PDA

View Full Version : Πυροσβεστήρας γκαράζ - εργαστηρίου



GEORGIOS
18/06/2022, 19:16
Τι προτείνετε για πυροσβεστήρα, αν είναι δυνατόν να μην χρειάζεται συντήρηση, σε ένα χώρο 40 τμ που μέσα βρίσκεται μοτοσυκλέτα, εργαλεία όλων των ειδών και κάπου λίγα χρώματα, λάδια και διαλυτικά; Στο χώρο γίνονται λίγες σιδεροεργασίες, ηλεκτροκόλληση και οξυγόνο.

Έχω πυρίμαχη κουβέρτα 1,80Χ1,80 που την θεωρώ απαραίτητη για να σκεπάσεις άμεσα μια φωτιά.

Bowleno
18/06/2022, 20:00
Δεν νομίζω ότι υπάρχει πυροσβεστήρας χωρίς ανάγκη περιοδικής συντήρησης....
Από κει και μετά, υπάρχουν πολλές λύσεις.
Αν θες, στείλε μήνυμα στο μέλος γιαγιά αρκούδα, έχει μαγαζί (στην Νέα Φιλαδέλφεια αν δεν κάνω λάθος) που ασχολείται με αυτά.

GEORGIOS
18/06/2022, 20:39
Δεν νομίζω ότι υπάρχει πυροσβεστήρας χωρίς ανάγκη περιοδικής συντήρησης....


Παλιά υπήρχαν πυροσβεστήρες με αέριο Halon που δεν χρειάζονταν συντήρηση. Τους σταμάτησαν γιατί κατέστρεφαν το στρώμα του όζοντος.
Μήπως υπάρχει τώρα κάτι αντίστοιχο;

Bowleno
18/06/2022, 23:36
Παλιά υπήρχαν πυροσβεστήρες με αέριο Halon που δεν χρειάζονταν συντήρηση. Τους σταμάτησαν γιατί κατέστρεφαν το στρώμα του όζοντος.
Μήπως υπάρχει τώρα κάτι αντίστοιχο;

Το ίδιο λέμε.... Όχι.

doctor_john
19/06/2022, 09:27
Καλημέρα, δεν μας παίρνει δυστυχώς για βελτιώσεις σε αυτό ;)
Μίλησε με τον συμφορουμίτη που είναι η δουλειά του. Μόνο κέρδος θα έχεις.

daz
19/06/2022, 11:56
Τον πυροσβεστήρα τον επιλέγεις ανάλογα με το είδος της ανάγκης που θα κληθεί να αντιμετωπίσει.

Ο πυροσβεστήρας ξηράς σκόνης είναι αυτός που έχει το μεγαλύτερο εύρος εφαρμογών και είναι νομίζω είναι απ τις φθηνότερες επιλογές. Είναι αποτελεσματικοί σε υγρά και στερεά καύσιμα αλλά και σε ηλεκτρικό ρευμα, ενώ μπορούν να χρησιμοποιηθούν από σχετικά μεγάλη απόσταση απ' την εστία.
Κόβει τον αέρα απ' την φωτιά στερώντας της το οξυγόνο, μπορεί να αποκόπτει τμήματα της φωτιάς ή να απομονώνει την επιφάνεια των υλικών που καίγονται. Γενικά έχει μεγάλη κατασβεστική ικανότητα αναλογικά με το μέγεθός του και συγκριτικά με κάποιους άλλους τύπους.

Οι πυροσβεστήρες αφρού είναι καλοί για φωτιές σε υγρά καύσιμα. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις μπορεί και πάλι να ειναι αποτελεσματικός αλλά θα χρειαστούμε τεράστιες ποσότητες. Δεν κάνουν σε φωτιές με ηλεκτρικό ρευμα γιατί ο αφρός είναι καλος αγωγός του ηλεκτρικό ρεύματος.

Οι πυροσβεστήρες με διοξείδιο του άνθρακα, έχουν πάλι μεγάλο εύρος εφαρμογών αλλά προτιμούνται σε υλικά που δε θέλουμε να αφήσουμε επάνω υπολείμματα. Πχ δωμάτια με συστοιχίες δίσκων, σερβερς κτλ.

Οι πυροσβεστήρες υγρών χημικών στοιχείων χρησιμοποιούνται κυρίως σε κουζίνες εστιατορίων γιατί τα χημικά που περιέχουν αντιδρούν με τα μαγειρικά λάδια και τα λίπη και δημιουργούν ένα στρώμα που εμποδίζει την τροφοδοσία της φωτιάς με φρέσκο αέρα και ψύχει τα ζεστά αντικείμενα ώστε να μην υπάρξει ανάφλεξη μετά την κατάσβεση. (πχ ζεστό τηγάνι με λάδι).

Εφυγες για 6κιλο ξηράς κόνεως με κανένα 35αρι. Αναγόμωση κάθε 2 με 5 χρονια νομίζω, με κόστος κανένα 15άρι.