PDA

View Full Version : Παναιτωλικό-Κατελάνος (1.922m) 10-7-2022



billy84
21/07/2022, 16:29
Πασίγνωστη οροσειρά που ξεκινά απο τη λίμνη Τριχωνίδα, εκτείνεται βόρεια και οι βόρειες απολήξεις της σχεδόν ''ακουμπάνε'' τη Λίμνη Κρεμαστών. Αυτό το βουνό δεν απαιτεί μόνο ένα αλλά πολλά ταξιδιωτικά για να καλυφθεί πλήρως, παρολαυτά κατάφερα να αφιερώσω κάποιες ώρες εκεί και να πάρω μια δυνατή γεύση!

Το Παναιτωλικό ήταν μια δυνατή περιπέτεια και μια συναρπαστική βιωματική εμπειρία έτσι όπως το προσέγγισα. Οδήγησα σε δύσκολες χωμάτινες διαδρομές, περπάτησα σε πανέμορφα αλπικά λιβάδια, είχα αναμενόμενες συναντήσεις με τσοπανόσκυλα, έμπλεξα σε δύσκολα τεραιν, είδα πανέμορφους καταρράκτες στη μέση του πουθενά, είδα κορυφές που μοιάζουν εκπληκτικά με κάποιες διάσημες του εξωτερικού, είδα χωριά χτισμένα σε κρυφές τοποθεσίες. Τα τοπία μου θύμισαν λίγο Άγραφα τόσο από άποψη ομορφιάς όσο και απο άποψη ''αυθεντικότητας''.


Η προσέγγιση έγινε απο τη λίμνη Τριχωνίδα, τη μεγαλύτερη φυσική λίμνη της Ελλάδας.



437063





Απο εκεί σύντομα έφτασα στο Λαμπίρι όπου θα έπρεπε να ψάξω να βρω τη χωμάτινη διαδρομή που έβλεπα μόνο στον δορυφόρο και σε κανέναν χάρτη.






https://www.youtube.com/watch?v=z2b7RMjkqJQ







Ψάχνοντας στις ανατολικές πλαγιές του Παναιτωλικού.





437064

billy84
21/07/2022, 16:34
Εν τέλει τη βρήκα αν και είχα σοβαρές αμφιβολίες για το αν βγαίνει μέχρι πάνω. Απο το δορυφόρο ίσα που φαίνεται και αυτό απο μόνο του λέει πολλά. Ήταν τρελό σπαστήρι αλλά τελικά τα κατάφερα.





https://www.youtube.com/watch?v=UsTOM6LNTPY





Φανταστικές εικόνες




437065




Στο τέλος της διαδρομής υπάρχει και ένα τοτέμ. Πρέπει να το προσκυνήσεις που κατάφερες να ανέβεις αυτόν τον γολγοθά!




437066




437067






Βρίσκομαι στον αιχμηρό όγκο της Κρημνίτσας η οποία θα αποδειχτεί το μεγάλο εμπόδιο αυτής της ανάβασης. Απο εδώ φυσικά όλα μοιάζουν εύκολα.





437068






Απο την άλλη πλευρά όμως τα πράγματα σοβαρεύουν. Η 1η μου σκέψη ήταν να πάω απο την κορυφογραμμή της και να κατέβαινα πιο κάτω όμως ένα μονοπάτι που είχα δει στους χάρτες την παρέκαμπτε απο δεξιά.





437069





Παίρνω την απόφαση να συνεχίσω λίγο την κορυφογραμμή μέχρι να έχω καλύτερη οπτική του τοπίου. Κοιτώντας πίσω μαγεύτηκα απο την βόρεια συνέχεια του Παναιτωλικού. Και ακόμα δεν είχα δει τίποτα!




437070

billy84
21/07/2022, 16:39
Σύντομα πετυχαίνω ένα κοπάδι με 4 τσοπανόσκυλα. Στην αρχή ήρθε ο αρχηγός, του έβαλα λίγο τις φωνές και έκανε πίσω. Σύντομα ξεθάρρεψαν και τα υπόλοιπα και είπαν να έρθουν όλα μαζί. Τους πέταξα μερικές πέτρες και έκαναν πίσω. Το κοπάδι εν τω μεταξύ αμετακίνητο και έπρεπε να περάσω απο εκεί. Δοκιμάζω να τραβερσάρω απο αριστερά την πλαγιά. Παρόλο που σε κάποιο σημείο δεν είχα καν οπτική επαφή τα 2 σκυλιά με ακολούθησαν νομίζοντας ότι πάω να τους τη φέρω απο άλλη πλευρά.




437071





Τελικά απομακρύνθηκαν μόλις αντιλήφθηκαν ότι δεν είμαι απειλή για το κοπάδι. Απέναντι διέκρινα τον Κατελάνο, την ψηλότερη κορυφή του Παναιτωλικού.





