PDA

View Full Version : Λάδια για NC750 χειροκίνητο



Nik0s_Dk
02/08/2022, 16:01
Καλησπέρα σε όλους,

Διαβάζω γενικά οτι οι περισσότεροι κάτοχοι NC αλλάζουν λάδια ανά 8 έως 12000χλμ ή στον χρόνο, δλδ πάνω κάτω οτι λέει το μάνιουαλ. Δυο εξουσιοδοτημένα συνεργεία Ηονδα Αθήνα μου είπαν να πηγαίνω κάθε 6000 και μου έκανε εντύπωση.. Δεν με πειράζει τόσο να αλλάζω ακόμα και πολύ νωρίς να είναι, όμως προβληματίστηκα σήμερα γιατί τις 2 τελευταίες αλλαγές έχω πάει τα Amsoil 10-30 συνθετικά και σήμερα μου είπε ο μάστορας οτι κακώς βάζω φουλ συνθετικά.. Δεν έχω το DCT, έχω το χειροκίνητο του 2020. Χτες πέρασα τα 30.000χλμ.
Γενικά επειδή μου έβγαιναν ακριβά τα AMS ή 50 ή 60ε δεν θυμαμαι ακριβώς τώρα αλλα ειναι καποιο εκ των δυο, σκεφτόμουν καιρό να βάλω τα bel-ray τα οποία έχω εικόνα μόνο από την προηγούμενη μηχανή μου (CBR 600F). Επίσης σκέφτομαι, εφόσον το μάνιουλ λέει καθε 12000 αυτήν την ενδιάμεση αλλαγή να την κάνω μόνος μου και ν παω κανονικά στα 36000 απλώς το θέμα είναι ότι δεν θα γραφτεί στο βιβλίο σέρβις που προσπαθώ, μιας και την πήρα καινούρια, να το κρατώ ενήμερο.
Όσον αφορά το μαμά λάδι της Χοντα, για εμένα είναι η χειρότερη αίσθηση στο σασμαν που είχα ποτέ σε μηχανάκι, γι΄αυτό δεν τα αναφέρω καν. τα εβαλα στις 2 πρωτες αλλαγές 1000 και 12000 και μετα πήγα στα ΑΜS 3 φορές όπου ομολογώ δεν έχω παράπονο. (3 φορές γιατί άλλαζα ανά 6) (να σημειώσω κάθε φορά αλλάζω και το φίλτρο λάδιού) (ναι μπορείτε να με βριστε αλλά νομίζω ότι το καταπιέζω το μηχανάκι αν τα κρατάω οσα χλμ λεει το μάνιουαλ! Μη βαρέσετε πολύ!!) (

Αμα κάποιος δε βαριέται πολύ ας ρίξει καμιά ιδέα αφενός για λάδι, αφετέρου αν είναι κακό (πέρα από την τσέπη μου δλδ) να αλλάζεις νωρίτερα τα λάδια.

καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και καλές διακοπές σε όσους φύγουν τώρα!

S705
02/08/2022, 16:11
Για να σου πει ο άλλος με το nc με τα 300.000 Χιλ κάθε πότε αλλάζει λάδια και αν έχει πάθει κάτι το μοτέρ του.
Στο strada που είχα για 11 χρόνια και του έπινα το αίμα αβίαστα άλλαζα λάδια κάθε 10.000 Χιλ, μέχρι τα σχεδόν 90.000 Χιλ που το έδωσα δεν έπαθε τίποτα, ο τωρινός ιδιοκτήτης πέρασε τα 120.000 Χιλ και ακόμα είναι μια χαρά το μοτέρ.
Τώρα για το τι λάδι θα βάζεις.... Γνώμη μου οποιοδήποτε επώνυμο λάδι καλύπτει τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.
Για την ιστορία το strada δούλευε με silcoline.

doctoras
02/08/2022, 16:19
Είναι ορθολογικό να αλλάζεις φιλτρο μαζί τα λαδια. Εφοσον το φίλτρο συγκρατεί τις βρομιές… είναι λάθος όσων μαστόρων συνιστούν νωρίτερα αλλαγή λαδιών χωρίς φίλτρο

Όμως εγώ θα πήγαινα σε αλλαγή όπως συνιστά ο κατασκευαστής ανά 12 η ετησίως και έλεγχο συμπλήρωμα ενδιάμεσα (αν υπάρξει κάποια κατανάλωση λαδιού).

Nik0s_Dk
02/08/2022, 16:26
Γεια σου φιλε Μάκη! Άσχετο μιας και απάντησες εσύ, ο Παντελής τι κάνει? Πήρε το diversion τελικά από τότε που του έφαγαν το fazer? Έχουμε να μιλήσουμε αιώνες!
Στα δικά μας, ναι το ξέρω οτι ειμαι ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ έως ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ για τα 6000..

Τώρα το μάνιουαλ λέει τουλάχιστον κατηγορίας API SG ή υψηλότερης ή με κάποιες συγκεκριμένες ενδείξεις. Δεν λέει για συνθετικό ή μη συνθετικό. Αν και διάβασα στο φόρουμ των NC ότι δεν κάνει να βάζουν full synthetic στο DCT. απλά εγω δεν εχω το DCT
Ανώνυμο λάδι σίγουρα δεν θα βάλω, στη χειρότερη να ξαναπάω με το ίδιο της AMS που όπως έχω διαβάσει θεωρείται γενικά στα πολύ καλά λάδια. Απλώς σκεφτόμουν το κόστος. Τα σίλικον ας πουμε δεν τα έχω βάλει σε κάποιο μηχανάκι.

