PDA

View Full Version : Τροχαίο/Συμβουλές



morpheus
05/08/2022, 09:04
παρακαλώ τα φώτα σας,
είχα ένα τροχαίο με τραυματισμό (αυτοκίνητο παραβίασε κόκκινο), ήρθε τροχαία, ασθενοφόρο, τπτ σπουδαίο σωματικά, αρκετά υλικά.
ο τροχαίος μου είπε ότι μπορώ να κάνω καταγγελία μέσα σε 3 μήνες (νόμιζα ήταν αυτεπάγγελτο).
η ασφαλιστική του αυτοκινήτου εκτός φιλικού διακανονισμού (καλή τύχη να έχουμε...)

ποια η γνώμη σας; καταγγελία στην τροχαία και αγωγή αποζημίωσης για να αρχίσουν τα πράγματα να κυλάνε ή αρχικά με το μαλακό;

PortisHead
05/08/2022, 14:39
Δεν υπάρχουν "με το μαλακό" σε αυτα τα θέματα.
Έπρεπε ηδη να εχες επικοινωνήσει με τον Κούγια !

CorpseAlive
05/08/2022, 14:44
παρακαλώ τα φώτα σας,
είχα ένα τροχαίο με τραυματισμό (αυτοκίνητο παραβίασε κόκκινο), ήρθε τροχαία, ασθενοφόρο, τπτ σπουδαίο σωματικά, αρκετά υλικά.
ο τροχαίος μου είπε ότι μπορώ να κάνω καταγγελία μέσα σε 3 μήνες (νόμιζα ήταν αυτεπάγγελτο).
η ασφαλιστική του αυτοκινήτου εκτός φιλικού διακανονισμού (καλή τύχη να έχουμε...)

ποια η γνώμη σας; καταγγελία στην τροχαία και αγωγή αποζημίωσης για να αρχίσουν τα πράγματα να κυλάνε ή αρχικά με το μαλακό;

1. Κάνεις έγκληση για σωματικές βλάβες από αμέλεια. Την υποβάλεις σε κάποιο Α.Τ. ή μέσω δικηγόρου στην Εισαγγελεία για πιο fast track διαδικασία.
Οι εγκλήσεις δεν γίνονται αυτεπάγγελτα. Πρέπει να ζητήσεις την ποινική δίωξη του υπαιτιού.
2. Στέλνεις εξώδικο στην Ασφαλιστική. Ανάλογα με την απάντηση προχωράς στο 3.
3. Καταθέτεις αγωγή για την ζημία που έχεις υποστεί. Σωματικές βλάβες και υλικές ζημιές και διάφορα κονδύλια που ουσιαστικά έχουν να κάνουν ανά περίπτωση π.χ. αν έχασες μέρες από δουλειά, αν ακύρωσες ταξίδι, μείωση εμπορικής αξίας αυτοκινήτου ηθική βλάβη κλπ κλπ.

Υ.γ. Επειδή μιλάμε για φωτεινό σηματοδότη. Σου έχει κάνει θετική δήλωση?
Έχει καταθέσει ότι πέρασε με κόκκινο ?
Αν όχι , έχεις κρατήσει κάποιο κινητό κάποιου μάρτυρα?
Είχες συνεπιβάτη?

morpheus
05/08/2022, 18:45
1. Κάνεις έγκληση για σωματικές βλάβες από αμέλεια. Την υποβάλεις σε κάποιο Α.Τ. ή μέσω δικηγόρου στην Εισαγγελεία για πιο fast track διαδικασία.
Οι εγκλήσεις δεν γίνονται αυτεπάγγελτα. Πρέπει να ζητήσεις την ποινική δίωξη του υπαιτιού.
2. Στέλνεις εξώδικο στην Ασφαλιστική. Ανάλογα με την απάντηση προχωράς στο 3.
3. Καταθέτεις αγωγή για την ζημία που έχεις υποστεί. Σωματικές βλάβες και υλικές ζημιές και διάφορα κονδύλια που ουσιαστικά έχουν να κάνουν ανά περίπτωση π.χ. αν έχασες μέρες από δουλειά, αν ακύρωσες ταξίδι, μείωση εμπορικής αξίας αυτοκινήτου ηθική βλάβη κλπ κλπ.