437072





Τελικά αποφάσισα να ακολουθήσω το μονοπάτι που είχα δει στον χάρτη και παρέκαμπτε απο δεξιά αυτόν τον ορεινό όγκο που βρισκόμουν. Θα έπρεπε βέβαια να το έχω κάνει νωρίτερα καθώς βρισκόμουν ήδη στο άγριο κομμάτι.




437073






Έκανα λοιπόν μια δυνατή κατάβαση σε σχεδόν κάθετη πλαγιά που είχε ελάχιστα σχετικά ασφαλή περάσματα. Στόχος μου ήταν να βγω στις σάρες που διακρίνονται χαμηλότερα.





437074






Έχοντας κατέβει τον ορεινό όγκο της Κρημνίτσας. Δεν είμαι σίγουρος αν ήταν καλύτερο αυτό που έκανα ή αν έπρεπε να συνεχίσω στην κορυφογραμμή της. Απλά όταν υπάρχει μια χαραγμένη πορεία σημαίνει πως κάποιος άλλος το έχει κάνει, άρα το πιθανότερο είναι ότι βγαίνει (εκτός και αν χρειάζεται τεχνικός εξοπλισμός). Απο την άλλη πλευρά δεν ήταν σίγουρο και θα έπρεπε να γίνω πειραματόζωο.





437075





Τραβερσάροντας λοιπόν σε χορταριασμένες πλαγιές και σάρες μέχρι να βγω σε ένα διάσελο. Το τεραιν είναι δυσκολότερο απο όσο δείχνει η φωτό.





437076





Μοναδικές εικόνες που μόνο τα βουνά μπορούν να σου χαρίσουν.





437077






Έχοντας φτάσει στο διάσελο και κοιτώντας πια τον κύριο ορεινό όγκο του Κατελάνου. Η λογική λέει να τραβήξω προς τα δεξιά και να τραβερσάρω τις πλαγιές μέχρι να φτάσω σε αυτό το ρέμα που ανεβαίνει ψηλά δεξιά.




437078








Στο βάθος η τεχνητή λίμνη Καστρακίου





437079







Κοιτώντας βόρεια τη συνέχεια του βουνού





437080

billy84
21/07/2022, 16:43
Απομεινάρια μιας στάνης σε αυτό το ύψωμα μπροστά





437082






Τοπία βγαλμένα απο τα παραμύθια που μας έλεγε η γιαγιά μας όταν ήμασταν μικροί...





437083






Η Κρημνίτσα απο μακριά. Απο αριστερά ήρθα. Απο δεξιά δείχνει ότι πάει αλλά αν δε δοκιμάσεις δεν ξέρεις...





437084






Πλησιάζοντας το ρέμα που ήθελα. Διακρίνεται η πορεία του προς τα χαμηλότερα στρώματα του βουνού.





437085







Στο Ρέμα βρήκα σημάδια απο κάποιο μονοπάτι που ανεβαίνει απευθείας απο το Λαμπίρι νομίζω.





437086







Μετά απο αρκετή ανάβαση έφτασα σε ένα μεγάλο οροπέδιο πριν την κορυφή





437087






Μπροστά ο ορεινός όγκος της Γερακούδας





437088

billy84
21/07/2022, 16:45
Σύντομα πιάνω κορυφή. Ακόμα ένας στόχος έχει κατακτηθεί. Η θέα είναι απερίγραπτη!




437089






Προς τα εκεί θα κινηθώ αργότερα. Δείχνει κοντά αλλά δεν είναι όταν έχεις να διανύσεις χιλιόμετρα χωματόδρομων.




437090








Χαμηλά ο κάμπος του Αγρινίου





437091








https://www.youtube.com/watch?v=LgW-eTgIH_A








Επιστροφή περίπου όπως γύρισα μόνο που πέρασα λίγο χαμηλότερα απο την Κρημνίτσα. Και πάλι πάντως έμπλεξα σε χορταριασμένες πλαγιές υψηλής κλίσης και χρειάστηκε σκαρφάλωμα σε κάποια σημεία.





