PDA

View Full Version : Αναζήτηση ξενοδοχείων με κλειστο παρκινγκ στην Ναπολι στην Ρώμη και στην Φλωρεντία



giovani64
02/06/2022, 21:09
Την καλησπέρα μου στην παρέα. Στις 3 Ιουλίου φεύγω για Ιταλία. Νάπολι , Ρώμη και Φλωρεντία. Ψάχνω για ξενοδοχεία που να έχουν φυλασσόμενο πάρκινγκ. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

geioann
03/06/2022, 12:10
Δεν γνωρίζω να σου προτείνω ξενοδοχεία αλλά όσες φορές έχω χρειαστεί και εγώ κάτι αντίστοιχο δεν βρήκα ή βρήκα μόνο ξενοδοχεία πανάκριβα. Έχεις κοιτάξει μέσω booking? Μπορείς να βάλεις στα φίλτρα ξενοδοχεία με πάρκινγκ και έπειτα από τη σελίδα του ξενοδοχείου βλέπεις αν είναι κλειστό ή ανοιχτό ή αν συνεργάζονται με κάποιο. Εγώ πάντως 2-3 φορές που χρειάστηκε βρήκα μόνος μου ανεξάρτητο κλειστό πάρκινγκ κοντά στο ξενοδοχείο.

OldMan
03/06/2022, 12:11
Στη Ναπολη μπορεις να αφησεις το μηχανακι με τα κλειδια επανω, οπου γουσταρεις..!!

(εκτος αν εχεις την παραλογη απαιτηση να το ξαναβρεις..)

giovani64
03/06/2022, 20:21
υπάρχουν δλδ ιδιωτικά φυλασομενα παρκινγκ? Δλδ δεν ψαχνω πρωτα ξενοδοχειο. Ψαχνω πρωτα παρκινγκ και μετα ενα ξενοδοχειο κοντα σε αυτο. Ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις. Καλο καλοκαιρι

geioann
03/06/2022, 22:46
Τι ακριβώς εννοείς φυλασσόμενα? 24ωρη φύλαξη από προσωπικό? Σίγουρα θα υπάρχουν και από αυτά αλλά θα είναι η εξαίρεση. Υπόψιν ότι κάποια πάρκινγκ κλείνουν τη νύχτα και δεν μπορείς να πάρεις το όχημα σου. Τελευταία μου εμπειρία ήταν πέρσι το καλοκαίρι στην Ανκόνα όπου εντελώς τυχαία είχε κλειστό πάρκινγκ σχεδόν κολλητά στο ξενοδοχείο. Έκλεινε στις 23.00 και άνοιγε ξανά στις 5.00. Φυσικά τις συγκεκριμένες ώρες δεν μπορούσες να πάρεις το όχημα σου.

doctoras
06/06/2022, 06:31
υπάρχουν δλδ ιδιωτικά φυλασομενα παρκινγκ? Δλδ δεν ψαχνω πρωτα ξενοδοχειο. Ψαχνω πρωτα παρκινγκ και μετα ενα ξενοδοχειο κοντα σε αυτο. Ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις. Καλο καλοκαιρι

μαστορα, αν ψάχνεις για παράδειγμα μεσω booking για να κλείσεις ξενοδοχείο, τικάρεις την επιλογή να έχει ιδιωτικό παρκινκ το ξενοδοχείο, έτσι θα σου βγάλει μονο τα ξενοδοχεία με πάρκινκ, τοσο απλό.
η διαδρομή που επελεξες είναι κλασσική ιταλία. Ψαξε καλά τι πρέπει να δεις μη χάσεις κάτι που θα μετανώσεις.

εγω αντί για νάπολι έμενα pozzuoli και πήγαινα με προαστιακό (15' αποσταση).

Στην επιστροφή αν φεύγεις μέσω Μπάρι, αφιέρωσε 1-2 μέρες στο Alberobello

airmav
06/06/2022, 07:14
καλημερα,
καταρχην καλο σου ταξιδι και χωρις αγχος.... οτι σου λενε απο πανω εχουν δικιο...φιλτρο στο booking για ιδιωτικο χωρο σταθμευσης. συνηθως στην ιταλια παιζει πολυ το παρκινγκ μπροστα απο το χωρο του ξενοδοχειου με 24ωρη reception. ειναι safe..εγω παντα οταν κλεινω στελνω μηνυμα στο καταλυμμα και συνενοουμαι... συνηθως απαντανε αμεσως...μεχρι και φωτο απο το παρκινγκ στελνουν...

