PDA

View Full Version : Η μαχη των Scooter 125cc: Honda PCX 125 vs Yamaha N-Max??



DjMitsos
10/07/2022, 00:33
Γεια σας,
σκεπτόμενος τι καινούριο σκούτερ 2022 να αγοράσω και εχοντας πλέον εξαντλήσει ότι βίντεο υπάρχει στο Youtube & εχοντας διαβάσει ότι άρθρο υπάρχει ανάμεσα στα 2 τους θα ήθελα τις απόψεις σας.

Υγ.1
Να σας πω ότι είμαι 37 ετων και Dj, οι αποσπάσεις που διαλύω με το αμάξι προς το παρόν είναι από Μεταμόρφωση Αττικής, κέντρο Αθήνας, Γκαζι, Πειραιάς, Μικρολίμανο, Γλυφάδα (είναι η μεγαλύτερη απόσταση από το σπίτι 33χιλ. και 33χιλ.).
Μαζί κουβαλάω μεγάλη τσάντα με όλα τα συμπρακαλα (κονσόλα, λαπτοπ κτλπ) 35-40 κιλων που την φοράω σαν backpack στην πλάτη.

Υγ. 2
Βάζω ακόμα ένα παράγοντα στη συζήτηση, αν αξίζει να παω κάποια χρόνια πισω για μεταχειρισμένο Honda Forza 2017 125cc (3500 ευρω περίπου)

Υγ. 3
Πιστεύετε ότι τα Honda Forza 2022 125cc & Yamaha X-Max 2022 125cc αξίζουν τα 5100-5300 ευρώ? Δηλαδή είναι τόσο πολύ μεγάλη η διαφορά τους που αξίζουν αυτά τα 1800 ευρώ παραπάνω?

Με εκτίμηση
Δημήτρης

Volpad
10/07/2022, 03:44
Πιστεύω ότι για αυτά που θες να κουβαλάς και τα χιλιόμετρα που θες να κάνεις, το 125 είναι λίγο...

Bowleno
10/07/2022, 08:55
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.....
Επίσης θεωρώ γελοίο να δώσεις 5+ χιλιάρικα για σκούτερ 125 κυβικά!
Αν θέλεις Sony (που λέει μια διευθύντρια εδώ μέσα:p) και καλά σκούτερ, δες κάτι σε 250-300 κυβικά σε kumco, sym κ.λ.π.

νεοσσός
10/07/2022, 10:39
Το Yamaha N-Max έχει ελάχιστη κατανάλωση καυσίμου. Με αυτό δεν θα σε απασχολούν ιδιαίτερα τα έξοδα μετακίνησης. Κάνει για τις αποστάσεις που λες, αλλά θα κινείσαι με μέτρια ταχύτητα στον αυτοκινητόδρομο.

Από την άλλη πλευρά, με 300άρι έχεις περισσότερη ενεργητική ασφάλεια, αλλά αυξάνει το κόστος μετακίνησης.

Σε κάθε περίπτωση, τα 40 κιλά αναρτημένα πάνω σου, ακόμα κι αν ακουμπάνε στο κάθισμα, είναι κάπως επικίνδυνα.

motojojo
10/07/2022, 12:11
Ειναι ρεαλιστιτικές αυτες οι τιμές; Όντως 5κ για σκουτερ 125, ότι κι αν ειναι αυτο;

Ο μόνος λόγος να επιμένεις στα 125 ειναι να μην έχεις το δίπλωμα. Αλλά με 5 χιλιάρικα στην τσεπη παίρνεις είτε μτχ μικρο αμαξι πολης είτε βγαζεις το Α2 και τσιμπάς κούτα σκουτερ με 200-250κε και εισαι άρχοντας.

Η διαφορά στην κατανάλωση θα είναι αμελητέα μπροστά στην άνεση της μετακίνησης.
Όχι ότι δεν γίνονται αυτές οι αποστάσεις με 125, αλλά δεν κουράζει κάποια στιγμή;

Nostradamus
10/07/2022, 14:48
Το nmax είναι 155 αν δεν κάνω λάθος, και πάει "μπάλα" για τα κυβικά του. Δεν ξέρω την Αττική αν και είμαι εδώ έξι μήνες ήδη. Όποτε δεν ξέρω σε τι δρόμους θα κινείσαι...

Αν δεν έχεις σκοπό να είσαι σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας, σε ώρες που είναι ταχείας κυκλοφορίας, τότε είναι μια χαρά, καλύτερο από αρκετά 200-300αρια.

DjMitsos
10/07/2022, 15:52
Ο μόνος λόγος που θέλω 125αρι είναι για το κόστος των εξόδων καυσίμου.
Δεν με ενδιαφέρουν οι γρήγορες ταχύτητες.
Δλδ στο ποτάμι από μεταμόρφωση μέχρι Πειραιά αν πηγαίνω δεξιά με 65-70 είναι επικίνδυνα;

DjMitsos
10/07/2022, 15:54
Ναι βγαίνει και 125cc & 155cc
Αυτό δεν μου αρέσει με το Nmax είναι ότι δεν χωράει φουλ κράνος από κάτω.. επίσης οι 13αρες ζάντες μπρος πίσω..

panavour
10/07/2022, 17:09
Ο μόνος λόγος που θέλω 125αρι είναι για το κόστος των εξόδων καυσίμου.
Δεν με ενδιαφέρουν οι γρήγορες ταχύτητες.
Δλδ στο ποτάμι από μεταμόρφωση μέχρι Πειραιά αν πηγαίνω δεξιά με 65-70 είναι επικίνδυνα;

γιατι παει κανεις με παραπανω????,αφου το ποταμι απο τις 6 το πρωι εως τις 9 το βραδυ ειναι μποτιλιαρισμενο πλεον.Ειδικα απο μεταμορφωση και κατω.μια χαρα θα εισαι.

Garfield
10/07/2022, 18:52
Γεια σας,
...

Να σας πω ότι είμαι 37 ετων και Dj, οι αποσπάσεις που διαλύω με το αμάξι προς το παρόν είναι από Μεταμόρφωση Αττικής, κέντρο Αθήνας, Γκαζι, Πειραιάς, Μικρολίμανο, Γλυφάδα (είναι η μεγαλύτερη απόσταση από το σπίτι 33χιλ. και 33χιλ.).
Μαζί κουβαλάω μεγάλη τσάντα με όλα τα συμπρακαλα (κονσόλα, λαπτοπ κτλπ) 35-40 κιλων που την φοράω σαν backpack στην πλάτη.

.....


Καταρχάς σε βρίσκω πολύ μπανάλ! Δεν είδες ο συνάδελφος σου ο DJ Valentino με την αόρατη κονσόλα! :D:D:D

Πέρα από την πλάκα όπως είπαν και οι περισσότεροι ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις σε λίγα παραπάνω κυβικά (200-250) για να έχεις μια ευχέρεια παραπάνω. Δεν είναι τόσο θέμα τελικής ταχύτητας αλλά πόσο θα πιέζεται το όχημα αν χρειαστεί να βγεις σε πιο ανοιχτό δρόμο. Το κόστος δεν είναι και τόσο πια διαφορετικό. Και εγώ πριν χρόνια είχα πάρει 150άρι PCX αλλά το άλλαξα με 300άρι σκούτερ καθώς σε ανοιχτούς περιαστικούς δρόμους κυκλοφορώ με μεγαλύτερη ασφάλεια.

stefanos
10/07/2022, 20:02
Ο μόνος λόγος που θέλω 125αρι είναι για το κόστος των εξόδων καυσίμου.
Δεν με ενδιαφέρουν οι γρήγορες ταχύτητες.
Δλδ στο ποτάμι από μεταμόρφωση μέχρι Πειραιά αν πηγαίνω δεξιά με 65-70 είναι επικίνδυνα;

Ποτάμι με 65-70 το θεωρώ αυτοκτονία, Ποσειδώνος νύχτα επίσης.
από την άλλη σε αυτούς τους δρόμους η διαφορά κατανάλωσης 125 με 250-300 δεν είναι και μεγάλη και έχεις και καβάτζα ένα σύνολο με καλύτερη ενεργητική ασφάλεια.

Ζεύκας
10/07/2022, 20:17
Ναι βγαίνει και 125cc & 155cc
Αυτό δεν μου αρέσει με το Nmax είναι ότι δεν χωράει φουλ κράνος από κάτω.. επίσης οι 13αρες ζάντες μπρος πίσω..

χωραει αν δεν εχει χοντροκομμενους αεραγωγους

motojojo
10/07/2022, 21:22
Ανάλογα με τη ροή της κυκλοφορίας τη συγκεκριμένη στιγμή

Τα 60-70 ίσως ειναι υπεραρκετά αν ο δρόμος ειναι μποτιλιαρισμένος. Αν είναι άδειος και όλοι κινουνται με 100+ όχι δεν είναι ασφαλή τα 70. Δηλαδή παίζει ρόλο και με πόσα κινουνται οι άλλοι! Ειδικά βράδυ.

Γι αυτό προτείνονται τα περισσότερα κυβικά, σου προσφέρουν την ευχέρεια να ακολουθείς τη ροή εύκολα.

Τώρα αν θεωρείς ότι θα κινεισαι πάντα με 70 προφανώς τα 125 ειναι μια χαρά. Κατα τα άλλα η διαφορά στην κατανάλωση σε τέτοιες ταχύτητες παίζει να ειναι μηδαμινή.

DjMitsos
10/07/2022, 23:27
Στο κομμάτι ασφαλείας που μου είπες για την τσάντα που κουβαλάω μαζί θεωρείς ότι θα έχει κάποια διαφορά αν πάω σε forza 350? Πχ είναι καλύτερα να την δένω με ιμάντα στη θέση του συνεπιβάτη από το να την έχω πάνω μου?

Nostradamus
11/07/2022, 08:35
40 κιλα φορτιο, προφανως κανουν διαφορα οταν ειναι δεμενα στο οχημα και οχι πανω στον αναβατη για πολλους λογους (οχι μονο θεμα ασφαλειας αλλα και γενικοτερης συμεριφορας του οχηματος). Θα ειναι ας πουμε ακομη καλυτερα να ειναι στο "δαπεδο" (που δεν εχει κανενα απο αυτα που κοιτας αλλα anyway). Αναφερεις πολλα χιλιομετρα για να εχεις τοσο βαρυ εξοπλισμο πανω σου (γνωμη μου).

Το forza 350 δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τα αλλα δυο που αναφερεις.. Μα καμια.

Θεωρω οτι θα εχεις πραγματικη διαφορα σε καυσιμο τουλαχιστον 1-1,5 λιτρο στα 100κμ σε πραγματικες συνθηκες μεταξυ ενος 125-150 με ενα μεσαιο σκουτερ στα 300-350 κυβικα.

PaNick67
11/07/2022, 09:46
Στο κομμάτι ασφαλείας που μου είπες για την τσάντα που κουβαλάω μαζί θεωρείς ότι θα έχει κάποια διαφορά αν πάω σε forza 350? Πχ είναι καλύτερα να την δένω με ιμάντα στη θέση του συνεπιβάτη από το να την έχω πάνω μου?

Οπως τα λεει παραπανω ο Nostradamus.

Επισης με 70 στον Κηφισο και δεξια σημανει οτι θα εισαι "εμποδιο" σε ολες τις εξοδους- εισοδους του δρομου για τους γρηγορους. Κι αν κυκλοφορεις απογευμα - νυχτα ειναι αρκετα επικινδυνο.

GoFigure
11/07/2022, 10:19
Εγώ στην θέση σου φίλε θα πήγαινα καρφί στο νέο Sym Joyride 300 16''. Παίρνεις κούτα εργαλείο πόλης, δυνατό με άνετους χώρους και ίσιο πάτωμα, με κάτω απο πέντε χιλάρικα. Τα 125 κυβικά είναι κατα την γνώμη μου λίγα για τους δρόμους που κινείσαι ενώ με ένα μεσαίων κυβικών σκούτερ θα τα διανύεις σαφώς ασφαλέστερα και πιο άνετα.

Nikos77
11/07/2022, 10:46
Μια χαρά θα σε καλύψει το pcx. Πολύ αξιόπιστο, το πιο οικονομικό σκούτερ σε κατανάλωση, ιμάντας κάθε 24.000 χλμ, μεταπώληση την άλλη μέρα, τελική στα 110.
Ότι πρέπει για μετακίνηση εντός πόλης. Δε χρειάζεται να πας σε παραπάνω κυβικα

DjMitsos
11/07/2022, 12:12
40 κιλα φορτιο, προφανως κανουν διαφορα οταν ειναι δεμενα στο οχημα και οχι πανω στον αναβατη για πολλους λογους (οχι μονο θεμα ασφαλειας αλλα και γενικοτερης συμεριφορας του οχηματος). Θα ειναι ας πουμε ακομη καλυτερα να ειναι στο "δαπεδο" (που δεν εχει κανενα απο αυτα που κοιτας αλλα anyway). Αναφερεις πολλα χιλιομετρα για να εχεις τοσο βαρυ εξοπλισμο πανω σου (γνωμη μου).

Το forza 350 δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τα αλλα δυο που αναφερεις.. Μα καμια.

Θεωρω οτι θα εχεις πραγματικη διαφορα σε καυσιμο τουλαχιστον 1-1,5 λιτρο στα 100κμ σε πραγματικες συνθηκες μεταξυ ενος 125-150 με ενα μεσαιο σκουτερ στα 300-350 κυβικα.

