PDA

View Full Version : Συνεργείο για yamaha σε νίκαια-κορυδαλλό-κερατσίνι



Aps07
28/05/2022, 14:55
Καλησπέρα ψάχνω αξιόπιστο για yamaha mt 03 σε νίκαια-κορυδαλλό-κερατσίνι.Με νοιάζει να είναι καλός ο μάστορας και να μην σου πιάνει τον κώλο στο σέρβις.Τι έχετε να μου προτείνετε;

o_gavros
28/05/2022, 16:29
Jawakias, στη Λαοδικείας.
Σωστοί, τίμιοι και γιαμαχαιοι

νεοσσός
28/05/2022, 17:28
Αν σε ενδιαφέρει να πας Πειραιά, έχω ακούσει καλές γνώμες για τον Καραμανώλη. Μία φορά έχω πάει, θετική εμπειρία είχα και μάλλον εκεί θα ξαναπάω, αν και μου πέφτει μακριά.

Γενικά είμαι επιφυλακτικός πλέον, λόγω πολύ κακής εμπειρίας από συνεργείο που εμπιστευόμουν χρόνια.

Aps07
28/05/2022, 18:00
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Για jawakias εχω ακούσει καλά λόγια αλλα ότι είναι λίγο ακριβοί για αυτό και ρώτησα.
Οχι δεν με ενοχλεί να είναι πειραιά,το θέμα είναι οτι έφαγα δούλεμα απο συνεργείο που πήγαινα αρκετό καιρό και τώρα ψάχνω νέο μάστορα.

aris xj
28/05/2022, 18:29
υπαρχει και ο Πραβης στην λαμπρακη
κανε μια ερωτηση και εκει

antonis_fr4-4
28/05/2022, 20:59
υπαρχει και ο Πραβης στην λαμπρακη
κανε μια ερωτηση και εκει

Σε αυτόν πάω και εγώ οπότε χρειαστεί. Μέχρι στιγμής ευχαριστημένος

o_gavros
28/05/2022, 21:22
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Για jawakias εχω ακούσει καλά λόγια αλλα ότι είναι λίγο ακριβοί για αυτό και ρώτησα.
Οχι δεν με ενοχλεί να είναι πειραιά,το θέμα είναι οτι έφαγα δούλεμα απο συνεργείο που πήγαινα αρκετό καιρό και τώρα ψάχνω νέο μάστορα.

Δεν είναι ακριβοί, είναι σωστοί. Αυτό που σου λένε αυτό είναι.
Κι ο Σταμάτης ο Καραμανώλης είναι πολύ καλός, αλλά είπες Νίκαια Κορυδαλλό. Ο γιαβακιας είναι Νίκαια.

Aps07
29/05/2022, 15:30
Δεν είναι ακριβοί, είναι σωστοί. Αυτό που σου λένε αυτό είναι.
Κι ο Σταμάτης ο Καραμανώλης είναι πολύ καλός, αλλά είπες Νίκαια Κορυδαλλό. Ο γιαβακιας είναι Νίκαια.

Ωραία θα πάω αυτές τις μέρες στο jawakia μιας και είναι πιο κοντά.Τις τελευταίες μέρες νιώθω η μηχανή να μην είναι σταθερή και το πίσω αμορτισέρ να βουλιάζει πάρα πολύ,εχετε ιδέα τι μπορεί να είναι;

νεοσσός
29/05/2022, 15:48
Πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει το μοτοσακάκι; Αν είσαι πανω από 40.000 χιλιόμετρα, μπορεί να θέλει αλλαγή το αμορτισέρ.

Έχεις αλλάξει τη ρύθμιση προφόρτισης του πίσω ελατηρίου; Μήπως τελευταία βάζεις περισσότερο βάρος πίσω, π.χ. σε μπαγκαζιέρα ή συνεπιβάτη;

Έχεις ελέγξει τις πιέσεις στα λάστιχα;

Aps07
29/05/2022, 16:09
Πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει το μοτοσακάκι; Αν είσαι πανω από 40.000 χιλιόμετρα, μπορεί να θέλει αλλαγή το αμορτισέρ.

