PDA

View Full Version : ψάχνω ότι πιο μαλακό για οδήγηση μέσα στην πόλη



free rider
22/06/2022, 16:24
έχω διαδρομές μέσα στην αθήνα πχ απο αιγάλεω μέχρι παπάγου, τώρα με το ταπεινό μου χορνετάκι βγαίνουν αλλά η μέση σακατεύτηκε,
σκούτερ όπως το sym 300 ή το honda 300 θα με βγάζουν πιο εύκολα πιο άνετα και πιο ξεκούραστα; απο κραδασμούς , αναρτήσεις κλπ( δεν έχω ακόμα δοκιμάσει ) ή πρέπει να πάω για
versys650 ? vstrom650 είναι πολύ μπούγιο για σφήνες κάθε μέρα;
ζητείται το πιο άνετο και μαλακό μηχανάκι για καθημερινή οδήγηση μέχρι 3000άντε 3500...

Nostradamus
22/06/2022, 17:02
τα σκουτερ στα οποια ανφερεσαι θεωρω πως ειναι χειροτερα απο το χορνετ.

Δες για on/off

kordix
22/06/2022, 18:14
έχω διαδρομές μέσα στην αθήνα πχ απο αιγάλεω μέχρι παπάγου, τώρα με το ταπεινό μου χορνετάκι βγαίνουν αλλά η μέση σακατεύτηκε,
σκούτερ όπως το sym 300 ή το honda 300 θα με βγάζουν πιο εύκολα πιο άνετα και πιο ξεκούραστα; απο κραδασμούς , αναρτήσεις κλπ( δεν έχω ακόμα δοκιμάσει ) ή πρέπει να πάω για
versys650 ? vstrom650 είναι πολύ μπούγιο για σφήνες κάθε μέρα;
ζητείται το πιο άνετο και μαλακό μηχανάκι για καθημερινή οδήγηση μέχρι 3000άντε 3500...

Ένα xlv 650 είναι ότι πρέπει γιατί είναι μαλακό και πολύ άνετο ή ένα εντουρακι 250, crf l ή klx αλλά σε αυτά η σέλα είναι στενή

panavour
22/06/2022, 18:27
έχω διαδρομές μέσα στην αθήνα πχ απο αιγάλεω μέχρι παπάγου, τώρα με το ταπεινό μου χορνετάκι βγαίνουν αλλά η μέση σακατεύτηκε,
σκούτερ όπως το sym 300 ή το honda 300 θα με βγάζουν πιο εύκολα πιο άνετα και πιο ξεκούραστα; απο κραδασμούς , αναρτήσεις κλπ( δεν έχω ακόμα δοκιμάσει ) ή πρέπει να πάω για
versys650 ? vstrom650 είναι πολύ μπούγιο για σφήνες κάθε μέρα;
ζητείται το πιο άνετο και μαλακό μηχανάκι για καθημερινή οδήγηση μέχρι 3000άντε 3500...

αμα ειναι ετσι ,κατεβαινεις απο μηχανη οριστικα μεχρι να την φτιαξεις.

free rider
22/06/2022, 18:56
αμα ειναι ετσι ,κατεβαινεις απο μηχανη οριστικα μεχρι να την φτιαξεις.

αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει
όταν μάθεις στα καλά δεν μπορείς μέσα στο κουτί..
εντάξει δεν έφτασε και στο απροχώρητο, γι αυτό το ψάχνω

CorpseAlive
22/06/2022, 20:20
Ένα xlv 650 είναι ότι πρέπει γιατί είναι μαλακό και πολύ άνετο ή ένα εντουρακι 250, crf l ή klx αλλά σε αυτά η σέλα είναι στενή