Υ.γ. Επειδή μιλάμε για φωτεινό σηματοδότη. Σου έχει κάνει θετική δήλωση?
Έχει καταθέσει ότι πέρασε με κόκκινο ?
Αν όχι , έχεις κρατήσει κάποιο κινητό κάποιου μάρτυρα?
Είχες συνεπιβάτη?

έχει κάνει θετική δήλωση, έχω 2 μάρτυρες και έχει υπογράψει στο δελτίο τροχαίου ατυχήματος ότι πέρασε με κόκκινο.
για το 1 δεν είμαι σίγουρος, γιατί να θέλω την ποινική του δίωξη;

Bowleno
05/08/2022, 19:47
έχει κάνει θετική δήλωση, έχω 2 μάρτυρες και έχει υπογράψει στο δελτίο τροχαίου ατυχήματος ότι πέρασε με κόκκινο.
για το 1 δεν είμαι σίγουρος, γιατί να θέλω την ποινική του δίωξη;

Το να σφάζεις το κόκκινο είναι απόπειρα ανθρωποκτονίας εξ αμελείας.....

Tallyban
05/08/2022, 20:02
Άμα πηγαίνεις με 80 αντί με 50 σε κατοικημένη περιοχή και περάσεις κόκκινο γιατί δε το "είδες" είσαι δολοφόνος να το πούμε απλά.

CorpseAlive
05/08/2022, 20:25
έχει κάνει θετική δήλωση, έχω 2 μάρτυρες και έχει υπογράψει στο δελτίο τροχαίου ατυχήματος ότι πέρασε με κόκκινο.
για το 1 δεν είμαι σίγουρος, γιατί να θέλω την ποινική του δίωξη;

Γιατί έχεις σωματικές βλάβες, γιατί είναι μοχλός πίεσης πολλοί λόγοι.
Καλύτερα να κάνεις πάντα όλα τα τυπικά και μετά αν αποζημιωθείς απλά ανακαλείς την έγκληση.


Το να σφάζεις το κόκκινο είναι απόπειρα ανθρωποκτονίας εξ αμελείας.....
Δεν υπάρχει απόπειρα και αμέλεια στην ίδια πρόταση.
Η απόπειρα εμπεριέχει δόλο και ο δόλος είναι αντιθετο της αμέλειας.

Tallyban
05/08/2022, 20:57
Είμαι αμελής, πήγαινα με 150 σε δρόμο με 50 όριο.Δεν είχα δόλο,ζητών την επιείκεια σας!!

viper1
06/08/2022, 14:42
Το να σφάζεις το κόκκινο είναι απόπειρα ανθρωποκτονίας εξ αμελείας.....

Παραβίαση ερυθρού σηματοδότη είναι ποινικό αδίκημα . Αν ακολουθήσει απώλεια ζωής δικάζεσαι και αν καταδικαστείς η απόφαση γράφει ανθρωποκτονία εξ αμελειας ποινή φυλάκισης με αναστολή 3 ετών και ελεύθερος να συνεχίσεις να σφάζεις ερυθρούς σηματοδότες .
Αν εν μέσω της αναστολής είσαι υπαίτιος θανατηφόρου τροχαίου πληρώνεις την προηγούμενη ποινή φυλάκισης και συνεχίζεις κανονικά ελεύθερος και ούτω καθεξής

panavour
06/08/2022, 15:23
Παραβίαση ερυθρού σηματοδότη είναι ποινικό αδίκημα . Αν ακολουθήσει απώλεια ζωής δικάζεσαι και αν καταδικαστείς η απόφαση γράφει ανθρωποκτονία εξ αμελειας ποινή φυλάκισης με αναστολή 3 ετών και ελεύθερος να συνεχίσεις να σφάζεις ερυθρούς σηματοδότες .
Αν εν μέσω της αναστολής είσαι υπαίτιος θανατηφόρου τροχαίου πληρώνεις την προηγούμενη ποινή φυλάκισης και συνεχίζεις κανονικά ελεύθερος και ούτω καθεξής
ΔΕΝ νομιζω,αλλα καλυτερα θα μας τα πει ο βρυκολακας απο πανω.

vforvendetta85
07/08/2022, 18:41
παρακαλώ τα φώτα σας,
είχα ένα τροχαίο με τραυματισμό (αυτοκίνητο παραβίασε κόκκινο), ήρθε τροχαία, ασθενοφόρο, τπτ σπουδαίο σωματικά, αρκετά υλικά.
ο τροχαίος μου είπε ότι μπορώ να κάνω καταγγελία μέσα σε 3 μήνες (νόμιζα ήταν αυτεπάγγελτο).
η ασφαλιστική του αυτοκινήτου εκτός φιλικού διακανονισμού (καλή τύχη να έχουμε...)

ποια η γνώμη σας; καταγγελία στην τροχαία και αγωγή αποζημίωσης για να αρχίσουν τα πράγματα να κυλάνε ή αρχικά με το μαλακό;

Σε τροχαίο ατύχημα με τραυματισμό, σχηματίζεται δικογραφία και διαβιβάζεται στην εισαγγελία, είτε ο παθών επιθυμεί είτε όχι την ποινική δίωξη του υπαιτίου. Κανονικά, θα σε καλέσουν για κατάθεση από το τμήμα τροχαίας που έκανε καταγραφή του ατυχήματος, όπου εκεί θα κληθείς να απαντήσεις στην ερώτηση αν επιθυμείς ή όχι την ποινική δίωξη του έτερου οδηγού.

Η απάντησή σου πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να είναι, επιθυμώ! Ο λόγος είναι να ασκηθεί πίεση στην ασφαλιστική του για την αστική σου αποζημίωση, για να το πούμε στην καθομιλουμένη, ο άλλος οδηγός θα πει στην δική του ασφαλιστική: "να σας πω, δήλωσα ότι φταίω κι εμένα με κυνηγάει, κοιτάξτε να του δώσετε τα λεφτά μην σας ....."

Μπορέίς να κάνεις ανάκλησή της στην έδρα του δικαστηρίου, όταν έρθει η ώρα για την ποινική διαδικασία.

Το ότι δεν είναι στο φιλικό διακανισμό, είναι άσχετο, καθώς ο διακανοσμός ισχύει μόνο σε περίπτωση υλικών ζημιών. Οπότε πρέπει άμεσα να απευθυνθείς σε δικηγόρο αστικού δικαίου, να σου πει τις περαιτέρω ενέργειες.

Αγωγή μπορείς να καταθέσεις εντός 5ετίας, οχι εσύ αλλά δικηγόρος γιατί στα αστικά δικαστήρια μόνο αυτοί μπορούν να παρίσταται. Μην μπλέξεις με υπομνήματα που θα γράψει ο καθε τυχαίος για να το καταθέσεις στην ασφαλιστική.

Κλείνοντας, θέλω να ρωτήσω ένα βασικό. Όταν ήρθε η τροχαία, δήλωσες τραυματισμό ή δήλωσες σε πρώτη φάση "δεν έχω τίποτα", πήγες σπίτι, πόναγες κι έπειτα πήγες νοσοκομείο;

Και όσοι λέτε για το κόκκινο ότι είναι εξ αμελείας κλπ, αν δεν υπήρχε αυτή η ποινή, κανείς δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει αστική αποζημίωση. Άλλο η επικινδυνότητα της παράβασης κι άλλο το αστικό δίκαιο.

viper1
08/08/2022, 08:02
Και όσοι λέτε για το κόκκινο ότι είναι εξ αμελείας κλπ, αν δεν υπήρχε αυτή η ποινή, κανείς δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει αστική αποζημίωση. Άλλο η επικινδυνότητα της παράβασης κι άλλο το αστικό δίκαιο.[/QUOTE]

Η πρόκληση θανατηφόρου τροχαίου από παραβίαση ερυθρου σηματοδότη δικάζεται ποινικά μεν ανθωποκτονια από αμέλεια δε.