Όποτε για να καταλάβω είναι καλύτερα να το δένω πίσω στο σκούτερ από το να την κουβαλάω πάνω μου??
Το καταλαβαίνω ότι δεν έχει καμία σχέση αλλά κοιτάω να βρω κάτι μεγαλύτερο αφού είναι μικρά τα 125, και μου αρέσει το 300 & 350 forza. Από ότι είδα 3-3,5 πάει κατανάλωση όχι τέρμα γκάζι.


Οπως τα λεει παραπανω ο Nostradamus.

Επισης με 70 στον Κηφισο και δεξια σημανει οτι θα εισαι "εμποδιο" σε ολες τις εξοδους- εισοδους του δρομου για τους γρηγορους. Κι αν κυκλοφορεις απογευμα - νυχτα ειναι αρκετα επικινδυνο.

Με τι ταχύτητα πρέπει να κινούμε με ασφάλεια αφού θεωρείς λάθος το 70? Απόγευμα προς βράδυ πάω για δουλειά και ξημερώματα γυρνάω.

DjMitsos
11/07/2022, 12:15
Εγώ στην θέση σου φίλε θα πήγαινα καρφί στο νέο Sym Joyride 300 16''. Παίρνεις κούτα εργαλείο πόλης, δυνατό με άνετους χώρους και ίσιο πάτωμα, με κάτω απο πέντε χιλάρικα. Τα 125 κυβικά είναι κατα την γνώμη μου λίγα για τους δρόμους που κινείσαι ενώ με ένα μεσαίων κυβικών σκούτερ θα τα διανύεις σαφώς ασφαλέστερα και πιο άνετα.

Το έχω δει, αλλά είμαι κολλημένος στο να πάρω Honda η Yamaha. Δεν με ψήνει καθόλου να σκάσω κοντά 5κ για Sym.
Βάζω 1κ ακόμα και παίρνω κούτα το forza 350 που μου αρέσει πολύ.

PaNick67
11/07/2022, 12:23
Με τι ταχύτητα πρέπει να κινούμε με ασφάλεια αφού θεωρείς λάθος το 70? Απόγευμα προς βράδυ πάω για δουλειά και ξημερώματα γυρνάω.

Η ασφαλεστερη ταχυτητα ειναι αυτη της ροης του δρομου. Αν πας με οσα πανε ολοι θα προσπερνας ελαχιστους και θα σε προσπερνανε αντιστοιχα λιγοι, αρα λιγοτερες πιθανοτητες να βρεις καποιον που θα κανει βλακεια σε σχεση με το να κινεισαι με 20 χαω λιγοτερα και μαλιστα ωρες που η κινηση ειναι μειωμενη και οι ταχυτητες αυξημενες.

Ενα 125 δεν κανει για τετοιες συνθηκες. Ειχα για 14 χρονια 250ρι σκουτερ και ηταν κι αυτο οριακο καποιες φορες.

Τωρα εσυ ξερεις καλυτερα αλλα αν γυρνας ξενυχτης με 2 ροδες μηπως ειναι ασφαλεστερο να το κανεις με 4; Εχω γνωστους που αν και μηχανοβιοι οταν δουλευουν νυχτα χρησιμοποιουν το αμαξι τους. Ετσι κι αλλιως εκεινες τις ωρες κινηση δεν εχει για να πεις οτι οι 2 ροδες προσφερουν ταχυτητα στην μετακινηση.

DjMitsos
11/07/2022, 12:28
Η ασφαλεστερη ταχυτητα ειναι αυτη της ροης του δρομου. Αν πας με οσα πανε ολοι θα προσπερνας ελαχιστους και θα σε προσπερνανε αντιστοιχα λιγοι, αρα λιγοτερες πιθανοτητες να βρεις καποιον που θα κανει βλακεια σε σχεση με το να κινεισαι με 20 χαω λιγοτερα και μαλιστα ωρες που η κινηση ειναι μειωμενη και οι ταχυτητες αυξημενες.

Ενα 125 δεν κανει για τετοιες συνθηκες. Ειχα για 14 χρονια 250ρι σκουτερ και ηταν κι αυτο οριακο καποιες φορες.

