PDA

View Full Version : 4η αλλαγή μηχανής



Mingo
13/07/2022, 19:51
Λοιπόν ιδού η απορία του τι να πάρω .
Είχα bandit650s το πούλησα λόγο ανάγκης για τα λεφτά . Μετά πήρα transalp 600 ίσα ίσα μην μείνω χωρίς μηχανή το καλοκαίρι και αφου το πούλησα και αυτό ξαναπήραν bandit 650s επειδή το είχα άχτι που δεν το ευχαριστήθηκα.

Το πρόβλημα είναι ότι αφού καλό έμαθα με τα ταξιδακια με την άνεση του transalp το bandit με κουράζει λίγο άλλαξα φερινκ και τα σχετικά και σέλα και όλα ,αλλά καλοεμαθα.

Το νόμισμα έχει 2 όψεις διότι το bandit έχει πολύ καλό δυνατό γκάζι και αυτό μου αρέσει πολύ .
Ψάχνω τώρα τι να πάρω που να έχει και καλή ανεμοκαλυψη αλλά να μην είναι ψοφιο .

έχω ύψος 1.80 νορμάλ σε όγκο έως και αδύνατος .

Τα vstrom ωραία άνετα αλλά από γκάζι δεν λέει τίποτα πραγματικά ίσως φταίει το bandit που με καλοεμαθα.

Θέλω προτάσεις με μάξιμουμ 6κ βασικά εγώ μέχρι 5κ θέλω να δώσω θα έδινα παραπάνω μόνο σε σούπερ ντουπερ ευκαιρία μιλάμε πάντα για μεταχειρισμένα λόγο μπάτζετ.

Χρήση θα είναι σε άσφαλτο και μόνο δεν λέω αν μπορεί να πάει και χώμα θα πατήσω και εκεί αλλά δεν με ενδιαφέρει καθόλου .
Βόλτες μικρές κάτω από 400χλμ συνολικά πήγαινε έλα κατά κύριο λόγο δικαβαλο και θα μου άρεσε η δυνατότητα να φορτωθεί με κάποια πράγματα σε περίπτωση που θέλω να κάνω πολυήμερη βόλτα. Μένω επαρχία και δεν με ενδιαφέρει για το πώς θα είναι στην πόλη και τέτοια αλλά θα πηγαίνω σε ορεινά σημεία συχνά.

νεοσσός
13/07/2022, 20:32
Τα Triumph Tiger 800 & 1050 σου αρέσουν;

Mingo
13/07/2022, 21:13
Το 800 πιο πολύ το 1050 δεν με ξετρελαίνει.

Είδα και για gs800 και για versys .
Tracer 700 δεν με συγκινεί το οδήγησα αλλά Κλάιν πιο πολύ φήμη και όνομα απλά.

Αντικειμενικά μιλώντας δεν τρέχω δηλαδή κάνω πορεία και με 100 χαλαρά και το απολαμβάνω απλά με το bandit αν ανοίξω το γκάζι ξέρω πως στα επόμενα 200 μέτρα θα γράψει 170+ χαλαρά ενώ με ένα vstrom απλά θα άκουγα φασαρία εκτός αν κατέβασα ίσως ταχύτητα ενώ στο bandit βάζεις 6η ταχύτητα και αν δεν σταματήσεις τέλειος δεν κάνεις κατέβασμα για κανένα λογο

Mingo
13/07/2022, 21:24
Ξέρω ακουγομαι σαν κάνα μαλακισμενο που τα θέλει όλα δικά του αλλά κατανοώ ότι μια μηχανή δεν μπορεί να τα έχει όλα ειδικά σε αυτά τα λεφτά που ζητάω .

Ξέρω πόσο τέλεια μηχανή είναι το vstrom αλλά θα ήθελα κάτι παρόμοιο με λίγο πιο δυνατό μοτέρ να σε κάνει να χαμογελάς λίγο να είναι πιο παιχνιδιάρικη

grharris
13/07/2022, 21:35
+1 και απο εμένα.... το tiger 800 καλύπτει όσα ζητάς

νεοσσός
13/07/2022, 21:38
Με δεδομένο ότι δεν σε ενδιαφέρει η χρήση σε πόλη και θέλεις ισχύ, καθώς και ότι οι τιμές σε μεταχειρισμένα είναι κοντά, ίσως το Tiger 1050 να είναι καλύτερο για την περίπτωσή σου από το 800. Θα έλεγα να τα οδηγήσεις και τα δύο, ώστε να δεις πιο σου προσφέρει την άνεση, τη γραμμική λειτουργία και την επιτάχυνση που θέλεις.

Συνεργείο που να τα υποστηρίζει υπάρχει στην περιοχή σου;

Mingo
13/07/2022, 21:48
Όχι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στην Θεσσαλία σε άλλον θα πήγαινα που απλά θα ήξερε .
Είχα δει και το 1050st που είναι sport touring αλλά έλεγα να γλιτώσω λίγο βάρος γιατι και το bandit έχει πράγμα αλλά δεν με απασχολεί το κουμαντάρω χαλαρά και σε ανηφόρα και όλα

basilis_k6
13/07/2022, 22:40
Ξέρω πόσο τέλεια μηχανή είναι το vstrom αλλά θα ήθελα κάτι παρόμοιο με λίγο πιο δυνατό μοτέρ να σε κάνει να χαμογελάς λίγο να είναι πιο παιχνιδιάρικη

δεν υπαρχει. αυτο θελουμε ολοι αλλα η yamaha σκοτωσε τα fazer/tdm και η χοντα σκοτωσε.. βασικα τα παντα.

telegonos
13/07/2022, 22:43
85 άλογα ανακοινώνει η Suzuki και 204 κιλά για το Bandit.

69 άλογα και 213 κιλά, για το Vstrom.

Είναι πράγματι λίγο πιο γρήγορο το Bandit αλλά δεν είναι και κανάς πυ-πυ-πύραυλος. 9 στις 10 φράσεις σου, το περιγράφεις λες και έχεις κανά 1000 με 150 άλογα τροχό

Σιγά την διαφορά που έχουνε. Μπας και αυθυποβάλεσαι, και νομίζεις διαφορές που δεν είναι στην πραγματικότητα και τόσο μεγάλες;

Mingo
13/07/2022, 23:08
Σίγουρα μπορεί να ακουστηκα υπερβολικός και ζητάω συγνώμη απλά επειδή έχει ο ξάδερφος μου ένα vstrom650 2012 και αλλάζουμε συνέχεια μου φαίνεται αρκετά η διαφορά . Κανονίσαμε να αλλάξουμε για κάνα 2-3 εβδομάδες μηχανές τώρα να δω πως είναι η συμβίωση με το στρομ γιατί από μια βόλτα απλή δεν καταλαβαίνω πολλά πολλα

νεοσσός
13/07/2022, 23:18
Είναι γεγονός ότι τα τετρακύλινδρα έχουν πιο γραμμική λειτουργία. Αυτό το "βάζω 6η και πάω παντού" με δικύλινδρο δύσκολα το βλέπεις, εκτός αν έχεις πολλά κυβικά και κανένα boxer.

Lioulios
14/07/2022, 00:21
Yπερχει και το βστρωμ το 1000 οπως επισης αν θες να δεις και απο 4κυλινδρα το cbf το 1000
Εγω στη θεση σου παντως θα επερνα ενα καλο vfr 800 και ας μην πας χωμα ποτε .
Θα καις ενα κλικ πανω απο τα άλλα , αλλά θα χεις το γκαζι που θες.

Ολα αυτα , ειναι κατω απο το ταβανι σου στα χρηματα , οποτε σου μενουνε και ρεστα για γουστα

basilis_k6
14/07/2022, 01:45
85 άλογα ανακοινώνει η Suzuki και 204 κιλά για το Bandit.

69 άλογα και 213 κιλά, για το Vstrom.

Είναι πράγματι λίγο πιο γρήγορο το Bandit αλλά δεν είναι και κανάς πυ-πυ-πύραυλος. 9 στις 10 φράσεις σου, το περιγράφεις λες και έχεις κανά 1000 με 150 άλογα τροχό

Σιγά την διαφορά που έχουνε. Μπας και αυθυποβάλεσαι, και νομίζεις διαφορές που δεν είναι στην πραγματικότητα και τόσο μεγάλες;

εχουν μεγάλη διαφορα στο δρομο. το ενα παει χαλαρα 150 και το άλλο ζοριζεται στα 130. το μπαντιτ εχει οσο γκαζι πρεπει για ταξιδι ενω το στρομ οχι.

Yπερχει και το βστρωμ το 1000 οπως επισης αν θες να δεις και απο 4κυλινδρα το cbf το 1000
Εγω στη θεση σου παντως θα επερνα ενα καλο vfr 800 και ας μην πας χωμα ποτε .
Θα καις ενα κλικ πανω απο τα άλλα , αλλά θα χεις το γκαζι που θες.

Ολα αυτα , ειναι κατω απο το ταβανι σου στα χρηματα , οποτε σου μενουνε και ρεστα για γουστα
καινε και τα δυο τον πατο τους.

δεν υπαρχει μηχανη που να κανει αυτα που θες με 5κ ουτε καν με 6κ.

f800gs (2010+) θες, αν βρεις σε τετοια τιμη. αλλιως κατι τετοιο και δωρο οι βέρες https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/323984846-yamaha-fz-8-fazer

karellen
14/07/2022, 07:12
Λοιπόν ιδού η απορία του τι να πάρω .

BMW F 650 gs το δικύλινδρο με τα 800 κυβικά.
Δυνατό όσο χρειάζεσαι,ελαφρύ και ταξιδεύει άνετα δικάβαλο.
Και ABS.

Mingo
14/07/2022, 07:30
f800gs (2010+) θες, αν βρεις σε τετοια τιμη. αλλιως κατι τετοιο και δωρο οι βέρες https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/323984846-yamaha-fz-8-fazer

Τι εννοείς δώρο τις βέρες ? Δεν πουλιέται εύκολα αν θες ?

doctoras
14/07/2022, 07:49
85 άλογα ανακοινώνει η Suzuki και 204 κιλά για το Bandit.

69 άλογα και 213 κιλά, για το Vstrom.

Είναι πράγματι λίγο πιο γρήγορο το Bandit αλλά δεν είναι και κανάς πυ-πυ-πύραυλος. 9 στις 10 φράσεις σου, το περιγράφεις λες και έχεις κανά 1000 με 150 άλογα τροχό

Σιγά την διαφορά που έχουνε. Μπας και αυθυποβάλεσαι, και νομίζεις διαφορές που δεν είναι στην πραγματικότητα και τόσο μεγάλες;

204 στα 3/4 της μοτοσυκλέτα ναι, αν προσθέσεις και το εναπομείναντα τέταρτο φτάνεις στα 250 που είναι το βάρος του.





Mingo είσαι λάτρης του Ι4, μη μπερδεύεσαι με τα δικύλινδρα άσκοπα

Μετά το bandit, CBF1000 και έκλεισες

kordix
14/07/2022, 08:09
BMW F 650 gs το δικύλινδρο με τα 800 κυβικά.
Δυνατό όσο χρειάζεσαι,ελαφρύ και ταξιδεύει άνετα δικάβαλο.
Και ABS.

Θέματα με πηνία, καμμενο προβολεα που θέλει αλλαγή κάποια στιγμή και όχι άνετη σέλα, κακή προστασία από αέρα.

Θέλει χρήμα για σέλα -ζελατίνα και για τις ζημιές που θα βγάλει .

kordix
14/07/2022, 08:10
Ένα varadero mk3?

Nitse3
14/07/2022, 08:40
Το πιο καινούριο και σε καλή κατάσταση TDM που θα βρεις.

motojojo
14/07/2022, 09:11
Αντι να κοιτάμε τους κυλίνδρους μήπως να κοιτούσαμε και τα άλογα; Πρακτικά θέλουμε μια μηχανη με τουλαχιστον 90 άλογα.

Αν δεν υπάρχει θέμα με τα κυβικά νομίζω κανει και δικύλινδρο. Αλλιώς στην κατηγορία των 600 μόνο Ι4.

Lioulios
14/07/2022, 10:20
To cbf το 600 καιει .
Το 1000 ειναι νορμαλ .
Μικροτερες καταναλωσεις ,με επιδοσεις ,μονο σε καινουρια μοτο που εκει αναβαινει το ποσο.

Tdm δεν ειναι κακη ιδεα .

basilis_k6
14/07/2022, 13:52
καλο το tdm, οχι και οτι καλυτερο για ταξιδι αλλα που να βρεις tdm σε νορμαλ κατασταση?

Mingo
14/07/2022, 14:05
Ναι και ένας ακόμα γνωστός μου μεγάλη εμπειρία 60χρονων φάση και πάνω από 50 μηχανάκια έχουν περάσει από τα χέρια του
Μου είπε πως με το ι4 δεν μπορώ να συγκρίνω τα 2 θέλει ανεβοκατεβάσματα άλλη μορφή απόδοσης .

Άλλα κατανοώ ότι θα πρέπει να θυσιάσω και κάτι δεν θα βρω ξανά κάτι όπως το bandit ακριβώς . Απλά τα πολλά κυβικά μου φαίνονται too much δεν ξέρω αν θέλω με 4-5 χρόνια οδήγησης και όχι με πολλά πολλά χιλιόμετρα στο βιογραφικό μου να πάω σε κάτι μεγάλο υπερβολή δεν θα γυρίσω και την Ευρώπη απλά θα πάω βολτουλες ίσως και κάνα 3ημερο εντός 3-4 ωρών μακριά το πολύ.

Άσε που το να οδηγείς γρήγορα μια μικρότερη μηχανή είναι πιο διασκεδαστικό αλλά και ελεγχόμενο έτσι τουλάχιστον μου φαίνεται εμένα με τις εμπειρίες μου και με άλλα μηχανάκια κάτω των 1000 κυβικων.
Εμένα με ενδιαφέρει πιο πολύ η άνεση αν κάνω μεγάλες βόλτες απλά θέλω σε δύναμη κάτι πάρα πάνω από Στρομ και ας είναι λιγότερο από bandit.

Δεν με ενδιαφέρουν τα νούμερα και τέτοια που γράφουν μερικοί για άλογα και ιστορίες αλλά η αίσθηση

DoctoR_k6
14/07/2022, 15:06
V-Strom 1000.
Κ ανεση κ γκαζι.

Αν κ εγω θα καθομουν με τον ληστη.
Επενδυσε αν θες λιγο στην εργονομια της μοτοσυκλετας κ πως μπορεις να την κανεις πιο ανετη/βολικη.
Ουτως η αλλως δεν σκοπευεις κανεις καποια εξεζητημενη χρηση.

Mingo
14/07/2022, 15:36
V-Strom 1000.
Κ ανεση κ γκαζι.

Αν κ εγω θα καθομουν με τον ληστη.
Επενδυσε αν θες λιγο στην εργονομια της μοτοσυκλετας κ πως μπορεις να την κανεις πιο ανετη/βολικη.
Ουτως η αλλως δεν σκοπευεις κανεις καποια εξεζητημενη χρηση.

Βρηκα ένα φερινκ που είναι από το 1250 αλλά ταιριάζει πολύ μεγάλο άσχημο μεν αλλά Κλάιν αν με βολεύει και με αυτό μετά δεν νομίζω να έχω λόγο να το αλλάξω το μπαντιτ είναι όσο μηχανή χρειάζεται ένας άνθρωπος ούτε λίγο ούτε πολύ τον έχω κάψα τον ληστή μεγάλη αλλά ο πονοκέφαλος μετά από κάθε χρήση με πάνω από 130-140 χιλιόμετρα δεν παλεύετε

motojojo
14/07/2022, 15:39
Ο πονοκέφαλος παίζει να είναι και από το θόρυβο.

Δοκίμασε να βάλεις ωτασπίδες στις μεγάλες βόλτες.

DoctoR_k6
14/07/2022, 15:41
Βρηκα ένα φερινκ που είναι από το 1250 αλλά ταιριάζει πολύ μεγάλο άσχημο μεν αλλά Κλάιν αν με βολεύει και με αυτό μετά δεν νομίζω να έχω λόγο να το αλλάξω το μπαντιτ είναι όσο μηχανή χρειάζεται ένας άνθρωπος ούτε λίγο ούτε πολύ τον έχω κάψα τον ληστή μεγάλη αλλά ο πονοκέφαλος μετά από κάθε χρήση με πάνω από 130-140 χιλιόμετρα δεν παλεύετε

Bandit 650s εχεις.
Αντε να βαλεις μια τουριστικη ζελατινα.
Κ μπορει να χρειαζεσαι ενα καλυτερο κρανος που να κανει τα 130-140 παιχνιδακι.

doctoras
14/07/2022, 17:56
Ναι και ένας ακόμα γνωστός μου μεγάλη εμπειρία 60χρονων φάση και πάνω από 50 μηχανάκια έχουν περάσει από τα χέρια του
Μου είπε πως με το ι4 δεν μπορώ να συγκρίνω τα 2 θέλει ανεβοκατεβάσματα άλλη μορφή απόδοσης .



αν σου είπε έτσι ο 60χρονος εντάξει..

εγώ δεν ανέφερα πριν το Ι4 ως καλύτερο σύνολο απο ενα δικύλινδρο, αλλά για την προσπάθεια σου να μας περιγράψεις την αίσθηση και προτίμηση σου στα πολυκυλινδρα σύνολα
Φυσικά και δε ισχύει αυτό που σου είπε ο γνωστός σου, το κάθε ενα έχει το γούστο του και για τους έμπειρους κάνει την διαφορά είτε το ένα είτε το άλλο για τους λόγους τους στα τερεν που θα προτιμηθούν

η προτροπή μου είναι εφόσον εντόπισες τι σου αρέσει προχώρα στην ίδια δομή μοτέρ με αλλο εργονομικό πακέτο

Mingo
14/07/2022, 19:05
Η μόνη καλή τουριστική τζαμαρία δεν πωλείται απλά Ελλάδα και από εξωτερικό θέλω κάνα 350-400 και αν δεν μου κάνει μετά πετάω τα λεφτά γι'αυτό ψάχνω για άλλη μηπως

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/07/2022, 22:08
Εγώ αν πήγαινα σε 1000αρι δυκιλινδρο θα κοιτούσα το κτμ αντβεντουρ το 990!

Mingo
14/07/2022, 23:04
Τα έχω δει και αυτά 950-990 αλλά δεν ξέρω από ζημιές αλλά λέει ο ένας αλλά λέει ο άλλος γενικά δεν είναι και απροβληματηστα.

Το tiger800 γλυκοκοιταω

Lioulios
15/07/2022, 00:38
Δεν σου κανει το 990.
Αυτα ειναι μηχανακια που αν δεν εχεις λ7 ,δεν τα κοιτας .Όσοι τα ειχαμε τα lc8 και τα δωσαμε ,λογω οικονομικου το καναμε .Αλλιως δεν το δινεις .
Καινε τον πατο τους αν τα πας...και θα τα πας . Δεν μπορεις να κανεις αλλιως και για να το εχεις ετοιμοπολεμο ,πρεπει να του τα σκας συνεχεια ..
Εαυ θες ενα μηχανακι που να κανει 5 , το πολυ 6 χιλιαρικα , να μπορεις το φορτωσεις και να χει και λιγο παραπανω γκαζι.
Δες καταρχην αν θες 2 ή 3 ή 4 κυλινδρους και μετα αποφασισε.
Υπαρχουν πολλες επιλογες στα χρηματα που δινεις.

kordix
15/07/2022, 07:32
Τα έχω δει και αυτά 950-990 αλλά δεν ξέρω από ζημιές αλλά λέει ο ένας αλλά λέει ο άλλος γενικά δεν είναι και απροβληματηστα.

Το tiger800 γλυκοκοιταω

Να πάρεις από τα τελευταία μοντέλα που έχουν λυμενο το πρόβλημα με τη μίζα. Και μενα μου αρέσει πολύ το 800ρι.

Mingo
15/07/2022, 07:52
Δες καταρχην αν θες 2 ή 3 ή 4 κυλινδρους και μετα αποφασισε.
Υπαρχουν πολλες επιλογες στα χρηματα που δινεις.

3κυλινδρο δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου αλλά δεν με νοιάζει γιατί και 2κυλινδο με ικανοποιεί το tracer700 που είχα οδηγήσει είχε καλη αίσθηση σε σύγκριση με στρομ πχ μου άρεσε

Mingo
15/07/2022, 07:52
Να πάρεις από τα τελευταία μοντέλα που έχουν λυμενο το πρόβλημα με τη μίζα. Και μενα μου αρέσει πολύ το 800ρι.

Δηλαδή χρονολογία τι και μετά ?

panavour
15/07/2022, 08:02
Το κλασσικο διλημμα ,θελω φτηνο,καλο ,με οχι λιγωτερο απο 100 αλογα,επωνυμο,να μην καιει,να ειναι αξιοπιστο,και σε τζαμι κατασταση.Θεμα για δυνατους λυτες.Παρε καινουργιο και βαλε δοσεις περιοριζοντας τις απαιτησεις σου.Τα υπολοιπα -ειδικα σημερα στην εποχη της κρισης,που η αγορα εχει γεμισει με απατεωνες,που προσπαθουν να πουλησουν φυκια για μεταξωτες κορδελλες-,ειναι παρακινδυνευμενα.Εγω αυτο εκανα, αφου πρωτα ξεσκονισα την αγορα και βλεποντας το χάλι της.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

kordix
15/07/2022, 08:39
Δηλαδή χρονολογία τι και μετά ?

Τα πρώτα μοντέλα είχα θέμα με τη μίζα. Κάποιοι την έχουν αλλάξει δύο και τρεις φορές.

Από κάποια χρόνια και μετά το εργοστάσιο έλυσε το πρόβλημα αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς την χρονιά. Πρέπει να ενημερωθείς για αυτό και θα σου πρότεινα να ρωτήσεις σε συνεργείο που φτιάχνει triumph για να είσαι σίγουρος τι να να επιλέξεις.

zannisvel
15/07/2022, 10:56
Υπάρχει και το FZ1.
Μπορεί να καίει λίγο παραπάνω, αλλά αποζημιώνει.

husky21
15/07/2022, 11:46
Υπάρχει και το FZ1.
Μπορεί να καίει λίγο παραπάνω, αλλά αποζημιώνει.

Συμφωνα με οσα λεει στο πρωτο ποστ μαλλον δεν του κανει
Δικαβαλο,φορτωμα,ανεση :nono:

Volpad
15/07/2022, 12:26
Triumph Sprint ST,
Kawasaki Z1000SX

Θα έλεγα να κοιτάξεις και το Ducati ST4s (σαν το δικό μου), αλλα υπάρχουν μόνο 2 στο car, ένα στον Ορχομενό και ένα στη Καλαμαριά με 110.000 χλμ...

νεοσσός
15/07/2022, 13:03
Sprint ST είχε ένας γνωστός μου. Δυνατό, αλλά πολύ βαριά αίσθηση, σκληρή ανάρτηση και κατανάλωση αεροπλανοφόρου. Φτιαγμένο για γρήγορη μετακίνηση σε αυτοκινητόδρομο.

Mingo
15/07/2022, 13:22
Ώρες ώρες μου έρχεται να πάω να πάρω καμιά αφρικανα παλιακια 750 αλλά δεν ξέρω να πάω τόσο παλιά τεχνολογία καρμπυρατέρ και τα σχετικά

doctoras
15/07/2022, 13:42
βρε μινκο 2 σελ. ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί θελεις να αλλάξεις bandit....

αν το θέμα είναι οτι βαρέθηκες και πάς στο επόμενο ειναι το καλύτερο επιχείρημα. Προχώρα με όποιο σου αρέσει απο οτι προτάθηκε

αν όμως θέλεις να το αλλάξεις επειδή δε βολέυεσαι εργονομικά, θέλει να μας αναλύσεις το θέμα σου? που δε βολέυει? για να ξέρουμε τι θα προτείνουμε

George_M.
15/07/2022, 13:57
Transalp 700:wave2:

Mingo
15/07/2022, 15:14
Τρώω πολύ αέρα και δεν μπορώ πλέον να σκύβω έχω σέλα από μοτοκ και τα πάντα και κάθομαι αρκετά ευθεία άνετα αλλά ο αέρας είναι πρόβλημα κατεβαίνω και έχω πονοκέφαλο έβαλα το μεγαλύτερο ανεμοθωρακα που μπορούσα να βρω και πάλι δεν έφτιαξε η κατάσταση και πολύ
Γι'αυτό σκέφτομαι να το αλλάξω και ρώτησα να δω τι επιλογές έχω να πάρω ιδέες από άτομα με περισσότερες γνώσεις και εμπειρίες από εμένα

George_M.
15/07/2022, 15:24
Τρώω πολύ αέρα και δεν μπορώ πλέον να σκύβω έχω σέλα από μοτοκ και τα πάντα και κάθομαι αρκετά ευθεία άνετα αλλά ο αέρας είναι πρόβλημα κατεβαίνω και έχω πονοκέφαλο

αμα ειναι ετσι τοε πριν αλλαξεις μοτο βαλε τον μαμα ανεμοθωρακα κ δοκιμασε ενα καλο κρανος ωστε να δεις εαν εχεις το αποτελεσμα που θες
''μαλλον'' εχεις ακαταλληλο η΄κακης ποιοτητας κρανος κκ με την ψηλη ζελατινα εχεις στροβιλισμους που σου κανουν το κεφαλι νταουλι

Volpad
15/07/2022, 15:29
Τρώω πολύ αέρα και δεν μπορώ πλέον να σκύβω έχω σέλα από μοτοκ και τα πάντα και κάθομαι αρκετά ευθεία άνετα αλλά ο αέρας είναι πρόβλημα κατεβαίνω και έχω πονοκέφαλο έβαλα το μεγαλύτερο ανεμοθωρακα που μπορούσα να βρω και πάλι δεν έφτιαξε η κατάσταση και πολύ
Γι'αυτό σκέφτομαι να το αλλάξω και ρώτησα να δω τι επιλογές έχω να πάρω ιδέες από άτομα με περισσότερες γνώσεις και εμπειρίες από εμένα

Τι ακριβώς σε ενοχλεί στον αέρα? Σε χτυπάει και σε κουράζει ή σε κουράζει ο θόρυβος?
Δοκίμασε να πάρεις ένα ζευγάρι ωτοασπίδες να δείς πόσο θα βελτιωθεί η κατάσταση...

Ντάξει, το bandit δεν έχει φοβερή ανεμοκάλυψη, αλλα δεν είναι και τελείως γυμνό.

Σε ενοχλεί ο αέρας στο σώμα? Έχεις μπουφάν μηχανής? Μήπως είναι χαλαρό πάνω σου?

motojojo
15/07/2022, 16:07
Όντως τι κράνος φοράς;

Ένα καλό ζευγάρι ωτασπίδες έχει 12-15 ευρώ. Είναι η πιο vfm επένδυση που μπορείς να κάνεις για την άνεση σου.

Εγώ με γυμνό και μετά από 2+ ωρες οδήγησης δεν νοιώθω τπτ με τις ωτασπίδες. Δεν ειναι μόνο ο αέρας αλλά και ο θόρυβος από τον κινητήρα που καταπονεί τα αυτιά.

Απόλυτη κάλυψη από τον αέρα μάλλον δεν θα βρεις. Πάρε αμάξι.

doctoras
15/07/2022, 16:38
Τρώω πολύ αέρα και δεν μπορώ πλέον να σκύβω έχω σέλα από μοτοκ και τα πάντα και κάθομαι αρκετά ευθεία άνετα αλλά ο αέρας είναι πρόβλημα κατεβαίνω και έχω πονοκέφαλο έβαλα το μεγαλύτερο ανεμοθωρακα που μπορούσα να βρω και πάλι δεν έφτιαξε η κατάσταση και πολύ
Γι'αυτό σκέφτομαι να το αλλάξω και ρώτησα να δω τι επιλογές έχω να πάρω ιδέες από άτομα με περισσότερες γνώσεις και εμπειρίες από εμένα

οτι σου απάντησαν ήδη τα παιδιά, θα σου τα πω ακόμη μια φορά

καταρχήν αν σε καλύπτει εργονομικά η μηχανή το θέμα την ανεμοπροστασίας θα το έχεις σε οποιοδήποτε μοτό, θα πρέπει να αποσαφηνίσεις από που έρχεται και πως μπορείς καλύτερα να καιροφυλακτείς για καλύτερη οδηγική εμπειρία

πάμε να δουμε τώρα τι γίνεται, για να σε βοηθήσουμε να καταλάβεις πρέπει να μας γράψεις τι κράνος φοράς και ποσο παλιό είναι

1. για το θέμα την ανεμοπροστασίας και την θέση της ζελατίνας υπάρχουν 2 περιπτώσεις που η ζελατίνα δε θα δημιουργεί πρόβλημα σε στροβιλισμους και ανεπιθύμητους θορύβους
α) θα καλύπτει μονο μέχρι τον θώρακα όπως η μαμα του ή β) θα καλύπτει πλήρως το κεφάλι πάνω απο το μέτωπο(η δεύτερη θα είναι κάπως άσχημη σε μοτοσυκλέτα)

οτιδήποτε ενδιάμεσα χωρις να τεσταριστεί οτι λειτουργεί (και με βάση πάντα το ύψος αναβάτη) ενδέχεται να δημιουργεί πρόβλημα παρά να επιλύει

*για να επιβεβαιώσεις τα παραπάνω με τον υπάρχον εξοπλισμό κάνε μια δοκιμή, αφαίρεσε τελείως την ζελατίνα ή βάλε την μαμα, και τσέκαρε αεροδυναμικά πως είναι και κάνε τις συγκρίσεις με την μεγάλη και πες μας αν ο θόρυβος είναι μεγαλύτερος ή μικρότερος


2. για να αφαιρέσεις τον παράγοντα κράνος αεροδυναμική και θόρυβος (απο το κράνος), αν το υπάρχων έχει πιάσει 4-5 χρόνια σου έχει πέσει στατικά αρκετές φορές κάτω και δεν είναι κάτι απο arai shoei και λοιπές ακριβες σειρές κράνων > 400 ευρώ, μπες στην διαδικασία αντικατάστασης του. Τουριστικό επώνυμο > ή =400ευω

3.ενα ζευγάρι καλές ωτοασπίδες όπως η alpine race (https://www.skroutz.gr/s/11562219/Alpine-Motosafe-Race-%CE%A9%CF%84%CE%BF%CE%B1%CF%83%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82-2%CF%84%CE%BC%CF%87-%CF%83%CE%B5-%CE%9A%CF%8C%CE%BA%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%BF-%CE%A7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1-111-23-111.html)

και έλα να τα ξαναπούμε με τις εντυπώσεις σου

Mingo
15/07/2022, 18:23
Έχω ένα bell το έχω πάρει εδώ και 2 χρόνια 600 ευρώ και ένα mt με 150 η αλήθεια είναι ότι με το καλό το κράνος δεν έτυχε να την οδηγήσω επίσης ούτε ωτοασπιδες έχω δοκιμάσει και ο μεγάλο ανεμοθωρακα με χτυπάει από το λαιμό και πανω

Mingo
15/07/2022, 18:26
Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις και τις συμβουλές σας .
Εγώ ξαναλέω έγραψα εδώ για να δω τι επιλογές έχω γιατί δεν ξέρω και πολλά ούτε έχω δοκιμάσει και πολλές πολλές μηχανες

George_M.
15/07/2022, 19:21
Έχω ένα bell το έχω πάρει εδώ και 2 χρόνια 600 ευρώ:uplate: και ένα mt με 150 η αλήθεια είναι ότι με το καλό το κράνος δεν έτυχε να την οδηγήσω :cry:επίσης ούτε ωτοασπιδες έχω δοκιμάσει και ο μεγάλο ανεμοθωρακα με χτυπάει από το λαιμό και πανω

αν θες πες μας δυο λογια γιατι πηρες ενα καλο κρανος το οποιο δεν χρησιμοποιεις..?
αυτο που λες οτι το εχεις για καλο τι σημαινει?
το φορας τις Κυριακες μονο?
η' τις ημερες εορτων?

τις υπολοιπες που δεν το φορας κ βαζεις το 2ο σημαινει οτι χρησιμοποιεις κ το κεφαλι Β΄διαλογης?

Mingo
15/07/2022, 20:01
Το ακριβό δεν είχε εσωτερικό γιαλί ηλίου και έτυχε από όταν πήρα την μηχανή είχα διαδρομές με τούνελ και βόλευε πολύ και μια και ήταν πιο εύκαιρο και όχι μέσα στην θήκη ξαναπήραν αυτό από βιασύνη σε κάτι άλλες βολτουλες

Mingo
15/07/2022, 21:16
Μόλις γύρισα από μια βόλτα με το άλλο το κράνος με λογικές ταχύτητες 100-140 και πάλι τα ίδια βουιζαν τα αυτιά

ptc
15/07/2022, 21:25
Αν το θέμα σου είναι με το βουητό απλά βάζεις ωτοασπίδες. Αυτές που σου έγραψε ο δόκτορας πιο πάνω είναι δοκιμασμένες από πολλούς εδώ μέσα (κι εγώ σ'αυτούς).

Volpad
15/07/2022, 22:25
Φίλε μου, όπως λένε και οι από πάνω...

Οι alpine race είναι φοβερές. 600 χιλιόμετρα μονοκόμματα, με στάσεις μόνο για γέμισμα, με μοτοσυκλετα που κόβει τον αέρα μέχρι το λαιμό, με ταχύτητες ~160 και όταν κατέβηκα από το μηχανάκι, συνειδητοποίησα ότι δεν νοιώθω καμία κούραση...
Ήταν η πρώτη μου επαφή με ωτοασπίδες. Από τότε, φαντάσου μερικές φορές τις φοράω μέχρι και για να πάω στη δουλειά...

Mingo
16/07/2022, 01:01
Φίλε μου, όπως λένε και οι από πάνω...

Οι alpine race είναι φοβερές. 600 χιλιόμετρα μονοκόμματα, με στάσεις μόνο για γέμισμα, με μοτοσυκλετα που κόβει τον αέρα μέχρι το λαιμό, με ταχύτητες ~160 και όταν κατέβηκα από το μηχανάκι, συνειδητοποίησα ότι δεν νοιώθω καμία κούραση...
Ήταν η πρώτη μου επαφή με ωτοασπίδες. Από τότε, φαντάσου μερικές φορές τις φοράω μέχρι και για να πάω στη δουλειά...


Θα δοκιμάσω θα πάρω και μετά βλέπουμε ευχαριστώ όλους για τις βοηθειες

D-L
16/07/2022, 18:53
Καινούριος στο site και είναι το πρώτο θέμα που μπήκα και διάβασα. Οι απόψεις όλων χρήσιμες, βγαλμένες από την εμπειρία του καθενός. Η δική μου συμβουλή, είναι ότι απόλυτη προστασία από τον αέρα δεν υπάρχει (εκτός και μπεις σε αυτοκίνητο). Οι ωτοασπίδες που προτάθηκαν σε συνδυασμό με ένα καλό κράνος και λοιπό εξοπλισμό είναι το συν στην άνεση σου. Έχοντας βρεθεί στη σέλα τόσο 1κύλινδρων και 2κύλινδρων on-off, όσο και 4κύλινδρων sporttouring και πλέον κάτοχος ενός scooter 300cc σου λέω το εξής. Οριοθέτησε το budget, σκέψου που θα χρησιμοποιείς το μηχανάκι για το 90% των διαδρομών σου και ψάξε για αυτό που σε καλύπτει περισσότερο. Μηχανάκι που να τα κάνει όλα χωρίς να καίει, να φορτώνεται, να μη χαλάει δεν υπάρχει. Και μη σκέφτεσαι ότι δεν έχεις αρκετά χιλιόμετρα στο δρόμο. Μυαλό χρειάζεται και προσοχή.