PDA

View Full Version : Suzuki Inazuma 250



NoobRider
16/07/2022, 20:30
Χαιρετώ το forum,

Τον τελευταίο καιρό είμαι στο ψάξιμο για αγορά της πρώτης μου μοτοσυκλέτας (μέχρι τώρα μόνο παπί). Λόγω απειρίας ψάχνω κάτι "εύκολο" και όχι πολύ ογκώδες ή άγριο. Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι γύρω στα 2500 και σε αυτή την τιμή έχω βρει μόνο κάποια Inazuma του 2015. Τι γνώμη έχετε για τη συγκεκριμένη σαν πρώτη μηχανή; Να αναφέρω ότι θα χρησιμοποιείται για τα πάντα, δουλειά (Αθήνα κέντρο), ψώνια και ταξίδια μόνος ή με παρέα. Θεωρείτε μπορεί να με καλύψει; Αν κάποιος την έχει θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με κατανάλωση, κόστος service κλπ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ptc
16/07/2022, 21:56
Προσωπικα στα λεφτα αυτα θα επαιρνα ενα CBR250R. Οχι οτι δεν ειναι καλο και το Suzuki αλλα ειναι αδικαιολογητα βαρυ. Ειχα το GSX250R που ειναι βασικα το ιδιο μηχανακι με κοστουμι (αν και λογω μιας εξατμισης ειναι λιγο πιο ελαφρυ απο το Inazuma). Για μενα το βαρος ειναι πολυ σημαντικη παραμετρος για νεο αναβατη.

Κατα τ'αλλα ειναι ενα ποιοτικο συνολο με αισθηση -αλλα και βαρος- μεγαλυτερης μηχανης. Αν δε σου αρεσει το CBR παντως ειναι καλη επιλογη το Suzuki και κραταει την αξια του (που σημαινει οτι οταν ερθει η ωρα να το δωσεις θα παρεις τα λεφτα σου πισω).

NoobRider
16/07/2022, 22:21
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου,
Ωραίο το CBR, βλέπω έχει και ABS, αλλά μου φαίνεται πιο άβολο στο δικάβαλο, και παίρνω συχνά δεύτερο άτομο πάνω. Ίσως πρέπει να το δω από κοντά βέβαια, γιατί η εικόνα μπορεί να με ξεγελάει.

ptc
16/07/2022, 22:54
Στο δικαβαλο το Inazuma υπερτερει, εχει σελαρα. Επειδη δεν απαντησα στις ερωτησεις σου για καταναλωση και συντηρηση, υπολογιζε γυρω στα 3,2-3,5 λιτρα ανα 100χλμ για καυσιμο ενω η συντηρηση ειναι σχετικα ακριβουτσικη για την κατηγορια. Εχει σερβις καθε 5000χλμ και μαλιστα με ελεγχο βαλβιδων (αν και νομιζω οι αντιπροσωπειες τις βαλβιδες τις κοιτανε ανα 10000 παρα το τι γραφει το manual). Αν το συγκρινεις με το cbr που εχει λαδια ανα 12000 και βαλβιδες ανα 24000 ειναι μια σοβαρη διαφορα.

NoobRider
16/07/2022, 23:52
Επειδή έχω κακή εμπειρία με τοπικά συνεργεία και δεν τους εμπιστεύομαι, για service στην αντιπροσωπία να υπολογίζω 100-150 ευρώ περίπου;

ptc
17/07/2022, 06:13
Τα σέρβις του είναι χονδρικά 70€ το μικρό, 100 το μεσαίο (+ μπουζί), 150 το μεγάλο (+ βαλβίδες). Προφανώς αυτά μπορεί να παίξουν αναλόγως το συνεργείο.

Το κόστος ανά σέρβις δεν είναι μεγάλο απλά είναι μεγάλη η συχνότητα (ανά 5000 χλμ).

bmwr1100gs
17/07/2022, 07:07
Καλημέρα, εάν σου αρέσει το CBR , προχώρησε σε αυτό. Έχει abs, είναι πιο ελαφρύ και έχει πολύ καλύτερη μεταπώληση.

Σε αυτή την κατηγορία θα καθήσεις λίγο διάστημα, οπότε είναι χρήσιμο να μπορείς να πουλήσεις εύκολα την μηχανή και να πας στο επόμενο.

NoobRider
17/07/2022, 10:59
Ψάχνω και για αυτό αγγελίες, να μαζέψω κάποια και να το δω από κοντά για να δω αν θα βολεύει δικάβαλο. Σε ταξίδι θεωρείς θα είναι εξίσου άνετο με το Inazuma; Ιδανικό ξέρω ότι δεν είναι κανένα από τα δύο, ψάχνω απλώς το καλύτερο δυνατό για το ποσό που μπορώ να διαθέσω.

Επίσης, ψάχνοντας για το CBR, έπεσα και πάνω σε κάποια YBR250, Ninja250, Z300 που δεν τα είχα στο μυαλό μου. Πιστεύετε ότι κάποιο από αυτά μπορεί να κοντράρει Honda και Suzuki;

mikes
17/07/2022, 11:56
το ybr250 ειναι το πιο αδυναμο απ'ολα, παρ'ολα αυτα ειναι αρκετα αξιοπιστο...
στα 10 χρονια που το ειχα εκανα 100 χιλιαδες χλμ, τα μισα εκ των οποιων σε ταξιδια
και βολτες των 400-500 χλμ δουλευοντας συνηθως 1000 στροφες πριν τον κοφτη..
δε στο συνηστω ομως γιατι αν και ψεκαστο, δειχνει αρκετα "παρωχημενο" σε σχεση
με τα υπολοιπα και επισης βγαζει ενα θεμα στον ψεκασμο που αμα δεν εισαι αρκετα ψαγμενος
για το πως θα το λυσεις, θα σου κοστισει ο κουκος αηδονι, ενω μιλαμε για ζημια των 30€..

ενα αρκετα καλο μηχανακι που μπορεις να κοιταξεις επισης ειναι και το honda vtr250..
επισης ομορφο αξιοπρεπες και αξιοπιστο μηχανακι, που ομως δε πουλησε αρκετα λογω
τις τιμης του ως καινουριο..

NoobRider
17/07/2022, 13:11
Απορρίπτεται λοιπόν το YBR, γιατί δεν είμαι καθόλου ψαγμένος. Είμαι η χαρά του μάστορα που θέλει να χρεώσει παραπάνω χωρίς να πάρει πρέφα ο πελάτης. Ωραίο και το VTR, αλλά φαίνεται είναι τόσο καλό που όποιος το πήρε δεν το πουλάει :P

doctoras
17/07/2022, 13:49
Όλα καλά είναι σαν μοντέλα. Το Θέμα είναι αυτό που θα βρεις να είναι όσο πιο προσεγμένο και λιγότερο μεταχειρισμένο γίνεται. Αν το reference είναι inazuma 250 2015. Πρέπει να απαντήθει με κάτι αντίστοιχο. Και νομίζω ninja 250, cbr250 πάμε από 2009-2012

Το z300 είναι πιο φρέσκο μοντέλο αλλά μάλλον εκτός μπατζετ

Επίσης σε αυτό το μπάτζετ ίσως βρεις duke 200, z250sl 2015 και μετά

NoobRider
17/07/2022, 14:27
Έχω βρει δύο Ζ300 του 15 και του 17 που είναι οριακά στο budget μου και φαίνονται καλές ευκαιρίες. Η σέλα του συνεπιβάτη με προβληματίζει μόνο, κατά πόσο θα είναι άνετο.

ptc
17/07/2022, 17:17
Χωρίς να ξέρω για ποια μιλάς, απλά να πω ότι θα ήμουν εξαιρετικά προσεκτικός με Ζ300 στο μπάτζετ σου. Κανονικά η αξία μιας τέτοιας μηχανής είναι κάνα χιλιάρικο παραπάνω, οπότε να δεις κατά πόσο είναι ευκαιρίες. Ειδικά άμα είναι κι από έμπορο...

Κατά τ'άλλα σίγουρα καλύτερο μηχανάκι απ ό,τι έχει προταθεί με μειονέκτημα τη θέση συνεπιβάτη που είναι στο επίπεδο του cbr και λίγο χειρότερα.

Tallyban
17/07/2022, 19:51
Δικαβαλο θα βάζει συχνά,τι cbr και νίντζα του λέτε του ανθρώπου;

NoobRider
17/07/2022, 21:05
Χωρίς να ξέρω για ποια μιλάς, απλά να πω ότι θα ήμουν εξαιρετικά προσεκτικός με Ζ300 στο μπάτζετ σου.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/325016566-kawasaki-z-300

Αυτή είναι η μία, δε φαίνεται χτυπημένη, αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να κρύβει για να είμαι ειλικρινής.




Δικαβαλο θα βάζει συχνά,τι cbr και νίντζα του λέτε του ανθρώπου;

Να σταματήσω να τα γλυκοκοιτάω λες; Η αλήθεια είναι ότι δεν τα έχω δει από κοντά και δεν έχω ιδέα αν θα βόλευαν.

