PDA

View Full Version : Ασήμι (1.894m)-Μυρμηγκιά (1.542m)-Ντελιδήμι Αγράφων 28-7-2022



billy84
29/07/2022, 19:40
Παράξενες ονομασίες και δυσπρόσιτα βουνά. Εκεί που δεν υπάρχουν απαγορεύσεις. Εκεί που τα πράγματα λειτουργούν με τον δικό τους ρυθμό και τους δικούς τους κανόνες. Εκεί βρίσκεται ο παράδεισος ενός φυσιολάτρη, μακριά απο κόσμο, ανάμεσα σε μια θάλασσα απο βουνά. Εκεί το ξημέρωμα αργεί, επειδή τα ατελείωτα βουνά επισκιάζουν τα πάντα. Ο κάμπος φωτίζεται νωρίς, στα σημεία που κινήθηκα αργεί η θέα να φανεί. Για αυτό η περιοχή ονομάστηκε ''Αργιθέα''!

Η μέρα ήταν ζεστή απο νωρίς και σοφά επέλεξα να κινηθώ όσο το δυνατόν ορεινά. Έτσι, μέσω παλιάς εθνικής οδού έφτασα στο Καρπενήσι, απο εκεί τράβηξα προς τον Κρέντη και μετά ανέβηκα προς Γρανίτσα και Ραπτόπουλο. Συνέχισα βόρεια μέχρι που έφτασα στα μικρά Βραγκιανά των Δυτικών Αγράφων. Προσοχή, δεν έχουν σχέση με τα γνωστά Βραγγιανά ανατολικά του Τροβάτου στη βόρεια πλευρά των Αγράφων. Η διαδρομή απο ένα σημείο και μετά είναι χωμάτινη και χαρίζει πανέμορφες εικόνες.



https://www.youtube.com/watch?v=PG7TBT0wTwc

billy84
29/07/2022, 19:41
Τα Βραγκιανά βρίσκονται στις παρυφές του όρους Ασήμι ή Γαλάτσι που ήταν και ο 1ος αντικειμενικός στόχος της εξόρμησης. Λίγο νωρίτερα υπάρχει ο οικισμός Ρόγκια από όπου ένας δύσβατος χωματόδρομος με ανέβασε σε κεραίες. Η θέα όπως αναμενόταν ήταν εκπληκτική.





https://www.youtube.com/watch?v=alz-JhFZw1k

billy84
29/07/2022, 19:43
Μπροστά μου ο κύριος ορεινός όγκος της κορυφής.




437180




Απέναντι το Ντελιδήμι Αγράφων με τις πολλές αιχμηρές κορυφές του




437181




Ο δρόμος εδώ προφανώς σταματά.




437182





Μπροστά μου η Μυρμηγκιά που θα ανέβαινα μόλις ξεμπέρδευα απο το Ασήμι. Πίσω της αριστερά τα Όρη Βάλτου και στα δεξιά τους οι Αετοί.




437183




Συναντώ βραχώδη σημεία τα οποία πρέπει να παρακαμφθούν.




437184






Αυτή η πλευρά του βουνού είναι γεμάτη σάρες.




437185






Χαμηλά ο Αχελώος και απο πάνω του ορθώνεται η εντυπωσιακή Κοκκινόλακκα ή Κοκκινόλακκος.




437186




Έχω να αντιμετωπίσω μια σχετική κλίση αλλά το τεραίν είναι σε γενικές γραμμές βατό.




437187






Ντελιδήμι Αγράφων, απο τα ομορφότερα βουνά μας.




437188

billy84
29/07/2022, 19:48
Συνεχίζοντας...




437189





Στο κέντρο της φωτό μακριά βρίσκεται η Ανάληψη που είχα ανέβει με χιόνια και κάτω απο μηδέν βαθμούς τέλη Μαρτίου. Απο τα δύσκολα βουνά αν και δε του φαίνεται. Χαμηλά δώστε βάση στη διαδρομή που κινείται παράλληλα με το ρέμα...




437190





Κοιτώντας τη Μυρμηγκιά απο ψηλότερα πια.





437191






Έχοντας βγει στην κορυφογραμμή και αγναντεύοντας το Ντελιδήμι Πίσω δεξιά η Φτέρη.





437192






437193







Η κορυφή του βουνού βρίσκεται μπροστά. Το βουνό λέγεται Ασήμι γιατί υπο συγκεκριμένες συνθήκες απο μακριά φαίνεται σαν να έχει ασημί χρώμα. Η παλιά του ονομασία, δηλαδή το Γαλάτσι προέρχεται απο την Γαλατσίδα, ένα φυτό που φυτρώνει εδώ και βγάζει γάλα.




437194





Προσεγγίζοντας την κορυφή και απο αριστερά το χάος!!!





437195





Υπάρχει ένα παλιό κολωνάκι τελείως διαλυμένο. Φανταστείτε τις συνθήκες που επικρατούν εδώ. Υψόμετρο 1894m με ωραία δροσιά την ώρα που στον κάμπο βράζει ο τόπος.




437196






Η συνέχεια της κορυφογραμμής





437197






Ντελιδήμι σε όλο του το μεγαλείο





437198






https://www.youtube.com/watch?v=7rMyvcTvlS0

billy84
29/07/2022, 19:49
Μυρμηγκιά, Όρη Βάλτου και Αετοί στο πλάνο




437199






Αχελώος χαμηλά, δεξιά Κοκκινόλακκα και αριστερά Αετοί





437200






Επόμενος στόχος η Μυρμηγκιά. Επέστρεψα στα Βραγκιανά και μέσω ασφάλτου έφτασα στο Καταφύλλι.





https://www.youtube.com/watch?v=QT0A3oMciyg

billy84
29/07/2022, 19:54
Πίσω μου η Μυρμηγκιά, ένα αιχμηρό βραχώδες βουνό απο αυτήν την πλευρά που μου θύμισε αρκετά την Ανάληψη που ανέφερα προηγουμένως. Συνηθίζεται τα κοντινά βουνά να έχουν αρκετά κοινά χαρακτηριστικά.




437201






Μια φανταστική χωμάτινη διαδρομή με ανέβασε ψηλότερα






https://www.youtube.com/watch?v=HlWJvOEy1qw





Η κορυφή βρίσκεται στον βραχώδη όγκο και δείχνει να χρειάζεται λίγο σκαρφάλωμα.





437202






Εκεί βρισκόταν ένας βοσκός που άραζε κάτω απο ένα δέντρο. Πιάσαμε την κουβέντα, κλασσικά με ρώτησε απο που είμαι και πως διάβολο βρέθηκα σε αυτό το παντελώς άγνωστο βουνό. Ήταν ο 1ος άνθρωπος που γνωρίζω ο οποίος δε γνώριζε τα Ζαγοροχώρια (για το Πωγώνι ούτε λόγος φυσικά). Και να πεις ότι βρισκόμουν πουθενά στην Κρήτη πάει στο διάολο. Τα Ζαγοροχώρια όμως βρίσκονται 200km πιο πάνω και τα ξέρουν και οι πέτρες!!! Τόσο αποκομμένος με τον κόσμο ο τύπος? Μου είπε να τραβερσάρω την πλαγιά απο αριστερά μέχρι να βγω σε αλπικά λιβάδια για να αποφύγω τα βραχώδη σημεία. Ξεκίνησα να ανεβαίνω όμως ένιωθα ήδη μια κόπωση κυρίως απο τη ζέστη που επικρατούσε.




437203






Αρχικά βρίσκομαι σε ψιλοδασωμένο κομμάτι





437204






Στο βάθος διακρίνω τα βραχώδη τμήματα της Μυρμηγκιάς οπότε σιγά σιγά θα τραβήξω απο τα αριστερά.





437205





437206







Στο βάθος η Κοκκινόλακκα




437207






Οι Αετοί και ο Αχελώος απο απόσταση αναπνοής τώρα.






437208






Ανέβηκα λίγο νωρίτερα τελικά ενώ έπρεπε να μείνω χαμηλότερα. Δεν πειράζει, ευκαιρία για περισσότερη δράση σε βραχώδη περάσματα.




437209

billy84
29/07/2022, 20:03
Χαμηλά το Καταφύλλι και η άγρια πλευρά της Μυρμηγκιάς. Στα αριστερά η Ανάληψη. Ακόμη και απο εδώ ένα έμπειρο μάτι μπορεί να καταλάβει περι τίνος πρόκειται.




437210






Το πιο άπειρο μάτι θα βρεθεί προ εκπλήξεων μόλις φτάσει εκεί βέβαια...





437211






Νεκρό δέντρο λίγο πριν την κορυφή





437212





Σκιάχτρο! Φανταστείτε το με ομίχλη.




437213





Όταν η φύση ζωγραφίζει...





437214






Όταν τα βουνά δεσπόζουν στα ψηλά, χαμηλά κλέβει την παράσταση ένα μεγαλοπρεπές ποτάμι.





437215








Το κολωνάκι της κορυφής. Μιρμιτζάλα είναι η παλιά ονομασία του βουνού.





437216






Η άγρια πλευρά της Μυρμηγκιάς. Αριστερά ψηλά στη φωτό διακρίνεται και η Φτέρη Αγράφων





437217





Το Ασήμι που βρισκόμουν λίγες ώρες πριν





437218





Αυτό ήταν το 188ο βουνό που έχω πατήσει στην κορυφή του. Προχωράω δυναμικά για τα 200 ψηλότερα βουνά της Ελλάδας. Βρίσκομαι τόσο κοντά όσο και μακριά...





437219






https://www.youtube.com/watch?v=4S5XXrg6ThI

billy84
29/07/2022, 20:06
Κατεβαίνοντας γέμισα το μπουκάλι μου σε μια ποτίστρα όπου με περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη.




437220




437221





437222






Επιστροφή στο Καταφύλλι και χωμάτινη συνέχεια απο την άλλη πλευρά μέχρι το Διάσελο. Απο τις πιο όμορφες χωμάτινες διαδρομές της περιοχής και όχι μόνο.





https://www.youtube.com/watch?v=0Hl1NTpcn-8






437223




437224





437225






Άφιξη στο Διάσελο σε μια πανέμορφη τοποθεσία.





437226

billy84
29/07/2022, 20:09
Απο το διάσελο συνέχισα χωμάτινα προς το όρος Ντελιδήμι. Είχα τσεκάρει αρκετό καιρό μια τρομερή χωμάτινη διαδρομή που χωνόταν πολλά χιλιόμετρα μέσα μέχρι να τερματίσει κάτω απο την κορυφή Σαλαγιάννη. Η διαδρομή είχε μήκος σχεδόν 20km και μου χάρισε ασύλληπτες εικόνες. Κάποια στιγμή σταμάτησα εκστασιασμένος και φώναζα ''είσαι μεγαλειο αγόρι μου ΤΕΛΟΣ''. Ενώ καμιά ώρα νωρίτερα είχα γίνει ζαμπόν απο τη ζέστη, ξαφνικά ήμουν λες και κάποιος μου έκανε 3πλη ένεση αδρεναλίνης και ντοπαμίνης μαζί και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Φυσικό ναρκωτικό αυτό το πράγμα φίλοι μου!





https://www.youtube.com/watch?v=H4XFP3Wi3-w






Πέτυχα 2 βοσκούς. Ο ένας είχε ανέβει με παπί και ο άλλος με ένα παλιό εντουράκι 250. Και οι δύο έπαθαν σοκ που είδαν κάποιον να βρίσκεται σε αυτούς τους δρόμους μόνος. Ο 2ος ειδικά δεν πίστευε στα μάτια του που πήγα αυτόν τον δρόμο μέχρι τέρμα (στο τέλος χάλαγε πολύ) με μεγάλο μηχανάκι.

''Που το πας αυτό το θηρίο εδώ σε αυτούς τους δρόμους?'' μου είπε χαρακτηριστικά. ''Έχω συνηθίσει μετά απο τόσα χρόνια'' του είπα.

''Φίλε μου είσαι στον παράδεισο'' του είπα αργότερα στην κουβέντα που είχαμε.

''Για μείνε εδώ πάνω μερικούς μήνες, μέρα νύχτα και μετά ξαναπες το'' μου απάντησε χαμογελώντας.

Ε ίσως έπρεπε να του δείξω καμιά φωτογραφία απο την καθημερινότητα στην τσιμεντούπολη που είμαστε στοιβαγμένοι σαν τα ποντίκια. :D



Κάτω απο την κορυφή Σαλαγιάννη





437227





437228





437229







Μια αμφιθεατρική φωτογραφία. Διακρίνεται η διαδρομή απέναντι που τραβερσάρει τις πλαγιές και με έφερε εδώ. Μαγικές τοποθεσίες και σίγουρα δυσπρόσιτες. Εδώ πάνω το μόνο σίγουρο είναι ότι τελικά βρίσκεις τον εαυτό σου και ίσως βρεις και απαντήσεις σε ερωτήματα που θεωρούσες αναπάντητα.





437230

billy84
29/07/2022, 20:15
Η ώρα ήταν περασμένη και έπρεπε να βγω το συντομότερο στην άσφαλτο. Γύρισα λίγο πίσω μιας και η διαδρομή ήταν αδιέξοδη και συνέχισα χωμάτινα προς τη μονή Σπηλιάς και την μαγική λίμνη Στεφανιάδα. Μετά απο Βλάσι βγήκα στο Μουζάκι και η συνέχεια γνωστή...




https://www.youtube.com/watch?v=EN8VZNZwslA






Πάνω απο την πανέμορφη λίμνη Στεφανιάδα. Δημιουργήθηκε το 1963 απο κατακρήμνιση του εδάφους και αποτελεί ένα κόσμημα για την περιοχή.





437231








Ήταν μια απο τις μαγικότερες εξορμήσεις μου. Τουλάχιστον έτσι τη βίωσα. Κάθε διαδρομή ήταν καλύτερη απο την προηγούμενη! Ήταν ίσως η επιβράβευση για τον κόπο που έκανα. Γιατί πραγματικά ήταν μια αρκετά δύσκολη εξόρμηση καθώς είχε πολλά χωμάτινα km και δύσκολες διαδρομές υπο ζεστές συνθήκες. Φυσικά θα επιστρέψω ξανά στην περιοχή όχι μονο γιατί είδα και άλλες δυνατές διαδρομές τριγύρω αλλά γιατί όταν έχεις έρθει έστω και μια φορά σε αυτά τα μέρη είναι αδύνατον να κρατηθείς για πολύ καιρό μακριά. Σύντομα θα σε τραβήξουν σαν μαγνήτης.



Πάντα όρθιοι!:beer:

George_M.
31/07/2022, 11:50
Άγνωστη Ελλάδα, ονόματα κ μέρη που ίσως ποτέ δεν θα μαθαίναμε.
Τα θέματα αυτά πλέον ανήκουν σε άλλη κατηγορία, αυτήν της Γεωγραφικής επιμόρφωσης.
Βιλλ είσαι σκύλος μαύρος ρε μπαγάσα.
Με τέτοια ζέστη να βαράς 2,3 βουνα κ 800αρες..:beer:

DoctoR_k6
31/07/2022, 12:04
Τρομερος για μια αλλη φορα... :beer:
Βγηκες εκτος προγραμματος με το νερο...κ πηγες στην ποτιστρα? :lol:

giorgosb
31/07/2022, 12:16
Με το καλό η 200άδα! :beer: :beer:

azar41
31/07/2022, 12:55
Πολύ δυνατός Βασίλη,πανέμορφες φωτο και δύσκολες διαδρομές,η φύση σε ανταμείβει,καλή συνέχεια!

gaslion
31/07/2022, 20:00
Μπράβο ρε φίλε. Τέλειες φωτό!

billy84
01/08/2022, 20:26
Άγνωστη Ελλάδα, ονόματα κ μέρη που ίσως ποτέ δεν θα μαθαίναμε.
Τα θέματα αυτά πλέον ανήκουν σε άλλη κατηγορία, αυτήν της Γεωγραφικής επιμόρφωσης.
Βιλλ είσαι σκύλος μαύρος ρε μπαγάσα.
Με τέτοια ζέστη να βαράς 2,3 βουνα κ 800αρες..:beer:

Συνήθεια φίλε και εκκίνηση νωρίς το ξημέρωμα. Μέχρι τις 11-12 απλά δε νιώθω ζέστη, ίσα ίσα κρυώνω κιόλας σε κάποια σημεία. :beer:


Τρομερος για μια αλλη φορα... :beer:
Βγηκες εκτος προγραμματος με το νερο...κ πηγες στην ποτιστρα? :lol:

Πήγα να ποτιστώ!:lol:

Σε μια τέτοια βόλτα είναι αδύνατον να φτάσουν 2 λίτρα νερό οπότε πάντα χρειάζεται refill. Υπόψιν ότι πριν ξεκινήσω πίνω ένα λίτρο νερό διψάω δε διψάω, αλλιώς θα χρειαστούν ακόμα περισσότερα λίτρα. Μέχρι το βράδυ φτάνω τα 6-7 λίτρα για πλάκα. Το χειμώνα την ίδια βόλτα τη βγάζω με ένα 500αρακι νερό μέχρι το βράδυ. Τεράστιες διαφορές που τις έμαθα στην πράξη!


Με το καλό η 200άδα! :beer: :beer:

Σε ευχαριστώ φίλε να είσαι καλά!:beer:


Πολύ δυνατός Βασίλη,πανέμορφες φωτο και δύσκολες διαδρομές,η φύση σε ανταμείβει,καλή συνέχεια!

Η ανταμοιβή είναι εγγυημένη! Πάντα όρθιος φίλε!



Μπράβο ρε φίλε. Τέλειες φωτό!


Να είσαι καλά φιλαράκι! Περιμένω και τις δικές σου ε?:beer:

katsar
04/08/2022, 13:03
Τα έχουν γράψει όλα, πολύ καλή εκδρομή billy84!!!!

strokt up
04/08/2022, 17:07
Με το καλό να φτάσεις τα 200 bill. Σε είδα το πρωί που πέρασες απο Γρανίτσα έπινα το καφεδάκι μου για να ανέβω Καρπενήσι και απο εκεί τσιμεντουπολη. Μέχρι να καταλάβω ποιος είσαι πέρασες. Ήρωας με τοσα (και τέτοια) χιλιόμετρα σε μια μέρα.

billy84
04/08/2022, 21:16
Με το καλό να φτάσεις τα 200 bill. Σε είδα το πρωί που πέρασες απο Γρανίτσα έπινα το καφεδάκι μου για να ανέβω Καρπενήσι και απο εκεί τσιμεντουπολη. Μέχρι να καταλάβω ποιος είσαι πέρασες. Ήρωας με τοσα (και τέτοια) χιλιόμετρα σε μια μέρα.


Ελα ρε φίλε τώρα θυμήθηκα ότι είδα 2 μηχανές στη Γρανίτσα αλλά δεν είδα που ήταν οι αναβάτες. Οπως πήγαινα δεξιά σε ένα μαγαζί μέσα καθόσασταν? Κρίμα αν το ήξερα θα σταματούσα για ένα γρήγορο καφέ!:beer:

strokt up
05/08/2022, 00:43
Ελα ρε φίλε τώρα θυμήθηκα ότι είδα 2 μηχανές στη Γρανίτσα αλλά δεν είδα που ήταν οι αναβάτες. Οπως πήγαινα δεξιά σε ένα μαγαζί μέσα καθόσασταν? Κρίμα αν το ήξερα θα σταματούσα για ένα γρήγορο καφέ!:beer:
Σωστά σωστά, λίγο πιο δίπλα απο τις μηχανές. Κάπου θα βρεθούμε :beer: