PDA

View Full Version : Ανεμοθραύστες αυτοκινήτου. Αξίζουν;



ptc
09/06/2022, 09:06
Εχει κανεις στο κουτι του ανεμοθραυστες; Κοβουν τον ενοχλητικο θορυβο αντιστοιχα με τη ζελατινα στη μηχανη;
Γενικα το AC δεν το γουσταρω και θα ηθελα να ανοιγω το παραθυρο περισσοτερο αλλα σε ταχυτητες πανω απο 90χαω ειναι ενοχλητικος ο θορυβος. Κανουν δουλεια τα συγκεκριμενα αξεσουαρ;

kachius
09/06/2022, 09:45
Είχα παλιά, τους μικρούς όμως, σα φρυδάκι που είναι (γιατί κυκλοφορούσαν στα 80ς και κάτι θηρία!).

Η μόνη διαφορά που είδα ήταν ότι μπορούσες να έχεις ανοιχτό παράθυρο να μη θαμπώνει το σύμπαν χωρίς να μη μπαίνει μέσα η βροχή.
Κανένα άλλο όφελος.

o_gavros
09/06/2022, 10:38
κι εγω για τη βροχή τους έβαλα στο αμάξι της δουλειάς το οποίο δεν έχει κλιματιστικό.
Για τη βροχή είναι αποτελεσμτικότατοι, για το θέμα του θορύβου που θες δεν ξέρω.

doctor_john
09/06/2022, 11:15
Συνηθισμένος απο τα γαλλικά, αν έχει η εταιρεία σου είναι καλύτερα.
Μερικά δεν οδηγούνται χωρίς βέβαια..

λειτουργούν καλά και για το θόρυβο και για τον αέρα. Και μόνο που σου επιτρέπει να έχεις λίγο ανοικτά σε έντονη βροχή, για εμένα είναι απαραίτητο.

motojojo
09/06/2022, 11:23
Σε μεγάλες ταχύτητες το πρόβλημα δεν είναι ο θόρυβος αλλά οι στροβιλισμοί του αερα. Εκεί νομίζω υπερτερούν οι ανεμοθραύστες.

Γενικά είναι φτηνοί και εύκολοι στην τοποθέτηση, θα έλεγα να τους δοκιμάσεις και αν δεν σε ικανοποιήσουν τους ξηλώνεις.

Panos76
09/06/2022, 11:37
Χρόνια τους βλέπω (και σε χρήση στην Αττική Οδό σε ταξί) και τους ζηλεύω (για καπνιστές και βροχή είναι ότι πρέπει) ωστόσο δεν έβαλα ποτέ γιατί δεν μου αρέσουν αισθητικά.

Αλλά γενικά τους θεωρώ must.

teogtp
09/06/2022, 11:40
Χρόνια τους βλέπω (και σε χρήση στην Αττική Οδό σε ταξί) και τους ζηλεύω (για καπνιστές και βροχή είναι ότι πρέπει) ωστόσο δεν έβαλα ποτέ γιατί δεν μου αρέσουν αισθητικά.

Αλλά γενικά τους θεωρώ must.

Ακριβώς αυτό. Σε οποιαδήποτε άλλη χρήση θεωρώ ότι θα κάνουν θόρυβο
Εδώ στην οροφή που έχω στο αμάξι, μετά τα 90 βουιζει ο τόπος

ptc
09/06/2022, 11:42
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Το θεμα της βροχης δεν το ειχα σκεφτει καν. Αρα γενικα ειμαστε θετικοι. Και φυσικα ισχυει το γεγονος οτι το κοστος ειναι μικρο αρα δεν ειναι και κανα σοβαρο ρισκο.

Αυτοι που εχω δει ειναι της Heko (Πολωνια). Εχουμε καποια γνωμη σαν εταιρεια ή δεν παιζει ρολο; Σαν τοποθετηση φανταζομαι δεν ειναι κατι δυσκολο και δε δημιουργει καποιο θεμα με τα ηλεκτρικα παραθυρα, σωστα;

Panos76
09/06/2022, 11:48
Ναι, για βροχή είναι σούπερ διότι δεν βρέχεσαι και δεν θαμπώνει το τζάμι.

Βρήκα ένα άρθρο (https://www.autotriti.gr/autoaccessories/news/data/accessories/Ti-einai-oi-anemothraystes-kai-giati-toys-xreiazesai_206532.asp).

(από μάρκες δεν ξέρω)

o_gavros
09/06/2022, 11:50
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Το θεμα της βροχης δεν το ειχα σκεφτει καν. Αρα γενικα ειμαστε θετικοι. Και φυσικα ισχυει το γεγονος οτι το κοστος ειναι μικρο αρα δεν ειναι και κανα σοβαρο ρισκο.

