PDA

View Full Version : Husqvarna 630 SM ερωτηση



astrix
12/06/2022, 15:32
καλησπερα στα παιδια .. προσφατα μου εχει κατσει ενα ωραιο παιχνιδι στα χερια μου του 2011 μοντελο και μολις 4000 χιλιομετρα αληθινα, η μηχανη ειναι καινουργια και απιστευτα ομορφο ... το προβλημα μου ειναι τα ελαστικα θελουν αλλαγη και το συγκεκριμενο φοραει πισω 150 60 17 σε 4,25 ζαντα .. η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να βαλω 160 60 17 εχει λιγο χωρο δεξια και αριστερα απο το ψαλιδι και την αλυσιδα .. ο λογος που θελω να το κανω ειναι γιατι μου φαινετε μικρο το λαστιχο και νομιζω θα πατησει καλυτερα και στα πλαγιασματα ... ευχαριστω:D:D

Lioulios
12/06/2022, 16:12
Γεια σου.
Ενα πιο φαρδυ ελαστικο απο αυτο που φοραει ο κατασκευαστης , δεν θα σε κανει να στριβεις καλυτερα.
Αν ηταν ετσι , θα το ειχε φορεσει ο κατασκευαστης εξ αρχης .
Αν το βαλεις , εκτος του οτι θα καις παραπανω , θα ξεκινησεις να βλεπεις και τα πρωτα προβληματα στη βουτια της στροφης .Στριβει δηλ δυσκολοτερα αφου θα αλλαξεις και τη γεωμετρια .

Γενικοτερα η επιλογη διαστασης ελαστικου απο εναν κατασκευαστη ακομα και σε αυτοκινητα ειναι αποτελεσμα που εχει βγει απο δουλεια καμποσων τεχνικων που ασχοληθηκαν και παιρνωντας υπ οψην πολλες παραμετρους κατεληξαν σε εναν σηγκεκρημενο τυπο .
Αν αλλαξεις κατι απο ολα αυτα , αλλαζεις το ολο συνολο .
Πολλες φορες μπορει να ειναι και επικυνδυνο.

basilis_k6
12/06/2022, 17:12
μικρη αλλαγη. συνηθως το κάνουν για σουζες και γιατι θα αντέξει λιγα χλμ παραπανω οταν καις το μηχανακι σε καθε φαναρι με παντηλικια. δεν στριβει καλυτερα παντως. αν θες να στριβεις καλυτερα βαζεις καλυτερο λάστιχο πιο κοντα σε πραγματικο sm.

Λευκάδιος
12/06/2022, 17:36
Ότι είπαν οι από πάνω, μείνε στην εργοστασιακή διάσταση (αν είναι η 150/60/17) και θα είσαι μια χαρά.Το λάστιχο είναι αρκούντως φαρδύ για μεγάλες κλίσεις και σταθερότητα.

astrix
13/06/2022, 17:32
ευχαριστω παιδια θα μεινω στην εργοστασιακη διασταση ... να ειστε καλα ολοι και προσοχη !!!
\

astrix
13/06/2022, 18:03
και κατι ακομα αν εχετε εμπειρια με τα ελαστικα ειμαι αναμεσα στα pirelli diablo rosso 3 .. Dunlop Sportsmart.. Bridgestone Battlax RS10 .. και τα Continental ContiAttack SM evo... ολα ειναι 66Η οπως λεει ο κατασκευαστης... η χρηση θα ειναι σε στεγνο δεν το βγαζω σε βροχη ...

basilis_k6
13/06/2022, 18:33
για πολη η για πολεμικες βολτες? κανενα απο τα παραπανω δεν ειναι για πολη με εξαιρεση το sm evo που μπορει να την παλεψει.

απο το πιο φιλικο για πολη προς το πιο πολεμικο λαστιχο θα εβαζα
mt-60rs, tkc-70, dunlop mutand, scorpion trail 2, trailsmart, sm evo

astrix
13/06/2022, 19:07
για πολεμο το θελουμε ,σε νησι ειμαι δρομοι χωριου , τα Continental ContiAttack evo μου εκανα το μεγαλυτερο κλικ , ξερω δεν θα αντεξουν πολυ , τα εχεις δοκιμασει ?

basilis_k6
13/06/2022, 20:28
για πολεμο το θελουμε ,σε νησι ειμαι δρομοι χωριου , τα Continental ContiAttack evo μου εκανα το μεγαλυτερο κλικ , ξερω δεν θα αντεξουν πολυ , τα εχεις δοκιμασει ?

οχι, μονο τα trailsmart εχω δοκιμασει και τα michelin SM που ειναι μονο πιστας. γενικα αυτα δεν αντεχουν πολυ αλλα το 630 δεν ειναι και οπλο να τα τρωει γρηγορα εκτος αν τα καις. φοβαμαι οτι τα evo θα θέλουν ζεσταμα για να κρατανε. δεν ξερω ομως, καλύτερα να ρωτησεις καποιον που εχει τωρα sm και εχει δοκιμασει μερικα. εγω δεν εχω sm εδω και πολλα χρονια.
το trailsmart τωρα που το ξανασκεφτομαι επειδη εχει γρηγορη κορωνα ισως κουναει στα πολλα χλμ. ειναι δυσκολο πλεον να βρεις λαστιχα για σμ γιατι δεν υπαρχουν πλεον σμ και δεν υπαρχουν και πολιτικα λαστιχα. αφου τα λεει σμ η κοντι παρε αυτα. μαλλον ειναι η καλυτερη επιλογη αλλα υποψιαζομαι οτι θα ειναι ακριβα. σαν εναλακτικη εφοσον ειναι ακριβα δες και τα 2ct που λενε οτι ζεσταινονται γρηγορα.

husky21
13/06/2022, 20:35
Αν παιζει καποιο ρολο και σε βοηθησω καπως
οταν πηρα το 610 sm του εβαλα sportsmart(δεν θυμαμαι αν ηταν το 2)
ε δεν δουλεψαν ποτε σωστα στους δρομους με ανυπαρκτη
προσφυση που εχουμε στη Σαλονικα

νεοσσός
13/06/2022, 22:40
Θα έλεγα να ακούσεις τη γνώμη του Βασίλη του Ογδοντατέσσαρου.


Υπάρχει η επιλογή motard ελαστικού τύπου Pirelli MT60 RS.Εξαιρετικά ακόμη και απο κρύα μέσα στην πόλη,δοκιμασμένα.

Επίσης πολύ καλό και οικονομικό αυτό που βάζω μπροστα.Bridgestone AX41s.Πολύ μαλακό και απο τα πρώτα μέτρα νιώθεις άριστο πάτημα.

Για τη χρήση που θέλεις σε χωριό-νησί, φαντάζομαι ότι σε νοιάζει να ζεσταίνονται γρήγορα ώστε να αποδίδουν καλά χωρίς να πρέπει να κάνεις πολλά χιλιόμετρα κάθε φορά για να ζεσταθούν και να έχουν πρόσφυση σε κανένα τσιμεντοκατσικόδρομο. Πρακτικά υποθέτω ότι σε ενδιαφέρει η κατηγορία Road Knobbly (https://twotyres.co.uk/best-supermoto-tyres-guide/).

Τα αγωνιστικού τύπου λάστιχα δεν αποδίδουν καλά κρύα, οπότε χρειάζονται χιλιόμετρα και πίεση για να σου παρέχουν καλή πρόσφυση. Πρέπει είτε να δεις λάστιχα που αποδίδουν καλά κρύα, είτε κάποια που να ζεσταίνονται γρήγορα.

astrix
14/06/2022, 07:58
ok καταλαβα τι εννοεις ευχαριστω , μια λεπτομερια τα Mutant τα βγαζει μονο 66w δηλαδη μεχρι 270 χιλιομετρα max speed.. o κατασκεαυστης του 630 λεει 66h μεχριχ 210 maxspeed.. τα mutant μηπως ειναι για μεγαλυτερη μηχανη πιο βαρια ?? θα εχω θεμα αν τα βαλω?

doctor_john
14/06/2022, 09:25
Είναι ναι αλλά αν βγάζει νούμερα για εσένα συζήτησε το με κάποιον επαγγελματία στα λάστιχα.
Μοιάζει κάπως πολύ για το νησί. Πως και δεν βάζεις κάποια μαλακά (58W?) τώρα που είναι καινούριο, να το δεις με τα δικά του;
Νομίζω θα βγάλουν χρόνο ή κάτι λιγότερο.

Λευκάδιος
14/06/2022, 09:26
Mt60 RS που έβαλε σε παράθεση ο νεοσσός έχουν πολύ καλή πρόσφυση από νωρίς και είναι πολύ καλά στο βρεγμένο. Κάποτε τα χρησιμοποιούσαν σε αγώνες supermoto σαν βρόχινα ελαστικά, μειονέκτημα τους η γρήγορη φθορά
Bridgestone Ax41s (που γράφει πάλι ο billy84) έχω μπροστινό και είναι επίσης πολύ καλό, ακόμα και σε πίστα δεν με έχει προδώσει. Σε βρεγμένο δεν το έχω δοκιμάσει εκτεταμένα.
Σίγουρα υπάρχουν και άλλες επιλογές αλλά δεν έχω άποψη.

ΓιώργοςΤΤ
14/06/2022, 14:17
Ότι και να βάλεις, η μόνη λύση για να το ζεστάνεις πρακτικά σε νησί είναι να το αφήσεις στον ήλιο. Η άσφαλτος είναι παντού άθλια, δεν υπάρχει ίχνος πρόσφυσης, ακόμα και 125 υπό συνθήκες κάνει πατινάζ, για οτιδήποτε μεγαλύτερο δεν το συζητώ.

Ο δείκτης ταχύτητας δεν έχει να κάνει με το πόσο γρήγορα ή όχι θα ζεσταθεί ένα λάστιχο.

Προτείνω ανεπιφύλακτα ,Rosso II ή III ή S21, δοκιμασμένα και πολύ καλά για all around χρήση.

basilis_k6
14/06/2022, 20:11
ξεκινα απο την διασταση για 150/60 δεν εχουν ολα τα λαστιχα. επισης το φορτιο βαρους καλο ειναι να ειναι κοντα η κατω απο του κατασκευαστη για να ζεστανει σωστα. εγω θα εβαζα χαμηλοτερο. λογικα τα μισα λαστιχα που σου λεμε δεν υπαρχουν καν στο 150/60

astrix
14/06/2022, 20:58
ευχαριστω για της συμβουλες παιδια :).. τελικα πηρα τα Dunlop Sportsmart 150/60R17 66H TT Sport και μπροστα 58h .... 230 ευρω δωρεαν μεταφορικα .. και ενα 30αρι να τα βαλει εδω 260 συνολο... φαινεται λαστιχαρα και τα reviews ειναι καλα ... για να δουμε ....

νεοσσός
14/06/2022, 21:40
και κατι ακομα αν εχετε εμπειρια με τα ελαστικα ειμαι αναμεσα στα pirelli diablo rosso 3 .. Dunlop Sportsmart.. Bridgestone Battlax RS10 .. και τα Continental ContiAttack SM evo... ολα ειναι 66Η οπως λεει ο κατασκευαστης... η χρηση θα ειναι σε στεγνο δεν το βγαζω σε βροχη ...


για πολη η για πολεμικες βολτες? κανενα απο τα παραπανω δεν ειναι για πολη με εξαιρεση το sm evo που μπορει να την παλεψει.



...
οταν πηρα το 610 sm του εβαλα sportsmart(δεν θυμαμαι αν ηταν το 2)
ε δεν δουλεψαν ποτε σωστα στους δρομους με ανυπαρκτη
προσφυση που εχουμε στη Σαλονικα


ευχαριστω για της συμβουλες παιδια :).. τελικα πηρα τα Dunlop Sportsmart

Κάπου μπερδεύομαι;

doctor_john
14/06/2022, 21:49
Καλά διαβάζεις. Είναι θέμα πίστης..

basilis_k6
14/06/2022, 22:03
μαλλον επειδη ειναι φθηνα. παντελως ακατάλληλα βεβαια...

astrix
14/06/2022, 22:32
τα δικα του σε αυτη την διασταση βρηκα μονο τα diablo rosso , τα sportmart , kai ta contiattack .. kai ena ths brigestone to battlax rs10 .. μπορω ακομα να αλλαξω την παραγγελια...

husky21
14/06/2022, 22:38
φαινεται λαστιχαρα και τα reviews ειναι καλα ... για να δουμε ....


Φυσικα και ειναι λαστιχαρα και καλως τα reviews ειναι καλα
ΑΛΛΑ συνηθως αυτα τα reviews προερχονται απο δοκιμες σε χωρες με κανονικους δρομους
ξερεις απο αυτους με προσφυση

basilis_k6
14/06/2022, 23:31
τα δικα του σε αυτη την διασταση βρηκα μονο τα diablo rosso , τα sportmart , kai ta contiattack .. kai ena ths brigestone to battlax rs10 .. μπορω ακομα να αλλαξω την παραγγελια...

ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα για τα contiattack?

astrix
15/06/2022, 05:24
180 το πισω και 150 το μπροστα 330 ... + τοποθετηση ... πολλα δεν ειναι ??

basilis_k6
15/06/2022, 12:53
180 το πισω και 150 το μπροστα 330 ... + τοποθετηση ... πολλα δεν ειναι ??

Για sm λαστιχο δεν ειναι πολλα αλλα και εκεινο δεν ξερω αν ειναι ιδανικο. Εγω θα πηγαινα σε πιο πολης/trail παρα σε δρομου. Βαλτα να δεις πως πανε και στο επόμενο θα ξερεις τι να παρεις. Καλη τιμη εχουν τα tt.

Nostradamus
15/06/2022, 13:44
Ν ρωτησω τι χρηση σκοπευειες να κανεις ? Και σε ποιους δρομους συνηθως βολταρεις ?

astrix
15/06/2022, 15:22
Δεν έχω σκοπό να κάνω ότι κάναμε στα 23 μας..αλλά κάποιες φορές με πιάνει και του πίνω το αίμα .. μετά από πολύ αναζήτηση γιατί όλα τα μπροστινά ελαστικά ήταν w βρήκα τα diablo rosso 2.. 66 h 58 h αυτά που γράφει το manual της μηχανής... 230 ευρω

Shinigami Ryuk
16/06/2022, 00:38
Δεν έχω σκοπό να κάνω ότι κάναμε στα 23 μας..αλλά κάποιες φορές με πιάνει και του πίνω το αίμα .. μετά από πολύ αναζήτηση γιατί όλα τα μπροστινά ελαστικά ήταν w βρήκα τα diablo rosso 2.. 66 h 58 h αυτά που γράφει το manual της μηχανής... 230 ευρω

Τα Mt60 δεν εχουν σχεση με κανενα αλλο λαστιχο,ακομα και εγω που ειμαι κουλος μπορω να το επιβεβαιωσω.Ειναι τοσο καλα που μου εδιναν αυτοπεποιθηση(αυτο δεν ξερω αν ειναι καλο).Βεβαια το πισω το κλαις στα 5000χλμ ειδικα αν σε τρωει το χερι.Τελευταια φορα τα ειχα βαλει γυρω στα 350 το 2015.Κατι battlax που δοκιμασα για λιγες μερες δεν μου αφησαν και την καλυτερη εντυπωση

doctor_john
16/06/2022, 10:14
436447

νόμιζα ότι οι κουλοί δεν έχουν φαγούρα στα χέρια..

doctoras
19/06/2022, 10:35
δε ξέρω για πιο νησί αναφέρεσαι, αλλά το οδικό δίκτυο στα νησιά είναι παλιό(παλιό οδόστρωμα) και αυτό που θέλει προσοχή είναι επειδή δεν έχει συχνή διέλευση οχημάτων συγκεντρώνεται ευκολότερα σκόνη / χώμα στην επιφάνεια του.
Συνεπώς να βάλεις ένα ss λάστιχο που έχει λιγότερη χάραξη σε μια πιο ολισθηρή επιφάνεια οδοστρώματος, δεν θα πάρεις την αποδοση που θα περίμενες απο ενα ξεσκονισμένο δρόμο.

Συνεπώς λάστιχο όπως mt60rs/mutand είναι η καλύτερη εκδοχή γιατί προορίζονται για ελαφριές μοτοσυκλέτες, ειναι μαλακά όπως τα sport λάστιχα και με χάραξη για μεικτή χρήση και πρόσφυση σε όλα τα τερέν.


Το 150ρι είναι λάστιχο sm, το 160/60 είναι πιο street λάστιχο και στην δική σου περίπτωση αν έβαζες κάτι τέτοιο θα έπρεπε να αλλάξεις και γρανάζι διοτι διαφορετικά το μηχανάκι θα άλλαζε βήμα και θα γινόταν πιο απλωτό χάνοντας την δυναμική που είχες δεδομένη.

Εάν έκανα μια δοκιμή (με επιφύλαξη) θα ήταν στο μπροστινό αντί για 120 να πήγαινα σε 110. Γιατί αφενός ματσάρει καλύτερα με το 150ρι και αφετέρου θα πέσει πιο άμεσα στην στροφή, όμως θα χάσεις λίγο γεωμετρία γιατι είναι λίγο πιο κοντό σε διάμετρο, και ενδεχομένως απόσβεση μπροστινού