PDA

View Full Version : Ασφαλής τοποθέτηση gopro στο κράνος



nikvapos
12/06/2022, 15:39
καλησπέρα σε όλους .
Θέλω να τοποθετήσω μια κάμερα που πήρα στη μέση στο σαγόνι στο κράνος . Μιας και η κυρτή βάση της κάμερας δεν ταιριάζει ακριβώς θα βάλω κάποιο ενδιάμεσο υλικό τύπου sugru . Έχετε δοκιμάσει κάποιο τέτοιο υλικό ? Είναι ασφαλές με σωστή τοποθέτηση η θα ψάχνω τη κάμερα ? Σε βάθος χρόνου αντέχει ? (ταξιδεύω με λογικές ταχύτητες με tracer ) Ευχαριστώ !

McGyver
12/06/2022, 16:29
Ναι, μπορείς να το κάνεις με Sugru.

Τι κράνος είναι;
Έχεις σκεφτεί τη λύση μιας custom 3D printed βάσης;

ioannispar
12/06/2022, 17:59
To έχω κάνει εγώ με custom 3d printed βαση για το κράνος αλλά και για την κάμερα. Μια χαρά είναι με 2πλής όψης ταινία και επειδή το κράνος είναι παλιό έβαλα και λίγο κυανοακρυλική και δεν πάει πουθενά και έχω πάει πάνω από 140 χλμ αλλά δεν το συνηθίζω.

nikvapos
12/06/2022, 18:22
Καταρχήν McGyver σε ευχαριστώ . Το sugru μου φάνηκε εύκολο . Διάβασα παλαιότερη ανάρτησή σου για τη custom 3D printed και θα την ξαναδιαβάσω με προσοχή . Δεν έχω ασχοληθεί πάλι με 3D εκτύπωση και έχω κενό . Το κράνος μου είναι AGV GT Veloce .

katsar
12/06/2022, 18:25
Καλησπέρα,έβαλα sugru πριν περίπου 2-3 χρόνια,δεν έχει κάποιο πρόβλημα.
Ταχύτητες λογικές,σε μερικές 200ρες δεν είδα-ένιωσα κάτι ανησυχητικό.

McGyver
12/06/2022, 18:33
https://www.thingiverse.com/thing:2871975

Αν είσαι Αθήνα, σου φτιάχνω ένα να το δοκιμάσεις.

nikvapos
12/06/2022, 18:33
Ευχαριστώ pariancbf , Και οι 2 μου προτείνετε 3D εκτύπωση . Δεν έχω γνώση γιαυτό , αλλά το γεγονός οτι το συστήνετε είναι σημαντικό . Θα προσπαθήσω να ενημερωθώ .

nikvapos
12/06/2022, 18:38
McGyver έχω την gopro 9 . Έχουν ίδια βάση ? Το link βλέπω να αφορά την 6 . Κοντά είμαι Ξυλόκαστρο

ioannispar
12/06/2022, 18:44
McGyver αν του την φτιαξεις, καλυτερα απο ABS για να αντεχει σε θερμοκρασιες καλοκαιριου. Εγω θα κατέβω το αλλο ΣΚ Κορινθο.

nikvapos εγω έχω την gopro10 και δεν έχω κανενα προβλημα εδω και 5 μηνες που την χρησιμοποιω!

nikvapos
12/06/2022, 19:00
Katsar σε ευχαριστώ και εγώ παρόμοια χρήση !

telegonos
13/06/2022, 07:39
...Μιας και η κυρτή βάση της κάμερας δεν ταιριάζει ακριβώς...

Δεν ξέρω αν έχουμε παρόμοια βάση ή αν η καμπυλότητα στο κράνος σου είναι πολύ μεγάλη, αλλά οι λύσεις που σου προτείνουν είναι πολύ φασαρία για το τίποτα.

Λουρί, πέρασμα, αφήνεις το αυτοκόλητο που είναι μαλακό στην βάση ώστε να συμπιεστεί και να κάνει καλύτερη επαφή στην καμπυλότητα, σφίγγεις λουρί και δεν πάει πουθενά.

Εμένα όχι μόνο έχει καμπυλότητα, έχει και ακμή το σχέδιο του κράνους και προεξοχή ο εξαερισμός , και πάλι παντώντας πάνω σε αυτά, δεν κουνιέται.


Αν έχεις ψυχολογική εντύπωση ότι μπορεί ξαφνικά να ανοίξει το λουρί -δεν μου έχει συμβεί ποτέ- θα πέσει και θα την χάσεις, την δένεις και με ένα δεύτερο κορδόνι κάπου, αν φύγει το πολύ-πολύ να κρεμαστεί, και να μην την χάσεις.

436414

436415

Mariner
13/06/2022, 09:35
Υπάρχει και αυτό, δεν το έχω δοκιμάσει αλλα παίζει πολύ τώρα τελευταία και έχει το πλεονέκτημα πως δεν ειναι μονιμο

https://www.dango-design.com/shop/gripper-mount/

Dr.Monty
13/06/2022, 09:46
Δεν ξέρω αν έχουμε παρόμοια βάση ή αν η καμπυλότητα στο κράνος σου είναι πολύ μεγάλη, αλλά οι λύσεις που σου προτείνουν είναι πολύ φασαρία για το τίποτα.

Λουρί, πέρασμα, αφήνεις το αυτοκόλητο που είναι μαλακό στην βάση ώστε να συμπιεστεί και να κάνει καλύτερη επαφή στην καμπυλότητα, σφίγγεις λουρί και δεν πάει πουθενά.

Εμένα όχι μόνο έχει καμπυλότητα, έχει και ακμή το σχέδιο του κράνους και προεξοχή ο εξαερισμός , και πάλι παντώντας πάνω σε αυτά, δεν κουνιέται.


Αν έχεις ψυχολογική εντύπωση ότι μπορεί ξαφνικά να ανοίξει το λουρί -δεν μου έχει συμβεί ποτέ- θα πέσει και θα την χάσεις, την δένεις και με ένα δεύτερο κορδόνι κάπου, αν φύγει το πολύ-πολύ να κρεμαστεί, και να μην την χάσεις.

436414

436415

Telegonos μπορείς να βάλεις κάνα λινκ για αυτό το λουρί;

nikvapos
13/06/2022, 16:36
Δεν ξέρω αν έχουμε παρόμοια βάση ή αν η καμπυλότητα στο κράνος σου είναι πολύ μεγάλη, αλλά οι λύσεις που σου προτείνουν είναι πολύ φασαρία για το τίποτα.

Λουρί, πέρασμα, αφήνεις το αυτοκόλητο που είναι μαλακό στην βάση ώστε να συμπιεστεί και να κάνει καλύτερη επαφή στην καμπυλότητα, σφίγγεις λουρί και δεν πάει πουθενά.

Εμένα όχι μόνο έχει καμπυλότητα, έχει και ακμή το σχέδιο του κράνους και προεξοχή ο εξαερισμός , και πάλι παντώντας πάνω σε αυτά, δεν κουνιέται.


Αν έχεις ψυχολογική εντύπωση ότι μπορεί ξαφνικά να ανοίξει το λουρί -δεν μου έχει συμβεί ποτέ- θα πέσει και θα την χάσεις, την δένεις και με ένα δεύτερο κορδόνι κάπου, αν φύγει το πολύ-πολύ να κρεμαστεί, και να μην την χάσεις.

436414

436415

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ , προφανώς είναι αξιόπιστη λύση και αυτή που προτείνεις .

nikvapos
13/06/2022, 17:02
Παιδιά καλησπέρα , σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας . Προτάθηκαν δοκιμασμένες και αξιόπιστες λύσεις . Ελπίζω και άλλοι φίλοι να βρούν τις απαντήσεις που χρειάζονται στα παραπάνω μυνήματα . Ο καθένας μας βλέπει ποια λύση του ταιριάζει καλύτερα . Για τη περίπτωση μου προχωράω για 3D προσαρμοσμένη βάση στο σχήμα του κράνους και όταν το ολοκληρώσουμε θα ανεβάσω και φωτό . Σας ευχαριστώ και πάλι !

Maradi
13/06/2022, 18:46
Δείγμα για απομίμηση σε 3D printing:
https://ridetechmoto.com/
Τέλειες βάσεις με ιδιαίτερα χαμηλό προφίλ.
436426

Και εδώ μια λήψη που έκανα με GoPro 9 με αυτή τη βάση πριν από 2-3 εβδομάδες
https://youtu.be/c-9ICJ46eTE