JasonEV
17/07/2022, 21:28
Κάτοχος του VTR250 εδώ και 2 μήνες. Είναι καλή επιλογή για τα κυβικά του. Έχει δύναμη να σε πάει δικάβαλο φορτωμένο, με 120 κοντέρ. Eίναι χαμηλό και οδηγιέται εύκολα. Αυτό που του λείπει είναι το ABS που για πρωτάρη οδηγό (και όχι μόνο) είναι απαραίτητο.

doctoras
17/07/2022, 21:51
Εγώ το inazuma το αγόραζα είναι μια χαρά για την χρήση που θέλεις

ptc
17/07/2022, 22:57
Με το μπατζετ που εχεις το σιγουρο ειναι οτι καπου θα κανεις υποχωρηση. Ειτε θα παρεις κατι πιο παλιο με πολλα χιλιομετρα, ειτε κατι χωρις ABS, ειτε κατι που δε βολευει για δυο ατομα, κοκ. Σε κατι θα πρεπει να κανεις την υποχωρηση. Δεν υπαρχει μηχανη που σε καλυπτει σε ολα οσα θες, οχι με 2500 τουλαχιστον. Απο εκει και περα δες τα μοντελα που συζηταμε και ζυγισε τις επιλογες σου. Καλες αγορες. :beer:

NoobRider
18/07/2022, 00:41
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια!! Είναι πραγματικά χρήσιμες οι πληροφορίες που μου δώσατε. Τώρα μένει το δύσκολο κομμάτι, να μείνω μόνος με τις σκέψεις μου και να αποφασίσω τι θα θυσιάσω :P Θα ψάξω επίσης να βρω μπας και υπάρχουν σε καμιά έκθεση να τα δω από κοντά, μπορεί να με βοηθήσει στην τελική απόφαση.

NoobRider
20/07/2022, 23:35
Μετά την πολύτιμη βοήθειά σας και αρκετή σκέψη, κατέληξα πως το Inazuma είναι η πιο συνετή επιλογή για αυτό που χρειάζομαι. Και τώρα θα χρειαστώ πάλι τη βοήθειά σας :D

Έχω βρει 2-3 αγγελίες που με ενδιαφέρουν. Το επόμενο βήμα είναι προφανώς να επικοινωνήσω με τον ιδιοκτήτη για να το δω από κοντά και μετά συνεργείο κλπ. Και εδώ είναι που έχω θέμα. Ο ίδιος δεν έχω ιδέα από τα μηχανολογικά για να ξέρω τι να ψάξω όταν δω το όχημα και δυστυχώς κανένας από την παρέα μου δεν ασχολείται με αυτά για να τον πάρω μαζί. Επίσης, όντας νέος στην Αθήνα, δεν έχω κανένα γνωστό συνεργείο.

Τι είναι αυτό που θα μου λέγατε να προσέξω κατά την επιθεώρηση της μοτοσυκλέτας όταν βρεθώ με τον ιδιοκτήτη; Τι red flags υπάρχουν που θα πρέπει να με κάνουν να ψάξω αλλού; Επίσης, αν έχετε κάποιο συνεργείο να προτείνετε για τον έλεγχο καθώς και μια ενδεικτική τιμή για το κόστος θα με βοηθούσε τρομερά πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Kickstart
21/07/2022, 08:15
καλημέρα.

Θα σου πω μερικά γενικά που θα κοίταγα εγώ.

Πρώτα πρώτα το προφανές.

Τσεκαρεις την μηχανη γυρω γυρω για χτυπηματα και εκδορές..κοιτα προσεκτικά τις ακρες απο τα γκριπ. Εκεί υπάρχουν τα λεγόμενα αντίβαρα. Αν ειναι γεμάτα γρατζουνιες μαρτυρούν πτωσεις. Στην περιπτωση δε που ειναι ελαφρώς στραβά μαρτυρούν ισως και σύρσιμο. Τον ιδιο ελεγχο κανεις στα πλαϊνα της μοτο σε οτι εξέχει. Δλδ εκεί που πατάει τα πόδια του οδηγός συνοδηγός, σε κάγκελα αν υπάρχουν, εξάτμιση κτλ.