Επίσης το άλλο που σκέφτομαι τώρα είναι και λίγο θέμα "αισθητικής" το πως νιώθεις το σασμάν. Ειναι λίγο προσωπικό οπότε μάλλον κακώς το αναφέρω..

Nik0s_Dk
02/08/2022, 16:30
Είναι ορθολογικό να αλλάζεις φιλτρο μαζί τα λαδια. Εφοσον το φίλτρο συγκρατεί τις βρομιές… είναι λάθος όσων μαστόρων συνιστούν νωρίτερα αλλαγή λαδιών χωρίς φίλτρο

Όμως εγώ θα πήγαινα σε αλλαγή όπως συνιστά ο κατασκευαστής ανά 12 η ετησίως και έλεγχο συμπλήρωμα ενδιάμεσα (αν υπάρξει κάποια κατανάλωση λαδιού).

Δοκτωρ ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι το καταλαβαίνω πως το λες, για 12000 η για το έτος. Κατανάλωση, να κάψει δλδ, δεν εχω δει. Μόνο πχ στο προσφατο ταξίδι ένιωθα να βγάζει φλόγες το μοτέρ στα πόδια μου (λογικό από τη μια λόγω των θερμοκρασιών από την αλλη στην Αθήνα σε κίνηση δεν θυμάμαι να το έχω νιώσει τόσο εντονα). ΚΑι σκέφτηκα οτι όντως θα χρειάζεται αλλαγή και συμπίπτει με τη σημείωση του συνεργείου για σέρβις, στα 30000 χιλιομερα, 6000 δλδ μετά το τελευταιο οπου έγιναν τα προβλεπόμενα.

arisrodolivos
02/08/2022, 21:54
Νικο.Καλα κανεις κι αλλαζεις φιλτρο λαδιου καθε αλλαγη λαδιων,παλια ενας μηχανικος
μ'ειχε πει:αν αλλαζεις λαδια και δεν αλλαζεις φιλτρο,ειναι σαν να κανεις μπανιο
και δεν αλλαζεις βρακι:cry:

billy84
02/08/2022, 22:41
Καλησπέρα σε όλους,

Διαβάζω γενικά οτι οι περισσότεροι κάτοχοι NC αλλάζουν λάδια ανά 8 έως 12000χλμ ή στον χρόνο, δλδ πάνω κάτω οτι λέει το μάνιουαλ. Δυο εξουσιοδοτημένα συνεργεία Ηονδα Αθήνα μου είπαν να πηγαίνω κάθε 6000 και μου έκανε εντύπωση.. Δεν με πειράζει τόσο να αλλάζω ακόμα και πολύ νωρίς να είναι, όμως προβληματίστηκα σήμερα γιατί τις 2 τελευταίες αλλαγές έχω πάει τα Amsoil 10-30 συνθετικά και σήμερα μου είπε ο μάστορας οτι κακώς βάζω φουλ συνθετικά.. Δεν έχω το DCT, έχω το χειροκίνητο του 2020. Χτες πέρασα τα 30.000χλμ.
Γενικά επειδή μου έβγαιναν ακριβά τα AMS ή 50 ή 60ε δεν θυμαμαι ακριβώς τώρα αλλα ειναι καποιο εκ των δυο, σκεφτόμουν καιρό να βάλω τα bel-ray τα οποία έχω εικόνα μόνο από την προηγούμενη μηχανή μου (CBR 600F). Επίσης σκέφτομαι, εφόσον το μάνιουλ λέει καθε 12000 αυτήν την ενδιάμεση αλλαγή να την κάνω μόνος μου και ν παω κανονικά στα 36000 απλώς το θέμα είναι ότι δεν θα γραφτεί στο βιβλίο σέρβις που προσπαθώ, μιας και την πήρα καινούρια, να το κρατώ ενήμερο.
Όσον αφορά το μαμά λάδι της Χοντα, για εμένα είναι η χειρότερη αίσθηση στο σασμαν που είχα ποτέ σε μηχανάκι, γι΄αυτό δεν τα αναφέρω καν. τα εβαλα στις 2 πρωτες αλλαγές 1000 και 12000 και μετα πήγα στα ΑΜS 3 φορές όπου ομολογώ δεν έχω παράπονο. (3 φορές γιατί άλλαζα ανά 6) (να σημειώσω κάθε φορά αλλάζω και το φίλτρο λάδιού) (ναι μπορείτε να με βριστε αλλά νομίζω ότι το καταπιέζω το μηχανάκι αν τα κρατάω οσα χλμ λεει το μάνιουαλ! Μη βαρέσετε πολύ!!) (

Αμα κάποιος δε βαριέται πολύ ας ρίξει καμιά ιδέα αφενός για λάδι, αφετέρου αν είναι κακό (πέρα από την τσέπη μου δλδ) να αλλάζεις νωρίτερα τα λάδια.

καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και καλές διακοπές σε όσους φύγουν τώρα!



Λαδάκι με φίλτρο πάντα. Προσωπικά έχω αλλάξει πολλές φορές τα λάδια στις 14 και στις 15.000km και βγαίνουν άψογα σε χρώμα. Πάντα ομως βάζω λάδι Honda και αντίστοιχα 10-30. Φουλ συνθετικό δεν έχω βάλει ποτέ και να σου πω την αλήθεια μετά απο 360.000km δε νομίζω ότι έχει ανάγκη το μοτέρ απο τέτοιο λάδι. Επειδή ανέφερες τα Bel ray, εχω βάλει αρκετές φορές τα 10-30 και είναι εξαιρετικά. Για μένα ακολούθησε το μάνιουαλ και γλίτωσε κόπο και χρήμα. Εγγυημένα το λάδι 10-30 βγαίνει σούπερ μετά απο 12.000km.

panavour
06/08/2022, 15:51
και απο μενα το ημισυνθετικο ΕΧΡ ester blend της belray,ομως στο επισημο site της δεν το βγαζει σε 10-30,αλλα σε 10-40.Αυτα που πωλουνται σαν 10-30 προσοχη ΔΕΝ ειναι τα αυθεντικα,και ΔΕΝ φτιαχνονται στην ΑΜΕΡΙΚΑ.