Αυτοι που εχω δει ειναι της Heko (Πολωνια). Εχουμε καποια γνωμη σαν εταιρεια ή δεν παιζει ρολο; Σαν τοποθετηση φανταζομαι δεν ειναι κατι δυσκολο και δεν δημιουγρει καποιο θεμα με τα ηλεκτρικα παραθυρα, σωστα;

ΗΕΚΟ έβαλα στο φορτηγάκι της δουλειάς αλλά και στου πατέρα μου το γιάρις.
Γενικά εύκολο είναι να μπουν αλλά θελει προσοχή για να μη τους σπάσεις τοπικά. Παθών. Τον ενα τον εσπασα σε δυο σημεία μέχρι να νιώσω.
Προτίνω να ξεκινήσεις την τοποθέτηση απο την μπροστά μεριά της πόρτας και να συνεχίσεις προς τα πίσω σιγα σιγά.
Επίσης, έρχονται με κάτι μεταλικά καβλιτσέκια για να στερεώνουν τους ανεμοθραύστες μέσα στην πόρτα. Αν μπορεσεις να βρεις μερικά έξτρα τέτοια κακό δεν θα κάνει.
Προτείνω, τα 2τμχ που έχει ο καθείς, να τα βαλεις στο μέσον και προς το τέλος της πόρτας. Διαπιστώνω πλέον ότι δεν έχει νόημα να τα βαζεις πολύ μπροστά καθώς με τη χρήση, το πίσω μερος πέφτει πιο εύκολα.
Κανένα θέμα με τα παράθυρα. Ουσιαστικά πάνε και φωλιάζουν ανάμεσα στο λάστιχο της πόρτας.

karellen
09/06/2022, 11:56
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Το θεμα της βροχης δεν το ειχα σκεφτει καν. Αρα γενικα ειμαστε θετικοι. Και φυσικα ισχυει το γεγονος οτι το κοστος ειναι μικρο αρα δεν ειναι και κανα σοβαρο ρισκο.

Αυτοι που εχω δει ειναι της Heko (Πολωνια). Εχουμε καποια γνωμη σαν εταιρεια ή δεν παιζει ρολο; Σαν τοποθετηση φανταζομαι δεν ειναι κατι δυσκολο και δε δημιουργει καποιο θεμα με τα ηλεκτρικα παραθυρα, σωστα;

Έβαλα στο stonic πέρισυ.Καλό στη βροχή αλλά από φασαρία μην ελπίζεις πολλά Πέτρο,βουή πάλι.
50 € κόστισαν 4 τεμάχια,τοποθέτηση πανεύκολη αρκεί να σφηνώσουν καλά τα λαμάκια.

νεοσσός
09/06/2022, 12:22
Πέτρε, δεν είχες αποφασίσει να μην παίρνεις αμάξι;


Να κάνω μια ενημέρωση για τη συμβίωση. Το μηχανάκι δεν το έχω ούτε μήνα και έχω ήδη φορτώσει σχεδόν 1300 χλμ. Με έχει βολέψει απίστευτα και πλέον δε μου περνάει απ το μυαλό να πάρω το αμάξι ό,τι καιρό κι αν έχει...

daz
09/06/2022, 12:22
Με κλειστά παράθυρα έχουν περισσότερους αεροδυναμικους θορυβους;

karellen
09/06/2022, 12:39
Με κλειστά παράθυρα έχουν περισσότερους αεροδυναμικους θορυβους;

Δεν αλλάζει κάτι,στο δικό μου τουλάχιστον.

Chris_symphony
09/06/2022, 12:49
Σε Leon 20vt οι Heko είναι γάντι. Δεν έχουν βουή κ κάνουν καλή δουλειά. Απλά όπως είπε κ ο @gavros θέλει προσοχή πως θα τους περάσεις.. Δεν είναι δύσκολο απλά λίγο απρόσεκτος να είσαι το έσπασες!

ptc
09/06/2022, 13:10
Πέτρε, δεν είχες αποφασίσει να μην παίρνεις αμάξι;

Πηγαινελα σε δουλεια και σχολη -που ειναι η πλειονοτητα των μετακινησεων μου- γινονται αποκλειστικα με το σκουτερ. Αλλα προφανως ειναι καποιες μετακινησεις στις οποιες προτιμαμε το αμαξι (κυριως οταν ειμαι με τη γυναικα). Δε θα ξεκινησω να παω ας πουμε μια εκδρομη ή διακοπες με το σκουτερ. Δεν ειμαι μαζοχιστης. :p


Τωρα με προβληματισαν καποια σχολια σχετικα με την μηδαμινη επιδραση στον αεροδυναμικο θορυβο. Γιατι για μενα αυτος ειναι βασικα ο σκοπος.
Μου φαινεται θα βρω κανα ταξι που να τα φοραει και θα τον βαλω να με παει βολτα στον περιφερειακο με κατεβασμενο παραθυρο να δω τι γινεται. :lol:

DoctoR_k6
09/06/2022, 13:35
Η μονη λυση σε ταχυτητες ανω των 80-90 ειναι κλειστα ολα κ αρκουδι μεσα.
Ειδικα κανα ταξιδι μεγαλο με ζεστη.

Τωρα επαρχιακο κ δροσια ανοιγεις παραθυρακι κ τελος.

PaNick67
09/06/2022, 14:10
Τωρα με προβληματισαν καποια σχολια σχετικα με την μηδαμινη επιδραση στον αεροδυναμικο θορυβο. Γιατι για μενα αυτος ειναι βασικα ο σκοπος.
Μου φαινεται θα βρω κανα ταξι που να τα φοραει και θα τον βαλω να με παει βολτα στον περιφερειακο με κατεβασμενο παραθυρο να δω τι γινεται. :lol:

Δεν εβαλα ποτε στο αμαξι λογω θορυβου. Εμπειρια απο φιλους που ειχαν. Απλα αποφασισα να μην καπνιζω στο αμαξι μεσα, αργοτερα εκοψα και το καπνισμα :lol:
Ειναι ιδανικα να εχεις το παραθυρο στο 1/4 και να φευγει ο καπνος του τσιγαρου χωρις να μπαινει η βροχη μεσα.
Αν δεν καπνιζεις ειναι πεταμενα λεφτα θεωρω.

Το ταξιδι με κλειστα παραθυρα και κλιματισμο ειναι οικονομικοτερο απο ανοιχτα και χωρις και ασυγκριτα πιο ησυχο - ξεκουραστο

Bowleno
09/06/2022, 14:25
Μπήκα σε σκέψεις να βάλω κι εγώ στο γιάρις της γυναίκας...

Βέβαια, εγώ ως γνωστόν, τον θόρυβο τον έχω προ πολλού γραμμένο...:D
Είμαι όμως θεριακλής και κάθε φορά που βρέχει, άνθρωπος να το ανάψεις...
Για πείτε μάρκες, τιμές όσοι έχετε βάλει; Μόνο μπροστά ενδιαφέρομαι.

klab
09/06/2022, 20:43
υτά τα παπαριζατέρ δεν κάνουν δουλειά σε όμορφα γλυκά και χαριτωμένα άτομα που τους αρέσει να στηρίζουν το χεράκι με τον αγκώνα γιάτι στο σήκωμα παίζει να το σπάσουν.
Δηλαδή το έσπασα :D από τις άπειρες φάπες που έτρωγε κατά λάθος :lol:
Επίσης σε χαμηλές ταχύτητες κόβει τον αέρα λες και δεν έχεις ανοιχτό το παράθυρο.
Τα ξήλωσα και συνήλθα.

OldMan
10/06/2022, 11:59
Βέβαια, εγώ ως γνωστόν, τον θόρυβο τον έχω προ πολλού γραμμένο...:D

Μαγκια πουλας ρε τρελοκοτσιδιαρη..??:D

Λιγο ντροπη δεν ειναι να χτυπας στο κουσουρι μας, εμας που ακουμε..??

Bowleno
10/06/2022, 15:13
Μαγκια πουλας ρε τρελοκοτσιδιαρη..??:D

Λιγο ντροπη δεν ειναι να χτυπας στο κουσουρι μας, εμας που ακουμε..??

Καλά, κάτσε να ανοίξω θρεντ με τίτλο ζητείται "κράνος σχετικά αθόρυβο" :lol:

Nikos77
11/06/2022, 06:54
Εχει κανεις στο κουτι του ανεμοθραυστες; Κοβουν τον ενοχλητικο θορυβο αντιστοιχα με τη ζελατινα στη μηχανη;
Γενικα το AC δεν το γουσταρω και θα ηθελα να ανοιγω το παραθυρο περισσοτερο αλλα σε ταχυτητες πανω απο 90χαω ειναι ενοχλητικος ο θορυβος. Κανουν δουλεια τα συγκεκριμενα αξεσουαρ;
Μόνο για τη βροχή αξίζουν για να οδηγάς στη πόλη.
Καμιά άλλη αξία.
Μόλις βγεις εθνική και πας πάνω από 90 μόλις ανοίξεις το παράθυρο έχεις αρκετό θόρυβο.
Η heko θεωρείται η καλύτερη μάρκα. Αυτή είχα βάλει και εγω αλλά εθνική έκλεινα παράθυρα και άνοιγα αιρκοντίσιον

ptc
11/06/2022, 09:36
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Απ ό,τι φαίνεται είχα παρεξηγήσει το ρόλο του συγκεκριμένου αξεσουάρ.