Τωρα εσυ ξερεις καλυτερα αλλα αν γυρνας ξενυχτης με 2 ροδες μηπως ειναι ασφαλεστερο να το κανεις με 4; Εχω γνωστους που αν και μηχανοβιοι οταν δουλευουν νυχτα χρησιμοποιουν το αμαξι τους. Ετσι κι αλλιως εκεινες τις ωρες κινηση δεν εχει για να πεις οτι οι 2 ροδες προσφερουν ταχυτητα στην μετακινηση.
Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς και έχει δίκιο!
Όποτε με forza 300 η 350 είμαι κομπλέ έτσι;
Το πρόβλημα που θέλω να λύσω είναι όχι τόσο η κίνηση αλλά το πάρκινγκ στα μέρει που πάω.
Αν είναι να πηγαίνω Γλυφάδα και Πειραιά με το αμάξι δεν έχει καν νόημα να πάρω μηχανή.

Bowleno
11/07/2022, 13:57
Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς και έχει δίκιο!
Όποτε με forza 300 η 350 είμαι κομπλέ έτσι;
Το πρόβλημα που θέλω να λύσω είναι όχι τόσο η κίνηση αλλά το πάρκινγκ στα μέρει που πάω.
Αν είναι να πηγαίνω Γλυφάδα και Πειραιά με το αμάξι δεν έχει καν νόημα να πάρω μηχανή.

Θα ξεαγχωθείς με το πάρκινγκ και θα αγχωθείς μην στο "σηκώσουν"......

DjMitsos
11/07/2022, 14:32
Θα ξεαγχωθείς με το πάρκινγκ και θα αγχωθείς μην στο "σηκώσουν"......

Πραγματικά από την αρχική ερώτηση που έκανα αισθάνομαι σαν να προσπαθούν όλοι να μου πουν να μην πάρω μηχανή… :lol::lol:

Bowleno
11/07/2022, 16:02
Πραγματικά από την αρχική ερώτηση που έκανα αισθάνομαι σαν να προσπαθούν όλοι να μου πουν να μην πάρω μηχανή… :lol::lol:

Δεν προσπαθούμε ακριβώς αυτό....
Σου λέμε ότι
1) 125 κυβικά δεν θα κάνουν (σωστά τουλάχιστον) την δουλειά που θες.
2) θες να πάρεις σώνει και καλά κάποιο ακριβό μηχανάκι και σου λέμε ότι δεν αξίζει το κόστος.
3) σου πρότειναν κορεάτικα τα οποία και άριστα είναι και δεν κλέβονται τόσο όσο εκείνα που θες.
Προσωπικά, να κουβαλάω 40 κιλά βάρος με μηχανή, να την αφήνω για αρκετές από ότι κατάλαβα, ώρες σε μέρη χμμμμ...
Μπα θα πήγαινα με το αμάξι...:wave2:

DjMitsos
11/07/2022, 16:25
Δεν προσπαθούμε ακριβώς αυτό....
Σου λέμε ότι
1) 125 κυβικά δεν θα κάνουν (σωστά τουλάχιστον) την δουλειά που θες.
2) θες να πάρεις σώνει και καλά κάποιο ακριβό μηχανάκι και σου λέμε ότι δεν αξίζει το κόστος.
3) σου πρότειναν κορεάτικα τα οποία και άριστα είναι και δεν κλέβονται τόσο όσο εκείνα που θες.
Προσωπικά, να κουβαλάω 40 κιλά βάρος με μηχανή, να την αφήνω για αρκετές από ότι κατάλαβα, ώρες σε μέρη χμμμμ...
Μπα θα πήγαινα με το αμάξι...:wave2:

Θεωρείς ότι δεν αξίζει ένα forza 300 στα 4500€ αλλά είναι καλύτερα να πάρω με τα ίδια λεφτά κορεατικό; (Δεν είχα καταλάβει κάτι τέτοιο από τα προηγούμενα μνμ)

νεοσσός
11/07/2022, 17:51
Θα ξεαγχωθείς με το πάρκινγκ και θα αγχωθείς μην στο "σηκώσουν"......
Μεγάλη αλήθεια αυτό. Πρέπει να μπεις στον κόσμο της μοτοσυκλέτας ώστε να καταλάβεις ότι η ευκολία χρήσης δεν είναι τόσο μεγάλη όσο φαντάζεσαι εξ αιτίας των κλοπών.

Όσο πιο καλή είναι η μοτοσυκλέτα και πιο εμπορική, τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να κλαπεί. Θα πρέπει να τη δένεις σε μέρος με κίνηση ή ιδανικά σε κλειστό προσωπικό χώρο. Αν δεν υπάρχει αυτός στα μέρη που θα εργάζεσαι μετά τα μεσάνυχτα, καλύτερα να το ξανασκεφτείς.

DjMitsos
11/07/2022, 17:53
Μεγάλη αλήθεια αυτό. Πρέπει να μπεις στον κόσμο της μοτοσυκλέτας ώστε να καταλάβεις ότι η ευκολία χρήσης δεν είναι τόσο μεγάλη όσο φαντάζεσαι εξ αιτίας των κλοπών.

Όσο πιο καλή είναι η μοτοσυκλέτα και πιο εμπορική, τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να κλαπεί. Θα πρέπει να τη δένεις σε μέρος με κίνηση, ιδανικά σε κλειστό προσωπικό χώρο. Αν δεν υπάρχει αυτός στα μέρη που θα εργάζεσαι μετά τα μεσάνυχτα, καλύτερα να το ξανασκεφτείς.
Τα περισσότερα μαγαζιά που δουλεύω μπαρ οπότε μπορώ να παρκάρω απέξω και να το βλέπω κιόλας. Τώρα κανα Σάββατο σε κλαμπ πάω και με το αμάξι.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει που λέει και ο φίλος από πάνω είναι γιατί να προτιμήσω κορεάτικο και όχι Χόντα, δεν έχω καταλάβει γιατί δεν αξίζει τα λεφτά του.

Nostradamus
11/07/2022, 18:07
Forza στα 4500 στην μεσαία κατηγορία δεν νομίζω ότι πουλάνε πουθενά.

Στην θέση σου θα αγόραζα η το sym joyride 300, η το Kymco xtown 300ct. Και τα δύο με επίπεδο πάτωμα.

Αν δεν ήθελα στην μεσαία κατηγορία, θα κοιτούσα και το sym jetx.

Χόντα η γιαμαχα είναι τοπ στις κατηγορίες τους αλλά τα λεφτά που ζητάνε τα θεωρώ υπερβολικά για scooter. Θα κάνεις τα ίδια με τα μισά χρήματα αν πας σε Κορεάτη. Αν πιάσουμε και τους Κινέζους μετά ανοίγει το παιχνίδι..

Αν τώρα δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το οικονομικό, τότε πάρε το BMW 400ct που είναι τέρμα ιδιαίτερο..

(Γέρασα ρε πστ μου, και ξέρω απ' έξω τις μπανιέρες).

DjMitsos
11/07/2022, 18:13
Forza στα 4500 στην μεσαία κατηγορία δεν νομίζω ότι πουλάνε πουθενά.

Στην θέση σου θα αγόραζα η το sym joyride 300, η το Kymco xtown 300ct. Και τα δύο με επίπεδο πάτωμα.

Αν δεν ήθελα στην μεσαία κατηγορία, θα κοιτούσα και το sym jetx.

Χόντα η γιαμαχα είναι τοπ στις κατηγορίες τους αλλά τα λεφτά που ζητάνε τα θεωρώ υπερβολικά για scooter. Θα κάνεις τα ίδια με τα μισά χρήματα αν πας σε Κορεάτη. Αν πιάσουμε και τους Κινέζους μετά ανοίγει το παιχνίδι..

Αν τώρα δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το οικονομικό, τότε πάρε το BMW 400ct που είναι τέρμα ιδιαίτερο..

(Γέρασα ρε πστ μου, και ξέρω απ' έξω τις μπανιέρες).
Δεν μου αρέσουν καθόλου τα κορεάτικα..
Παρόλα αυτά αν βρω με 4500€ δεν κλέβω Εκκλησία;;

o_gavros
11/07/2022, 18:13
Μια άλλη οπτική για σένα απο μενα, γιατι βλέπω ότι οι γνώμες που σου αφήνουν ίσως σε οδηγήσουν σε λάθος συμπέρασμα.
Μιλάω για το "τα 125κε. δε θα σε καλύπτουν".
Εγω γυρνάω το λεκανοπέδιο με παπάκι για τη δουλειά μου,ενα 135κ.εκ. κρυπτον.
Αθροιστικά σε βάρος, εγω με τα εργαλεία μου, μπορεί να ζυγίζουμε περισσότερο απο σένα με την κονσόλα σου.
Σε πληροφορώ ότι δεν μου έχει λείψει πουθενά το γκάζι.
Υπόψιν ότι θα βγω καθημερινά ποταμι, παραλιακή,Συγγρού και λοιπές μεγάλες οδούς. Φτάνω απο Ελευσίνα μέχρι Σαρωνίδα.
Εκτιμώ απιστευτα την ευελιξία και την οικονομία που μου παρέχει σε όλα, συντηρηση, αναλώσιμα και καύσιμο, ειδικά τωρα που τα καύσιμα πήγαν στο θεό.
Δεν σου λέω πάρε παπάκι.
Σου λέω οτι οι περισσότεροι νομίζουν ότι θες sony & ντε κυβικά για τετοιου είδους διαδρομές.
Μεταξύ των δυο που έβαλες στον τίτλο, μάλλον στο χοντα θα πήγαινα.
Κάτσε επανω τους να δεις πως κουμπώνεις.
Τωρα τα υπόλοιπα περι κλοπων, ναι ειναι το αγχος ολων αλλά σε νυχτερινα μαγαζια δουλεύεις, πες στην υποδοχή να το εχουν στο νου τους.Δεν ειναι οτι το παρατας σε αλάνα και φευγεις.

Bowleno
11/07/2022, 21:42
Δεν μου αρέσουν καθόλου τα κορεάτικα..
Παρόλα αυτά αν βρω με 4500€ δεν κλέβω Εκκλησία;;

ΑΝ βρεις λέει...:lol:
Μιλάμε πάντα για καινούργιο, έτσι; Απλά ΔΕΝ παίζει αυτό.
Στα λεφτά που κάνει το 125 που κοιτάς, κάνει το 300αρι το κορεάτικο....
Αυτό εννοούσα πριν. ;)
Στα συν του ότι δεν το βάζουν στο μάτι (όχι εύκολα, τουλάχιστον)

DjMitsos
12/07/2022, 00:57
ΑΝ βρεις λέει...:lol:
Μιλάμε πάντα για καινούργιο, έτσι; Απλά ΔΕΝ παίζει αυτό.
Στα λεφτά που κάνει το 125 που κοιτάς, κάνει το 300αρι το κορεάτικο....
Αυτό εννοούσα πριν. ;)
Στα συν του ότι δεν το βάζουν στο μάτι (όχι εύκολα, τουλάχιστον)

Αδελφέ Forza 300 δεν βγαίνει καινούριο, για μεταχειρισμένο του 2019 λέω στα 4500€
Γιαυτο σου γράφω δεν καταλαβαίνω γιατί «δεν αξίζει» σε σχέση με κορεατικό 300αρι κούτα…?

DjMitsos
12/07/2022, 01:03
Μια άλλη οπτική για σένα απο μενα, γιατι βλέπω ότι οι γνώμες που σου αφήνουν ίσως σε οδηγήσουν σε λάθος συμπέρασμα.
Μιλάω για το "τα 125κε. δε θα σε καλύπτουν".
Εγω γυρνάω το λεκανοπέδιο με παπάκι για τη δουλειά μου,ενα 135κ.εκ. κρυπτον.
Αθροιστικά σε βάρος, εγω με τα εργαλεία μου, μπορεί να ζυγίζουμε περισσότερο απο σένα με την κονσόλα σου.
Σε πληροφορώ ότι δεν μου έχει λείψει πουθενά το γκάζι.
Υπόψιν ότι θα βγω καθημερινά ποταμι, παραλιακή,Συγγρού και λοιπές μεγάλες οδούς. Φτάνω απο Ελευσίνα μέχρι Σαρωνίδα.
Εκτιμώ απιστευτα την ευελιξία και την οικονομία που μου παρέχει σε όλα, συντηρηση, αναλώσιμα και καύσιμο, ειδικά τωρα που τα καύσιμα πήγαν στο θεό.
Δεν σου λέω πάρε παπάκι.
Σου λέω οτι οι περισσότεροι νομίζουν ότι θες sony & ντε κυβικά για τετοιου είδους διαδρομές.
Μεταξύ των δυο που έβαλες στον τίτλο, μάλλον στο χοντα θα πήγαινα.
Κάτσε επανω τους να δεις πως κουμπώνεις.
Τωρα τα υπόλοιπα περι κλοπων, ναι ειναι το αγχος ολων αλλά σε νυχτερινα μαγαζια δουλεύεις, πες στην υποδοχή να το εχουν στο νου τους.Δεν ειναι οτι το παρατας σε αλάνα και φευγεις.

Η αλήθεια είναι ότι αυτές τις διαδρομές κάνω και εγώ, απλά πιο βράδυνες ώρες.
Απλά το κόλλημα μου είναι να πάρω κάτι ποιοτικό, να γουστάρω να ανεβαίνω πάνω.
Γιαυτο στην αρχική ερώτηση έβαλα και το θέμα, αξίζει να δώσω αντί για 3500 (pcx & nmax), 5100 και να πάρω ένα Forza 125 ή ένα Xmax 125 η όχι? Από την άλλη όπως έγραψα από πάνω στο φίλο, με 4500 παίρνω Forza 300 2019.

SAVVAS62
12/07/2022, 06:08
Μια χαρά είναι το 125άρι το PCX.

Πάει στο ποτάμι μια χαρά με 80 - 90+ για πάντα, μονοκάβαλο ή δικάβαλο και έχει τελική (κόφτη) 107 κοντερίσια.
Κατανάλωση 2,1-2,3 λίτρα στα 100 χλμ, 8 λίτρα τεπόζιτο και άσπαστο.
Μόνιμα τόχω με 47άρα μπαγκαζιέρα επάνω.

Για μένα δεν αξίζει να δώσει κανείς παραπάνω λεφτά για μέσα στην Αθήνα.
Άντε το πολύ να πας σε 150 κυβικά.

Bowleno
12/07/2022, 07:24
Αδελφέ Forza 300 δεν βγαίνει καινούριο, για μεταχειρισμένο του 2019 λέω στα 4500€
Γιαυτο σου γράφω δεν καταλαβαίνω γιατί «δεν αξίζει» σε σχέση με κορεατικό 300αρι κούτα…?

Το κούτα είναι... Κούτα, ξέρεις τι παίρνεις, με την εγγύηση κλπ.
Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα τόσα για σκούτερ 3τίας κιόλας... Με 4 χιλιάρικα πήρα το voge 300 ac, το έχω 6 μήνες τώρα και το χαίρομαι στο έπακρο. Και δεν έχω και το άγχος αν θα το βρω στην θέση του το πρωί....
Κάνε ότι σε φωτίσει ο Μέγας γιαραμπής :wave2:

Nostradamus
12/07/2022, 08:10
Σε αυτο που λεει ο γαυρος δεν διαφωνω αφου και εγω θεωρω οτι τα περισσοτερα πλεον εως και 150cc εχουν κινητηρες που ειναι επαρκεστατοι για το μεγαλυτερο μερος των μετακινησεων που κανει ο μεσος χρηστης. Αυτο βεβαια θα προσθεσω εγω αν είναι οχημα κυριως "επαγγελματικο".

Προσφατα εδωσα ενα 110 scooter για ενα 300αρι για εναν λογο και μονο. Για τους χωρους του και για την ευκολια με δευτερο ατομο. Κανω καθημερινα Αργυρουπολη - Μαρουσι και πισω οποτε για τις δυο ουσιαστικα αυτες διαδρομες, το 110 ηταν απιαστο ειδικα αν επελεγα να παω απο κεντρο. Επειδη ομως ουσιαστικα εχω καταργησει το αυτοκινητο, εκει που χανει το μικρο ειναι σε χωρους και μετακινησεις με δευτερο ατομο. Ειδικα τωρα καλοκαιρι παμε παντου με το σκουτερ, οποτε εκει μονο, κερδιζει το μεγαλυτερο κατα την γνωμη μου. στο versatility.

DjMitsos
12/07/2022, 12:58
Γενικά αν αφήσουμε εκτός συζήτησης το οικονομικό της αγοράς τι θα προτείνατε;
Ρωτάω γιατί σχολίασα στο βίντεο γνωστού YouTuber από Ελλάδα, και μου απάντησε μακρυά από Forza 125-300-350 και Xmax 125-300, όλα καίνε λάδια και θα πρέπει να τα κοιτάς πριν φύγεις… γνωρίζετε κάτι τέτοιο???

motojojo
12/07/2022, 13:33
Ειπωθηκε από αρκετούς ότι 5κ για 125κε είναι υπερβολικά χρήματα. Αν σου αρέσει όμως τόσο τότε τα ακουμπας και το παιρνεις.
Εναλλακτικά προταθηκαν κάποια κορεατικά που θεωρούνται πιο vfm. Αλλά αφού δεν σου αρέσουν, αποκλείονται χωρίς δευτερη κουβέντα.

Οπως σωστά είπες, το θέμα είναι να γουστάρεις να ανεβαινεις επάνω.

Επίσης 125 vs 200/250 που αναλύθηκε είναι τελείως υποκειμενικό. Και με το ένα θα κάνεις τη δουλειά σου και με το άλλο, δεν χωρά καμία αμφιβολία.
Καλό είναι να ξέρεις όμως μέχρι που μπορεί να φτάσει το καθένα και αν εισαι διατεθειμένος να κάνεις τον αντίστοιχο συμβιβασμό.

Στα περι αξιοπιστίας δεν ξέρω να σου πω δυστηχώς, τσέκαρε την αξιοπιστία του συγκεκριμένου γιουτιουμπερ καταρχήν και δες γενικά στο νετ τι βλάβες βγαζουν συνήθως.