Tallyban
06/08/2022, 19:58
Της Doha τα 10/30 ποιος τα φτιάχνει; Είναι ορυκτέλαια, ημισυνθετικά ή 100% συνθετικά;γνωρίζει κανείς;

Tallyban
09/08/2022, 19:56
Τα μπουκάλια γράφουν στην ετικέτα 4T;

νεοσσός
09/08/2022, 22:42
Υπόψη, η χρήση του Βασίλη είναι διαφορετική. Ο κινητήρας του κάνει πολύ λιγότερους θερμικούς κύκλους από το μέσο χρήστη που κάνει μερικά χιλιόμετρα μέσα στην πόλη και κατόπιν μένει να κρυώσει.

Ο κινητήρας του Βασίλη δουλεύει συνεχόμενα με καλή ψύξη για εκατοντάδες χιλιόμετρα, πριν αφεθεί να κρυώσει.

billy84
09/08/2022, 23:58
Υπόψη, η χρήση του Βασίλη είναι διαφορετική. Ο κινητήρας του κάνει πολύ λιγότερους θερμικούς κύκλους από το μέσο χρήστη που κάνει μερικά χιλιόμετρα μέσα στην πόλη και κατόπιν μένει να κρυώσει.

Ο κινητήρας του Βασίλη δουλεύει συνεχόμενα με καλή ψύξη για εκατοντάδες χιλιόμετρα, πριν αφεθεί να κρυώσει.



χμμμ έχω σοβαρές αμφιβολίες επ'αυτού. Όταν κάνω πολλά χιλιόμετρα και μπαίνω σε χωματόδρομο, αν είναι δύσκολος και κόψω ταχύτητα το βεντιλατέρ μπαίνει αμέσως. Μόλις αφήσω τη μηχανή και περπατήσω 1-2-3 ώρες, όταν ξεκινήσω ξανά στον ίδιο χωματόδρομο το βεντιλατέρ δε μπαίνει ποτέ ξανά. Αυτό είναι ένδειξη του ότι ενώ το μοτέρ ανεβάζει δύσκολα θερμοκρασία απο κρύο, εγώ το έχω ''ανάψει'' στο ταξίδι ουσιαστικά. Είναι κάτι που παρατηρώ για χρόνια στην πράξη. Βέβαια το λάδι εξακολουθεί και βγαίνει σε σούπερ κατάσταση. Να τονίσω όμως ότι το μοτέρ με το φίλτρο σε κάθε αλλαγή λαδιού παίρνει 3.6 λίτρα γεμάτα. Εξωπραγματικό νούμερο για δικύλινδρο 670cc το οποίο όμως θεωρώ πως παίζει κομβικό ρόλο σε συνδυασμό με την υποτετράγωνη σχεδίαση του κινητήρα και τις χαμηλές στροφές.

νεοσσός
10/08/2022, 12:43
Πράγματι, η αύξηση της θερμοκρασίας σε χαμηλές ταχύτητες σε χωματόδρομο είναι κάποια ταλαιπώρια για το λάδι. Υποψιάζομαι όμως ότι οι πολύ λιγότεροι κύκλοι θέρμανσης-ψύξης στο μοτοσακό σου, σε σχέση με τη χρήση που κάνουν άλλοι, είναι πλεονέκτημα για τη διάρκεια ζωής του λαδιού.

Σκέψου πόσες φορές ανάβει και σβήνει τη μοτοσικλέτα του ο μέσος χρήστης NC που την έχει σε χρήση πόλης ή περιαστική. Μπορεί σε 500 χιλιόμετρα να την έχει αφήσει να κρυώσει 20 φορές, ενώ η δική σου σβήνει/κρυώνει μόνο μία φορά ανά 500 km.

panavour
10/08/2022, 13:08
μεγαλο θεμα,και δεν νομιζω να ειναι ευκολο να απαντηθει.τι καταπονει περισσοτερο?οι κυκλοι αυξομειωσης της θερμοκρασιας ή η συνεχης λειτουργια στην ανωτερη θερμοκρασια?το σιγουρο ειναι οτι την πολυψυριζουμε την μα'ι'μου.βαλτε ενα επωνυμο λαδι στις προδιαγραφες που λεει ο κατασκευαστης,αλλαζετε το στα 4/5 των χιλιομετρων που οριζει ο κατασκευαστης,ελεγχετε την σταθμη ανα 1000 χλμ και κοιμηθητε ησυχοι.

billy84
10/08/2022, 14:02
Πράγματι, η αύξηση της θερμοκρασίας σε χαμηλές ταχύτητες σε χωματόδρομο είναι κάποια ταλαιπώρια για το λάδι. Υποψιάζομαι όμως ότι οι πολύ λιγότεροι κύκλοι θέρμανσης-ψύξης στο μοτοσακό σου, σε σχέση με τη χρήση που κάνουν άλλοι, είναι πλεονέκτημα για τη διάρκεια ζωής του λαδιού.