kostasagk
06/06/2022, 09:02
Φλωρεντία έμεινα σε ένα κλασικό ξενοδοχείο δίπλα στα βασιλικά ανάκτορα πάρκινγκ απαγορεύεται στους δρόμους μόνο φορτώνεις ξεφορτωθείς...πας σε γκαράζ. Τσούζουν όμως...εκτός αν μείνεις εκτός πολης

turogalos
07/06/2022, 02:11
Στην Ρώμη έχω μείνει στο Mercure Rome Piazza Bologna (https://all.accor.com/hotel/3304/index.en.shtml?utm_campaign=seo+maps&utm_medium=seo+maps&utm_source=google+Maps#section-facilities) το οποίο αν θυμάμαι καλά έχει κλειστό υπόγειο πάρκινγκ. Πολύ καλό ξενοδοχείο. Υπέροχη και ασφαλής αστική περιοχή (μου θύμισε το Παγκράτι) 5 λεπτά από το μετρό και 10 λεπτά από Carrefour σούπερ μάρκετ. Στον κεντρικό δρόμο από πίσω έχει φοβερό ζαχαροπλαστείο και πάφθηνο φαγάδικο πίτσα με το μέτρο.

nikvapos
10/06/2022, 09:03
καλημέρα , προτείνω Nilhotel στη Φλωρεντία . Έχω μείνει 2 φορές και είμαι πολύ ευχαριστημένος . 100 έως 150 Ευρω . 2 -3 χλμ από το κέντρο με υπόγειο και ανοικτό χώρο στάθμευσης και οι 2 χώροι είναι εύχρηστοι και ασφαλείς . To booking σου δίνει απάντηση σε όλα και κυρίως οι κριτικές .

xaotikos
11/06/2022, 18:03
Στη Φλωρεντία περισυ μείναμε στο hotel orcagna https://www.google.com/aclk?sa=L&ai=DChcSEwi96OOz4qX4AhUQtNUKHYa4D4gYABAKGgJ3cw&sig=AOD64_2pgVigWOBPe_7BaHIMdmQpLeF82g&ved=2ahUKEwiCu9uz4qX4AhWehP0HHb2-ACIQ0Qx6BAgDEAE&adurl=

Σχετικά κοντά στο κέντρο, μέσης κατηγορίας με καλή τιμή, το parking είναι κλειστό ένα στενό δίπλα στο ξενοδοχειο απλά πρέπει να ζητάς το χειριστήριο από τη reception

S705
13/06/2022, 13:59
έψαχνα ακριβώς το ίδιο μέσα στο σκ.

στο booking έβαλα στα φίλτρα να έχει το ξενοδοχείο πάρκινγκ και από αυτά που μου έβγαλε ελάχιστα είχαν δικό τους πάρκινγκ.
τα περισσότερα που εμφάνιζε και έλεγαν ότι παρέχουν πάρκινγκ εννοούσαν επί πληρωμή κάποιο κλειστό κοντά τους. οι τιμές ήταν από 15 έως 25 για μια μέρα (μάλλον για αμάξι ).
επικοινώνησα τηλεφωνικός με κάποιο που μου άρεσε και έμαθα ότι υπάρχει πάρκινγκ κλειστό στα 2 λεπτά απόσταση με κόστος 7 ευρό ανά μέρα.
βοηθός είναι και το google maps όπου εμφανίζει τα πάρκινγκ στην περιοχή που σε ενδιαφέρει.

giovani64
15/06/2022, 22:19
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Έκλεισα ξενοδοχεία ακολουθώντας τις συμβουλές σας. Καλό καλοκαίρι σε όλους

CorpseAlive
20/06/2022, 11:38
Από απορία και μόνο γιατί είναι ένα από τα μελλοντικά μου ταξίδια.
Θα πας οδικώς ή με πλοίο?
Και αν επιτρέπεται τι κοστολόγιο έχεις υπολογίσει ότι θα σου βγει το ταξίδι στο σύνολο(Διόδια-βενζίνες-ακτοπλοικά-διαμονή)?
Επίσης καλά και ασφαλή χιλιόμετρα εύχομαι !
Να περάσετε τέλεια!

S705
20/06/2022, 12:42
Από απορία και μόνο γιατί είναι ένα από τα μελλοντικά μου ταξίδια.
Θα πας οδικώς ή με πλοίο?
Και αν επιτρέπεται τι κοστολόγιο έχεις υπολογίσει ότι θα σου βγει το ταξίδι στο σύνολο(Διόδια-βενζίνες-ακτοπλοικά-διαμονή)?
Επίσης καλά και ασφαλή χιλιόμετρα εύχομαι !
Να περάσετε τέλεια!