doctor_john
11/06/2022, 10:43
Νομίζω ακόμα παρεξηγημένο το έχεις. Εμπειρίες από χαμηλής ποιότητας γέμισαν το θέμα.
Γενικά σε όποιες συνθήκες καλύπτονται από τον όρο rally είναι βολικό.

daz
11/06/2022, 11:48
Νομίζω ακόμα παρεξηγημένο το έχεις. Εμπειρίες από χαμηλής ποιότητας γέμισαν το θέμα.
Γενικά σε όποιες συνθήκες καλύπτονται από τον όρο rally είναι βολικό.

Μερικές φορές δεν καταλαβαίνω τίποτα απο όσα γράφεις.

doctor_john
11/06/2022, 12:55
σορυ, εννοώ το αξεσουάρ που αναφέρεται ο ptc.
Tα έχω δει σαν after market σε διάφορα σχέδια και όντως δημιουργούν θέματα.
Τα εργοστασιακά που έχω δει κάνουν πολύ καλή δουλειά. Πετραδάκια, λάσπη, όλα τα πετούμενα
σε συνθήκες όλων των ειδών και υψηλές ταχύτητες μια στο τόσο, όχι μόνο χωρίς πρόβλημα αλλά με ξεκάθαρα θετική συνδρομή.

ειδικά σε μοντέλα που τα πίσω παράθυρα ανοίγουν προς τα πίσω, πετυχαίνει πολύ καλή κυκλοφορία και για κάποιο λόγο
η δική μου εντύπωση παραμένει πως περιορίζει τον θόρυβο σε σχέση με το παράθυρο χωρίς αυτό.

sapila racing
11/06/2022, 13:28
Από τότε που πήρα αυτοκίνητο με ηλιοροφη το μακρινό 1991 δεν ξαναπήρα αυτοκίνητο χωρίς καθώς το θεωρώ Must στο αυτοκίνητό μου.
Οταν καπνίζω την βαζω στην ανάκλιση και ο θόρυβος ειναι ανεκτός και στα 150.
Ο εξαερισμός με την ηλιοροφή στην ανάκλιση ειναι εντυπωσιακός ακόμα και σε σχετικά χαμηλές ταχύτητες. :)

Pew
12/06/2022, 00:21
Από τότε που πήρα αυτοκίνητο με ηλιοροφη το μακρινό 1991 δεν ξαναπήρα αυτοκίνητο χωρίς καθώς το θεωρώ Must στο αυτοκίνητό μου.
Οταν καπνίζω την βαζω στην ανάκλιση και ο θόρυβος ειναι ανεκτός και στα 150.
Ο εξαερισμός με την ηλιοροφή στην ανάκλιση ειναι εντυπωσιακός ακόμα και σε σχετικά χαμηλές ταχύτητες. :)
Παρομοιως!!! Ειχα βολτευτει καποια χρονια με την ηλιοροφη και τα παραθυρα 1-2 δακτυλα ανοιχτα σε ταξιδι με καπνισμα φουλ!
Μαγικο πραγμα η αεροδυναμικη... θυμαμαι ακομα και με clima με θερμοκρασιες 35+ να ταξιδευω κανοντας τσιγαρακι χωρις χανει πολλη ψυξη η καμπινα.
Τοσο-οσο για να διωξει καπνο εξω!

viper1
12/06/2022, 07:29
Αεροδυναμικά ο θορυβος θα είναι ελαφρώς μικρότερος με το παράθυρο ανοιχτό στο σημείο που τελειώνει και ο ανεμοθραυστης.Εκει θα παρατηρήσεις ότι έχεις τον καλύτερο εξαερισμό. (Bernouli effect :D)
Από εκεί και κάτω ο θορυβος είναι θα είναι παρόμοιος με χωρίς ανεμοθραυστη

vassat
12/06/2022, 10:01
Επίσης υπάρχει περίπτωση αν δεν εφαρμόσει σωστά (ανάλογα και με τη θέση που θα τοποθετηθούν τα λαμάκια) να κάνει ένα υψίσυχνο θόρυβο και με κλειστό το παράθυρο, σε ένα ορισμένο φάσμα ταχυτήτων. Ο οποίος σταματά όταν ασκηθεί πίεση στο παράθυρο (καλύτερη εφαρμογή).
Γενικά, όπως προαναφέρθηκε, είναι καλή επιλογή για εξαερισμό, σε περίπτωση απουσίας ηλιοροφής, διαφορετικά από μείωση θορύβου με ανοιχτά παράθυρο δεν υπάρχει διαφορά.
/// Β