PDA

View Full Version : YAMAHA XTZ660 TENERE 1995



nikos_pitsakis
10/08/2022, 10:48
Καλημέρα παιδια! Θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες για το Yamaha Xtz Tenere 660 μοντέλο 1994-95 (με τα δυο στρογγυλα φαναρια). Θέλω να μου πείτε αν έχετε εμπειρία με την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα, τα αρνητικά και τα θετικά της. Με ενδιαφέρει χρήση για ταξιδάκια κυρίως εντος αλλα και λίγο εκτός δρόμου.Την μοτοσυκλέτα την έχω βρει σε απίστευτα καλή τιμη απο γνωστό και σκέφτομαι να την αγοράσω.

leftos
10/08/2022, 18:07
Γενικά δεν έχουν θέματα. Αν είναι σε καλή κατάσταση και δεν θέλει τα κλασσικά μαζέματα μιάς μηχανής 25 -30 χρόνων. Ελαστικά , αλυσιδογράναζα, δισκόπλακες τακάκια , σέρβις σε αναρτήσεις. Θα μείνεις σε χαμηλά κόστολόγια.
Να ακούσεις πώς παίρνει μπροστά γιατί όπως και τα xt έχουν ευαισθησία στο κόμπλερ μίζας που το γνήσιο ανταλλακτικό είναι ακριβό και τα κινέζικα δεν αξίζουν.

doctoras
10/08/2022, 19:48
Την μοτοσυκλέτα την έχω βρει σε απίστευτα καλή τιμη απο γνωστό και σκέφτομαι να την αγοράσω.

Αυτό που περιγράφεις δεν υφίσταται σε μεταχειρισμένο όχημα οποιαδήποτε κατηγορίας

Οι παράγοντες για να αξιολογηθεί το: «τι λεφτά δίνω, τι παίρνω» παρά πολλοί.

Tallyban
10/08/2022, 20:04
Το είχε γνωστός ,μετά τις 80χιλιαδες χιλιόμετρα καταναλώνει απλά λάδι και συμπληρώνεις.
Απαράδεκτο πίσω φρένο σε συνθήκες δικαβαλου και αποσκευών.
Αν το μηχανάκι δεν είχε μείνει με στάσιμα τα νερά για πολλά χρόνια,το χτυπάς με κλειστά μάτια.

nikos_pitsakis
10/08/2022, 20:27
Αυτό που περιγράφεις δεν υφίσταται σε μεταχειρισμένο όχημα οποιαδήποτε κατηγορίας

Οι παράγοντες για να αξιολογηθεί το: «τι λεφτά δίνω, τι παίρνω» παρά πολλοί.

Την μηχανή την δίνει γνωστός μου σε τιμή 40-50% κάτω απο αυτην που παίζει στο car στα ίδια χιλιόμετα (40.000) μόνο και μόνο επειδή με ξέρει χρόνια και έχει αλλες 2 μοτοσυκλέτες στο γκαράζ οπότε είναι όντως απίστευτη τιμή. Το μηχανάκι έχει ελεγχθεί απο μηχανικό κοντινό πρόσωπο και είναι άψογο.

nikos_pitsakis
10/08/2022, 20:32
Το είχε γνωστός ,μετά τις 80χιλιαδες χιλιόμετρα καταναλώνει απλά λάδι και συμπληρώνεις.
Απαράδεκτο πίσω φρένο σε συνθήκες δικαβαλου και αποσκευών.
Αν το μηχανάκι δεν είχε μείνει με στάσιμα τα νερά για πολλά χρόνια,το χτυπάς με κλειστά μάτια.

Αυτό το άκουσα και σε αλλη περίπτωση και με προβληματίζει.

nikos_pitsakis
10/08/2022, 20:33
Το είχε γνωστός ,μετά τις 80χιλιαδες χιλιόμετρα καταναλώνει απλά λάδι και συμπληρώνεις.
Απαράδεκτο πίσω φρένο σε συνθήκες δικαβαλου και αποσκευών.
Αν το μηχανάκι δεν είχε μείνει με στάσιμα τα νερά για πολλά χρόνια,το χτυπάς με κλειστά μάτια.

Απο οδηγικής άποψης τι άλλα θετικά και αρνητικά γνωρίζεις; Έχω ακούσει πολλά παράπονα για την έλλειψη 6ης κτλπ

doctor_john
10/08/2022, 20:39
Eντάξει ρε παιδιά μονοκύλινδρο είναι, δεν είναι απαραίτητο να καις λάδια. Αλλάζει πολύ εύκολα ελατήρια.

Φίλε αν είχε έκτη θα ζητούσαν και έβδομη. Δεν είναι πρόβλημα της μοτό..

Λευκάδιος
10/08/2022, 20:40
Απο οδηγικής άποψης τι άλλα θετικά και αρνητικά γνωρίζεις; Έχω ακούσει πολλά παράπονα για την έλλειψη 6ης κτλπ

Όλα τα μεγάλα Ιαπωνικά (και όχι μόνο) μονοκύλινδρα εκείνης της εποχής είχαν 5αρι κιβώτιο ταχυτήτων.Η αρκετά μεγάλη ροπή τους σου επιτρέπει να 'παίξεις' με γρανάζια ώστε να το φέρεις στα μέτρα των αναγκών σου.Αν και 99% θα σε καλύψει το στοκ γραναζωμα.
Το παλιό 660 είναι πολύ καλό μηχανάκι ,αν όντως είναι σε πολύ καλή κατάσταση (στα λίγα λεφτά που ζητάει) πάρτο και δεν θα το μετανιώσεις.

doctoras
10/08/2022, 20:43
Την μηχανή την δίνει γνωστός μου σε τιμή 40-50% κάτω απο αυτην που παίζει στο car στα ίδια χιλιόμετα (40.000) μόνο και μόνο επειδή με ξέρει χρόνια και έχει αλλες 2 μοτοσυκλέτες στο γκαράζ οπότε είναι όντως απίστευτη τιμή. Το μηχανάκι έχει ελεγχθεί απο μηχανικό κοντινό πρόσωπο και είναι άψογο.

Έχεις κάποιο στοιχείο περισσότερο εκτός από την ένδειξη των κοντέρ των διανύθεντων χιλιομέτρων του μηχανακιού που σε ενδιαφέρει αλλά και των αντίστοιχων μηχανακιών της αγοράς;
Είναι κάποιο μεταχειρισμένο ίδιο με αλλο; ακόμη και αν γράφουν πάνω κάτω τα ίδια χλμ;

Ποιες σταθερές ορίζουν ένα μεταχειρισμένο μοντέλο ότι είναι ίδιο η ίδιας κατηγορίας, η μπατζετ με ενα αλλο;

Να βαλω κι αλλά ερωτήματα;

Μεταχειρισμένα αγοράζουν αναβάτες που έχουν εμπειρία με σχετικό ρίσκο, οι άπειροι παίζουν ρωσική ρουλέτα

Δε σε αποτρέπω σου βάζω ερωτήματα να σκεφτείς το εγχείρημα σου έτσι όπως μας το έφερες εδώ

Και καλή τύχη

nikos_pitsakis
10/08/2022, 21:06
Έχεις κάποιο στοιχείο περισσότερο εκτός από την ένδειξη των κοντέρ των διανύθεντων χιλιομέτρων του μηχανακιού που σε ενδιαφέρει αλλά και των αντίστοιχων μηχανακιών της αγοράς;
Είναι κάποιο μεταχειρισμένο ίδιο με αλλο; ακόμη και αν γράφουν πάνω κάτω τα ίδια χλμ;

Ποιες σταθερές ορίζουν ένα μεταχειρισμένο μοντέλο ότι είναι ίδιο η ίδιας κατηγορίας, η μπατζετ με ενα αλλο;

Να βαλω κι αλλά ερωτήματα;

Μεταχειρισμένα αγοράζουν αναβάτες που έχουν εμπειρία με σχετικό ρίσκο, οι άπειροι παίζουν ρωσική ρουλέτα

Δε σε αποτρέπω σου βάζω ερωτήματα να σκεφτείς το εγχείρημα σου έτσι όπως μας το έφερες εδώ

Και καλή τύχη

Τη μηχανή μου την δίνει γνωστό άτομο με όλα τα απαραίτητα αποδεικτικά, ΚΤΕΟ και υπερπλήρες βιβλιαράκι σέρβις στην yamaha απο συγγενικό μου πρόσωπο ως μάστορα. Το μηχανάκι μου το δίνει 1100€ που σημαίνει οτι και 1 χιλιαρικο να θέλει σε επισκευές αξίζει. Δεν υπάρχει κάτι να σκεφτώ στο θέμα χρημάτων έτσι κιαλλιώς δεν έχω ανάγκη για κάτι οικονομικό απλά το ανέφερα ως ένα καλό μπόνους. Το θρεντ έγινε για να ακούσω απόψεις για την οδηγική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας.

Nomand
10/08/2022, 21:18
Η μηχανή θα συμπεριφέρεται στο δρόμο σαν μια μηχανή 30 ετών, οι αναρτήσεις του θα ειναι σε μέτρια προς κακή κατάσταση θα έχει σχετικά υψηλή κατανάλωση αν το κυνηγάς και σίγουρα θα ήταν καλό να κάνεις και ένα καλό έλεγχο στη τροφοδοσία του.
Εάν έχεις εμπειρία σε παλαιότερες μηχανές και γνωρίζεις τα κουσούρια τους τότε με το καλό να την πάρεις και να την ευχαριστηθείς
Για το 750 το tenerre πάντως που είχα οδηγήσει για αρκετό διάστημα μπορώ να σου πω πως ήταν πολύ άνετη μηχανή για ανοιχτούς δρόμους και πατημένο χωματόδρομο

motojojo
10/08/2022, 21:23
Την έχεις οδηγήσει; Σου άρεσε;

Αν ναι τότε παρτην.

doctoras
10/08/2022, 22:32
Τη μηχανή μου την δίνει γνωστό άτομο με όλα τα απαραίτητα αποδεικτικά, ΚΤΕΟ και υπερπλήρες βιβλιαράκι σέρβις στην yamaha απο συγγενικό μου πρόσωπο ως μάστορα. Το μηχανάκι μου το δίνει 1100€ που σημαίνει οτι και 1 χιλιαρικο να θέλει σε επισκευές αξίζει. Δεν υπάρχει κάτι να σκεφτώ στο θέμα χρημάτων έτσι κιαλλιώς δεν έχω ανάγκη για κάτι οικονομικό απλά το ανέφερα ως ένα καλό μπόνους. Το θρεντ έγινε για να ακούσω απόψεις για την οδηγική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας.

Μπορεί το μηχανάκι να είναι τρελή ευκαιρία και ο ιδιοκτήτης αγιος άνθρωπος…μπορεί ομως και να μην είναι έτσι

Μια τελευταία προσπάθεια τροφης για σκέψη πριν βγάλεις αυτά τα συμπεράσματα που είπες.

Από το 1995 έως σήμερα γνωρίζεις εμπεριστατωμένα πόσους κατόχους πέρασε; Ποσά χλμ πραγματικά έκαναν; Και εάν στο πέρας των χρόνων δε πέρασε ως μηχανή ανταλλαγής από έμπορες μεταχειρισμένων μοτοσικλετών;

Αν όχι ότι σου είπαν ως δεδομένο, πάει να ισχύει αν δεν υπάρχει απόδειξη.
Αν το μηχανάκι είναι πρώτο χέρι (και μπορει εύκολα να ιχνηλατηθει) έχεις κάνει το καλύτερο ντιλ, είναι όμως ετσι;

Γιατί βιβλιαράκι σέρβις φτιάχνεται με σφραγίδες στο πόδι εύκολα στην αγορά

Τέλος, απο το 1995 ως το 2012 ειναι 17 χρόνια, από 2012 ξεκινησε η καταγραφή των χλμ στα ΚΤΕΟ, 17 χρόνια πριν ότι δήλωναν ήταν.

Για μένα θα αγοράσεις ένα μηχανάκι που θεωρείς βάση εμφάνισης προσεγμένο, χώρις να γνωρίζεις πολλά πολλά από το εσωτερικό του περιβάλλον
Και εφόσον πας συνειδητά σε μια τέτοια επιλογή αναλαμβάνεις τα ρίσκα αν σου βγει καλό η μάπα
Τα τις οδήγησης επικεντρώσου στο αν φτάνεις άνετα κάτω γιατί τα τενερε ήταν πάντα ψηλουτσικα και παρά τις μαλακες εποχής αναρτήσεις δύσκολα μανουβράρεται αν είσαι στις μύτες

Ένα καλό τενερε είναι μια χαρά για όλες τις χρήσεις πόλη-ταξίδι-εκτός δρόμου

vaska
11/08/2022, 06:49
καβάλησέ την κάνε δρόμο μαζί της κι όχι ένα τετράγωνο, πήγαινέ την και σε ένα συνεργείο να την δουν και αν σου αρέσει πάρε την. Σε κάθε περίπτωση θα έχεις ένα Ιαπωνικό μηχανάκι 30 χρόνων και ως τέτοιο πρέπει να το αντιμετωπίσεις. Λάδια ξύδια φίλτρα αλυσογράναζα, μπουζάκια κι ένα γενικό σέρβις (πιθανά και σέρβις στις αναρτήσεις του)θα πρέπει να υπολογιστούν σαν κόστος μαζί με το κόστος αγοράς. Αν η τιμή είναι συμφέρουσα, πάλι το χτυπάς.

billyka
11/08/2022, 07:19
Doctora μην τον τρομάζεις τον άνθρωπο.Μόνο μεταχειρισμένα μηχανάκια εχω αγοράσει στην ζωη μου.Ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα.

nikos_pitsakis
11/08/2022, 09:46
Μπορεί το μηχανάκι να είναι τρελή ευκαιρία και ο ιδιοκτήτης αγιος άνθρωπος…μπορεί ομως και να μην είναι έτσι

Μια τελευταία προσπάθεια τροφης για σκέψη πριν βγάλεις αυτά τα συμπεράσματα που είπες.

Από το 1995 έως σήμερα γνωρίζεις εμπεριστατωμένα πόσους κατόχους πέρασε; Ποσά χλμ πραγματικά έκαναν; Και εάν στο πέρας των χρόνων δε πέρασε ως μηχανή ανταλλαγής από έμπορες μεταχειρισμένων μοτοσικλετών;

Αν όχι ότι σου είπαν ως δεδομένο, πάει να ισχύει αν δεν υπάρχει απόδειξη.
Αν το μηχανάκι είναι πρώτο χέρι (και μπορει εύκολα να ιχνηλατηθει) έχεις κάνει το καλύτερο ντιλ, είναι όμως ετσι;

Γιατί βιβλιαράκι σέρβις φτιάχνεται με σφραγίδες στο πόδι εύκολα στην αγορά

Τέλος, απο το 1995 ως το 2012 ειναι 17 χρόνια, από 2012 ξεκινησε η καταγραφή των χλμ στα ΚΤΕΟ, 17 χρόνια πριν ότι δήλωναν ήταν.

Για μένα θα αγοράσεις ένα μηχανάκι που θεωρείς βάση εμφάνισης προσεγμένο, χώρις να γνωρίζεις πολλά πολλά από το εσωτερικό του περιβάλλον
Και εφόσον πας συνειδητά σε μια τέτοια επιλογή αναλαμβάνεις τα ρίσκα αν σου βγει καλό η μάπα
Τα τις οδήγησης επικεντρώσου στο αν φτάνεις άνετα κάτω γιατί τα τενερε ήταν πάντα ψηλουτσικα και παρά τις μαλακες εποχής αναρτήσεις δύσκολα μανουβράρεται αν είσαι στις μύτες

Ένα καλό τενερε είναι μια χαρά για όλες τις χρήσεις πόλη-ταξίδι-εκτός δρόμου

Γιατί πρέπει να είσαι τόσο καχύποπτος και να λές ανακριβείς υποθέσεις; 1. το μηχανάκι ΞΑΝΑΛΕΩ το έχει γνωστός μου πρώτο χέρι και έχει γίνει έλεγχος σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της YAMAHA. 2. καμία YAMAHA δεν δίνει βιβλιαράκι σέρβις με σφαργίδα και υπογραφή στο οποίο να έχουν αλοιωθεί ή αναγραφεί ψευδείς λεπτομέρειες. 3. Το οτι ξέρω ακριβώς τι έχει γίνει στο μηχανάκι απτην πρώτη μέρα λειτουργίας του και το γεγονός οτι έχω μιλήσει με τον μάστορα που το έφτιαχνε τόσα χρόνια μονο οτι ξέρω πολλά πολλά για το "εσωτερικό του περιβάλλον" υποδηλώνει και όχι το αντίθετο. Σταματήστε να είστε τόσο αρνητικοί και να βλέπετε φαντάσματα στις αγορές μεταχειρισμένων. Το θρεντ ξαναλέω έγινε για να μου πουν άτομα που έχουν εμπειρία κουσούρια αλλα και θετικά που δεν μπορώ εγω να διαπιστώσω σε μια κοντινη βολτα.
Πάντως ευχαριστώ για τα υπόλοιπα tips. Όσον αφορά θέμα ύψους είναι διαχειρίσιμη με λίγο δυσκολία βέβαια σε terrain χωρίς καλή πρόσφυση.

nikos_pitsakis
11/08/2022, 09:48
Την έχεις οδηγήσει; Σου άρεσε;

Αν ναι τότε παρτην.

Την οδήγησα, μου άρεσε, η σέλα μόνο μου φάνηκε οτι θα με κουράσει στο μακρινό ταξίδι επειδή λόγω κλίσης δεν σε παίρνει να μετακινηθείς πίσω και να ξεπιαστείς.

doctoras
11/08/2022, 13:20
Γιατί πρέπει να είσαι τόσο καχύποπτος και να λές ανακριβείς υποθέσεις; 1. το μηχανάκι ΞΑΝΑΛΕΩ το έχει γνωστός μου πρώτο χέρι και έχει γίνει έλεγχος σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της YAMAHA. 2. καμία YAMAHA δεν δίνει βιβλιαράκι σέρβις με σφαργίδα και υπογραφή στο οποίο να έχουν αλοιωθεί ή αναγραφεί ψευδείς λεπτομέρειες. 3. Το οτι ξέρω ακριβώς τι έχει γίνει στο μηχανάκι απτην πρώτη μέρα λειτουργίας του και το γεγονός οτι έχω μιλήσει με τον μάστορα που το έφτιαχνε τόσα χρόνια μονο οτι ξέρω πολλά πολλά για το "εσωτερικό του περιβάλλον" υποδηλώνει και όχι το αντίθετο. Σταματήστε να είστε τόσο αρνητικοί και να βλέπετε φαντάσματα στις αγορές μεταχειρισμένων. Το θρεντ ξαναλέω έγινε για να μου πουν άτομα που έχουν εμπειρία κουσούρια αλλα και θετικά που δεν μπορώ εγω να διαπιστώσω σε μια κοντινη βολτα.
Πάντως ευχαριστώ για τα υπόλοιπα tips. Όσον αφορά θέμα ύψους είναι διαχειρίσιμη με λίγο δυσκολία βέβαια σε terrain χωρίς καλή πρόσφυση.