Αν πάει σε Transalp να πάρει το 700 που είναι Injection και έχει και ABS. Γιατί να πάει στο 650?
Αν και εγώ κάνω διαδρομές με το 700 μου, δεν ξέρω αν θα το πρότεινα για μέσα στην πόλη.
Είναι 230 κιλά μηχανάκι(καλοζυγισμένο μεν 230 δε) καίει περίπου 5.5-6/100 μέσα στην πόλη
Ανεβάζει για πλάκα θερμοκρασία 99-103 και λειτουργεί το βεντιλατερ όλη την ώρα το καλοκαίρι.
Αλλά έχεις μηχανή . Πας παντού και κάνει τα παντά.
Σχετικά με σφήνες κλπ. είναι μια χαρά , έχει μια χαρά γλυκό γκάζι για αυτό και δεν σε προδίδει.

viper1
22/06/2022, 20:22
Ο ορθοπαιδικός τι οδηγίες έχει δώσει?

basilis_k6
22/06/2022, 20:27
Ο ορθοπαιδικός τι οδηγίες έχει δώσει?

αυτο

δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες. μια κοινή παρανόηση ειναι πως τα μηχανακι τυπου στρομ ειναι ανετα για τη μεση (ειναι ελαφρως) και τα σκυφτα οχι. αυτο ειναι λαθος για τον περισσοτερο κοσμο. οταν εχεις πρόβλημα στη μεση πρεπει να ξερεις ΤΙ προβλημα πριν αποφασίσεις. Για καποιες περιπτωσεις τα σκυφτα ειναι πολύ καλύτερα γιατι δεν σηκωνει η μεση το βαρος του κορμου αλλα τα χερια. Σε κάθε περιπτωση τα σκουτερ απορρίπτονται σχεδον ολα.

Bowleno
22/06/2022, 21:01
Βασικά τα σκούτερ απορρίπτονται ασυζητητί! Μεγαλύτερη ζημιά θα κάνεις....
Ότι είπε ο από πάνω, συζήτησε με τον γιατρό σου ποια στάση θα σε ανακουφίζει και αναλόγως πράξε....

doctoras
22/06/2022, 21:37
Αν βρεις κανα προσεγμένο xt660x / fmx650

Nostradamus
23/06/2022, 07:35
Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι οπουδήποτε αλλού αν ήμασταν τα σκούτερ είναι άψογα για μετακινήσεις. Απλά επειδή δεν έχουμε δρόμους αλλά χωράφια, αυτό τα κάνει απαγορευτικα σε τέτοια προβλήματα.

D3300
23/06/2022, 07:59
Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι οπουδήποτε αλλού αν ήμασταν τα σκούτερ είναι άψογα για μετακινήσεις. Απλά επειδή δεν έχουμε δρόμους αλλά χωράφια, αυτό τα κάνει απαγορευτικα σε τέτοια προβλήματα.

Θεωρώ πως είναι η πιο σωστή τοποθέτηση.

kordix
23/06/2022, 08:21
Αν πάει σε Transalp να πάρει το 700 που είναι Injection και έχει και ABS. Γιατί να πάει στο 650?
Αν και εγώ κάνω διαδρομές με το 700 μου, δεν ξέρω αν θα το πρότεινα για μέσα στην πόλη.
Είναι 230 κιλά μηχανάκι(καλοζυγισμένο μεν 230 δε) καίει περίπου 5.5-6/100 μέσα στην πόλη
Ανεβάζει για πλάκα θερμοκρασία 99-103 και λειτουργεί το βεντιλατερ όλη την ώρα το καλοκαίρι.
Αλλά έχεις μηχανή . Πας παντού και κάνει τα παντά.
Σχετικά με σφήνες κλπ. είναι μια χαρά , έχει μια χαρά γλυκό γκάζι για αυτό και δεν σε προδίδει.

Μα γιατί το 650 δεν ανεβάζει θερμοκρασίες και είναι πιο αξιόπιστο. Εντάξει δεν έχει abs που σε συνθήκες πόλης είναι σημαντικό βοήθημα.

free rider
23/06/2022, 08:32
transalp είχα μαζί με το χορνετ και το έδωσα πριν ένα χρόνο, του 2005 το 650
πολύ ευχάριστο μηχανάκι και άνετο. Να φανταστείτε ότι πάνω απο 80 δεν ήθελα να το τρέξω γιατί μου χάλαγε την ηρεμία...
μιλάμε για χαλάρωση και ξεκούραση, πίστευα ότι θα γλυτώσω απο τις μετακινήσεις μέσα στην κόλαση της αθήνας αλλά να που άλλαξαν τα πράγματα πάλι..
ο ντόκτορ (νευροχειρούργος είναι για την σπονδυλική στήλη) μου έβγαλε μετά τις εξετάσεις ότι συμπιέζεται ένα νεύρο στην σπονδυλική στήλη και μπορεί να έχω πρόβλημα στην ευστάθεια,
δηλ θέλω ζυγοστάθμιση.. :( αστα να πάνε
δεν ξέρω ρε σεις

είναι πολλά τα χρόνια τώρα πια πάνω σε μηχανή , αλλά δεν είμαι σε θέση να την αφήσω
και ψάχνω κάτι που να με βοηθήσει να συνεχίσω
πάντως για τα σκούτερ δεν το ήξερα ότι είναι άβολα για τη μέση.
το σίγουρο είναι ότι θα διώξω το χορνετ και ψάχνω το επόμενο,
τώρα μάλλον για το βεστρομ το σκέφτομαι
απλά δεν ξέρω για σφήνες αν θα βολέψει
ήμουνα ανάμεσα στο βε στρομ και το βερσυσ

υγ
ενα fmχ ή χτχ είναι άνετο για μέση; γιατί για σφήνες είναι άψογο

Bowleno
23/06/2022, 08:32
Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι οπουδήποτε αλλού αν ήμασταν τα σκούτερ είναι άψογα για μετακινήσεις. Απλά επειδή δεν έχουμε δρόμους αλλά χωράφια, αυτό τα κάνει απαγορευτικα σε τέτοια προβλήματα.

Δεν έχεις πάει Βουλγαρία και Αλβανία, ε;
Εκεί να δεις χωράφια:lol:

free rider
23/06/2022, 08:40
πάντως... όσοι είσαστε κοντά στα 60 ..και έχετε αρκετά χρόνια πάνω στα τιμόνια, δεν σας έχει ενοχλήσει καθόλου η μέση;
πως το αντιμετωπίζετε;

leftos
23/06/2022, 08:52
Και εγώ θεωρώ οτι τα σκυφτά είναι καλύτερα για την μέση, το βάρος δεν πέφτει τόσο στα χέρια όσο στους κοιλιακούς.
Το επόμενο βήμα φυσικά είναι ενδυνάμωση όλα θέλουν γυμναστική και φτιάχνουν να ξέρεις.

Panos76
23/06/2022, 09:12
Δύσκολη εξίσωση διότι εξαρτάται από τη ζημιά που έχει ο καθένας.

Για αρχή, σίγουρα ζώνη.

Γυμναστική - κυρίως μονόζυγο.

Μηχανάκι σίγουρα με κάθετη το πολύ ή καλύτερα λίγο σκυφτή θέση οδήγησης.

Καλά τα μεσαία οn/off αλλά για να μην έχει βάρος το μηχανάκι και να είναι τρομερά μαλακό στις αναρτήσεις του, ίσως ένα crf 250/350 :)

Σε κάθε περίπτωση μία δοκιμή για κάθε επίδοξη επιλογή.

Συζήτηση με τον γιατρό μας για όλα τα παραπάνω.


Προσωπικά επειδή έχω θέμα με αυχένα, μέση τώρα κάνω τις καθιερωμένες ετήσιες συνεδρίες μου στη φυσιοθεραπεύτρια και έτσι βγάζω κούτσα κούτσα τη χρονιά.

Kickstart
23/06/2022, 09:26
φίλε ειμαι μικρότερος σου, αλλά εχω χρόνιο πρόβλημα στη μέση απο τα 30 μου..(τώρα είμαι 45 στα 46) τα ίδια είχε και ο πατέρας μου μια ζωή και μάλλον την κονόμησα την...κληρονομιά.

λοιπόν οπως είπαν οι απο πάνω καθε άνθρωπος ειναι διαφορετικός και καθε προβλημα μεσης δεν ειναι κοινο για ολους...

κατά την ταπεινή μου άποψη οταν προκύψει σοβαρό ζήτημα μέσης οι γενικοί κανόνες για εμάς τους μοτοσυκλετιστές ειναι οι εξής:

1) άκου προσεκτικά τι λενε οι γιατροί και οι επιστήμονες του χωρου γενικώς (φυσιοθεραπευτές, χειροπράκτες κτλ).

2) ΜΑΚΡΙΑ από σκούτερ

3) γυμναστική, γυμναστική, γυμναστική (περπάτημα, ελαφριά βάρη, κολύμπι, οτι μπορείς σε νορμάλ εντάσεις πάντα 3-4 φόρες τη βδομάδα)

4) αν υπάρχουν περιττά κιλά, ξεκίνα προσπάθεια για...ρίξιμο.

προσωπικά ακολουθώντας τα παραπανω εχω καταφέρει να καβαλάω ακόμα, να κανω ταξιδια και παράλληλα να βολτάρω με το κατσίκι μου και στα χώματα που ειναι η μόνιμη αγάπη μου!

τα τελευταια χρόνια παραβίασα το νο2 και το πλήρωσα με επιστροφη των ενοχλησεων στην μεση μου το χειμώνα που μας πέρασε...σκοπεύω να το διορθώσω σύντομα.;)

doctor_john
23/06/2022, 10:19
Όπως τα λέει, συνδυάζει πολλά. Χρειάζεται να δεις το σύνολο αυτών που συμβαίνουν και να προσπαθήσεις όσο μπορείς για όλα.
Φέτος έμαθα να ζώ με διαρκείς πόνους, σταθεροί στο 60-70% χωρίς καμία διαφορά απο μέρα σε μέρα ή μετά από ΣΚ..
Λέω πάει χάλασα. Κάποια στιγμή μου έκοψε να με δει μασέρ.
Είχαν κουραστεί τόσο οι μύες των ποδιών και της πλάτης που δημιουργούσαν πρόβλημα. Εστίασε εκεί και ο πόνος έφευγε για 3-4 μέρες.
Τώρα που κάθομαι δύο εβδομάδες και κάνω αερόβια άσκηση έχει περάσει σε μεγάλο ποσοστό.

Οι καθημερινές διατάσεις είναι απαραίτητες για όλο το σώμα. Καταλαβαίνω πως στην ελλάδα μπαίνει δύσκολα σαν αξία κάποια μορφή γυμναστικής
και ως εκ τούτου μοιάζει δύσκολο να εντάξεις 30' την ημέρα στο πρόγραμμα σου, πρέπει να καταλάβουμε ότι είναι ρεαλιστικά αξία για να μείνουμε υγιείς
και λειτουργικοί.

Για εμένα πάρε την γνώμη ορθοπεδικού και οστεοπαθητικού και βάλε το σύνολο των προτάσεων τους στην καθημερινότητα σου.

Nostradamus
23/06/2022, 11:23
Δεν έχεις πάει Βουλγαρία και Αλβανία, ε;
Εκεί να δεις χωράφια:lol:

Βρε έχω πάει.. απλά αναφέρομαι σε χώρες... Όχι σε μπαχαλα όπως αυτά που αναφέρεις, αλλά και το δικό μας μαζί.

thunder ace
23/06/2022, 11:57
Καλησπερα.
Φιλος που ειχε (εχει) ΜΕΓΑΛΟ προβλημα στη μεση,ειχε XT.
Τελικα πηρε ,μετα απο πολυ ψαξιμο ΒΣΤΡΟΜ.
Κατι θα ειδε σε αυτο το μηχανακι και το προτιμησε.