δεν ξέρω αν ρωτάς έμενα ή τον δημιουργό του θέματος άλλα θα απαντήσω εγώ.

360 ευρώ από Πάτρα Μπάρι με επιστροφή. δυο άτομα σε αεροπορικές θέσεις και η μηχανή.
διαμονή έχει με όσα γουστάρεις να δόσεις. εμείς παίζουμε στα 70 με 90 την βράδια.
βενζίνες.....προσωπικά έβγαλα χωρίς το Αθηνά Πάτρα Αθηνά περίπου 3500 χιλιόμετρα!!!!!
φαΐ και ποτά (λίγα θα είναι όμως)
περίπου 1500 το άτομο πλούσια υπολογισμένα.

CorpseAlive
20/06/2022, 13:10
δεν ξέρω αν ρωτάς έμενα ή τον δημιουργό του θέματος άλλα θα απαντήσω εγώ.

360 ευρώ από Πάτρα Μπάρι με επιστροφή. δυο άτομα σε αεροπορικές θέσεις και η μηχανή.
διαμονή έχει με όσα γουστάρεις να δόσεις. εμείς παίζουμε στα 70 με 90 την βράδια.
βενζίνες.....προσωπικά έβγαλα χωρίς το Αθηνά Πάτρα Αθηνά περίπου 3500 χιλιόμετρα!!!!!
φαΐ και ποτά (λίγα θα είναι όμως)
περίπου 1500 το άτομο πλούσια υπολογισμένα.

Αεροπορικές 20 ώρες ταξίδι δεν είναι λίγο κουραστικό?

Panos76
20/06/2022, 13:20
Αεροπορικές 20 ώρες ταξίδι δεν είναι λίγο κουραστικό?

Είναι εξουθενωτικό (και μάλιστα ήμουν και νέος όταν το έκανα, 23 χρονών) σε συνδυασμό με την οδήγηση που σε περιμένει μετά..

CorpseAlive
20/06/2022, 13:34
Είναι εξουθενωτικό (και μάλιστα ήμουν και νέος όταν το έκανα, 23 χρονών) σε συνδιασμό με την οδήγηση που σε περιμένει μετά..

Ακριβώς. Γιατί κοίταγα (θέλει σαν τρελή και η γυναίκα να γίνει αυτό το ταξίδι ), 900 ευρώ (καμπίνα-μηχανή από Πάτρα-Μπάρι και από Βενετία-Ηγουμενίτσα)

Panos76
20/06/2022, 13:51
Η καμπίνα είναι απλά must._

gior-gos
20/06/2022, 14:10
Αεροπορικές 20 ώρες ταξίδι δεν είναι λίγο κουραστικό?

Έκανα πρόσφατα το Πάτρα Ανκόνα κατάστρωμα, 22 ώρες περίπου. Αναχώρηση από Πάτρα στις 17:30, άφιξη 14:30 ώρα Ιταλίας. Αυτό που βοήθησε ήταν ότι το πλοίο είχε πολύ λίγο κόσμο οπότε βρήκα έναν άνετο καναπέ να στρώσω το σλίπινγκ μπαγκ και να φουσκώσω το μαξιλάρι μου. Βοήθησαν επίσης οι 2 μπίρες και το ωραίο φαγητό του εστιατορίου του πλοίου πριν τον ύπνο. Τα χλμ που είχα κανονίσει να κάνω την επόμενη μέρα ήταν σχετικά λίγα (250 περίπου)· τις επόμενες μέρες εννοείται έκανα περισσότερα.
Δεν είναι κάτι, αν σας αρέσει το ταξίδι με πλοίο στα νησιά ας πούμε, ε, αυτό είναι λίγο περισσότερο.

CorpseAlive
20/06/2022, 14:19
Έκανα πρόσφατα το Πάτρα Ανκόνα κατάστρωμα, 22 ώρες περίπου. Αναχώρηση από Πάτρα στις 17:30, άφιξη 14:30 ώρα Ιταλίας. Αυτό που βοήθησε ήταν ότι το πλοίο είχε πολύ λίγο κόσμο οπότε βρήκα έναν άνετο καναπέ να στρώσω το σλίπινγκ μπαγκ και να φουσκώσω το μαξιλάρι μου. Βοήθησαν επίσης οι 2 μπίρες και το ωραίο φαγητό του εστιατορίου του πλοίου πριν τον ύπνο. Τα χλμ που είχα κανονίσει να κάνω την επόμενη μέρα ήταν σχετικά λίγα (250 περίπου)· τις επόμενες μέρες εννοείται έκανα περισσότερα.
Δεν είναι κάτι, αν σας αρέσει το ταξίδι με πλοίο στα νησιά ας πούμε, ε, αυτό είναι λίγο περισσότερο.