Και πουσαι αν χάσεις άνθρωπο δεν στον φέρνει πίσω η αστική αποζημίωση

panavour
08/08/2022, 20:56
Και όσοι λέτε για το κόκκινο ότι είναι εξ αμελείας κλπ, αν δεν υπήρχε αυτή η ποινή, κανείς δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει αστική αποζημίωση. Άλλο η επικινδυνότητα της παράβασης κι άλλο το αστικό δίκαιο.

Η πρόκληση θανατηφόρου τροχαίου από παραβίαση ερυθρου σηματοδότη δικάζεται ποινικά μεν ανθωποκτονια από αμέλεια δε.

Και πουσαι αν χάσεις άνθρωπο δεν στον φέρνει πίσω η αστική αποζημίωση[/QUOTE]

Ειναι ομως μια απαλυνση των οικονομικων συνεπειων του να χασεις το στηριγμα σου.ειδικα αν ο εκλιπων συντηρουσε τους εναπομειναντες.''Οδεν κακον ,αμιγες καλου'' λεγαν οι αρχαιοι.

morpheus
09/08/2022, 16:12
Σε τροχαίο ατύχημα με τραυματισμό, σχηματίζεται δικογραφία και διαβιβάζεται στην εισαγγελία, είτε ο παθών επιθυμεί είτε όχι την ποινική δίωξη του υπαιτίου. Κανονικά, θα σε καλέσουν για κατάθεση από το τμήμα τροχαίας που έκανε καταγραφή του ατυχήματος, όπου εκεί θα κληθείς να απαντήσεις στην ερώτηση αν επιθυμείς ή όχι την ποινική δίωξη του έτερου οδηγού.

Η απάντησή σου πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να είναι, επιθυμώ! Ο λόγος είναι να ασκηθεί πίεση στην ασφαλιστική του για την αστική σου αποζημίωση, για να το πούμε στην καθομιλουμένη, ο άλλος οδηγός θα πει στην δική του ασφαλιστική: "να σας πω, δήλωσα ότι φταίω κι εμένα με κυνηγάει, κοιτάξτε να του δώσετε τα λεφτά μην σας ....."

Μπορέίς να κάνεις ανάκλησή της στην έδρα του δικαστηρίου, όταν έρθει η ώρα για την ποινική διαδικασία.

Το ότι δεν είναι στο φιλικό διακανισμό, είναι άσχετο, καθώς ο διακανοσμός ισχύει μόνο σε περίπτωση υλικών ζημιών. Οπότε πρέπει άμεσα να απευθυνθείς σε δικηγόρο αστικού δικαίου, να σου πει τις περαιτέρω ενέργειες.

Αγωγή μπορείς να καταθέσεις εντός 5ετίας, οχι εσύ αλλά δικηγόρος γιατί στα αστικά δικαστήρια μόνο αυτοί μπορούν να παρίσταται. Μην μπλέξεις με υπομνήματα που θα γράψει ο καθε τυχαίος για να το καταθέσεις στην ασφαλιστική.

Κλείνοντας, θέλω να ρωτήσω ένα βασικό. Όταν ήρθε η τροχαία, δήλωσες τραυματισμό ή δήλωσες σε πρώτη φάση "δεν έχω τίποτα", πήγες σπίτι, πόναγες κι έπειτα πήγες νοσοκομείο;

Και όσοι λέτε για το κόκκινο ότι είναι εξ αμελείας κλπ, αν δεν υπήρχε αυτή η ποινή, κανείς δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει αστική αποζημίωση. Άλλο η επικινδυνότητα της παράβασης κι άλλο το αστικό δίκαιο.

Δήλωσα τραυματισμό, περιμέναμε ασθενοφόρο το οποίο αργούσε και πήγα σε νοσοκομείο με ιδιωτικό μέσο.

Παρόλα αυτό συντάχθηκε: "ΔΕΛΤΙΟ ΟΔΙΚΟΥ ΤΡΟΧΑΙΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΥΛΙΚΩΝ ΖΗΜΙΩΝ" και ο τροχαίος μου είπε επι λέξη: "αν θέλεις να κάνεις καταγγελία μπορείς μέσα σε 3 μήνες". Τον ρώτησα εφόσον υπάρχει τραυματισμός δεν είναι αυτεπάγγελτο και μου είπε "όχι". Να υποψιαστώ πως ο τροχαίος ήθελε να πέσει στα μαλακά ο θύτης εφόσον πριν λίγες μέρες είχε ορκιστεί στο ΠΝ? (αλλοδαπός μεν).

panavour
09/08/2022, 16:23
Δήλωσα τραυματισμό, περιμέναμε ασθενοφόρο το οποίο αργούσε και πήγα σε νοσοκομείο με ιδιωτικό μέσο.

Παρόλα αυτό συντάχθηκε: "ΔΕΛΤΙΟ ΟΔΙΚΟΥ ΤΡΟΧΑΙΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΥΛΙΚΩΝ ΖΗΜΙΩΝ" και ο τροχαίος μου είπε επι λέξη: "αν θέλεις να κάνεις καταγγελία μπορείς μέσα σε 3 μήνες". Τον ρώτησα εφόσον υπάρχει τραυματισμός δεν είναι αυτεπάγγελτο και μου είπε "όχι". Να υποψιαστώ πως ο τροχαίος ήθελε να πέσει στα μαλακά ο θύτης εφόσον πριν λίγες μέρες είχε ορκιστεί στο ΠΝ? (αλλοδαπός μεν).

πολυ πισπιριγκου βλεπεις:cry:

telegonos
10/08/2022, 20:24
Να υποψιαστώ πως ο τροχαίος ήθελε να πέσει στα μαλακά ο θύτης

Μην βλέπεις συνομωσίες παντού. ΕΤΣΙ είναι η διαδικασία, όπως στην είπε ο Τροχαίος, δεν σου έκανε κάτι λιγότερο εσένα.

vaska
11/08/2022, 07:00
Το να σφάζεις το κόκκινο είναι απόπειρα ανθρωποκτονίας εξ αμελείας.....

Κανονικά εκ προμελέτης θα έπρεπε να είναι

Bowleno
11/08/2022, 07:52
Κανονικά εκ προμελέτης θα έπρεπε να είναι

Και με ενδεχόμενο δόλο κιόλας......

morpheus
11/08/2022, 14:58
Και με ενδεχόμενο δόλο κιόλας......

με πιο κρύο αίμα και αν καθίσω και μετρήσω όλες τις ανατροπές στη ζωή μου που έφερε αυτή η αβλεψία του οδηγού (σωματικά, οικονομικά και επαγγελματικά) δεν έχω λόγο να μην εξαντλήσω τον νόμο.
και επιπλέον θεωρώ αβλεψία για να μην δηλώσω κάτι πιο χοντρό εφόσον υπήρχε τραυματισμός (μπροστά στα μάτια του τροχαίου αιμορραγούσα) ΚΑΚΩΣ δεν έγινε αμέσως δικογραφία.

panavour
12/08/2022, 09:23
Ο νόμος είναι σαφής και προβλέπει συγκεκριμένες διαδικασίες.Το τι θεωρούμε εμείς ως "καλώς" η "κακώς" ελάχιστη σημασία έχει για την εφαρμογή του.Εφ όσον έχεις τραυματισθεί,συμβουλεψου τον δικηγόρο σου (καλόν είναι να προσλάβεις έναν ειδικευμένο στα τροχαία δυστυχήματα) και πράξε τα δέοντα.