Σκέψου πόσες φορές ανάβει και σβήνει τη μοτοσικλέτα του ο μέσος χρήστης NC που την έχει σε χρήση πόλης ή περιαστική. Μπορεί σε 500 χιλιόμετρα να την έχει αφήσει να κρυώσει 20 φορές, ενώ η δική σου σβήνει/κρυώνει μόνο μία φορά ανά 500 km.


Ο μέσος καθημερινός χρήστης ειδικά με DCT δεν ξεπερνά τις 3.000 στροφές. Το λάδι καταπονείται πολύ περισσότερο με 5.000 στροφές που ταξιδεύω σταθερά εγώ. Κάπου είχα διαβάσει ένα ωραίο άρθρο που τόνιζε τη σημασία των στροφών ως προς την καταπόνηση του λαδιού. Μετά απο κάποιες στροφές τα πάντα αλλάζουν δραματικά, νομίζω έλεγε πάνω απο 6.000-6.500 αν θυμάμαι καλά. Το 3.000 με το 5.000 είναι σχεδόν 75-80% πάνω. Βέβαια η δίκαιη σύγκριση είναι να ταξιδεύω και εγώ με 3.000 στροφές αλλά είναι πρακτικά αδύνατον να το πετύχω!:lol:


@Panavour ντροπή για κάτοχο NC να τσεκάρει τη στάθμη ανα 1000km. Τρίζουν τα κόκκαλα του Σοιχίρο!:bawl:

panavour
10/08/2022, 14:15
Ο μέσος καθημερινός χρήστης ειδικά με DCT δεν ξεπερνά τις 3.000 στροφές. Το λάδι καταπονείται πολύ περισσότερο με 5.000 στροφές που ταξιδεύω σταθερά εγώ. Κάπου είχα διαβάσει ένα ωραίο άρθρο που τόνιζε τη σημασία των στροφών ως προς την καταπόνηση του λαδιού. Μετά απο κάποιες στροφές τα πάντα αλλάζουν δραματικά, νομίζω έλεγε πάνω απο 6.000-6.500 αν θυμάμαι καλά. Το 3.000 με το 5.000 είναι σχεδόν 75-80% πάνω. Βέβαια η δίκαιη σύγκριση είναι να ταξιδεύω και εγώ με 3.000 στροφές αλλά είναι πρακτικά αδύνατον να το πετύχω!:lol:


@Panavour ντροπή για κάτοχο NC να τσεκάρει τη στάθμη ανα 1000km. Τρίζουν τα κόκκαλα του Σοιχίρο!:bawl:

Hταν γενικη οδηγεια για κατοχους ΟΛΩΝ των μοτο,οχι μονο για NC.Παντως οσα χοντα ειχα ΔΕΝ καιγαν λαδι.

DoctoR_k6
10/08/2022, 14:19
Ο μέσος καθημερινός χρήστης ειδικά με DCT δεν ξεπερνά τις 3.000 στροφές. Το λάδι καταπονείται πολύ περισσότερο με 5.000 στροφές που ταξιδεύω σταθερά εγώ. Κάπου είχα διαβάσει ένα ωραίο άρθρο που τόνιζε τη σημασία των στροφών ως προς την καταπόνηση του λαδιού. Μετά απο κάποιες στροφές τα πάντα αλλάζουν δραματικά, νομίζω έλεγε πάνω απο 6.000-6.500 αν θυμάμαι καλά. Το 3.000 με το 5.000 είναι σχεδόν 75-80% πάνω. Βέβαια η δίκαιη σύγκριση είναι να ταξιδεύω και εγώ με 3.000 στροφές αλλά είναι πρακτικά αδύνατον να το πετύχω!:lol:


@Panavour ντροπή για κάτοχο NC να τσεκάρει τη στάθμη ανα 1000km. Τρίζουν τα κόκκαλα του Σοιχίρο!:bawl:

ΜΕ 3000rpm θα ηταν 2ημερες οι εξορμησεις...:lol:
(μην νομιζεις πως δεν ξερουμε πως καλυπτεις τις αποστασεις :beer:)

Ουτε στα παπια δεν κοιτανε λαδια ανα 1000κμ...

motojojo
10/08/2022, 14:28
Τι είναι καταπόνηση για το λάδι; Το ότι δουλεύει σε υψηλότερη θερμοκρασία;
Γιατί πρακτικά η θερμοκρασία αλλάζει τις ιδιότητες του λαδιού και την ικανότητα λίπανσης στο πόσο γρήγορα δημιουργείται το φιλμ λαδιού και πόσο αυτό διατηρείται.

Tallyban
10/08/2022, 19:57
Μετά από εκατοντάδες χιλιάδες απροβληματιστα χιλιόμετρα σε διάφορα μηχανάκια και αυτοκίνητο με τα...15/40 του Λιτλ,όταν ακούω και βλέπω συμβουλές του στυλ βάζετε επώνυμα λάδια (να πληρώνετε τους παπατζηδες της διαφήμισης,φανερούς και κρυφούς)με πίανουν τα γέλια.

motojojo
10/08/2022, 20:12
Όταν λες απροβληματιστα; Δεν έκαψαν ποτέ λάδι; Και με τι συνθήκες λειτουργίας;

DoctoR_k6
10/08/2022, 21:30
Μετά από εκατοντάδες χιλιάδες απροβληματιστα χιλιόμετρα σε διάφορα μηχανάκια και αυτοκίνητο με τα...15/40 του Λιτλ,όταν ακούω και βλέπω συμβουλές του στυλ βάζετε επώνυμα λάδια (να πληρώνετε τους παπατζηδες της διαφήμισης,φανερούς και κρυφούς)με πίανουν τα γέλια.