Στην συνέχεια τσεκάρεις καλα το μηχανάκι για σκουριές...σκυβεις και κοιτας τα καλάμια μπροστά για χτυπήματα ή μικρά ψωριάσματα σκουριάς, αν έχουν τα καλάμια σκουριά να ξερεις δεν θεραπεύεται. Παίρνει μονο γιατροσόφια και θελουν αλλαγή με κόστος υψηλό. Κοίτα επίσης απο την κατω μερια την τιμονοπλακα και εκεί μαζεύει σκουριά ειδικά στα σουζουκι.
Στην συνεχεια τσεκαρεις το ψυγειο (εχει νομιζω το μοντελο δεν ειναι αερόψυκτο ετσι; ) ψάχνεις βαθουλώματα και γενικότερη κατάσταση (σκουριές κτλ) αν παρατηρήσεις σε κάποιο σημειο του να αλλαζει οι περσίδες του σχημα και οψη να ειναι καπως σαν λιωμένη γραμμή το ψυγείο έχει τρυπήσει και έχει επισκευαστεί με κόλληση. Αυτό το τελευταίο δεν ειναι απαραίτητα κακό αλλά ρώτα τι παίζει και φυσικά βάλε μπροστά να δουλέψει η μοτο μέχρι να μπει το βεντιλατερ και να διαπιστώσεις αν υπάρχει οποιαδηποτε διαρροή.

Μετά θα τσεκάρεις τροχούς για χτυπήματα ή στραβώματα στις ζάντες...τσέκαρε επίσης τα αναλώσιμα αλυσίδα, τακάκια. Στην αλυσίδα θες να μην εχει κόμπους να ειναι καθαρή λαδωμένη και οχι ελεεινή μέσα στη μπιχλα και τα γραναζια της μπροστά πίσω να μην έχουν σπασμένα δόντια ή καραφλά σημεία. Τα τακάκια αν τα κοιταξεις κάθετα μέσα εκει που φωλιάζουν στην δαγκάνα θα δεις έχουν καποια σημάδια γραμμής οριζόντια. Αυτος ειναι ο δείκτης φθοράς τους, αν δεν μπορεις να τον διακρίνεις θελουν αλλαγή. Αφού είσαι εκεί τσεκαρεις και τις δισκοπλακες. Οπτικά και με...δάχτυλο. Εδώ δεν θες να υαρχουν εντονες αυλακωσεις η δισκοπλακα να ειναι λεία και φυσικά να ειναι ολοίσια...πρόσεξε το αυτό γιατι πολλοι βαζουν λουκέτα τα ξεχνάνε επάνω και πανε να φυγουν με αυτά, μια δυο τρεις γίνεται η ζημιά και στραβώνει το μέταλλο με αποτέλεσμα να αρχίζουν καθ οδόν τα τσικ τσικ και να μειώνεται η ικανότητα του φρένου.

Τελος ζητα αν γίνεται να σηκώσει σέλα και επιθεώρησε το χώρο από κάτω. Εδώ καταλαβαίνεις αν ειναι μερακλής ο κάτοχος και αν το πρόσεχε. Αν δεις χώρο τίγκα βρώμα σκουριές φουσκωμένη μέσα στα άλατα μπαταρία κτλ, προβληματίσου...

ειναι κι άλλα που μπορείς να τσεκάρεις όπως παίξιμο τροχών (ρουλεμάν) και τιμόνι να ειναι ίσιο αλλά θεωρώ οτι με τα προηγούμενα μπορείς να κάνεις ένα καλό έλεγχο...τσεκάρισμα τον αριθμό πλαισίου να συμφωνεί με την άδεια κυκλοφορίας.

α και που σαι εννοείται να το ακούσεις το μοτέρ να δουλεύει και να επιμείνεις για βόλτα (βάλτον πίσω τον ιδιοκτήτη)

αν καταλήξεις και έχεις γατόνι ασφαλιστή πριν προχωρήσεις δώστου την πινακίδα να κάνει ενα τσεκ για δηλώσεις γύρω από το όχημα.

doctoras
21/07/2022, 08:49
Συνδυαστικά με τα παραπάνω του kickstart εγώ τους βάζω να οδηγήσουν σε μια ευθεία γραμμή με Δευτέρα στο κιβώτιο 30-40χαω και παρατηρώ από πίσω ότι ο πίσω τροχός καλύπτει τον μπροστά χωρίς να προεξέχει τίποτα. Αυτό για το ενδεχόμενο κακό-επισκευασμένου πλαισίου στην περίπτωση που έχει πέσει και έχει «πάρει» πλαίσιο.

Όμως για κάθε ενδεχόμενο ρωτά τα παιδιά θα σου πούνε για καλό συνεργείο Suzuki, που θα τσεκάρει ότι μηχανάκι του πας για τελικό έλεγχο και επιβεβαίωση ότι είναι καλό.
Συμφωνείς με το συνεργείο να του δώσεις και το πρώτο σέρβις της μηχανής που θα προκύψει και όλα καλά

ptc
21/07/2022, 09:26
Αν και οσα εγραψε ο Kickstart ειναι πολυ καλος οδηγος, η αληθεια ειναι οτι αν εισαι ασχετος καποια απο αυτα πιθανως να μην μπορεις να τα δεις (γιατι δεν ξερεις για τι ακριβως ψαχνεις). Εγω θα σου πω πρωτον να ψαχνεις μονο απο ιδιωτη (μακρια απο εμπορους), αν γινεται μηχανη απο πρωτο χερι και με οσο γινεται πιο πληρες ιστορικο συντηρησης. Επισης απο κοντα κανε κανα δυο ερωτησεις σχετικα με τη συντηρηση της μηχανης. Πχ καθε ποτε θελει λαδια, τι λαδια βαζεις, καθε ποτε κανεις ρυθμιση βαλβιδων. Ο σωστος ιδιοκτητης θα ξερει να σου απαντησει σε τετοιες ερωτησεις, ο ασχετος θα αρχισει να κομπιαζει. Εδω βεβαια υπαρχει μια εξαιρεση, μπορεις να εισαι ασχετος (να μην ξερεις τις απαντησεις) αλλα παραλληλα τυπικος με τη συντηρηση. Μου εχει τυχει δλδ η απαντηση σε ολα τα παραπανω να ειναι "Αδερφε δεν ξερω απ΄αυτα, εγω το πηγαινω καθε 5000χλμ στην αντιπροσωπεια και μου κανουν ο,τι χρειαζεται". Αυτο βεβαια επαληθευεται μεσω του βιβλιου συντηρησης.

Απο εκει και περα πιο σημαντικο ειναι να σου προτεινουν καποιο συνεργειο εμπιστοσυνης οι αθηναιοι του φορουμ. Ο μηχανικος σιγουρα θα δει δεκα φορες παραπανω πραγματα σε μια μηχανη απο καποιον που ψαχνει για πρωτη μηχανη.

kotlos
21/07/2022, 11:12
Ότι σου έχουν πει τα παιδία μέχρι στιγμής.

Σε ένα inazuma του 14 που ενδιαφερόμουν ήταν όλα μηχανικά μια χαρά, αλλά σκουριά είχε αρχίσει να εμφανίζεται σε αρκετά σημεία. Μέχρι και κάτω από το κάθισμα είχε. Λογικά λόγω αλμύρας από θάλασσα οπότε απο Αθήνα λιγότερο πιθανό, αλλά κοίταξε γιατί για εκτεταμένη επιδιόρθωση δεν αξίζει.

toyar
21/07/2022, 12:31
το μηχανακι που διαλεξες δεν κυκλοφορησε πολυ και δεν θα βρεις πολλα να διαλεξεις
εφοσον δηλωνεις μη σχετικος η πιο ασφαλης κινηση ειναι να το πας για ελεγχο σε εξουσιοδοτημενο suzuki και να ζητησεις γραπτη εκθεση για πιθανες ελλειψεις και αναλωσιμα
θα πληρωσεις αλλα θα εισαι ησυχος οτι πηρες κατι καλο η γλυτωσες τη μουφα
γενικοτερα αν καποιος δεν ειναι γνωστης καλο ειναι να επιλεγει καινουριο με εγγυηση παντως.....

doctoras
21/07/2022, 14:08
Απο αυτά που έχει ο car τώρα θα ξεκινούσα με το παρακάτω, αν ο κύριος γίωργος (όπως αναφέρεται) το έχει απο πρώτο χέρι, είναι μεσήλικας ή παραπάνω και έχει πραγματικά αυτά τα χλμ δεν συγκρίνεται με κανένα απο τα καινούργια κινέζικα της κατηγορίας(IMHO)
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/324838593-suzuki-gn-250

NoobRider
21/07/2022, 18:45
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Είναι σίγουρο ότι θα το πάω και σε συνεργείο πριν την αγορά, μιας και είμαι τόσο άσχετος που δεν ξέρω καν τι είναι το βεντιλατέρ (μπορώ απλώς να μαντέψω από το όνομα), επομένως δε θα ξέρω καν πότε και αν δουλεύει. Απλώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω και για τα 2-3 που θα δω, για αυτό θέλω να ξέρω έστω κάποια βασικά πράγματα για να απορρίψω κάποιο. Βόλτα δε μπορώ να ζητήσω δυστυχώς, γιατί έχω μόλις 3 μέρες το δίπλωμα. Ούτε ο πωλητής θα το δεχτεί, αλλά και εγώ δεν είναι ότι θα καταλάβω αν δουλεύει σωστά ή λάθος ο κινητήρας.



Απο αυτά που έχει ο car τώρα θα ξεκινούσα με το παρακάτω, αν ο κύριος γίωργος (όπως αναφέρεται) το έχει απο πρώτο χέρι, είναι μεσήλικας ή παραπάνω και έχει πραγματικά αυτά τα χλμ δεν συγκρίνεται με κανένα απο τα καινούργια κινέζικα της κατηγορίας(IMHO)
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/324838593-suzuki-gn-250

Είναι ένα από αυτά που κοιτάζω κι εγώ. Αν και είμαι λίγο επιφυλακτικός, μιας και τα χιλιόμετρα φαίνονται πολύ καλά για να είναι αληθινά. Ο όνος λόγος που το έχω λίστα είναι το "κύριος" δίπλα στο όνομα. Πράγματι, ένας μεγαλύτερος ΄νθρωπος δε θα είχε μηχανή για να την ξεπατώνει.

Μια άλλη που κοιτάω είναι αυτή
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/325026992-suzuki-inazuma-250

Έχει τα περισσότερα χιλιόμετρα από όλες, αλλά με εντυπωσίασε η λεπτομέρεια στην αγγελία. Φωτογραφίες από κάθε μεριά με καλή ανάλυση που κάνουν εμφανές το γεγονός ότι δεν έχει ζημιές και γενικά φαίνεται ο ιδιοκτήτης να μην έχει κάτι να κρύψει (ή να το κρύβει πολύ καλά). Πολύ θετικό επίσης είναι το λεπτομερέστατο βιβλίο service που έχει.

NoobRider
02/08/2022, 09:54
Επιτέλους πήρα την πρώτη μου μηχανή, Suzuki Inazuma. Μετά από μια πολύ μικρή βόλτα, τέλειες εντυπώσεις. Ανυπομονώ να με ενημερώσουν από το υπουργείο ότι ολοκληρώθηκε η μεταβίβαση (την κάναμε ηλεκτρονικά) για να βρω και μια ασφάλεια και να κάνω την πρώτη μου μεγάλη βόλτα!! Θέλω πάλι να σας ευχαριστήσω όλους για τη βοήθεια!!

panavour
02/08/2022, 10:20
καλες και ασφαλεις,βολτες.

NoobRider
11/08/2022, 12:48
Καλησπέρα στο φόρουμ!!

Επανέρχομαι 10 μέρες μετά την αγορά της μηχανής για κάποιους προβληματισμούς που έχω. Γενικά η μηχανή είναι πολύ προσεγμένη, αλλά με παραξένεψαν δύο πράγματα...

1) Την έβγαλα για πρώτη φορά εθνική πριν λίγες μέρες. Γενικά πάει πολύ άνετα και ομαλά από άποψη κινητήρα, αλλά όταν ανέβαζα ταχύτητα πάνω από 80-90 (μέγιστο έφτασα 100 σε πρώτη φάση) ένιωθα σαν να τρέμει λίγο το τιμόνι. Όχι κάτι ακραίο, μια πολύ μικρή αίσθηση...Υπάρχει περίπτωση να ήταν λόγω αέρα (φυσούσε αρκετά και εντελώς κόντρα) ή να το ψάξω μήπως έχει θέμα στο μπροστινό σύστημα; Είναι γενικά φυσιολογικό υπό κάποιες συνθήκες να νιώθω ότι τρέμει το τιμόνι;

2) Το δεύτερο θέμα μου αφορά το βεντιλατέρ (έμαθα επιτέλους τι είναι και πού βρίσκεται :p ). Έχω κάνει πολλές βόλτες από όταν την πήρα, κάποιες αποστάσεις στην εθνική (Αθήνα-Μαραθώνα)-κάποιες στην κίνηση εντός πόλης, μεγάλες ανηφόρες-μεγάλες κατηφόρες, δικάβαλο-μόνος μου κλπ. Ούτε μία φορά δεν έχω δει να δουλεύει το βεντιλατέρ...υπάρχει περίπτωση να έχει τόσο καλή ψύξη που να μη χρειάστικε να δουλέψει ή έχει πρόβλημα; Βέβαια δεν την έχω ζορίσει, το κόκκινο δεν το έχει πλησιάσει ποτέ στις στροφές, μέχρι 7 χιλιάδες την πάω που και που.

Σας ευχαριστώ και πάλι

Nomand
11/08/2022, 13:21
Το τιμόνι έπαιζε όταν εκλεινες το γκάζι η όταν είχες σταθερό γκάζι και πήγαινες πορεία?
Για το βεντιλατερ όταν τελειώσεις με την βόλτα σου άστο με νεκρά να δουλεψει στο ρελαντί για κάποιο χρονικό διάστημα και παρατήρησε τοι. Λογικά με την ζέστη που έχει τώρα σε περίπου δύο λεπτά θα πρέπει να πάρει μπρος ο ανεμιστήρας, αν δεις ότι δεν ξεκινάει καλό ειναι να το δει ένας μηχανικός μήπως έχει καεί η ασφάλεια η κάτι άλλο.
Καλές βόλτες να έχεις.

doctoras
11/08/2022, 13:36
Καλησπέρα στο φόρουμ!!

Επανέρχομαι 10 μέρες μετά την αγορά της μηχανής για κάποιους προβληματισμούς που έχω. Γενικά η μηχανή είναι πολύ προσεγμένη, αλλά με παραξένεψαν δύο πράγματα...

1) Την έβγαλα για πρώτη φορά εθνική πριν λίγες μέρες. Γενικά πάει πολύ άνετα και ομαλά από άποψη κινητήρα, αλλά όταν ανέβαζα ταχύτητα πάνω από 80-90 (μέγιστο έφτασα 100 σε πρώτη φάση) ένιωθα σαν να τρέμει λίγο το τιμόνι. Όχι κάτι ακραίο, μια πολύ μικρή αίσθηση...Υπάρχει περίπτωση να ήταν λόγω αέρα (φυσούσε αρκετά και εντελώς κόντρα) ή να το ψάξω μήπως έχει θέμα στο μπροστινό σύστημα; Είναι γενικά φυσιολογικό υπό κάποιες συνθήκες να νιώθω ότι τρέμει το τιμόνι;

2) Το δεύτερο θέμα μου αφορά το βεντιλατέρ (έμαθα επιτέλους τι είναι και πού βρίσκεται :p ). Έχω κάνει πολλές βόλτες από όταν την πήρα, κάποιες αποστάσεις στην εθνική (Αθήνα-Μαραθώνα)-κάποιες στην κίνηση εντός πόλης, μεγάλες ανηφόρες-μεγάλες κατηφόρες, δικάβαλο-μόνος μου κλπ. Ούτε μία φορά δεν έχω δει να δουλεύει το βεντιλατέρ...υπάρχει περίπτωση να έχει τόσο καλή ψύξη που να μη χρειάστικε να δουλέψει ή έχει πρόβλημα; Βέβαια δεν την έχω ζορίσει, το κόκκινο δεν το έχει πλησιάσει ποτέ στις στροφές, μέχρι 7 χιλιάδες την πάω που και που.

Σας ευχαριστώ και πάλι

εχω παραπλήσιο μηχανάκι με το ίδιο μοτερ
το βεντιλατέρ έχει πάρει ελάχιστα, μονο μια φορά θυμάμαι που ακολουθουσα πεζούς για ενα χιλιόμετρο με πρώτη-κενό-πρώτη, μάλλον είναι ρύθμιση της suzuki να μπαίνει απο 100 και πάνω, αφετέρου να έχουν βάλει μεγαλύτερης χωρητικότητας ψυγείο και να κάνει ώρα να βράσει για να πάρει
Αυτό που είπε ο αποπάνω κάνε την βόλτα σου καμιά 20km και κάνε μια στάση για τσιγάρο και αστο στο ρελαντί τώρα καλοκαίρι στον ήλιο λογικά σε 5λεπτά θα πρέπει να ανάψει.
Επίσης αν δεν έπαιρνε και είχε βράσει θα έιχες και την προειδοποιητική λυχνία αναμμένη

για το οδηγικό, οχι δεν πρέπει να τρέμει το τιμόνι αλλά μήπως περιγράφεις κάτι άλλο απο το καθεαυτού σύμπτωμα, γράψε χιλιόμετρα να αποκτήσεις περισσότερη εικόνα και εμπειρία για να καταλάβεις τι είναι.
Οι σταθερές απο το μηχανάκι που πρέπει να έχεις είναι: φρέσκα λάστιχα, σωστός αερας στα λάστιχα, σερβιρισμένες αναρτήσεις, γρανάζια αλυσίδα σε καλή κατάσταση

ptc
11/08/2022, 13:41
Στο παιξιμο του τιμονιου (ειδικα αν ειναι σε συγκεκριμενο φασμα ταχυτητων) μπορει να παιζει ρολο και η μπαγκαζιερα αν φοραει. Δοκιμασε να βγαλεις τη βαλιτσα και οδηγησε στις ιδιες συνθηκες να δεις αν υπαρχει διαφορα.

Το βεντιλατερ οντως αναβει ελαχιστα. Επισης αυτες τις μερες μην ξεχνας οτι παρα τη ζεστη οι δρομοι ειναι αδειοι, οποτε η κινηση ακομα και μεσα στην πολη εχει ροη. Η δοκιμη που σου ειπαν να το αφησεις στατικα να δουλευει θα σε βγαλει απο καθε αμφιβολια.

motojojo
11/08/2022, 14:43
Έχει δείκτη θερμοκρασίας νερού;

NoobRider
11/08/2022, 15:11
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Όσον αφορά το βεντιλατέρ:
Η αλήθεια είναι ότι το κοίταζα αμέσως μόλις έφτανα και μετά έσβηνα, δεν το έχω αφήσει για ώρα στο ρελαντί. Θα το δοκιμάσω να δω αν κάνει διαφορά. Το λαμπάκι για θερμοκρασία δε μου έχει ανάψει ποτέ.

Σχετικά με το τιμόνι, έπαιζε όσο είχα σταθερά ανοιχτό το γκάζι, σε ταχύτητα 80-90 όταν είχε αέρα και 90+ όταν δεν είχε. Έχω και μπαγκαζιέρα και μάλιστα μεγάλη. Είναι απαραίτο αξεσουάρ για την καθημερινότητά μου και πήρα μία 47 λίτρα, αρκετά πλατιά. Είχα κι εγώ φόβους ότι μπορεί να δημιουργεί θέματα, αλλά ρώτησα στο κατάστημα που πήγα να τη δω (ίσως έπρεπε να ρωτήσω πιο αντικειμενικό κριτή) και μου είπε βάση εμπειρίας ότι δε θα έχει τέτοιου είδους θέματα. Θα τη βγάλω και θα δοκιμάσω μια βόλτα να δω αν έχει διαφορά. Σε περίπτωση που φταίει η μπαγκαζιέρα και χωρίς αυτή δεν παίζει καθόλου το τιμόνι, πιστεύετε θα λυθεί το θέμα αν βάλω μια ζελατίνα; Αυτή τη στιγμή δεν έχει καμία προστασία από αέρα η μηχανή.

DoctoR_k6
11/08/2022, 15:16
Ριξε μια μια ματια στο manual.
Αν δεν κανω λαθος λεει οτι το βεντιλατερ ανοιγει στους 105 βαθμους κ κλεινει οταν πεσει στους 100.
Ο θερμοστατης ανοιγει στους 88.

Σιγουρα αν το αφησεις να δουλεψει καποια λεπτα θα ανεβασει θερμοκρασια κ θα δεις τι παιζει.

NoobRider
11/08/2022, 15:23
Νωρίτερα σήμερα το άφησα περ΄ριπου 10 λεπτά ρελαντί, αλλά δεν ήταν από βόλτα, ήταν σβηστό από χτες, ίσως να μην πρόλαβε να ζεσταθεί. Πάντως ούτε θερμοστάτης μου άναψε ούτε βεντιλατέρ.

DoctoR_k6
11/08/2022, 15:40
Νωρίτερα σήμερα το άφησα περ΄ριπου 10 λεπτά ρελαντί, αλλά δεν ήταν από βόλτα, ήταν σβηστό από χτες, ίσως να μην πρόλαβε να ζεσταθεί. Πάντως ούτε θερμοστάτης μου άναψε ούτε βεντιλατέρ.

Καπου διαβασα αυτο¨

The heat warning light will turn on at 120°c (Fig. A)
The cooling fan will turn on at 105°c (Fig. A)

Σε καθε περιπτωση κατεβαζεις το manual της μοτο σου κ το ξεφυλλιζεις για να μαθαινεις 2-3 πραγματα.

NoobRider
11/08/2022, 16:14
Πριν λίγο το βρήκα και έχω αρχίσει την ανάγνωση :P

borgiriadis1
28/08/2022, 21:14
Καλά για το βεντιλατερ μην τρελαίνεσαι εγώ το έχω από το 2012 και δεν το έχω δει ακόμα να δουλεύει. Και το μηχανάκι γενικώς το πιέζω. Όσο για το τρίξιμο που λες εγώ το είχα στα 70-80 χλμ την ώρα. Είναι θέμα κακής ζυγοστάθμισης του μπροστινού τροχού.