1.8 σε συνθήκες κορονοιου, μετρημένο στην αντλια . Τα πιστεύω τα νούμερα του.

Tallyban
11/06/2022, 21:06
Καλοταξιδο,καλά χιλιόμετρα.
Το είχα ρωτήσει και παλιότερα αλλά δε πήρα απάντηση.
Στο συγκεκριμένο μηχανάκι αλλά και στα ομοειδή άλλων εταιριών πόσο κάνει το δοχείο βενζίνης σαν ανταλλακτικό;
Μηχανάκι είναι, μπορεί να πέσει από το Σταντ,να βουλιάξει το τεποζιτο,πόσο κάνει;

Anritsu
12/06/2022, 18:58
Καλοταξιδο,καλά χιλιόμετρα.
Το είχα ρωτήσει και παλιότερα αλλά δε πήρα απάντηση.
Στο συγκεκριμένο μηχανάκι αλλά και στα ομοειδή άλλων εταιριών πόσο κάνει το δοχείο βενζίνης σαν ανταλλακτικό;
Μηχανάκι είναι, μπορεί να πέσει από το Σταντ,να βουλιάξει το τεποζιτο,πόσο κάνει;

θα κάνει , Honda είναι . Και εγώ μετράω τέτοια πράγματα αλλά επειδή έχω κλειστό γκαράζ και γενικά δεν το παρατάω όπου βρω θεωρώ πως δύσκολα θα μου το ρίξουν . Φυσικά και μια σαβούρα πάντα έιναι στο πρόγραμμά . Και πάπι να έπαιρνα Honda αν έπεφτε τα πλαστικά πόσο θα τα πλήρωνα ;
Επειδή βλέπω πολλοί ρωτάτε για την κατανάλωση , δυστυχώς επειδή είμαι εκτός Αθήνας με το παπάκι και το Honda στο γκαράζ δεν εχω ακόμα άποψη για την πραγματική κατανάλωση . Θα πρέπει να κάνω μια 300αρα ας πούμε και να δώ τι έκαψα σε πραγματικά λίτρα στην μάνικα . Μέχρι τέλη του μήνα θα εχω σαφή εικόνα .
Τον Λαρισαίο τον έχω δει . Κάπως τσίρκο Μεντράνο . Το πήρε άσπρο αυτός . Αλλά κάναμε test ride το ίδιο στου Γκινοσάτη στο Μπραχάμι .
Ευχαριστώ άπαντες για τις ευχές .

Tallyban
12/06/2022, 20:03
Έριξα μια πρόχειρη ματιά.
Τετρακόσιες εικοσι λίρες Αγγλίας κάνει...
Τσάμπα πράμα.

masterone
27/07/2022, 09:13
Το πηρα και εγω για εργατη για να ελαφρυνω λιγο το Vstrom απο χλμτρα γτ ετσι οπως πηγαινα ηθελα αλλαγη λαστιχα κάθε χρόνο και 2 σερβις την σεζόν (το χρησιμοποιω Μάρτιο με νοεμβρη) . Εγω που το παω 50-60 μαξ στο στρωσιμο και ειμαι 1.88/110κιλα μ γραφει το κοντερ avg 1.1λ/100. Ειναι απίστευτη κατανάλωση και απο ότι μ λενε αλλοι κατοχοι ισχυει με πολυ πολυ μικρές αποκλίσεις. Τωρα οσο αφορα το μηχανάκι η σελα του ειναι σκληρη μετα απο το μισαωρο ποναει ο ποπος. Την αναρτηση του την θεωρώ σκληρη βεβαια την συγκρίνω με το Vstrom που περναω οποιαδηποτε ανωμαλία του δρομου απο πανω και δεν νιωθω τπτ. Δεν μ αρεσουν τα συνδιασμενα φρενα π εχει θα προτιμούσα ανεξάρτητα φρένα καθως με το πατημα του πισω φρενου βυθιζεται αρκετα και το μπροστινό σύστημα. Γωνιες ποδιων εχει υπερβολικα ανετες για το υψος μου τις οποιες θα τις χαρακτηριζα και ανταξιες με σκουτερ. Απο βαρος είναι πραγματικα παπι το κανεις οτι θελεις. Σε κλειστα κομματια θεωρω ότι στρίβει καλα σε σημειο που πιστευω οτι σε κλειστο κατηφορικο κομματι το παταω ανετα το Vstrom.Για το γκαζι του δεν μπορω να εκφέρω αποψη ακομη καθώς ειμαι στο στρωσιμο και κανω πολυ στρωτες και χαλαρες επιταχυνσεις. Ουτε για δικαβαλο εχω άποψη ακομη καθως θα παρω μετα το στρωσιμο. Ενα αρνητικό του επισης ειναι οτι καποιες φορες δεν κουμπωνουν με την πρωτη προσπαθεια η 4η και η 5η αλλα αυτο μου ειπαν οι κάτοχοι οτι με την πρωτη αλλαγη λαδιων λυνεται. Αυτα οτι αλλο θελετε με ρωτατε. Αν μπορεσω θα βαλω και μια φωτογραφια να δειτε πως φαινεται με ενα μεγαλο τανκμπαγκ και μια τσαντουλα πλατης δεμένη στην πισω θεση.

masterone
31/07/2022, 16:46
437249

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/08/2022, 07:25
Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον! Εαν είναι αλήθεια αυτά που διαβάζω τότε πάει περίπατο η ομορφιά! Όχι δηλαδή πως είναι τέρας το μηχανάκι! Εμένα μου αρέσει!
Ναι θα το έπαιρνα άνετα! Απο καιρό πάντως μου έχει μπει στο μυαλό η κατηγορία! Cbf cbr ybr!

Ποιο πάνω αναφέρθηκε για παπί με 3 λίτρα κατανάλωση! Αν είναι αλήθεια τότε το παπί έχει πρόβλημα! Τα παπιά παίζουν στα 2 2,5 και κατεβαίνουν και στο 1,8.Εκει γύρω!

masterone
01/08/2022, 12:29
Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον! Εαν είναι αλήθεια αυτά που διαβάζω τότε πάει περίπατο η ομορφιά! Όχι δηλαδή πως είναι τέρας το μηχανάκι! Εμένα μου αρέσει!
Ναι θα το έπαιρνα άνετα! Απο καιρό πάντως μου έχει μπει στο μυαλό η κατηγορία! Cbf cbr ybr!

Ποιο πάνω αναφέρθηκε για παπί με 3 λίτρα κατανάλωση! Αν είναι αλήθεια τότε το παπί έχει πρόβλημα! Τα παπιά παίζουν στα 2 2,5 και κατεβαίνουν και στο 1,8.Εκει γύρω!

Αν σε ενδιαφερει η τρομερή οικονομια που εχει παρτο χθες . Καποια παπια μπορούν να το συναγωνιστουν σε αυτο και παλι όχι όλα. Με την τιμη που εχει για την εποχη που διανύουμε που ενα yamaha crypton s στοιχιζει 3100€ το cbf το θεωρω ασυμαγωνιστο με 3000€(μπορει να το βρεις και παρακατω απο μεγαλους αντιπροσώπους). Το ποιο σοβαρό μειον του ειναι η διασταση των ελαστικων που δεν βρισκεις ευκολα λαστιχα. Κατα τα αλλα τα υπολοιπα ειναι αντίστοιχα της τιμης και της κατηγορίας του.

Lord84
01/08/2022, 21:42
Πραγματική κατανάλωση εντος πολης με πολυ κινηση και σβέλτα , στα 5000χλμ πλεον εχει γυρω στα 1.7 με 1.8 /100
Το τριπ δειχνει 0.3 λιτρα λιγότερο.

Τελική κοντέρ δείχνει 108.

Σε πορεία πας με 80-90 (κοντερ) & με δικαβαλο άνετα.

Και παλι ειναι φανταστικά. Πανω απο 2 δεν θα δειτε ποτέ
Αυτονομία απο 550 εως 700 km (11λιτρα) ...

Τα λαστιχα σε πιρελλι η μετζελερ παιζουν με σημερινές τιμες στα 130€

Απο ανωμαλίες οδοστρώματος περνας σε συγκριση με τα αλλα μικρά αέρα. Στριψιμο κ οδικη συμπεριφορά ανωτερη απο αντιστοιχων κυβικα παπια η σκούτερ.

Τα σερβις σε τιμές ειναι σαν σε παπί .


2-3 μειονεκτήματα

Στους τελευταιους ανεμους σε αρκετά μποφωρ κουναγε παρα πολυ . ( την πισω μπαγκαζιερα την πεταξα δεν την ξαναβαζω)

Σελα θελει μια βελτιωση σε καποιον σελα να γινει πιο μαλακη

Φρενα δεν εχει abs και σε δυναμη δεν ειναι χαλια αλλα απλως μέτρια

Anritsu
24/09/2022, 10:51
437249

Ωραιο το μαγνητικό . Βάλε βγάλε δεν γρατσουνάει το χρώμα ; Σκεφτόμουν για μόνιμο απο αυτά με τα λουριά αλλά δεν νομίζω να εχει βγει κάτι συγκεκριμένο για αυτό το μηχανάκι .

masterone
05/10/2022, 15:21
Ωραιο το μαγνητικό . Βάλε βγάλε δεν γρατσουνάει το χρώμα ; Σκεφτόμουν για μόνιμο απο αυτά με τα λουριά αλλά δεν νομίζω να εχει βγει κάτι συγκεκριμένο για αυτό το μηχανάκι .

Μεχρι ωρας δεν εχω παρατηρησει κατι απλα θελει καθε φορα που τοποθετειται να ειναι καθαρο το τεποζιτο και να ελεγχεις και τους μαγνητες μην εχουν πιασει καποια βρωμια ή κατι μεταλλικο πανω τους. Εγω το βγαζω σπανια απο πανω και με εχει βολεψει αρκετα σε σημειο που ακομη δεν εχω βαλει μπαγκαζιερα.

Dim1tris13
19/03/2024, 20:36
Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς αν έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο με εμένα. Έχω ένα μοντέλο του 21 και παρατηρώ κάποιους μικρούς σε ένταση κραδασμούς όταν είναι στο τέλος τι και όταν ανοίγω το γκάζι στη νεκρά τρέμουν και οι καθρέπτες αλλά και όλο το πλαίσιο άνω του τιμονιού. Δεν είναι κάτι τρομερό αλλά ιδανικά δεν θέλω να υπάρχει. Επίσης κατεβαίνοντας έντονη κατηφόρα και χτυπώντας σε λακούβα προς το τέλος της που πατάω αναγκαστικά το μπροστινό φρένο πιο έντονα ακούω ένα θόρυβο. Δεν τα θεωρώ προβλήματα αυτά αλλά θα εκτιμούσα την γνώμη σας. Μήπως να το πάω στον μάστορα να το τσεκαρει;

asxetost
20/03/2024, 07:46
Φίλε μου ειδικός δεν είμαι αλλά όταν αντιλαμβάνεσαι ή ακούς κάτι που δεν υπήρχε πριν πιστεύω καλό είναι να ρωτάς το μηχανικό σου.

Anritsu
22/03/2024, 15:13
Για το κραδασμούς και τον συντονισμό δεν μπορώ να σε βοηθήσω . Κάτι λίγο να έχει ξεσφίξει και δεν θέλει πολύ . Για τον μεταλλικό ήχο που ακούς στις λακούβες , μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως ειναι η μποστινή ανάρτηση που τερματίζει για πλάκα . Ειδικά αν κάνεις στάντσρ διαδρομή με στάνταρ λακούβες , θα το ακούς στάνταρ .

skritikos
22/03/2024, 16:14
Για το κραδασμούς και τον συντονισμό δεν μπορώ να σε βοηθήσω . Κάτι λίγο να έχει ξεσφίξει και δεν θέλει πολύ . Για τον μεταλλικό ήχο που ακούς στις λακούβες , μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως ειναι η μποστινή ανάρτηση που τερματίζει για πλάκα . Ειδικά αν κάνεις στάντσρ διαδρομή με στάνταρ λακούβες , θα το ακούς στάνταρ .

Αν φοράει 10αρι λάδι εμπρός κάνε αλλαγή με 15αρι (προτιμώ τα Bell Ray)

skritikos
22/03/2024, 16:16
Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς αν έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο με εμένα. Έχω ένα μοντέλο του 21 και παρατηρώ κάποιους μικρούς σε ένταση κραδασμούς όταν είναι στο τέλος τι και όταν ανοίγω το γκάζι στη νεκρά τρέμουν και οι καθρέπτες αλλά και όλο το πλαίσιο άνω του τιμονιού. Δεν είναι κάτι τρομερό αλλά ιδανικά δεν θέλω να υπάρχει. Επίσης κατεβαίνοντας έντονη κατηφόρα και χτυπώντας σε λακούβα προς το τέλος της που πατάω αναγκαστικά το μπροστινό φρένο πιο έντονα ακούω ένα θόρυβο. Δεν τα θεωρώ προβλήματα αυτά αλλά θα εκτιμούσα την γνώμη σας. Μήπως να το πάω στον μάστορα να το τσεκαρει;

Πόσα χλμ έχει; Έχει γίνει έλεγχος στον λαιμό και στην ανάρτηση; Πήγαινε σε μια σοβαρή Honda να λύσουν και να δούνε.

Anritsu
23/03/2024, 08:00
Αν φοράει 10αρι λάδι εμπρός κάνε αλλαγή με 15αρι (προτιμώ τα Bell Ray)

Ιδεα δεν έχω , ότι εχει απο το εργοστάσιο .

skritikos
24/03/2024, 11:32
Ιδεα δεν έχω , ότι εχει απο το εργοστάσιο .

Αν πιάνουν τα χέρια σου, μπορείς σε 30 λεπτά να αλλάξεις λάδια στο μπροστινό. Πάρε 15αρι Bell Ray, έναν μετρητή 500ml και τα ελάχιστα εργαλεία που θα χρειαστείς. Διπλό σταντ έχεις ήδη για να βγάλεις τα καλάμια. Είναι ότι πιο απλό αυτά τα πιρούνια.

Dim1tris13
02/04/2024, 10:39
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Λοιπόν πήγα στο μηχανικό μου ο οποίος δεν είναι εξουσιοδοτημένος της Honda και μου λέει πως το τρίξιμο προέρχεται από τη βάση κινητού που έχω βάλει αλλά εγώ το αμφιβάλω γιατί δεν είναι μόνο αυτό αλλά γενικά νιώθω σε μεγάλες στροφές να μεταφέρονται κραδασμοί στο τιμόνι και στις χειρολαβές αλλά αυτοί δεν ακούγονται απλά τους νιώθω και το να έβγαζα τη βάση κινητού δεν θα το έφτιαχνε αυτό. Επιπλέον μου είπε πως μπορούμε να λύσουμε τις αναρτήσεις να αλλάξουμε ρουλεμάν γιατί έχει πολύ λίγα μικρομαγκωματα στο τιμόνι στη μέση θέση του και απλά να βάλουμε λάδι στις αναρτήσεις. Ωστόσο μου λέει την έχω πατήσει αρκετές φορές, με τη λογική ότι έβγαλε αναρτήσεις και ήταν όλα οκ, δλδ το έκανε τσάμπα όλο αυτό ας πούμε. Πείτε μου τη γνώμη σας παρακαλώ και αν χρειάζεται λέω κάποια άλλη πληροφορία

Anritsu
11/04/2024, 14:48
Προφανώς και απο εδώ δεν μπορούμε να κάνουμε διάγνωση . Πάντως αν σε ανακουφίζει και μένα στο τελίκιασμα μουγκρίζει και νομίζω πως εχει ένα παραπάνω τρέμουλο . Λογικό ειναι κατα μία έννοια , μονοκύλινδρο αεροψύκτο με μπόλικες ανοχές . Για πιο μοντέλο μιλάς ;

Dim1tris13
14/04/2024, 19:12
2021 μοντέλο με το esp