Καλα εγω γελαω που αλλαζετε κ τα λαδια...τα πρωτα εχω ακομα σε καθε οχημα.
Τι ειμαι κανα κοροιδο να δινω στο καθε lidl λεφτα?

karellen
10/08/2022, 23:05
Το Nissan vanette καίει λάδια πιο πολύ κι από βενζίνη και το ντουμανι πίσω λευκό και μπόλικο.Έκανα άπειρες δοκιμές με λάδια μάρκες και ιξώδη. Μόνο το 15-40 του λιντλ είναι το πιο αξιοπρεπές, δεν ντουμανιαζει πίσω με την παραμικρή γκαζιά.

viper1
11/08/2022, 00:53
Μετά από εκατοντάδες χιλιάδες απροβληματιστα χιλιόμετρα σε διάφορα μηχανάκια και αυτοκίνητο με τα...15/40 του Λιτλ,όταν ακούω και βλέπω συμβουλές του στυλ βάζετε επώνυμα λάδια (να πληρώνετε τους παπατζηδες της διαφήμισης,φανερούς και κρυφούς)με πίανουν τα γέλια.

Κι εμάς μας πιάνουν τα γέλια με αυτά που γράφεις οπότε συνέχισε























Να παίρνεις λάδια από λιντλ

panavour
11/08/2022, 10:00
Μια χαρά είναι τα λιντλολαδα έχουν τις προδιαγραφές,φτιάχνονται από Γερμανό λαδά,και έχουν την σωστή τιμή.ειδικα για παλαιότερα οχήματα είναι ταμάμ.αν βέβαια ξεπεράσει κάποιος το θέμα της ανωνυμίας του κατασκευαστή.

katsar
11/08/2022, 10:18
Πόσο έχουν δηλαδή 4 λίτρα λάδι λιντλ;
Γιατί με τα 35ε που δίνω για μοτουλ 5100 να γλιτώσω τι; 5-6-7 ευρό κάθε 3-3.5 χιλ. χιλιόμετρα ;
Είναι ψυχολογικό το θέμα;Στυλ ''κουφάλες εμένα δεν με ξεγελάτε'' ;

DoctoR_k6
11/08/2022, 10:24
Μια χαρά είναι τα λιντλολαδα έχουν τις προδιαγραφές,φτιάχνονται από Γερμανό λαδά,και έχουν την σωστή τιμή.ειδικα για παλαιότερα οχήματα είναι ταμάμ.αν βέβαια ξεπεράσει κάποιος το θέμα της ανωνυμίας του κατασκευαστή.

Γιατι δεν τα προτιμησες στο πρωτο σερβις της κανουριας σου μοτο τοτε?

panavour
11/08/2022, 13:57
Γιατι δεν τα προτιμησες στο πρωτο σερβις της κανουριας σου μοτο τοτε?

Γιατι δεν ηταν jaso ma 2.Το λιντλ δεν πουλαει μοτο-λαδα,αλλα αυτοκινητολαδα.Εξ αλλου τα τελευταια χρονια στα μηχανακια μου εχω καταληξει στο belray ημισυνθετικο 10-40 ester based,και δεν τα αλλαζω μεχρι στιγμης.Τα λιντλολαδα τα φτιαχνει η γερμανικη pennasol.Η λιντλ εν αντιθεσει με οτι πιστευει ο συνηθως απληροφορητος κοσμος ειναι αρκετα σοβαρη εταιρεια με τα ''εταιρικα'' της προιοντα.

DoctoR_k6
11/08/2022, 14:12
Γιατι δεν ηταν jaso ma 2.Το λιντλ δεν πουλαει μοτο-λαδα,αλλα αυτοκινητολαδα.Εξ αλλου τα τελευταια χρονια στα μηχανακια μου εχω καταληξει στο belray ημισυνθετικο 10-40 ester based,και δεν τα αλλαζω μεχρι στιγμης.Τα λιντλολαδα τα φτιαχνει η γερμανικη pennasol.Η λιντλ εν αντιθεσει με οτι πιστευει ο συνηθως απληροφορητος κοσμος ειναι αρκετα σοβαρη εταιρεια με τα ''εταιρικα'' της προιοντα.

Δεν καταλαβα οτι μιλουσατε με τον Tallyban για αυτοκινητολαδα αλλα γενικως τα καλα λαδια του Lidl.
Εδω μιλουσαμε για μοτο...

billy84
11/08/2022, 14:19
Τα αυτοκινητόλαδα έχουν συνήθως αντιτριβικά και για αυτό το λόγο δεν κάνουν για μοτοσυκλέτες καθώς θα πατινάρουν. Υπάρχουν όμως και τα απλά αυτοκινητόλαδα χωρίς αντιτριβικά τα οποία μπορείς να τα βάζεις σε παλιές μοτο με μοτέρ όχι υψηλών επιδόσεων και σε παπιά ή σκούτερ. Προσωπικά σε καμία μοτοσυκλέτα δε θα τα έβαζα ούτε καν στο NC που το μοτερ του είναι σαν αυτοκινήτου. Δεν αποκλείω ότι μπορεί να δουλέψουν απλά είναι και ο ψυχολογικός παράγοντας στη μέση.

panavour
11/08/2022, 14:24
Δεν καταλαβα οτι μιλουσατε με τον Tallyban για αυτοκινητολαδα αλλα γενικως τα καλα λαδια του Lidl.
Εδω μιλουσαμε για μοτο...

και τα αυτοκινητα μηχανες εχουν,εξ αλλου και αυτοκινητολαδο να βαλεις στο μηχανακι σου δεν θα παθει τιποτα,απλως ισως πατιναρει λιγο ο συμπλεκτης σου.εξ αλλου η ιαπωνικη προδιαγραφη jaso ma 2 για υγρους πολυδισκους συμπλεκτες μοτο βγηκε το 1998,πριν δεν υπηρχε,και πολλοι βαζαν αυτοκινητολαδα στα μηχανακια τους,χωρις επιπτωσεις.Τα καινουργια ,ειδικα για να σε καλυπτει η εγγυηση πρεπει να βαζεις ΑΚΡΙΒΩΣτις προδιαγραφες που οριζει το εργοστασιο.

DoctoR_k6
11/08/2022, 15:05
και τα αυτοκινητα μηχανες εχουν,εξ αλλου και αυτοκινητολαδο να βαλεις στο μηχανακι σου δεν θα παθει τιποτα,απλως ισως πατιναρει λιγο ο συμπλεκτης σου.εξ αλλου η ιαπωνικη προδιαγραφη jaso ma 2 για υγρους πολυδισκους συμπλεκτες μοτο βγηκε το 1998,πριν δεν υπηρχε,και πολλοι βαζαν αυτοκινητολαδα στα μηχανακια τους,χωρις επιπτωσεις.Τα καινουργια ,ειδικα για να σε καλυπτει η εγγυηση πρεπει να βαζεις ΑΚΡΙΒΩΣτις προδιαγραφες που οριζει το εργοστασιο.

Εγω σε μοτερ που χτυπαει 14000 στροφες αυτοκινητολαδο (του 3ε/λτ) δεν εβαζα.
Μεχρι κ τα σκουτερ δουλευουν 7-8000rpm που εκει μονο κατι λιγοστα αμαξια βλεπουν τον κοφτη τους.

Το τι βαζανε παλια με το τι κανουνε σημερα ειναι αλλη κουβεντα.
Εσυ μπορεις να βαλεις του lidl κ πιστεψε με αν συμβει κατι κανεις δεν θα δει τα λαδια σου αν ηταν jaso ma2.

DoctoR_k6
11/08/2022, 15:08
Τα αυτοκινητόλαδα έχουν συνήθως αντιτριβικά και για αυτό το λόγο δεν κάνουν για μοτοσυκλέτες καθώς θα πατινάρουν. Υπάρχουν όμως και τα απλά αυτοκινητόλαδα χωρίς αντιτριβικά τα οποία μπορείς να τα βάζεις σε παλιές μοτο με μοτέρ όχι υψηλών επιδόσεων και σε παπιά ή σκούτερ. Προσωπικά σε καμία μοτοσυκλέτα δε θα τα έβαζα ούτε καν στο NC που το μοτερ του είναι σαν αυτοκινήτου. Δεν αποκλείω ότι μπορεί να δουλέψουν απλά είναι και ο ψυχολογικός παράγοντας στη μέση.

Θα ηθελα πολυ να δω ενα αμαξι να δουλευει 5-6000 rpm συνεχεια κ καθημερινα πως θα ηταν το μοτερ του μετα.
Δεν λεμε κ για τα ταξιδια...εκει να δεις πανηγυρι!!! :lol:

Ταξιδευα με το μεγαλο στις 7000rpm κ 175χλμ/ωρα κ ημουν στο eco mode.
ΑΝτε καντο με το αμαξι...οποιο αμαξι θες. :D

panavour
11/08/2022, 15:21
Θα ηθελα πολυ να δω ενα αμαξι να δουλευει 5-6000 rpm συνεχεια κ καθημερινα πως θα ηταν το μοτερ του μετα.
Δεν λεμε κ για τα ταξιδια...εκει να δεις πανηγυρι!!! :lol:

Ταξιδευα με το μεγαλο στις 7000rpm κ 175χλμ/ωρα κ ημουν στο eco mode.
ΑΝτε καντο με το αμαξι...οποιο αμαξι θες. :D

Εχουν εξελιχθει πολυ τα λαδια πλεον,αλλωστε το λιντλ πουλαει και απλα και συνθετικα.τα μοτολαδα ουσιαστικα πλην των ελαιων jaso ma 2 ,που εχουν για τους υγρους συμπλεκτες προσθετα,για να μην πατιναρουν οι συμπλεκτες,δεν διαφερουν και πολυ απ τα αυτοκινητολαδα,σιγουρα ομως στην τιμη γιατι απευθυνονται σε μικροτερο και νεωτερο κοινο,κι ετσι μπορουν να τα πωλουν ακριβωτερα.Στην αγγλια και αμερικη ,πολλοι με μεγαλες μοτο(και οχι μονο) χρησιμοποιουν αμιγως αυτοκινητιστικα λαδια ,(και ντηζελολαδα) με εκατονταδες χιλιαδες χλμ στο ενεργητικο τους και με καλυτερες μετρησεις κινητηρων στην γενικη τους επισκευη.Υπαρχει η σχετικη βιβλιογραφια,για τους ενασχολουμενους,εδω και χρονια.

DoctoR_k6
11/08/2022, 15:42
Εχουν εξελιχθει πολυ τα λαδια πλεον,αλλωστε το λιντλ πουλαει και απλα και συνθετικα.τα μοτολαδα ουσιαστικα πλην των ελαιων jaso ma 2 ,που εχουν για τους υγρους συμπλεκτες προσθετα,για να μην πατιναρουν οι συμπλεκτες,δεν διαφερουν και πολυ απ τα αυτοκινητολαδα,σιγουρα ομως στην τιμη γιατι απευθυνονται σε μικροτερο και νεωτερο κοινο,κι ετσι μπορουν να τα πωλουν ακριβωτερα.Στην αγγλια και αμερικη ,πολλοι με μεγαλες μοτο(και οχι μονο) χρησιμοποιουν αμιγως αυτοκινητιστικα λαδια ,(και ντηζελολαδα) με εκατονταδες χιλιαδες χλμ στο ενεργητικο τους και με καλυτερες μετρησεις κινητηρων στην γενικη τους επισκευη.Υπαρχει η σχετικη βιβλιογραφια,για τους ενασχολουμενους,εδω και χρονια.

Αν δεν εχεις δει κινητηρες αυτοκινητων που κανουνε αλλαγες στα 15000 κ δεν εχουν σταλα λαδι μεσα μεχρι να κλεισει το παραθυρο(χρονος η χλμ εννοω παντα)...τι να πουμε τωρα για αυτοκινητολαδα κ σκληρη χρηση.
Ειπαμε ομως ο καθενας βαζει αυτα που νομιζει σωστα.

Οσοι θελουνε/θελετε κ απο το lidl. Αφου ειναι τα ιδια...κ μπορει κ καλυτερα.

Tallyban
11/08/2022, 20:10
Για να μη δινω εντύπωση ότι αβανταρω τα 15/40 του Λιτλ, στα ανταλλακτικά αυτοκινήτων/Λαδάδικα οι τιμές ίδιες είναι,απλά βαριέμαι να πάω.Με απλά ορυκτέλαια ακόμη και αυτοκινήτου μια χαρά δουλεύουν οι κινητήρες μοτό.
Το λάδι της Ντόχα,ξαναρωτάω,γράφει 4Τ στην ετικέτα;

STF
11/08/2022, 21:14
Αυτοκινητόλαδά σε μοτό; Τώρα αλήθεια αξίζει να επιχειρηματολογούμε σε τέτοια θέματα;

Όσοι άπειροι διαβάζετε απλά αγνοήστε (είναι η δική μου προτροπή).

panavour
11/08/2022, 21:19
Αν δεν εχεις δει κινητηρες αυτοκινητων που κανουνε αλλαγες στα 15000 κ δεν εχουν σταλα λαδι μεσα μεχρι να κλεισει το παραθυρο(χρονος η χλμ εννοω παντα)...τι να πουμε τωρα για αυτοκινητολαδα κ σκληρη χρηση.
Ειπαμε ομως ο καθενας βαζει αυτα που νομιζει σωστα.

Οσοι θελουνε/θελετε κ απο το lidl. Αφου ειναι τα ιδια...κ μπορει κ καλυτερα.

Έτερον εκατερον,και το καλύτερο λάδι να βάλεις,αν δεν ελέγχεις την στάθμη δεν φταίει το λαδι.Τα αυτοκινητολαδα έχουν παντα πιο σύγχρονες προδιαγραφές και μετά ακολουθούν τα μοτολαδα,και απευθύνονται και αυτά σε πολύ δυνατούς και πολυστροφους κινητήρες πολύ ακριβών αυτοκινήτων.μην τα υποτιμούμε.Αυτα προηγούνται και ορίζουν την τεχνολογία,λόγω τεράστιας αγοράς.

Tallyban
12/08/2022, 20:30
Απάντηση στον παρααποπάνου:
Αυτοκινητολαδα(ορυκτέλαια)που δε γράφουν πάνω EC(energy converging),μια χαρά δουλεύουν οι κινητήρες με υγρό συμπλέκτη.(δε πληρώνεις και τους φανερούς και κρυφούς της διαφήμισης)

viper1
12/08/2022, 20:56
Αν δεν εχεις δει κινητηρες αυτοκινητων που κανουνε αλλαγες στα 15000 κ δεν εχουν σταλα λαδι μεσα μεχρι να κλεισει το παραθυρο(χρονος η χλμ εννοω παντα)...τι να πουμε τωρα για αυτοκινητολαδα κ σκληρη χρηση.
Ειπαμε ομως ο καθενας βαζει αυτα που νομιζει σωστα.

Οσοι θελουνε/θελετε κ απο το lidl. Αφου ειναι τα ιδια...κ μπορει κ καλυτερα.

15000 χλμ αλλαγή ναι αλλά ο κατασκευαστής ζηταει να κάνεις έλεγχο στάθμης ελαίου. Οποτε κάποιος κάτι δεν κάνει για να μείνει στεγνός από λάδια ο κινητήρας

STF
12/08/2022, 23:09
Καλά με τις "εξαιρέσεις" και την αναζήτηση των προδιαγραφών που έχετε βάλει για τη χρήση αυτοκινητόλαδων σε μοτό... η συζήτηση καταλήγει σε "χαίρω πολύ, χαιρόπουλος". (πως δε συμπληρώσατε να είναι και για BMW GS Boxer). Φθηνά λάδια, παλιές μοτοσυκλέτες, χωρίς ένδειξη TC, αν δε μας νοιάζει που θα πατινάρει λίγο (ξέρω, μια συνήθεια είναι όλα)... ξεχνάω τίποτα;

Μιλάμε για σύγχρονες μοτοσυκλέτες 2Κ, 3Κ, 4Κ από το 2010 και μετά. Πάρε φθηνά μοτοσυκλετιστικά λάδια ρε μάστορα, σόνι και καλά να βάλουμε αυτοκινητάδικα ορυκτέλαια; Πριτς!

Τέλος... ΑΝ το LIDL τηρεί τις προδιαγραφές που υπόσχεται με τον ίδιο τρόπο που κάνει με τα τρόφιμα που είναι για βρώση από ανθρώπους.... μπορώ να φανταστώ πολλά. Και δε πρόκειται για φανταστικές συνομωσίες αλλά για πραγματικές καταγγελίες που υποχρέωσαν την αλυσίδα να "διορθωθεί".

Διάβασα και άλλα για τα οποία έχω ενστάσεις -όπως π.χ. για τη σύγκριση εξέλιξης τεχνολογιών στα λάδια στη σχέση αυτοκίνητα VS μοτο, λόγω αριθμού πωλήσεων- αλλά πραγματικά δε νομίζω πως θα βγουν παραγωγικά συμπεράσματα για τους πολλούς, οπότε ας το αφήσουμε έτσι.

panavour
13/08/2022, 01:26
Καλά με τις "εξαιρέσεις" και την αναζήτηση των προδιαγραφών που έχετε βάλει για τη χρήση αυτοκινητόλαδων σε μοτό... η συζήτηση καταλήγει σε "χαίρω πολύ, χαιρόπουλος". (πως δε συμπληρώσατε να είναι και για BMW GS Boxer). Φθηνά λάδια, παλιές μοτοσυκλέτες, χωρίς ένδειξη TC, αν δε μας νοιάζει που θα πατινάρει λίγο (ξέρω, μια συνήθεια είναι όλα)... ξεχνάω τίποτα;

Μιλάμε για σύγχρονες μοτοσυκλέτες 2Κ, 3Κ, 4Κ από το 2010 και μετά. Πάρε φθηνά μοτοσυκλετιστικά λάδια ρε μάστορα, σόνι και καλά να βάλουμε αυτοκινητάδικα ορυκτέλαια; Πριτς!

Τέλος... ΑΝ το LIDL τηρεί τις προδιαγραφές που υπόσχεται με τον ίδιο τρόπο που κάνει με τα τρόφιμα που είναι για βρώση από ανθρώπους.... μπορώ να φανταστώ πολλά. Και δε πρόκειται για φανταστικές συνομωσίες αλλά για πραγματικές καταγγελίες που υποχρέωσαν την αλυσίδα να "διορθωθεί".

Διάβασα και άλλα για τα οποία έχω ενστάσεις -όπως π.χ. για τη σύγκριση εξέλιξης τεχνολογιών στα λάδια στη σχέση αυτοκίνητα VS μοτο, λόγω αριθμού πωλήσεων- αλλά πραγματικά δε νομίζω πως θα βγουν παραγωγικά συμπεράσματα για τους πολλούς, οπότε ας το αφήσουμε έτσι.

Κάθε,στοιχειοθετημενη άποψη με στοιχεία και επιχειρήματα καλοδεχούμενη.Γι αυτό υπάρχουν οι διαφορετικές απόψεις,για να συζητούνται.

stefanos
13/08/2022, 13:45
Το θέμα πλέον δεν υπάρχει .
Παλιότερα συζητήσαμε για λάδια αυτοκινήτου σε μοτό επειδή υπήρχε μια διαφορά στην τιμή.
Πλέον τα λάδια έχουν ίδιες τιμές και δεν αξίζει τον κόπο να συζητάμε.
Από την άλλη τα σύγχρονα αυτοκίνητα χρησιμοποιούν λάδια με πολύ μικρό ιξώδες και ελάχιστα πρόσθετα συγκριτικά με το παρελθόν .Δεδομένου ότι χρησιμοποιούνται τα ίδια πρόσθετα, η έλλειψη τους συγκριτικά με 20 χρόνια πριν, με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι οι παλιότεροι κυρίως κινητήρες δεν καλύπτονται από τα σύγχρονα λάδια αυτοκινητων.
Δεδομένου ότι και οι κινητήρες των μοτό δεν αλλάζουν και πολύ τακτικά, νομίζω ότι πλέον πρέπει να χρησιμοποιούμε μοτολαδα με την ελπίδα ότι κατασκευαστηκαν έχοντας υπ οψην τους τις αναγκες των μοτοσυκλετών.

Υγ. Είμαι σίγουρος ότι μοτολαδα και αυτοκινητόλαδα είναι ίδια σε άλλη συσκευασία γιατί ουσιαστικά οι περιεκτικότητες σε πρόσθετα ορίζονται από νόμους και τα λάδια που χρησιμοποιούνται για βάσεις δεν είναι δυνατόν να είναι διαφορετικά ,αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

Bowleno
13/08/2022, 17:22
Ε, ρε, βουρδουλιές με την γνωστή βοιδόπουτσ@ που έχει να ρίξει ο γέρος άμα την επιστροφή από τας διακοπάς....:cry::lol:

Tallyban
13/08/2022, 19:20
Εδώ βάζεις διαφημιζομενα λάδια που γράφουν 4Τ και δε μπορείς να βρεις νεκρά στο φανάρι,μη ρωτάτε μάρκα,βάζεις το τελευταίο ορυκτέλαιο που δε το ξέρει ούτε η μάνα του και δουλεύει σωστά.Βγαλε άκρη.

νεοσσός
10/11/2022, 17:47
Will Car Oil Ruin Your Motorcycle Engine? (https://www.youtube.com/watch?v=aPN6InDHE4k)

stefanos
10/11/2022, 19:22
Will Car Oil Ruin Your Motorcycle Engine? (https://www.youtube.com/watch?v=aPN6InDHE4k)

Τα σχόλια έχουν πολύ γέλιο.