κάνε σε παρακαλώ quote που απο την αρχή του νήματος ανέφερες οτι είναι πρώτο χέρι, οχι μα-μου αναμένω quote και θα ζητήσω συγνώμη δημοσίως, αλλιώς το θιγμένο υφάκι δεν λέει κάτι


Τώρα επειδή παρακολουθούμε την αγορά μεταχειρισμένου απο το car χρόνια τώρα, να υπάρχει μηχανή 600cc του '95 καλοδιατηρημένη με 40k πραγματικά, πρώτο χέρι και ενω την έχει κρατήσει στη κατοχή του 30χρόνια, θα πρέπει να σε χρωστάει κάποιος για να σου την παραχωρήσει εναντι αυτού του συμβολικού ποσού, ενώ κάλλιστα θα μπορούσε να φύγει (υπο αυτή την περιγραφή) γρήγορα στα 2500 με 3000 ευρώ

Οπότε κάτι δε "κάθετε" και σε αυτό

Οπότε οχι καχύποπτος, εμπειρότερος όμως είμαι, σου έγραψα 5 πράγματα τροφής για σκέψη, για όλες τις περιπτώσεις όχι μονο για την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα, αν σε προβληματίζουν ουσιαστικά σε σχέση με την επιλογή σου οκ, αν σε ενοχλούν σε σχέση με την επιλογή σου κλείνω εδώ την παράθεση καλορίζικο καλοτάξιδο προκαταβολικά.

Και κάτι ακόμη όλοι περάσαμε απο εκει, δεν έχω λεφτά, πολύ περιορισμένο μπατζετ και θέλω μοτοσυκλέτα, βρήκα ενα το πήρα, συμπορεύτηκα, και ψάχνω πως αρχικά θα το επαναφέρω πλήρως στην εργοστασιακή του κατάσταση για να κάνουμε μαζί το όνειρο πραγματικότητα. Τόσο απλό, τόσο ταπεινό, τα υπόλοιπα ατμός

:wave2:

bmwr1100gs
11/08/2022, 18:49
Την οδήγησα, μου άρεσε, η σέλα μόνο μου φάνηκε οτι θα με κουράσει στο μακρινό ταξίδι επειδή λόγω κλίσης δεν σε παίρνει να μετακινηθείς πίσω και να ξεπιαστείς.

Καλησπέρα και από εμένα.

Το θέμα της σέλας βελτιώνεται σχετικά οικονομικά, με μεταποίηση της υπάρχουσας.

Στα χρήματα που την δίνει και με δεδομένο το όλο ιστορικό, και εγώ την θεωρώ ευκαιρία. Πολύ πιθανόν να την παντευτείς, αλλά αυτό έχει και το καλό ότι δεν είναι πρώτος στόχος για κλοπή.

Σίγουρα είναι πρακτική μοτό και με έξοδα συντήρησης λίγο πάνω από ένα παπί, με νορμάλ χρήση.

Εγώ θα την αγόραζα, θα έπαιρνα το ρίσκο.

Tallyban
11/08/2022, 19:48
Είναι σε γνήσια οπτικά κατάσταση με σαράντα χιλχιλ και 1100€ και χάνεις πολύτιμο χρόνο στους χασομερηδες του μοτογρ;

νεοσσός
11/08/2022, 21:16
Καλή φάση η τιμή, σε συνδυασμό με την κατάστασή της. Είναι και όμορφη μοτοσυκλέτα.
Ανταλλακτικά βρίσκεις άραγε;

Θεωρώ μειονέκτημα την έλλειψη ABS, αλλά πολύ θετικό το γεγονός ότι δεν είναι στους πρώτους στόχους για κλοπή.

bmwr1100gs
11/08/2022, 21:50
Καλή φάση η τιμή, σε συνδυασμό με την κατάστασή της. Είναι και όμορφη μοτοσυκλέτα.
Ανταλλακτικά βρίσκεις άραγε;

Θεωρώ μειονέκτημα την έλλειψη ABS, αλλά πολύ θετικό το γεγονός ότι δεν είναι στους πρώτους στόχους για κλοπή.
Εάν είναι απαραίτητο το abs για μοτό πριν το 2009, τότε πας αποκλειστικά σχεδόν σε bmw. Για μένα δεν είναι κακό...

PaNick67
11/08/2022, 22:17
Γιατί πρέπει να είσαι τόσο καχύποπτος και να λές ανακριβείς υποθέσεις; 1. το μηχανάκι ΞΑΝΑΛΕΩ το έχει γνωστός μου πρώτο χέρι και έχει γίνει έλεγχος σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της YAMAHA. 2. καμία YAMAHA δεν δίνει βιβλιαράκι σέρβις με σφαργίδα και υπογραφή στο οποίο να έχουν αλοιωθεί ή αναγραφεί ψευδείς λεπτομέρειες. 3. Το οτι ξέρω ακριβώς τι έχει γίνει στο μηχανάκι απτην πρώτη μέρα λειτουργίας του και το γεγονός οτι έχω μιλήσει με τον μάστορα που το έφτιαχνε τόσα χρόνια μονο οτι ξέρω πολλά πολλά για το "εσωτερικό του περιβάλλον" υποδηλώνει και όχι το αντίθετο. Σταματήστε να είστε τόσο αρνητικοί και να βλέπετε φαντάσματα στις αγορές μεταχειρισμένων. Το θρεντ ξαναλέω έγινε για να μου πουν άτομα που έχουν εμπειρία κουσούρια αλλα και θετικά που δεν μπορώ εγω να διαπιστώσω σε μια κοντινη βολτα.
Πάντως ευχαριστώ για τα υπόλοιπα tips. Όσον αφορά θέμα ύψους είναι διαχειρίσιμη με λίγο δυσκολία βέβαια σε terrain χωρίς καλή πρόσφυση.
Καλά κάνει και είναι καχύποπτος.
Μηχανή 30 χρόνων με 40.000 χλμ δεν υπάρχει, κι αν υπάρχει δεν πωλείται.
Αλλά ακόμα και έτσι να είναι δεν συντηρήθηκε σχολαστικά ποτέ. Η μηχανή πρέπει να έχει ακόμα τα μαμά τακάκια μπροστά. Κανένας δεν θα έκανε αλλαγές λαδιών κάθε χρόνο με 1.000 χλμ ετησίως, κανείς δεν θα έχει κάνει σέρβις σε αναρτήσεις, σινεμπλόκ, ρουλεμάν, υγρά φρένων και μαρκουτσια, κλπ.

Στην τελική αν βρήκες το μοναδικό μηχανάκι που τα έχει όλα αυτά κακώς ρώτησες εδώ. Τα παίρνεις και καλές βόλτες.

Όσο για ελαττώματα που ρώτησες θα σου πω. Τότε που βγήκε ήταν σούπερ, λίγο βαρύ αλλά μια χαρά.
Σήμερα είναι αργό, βαρύ,με χάλια αναρτήσεις και 30 χρονών.

karellen
12/08/2022, 08:23
Μην είστε τόσο απόλυτοι,υπάρχουν αρκετοί μερακλήδες έξω που το είχαν για δεύτερο ή για μηχανή του ΣΚ.Δεν το έλιωναν στα χιλιόμετρα και ούτε καίγονταν να το δώσουν,χωρίς όμως να σημαίνει ότι το είχαν και παρατημένο.

Το KLR το έχω από το '88,πάντα υπήρχε όμως ένα δεύτερο μεγάλο για ταξίδια (gs) και ένα τρίτο για την πόλη (dax).Δεν κόστιζε τίποτα το σημαντικό,σήμα 55€ και ασφάλεια 50 το εξάμηνο.Τα σέρβις του απλά και αραιά αφού δεν έγραφε χλμ.34 χρόνια και το κοντέρ στα 54.000 χλμ.

doctor_john
12/08/2022, 08:37
Ζηλεύω όσους έχουν διαθέσιμο γκαράζ στην ζωή τους.
Απο την άλλη.. θα ήταν παράλογο ένα γκαράζ γεμάτο μπόξερ..
περίεργο πράγμα τα συναισθήματα..

George_M.
12/08/2022, 08:39
Όλα τα μεγάλα Ιαπωνικά (και όχι μόνο) μονοκύλινδρα εκείνης της εποχής είχαν 5αρι κιβώτιο ταχυτήτων.Η αρκετά μεγάλη ροπή τους σου επιτρέπει να 'παίξεις' με γρανάζια ώστε να το φέρεις στα μέτρα των αναγκών σου.Αν και 99% θα σε καλύψει το στοκ γραναζωμα.
Το παλιό 660 είναι πολύ καλό μηχανάκι ,αν όντως είναι σε πολύ καλή κατάσταση (στα λίγα λεφτά που ζητάει) πάρτο και δεν θα το μετανιώσεις.

αυτο ακριβως που λεει ο Γιωργος!
do it!
το ειχα για 2 κ πλεον δεκαετιες
αν ειναι σωστο κανεις πολλα πραματα μαζι του ενω αν πιανουν τα χερια σου μπορεις ανετα να κανεις τα βασικα μονος σου,λαδια,φιλτρα κτλ..γλιτωνοντας χρημα.
ταξιδευει τιμια με 120
παει ανετα χωμα
εχει δυνατοτητα φορτωσης
κ βρισκεις ακομα ανταλακτικα.

437427

nikos_pitsakis
12/08/2022, 09:39
Είναι σε γνήσια οπτικά κατάσταση με σαράντα χιλχιλ και 1100€ και χάνεις πολύτιμο χρόνο στους χασομερηδες του μοτογρ;

Αύριο παω για τις τελευταίες δοκιμές πρίν την αγορά!

nikos_pitsakis
12/08/2022, 09:40
Καλή φάση η τιμή, σε συνδυασμό με την κατάστασή της. Είναι και όμορφη μοτοσυκλέτα.
Ανταλλακτικά βρίσκεις άραγε;

Θεωρώ μειονέκτημα την έλλειψη ABS, αλλά πολύ θετικό το γεγονός ότι δεν είναι στους πρώτους στόχους για κλοπή.

Ανταλλακτικά απο τι μου είπαν απο μοτερικά τα πάντα επειδή οτ μοτερ είναι xt, στα πλαστικά ακριβά μεν αλλα βρίσκεις.

nikos_pitsakis
12/08/2022, 09:42
Καλά κάνει και είναι καχύποπτος.
Μηχανή 30 χρόνων με 40.000 χλμ δεν υπάρχει, κι αν υπάρχει δεν πωλείται.
Αλλά ακόμα και έτσι να είναι δεν συντηρήθηκε σχολαστικά ποτέ. Η μηχανή πρέπει να έχει ακόμα τα μαμά τακάκια μπροστά. Κανένας δεν θα έκανε αλλαγές λαδιών κάθε χρόνο με 1.000 χλμ ετησίως, κανείς δεν θα έχει κάνει σέρβις σε αναρτήσεις, σινεμπλόκ, ρουλεμάν, υγρά φρένων και μαρκουτσια, κλπ.

Στην τελική αν βρήκες το μοναδικό μηχανάκι που τα έχει όλα αυτά κακώς ρώτησες εδώ. Τα παίρνεις και καλές βόλτες.

Όσο για ελαττώματα που ρώτησες θα σου πω. Τότε που βγήκε ήταν σούπερ, λίγο βαρύ αλλά μια χαρά.
Σήμερα είναι αργό, βαρύ,με χάλια αναρτήσεις και 30 χρονών.

Ο άνθρωπος που το έχει έχει ενα gs1200, ένα hayabusa και ένα scooter, όλα στην πένα οπτε καπως έτσι δικαιολογούνται τα χιλιόμετρα

George_M.
12/08/2022, 11:24
Αύριο παω για τις τελευταίες δοκιμές πρίν την αγορά!

αμα δεν σου κατσει το θελουμε εμεις...:D

437431

doctoras
12/08/2022, 16:04
Μην είστε τόσο απόλυτοι,υπάρχουν αρκετοί μερακλήδες έξω που το είχαν για δεύτερο ή για μηχανή του ΣΚ.Δεν το έλιωναν στα χιλιόμετρα και ούτε καίγονταν να το δώσουν,χωρίς όμως να σημαίνει ότι το είχαν και παρατημένο.

Το KLR το έχω από το '88,πάντα υπήρχε όμως ένα δεύτερο μεγάλο για ταξίδια (gs) και ένα τρίτο για την πόλη (dax).Δεν κόστιζε τίποτα το σημαντικό,σήμα 55€ και ασφάλεια 50 το εξάμηνο.Τα σέρβις του απλά και αραιά αφού δεν έγραφε χλμ.34 χρόνια και το κοντέρ στα 54.000 χλμ.

Νικόλα οι μερακλήδες είναι μικρή μειονότητα, μπορούμε να ισοσκελίσουμε τους μερακλήδες και τα «πετσιά»μηχανακιδεσ με τον μέσο ελλην. αναβάτη (η μέσο ελλην. έμπορα που ενδέχεται να περάσει θητεία το εκάστοτε μεταχειρισμένο μοντέλο)..

George_M.
12/08/2022, 18:42
Αύριο παω για τις τελευταίες δοκιμές πρίν την αγορά!

Τράβα κάνα 2,3 φώτο από την μοτο καθαρές
Αφενός για να κάνουμε γούστο κ αφετέρου μήπως δούμε τπτ που μπορούμε να βοηθήσουμε

kostaskk
12/08/2022, 21:30
Θα κοίταγα μέσα στο ντεπόζιτο για σκουριά,ρουμπινετο,ρουλεμάν λαιμού,δίσκο πλάκες,βίδες, μοχλικο,.φισες,ηλεκτρικά, τα yamaha αυτης τις εποχής δεν είχαν την καλύτερη ποιότητα(σε σχέση με honda)

Sotirisxt
13/08/2022, 14:52
Θα κοίταγα μέσα στο ντεπόζιτο για
σκουριά,ρουμπινετο,ρουλεμάν λαιμού,δίσκο πλάκες,βίδες, μοχλικο,.φισες,ηλεκτρικά, τα yamaha αυτης τις εποχής δεν είχαν την καλύτερη ποιότητα(σε σχέση με honda)

Τα ΧΤ 550,600 και 660 ήταν πάντα από τα καλύτερα της ΥAMAHA και καθιέρωθηκαν σαν best sellers στην αγορά σε σχέση ποιότητας και τιμής..τι ακριβώς δεν είναι ποιοτικό σε σχέση με τα HONDA της εποχής;;

ΓιώργοςΤΤ
13/08/2022, 15:44
Για ότι ρωτησε ο θεματοθετης:

1. Ωραίο μοτέρ με πολύ ροπή. Αν το κιβώτιο σου φαίνεται κοντό, μπορείς άνετα να βάλεις 1 δόντι μεγαλύτερο γρανάζι μπροστά και να μην χρειαστεί να αλλάξεις αλυσίδα.

2. Το στήσιμο και οι αναρτήσεις είναι παρωχημένες για τα δεδομένα της εποχής. Θα ταξιδέψεις όμως άνετα καθώς αντέχει πολύ φόρτωμα. Γενικά είναι σταθερή και στιβαρή μοτοσυκλέτα.

3. Πολλά ανταλλακτικά είναι ίδια με το ΧΤ 600, πολλά όμως όχι, διαθεσιμότητα υπάρχει μόνο με παραγγελία μέσω δικτύου Yamaha, το κόστος είναι αρκετά πιο πάνω από αυτό που φαντάζονται πολλοί, όχι όμως απαγορευτικό.

4. Μια παλιά μοτοσυκλέτα, είναι μια παλιά μοτοσυκλέτα, όσο καλά συντηρημένη και αν είναι. Παθών. Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου για απλές επισκευές και τρέχεις για τα πάντα συνεργείο, μακροπρόθεσμα θα το μετανιώσεις.

5. Οδήγησε την. Αν σου αρέσει, αγόρασε την. Η τιμή είναι αστεία για τα δεδομένα της εποχής, δεν παίρνεις ούτε παπάκι, αν και μέσα μου πιστεύω ότι όσα γράφεις είναι πολύ καλά για να είναι αληθινά.

Καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις!

kostaskk
13/08/2022, 21:53
Τα ΧΤ 550,600 και 660 ήταν πάντα από τα καλύτερα της ΥAMAHA και καθιέρωθηκαν σαν best sellers στην αγορά σε σχέση ποιότητας και τιμής..τι ακριβώς δεν είναι ποιοτικό σε σχέση με τα HONDA της εποχής;;

Ότι έγραψα, από λάστιχακια κ λαστιχένιες εισαγωγές, μέχρι βίδες,σπειρώματα,ηλεκτρικά, από που περνάει το κάθε τι,και πόσο εύκολα βγαίνει, εργονομία,ποιότητα μετάλλων και συναρμολόγησης,ποιότητα πλαστικών,χρώματος, αντοχή στην σκουριά και άλλα,,. Για αυτό η honda έκανε όνομα εκείνη την εποχή και πουλάει 5 φορές όσο η yahama η όλες οι ιαπωνικές μαζί αν το έκανε η yamaha αυτό τότε, αυτή θα είχε το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς τώρα.

Sotirisxt
14/08/2022, 07:19
Αυτό πρέπει να το πιστεύεις λόγω προκατάληψης και προτίμησης στην HONDA,γιατί ότι έβγαζε η YAMAHA την δεκαετία του 80 IT, YZ ,RD ypvs και lc ήταν από τα καλύτερα και τα εξυμνούν ακόμα και κυκλοφορούν ανάμεσα μας και σήμερα..Πολλά ΧΤ 550 η 600 είναι σε νησιά που τα τρώει η αλμύρα και λόγω καλής ποιότητας των μετάλλων δεν καταλαβαίνουν τπτ από Σκουριά και εσύ γράφεις κακή ποιότητα,πιθανόν είσαι ο μόνος που το γράφει αυτό ..

Tallyban
14/08/2022, 20:19
ΧΤ 500 του '75 το ψαλίδι εδραζοταν με τέσσερα ρουλεμάν...

ddomi650
03/10/2022, 19:01
Είχα το προηγούμενο μοντέλο και ήμουν καταευχαριστημένος, ταξίδια άνετα, οικονομικά και αξιόπιστα. Καμία σχέση με τα XT, κλάσης ανώτερο. Αν δεν το έχεις πάρει ακόμη και το σκέφτεσαι πάρτο.