έχω κάνει το ταξίδι αυτό, αλλά με καμπίνα . Δεν έχει τύχει να το κάνω ποτέ σε αεροπορικές ή κατάστρωμα.

CorpseAlive
20/06/2022, 14:19
Προσωπικά θα επέλεγα επίσης να το κάνω Άνοιξη και όχι καλοκαίρι. Για να αποφύγω τον καύσωνα. Αλλά είναι αδύνατο να πάρεις άδεια μέσα στην άνοιξη για 1 εβδομάδα+

Panos76
20/06/2022, 14:23
Δεν είναι κάτι, αν σας αρέσει το ταξίδι με πλοίο στα νησιά ας πούμε, ε, αυτό είναι λίγο περισσότερο.

Το όριο μου είναι 4 ώρες και πολύ λέω. Με τη γυναίκα είναι 3 και με παιδιά 30' :bawl:

Αν είσαι μόνος και βρεις και κανά μωρό στο καράβι, πας και Ανταρκτική :lol:

gior-gos
20/06/2022, 14:25
Το καλοκαίρι φαντάζομαι θα είναι πιο δύσκολο γιατί και το πλοίο θα έχει πολύ περισσότερο κοσμο· εγώ το έκανα συγκεκριμένα 16 Απριλίου.

doctoras
20/06/2022, 16:12
Το όριο μου είναι 4 ώρες και πολύ λέω. Με τη γυναίκα είναι 3 και με παιδιά 30' :bawl:

Αν είσαι μόνος και βρεις και κανά μωρό στο καράβι, πας και Ανταρκτική :lol:

Δυο σειρες ολη η ουσία!!

(Το νινι σέρνει τάνκερ με τα ρυμουλκά μαζι)!

giovani64
20/06/2022, 18:58
Από απορία και μόνο γιατί είναι ένα από τα μελλοντικά μου ταξίδια.
Θα πας οδικώς ή με πλοίο?
Και αν επιτρέπεται τι κοστολόγιο έχεις υπολογίσει ότι θα σου βγει το ταξίδι στο σύνολο(Διόδια-βενζίνες-ακτοπλοικά-διαμονή)?
Επίσης καλά και ασφαλή χιλιόμετρα εύχομαι !
Να περάσετε τέλεια!

Το καραβι πανε ελα στο Μπαρι με καμπινα βγαινει γυρω στα 580 ευρω. Τα ξενοδοχεια για 12 μερες βγαινουν γυρω στα 1.800 ευρω. εξτρα ειναι και το παρκινγκ για την μηχανη γυρω στα 20 ευρω την μερα. δεν εχω υπολογισει καθολου βενζινη και διοδια. μπορουσα να βρω πιο φτηνη διαμονη αλλα θα ηταν μακρια απο κεντρα των πολεων. προτιμησα να δωσω κατι παραπανω για να μπορω να μετακινουμε με τα ποδια. οταν επιστρεψω με το καλο θα σας πω ποσο μου στοιχισε ολη η εκδρομη

borgiriadis1
20/06/2022, 19:36
Παντως κ εγώ με φίλους που πηγαμε Ηγουμενίτσα -Ανκονα deck τέλη Μαϊου δεν μπορώ να πω ότι ταλαιπωρηθηκαμε και ιδιαίτερα. Ένας ύπνος είναι και άμα δεν έχεις και καμία παραξενια βγαίνει εύκολα. Όταν κάνεις κάμπινγκ είναι ακόμα χειρότερα.

DoctoR_k6
21/06/2022, 17:21
Αν ειστε 2 ατομα ειναι θεμα η καμπινα. Ανεβαινει το κοστος αν δεν θελετε να γινει κανα σκηνικο σε 4 κλινη κ δεν κλεισετε ματι. :lol:
Οποτε αεροπορικες κ μια ελαφρια κουραση.

2 φορες εχω κανει το Πατρα Βενετια (32 η 34 ωρες) δεν θυμαμαι...αλλα μονο καμπινα. Ημασταν 3 φιλοι την πρωτη φορα κ 7 φιλοι την δευτερη.
Λυπηθηκα τον ερμο που ηρθε που κοιμηθηκε μαζι μας την πρωτη φορα...

Βεβαια αν ειστε σολο (χωρις γυναικα) εχει κ τα τυχερα της η φαση... :D Greek lover κλπ κλπ.
Οι τιμες δυστυχως εχουν ξεφυγει πολυ για ταξιδι εξω.


Καλα Panos με παιδια μεχρι φερυμποτ ειμαι κ αυτο δυσκολο...:lol: