PDA

View Full Version : Κατανάλωση βενζίνης και σύστημα ψύξης κινητήρα.



annasa
16/07/2022, 16:26
Γεια σε όλους!

Έχω μια απορία περί κατανάλωσης και παραθέτω τα δεδομένα:

Έχω ενα kle500 του 2000 το οποίο είναι σε καλή κατάσταση. Μέχρι τώρα ήμουν πολύ απογοητευμένη με την κατανάλωση του. Έχει τεπόζιτο 15λίτρων και μέσα σ’ αυτά και η ρεζέρβα 3 λίτρα (νομίζω). Συνήθως στα 150χλμ άρχιζε να ξεψυχά και το άλλαζα στη ρεζέρβα όπου σύνολικά κρατούσε έως μάξιμουμ 200χλμ.

Τις προάλλες το φούλαρα βενζίνη και πήγα βόλτα Αθήνα-Σούνιο. Όταν γύρισα σπίτι είδα οτι έσταζε πολύ νερό. Ελέγχω τη στάθμη του ψυκτικού υγρού και ήταν κάτω από το Low. Αργότερα που κρύωσε συμπλήρωσα με φρέσκο ψυκτικό υγρό μέχρι το High και με μεγάλη μου έκπληξη είδα οτι η μηχανή συμπεριφέρεται πολύ πιο μαλακά και κυρίως έφτασε τα 194χλμ για να ζητήσει ρεζέρβα! Αυτό εμένα δεν μου είχε ξανατύχει.

Η ερώτηση μου είναι εαν η μεγάλη κατανάλωση τον προηγούμενο καιρό είχε να κάνει με το σύστημα ψύξης και γιατί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις γνώσεις σας.
Καλό καλοκαίρι!

AristidisZ
16/07/2022, 16:59
Για αρχή, σκέψου τι διαδρομές κάνεις και σου βγάζει 150 χλμ
Στο Αθήνα Σουνιο (και προφανώς πίσω) έκανες σίγουρα χαλαρή οδήγηση, σε συνθήκες χωρίς φανάρια κτλ, είναι δεδομένο ότι θα είχες χαμηλότερη κατανάλωση
Αλλά μου κάνει εντύπωση, κάνεις 150 χλμ και θελει 12 λίτρα ;;;;
Το νούμερο είναι εξωπραγματικό, 8 λίτρα στα 100 χλμ ;;;

stefanos
16/07/2022, 17:23
Αλλά μου κάνει εντύπωση, κάνεις 150 χλμ και θελει 12 λίτρα ;;;;
Το νούμερο είναι εξωπραγματικό, 8 λίτρα στα 100 χλμ ;;;

Όχι και τόσο χαλαρή βόλτα μάλλον.

telegonos
16/07/2022, 18:18
Service, μεγάλο, πόσο χρόνο ή απόσταση, έχει να κάνει;

Η κατανάλωση είναι πολύ μεγάλη, εκτός κι αν μιλάμε για ΟΛΑ τα χιλιόμετρα να γίνονται σταματα-ξεκινα στην πόλη με πρώτη ταχύτητα, είναι υπερβολικη

Ψυκτικό στο ψυγείο, έλεγξες αν έχει;

annasa
16/07/2022, 18:47
Για αρχή, σκέψου τι διαδρομές κάνεις και σου βγάζει 150 χλμ
Στο Αθήνα Σουνιο (και προφανώς πίσω) έκανες σίγουρα χαλαρή οδήγηση, σε συνθήκες χωρίς φανάρια κτλ, είναι δεδομένο ότι θα είχες χαμηλότερη κατανάλωση
Αλλά μου κάνει εντύπωση, κάνεις 150 χλμ και θελει 12 λίτρα ;;;;
Το νούμερο είναι εξωπραγματικό, 8 λίτρα στα 100 χλμ ;;;

το Αθηνα-Σούνιο ήταν μία φορά και όντως ήταν χαλαρή οδήγηση με 6η ταχύτητα κυρίως. Σε κανονικές συνθήκες οδηγώ πάλι ήπια με μέσο όρο την 4η ταχύτητα (δεν κινούμαι σε ώρες αιχμής)

Όμως ναι, μου τρώει πολλή βενζίνη, γι' αυτό και εντυπωσιάστηκα με τα 194χλμ και θεώρησα μήπως έχει σχέση η καλ΄ύτερη ψύξη στο ψυγείο.

annasa
16/07/2022, 18:51
Service, μεγάλο, πόσο χρόνο ή απόσταση, έχει να κάνει;

Η κατανάλωση είναι πολύ μεγάλη, εκτός κι αν μιλάμε για ΟΛΑ τα χιλιόμετρα να γίνονται σταματα-ξεκινα στην πόλη με πρώτη ταχύτητα, είναι υπερβολικη

Ψυκτικό στο ψυγείο, έλεγξες αν έχει;

σερβις μεγάλο έκανε πέρυσι το καλοκαίρι συν ένα τσεκάπ τώρα το Πάσχα. Δυστυχώς η οδήγηση που κάνω δεν είναι "σταματα-ξεκινα στην πόλη με πρώτη ταχύτητα", άρα κάτι φταίει, θα πάω να μου κοιτάξουν το σύστημα ψύξης, μήπως ήταν αυτό που έφταιγε.

Όπως έγραψα στο αρχικό, μετά την εκδρομή είδα οτι είχε βράσει όλο το ψυκτικό και πρόσθεσα φρέσκο. Μετα την προσθήκη φρέσκου ψυκτικού υγρού η κατανάλωση ήρθε στα ίσια της.

Άρα παιδιά, όταν υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα ψύξεως, τότε η κατανάλωση βενζίνης εκτινάσσεται;

sapila racing
16/07/2022, 20:01
Νοιζω οτι πρωτα απ ολα θα επρεπε να σε ανησυχησει η διαρροη του ψυκτικού και μετα τα υπολοιπα περι καταναλωσης.

telegonos
16/07/2022, 20:33
Όπως έγραψα στο αρχικό, μετά την εκδρομή είδα οτι είχε βράσει όλο το ψυκτικό και πρόσθεσα φρέσκο.

Μετα την προσθήκη φρέσκου ψυκτικού υγρού η κατανάλωση ήρθε στα ίσια της.

Άρα παιδιά, όταν υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα ψύξεως, τότε η κατανάλωση βενζίνης εκτινάσσεται;

Στο αρχικό ποστ, έγραψες, ότι ''ήταν κάτω από το low και πρόσθεσες να πάει στο high''. Με δεδομένο ότι ενδείξεις high, low εχει το δοχείο εκτόνωσης και όχι το ψυγείο, υποψιάζομαι ότι κοίταξες το δοχείο και μόνο, και δεν έχεις κοιτάξει το ψυγείο. Ξαναρωτάω λοιπόν, εκτός από το τι έκανες στο δοχείο, στο καθεαυτό ψυγείο, έχεις ελέγξει που είναι το ψυκτικό;

Δεν έχει καμία άμεση σχέση το ψυκτικό με την κατανάλωση καυσίμου. Αν ξεμείνει από ψυκτικό ο κινητήρας, θα υπερθερμανθεί, και αν ο οδηγός είναι τελείως άνοιωθος και δεν καταλαβαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά και συνεχίζει να χρησιμοποιεί το όχημα, τελικά, κάποια στιγμή, θα γίνει σοβαρή ζημειά στον κινητήρα.

Το ότι εσένα σου έχει τόσο μεγάλη κατανάλωση, ένα KLE500 που δεν ήταν ποτέ και καμιά βενζινοβόρα μοτοσυκλέτα, πάει να πει ότι ο κινητήρας δεν λειτουργεί σωστά. Από λάδια, μπουζί, φίλτρο αέρα, βαλβίδες, καρμπς, συχρονισμό καρμπς, ενδεχομένως φθορά κινητήρα, κάτι από αυτά ή συνδυασμός αυτών, δεν είναι σωστός και έχει ως αποτέλεσμα να καίει τόσο πολύ.

Θα σου έλεγα να το δει ένας αξιοπρεπής επαγγελματίας μηχανικός μοτοσυκλετών.

annasa
16/07/2022, 20:44
Νοιζω οτι πρωτα απ ολα θα επρεπε να σε ανησυχησει η διαρροη του ψυκτικού και μετα τα υπολοιπα περι καταναλωσης.

σωστό... έχει δρομολογηθει ραντεβου με τον μάστορα για ενδελεχές ψάξιμο. Πάντως εκτός από το συμβάν με την εκδρομή που έβρασε και ξεχειλήσε το ψυκτικό, δεν έχει ξαναπαρουσιάσει διαρροή.

annasa
16/07/2022, 20:49
Στο αρχικό ποστ, έγραψες, ότι ''ήταν κάτω από το low και πρόσθεσες να πάει στο high''. Με δεδομένο ότι ενδείξεις high, low εχει το δοχείο εκτόνωσης και όχι το ψυγείο, υποψιάζομαι ότι κοίταξες το δοχείο και μόνο, και δεν έχεις κοιτάξει το ψυγείο. Ξαναρωτάω λοιπόν, εκτός από το τι έκανες στο δοχείο, στο καθεαυτό ψυγείο, έχεις ελέγξει που είναι το ψυκτικό;

Δεν έχει καμία άμεση σχέση το ψυκτικό με την κατανάλωση καυσίμου. Αν ξεμείνει από ψυκτικό ο κινητήρας, θα υπερθερμανθεί, και αν ο οδηγός είναι τελείως άνοιωθος και δεν καταλαβαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά και συνεχίζει να χρησιμοποιεί το όχημα, τελικά, κάποια στιγμή, θα γίνει σοβαρή ζημειά στον κινητήρα.

Το ότι εσένα σου έχει τόσο μεγάλη κατανάλωση, ένα KLE500 που δεν ήταν ποτέ και καμιά βενζινοβόρα μοτοσυκλέτα, πάει να πει ότι ο κινητήρας δεν λειτουργεί σωστά. Από λάδια, μπουζί, φίλτρο αέρα, βαλβίδες, καρμπς, συχρονισμό καρμπς, ενδεχομένως φθορά κινητήρα, κάτι από αυτά ή συνδυασμός αυτών, δεν είναι σωστός και έχει ως αποτέλεσμα να καίει τόσο πολύ.

Θα σου έλεγα να το δει ένας αξιοπρεπής επαγγελματίας μηχανικός μοτοσυκλετών.

ευχαριστώ, έχω κλείσει ραντεβού με σοβαρό μάστορα και θα το δούμε όλο.
Δεν είχα ιδέα ότι πρέπει να ελέγξω και το ψυγείο -αν και νομίζω οτι αυτό δεν θα είναι εύκολο σε εμένα όπως το βλέπω στο manual και θα το αφήσω στον επαγγελματία-.

telegonos
16/07/2022, 20:57
ευχαριστώ, έχω κλείσει ραντεβού με σοβαρό μάστορα και θα το δούμε όλο.
Δεν είχα ιδέα ότι πρέπει να ελέγξω και το ψυγείο -αν και νομίζω οτι αυτό δεν θα είναι εύκολο σε εμένα όπως το βλέπω στο manual και θα το αφήσω στον επαγγελματία-.

Ναι, δεν είναι εύκολο, στο KLE500 πρέπει να βγει το ντεπόζιτο, η τάπα του ψυγείου είναι από κάτω του. Για να βγει το ψυγείο διόρθωση, το ντεπόζιτο εννοώ , πρέπει να χαλαρώσουν τα πλαινά πλαστικά. Εχει λίγο δουλειά, δεν είναι άμεσο, όπως σε άλλα μοντέλα μοτοσυκλετών.

Καλά ξεμπερδέματα και να μακάρι να είναι κάτι απλό και φτηνό.

annasa
17/07/2022, 10:54
Ναι, δεν είναι εύκολο, στο KLE500 πρέπει να βγει το ντεπόζιτο, η τάπα του ψυγείου είναι από κάτω του. Για να βγει το ψυγείο, πρέπει να χαλαρώσουν τα πλαινά πλαστικά. Εχει λίγο δουλειά, δεν είναι άμεσο, όπως σε άλλα μοντέλα μοτοσυκλετών.

Καλά ξεμπερδέματα και να μακάρι να είναι κάτι απλό και φτηνό.

Ευχαριστώ πολύ!
Ευχαριστώ και τους υπόλοιπους.
Σε μια εβδομάδα θα ενημερώσω το ποστ μετα τον μηχανικό.

annasa
26/07/2022, 12:22
update*
το πήρα από τον μηχανικό, ευτυχώς ήταν απλή δουλειά, το σωληνάκι που ενώνει ψυγείο με δοχείο είχε μια μεγάλη εγκοπή και έχανε από εκεί.

Όσο για το θέμα της υπερκατανάλωσης βενζίνης δεν το κοιτάξαμε προς το παρόν αλλά μου είπε οτι καθώς είναι παλιά μηχανή το πιο πιθανό να θέλουν καθαρισμό τα καρμπυρατέρ -θα το κάνουμε κι αυτό σύντομα.

Αυτά! ^_^ καλό καλοκαίρι, καλές βόλτες, καλά μπάνια!

toyar
26/07/2022, 15:11
τα καρμπυρατερ του κλε μην τα πειραζεις αν δουλευει και δεν κανουν υπερχειλιση
για την καταναλωση να βεβαιωθεις οτι εχεις καθαρο φιλτρο αερα και τερμα κλειστο τσοκ

annasa
26/07/2022, 16:27
τα καρμπυρατερ του κλε μην τα πειραζεις αν δουλευει και δεν κανουν υπερχειλιση
για την καταναλωση να βεβαιωθεις οτι εχεις καθαρο φιλτρο αερα και τερμα κλειστο τσοκ

:eek: σωστό! ευχαριστώ

alexis72
26/07/2022, 23:04
ισως να θελουν καλο ρυθμισμα κ οι βαλβιδες - νεο μπουζι κ νεο φιλτρο αερος ,
εγω μια αλλη απορια εχω ...επειδη εισαι κοπελα ,ποσο υψος εχεις κ ποσο βαρος ,γιατι το kle500 εχει υψος σελας 0.85 cm απο το εδαφος κ βαρος κοντα στα 200 κιλα γεματο με βενζινη υγρα ψυγειου κ λαδια δηλ πως τα καταφερνεις με αυτη την μοτο ...ειδικα αν την κυκλοφορεις κ μεσα στην αθηνα

annasa
27/07/2022, 10:49
ισως να θελουν καλο ρυθμισμα κ οι βαλβιδες - νεο μπουζι κ νεο φιλτρο αερος ,
εγω μια αλλη απορια εχω ...επειδη εισαι κοπελα ,ποσο υψος εχεις κ ποσο βαρος ,γιατι το kle500 εχει υψος σελας 0.85 cm απο το εδαφος κ βαρος κοντα στα 200 κιλα γεματο με βενζινη υγρα ψυγειου κ λαδια δηλ πως τα καταφερνεις με αυτη την μοτο ...ειδικα αν την κυκλοφορεις κ μεσα στην αθηνα

ναι, στο επόμενο σέρβις θα αλλάξουμε φίλτρο αέρα, θα του πω και για ρύθμιση βαλβίδων και να ρίξει μια ματιά στα καρμπ για παν ενδεχομενο.

ήμουν παλιά αθλήτρια κολυμβήτρια και έχω δυνατά πόδια χαχαχαχαχα
εμμμ... 1.68 είμαι και 78κιλα. Στην αρχή με είχε τρομάξει το kle αλλά με το που άρχισα να κινούμαι καθημερινά Αθήνα με κίνηση κτλ είδα οτι τελικά είναι μια πολύ ευέλικτη μηχανή ακριβώς επειδή είναι λίγο ψηλή και κυρίως στενή σαν παπί. Τώρα όσο για το ύψος, στο φανάρι πατάω την μια πατούσα κατω κανονικά, αλλιώς τα δυο πόδια με μισό πέλμα αλλά σταθερά. Να πω εδώ πως δεν είναι τέρμα χαμηλωμένο το αμορτισέρ, είναι στο κανονικό του για το βάρος μου. Δεν νοιώθω πια κανένα φόβο, κι ας μου έχει πέσει και 4-5 φορές από κουλαμάρα του εδάφους αλλά έχει κάγκελα οπότε οκ :D

Bowleno
27/07/2022, 17:02
ναι, στο επόμενο σέρβις θα αλλάξουμε φίλτρο αέρα, θα του πω και για ρύθμιση βαλβίδων και να ρίξει μια ματιά στα καρμπ για παν ενδεχομενο.

ήμουν παλιά αθλήτρια κολυμβήτρια και έχω δυνατά πόδια χαχαχαχαχα
εμμμ... 1.68 είμαι και 78κιλα. Στην αρχή με είχε τρομάξει το kle αλλά με το που άρχισα να κινούμαι καθημερινά Αθήνα με κίνηση κτλ είδα οτι τελικά είναι μια πολύ ευέλικτη μηχανή ακριβώς επειδή είναι λίγο ψηλή και κυρίως στενή σαν παπί. Τώρα όσο για το ύψος, στο φανάρι πατάω την μια πατούσα κατω κανονικά, αλλιώς τα δυο πόδια με μισό πέλμα αλλά σταθερά. Να πω εδώ πως δεν είναι τέρμα χαμηλωμένο το αμορτισέρ, είναι στο κανονικό του για το βάρος μου. Δεν νοιώθω πια κανένα φόβο, κι ας μου έχει πέσει και 4-5 φορές από κουλαμάρα του εδάφους αλλά έχει κάγκελα οπότε οκ :D

Σε ερωτευτήκαμε όλοι εδώ τώρα, να ξέρεις :D

:p:lol:

annasa
27/07/2022, 19:07
Σε ερωτευτήκαμε όλοι εδώ τώρα, να ξέρεις :D

:p:lol:

:D :blush: σιγά! :D

OldMan
28/07/2022, 14:10
κι ας μου έχει πέσει και 4-5 φορές από κουλαμάρα του εδάφους

Για κουλους αναβατες ειχα ακουσει..
Για κουλο έδαφος, οχι μεχρι τωρα..

annasa
28/07/2022, 16:56
Για κουλους αναβατες ειχα ακουσει..
Για κουλο έδαφος, οχι μεχρι τωρα..

πάντως στο ίσιωμα δεν μου έχει πέσει ποτέ... success! :smokin:

Bowleno
28/07/2022, 17:36
Για κουλους αναβατες ειχα ακουσει..
Για κουλο έδαφος, οχι μεχρι τωρα..

Άμα το κορίτσι λέει για κουλό έδαφος, ε, κουλό έδαφος.
Τι θες τώρα;:D

annasa
28/07/2022, 20:40
Άμα το κορίτσι λέει για κουλό έδαφος, ε, κουλό έδαφος.
Τι θες τώρα;:D

ευχαριστώ!

:a022: :D πάντως νομίζω οτι έχουμε βγει λίγο εκτός θέματος. Και ναι, η κατανάλωση βενζίνης δεν έχει καμία σχέση με το σύστημα ψύξης, είχατε όλοι δίκιο. Ίσως το μείγμα να είναι λίγο παραπάνω πλούσιο απ' όσο πρέπει και μου τρώει λίγη βενζίνη παραπάνω, αλλά αυτό είναι τελικά μία άλλη ιστορία.

alexis72
28/07/2022, 21:29
ευχαριστώ!

:a022: :D πάντως νομίζω οτι έχουμε βγει λίγο εκτός θέματος. Και ναι, η κατανάλωση βενζίνης δεν έχει καμία σχέση με το σύστημα ψύξης, είχατε όλοι δίκιο. Ίσως το μείγμα να είναι λίγο παραπάνω πλούσιο απ' όσο πρέπει και μου τρώει λίγη βενζίνη παραπάνω, αλλά αυτό είναι τελικά μία άλλη ιστορία.
φιλικη συμβουλη ,να το πας για καθαρισμα κ ρυθμιση καρμπιρατερ σε μαστορα που να ξερει τι να κανει κ να τον εμπιστευεσαι ,γιατι εχει 2πλο καρμπιρατερ keihin κ ειναι λιγο δυσκολη η ρυθμιση αν ειναι τσαπατσουλης η βιαζεται ...ειχε φιλος το kle400 ευχαριστημενος ηταν αρκετα απο την μοτο θα ελεγα ,ειχε κανει ανετα κ μικρα ταξιδακια 200-300 χλμ ,ειχε καποια καταναλωση αυξημενη κ το πηγε για καθαρισμα κ ρυθμιση καρμ/τερ (και πρεπει να φοραει κ το kle400 κ το kle500 τα ιδια διπλα καρμπ/τερ keihin) απο την ημερα εκεινη ειχε συνεχως προβληματα κ στην εκκινηση οταν ηταν κρυο κ στο δρομο εκανε δισταγμους κ αυξημενη καταναλωση )το πηγε σε 3-4 μαστορους δεν καταφερε κανεις να το ρυθμισει σωστα ,εψαχνε για να βαλει μετ/να αλλα δεν εβρισκε καλα ,οποτε αναγκαστηκε κ το πουλησε κ πηρε ενα χτ660 μετ/νο ....οποτε προσοχη που θα το πας

Bowleno
29/07/2022, 06:08
ευχαριστώ!

:a022: :D πάντως νομίζω οτι έχουμε βγει λίγο εκτός θέματος. Και ναι, η κατανάλωση βενζίνης δεν έχει καμία σχέση με το σύστημα ψύξης, είχατε όλοι δίκιο. Ίσως το μείγμα να είναι λίγο παραπάνω πλούσιο απ' όσο πρέπει και μου τρώει λίγη βενζίνη παραπάνω, αλλά αυτό είναι τελικά μία άλλη ιστορία.

Κατανάλωση 8 λίτρα στα 100 χλμ. δεν είναι "καίει λίγο παρπάνω" για 2κύλινδρο 500 κυβικών..... είναι πάρα πολύ.
Είχα το ΕR-5 μια 5ετία, τον ίδιο κινητήρα φοράει, και η κατανάλωση του ποτέ δεν πέρασε τα 4-4,5 λίτρα/100.....
Κάνε ότι είπε ο Αλέξης, ένας από τους λόγους που το έδωσα ήταν ακριβώς αυτός, ήθελαν πλέον καθάρισμα τα καρμπς.
Ο δεύτερος ήταν η τότε οικονομική δυσπραγία. (πάνε 17 χρόνια.....)

annasa
29/07/2022, 09:43
σας ευχαριστώ και τους δύο Αλέξη και Bowleno, πρέπει να γίνει κι αυτό, σύντομα.
:beer:

THEOD
29/07/2022, 16:05
Κατανάλωση πάνω από 5-5,5 λτρ/100χλμ στο KLE δεν είναι φυσιολογική και δείχνει "πρόβλημα". Για να μην πέσεις με την πρώτη στα νύχια κανενός αετονύχη μάστορα ξεκίνα να τσεκάρεις/αλλάξεις τα πολύ βασικά κι εύκολα όπως μπουζί και φίλτρο αέρα. Αν αυτά αλλαχθούν ή είναι ΟΚ και η κατανάλωση επιμένει εκεί ψηλά, τότε αναγκαστικά προχωράς σε συνεργείο για περαιτέρω διερεύνηση

borgiriadis1
29/07/2022, 19:57
Κατανάλωση 8 λίτρα στα 100 χλμ. δεν είναι "καίει λίγο παρπάνω" για 2κύλινδρο 500 κυβικών..... είναι πάρα πολύ.
Είχα το ΕR-5 μια 5ετία, τον ίδιο κινητήρα φοράει, και η κατανάλωση του ποτέ δεν πέρασε τα 4-4,5 λίτρα/100.....
Κάνε ότι είπε ο Αλέξης, ένας από τους λόγους που το έδωσα ήταν ακριβώς αυτός, ήθελαν πλέον καθάρισμα τα καρμπς.
Ο δεύτερος ήταν η τότε οικονομική δυσπραγία. (πάνε 17 χρόνια.....)

Έχει κάποια "ιδιαίτερη" διαδικασία για τον καθαρισμό το KLE? Γτ οκ πααααρα πολλά μαστορια δεν ξέρουν να καθαρίζουν -ρυθμιζουν καρμπσ αλλά δεν είναι και ιδιαίτερη επιστήμη.

Bowleno
30/07/2022, 00:27
Έχει κάποια "ιδιαίτερη" διαδικασία για τον καθαρισμό το KLE? Γτ οκ πααααρα πολλά μαστορια δεν ξέρουν να καθαρίζουν -ρυθμιζουν καρμπσ αλλά δεν είναι και ιδιαίτερη επιστήμη.

Ιδιαίτερη επιστήμη δεν είναι, είναι όμως ακριβή σχετικά εργασία και μπελάς η ρύθμιση τους.....

annasa
30/07/2022, 16:20
Κατανάλωση πάνω από 5-5,5 λτρ/100χλμ στο KLE δεν είναι φυσιολογική και δείχνει "πρόβλημα". Για να μην πέσεις με την πρώτη στα νύχια κανενός αετονύχη μάστορα ξεκίνα να τσεκάρεις/αλλάξεις τα πολύ βασικά κι εύκολα όπως μπουζί και φίλτρο αέρα. Αν αυτά αλλαχθούν ή είναι ΟΚ και η κατανάλωση επιμένει εκεί ψηλά, τότε αναγκαστικά προχωράς σε συνεργείο για περαιτέρω διερεύνηση

ευχαριστώ,
είδα στο βιβλιαράκι της μηχανής οτι είχα αλλάξει φίλτρο αέρα έναν χρόνο πριν και μπουζί λίγο πιο πριν από αυτό αλλά οκ,... μπουζί είναι!. Πάντως την επόμενη φορά που θα πάω στον μάστορα αρχές Σεπτέμβρη λογικά θα γίνει ένα full check-up και θα φρεσκαριστεί η μηχανή και θα κοιτάξουμε και ότι μου προτείνατε όλοι σας.

Σωστή η παρατήρηση και για το να είναι ψείρας ο μάστορας και να "ξερει", γιατί απο τα Χανιά -εκ του αποτελέσματος- δεν με πολυπροσέξανε. Πάντως εδώ Αθήνα το πάω μετά από προτροπή και του αδερφού, στον επίσημο επισκευαστή kawasaki, ονόματα δεν λέμε που έχει καλή φήμη και έχει κι ένα κάρο kle μέσα.

annasa
25/10/2022, 14:35
χαίρετε! ένα μικρο update:
είχα κάνει ένα ταξιδάκι Αθήνα Εύβοια και πριν φυγω φουλαρα ρεζερβουαρ (15λιτρα) όπου πηγαινα απο εθνικη με 70-80χλμ/ωρα και προς μεγαλη μου εκπληξη μου εβγαλε ρεζερβα στα 220 χιλιομετρα. Άρα η μηχανή δουλεύει άψογα τελικά ως προς την κατανάλωση. Προφανώς εγώ την ζορίζω μεσα στην πόλη και την κίνηση με συμπλεκταρίσματα και χαμηλές στραοφές-ταχυτητες...
Αυτά, νομίζω πως κάπου εδώ λύθηκε η απορία.

AristidisZ
25/10/2022, 14:55
χαίρετε! ένα μικρο update:
είχα κάνει ένα ταξιδάκι Αθήνα Εύβοια και πριν φυγω φουλαρα ρεζερβουαρ (15λιτρα) όπου πηγαινα απο εθνικη με 70-80χλμ/ωρα και προς μεγαλη μου εκπληξη μου εβγαλε ρεζερβα στα 220 χιλιομετρα. Άρα η μηχανή δουλεύει άψογα τελικά ως προς την κατανάλωση. Προφανώς εγώ την ζορίζω μεσα στην πόλη και την κίνηση με συμπλεκταρίσματα και χαμηλές στραοφές-ταχυτητες...
Αυτά, νομίζω πως κάπου εδώ λύθηκε η απορία.

Το άψογα πως το ορίζεις ακριβώς ;

Εθνική με 70-80 πάνω από 4 lt/100 δε θα έπρεπε να καίει, άντε βαριά βαριά 4.5, δηλαδή στα 220 χλμ έπρεπε να σου είχε κάψει καμιά δεκαριά λίτρα το πολύ...

annasa
25/10/2022, 17:29
ε πανω-κατω, έπιανα και τα 100 οταν χρειαζόταν κι εκεί ρουφούσε, άρα το να έκαψε 11 λιτρα περιπου και να με εβγαλε στη ρεζερβα που ειναι 4 λιτρα, είναι λογικό.

borgiriadis1
25/10/2022, 23:26
Κ εγώ μια χαρά το ακούω. 11*100:220=5lt/100
Αν το ζορισες και λίγο αν σ έβαλε κ λίγο λιγότερο στο φουλαρισμα ο βενζινας (οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα πως να φουλαρουν μηχανή)η κατανάλωση είναι οκ.

THEOD
26/10/2022, 18:14
χαίρετε! ένα μικρο update:
είχα κάνει ένα ταξιδάκι Αθήνα Εύβοια και πριν φυγω φουλαρα ρεζερβουαρ (15λιτρα) όπου πηγαινα απο εθνικη με 70-80χλμ/ωρα και προς μεγαλη μου εκπληξη μου εβγαλε ρεζερβα στα 220 χιλιομετρα. Άρα η μηχανή δουλεύει άψογα τελικά ως προς την κατανάλωση. Προφανώς εγώ την ζορίζω μεσα στην πόλη και την κίνηση με συμπλεκταρίσματα και χαμηλές στραοφές-ταχυτητες...
Αυτά, νομίζω πως κάπου εδώ λύθηκε η απορία.

Αν θες να μετρήσεις με ακρίβεια και σωστά την κατανάλωση ένας είναι ο τρόπος.
Γεμίζεις μέχρι ξεχείλισμα
Μηδενίζεις τον μερικό χιλιομετρητή.
Οδηγάς αρκετά χιλιόμετρα μέχρι λίγο πριν αδειάσει ή να γυρίσεις ρεζέρβα.
Ξαναγεμίζεις πάλι μέχρι ξεχείλισμα σημειώνοντας τι ένδειξη σου δείχνει ο μερικός χιλιομετρητής
Με μια μέθοδο των τριών με βάση τα λίτρα που ξαναγέμισες (αν δεν σε έχει κλέψει ο βενζινάς...) και τα χιλιόμετρα που έδειχνε εκείνη την στιγμή ο μερικός χιλιομετρητής βγάζεις την κατανάλωσή σου

ΥΓ με 70-80-90 και εκτός Αθηνών θα μετρήσεις την χαμηλότερη δυνατή κατανάλωση ever - που στην περίπτωση του kle λογικά θα είναι κάτω από τα 5λτρ/100χλμ...