Έχεις αλλάξει τη ρύθμιση προφόρτισης του πίσω ελατηρίου; Μήπως τελευταία βάζεις περισσότερο βάρος πίσω, π.χ. σε μπαγκαζιέρα ή συνεπιβάτη;

Έχεις ελέγξει τις πιέσεις στα λάστιχα;

Το μηχανάκι έχει 13.000 χλμ σχεδόν.Οχι δεν έχω πειράξει την προφόρτιση του ελατηρίου,όπως είναι απο εργοστάσιο.Ναι τελευταία παίρνω περισσότερα δικάβαλα με μικρό βάρος και κάποιες φορές έχω περάσει το όριο κιλων επειδή είχα ανεβάσει έναν φίλο με παραπάνω κιλά.Πιέσεις είναι οκ,τις κοιτάω 1-2 φορές την βδομάδα.

νεοσσός
29/05/2022, 16:44
Αν παίρνεις συχνά δικάβαλο, θα πρέπει να ρυθμίζεις αντίστοιχα την προφόρτιση του ελατηρίου. Διαφορετικά, θα βουλιάζει πίσω και θα εχεις κακή γεωμετρία, άρα και χειρότερη ευστάθια.

Δες στο εγχειρίδιο του μοτοσακού σου, πώς αλλάζει η προφόρτιση του πίσω ελατηρίου.

Aps07
29/05/2022, 17:30
Αν παίρνεις συχνά δικάβαλο, θα πρέπει να ρυθμίζεις αντίστοιχα την προφόρτιση του ελατηρίου. Διαφορετικά, θα βουλιάζει πίσω και θα εχεις κακή γεωμετρία, άρα και χειρότερη ευστάθια.

Δες στο εγχειρίδιο του μοτοσακού σου, πώς αλλάζει η προφόρτιση του πίσω ελατηρίου.

Το πρόβλημα μου είναι,οτι νιώθω να βουλιάζει αρκετά ακόμα και αν είμαι μόνος και ειδικά αν μαζεύω κάποια χιλιόμετρα νιώθω στιγμιαία να χάνει την πρόσφυση η μηχανή.Λάστιχα δεν είναι γιατί έβαλα καινούργια dunlop spormart tt τον φεβρουάριο.Οπότε μάλλον θα είναι θέμα του πίσω ελατηρίου.

karellen
30/05/2022, 08:30
Το πρόβλημα μου είναι,οτι νιώθω να βουλιάζει αρκετά ακόμα και αν είμαι μόνος και ειδικά αν μαζεύω κάποια χιλιόμετρα νιώθω στιγμιαία να χάνει την πρόσφυση η μηχανή.Λάστιχα δεν είναι γιατί έβαλα καινούργια dunlop spormart tt τον φεβρουάριο.Οπότε μάλλον θα είναι θέμα του πίσω ελατηρίου.

Δεν είναι θέμα ελατηρίου το πρόβλημά σου αλλά αμορτισέρ/συμπίεσης.
Κάπου στο κάτω μέρος του πρέπει να έχει μια βιδούλα με τις ενδείξεις H(igh) και L(ow) ή Hard-Soft κάτι τέτοιο.Δοκίμασε να το βάλεις στο Hard.

sapila racing
30/05/2022, 09:43
Δεν είναι θέμα ελατηρίου το πρόβλημά σου αλλά αμορτισέρ/συμπίεσης.
Κάπου στο κάτω μέρος του πρέπει να έχει μια βιδούλα με τις ενδείξεις H(igh) και L(ow) ή Hard-Soft κάτι τέτοιο.Δοκίμασε να το βάλεις στο Hard.

Δεν νομιζω οτι εχει ρυθμιση απόσβεσης το αμορτισερ του MT03.

@Aps07
Δοκίμασε να σφίξεις λιγο την προφόρτιση του ελατηρίου, δεν ειναι κατι δύσκολο και θα βελτιωθεί η κατασταση.

Aps07
30/05/2022, 13:46
Μπορείς να αλλάξεις την προφόρτιση του πίσω αμορτισέρ.Πήγα μίλησα στον πράβη και θα γίνει αύριο.Επισης μου είπε οτι ήταν χαμηλωμένες οι τιμονόπλακες πράγμα το οποίο το είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης(είμαι δεύτερο χέρι) και θα το ρυθμίσουμε και αυτό.Για να μην ανοίγω και άλλο θέμα,θέλω να αλλάξω τα τακάκια.Εχετε να προτείνετε κάτι εκτός απο τα εργοστασιακά γτ δεν έχουν καλό φρενάρισμα.

νεοσσός
30/05/2022, 18:25
Μπορείς να αλλάξεις την προφόρτιση του πίσω αμορτισέρ.Πήγα μίλησα στον πράβη και θα γίνει αύριο.Επισης μου είπε οτι ήταν χαμηλωμένες οι τιμονόπλακες πράγμα το οποίο το είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης(είμαι δεύτερο χέρι) και θα το ρυθμίσουμε και αυτό.Για να μην ανοίγω και άλλο θέμα,θέλω να αλλάξω τα τακάκια.Εχετε να προτείνετε κάτι εκτός απο τα εργοστασιακά γτ δεν έχουν καλό φρενάρισμα.
Η πίσω ανάρτηση έχει ελατήριο και αμορτισέρ. Το ελατήριο ρυθμίζεται ως προς την προφόρτιση, ενώ το εργοστασιακό αμορτισέρ κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει ρυθμίσεις. Στην περίπτωση που έχει αντικατασταθεί από καλύτερο αύταιρ μάρκαιτ, μπορεί να έχει ρυθμίσεις κι αυτό.

Βάζοντας πιο σκληρά τακάκια θα χάσεις σε προοδευτικότητα, ενώ θα φθείρονται πιο γρήγορα οι δίσκοι. Θα έλεγα να ελεγχθεί το κύκλωμα των φρένων, διότι μπορεί να θέλει εξαέρωση ή αλλαγή υγρών (ανά δύο χρόνια συνιστά αλλαγή η Yamaha σε κάποια μοντέλα). Αν δεν έχεις καλή απόδοση έτσι, δοκίμασε και αλλαγή τακακιών, μήπως έχουν χαλάσει.

Ποιο MT-03 έχεις; Το 650cc μονοκύλινδρο ή το 300cc δικύλινδρο; Σε κάθε περίπτωση μην περιμένεις καμιά φοβερή συμπεριφορά φρένων και ανάρτησης.

Aps07
30/05/2022, 21:33
Η πίσω ανάρτηση έχει ελατήριο και αμορτισέρ. Το ελατήριο ρυθμίζεται ως προς την προφόρτιση, ενώ το εργοστασιακό αμορτισέρ κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει ρυθμίσεις. Στην περίπτωση που έχει αντικατασταθεί από καλύτερο αύταιρ μάρκαιτ, μπορεί να έχει ρυθμίσεις κι αυτό.

Βάζοντας πιο σκληρά τακάκια θα χάσεις σε προοδευτικότητα, ενώ θα φθείρονται πιο γρήγορα οι δίσκοι. Θα έλεγα να ελεγχθεί το κύκλωμα των φρένων, διότι μπορεί να θέλει εξαέρωση ή αλλαγή υγρών (ανά δύο χρόνια συνιστά αλλαγή η Yamaha σε κάποια μοντέλα). Αν δεν έχεις καλή απόδοση έτσι, δοκίμασε και αλλαγή τακακιών, μήπως έχουν χαλάσει.

Ποιο MT-03 έχεις; Το 650cc μονοκύλινδρο ή το 300cc δικύλινδρο; Σε κάθε περίπτωση μην περιμένεις καμιά φοβερή συμπεριφορά φρένων και ανάρτησης.

Οκ με το εργοστασιακό αμορτισέρ είναι.Οκ οπότε προτείνεις αλλαγή υγρών και μετά να δω για τακάκια.Το 300cc δικύλινδρο έχω

νεοσσός
30/05/2022, 22:29
Οκ με το εργοστασιακό αμορτισέρ είναι.Οκ οπότε προτείνεις αλλαγή υγρών και μετά να δω για τακάκια.Το 300cc δικύλινδρο έχω
Προτείνω να το ελέγξει κάποιος καλός μηχανικός και να σου πει τι να κάνεις. Γενικά δεν συνιστώ να ξεφεύγεις από τις εργοστασιακές επιλογές, με εξαίρεση τα ελαστικά που τα πρώτης τοποθέτησης δεν είναι συνήθως ό,τι καλύτερο, άντε και τις αναρτήσεις, αν θέλεις να ρίξεις χρήματα.

