PDA

View Full Version : SM για fun bike?



borgiriadis1
23/07/2022, 15:07
Μου τριβελιζει το μυαλό αυτή η ιδέα.

Μετα απο τα χρονια συμβίωσης με το SV 1000s έχω αρχίσει να κουραζομαι απο κάποια πράγματα.
- Τα 1000cc στον οποιοδήποτε επαρχιακό δρόμο είναι απλα κουραστικά γτ για να ροπιασει η μηχανή δουλευεις με 1-2-3 το πολύ. Αν πιάσουμε και σφιχτά κομματια απλά κλάμα.
- Κατα βαση είναι μια πολύ καλά στιμενη sport touring μηχανή αλλά τα ταξίδια με τη γυναικα μου τα έχουμε ελαττώσει λογο κυρίως χρόνου.
-Και όταν θα είναι να πάμε πετάω τα πραγματα στο αμάξι που καίει αέριο και πάω ποιο οικονομικά και αμα κουραστω μπορούμε να κάνουμε και αλλαγή και να οδηγήσει.
-Μέσα στην πόλη δεν μπορείς να την πας πουθενά χωρίς να ανεβάσει θερμοκρασία.
-Λογο των πολύ λίγων χλμ που κάνω το χειμωνα δεν συμφέρει να την έχω στην κυκλοφορία οποτε παραδίδω πινακίδες και χάνω 5-10 βόλτες τον χειμωνα και την άνοιξη.
-Έλεγα οτι θα έπρεπε να την δοκίμασω στην πίστα αλλά μετα αγορασα το pitbike και ξελαμπικαρω στην καρτοπιστα και σε συνδιασμό το οτι μένω στη Λάρισα αυτό το σενάριο ξεμακραινει.

Και τώρα στο συμπέρασμα.
Ή πρεπει να κρατήσω την μηχανή μου που μετα απο χρόνια δοκιμών και μαζεματων την έχω σε ενα άψογο επίπεδο ή πρεπει να την δώσω και να πάρω κτ άλλο.
Βλέπω στο πιστακι κάποια sm που μπαίνουν πολύ αξιοπρεπώς σε τόσο σφιχτή πίστα που σημαίνει οτι σε επαρχιακό δρόμο θα κανουν πλάκα. Και λέω οτι αν κατεβω και λίγο στα cc και πάω στα 600-650 ίσως με ενα sm μπορουσα να βγω για βόλτα και ας περιοριστω στα ταξίδια που δεν κάνω έτσι κι αλλιως. Και ανάλογα με το στισημο που σκέφτομαι να έχει ίσως το βάζω και στο πιστακι.
Σε συζήτηση με φίλους, μου λένε οτι απλα με τρώει τώρα και πάω να κάνω μλκια. Και οτι αν θέλω οπωσδήποτε να αλλάξω ας πάω σε κτ πιο street (που εκεί θα με φαει ακόμα περισσότερο και θα πάρω ss και θα έχω ακριβως τα ίδια προβλήματα με πριν).

Εγώ θέλω ενα μηχανάκι που να ανεβαίνω να κάνω μια βόλτα 200-250 χλμ και να φχαριστιεμαι στις στροφές και μια στο τοσο να μπαίνει στην πίστα (δεν καίγομαι κιόλας).
Και λέω τωρα
Ktm 640-690?
Κτ άλλο σε 600 πιο street? Suzuki gsr 600?
Μήπως πάω να κάνω όντως μλκια και να κρατήσω το δικο μου?

Για πείτε ιδέες...........

basilis_k6
23/07/2022, 15:59
τα τελευταια ικανα σμ βγηκαν πριν απο 10+ χρονια. δυσκολο να βρεις κατι σε καλη κατασταση. τα καινουργια -βασικα ειναι 2 μοντελα ολα κιολα- ειναι πανακριβα.
τα σμ ειναι παιχνιδια για μια ωριτσα, μετα απλα κουραζεσαι μονο που καθεσαι πανω τους. αν εκει που εισαι εχει τους δρομους για ενα σμ τοτε ναι, ισως αξιζει. Εγω θα κοιτουσα κατι σε duke4 παντως με αυτα που περιγραφεις οτι θες.

borgiriadis1
23/07/2022, 16:30
Βασικά αυτός είναι ο προβλήματος μου. Δεν με πειράζει να είναι παλιό αλλά να μην είναι τελείως πιομενο και θέλει πολλά χρήματα για να γίνει μηχανάκι ξανά.
Υπολογιζα οτι αν φύγει και το sv να προσθέσω και κάποια χρήματα και σαν συνολικό budjet ~5000€ αγορά+συμαζεματα.

Nitse3
23/07/2022, 17:25
Νομίζω ότι λόγω συνθηκών ζωής σου πλέον η χρήση της μοτοσυκλέτας έχει περιοριστεί πολύ. Αυτό δεν νομίζω να αλλάξει αν απλά αλλάξεις μηχανή. Πόσα χρήματα γλυτώνεις παραδίδοντας τις πινακίδες; Αξίζουν για αυτές τις δέκα βόλτες που κανείς και που ίσως σε κρατούσαν πιο ζεστό;

karellen
23/07/2022, 18:21
Το gsr πάντως την ίδια συμπεριφορά θα σου βγάλει.

Ζεύκας
23/07/2022, 18:39
ΜΤ-09

ptc
23/07/2022, 19:04
Κι εγώ ένα street με στοιχεία sm θα σκεφτόμουν. ΜΤ, duke 690, ίσως και κάνα dorsoduro.

Nostradamus
23/07/2022, 19:40
Ότι λέει ο Πέτρος. Ωραίο και το ΜΤ-9 αλλά θεωρώ ότι είναι too much για την χρήση που λες..

Σίγουρα όχι για gsr 600 (και παρεμφερή).. καλύτερα κρατά αυτό που έχεις σε τέτοια περίπτωση... Καλό, χρυσό για αυτό που είναι, αλλά δεν κάνει για αυτό που περιγράφεις ούτε κατ ' ελάχιστο.

BLiTzER
23/07/2022, 19:48
τα σμ ειναι παιχνιδια για μια ωριτσα, μετα απλα κουραζεσαι μονο που καθεσαι πανω τους.

Μια χαρά είναι για ώρες, αν δεν είσαι αδερφή. :smokin:

Τελευταίο πραγματικό, πολιτικό SM που καβάλησα - και ξαναγόραζα άνετα - ήταν το 640. Αλλά καλή τύχη να βρεις ένα σε αξιοπρεπή κατάσταση.

billyka
23/07/2022, 23:38
Aν ειναι να δωσεις το sv για οποιοδήποτε street απο μενα είναι όχι.Το gsr και γενικα τα 600 4κυλινδρα πρέπει να στροφάρουν για να αποδώσουν.Η διαφορά σε ροπη με το sv θα σε ξενερώσει.

borgiriadis1
23/07/2022, 23:59
Νομίζω ότι λόγω συνθηκών ζωής σου πλέον η χρήση της μοτοσυκλέτας έχει περιοριστεί πολύ. Αυτό δεν νομίζω να αλλάξει αν απλά αλλάξεις μηχανή. Πόσα χρήματα γλυτώνεις παραδίδοντας τις πινακίδες; Αξίζουν για αυτές τις δέκα βόλτες που κανείς και που ίσως σε κρατούσαν πιο ζεστό;

Δεν έχει να κάνει με τη χρήση σαν χρήση γτ ζεστό με κρατάει το minibike. Για την πόλη έχω ένα gw250 οπότε το μεγάλο έχει περιορισμένο χρόνο (γτ και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος).
Κυρίως είναι να μπορώ να ευχαριστηθω καλύτερα όλες τις διαδρομές και όχι οι δέκα που θα χάσω.
Η διαφορά στα χρήματα είναι 120€ που και ειδικά για ένα όχι καθημερινής χρήσης όχημα και λόγο κατάστασης προτιμώ να τα έχω στην τσέπη και ας χάσω τις βόλτες.


Ότι λέει ο Πέτρος. Ωραίο και το ΜΤ-9 αλλά θεωρώ ότι είναι too much για την χρήση που λες..

Σίγουρα όχι για gsr 600 (και παρεμφερή).. καλύτερα κρατά αυτό που έχεις σε τέτοια περίπτωση... Καλό, χρυσό για αυτό που είναι, αλλά δεν κάνει για αυτό που περιγράφεις ούτε κατ ' ελάχιστο.

MT-9 και εμένα μου φαίνεται too much. Αν είναι κρατάω και το δικό μου.

ποπαϋ
24/07/2022, 08:56
Βάλε του τιμόνι, θα δεις άλλο μηχανάκι.
Οι διαδρομές που περιγράφεις θέλουν τιμονατο μηχανάκι

katsar
24/07/2022, 11:08
Αν το θέλεις καθαρά για διασκέδαση και βόλτες-αφού δεν σε ενδιαφέρουν οι μεγάλες βόλτες/ταξίδια όπως έγραψες ψηφίζω ΚΤΜ 640 και εγώ .
Η μοτοσυκλέτα είναι τραίνο ακόμα και με την 21 ζάντα και βασικό, ελαφριά !!!
Σε στριφτερή διαδρομή λίγο έξω από Καβάλα ( Αγιος Σύλας ανέβα-κατέβα και από τις 2 πλευρές για όποιον ξέρει )
έκανα πλάκα σε ένα Tiger και είχα το εντούρο ΚΤΜ !
Από την άλλη πόσο να κοστίζει μια σωστή ανακατασκευή κινητήρα ;
Άποψη μου,πλέον μηχανή που δεν μπορώ να την ''σπάσω'' δεν την ευχαριστιέμαι όσα γκάζια και να έχει.

Σχεδόν πάντα κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις,πιθανό να σου λείψουν κάποια χαρακτηριστικά του SV αν το δώσεις :wave2:

SeniorCanardo
25/07/2022, 12:31
Mε βάση αυτά που λες και εφόσον έχεις μηχανάκι πόλης και θες μόνο fun, θα σου έλεγα δες και για κάνα Husaberg FS.
Κατά καιρούς βγαίνουν κάποια σε καλή αναλογία τιμής/κατάστασης και συνήθως από πιο συνειδητοποιημένους ιδιοκτήτες σε σχέση με τα 640.
Πολύ πιο ικανό σε όλα, πιο απαιτητική συντήρηση αλλά θα πας από τις στριφτερές σου και την καρτόπιστα, μέχρι και στα "Σέρρας".
Αν είσαι στη φάση που πιάνουν τα χέρια σου και μπορείς να κάνεις κάνα δυο βασικά πράγματα ακόμα καλύτερα.

Αν είσαι "σκληρό αγόρι" θα έλεγα μην αποκλείεις και τα ktm LC4 660.
Κλειδί γιοκ, μίζα γιοκ, γλυτώνεις όμως τα squat στο γυμναστήριο.
Συνήθως λόγω των παραπάνω χαρακτηριστικών τα βρίσκεις σε καλύτερη κατάσταση από τα 640.

Έπαιζε μέχρι την Παρασκευή που τσέκαρα ένα 640 στην Λάρισα στα 2000€, που εγώ θα του έριχνα μια ματιά.
Είχε πρόβλημα με το κομπλέρ της μίζας, αλλά το υπόλοιπο τουλάχιστον από φωτό φαίνονταν ΟΚ.
Σήμερα που τσέκαρα κατέβηκε, αλλά ήταν καιρό επάνω, οπότε...

Last but not least, υπάρχουν και τα 525 exc.

S705
25/07/2022, 12:44
διαλέγεις το καλύτερο και καλή διασκέδαση

https://www.car.gr/used-bikes/aprilia.html?make=12568&make=62&model=16008&pg=1

όταν το είχα οδηγήσει στα μέγαρα σε εκδήλωση της aprilia όχι άπλα δεν ήθελα να κατεβώ άλλα ήθελα να την κοπανίσω με αυτό

motojojo
25/07/2022, 13:18
Με αφορμή το απριλια, το shiver δεν παίζει σαν επιλογή; Είδα τωρα παίζει ένα και μοναδικό 900 (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/324151842-aprilia-shiver-900)

Σαν μηχανή είναι εκπληκτική και νομίζω θα καλύψει όλα τα γουστα, από μικρά ταξιδάκια μέχρι παιχνιδι εντός και εκτός πίστας.

Ένα κακό που έχει είναι ότι λόγω θέσης της εξάτμισης λαμπαδιάζει ο κώλος σου το καλοκαίρι.

sapila racing
25/07/2022, 13:28
Με αφορμή το απριλια, το shiver δεν παίζει σαν επιλογή; Είδα τωρα παίζει ένα και μοναδικό 900 (https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/324151842-aprilia-shiver-900)

Σαν μηχανή είναι εκπληκτική και νομίζω θα καλύψει όλα τα γουστα, από μικρά ταξιδάκια μέχρι παιχνιδι εντός και εκτός πίστας.

Ένα κακό που έχει είναι ότι λόγω θέσης της εξάτμισης λαμπαδιάζει ο κώλος σου το καλοκαίρι.

Το Shiver 900 δεν εχει σχεση με SM ούτε κατα διανοια. 190 κιλα αδειο ειναι, λογικα κιλα για Naked, αλλα ενα SM που σεβεται τον εαυτό του πρέπει να ειναι κατω απο 150.
Και για να σε προλάβω ουτε το Dorsoduro κανει για αυτη την χρήση που συζητιεται εδω γιατι έχει SM look αλλά κι αυτο πανω κατω στα ίδια κιλα ειναι.

motojojo
25/07/2022, 13:41
Ναι έχεις δίκιο αλλά επειδή τέθηκε ο προβληματισμός πώλησης του υπάρχοντος 1000ριου θεωρώ ότι το shiver μπορεί να καλύψει το κενό ανάμεσα στο sm και το sv που έχει ήδη χωρίς πολλους συμβιβασμούς (καλά αυτό σχετικό είναι αλλά λεμε).

Δεν είναι σκληροπυρηνικό sm αλλά μπορεί να κάνει πιο άνετα βόλτες εκτός πόλης με μόνο περιορισμό τη γύμνια του, γιατί κατά τα άλλα είναι αρκετά παιχνιδιάρικο.

doctoras
25/07/2022, 13:56
sxv550 ειναι το απόλυτο SM:a016:, ιδανικό στην πίστα, αλλά θέλει και ενα καλο ζευγάρι χεράκια να το πηγαίνουν.
Και σίγουρα δε κανει για κάθε μέρα

Nostradamus
25/07/2022, 14:16
sxv550 ειναι το απόλυτο SM:a016:, ιδανικό στην πίστα, αλλά θέλει και ενα καλο ζευγάρι χεράκια να το πηγαίνουν.
Και σίγουρα δε κανει για κάθε μέρα

Επειδη το ειχε γνωστος και το ειχα βολταρει μερικες φορες.. Ειναι πραγματικα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δυνατο και ΑΨΟΓΑ στημενο ΟΤΑΝ δουλευε... συνηθως δεν δουλευε... Ηθελε συντηρηση αδιανοητη για "πολιτικο", δεν ξερω αν εφταιγε οτι δεν ειχαμε σωστο μαστορα η απλα το μηχανακι ειναι μονο για πιστα... Δεν μαθαμε ποτε..εφυγε σχεδον αδουλευτο και ησυχασε ο φιλος..

S705
25/07/2022, 14:35
Επειδη το ειχε γνωστος και το ειχα βολταρει μερικες φορες.. Ειναι πραγματικα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δυνατο και ΑΨΟΓΑ στημενο ΟΤΑΝ δουλευε... συνηθως δεν δουλευε... Ηθελε συντηρηση αδιανοητη για "πολιτικο", δεν ξερω αν εφταιγε οτι δεν ειχαμε σωστο μαστορα η απλα το μηχανακι ειναι μονο για πιστα... Δεν μαθαμε ποτε..εφυγε σχεδον αδουλευτο και ησυχασε ο φιλος..

εσείς που δεν ξέρετε βγάζετε φήμες και αμαυρώνετε το όνομα aprilia
πέραν της πλακάς το sxv πρέπει να θεωρείτε οπλοκατοχή, η συντήρηση είναι όντως αλλού αλλά μιλάμε για ένα καθαρά fun bike της Κυριακής και όχι κάτι για να πας για τσιγάρα....

Nostradamus
25/07/2022, 15:05
εσείς που δεν ξέρετε βγάζετε φήμες και αμαυρώνετε το όνομα aprilia
πέραν της πλακάς το sxv πρέπει να θεωρείτε οπλοκατοχή, η συντήρηση είναι όντως αλλού αλλά μιλάμε για ένα καθαρά fun bike της Κυριακής και όχι κάτι για να πας για τσιγάρα....

Σιγα μην δουλεψει ολοκληρη Κυριακη.. :lol:

kostaskk
25/07/2022, 15:32
Εδώ λέει καταθέτει πινακίδες για να έχει στην τσέπη 120€ τον χρόνο,. Τι sxv του λέτε; θα του φεύγουν 100€ κάθε 2 μέρες για συντήρηση μοτερ μόνο, αν είναι τυχερός,. Και αν όλα τα Περιφερειακά αναλώσιμα είναι καινούρια και στην εντέλεια.

Και αν ανατιναχτεί που είναι πολύ πιθανό ,η κάψει φλάντζα,η φτάσει η ώρα για αλλαγή πιστονιων-κυλινδρων (νομίζω κάθε 5-10.000km). Και ότι άλλο χρειαστεί το μοτέρ το ποσο μπορεί να φτάσει άνετα τετραψηφια νούμερα. Μόνο για τον κινητήρα. (Και Νομίζω αλλαγή λαδιών κάθε 500-1000 χιλιόμετρα,κατανάλωση πάνω από 10) δεν βάζω τπτ για φρένα, αναρτήσεις,ηλεκτρικά,Περιφερειακά που θα θέλουν ανάλογη συντήρηση,.( Νομίζω γενικό σέρβις παντού κάθε 3.000) Προβλέπω ότι ακόμα και αν το χρησιμοποιεί μόνο τα σαββατοκύριακα θα του φεύγουν συνέχεια τριψήφια νούμερα για συντήρηση μέχρι κάποια στιγμή μετά από μήνες να χρειαστεί ολική ανακατασκευή, κ τότε αρχίζει το κλάμα.

SeniorCanardo
25/07/2022, 15:34
Εντάξει δεν είμαι και μηχανικός, αλλά προσωπικά δεν κατάλαβα τι κερδίζεις με το να βάλεις ένα δικύλινδρο V, σε supermoto.:confused:

Τζάμπα περιπλοκότητα μου φαίνεται, ειδικά αν μιλάμε για, έστω και κατ' ευφημισμόν, "πολιτικό" μηχανάκι.

rainmike
25/07/2022, 15:44
Εντάξει δεν είμαι και μηχανικός, αλλά προσωπικά δεν κατάλαβα τι κερδίζεις με το να βάλεις ένα δικύλινδρο V, σε supermoto.:confused:

Τζάμπα περιπλοκότητα μου φαίνεται, ειδικά αν μιλάμε για, έστω και κατ' ευφημισμόν, "πολιτικό" μηχανάκι.

Κερδίζεις ,κερδίζεις :D
437162

basilis_k6
25/07/2022, 16:53
Μια χαρά είναι για ώρες, αν δεν είσαι αδερφή. :smokin:

γιου κολ μι ε φΑγκοτ μπίτς?


δεν μας ειπε το πιο βασικο, καθαρο sm δεν εχει κλειδια. ο λογος που δεν ξαναπηρα ηταν αυτος, θελω να εχει μαμα συστημα κλειδιου και οχι να το βαζει μπροστα οποιος θελει.

τα sxv/husa κτλ ουτε για αστειο εν ετη 2022.

ptc
25/07/2022, 18:00
Πάντως για να χαρείς σφιχτό στροφιλίκι (σε σχέση με το 1000 πάντα) δε χρειάζεται το απόλυτο υπερόπλο που θα ζυγίζει 120 κιλά. Άσε που αυτό θα είναι και εντελώς ανίκανο να πάρει δικάβαλο.

Στο Ρύσιο με ΜΤ-07 και 09 γυρνούσα πολύ καλά και στο Λιβάδι ήταν και τα δύο πολύ ευχάριστα. Με το 09 έχω κάνει και τον καλύτερο μου χρόνο στο Ρύσιο. Όπου έχω μπει και με μηχανάκια πολύ πιο κατάλληλα θεωρητικά για πίστα καρτ, όπως το 250SL.

Tallyban
25/07/2022, 19:48
Κάνα καρπυρατερατο γυμνό 650(sv) υπάρχει στην αγορά;

borgiriadis1
25/07/2022, 23:00
γιου κολ μι ε φΑγκοτ μπίτς?


δεν μας ειπε το πιο βασικο, καθαρο sm δεν εχει κλειδια. ο λογος που δεν ξαναπηρα ηταν αυτος, θελω να εχει μαμα συστημα κλειδιου και οχι να το βαζει μπροστα οποιος θελει.

τα sxv/husa κτλ ουτε για αστειο εν ετη 2022.

Καλά αυτό με το κλειδί οκ κ εγώ το σκέφτομαι λιγάκι. Βέβαια έχω αποθήκη που κλειδώνει εντός αυλής με περίφραξη οπότε δεν έχω θέμα με το παρκάρισμα. Αλλά αν τύχει να μείνει έξω κάποιο βράδυ το κλειδί είναι θέμα.
Όσο για το καθαρό sm γι αυτό θέτω τον προβληματισμό μου. Καθαρά sm πίστας δεν μπορώ να υποστηρίξω και έτσι κι αλλιώς δεν το θέλω αποκλειστικά για πίστα (το ότι θα το βάλω στην καρτοπιστα για το γούστο είναι άλλο θέμα). Κτ σε υβρίδιο σκεφτόμουν όπως τα ktm.


Πάντως για να χαρείς σφιχτό στροφιλίκι (σε σχέση με το 1000 πάντα) δε χρειάζεται το απόλυτο υπερόπλο που θα ζυγίζει 120 κιλά. Άσε που αυτό θα είναι και εντελώς ανίκανο να πάρει δικάβαλο.

Στο Ρύσιο με ΜΤ-07 και 09 γυρνούσα πολύ καλά και στο Λιβάδι ήταν και τα δύο πολύ ευχάριστα. Με το 09 έχω κάνει και τον καλύτερο μου χρόνο στο Ρύσιο. Όπου έχω μπει και με μηχανάκια πολύ πιο κατάλληλα θεωρητικά για πίστα καρτ, όπως το 250SL.

Να πω την αλήθεια το MT-07 το έχω οδηγήσει και ενώ μου φάνηκε πολύ μανιτζεβελο το ένιωσα αρκετά ψοφιο (δεν το συγκρίνω με το 1000).
Το MT-09 δεν το έχω οδηγήσει αλλά ακούω πως είναι πολυβόλο. Ε τέτοιο έχω.(Αν και αν κρίνω από το 07 μάλλον δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου για πολυβόλο)

Κ δεν έχω στο νου μου κτ σε street 600 που να μπορούσε να δουλέψει έτσι. Ίσως κανένα fazer s2 αλλά αυτό είναι η χαρά του καγκουρα.

basilis_k6
25/07/2022, 23:34
Καλά αυτό με το κλειδί οκ κ εγώ το σκέφτομαι λιγάκι. Βέβαια έχω αποθήκη που κλειδώνει εντός αυλής με περίφραξη οπότε δεν έχω θέμα με το παρκάρισμα. Αλλά αν τύχει να μείνει έξω κάποιο βράδυ το κλειδί είναι θέμα.
Όσο για το καθαρό sm γι αυτό θέτω τον προβληματισμό μου. Καθαρά sm πίστας δεν μπορώ να υποστηρίξω και έτσι κι αλλιώς δεν το θέλω αποκλειστικά για πίστα (το ότι θα το βάλω στην καρτοπιστα για το γούστο είναι άλλο θέμα). Κτ σε υβρίδιο σκεφτόμουν όπως τα ktm.



Να πω την αλήθεια το MT-07 το έχω οδηγήσει και ενώ μου φάνηκε πολύ μανιτζεβελο το ένιωσα αρκετά ψοφιο (δεν το συγκρίνω με το 1000).
Το MT-09 δεν το έχω οδηγήσει αλλά ακούω πως είναι πολυβόλο. Ε τέτοιο έχω.(Αν και αν κρίνω από το 07 μάλλον δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου για πολυβόλο)

Κ δεν έχω στο νου μου κτ σε street 600 που να μπορούσε να δουλέψει έτσι. Ίσως κανένα fazer s2 αλλά αυτό είναι η χαρά του καγκουρα.

το να μην μπορείς να μπεις καν στην καφετερια για κατουρημα χωρις να βιάζεσαι να βγεις ειναι αγχωτικο. γενικα πρεπει να εισαι μονιμα στα 10 μέτρα απο τη μηχανη. βεβαια εγω ειμαι αθηνα...

τα μτ και τα λοιπα γυμνα δεν εχουν καμια σχεση με sm. ουτε καν το duke 4 που σου ειπα εγω δεν ειναι τοσο κοντα στα sm. η θα παρεις sm να γουσταρεις η όχι.

τσεκαρα λίγο τιμες και ειναι πραγματικα φοβερο οτι τα μηχανάκια που κοιτούσα το 2010 έχουν ΑΚΟΜΑ τις ίδιες τιμες!
τα 530 πεσανε λιγο ευτυχως https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/314953632-ktm-530-exc-r

DoctoR_k6
25/07/2022, 23:36
Εμένα μου αρέσει το nuda. Ανώμαλο...κ πιο αξιόπιστο από LC4.
Αλλά δεν θα παίζει τίποτα σε μεταχειρο λογικά.

Volpad
25/07/2022, 23:45
Δεν συγκρίνεται ο 2κυλινδρος κινητήρας του 07 με τον 3κυλινδρο του 09.
Του 07 το μοτέρ είναι βαρετό. Είναι ότι πρέπει για χαμηλές καταναλώσεις και χρήση πόλης με δυνατότητα άνετου ταξιδιού με πολιτισμενες ταχύτητες. Σταθερή ροπή παντού, χωρίς ξεσπάσματα.

Του 09 δεν έχει σχέση. Πολύ ωραίο μοτέρ, που ανάλογα του πως θες να το οδηγήσεις, οδηγείται...
Θες να πας χαλαρά? Έχεις αρκετή ροπή από χαμηλά για να πας πολιτισμένα. Θες καγκουριες? Ανεβάζεις στροφές και βγάζεις γούστα.

Όμως, προσωπικά θεωρώ ότι είναι δυνατότερο από ότι χρειάζεσαι. Θεωρώ ότι είναι πολύ δυνατό για καρτοπιστα και δεν θα το ευχαριστηθείς.

KTM 640 θα κοίταζα, σχεδόν αποκλειστικά...
Εναλλακτικά, ένα hyper 796 αν και μάλλον και αυτό είναι δυνατότερο από ότι χρειάζεσαι...

Ακόμα καλύτερα, κράτα αυτό που έχεις και βρες ένα Aprilia rs125 (ή κανα mito 125 :P ) για τη πίστα, ή ρίξε λεφτά στο pitbike να δυναμώσει και να ξεδινεις εκεί...

Αν βέβαια έχεις βαρεθεί και θες να αλλάξεις μηχανή, πράγμα καθόλου παράλογο, τότε ότι και να πάρεις θα σε ευχαριστήσει (τουλάχιστον για ένα διάστημα....)

νεοσσός
26/07/2022, 00:11
Του 07 το μοτέρ είναι βαρετό.
Όπα, όπα! Να προσέχουμε τι γράφουμε δημόσια, ε; :lol:

Volpad
26/07/2022, 00:23
Χαχαχαχαχα....

Για εμένα είναι βαρετό... και του bmw f800 το μοτέρ, βαρετό μου φαινότανε και για αυτό το έδωσα...
Δεν είναι ότι δεν ήταν δυνατό, αλλά δεν είχε ξεσπάσματα πουθενά.
Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όλα τα ι2 μοτέρ είναι βαρετά μεν, αλλά στη πραγματικότητα είναι το σωστό μοτέρ που χρειάζεται μια all around μοτοσυκλετα...

νεοσσός
26/07/2022, 09:05
Έχω οδηγήσει το MT-09 SP (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155438) και έχω δει μερικές από τις χάρες του. Ακόμα και για καθημερινή χρήση, είναι πιο άνετο από το MT-07, λόγω ζυγίσματος, γραμμικής λειτουργίας και ροπής στις χαμηλές στροφές.

Το MT-07 πλεονεκτεί κυρίως στη χαμηλή κατανάλωση, το κόστος συντήρησης, το χαμηλό βάρος, την αυτονομία, τον πιο ήσυχο κινητήρα, τη μικρότερη εκπομπή θερμότητας και το στενό τιμόνι που βοηθάει στο μποτιλιάρισμα.

Αλλά αν οδηγήσεις MT-09, το MT-07 σού φαίνεται αισθητά υποδεέστερο. Μου πήρε μία εβδομάδα να αισθανθώ ωραίο το μηχανάκι μου, μετά την οδήγηση του SP κι επί μήνες σκεφτόμουν να αγοράσω MT-09.

Στο θέμα μας τώρα, για χρήση σε επαρχιακό δρόμο, από SV1000 δεν μπορείς να πας σε MT-07, θα σου λείψει η ροπή.

D3300
26/07/2022, 09:08
Ή βάζεις τιμόνι στο SV, όπως γράφτηκε παραπάνω, ή χτυπάς ένα MT-09.
Θεωρώ πως το 09 είναι ο απόλυτος χούλιγκαν, μπορεί να σπάσει πλάκα με πολλά SS σε στροφιλίκια και από συντήρηση τα βασικά.
Ένα καλό ζευγάρι λάστιχα και τέλος.
Μετά θα πήγαινα σε Ducati streetfighter αλλά πάμε αλλού...

νεοσσός
26/07/2022, 09:15
Το απλό MT-09, ειδικά της πρώτης γενιάς, είχε απλές αναρτήσεις. Για να ισορροπήσει το σύνολο, όσο τουλάχιστον του επιτρέπει το πλαίσιο, χρειάζεται αναβάθμιση στις αναρτήσεις.

D3300
26/07/2022, 09:43
Το απλό MT-09, ειδικά της πρώτης γενιάς, είχε απλές αναρτήσεις. Για να ισορροπήσει το σύνολο, όσο τουλάχιστον του επιτρέπει το πλαίσιο, χρειάζεται αναβάθμιση στις αναρτήσεις.
Σε σχέση με κάτι 640 που προτείνονται και θέλουν άλλα 3 μηχανάκια επάνω για να γίνουν μηχανάκια, το θεωρώ τίμια πρόταση.

Nostradamus
26/07/2022, 09:46
Η αλήθεια είναι οτι αυτη η οικονομική προταση για αλλαγη τιμονίου παίζει και να σε βγάλει απο κάθε διλημμα για καποιο διάστημα.

doctoras
26/07/2022, 14:14
Και τώρα στο συμπέρασμα.
Ή πρεπει να κρατήσω την μηχανή μου που μετα απο χρόνια δοκιμών και μαζεματων την έχω σε ενα άψογο επίπεδο ή πρεπει να την δώσω και να πάρω κτ άλλο.
Βλέπω στο πιστακι κάποια sm που μπαίνουν πολύ αξιοπρεπώς σε τόσο σφιχτή πίστα που σημαίνει οτι σε επαρχιακό δρόμο θα κανουν πλάκα. Και λέω οτι αν κατεβω και λίγο στα cc και πάω στα 600-650 ίσως με ενα sm μπορουσα να βγω για βόλτα και ας περιοριστω στα ταξίδια που δεν κάνω έτσι κι αλλιως. Και ανάλογα με το στισημο που σκέφτομαι να έχει ίσως το βάζω και στο πιστακι.
Σε συζήτηση με φίλους, μου λένε οτι απλα με τρώει τώρα και πάω να κάνω μλκια. Και οτι αν θέλω οπωσδήποτε να αλλάξω ας πάω σε κτ πιο street (που εκεί θα με φαει ακόμα περισσότερο και θα πάρω ss και θα έχω ακριβως τα ίδια προβλήματα με πριν).

Εγώ θέλω ενα μηχανάκι που να ανεβαίνω να κάνω μια βόλτα 200-250 χλμ και να φχαριστιεμαι στις στροφές και μια στο τοσο να μπαίνει στην πίστα (δεν καίγομαι κιόλας).
Και λέω τωρα
Ktm 640-690?
Κτ άλλο σε 600 πιο street? Suzuki gsr 600?
Μήπως πάω να κάνω όντως μλκια και να κρατήσω το δικο μου?

Για πείτε ιδέες...........

SM καθημερινό και με 300ρι ταξιδάκι μέσα, μονο look SM δηλαδή xt660x και πειραματισμός / αναβάθμιση με αναρτήσεις και κοντεμα του βήματος για την πίστα

τα Ι4 600 δεν είναι playbike είναι sport touring πακέτο χωρίς φέρινγκ

ktm 640/690 να ξέρεις π.χ. πως αν το βάλεις στο πλαινό σταντ στο ρελαντί και μετακινείται μόνο του..οτι συνεπάγεται για ταξίδι που αναφέρθηκε, πρέπει να εχεις μια εμπειρία με thumper ktm για να πας προς τα εκεί

το πιο safe και συμβατό έτσι όπως τα περιγράφεις ειναι ενα MT07, πιο παιχνιδιάρικο/γκαζιάρικο και ελαφρύ απο όλα στην κατηγορία. κάνεις μια αναβάθμιση στις αναρτήσεις με πλήρως ρυθμιζόμενο πιρούνι / αμορτισερ και μπαινεις σε όποια πίστα θες
Ενώ και ταξίδια θα κάνεις εύκολα με μια προσθήκη ανεμοθώρακα / σαμάρια

basilis_k6
26/07/2022, 15:27
το πιο safe και συμβατό έτσι όπως τα περιγράφεις ειναι ενα MT07,

sorry κιολλας αλλα ημαρτον με το μτ07. παπουτσια να θέλει να αγοράσει καποιος, αμα ζητησει γνωμες εδω μεσα, μτ07 θα του πουμε να παρει. καλο μηχανάκι για νεους αναβάτες αλλα μεχρι εκει.

πυξιδας990
26/07/2022, 17:17
690 που δεν εχει και καμια σχεση το μοτερ με το 640..
το dorso που αναφερθηκε,ψηλο στριτ ειναι με λουκ sm
το shiver ειναι naked roadster
το 550 ή 450 που εβγαινε ειναι καθαρα αγωνιστικο μηχανακι,απ σποντα εβγαζε πινακιδες.γνωστες του υπαρχουν,αλλα μιλαμε για αγωνιστικη συντηρηση
καλη περιπτωση για sm ειναι το 821 hypermotard,ακομα και στην εκδοση hyperstrada...
nuda πολυ σπανιο...

THRESH
26/07/2022, 17:31
που να ήταν και καλό μηχανάκι για νέους αναβάτες :lol:

καλό το ΜΤ07 αλλά ο φίλος είπε οτι του φάνηκε ψόφιο , οπότε δεν θέλει

ούτε το 09 έχει ιδιαίτερη αίσθηση για τον ίδιο αφού σε δύναμη πάνω κάτω στα ίδια είναι ήδη

Θες κάτι ελαφρύ ,ροπάτο , δικύλινδρο - τρικύλινδρο , διασκεδαστικό και ικανό για 200-250 χλμ τη φορά

Άρα ΜΤ07 με ΦΠΕ και ανάρτηση :lol:

STF
26/07/2022, 18:17
Εμένα μου αρέσει το nuda. Ανώμαλο...κ πιο αξιόπιστο από LC4.
Αλλά δεν θα παίζει τίποτα σε μεταχειρο λογικά.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/325229118-husqvarna-nuda900

Παίζει αλλά θέλει ψάξιμο για να είσαι σίγουρος ότι παίρνεις κάτι καλό. Πάντως με υπομονή και βάζοντας το χέρι κάπως βαθιά -για αγορά μεταχειρισμένου- ένα Nuda αποζημιώνει μέσα στα πρώτα 5 λεπτά που το καβαλάς.

borgiriadis1
26/07/2022, 19:08
Η αλήθεια είναι οτι αυτη η οικονομική προταση για αλλαγη τιμονίου παίζει και να σε βγάλει απο κάθε διλημμα για καποιο διάστημα.

Είδα που αναφέρθηκε και το έψαξα μόλις. Το Κιτ κοστίζει 300-350€. Δεν ξέρω πόσο πολύ θα αλλάξει η οδήγηση και αν αξίζει η μετατροπή ή είναι απλά ένα ημίμετρο και πάλι ψάχνομαι μετά.

Να ξεκαθαρίσω επίσης ότι καλύτερα θα προτιμούσα να μπορώ να κρατήσω το μηχανάκι μου γτ ξέρω πόσο καθαρό είναι.


που να ήταν και καλό μηχανάκι για νέους αναβάτες :lol:

καλό το ΜΤ07 αλλά ο φίλος είπε οτι του φάνηκε ψόφιο , οπότε δεν θέλει

ούτε το 09 έχει ιδιαίτερη αίσθηση για τον ίδιο αφού σε δύναμη πάνω κάτω στα ίδια είναι ήδη

Θες κάτι ελαφρύ ,ροπάτο , δικύλινδρο - τρικύλινδρο , διασκεδαστικό και ικανό για 200-250 χλμ τη φορά

Άρα ΜΤ07 με ΦΠΕ και ανάρτηση :lol:

Με μια φράση έθεσες καλύτερα αυτό που ψάχνω και προσπαθώ να σας εξηγήσω.

Α επίσης. Για το pit bike που είπε ο φίλος Volpad αν φτάσω σε τέτοιο επίπεδο θα αγοράσω ένα ktm 85 με powervalve αλλά θα είναι καθαρά πισταδικο κ αυτό.

STF
26/07/2022, 19:49
Είδα που αναφέρθηκε και το έψαξα μόλις. Το Κιτ κοστίζει 300-350€. Δεν ξέρω πόσο πολύ θα αλλάξει η οδήγηση και αν αξίζει η μετατροπή ή είναι απλά ένα ημίμετρο και πάλι ψάχνομαι μετά.

Να ξεκαθαρίσω επίσης ότι καλύτερα θα προτιμούσα να μπορώ να κρατήσω το μηχανάκι μου γτ ξέρω πόσο καθαρό είναι.


Ημίμετρο δε θα είναι καθώς μπάρα από κλιπονς κάνουν μεγάλη διαφορά και αφού το SV υπάρχει ως τέτοιο δε πιστεύω οτι θα είναι και πείραμα. Στη χειρότερη πουλάς το κιτ στα 200 ευρώ και έχεις ζημιά 150 ευρώ που είναι πολύ μικρότερο κόστος από τη πιθανή περιπέτεια μιας άγνωστης και μεταχειρισμένης SM. Άσε που θα ανανεώσεις τη σχέση σου με τη μηχανή ΣΟΥ.

ptc
26/07/2022, 23:54
Το MT-09 δεν το έχω οδηγήσει αλλά ακούω πως είναι πολυβόλο. Ε τέτοιο έχω.(Αν και αν κρίνω από το 07 μάλλον δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου για πολυβόλο)


Επειδή όταν είχα πάρει το 09 είχα κοιτάξει και sv1000 και tuono, δεν έχουν καμία σχέση τα μηχανάκια αυτά μεταξύ τους. Το Yamaha είναι πολύ μαζεμένο μηχανάκι, χωροταξικά παραπέμπει σε μεσαία κατηγορία. Συν τη στάση του που είναι όντως μοταρντάδικια. Τα χιλιάρια μπροστά του τα ένιωθα πολύ πιο ογκώδη (χωρίς να κοιτάω specs το λέω, καθαρά η αίσθηση). Αν έχεις τη δυνατότητα να οδηγήσεις ένα.


Το θέμα βέβαια είναι ότι λογικά είναι εκτός μπάτζετ έτσι κι αλλιώς...

D3300
27/07/2022, 07:50
Είδα που αναφέρθηκε και το έψαξα μόλις. Το Κιτ κοστίζει 300-350€. Δεν ξέρω πόσο πολύ θα αλλάξει η οδήγηση και αν αξίζει η μετατροπή ή είναι απλά ένα ημίμετρο και πάλι ψάχνομαι μετά.

Να ξεκαθαρίσω επίσης ότι καλύτερα θα προτιμούσα να μπορώ να κρατήσω το μηχανάκι μου γτ ξέρω πόσο καθαρό είναι.



Με μια φράση έθεσες καλύτερα αυτό που ψάχνω και προσπαθώ να σας εξηγήσω.

Α επίσης. Για το pit bike που είπε ο φίλος Volpad αν φτάσω σε τέτοιο επίπεδο θα αγοράσω ένα ktm 85 με powervalve αλλά θα είναι καθαρά πισταδικο κ αυτό.

Επειδή αυτό με το τιμόνι το έχω κάνει σε SS (CBR1000RR), άλλοι λένε πως χάλασα ένα πολύ καλό μηχανάκι, εγώ από την άλλη είδα το φως το αληθινό, δεν υπάρχει το τιμόνι σε σχέση με τα clip-ons.
Απολαμβάνω και τα άλογα και την καύλα, αλλά δεν μπορώ να χτυπάω 300αρες πια, but who cares.
Έχω όλα τα υπόλοιπα.
Άλλωστε για την καύλα μας δεν φτιάχνουμε τις μοτοσυκλέτες στα μέτρα μας?

D3300
27/07/2022, 08:19
Προκαλώ, όποιον θέλει, να οδηγήσει ένα γυμνό ss με τιμόνι και μετά να γράψει ότι ένιωσε.
Η ατολμία των εταιριών, ειδικά των γιαπωνέζικων, δείχνει τι πήγε στραβά στον δείκτη της απόλαυσης.
Οι ευρωπαίοι είναι πολύ μπροστά, σε αυτό ειδικά.
Το θέμα δεν είναι τι θα κάνεις τα Χ άλογα ενός πολύ δυνατού μοτέρ, αλλά οι επιλογές της καύλας που δεν υπάρχουν πια, επειδή κάποιοι χαρτογιακάδες θεώρησαν πως δεν υπάρχει πεδίο χρήσης.
Άρα τι κάνουμε?
Τα φτιάχνουμε μόνοι μας.:lol:

SeniorCanardo
27/07/2022, 10:30
Αθάνατο moto.gr έρχεσαι για SM (και budget 5000€) και φεύγεις με ένα τιμονάκι (350€).

Δωρεάν μαθήματα οικιακής οικονομίας.:bawl:

Ζεύκας
27/07/2022, 14:06
Προκαλώ, όποιον θέλει, να οδηγήσει ένα γυμνό ss με τιμόνι και μετά να γράψει ότι ένιωσε.
Η ατολμία των εταιριών, ειδικά των γιαπωνέζικων, δείχνει τι πήγε στραβά στον δείκτη της απόλαυσης.
Οι ευρωπαίοι είναι πολύ μπροστά, σε αυτό ειδικά.
Το θέμα δεν είναι τι θα κάνεις τα Χ άλογα ενός πολύ δυνατού μοτέρ, αλλά οι επιλογές της καύλας που δεν υπάρχουν πια, επειδή κάποιοι χαρτογιακάδες θεώρησαν πως δεν υπάρχει πεδίο χρήσης.
Άρα τι κάνουμε?
Τα φτιάχνουμε μόνοι μας.:lol:

δεν έχεις δίκιο. ξαναλέω δες ΜΤ-09.

πολύ fun bike με μοταρντάδικη θέση. άσε τα μονοκύλινδρα, και ψοφίμια είναι και χρέπια λόγω παλαιότητας.

ακόμα και τα ktm 690 smc σε σχέση με το ΜΤ-09 είναι ψόφια

OldMan
27/07/2022, 14:07
ακόμα και τα ktm 690 smc σε σχέση με το ΜΤ-09 είναι ψόφια

Φυγε αμεσως απο τον ηλιο..!!! ΤΩΡΑΑΑΑ...!!!

Ζεύκας
27/07/2022, 14:30
από motard μόνο τα καθαρόαιμα 250/450 αξίζουν. κάτι 640/690 κτλ μόνο για ρεφλεξολογία στις πατούσες κάνουν.

borgiriadis1
27/07/2022, 16:40
Αθάνατο moto.gr έρχεσαι για SM (και budget 5000€) και φεύγεις με ένα τιμονάκι (350€).

Δωρεάν μαθήματα οικιακής οικονομίας.:bawl:

Εκεί μας κατάντησαν οι αλήτες :p
Και επί του θέματος μου πέταξαν και την ιδέα του street triple 675 r. Και για πιο άγρια παιδιά το tuono (που όμως πάμε σε άλλη κατάσταση).

geioann
27/07/2022, 17:06
Α μπράβο!!! Το σκέφτηκα το τουονο αλλά είπα μήπως είναι υπερβολή. Πάντως και τα 2 που προανεφερες (street, tuono) είναι fun bike!

spyro
27/07/2022, 17:33
δεν νομίζω να έχει υπάρξει καλύτερος μονοκύλινδρος κινητήρας απο τον 690 σε πολιτικό μηχανάκι. Όσο για τα περιφερειακά και το στήσιμο το αφήνω πάνω σου για να τα κρίνεις το 690 sm

basilis_k6
27/07/2022, 18:58
Εκεί μας κατάντησαν οι αλήτες :p
Και επί του θέματος μου πέταξαν και την ιδέα του street triple 675 r. Και για πιο άγρια παιδιά το tuono (που όμως πάμε σε άλλη κατάσταση).

απο sv σε tuono? οχι τοσο μεγάλη αλλαγη βρε... πως θα συνηθισεις?!

νεοσσός
27/07/2022, 19:14
δεν έχεις δίκιο. ξαναλέω δες ΜΤ-09.

πολύ fun bike με μοταρντάδικη θέση. άσε τα μονοκύλινδρα, και ψοφίμια είναι και χρέπια λόγω παλαιότητας.

ακόμα και τα ktm 690 smc σε σχέση με το ΜΤ-09 είναι ψόφια

δεν νομίζω να έχει υπάρξει καλύτερος μονοκύλινδρος κινητήρας απο τον 690 σε πολιτικό μηχανάκι. Όσο για τα περιφερειακά και το στήσιμο το αφήνω πάνω σου για να τα κρίνεις το 690 sm
Κι εγώ θα περίμενα καλύτερο το 690 SMC, αλλά η παραπάνω άποψη του Ζεύκα έχει νόημα, διότι τα έχει οδηγήσει αρκετά και τα δύο.


Σε είδα χθες στη Μαραθώνος με το πορτοκαλί 990 να κάνουμε ωραία πασοκικά μεθανιώτικα πατήματα.

Αυτός με το 690 smc-r


Το Tuono νομίζω ότι είναι περισσότερο δυνατό από το ιδανικό για τη χρήση που το θέλεις. Πιο πολύ θα σε προβληματίσει η ισχύς του, παρά θα σε βοηθήσει. Έχει και ακριβή συντήρηση.
Street Triple R είναι καλή περίπτωση.

leftos
27/07/2022, 19:24
To tuono δεν είναι η χρυσή τομή για αυτό που ζητάς.
Βέβαια και αυτά θέλει να εκπαιδευτείς για να ζεις μαζί τους!

borgiriadis1
27/07/2022, 20:21
απο sv σε tuono? οχι τοσο μεγάλη αλλαγη βρε... πως θα συνηθισεις?!

Το σκέφτηκα κ εγώ. Άσε που δεν είμαι και άγριο αγορι :D


Κι εγώ θα περίμενα καλύτερο το 690 SMC, αλλά η παραπάνω άποψη του Ζεύκα έχει νόημα, διότι τα έχει οδηγήσει αρκετά και τα δύο.




Το Tuono νομίζω ότι είναι περισσότερο δυνατό από το ιδανικό για τη χρήση που το θέλεις. Πιο πολύ θα σε προβληματίσει η ισχύς του, παρά θα σε βοηθήσει. Έχει και ακριβή συντήρηση.
Street Triple R είναι καλή περίπτωση.

Απόψεις μαζεύω. Εγώ περισσότερο από άποψη ισχύς δεν θα προτιμούσα το tuono.
Για το street triple ξέρουμε πληροφορίες?

DoctoR_k6
27/07/2022, 23:30
Μεγάλο πρόβλημα η ισχύς ρε Νεοσσε. Άστα να πάνε...

Αν θέλει ο borgiriadis να πάρει κάτι για την αλλαγή (έχει μπει το μικρόβιο τώρα) αλλά κ να μην αγχώνεται με άλλα θέματα συντήρησης κλπ κλπ τσιμπάει ΜΤ-09 κ τέλος.

Ζεύκας
27/07/2022, 23:35
Κι εγώ θα περίμενα καλύτερο το 690 SMC, αλλά η παραπάνω άποψη του Ζεύκα έχει νόημα, διότι τα έχει οδηγήσει αρκετά και τα δύο.




Το Tuono νομίζω ότι είναι περισσότερο δυνατό από το ιδανικό για τη χρήση που το θέλεις. Πιο πολύ θα σε προβληματίσει η ισχύς του, παρά θα σε βοηθήσει. Έχει και ακριβή συντήρηση.
Street Triple R είναι καλή περίπτωση.

Αμάν. Ρε συ έχεις φτιάξει φάκελο για τον καθένα μας;;

ΟΚ υπερβολή το "ψοφιμι" για το 690, αλλά ναι δεν εχει τη δύναμη ενος ΜΤ09. Αν ο φίλος θέλει να μοταρντίσια θέση αλλά να μην του λείψει η δύναμη, επιμένω, να κοιτάξει σε 09




και μια φωτό από εκείνη τη μέρα του "Σε ειδα"

437168

basilis_k6
27/07/2022, 23:54
και μια φωτό από εκείνη τη μέρα του "Σε ειδα"

437168

ωραιο!!!



















































































αλλά...






































































































































ψοφίμι :lol:

sanctusan
28/07/2022, 12:05
ΜΤ-09

+890 :beer:

Nostradamus
28/07/2022, 14:36
Τωρα που ειπε +890 ο αποπανου... κανενα 950 και 990 supermoto σε τι λεφτα να παιζουν αραγε ?