VANDA
23/06/2022, 12:31
..καθημερινές διατάσεις..


+++
Αυτές έχουν σώσει τη δικιά μου και είχα θέμα. Πλέον την προλαβαίνω με την πρώτη υποψία ότι πάει να με πιάσει. Με διατάσεις.
Αλλά έχω βρει πώς πιάνεται και ξέρω πώς να την ξεκλειδώσω.

Volpad
23/06/2022, 13:02
Εγώ πάντως, που έχω θέμα με τη μέση μου (σπονδυλολίσθηση), με όρθια μηχανάκια μετά απο κάποιες μέρες με πιάνει η μέση μου, όσο καλές αναρτήσεις και να έχουν.
Όσο πιο σκυφτό τόσο καλύτερα, ανεξάρτητα απο το πόσο σκληρές είναι οι αναρτήσεις τους.

billy84
23/06/2022, 13:15
transalp είχα μαζί με το χορνετ και το έδωσα πριν ένα χρόνο, του 2005 το 650
πολύ ευχάριστο μηχανάκι και άνετο. Να φανταστείτε ότι πάνω απο 80 δεν ήθελα να το τρέξω γιατί μου χάλαγε την ηρεμία...
μιλάμε για χαλάρωση και ξεκούραση, πίστευα ότι θα γλυτώσω απο τις μετακινήσεις μέσα στην κόλαση της αθήνας αλλά να που άλλαξαν τα πράγματα πάλι..
ο ντόκτορ (νευροχειρούργος είναι για την σπονδυλική στήλη) μου έβγαλε μετά τις εξετάσεις ότι συμπιέζεται ένα νεύρο στην σπονδυλική στήλη και μπορεί να έχω πρόβλημα στην ευστάθεια,
δηλ θέλω ζυγοστάθμιση.. :( αστα να πάνε
δεν ξέρω ρε σεις

είναι πολλά τα χρόνια τώρα πια πάνω σε μηχανή , αλλά δεν είμαι σε θέση να την αφήσω
και ψάχνω κάτι που να με βοηθήσει να συνεχίσω
πάντως για τα σκούτερ δεν το ήξερα ότι είναι άβολα για τη μέση.
το σίγουρο είναι ότι θα διώξω το χορνετ και ψάχνω το επόμενο,
τώρα μάλλον για το βεστρομ το σκέφτομαι
απλά δεν ξέρω για σφήνες αν θα βολέψει
ήμουνα ανάμεσα στο βε στρομ και το βερσυσ

υγ
ενα fmχ ή χτχ είναι άνετο για μέση; γιατί για σφήνες είναι άψογο


Γεια χαρά! Σου είπε συμπιέζεται ένα νεύρο. Το ερώτημα που πρέπει να του κάνεις είναι σε ποιά στάση συμπιέζεται? Γιατί αν με το γυμνό που είσαι ελαφρώς σκυφτός και κάπως μοιράζεται το βάρος υπάρχει θέμα τότε με ένα on off και όρθια θέση οδήγησης τα πράγματα θα είναι χειρότερα κατά τη γνώμη μου. Βασικά πρέπει να διευκρινιστεί αν το νεύρο συμπίεζεται απο λακκούβες-κοπανήματα ή απλώς μετά απο κάποια ώρα οδήγησης. Ίσως αυτός θα γνωρίζει καλύτερα τη μοτοσυκλέτα που σου ταιριάζει.

L.omerta
23/06/2022, 13:45
Μέτα από πρόσφατη βαριά κοίλη στους κάτω συνδέσμους (05-Ι1) θα πω λίγο πολύ ότι είπαν οι προηγούμενοι. ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ καθημερινά και γυμναστική επίσης με ασκησιολόγιο που θα σου δώσει ο ορθοπεδικός και ο φυσιοθεραπευτής. Πρέπει να δεις σε ποια στάση ακριβώς σε ενοχλεί. Εμένα ευτυχώς η ελαφριά σκυφτή θέση μου ταιριάζει για τον τραυματισμό μου ενώ η όρθια με χτυπάει απευθείας με αποτέλεσμα να μουδιάζει το αριστερό πόδι άμεσα. cb500x, v-strom φίλων που δοκίμασα δεν με βόλεψαν καθόλου ενώ το δικό μου τουονάκι μου είναι ανετότατο. Επίσης διατάσεις και ενδυνάμωση καθημέρινα.

spyrval
23/06/2022, 13:46
Εγώ μπορώ να σου πω για το F650 GS. Σκέψου ένα τραμπολίνο. Μετά ένα σουμιέ (όχι ελατήριο, σουμιέ. Αν είσαι 60άρης καταλαβαίνεις). Βάλε το σουμιέ πάνω στο τραμπολίνο και έχεις τις αναρτήσεις του GS. Πάρα πολύ μαλακό θεωρώ. Σε αβυσσαλέες λακούβες και ολύμπια σαμαράκια σηκώνομαι και στα μαρσπιέ και νιώθω και παγκόσμιος. Δεν θα ξύνεις γόνατο αλλά στην πόλη είναι παπί. Έχει κι ένα ABS (παλιό, αλλά έστω αυτό), θερμαινόμενα γκριπ και για να κάψει πάνω από 4,5 πρέπει να είσαι στην εθνική τελικιασμένος.

peterTHErider
23/06/2022, 14:03
πάντως... όσοι είσαστε κοντά στα 60 ..και έχετε αρκετά χρόνια πάνω στα τιμόνια, δεν σας έχει ενοχλήσει καθόλου η μέση;
πως το αντιμετωπίζετε;

Βρες εναν καλο χειροπρακτικο να σε στρωνει.θα πηγαινεις καθε διμηνο για συντηρηση και θα εισαι πολυ καλα!εγω ετσι το εχω λυσει!

Bowleno
23/06/2022, 14:21
Βρε έχω πάει.. απλά αναφέρομαι σε χώρες... Όχι σε μπαχαλα όπως αυτά που αναφέρεις, αλλά και το δικό μας μαζί.

Βρε ξέρω, τρολιά ήταν:lol:

free rider
23/06/2022, 16:24
ευχαριστώ για τις απαντήσεις
το σκέφτομαι πολύ το βεστρομ
και λέω να δοκιμάσω την τύχη μου
να προσέχετε τις κακώσεις , όλα τα κουσούρια στο τέλος βγαίνουν

CorpseAlive
23/06/2022, 16:28
ευχαριστώ για τις απαντήσεις
το σκέφτομαι πολύ το βεστρομ
και λέω να δοκιμάσω την τύχη μου
να προσέχετε τις κακώσεις , όλα τα κουσούρια στο τέλος βγαίνουν

Με το καλό η αγορά, αν και για διηθήσεις θα προτιμούσα κάποιο πιο μαζεμένο μηχανάκι. Αλλά περί ορέξεως ...

telegonos
23/06/2022, 17:13
έχω διαδρομές μέσα στην αθήνα πχ απο αιγάλεω μέχρι παπάγου, τώρα με το ταπεινό μου χορνετάκι βγαίνουν αλλά η μέση σακατεύτηκε,
σκούτερ όπως το sym 300 ή το honda 300 θα με βγάζουν πιο εύκολα πιο άνετα και πιο ξεκούραστα; απο κραδασμούς , αναρτήσεις κλπ( δεν έχω ακόμα δοκιμάσει ) ή πρέπει να πάω για
versys650 ? vstrom650 είναι πολύ μπούγιο για σφήνες κάθε μέρα;
ζητείται το πιο άνετο και μαλακό μηχανάκι για καθημερινή οδήγηση μέχρι 3000άντε 3500...

Αυτά που έχουν αναφερθεί, vstrom, transalp, funduro-GS, ΧΤΧ κ.ο.κ. είναι στην κατηγορία μεγάλη μηχανή, με μάζα στην περιοχή 200 κιλά.

Για καθημερινή μετακίνηση δεν θα τα επέλεγα ΠΟΤΕ και για ΚΑΝΕΝΑ λόγο, ακόμα και υγειής, όχι να έχεις και πρόβλημα σωματικό.

Μικρή μηχανή κοίτα με ελάχιστη μάζα, ευκολοδήγητη. Η μάζα είναι ο μεγάλος εχθρός.

Π.χ. για εμένα, την καθημερινή μετακίνηση έχει αναλάβει το ΑΧ-1. Δεν το υπολογίζω καθόλου σαν μάζα, δεν σκέφτομαι ανέβα κατέβα εμπόδια, κακούς δρόμους, τίποτα. Ούτε για αστείο δεν θα έκανα το ίδιο, με τα παραπάνω μπαούλα.

Κάτι τέτοιο πάρε, σαν το ΑΧ-1, σε αυτήν την κατηγορία μάζας. Η μικρή μάζα, θα σημαίνει και πολύ μικρότερες δυνάμεις εκεί που έχεις πρόβλημα.

Nikospiaggio
23/06/2022, 17:57
Κι εγω θα σου προτεινα μικρ.
Τύπου
Klx
Crf
Σημασια εχει να μπορει η μεση μας να ειναι καλα για να καβαλαμε και οχι ποσο αξιοπιστο ειναι το εργαλειο.
Τι να το κανεις ενα εργαλειο που εχει αριστη μηχανη και μπορει να φτασει και τις 500.000χλμ. Οταν η μεση μας θα μας ριξει στο κρεβατι αο το αξιοπιστο.

basilis_k6
23/06/2022, 18:11
Εγω που εχω και wr και vstrom χωρις προβλημα στη μεση παλι με ποναει. Γιατι απλα κανενα απο τα δυο δεν κανει καλο στη μεση. Το χορνετ ειναι στανταρ καλυτερο απο ολα αυτα. Χασε κιλα και βαλε ενα καινουργιο αμορτισερ. Κανε ασκησεις και μειωσε τις ωρες σε κακες καρεκλες. Η μηχανη σου δεν ειναι το προβλημα.

Bowleno
23/06/2022, 20:46
Εγω που εχω και wr και vstrom χωρις προβλημα στη μεση παλι με ποναει. Γιατι απλα κανενα απο τα δυο δεν κανει καλο στη μεση. Το χορνετ ειναι στανταρ καλυτερο απο ολα αυτα. Χασε κιλα και βαλε ενα καινουργιο αμορτισερ. Κανε ασκησεις και μειωσε τις ωρες σε κακες καρεκλες. Η μηχανη σου δεν ειναι το προβλημα.

Κακές καρέκλες αλλά και κακά παπούτσια η συνήθης ρίζα του προβλήματος....

Edit: και στρώμα, βεβαίως που είπε εκλεκτός συμφορουμίτης....

viper1
23/06/2022, 20:47
Εγώ λέω να πάρεις

436546

free rider
30/06/2022, 18:23
Εγώ λέω να πάρεις

436546

:beer:

τελικά πήρα ένα βε στρομ και βρήκα την υγειά μου
πολύ ξεκούραση, αλλά εκείνη που το απολαμβάνει περισσότερο είναι η γυναίκα που τώρα με έχει χώσει για να την μεταφέρω πάνω κάτω
δεν πειράζει
όλα καλά λοιπόν

zopas
30/06/2022, 20:18
Βαλε disc gel στη μεση σου...βοηθαει πολυ...