Μην περιμένεις πάντως πολλά από το συγκεκριμένο μηχανάκι. Καλύτερα κράτα τα χρήματά σου, για να ανέβεις κατηγορία κάποια στιγμή, αφού βλέπεις ότι δεν σε καλύπτει σε διάφορους τομείς, παρά να προσπαθείς να το βελτιώσεις. Είναι ένα ωραίο μηχανάκι, οικονομικό στη χρήση, πιθανώς αξιόπιστο, πολύ καλό για χρήση στην πόλη και μικρά ταξίδια. Αν θέλεις κάτι παραπάνω σε επιδόσεις και είσαι διατεθειμένος να αυξήσεις σημαντικά το κόστος κτήσης και χρήσης, αλλά και να χάσεις την ευχρηστία μέσα στην πόλη, υπάρχουν άλλες μοτοσυκλέτες.

Bowleno
30/05/2022, 23:07
Σε ότι αφορά τα τακάκια...
Τα "γνήσια" της aprilia είχαν ένα 50αρι κόστος.
Ο Δημήτρης μου έβαζε κάτι "no name" με 20 ευρώ και είχα απείρως καλύτερο φρενάρισμα!
Οπότε μην δενετε και κόμπο τις εργοστασιακές επιλογές.
Γι'αυτό υπάρχουν άπειρες επιλογές στην αγορά....

Aps07
31/05/2022, 16:25
Πήγα τελικά σήμερα,βάλαμε την προφόρτιση του πίσω ελατηρίου στο 6(έχει από 1-7 και ήταν στο 3)και ρύθμισε τα μπροστινά κανονικά όπως έρχεται από το εργοστάσιο.Καμία σχέση η μηχανή με πριν,την νιώθω πιο στιβαρή στο δρόμο.Μου είπαν οτι χαμηλώνεις τα μπροστινά για καλύτερο στρίψιμο-αεροδυναμική κλπ και μου έκανε εντύπωση,πως μπορεί να αλλάξει το στρίψιμο με το χαμήλωμα και όντως είδα σε μικρή βόλτα ότι στρίβει διαφορετικά τώρα αλλά περιμένω να δω σε μεγάλη βόλτα αν έχει διαφορά στο στρίψιμο.

Aps07
01/06/2022, 16:12
Έκανα μεγάλη βόλτα,όντως με το χαμήλωμα της τιμονόπλακας που ήταν πριν,ένιωθα την μηχανή να πλαγιάζει πιο εύκολα ενώ τώρα στην εργοαστασιακή ρύθμιση νιώθω να θέλει μεγαλύτερη προσπάθεια για να πλαγιάσει και να στρίψω.Προτείνετε να ξανα χαμηλώσω ή να συνηθίσω και να μάθω την μηχανή όπως είναι τώρα;

sapila racing
08/06/2022, 09:08
Έκανα μεγάλη βόλτα,όντως με το χαμήλωμα της τιμονόπλακας που ήταν πριν,ένιωθα την μηχανή να πλαγιάζει πιο εύκολα ενώ τώρα στην εργοαστασιακή ρύθμιση νιώθω να θέλει μεγαλύτερη προσπάθεια για να πλαγιάσει και να στρίψω.Προτείνετε να ξανα χαμηλώσω ή να συνηθίσω και να μάθω την μηχανή όπως είναι τώρα;

Να την μαθεις οπως ειναι.
Το χαμηλωμα εμπρός απο τιμονόπλακα κανονικά γίνεται μονο σε ειδικές περιπτώσεις οπως πχ για χρήση στην πίστα.
Το κανουν ομως και για να φτανουν να πατανε κατω μερικοί χωρις ομως να το χαμηλωσουν και πίσω και καταληγουν με ενα μηχανακι οτι ναναι.

STF
09/06/2022, 21:50
Να την μαθεις οπως ειναι.
Το χαμηλωμα εμπρός απο τιμονόπλακα κανονικά γίνεται μονο σε ειδικές περιπτώσεις οπως πχ για χρήση στην πίστα.
Το κανουν ομως και για να φτανουν να πατανε κατω μερικοί χωρις ομως να το χαμηλωσουν και πίσω και καταληγουν με ενα μηχανακι οτι ναναι.

Για να μη πω ότι "καταλήγουν" σε κάποιες περιπτώσεις και "αλλού".