437092

billy84
21/07/2022, 16:47
Επιστροφή στο Λαμπίρι και συνέχεια βόρεια προς τον Προυσό. Σύντομα μπήκα σε χωματόδρομο στα αριστερά που μετά απο αρκετά km με έβγαλε στη Δροσοπηγή. Εκπληκτική διαδρομή με τρομερή θέα!






https://www.youtube.com/watch?v=GqAoxQvbA7w





Η Δροσοπηγή όνομα και πράγμα! Εχει μια πηγή στην είσοδο της που έχει πραγματικά παγωμένο νερό! Εκεί είχε έρθει η ώρα ενος γρήγορου σνακ





437094






Πλέον είχα μπει στον νομό Ευρυτανίας και βρισκόμουν σε ένα απο τα ορεινότερα χωριά της στα 1300m υψόμετρο





437095

billy84
21/07/2022, 16:48
Απο τη Δροσοπηγή συνέχισα χωμάτινα μέχρι την Καστανούλα





https://www.youtube.com/watch?v=HNxEYTWPp-A






Κάπου στη διαδρομή πέτυχα και αυτόν τον πανέμορφο καταρράκτη





437096

billy84
21/07/2022, 16:49
Απο την Καστανούλα βγήκα στο Πεντάκορφο και απο εκεί το GPS έκανε τα δικά του και πήγε να κόψει δρόμο στέλνοντας με απο το Δεντράκι στον δρόμο για Κυνηγό που ήθελα εγώ. Καλά πήγε και αυτό.:D






https://www.youtube.com/watch?v=0QUVah3vuMQ






Πανόραμα βόρειου Παναιτωλικού. Απολαύστε υπεύθυνα!





437097

billy84
21/07/2022, 16:50
Εν τέλει γύρισα λίγο πίσω και τελικά μέσω του κεντρικού ασφαλτόδρομου έφτασα στον Άγιο Βλάσιο. Εκεί μια υπέροχη αλλά ζόρικη χωμάτινη διαδρομή με ανέβασε στον οικισμό του Κυνηγού.






https://www.youtube.com/watch?v=ThYSV30Yxvo







Ξεχωρίζει ο Κούτουπας, το Ματερχορν της Αιτωλοακαρνανίας!




437098

billy84
21/07/2022, 16:51
Απο τον Κυνηγό συνέχισα αυτή τη δύσκολη και αδιέξοδη διαδρομή η οποία καταλήγει σε μια μυστική αλλά μαγική τοποθεσία. Εκεί βρίσκεται το Σταυροχώρι σε υψόμετρο 700 περίπου μέτρων.





https://www.youtube.com/watch?v=iy5ss_HbfsA






Η τοποθεσία είναι περικυκλωμένη απο αιχμηρούς ορεινούς όγκους. Κυριολεκτικά δε σε βρίσκει κανείς ποτέ εδώ! Δεν υπάρχει ούτε ένας μόνιμος κάτοικος και τα φυτά πάνω στο δρόμο έχουν φυτρώσει μέχρι ψηλά.





437099






Ησυχαστήριο!





437100

billy84
21/07/2022, 16:52
Επιστρέφοντας δεν έχασα την ευκαιρία να φωτογραφίσω το ''Μάτερχορν'' απο διαφορετική οπτική γωνία. Είναι επιβλητικός ο Κούτουπας.




437101







Και δύο ακόμα με την ψηφιακή μηχανή που πήρα μαζί αποκλειστικά για τον Κούτουπα.





437102




437103








https://www.youtube.com/watch?v=Utn30L-IEGw

billy84
21/07/2022, 16:54
Κατεβαίνοντας προς Άγιο Βλάσιο, στο βάθος η Λίμνη Κρεμαστών.




437104






Απο τον Άγιο Βλάσιο επέστρεψα στο Αγρίνιο μέσω της απολαυστικής στριφτερής διαδρομής Αγρινίου-Καρπενησίου.





https://www.youtube.com/watch?v=af4DzVBi2K0








Και επέστρεψα σπίτι υπερπλήρης όπως ήταν λογικό! Μεσοβδόμαδα ενώ προετοιμαζόμουν για την επόμενη δυνατή εξόρμηση ο Covid μου χτύπησε την πόρτα και με καθήλωσε. Με χτύπησε συγκεκριμένα προς το τέλος της βδομάδας και την Κυριακή που μας πέρασε ενώ δεν είχα πυρετό, δεν είχα την απαιτούμενη δύναμη και ενέργεια για να πραγματοποιήσω μια ανάλογη εξόρμηση. Χρειαζόμουν ξεκούραση και χρειαζόταν να κάνει τον κύκλο του. Εντυπωσιακό το πως μέσα σε μια στιγμή απο εκεί που υγιής θα έφευγα για 1000km+, δεν είχα διάθεση και δύναμη να πάω ούτε μέχρι το περίπτερο. Ένιωθα σαν γέρος. Είδα το μέλλον μου!

Αστάθμητοι παράγοντες που έρχονται ''σαν κλέφτης τη νύχτα''.


Πάντα όρθιοι!:beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/07/2022, 17:26
Ωραίο κι αυτο το ταξίδι ρε φίλε! Η φώτο μιλάνε από μόνες τους! Όντως τα είχε όλα!

Περαστικά και καλά ξεμπερδέματα με τον ιό :wave2:

billy84
21/07/2022, 18:29
Ωραίο κι αυτο το ταξίδι ρε φίλε! Η φώτο μιλάνε από μόνες τους! Όντως τα είχε όλα!

Περαστικά και καλά ξεμπερδέματα με τον ιό :wave2:





Να είσαι καλά αδερφέ! Ξεμπέρδεψα ήδη και είμαι πανέτοιμος για την Κυριακή που έρχεται!:beer:

George_M.
21/07/2022, 21:03
Καλέ μου φίλε Βιλλ, είπες τεράστια κουβέντα..
"Είδα το μέλλον μου/όλων μας.. "
Ειτε θελουμε είτε όχι η πορεία είναι χαραγμένη οπότε ας φχαριστηθουμε την διαδρομή.
Πάτα γκαζι λοιπόν φίλε αν κ εσύ μόνιμα τέρμα το έχεις.. :lol:

azar41
21/07/2022, 22:26
Εικόνες άγριας ομορφιάς και ο Κούτουπας πολύ εντυπωσιακός,μπατόν βλέπω δεμένο στο μηχανάκι,καλόλιωτο το καινούργιο λαστιχάκι,καλή συνέχεια!

giorgosb
22/07/2022, 00:05
Πανέμορφα! :beer: :beer:

yes-u
22/07/2022, 00:56
Πραγματικά, βλέποντας τις φωτό και τα βίντεο του Βilly, έχω την αίσθηση ότι ζω σε κάποια άλλη χώρα!

karellen
22/07/2022, 08:09
Βασίλη στα σοβαρά τώρα,μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς να εκδόσεις ένα βιβλίο με τις ορεινές εξορμήσεις σου?
Είναι ανεκτίμητες αυτές οι αναβάσεις και κόποι ζωής,δύσκολα θα βρει κάποιος κάτι παρόμοιο και επιβάλλεται να τις γνωρίσουν πολλοί περισσότεροι εκτός moto.gr.

billy84
22/07/2022, 13:07
Καλέ μου φίλε Βιλλ, είπες τεράστια κουβέντα..
"Είδα το μέλλον μου/όλων μας.. "
Ειτε θελουμε είτε όχι η πορεία είναι χαραγμένη οπότε ας φχαριστηθουμε την διαδρομή.
Πάτα γκαζι λοιπόν φίλε αν κ εσύ μόνιμα τέρμα το έχεις.. :lol:


Σοφές κουβέντες Γιώργαρε! Ας ευχαριστηθούμε το ταξίδι!:beer:



Εικόνες άγριας ομορφιάς και ο Κούτουπας πολύ εντυπωσιακός,μπατόν βλέπω δεμένο στο μηχανάκι,καλόλιωτο το καινούργιο λαστιχάκι,καλή συνέχεια!


Να είσαι καλά Πάρη! Ναι έχω ξεκινήσει και παίρνω μπατον απο την Κρήτη και έπειτα. Κάνει δουλειά και βοηθάει πολύ αν και δεν το είχα σε εκτίμηση παλιότερα. Ίσως γερνάω!:lol:



Πανέμορφα! :beer: :beer:


Γεια σου Γιώργαρε!:beer:



Πραγματικά, βλέποντας τις φωτό και τα βίντεο του Βilly, έχω την αίσθηση ότι ζω σε κάποια άλλη χώρα!


Έχοντας ξεκινήσει την μοτοσυκλετιστική μου πορεία ασφάλτινα, αυτό που θα σου πω είναι ότι το σχόλιό σου είναι πολύ εύστοχο. Ναι η Ελλάδα μέσω των εναλλακτικών χωμάτινων διαδρομών και των ορεινών μονοπατιών είναι ουσιαστικά μια άλλη χώρα!:beer:



Βασίλη στα σοβαρά τώρα,μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς να εκδόσεις ένα βιβλίο με τις ορεινές εξορμήσεις σου?
Είναι ανεκτίμητες αυτές οι αναβάσεις και κόποι ζωής,δύσκολα θα βρει κάποιος κάτι παρόμοιο και επιβάλλεται να τις γνωρίσουν πολλοί περισσότεροι εκτός moto.gr.


Νίκο θα εκδόσω ένα τρίτομο βιβλίο με τα 200 ψηλότερα βουνά της Ελλάδας. Ήδη έχω ολοκληρώσει τον 1ο τόμο και θα είναι έτοιμος σύντομα. Γιατί 3 τόμοι? Γιατί το υλικό είναι τεράστιο, το 1ο μέρος βγήκε 450 σελίδες σχεδόν. :beer:

zannisvel
22/07/2022, 13:32
Πολύ ωραίο μέρος και δύσβατο.
Είχα αρχίσει να ανησυχώ που δεν είχες ανεβάσει εξόρμηση την προηγούμενη εβδομάδα.
Χαίρομαι που είσαι καλά!!

Ευχαριστούμε για τις όμορφες εικόνες!!!