PDA

View Full Version : Fuel Pass II



aris19
10/08/2022, 13:11
Καλημέρα παιδιά! Είμαι δικαιούχος της επιδότησης του Fuel Pass II, έκανα την αίτηση με το που άνοιξε η πλατφόρμα στις αρχές του μήνα και έκτοτε έχει κολλήσει στο "Προς αποστολή στο χρηματοπιστωτικό ίδρυμα". Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον κάτι αντίστοιχο; Για να ξέρω αν είναι να περιμένω ή να επικοινωνήσω μαζί τους. Πρόκειται για έκδοση άυλης κάρτας.

DimisK
10/08/2022, 13:26
Το ίδιο κ εγώ! Από τις 2/8 κολλημένο στο "Προς αποστολή"...
Έχει δημιουργηθεί θέμα με την καθυστέρηση γενικότερα. Το αναφέρει πολύς κόσμος!

Το "καφενείο" θέλει υπομονή....

Βρε μπας και το μετάνιωσαν;:D:moutza:

DoctoR_k6
10/08/2022, 13:28
Αυτες τις μερες ξεκινησε η καταθεση (https://www.ethnos.gr/Economy/article/219668/fuelpass2posoidikaioyxoithaplhrothoynshmerahdiadikasiagiathnaithsh).
Λογικα σημερα/αυριο θα μπουν.

aris19
10/08/2022, 13:50
Αυτες τις μερες ξεκινησε η καταθεση (https://www.ethnos.gr/Economy/article/2196/fuelpass2posoidikaioyxoithaplhrothoynshmerahdiadikasiagiathnaithsh).
Λογικα σημερα/αυριο θα μπουν.
Πιο πολύ ρώτησα επειδή σε έναν συνάδελφο που είχε ζητήσει κατάθεση σε λογαριασμό του κατατέθηκαν τα χρήματα την επόμενη ημέρα (πράγμα που αναφέρεται και στο άρθρο), οπότε μου φάνηκε περίεργο που καθυστέρησαν τόσο πολύ οι αιτήσεις που αφορούν άυλη κάρτα. Η αλήθεια είναι ότι έκανα ένα γρήγορο google-αρισμα πριν ρωτήσω αλλά δεν μου το έβγαλε αυτό το άρθρο. Συνεπώς αναμένουμε.

Lioulios
11/08/2022, 00:21
Μια απο τα ιδια στο περιμενε .Το θεμα ειναι τραπεζικο και δεν εχει να κανει με τους κυβερνόντες.
Πρεπει να ρυθμισουν ηλεκρονικα πολλα και δεν το προλαβαν .εχει να κανει με το γεγονος οτι υπαρχει και η άυλη καρτα του pass 1 και εκει ποναει η δουλεια .
Εχω την αισθηση οτι στη χειροτερη, θα μας βαλουν να εκδοσουμε νεα και δεν θα φορτιστει η υπαρχουσα .
Αλλα απο την αλλη τοσο που μας εζουν στο περιμενε θα ηταν μλκια .
Ειδωμεν

Acacius
11/08/2022, 01:43
Σε τραπεζικό λογαριασμό συγγενή μου μπήκαν σήμερα το μεσημέρι. Αίτηση πριν από μία εβδομάδα περίπου, οπότε δε μπήκαν σε όλους γρήγορα, αν σε καθησυχάζει.

νεοσσός
11/08/2022, 02:23
Στο fuel pass 1, τα χρήματα κατατίθεντο την επόμενη μέρα το απόγευμα. Ήτοι, σε λιγότερο από 20 ώρες αναμονής.

rainmike
11/08/2022, 08:57
Τα πήρα:D

thunder ace
11/08/2022, 09:07
Τα πήρα:D

καλοφαγωτα (ποσα δινουν; )

aris19
11/08/2022, 09:08
Σε τραπεζικό λογαριασμό συγγενή μου μπήκαν σήμερα το μεσημέρι. Αίτηση πριν από μία εβδομάδα περίπου, οπότε δε μπήκαν σε όλους γρήγορα, αν σε καθησυχάζει.
Δεν τα έχω άμεσα ανάγκη, πιο πολύ για να ξέρω αν απλά θέλει να περιμένουμε και για να ικανοποιήσω και την περιέργεια μου :p


Τα πήρα:D
Ναι και σε εμένα ήρθε mail από το Viva Wallet στις 2 παρά το βράδυ lol

rainmike
11/08/2022, 09:09
καλοφαγωτα (ποσα δινουν; )

45 ευρώ πηρα
Να σαι καλα ρε φιλαράκι

karellen
11/08/2022, 09:13
Τα είδα κι εγώ πρωί πρωί,65€.
Μόνο για ένα όχημα δίνουν?

aris19
11/08/2022, 09:23
Τα είδα κι εγώ πρωί πρωί,65€.
Μόνο για ένα όχημα δίνουν?
Μάλλον ναι. Λογικά πήρες 65 για αυτοκίνητο από κατάθεση σε λογαριασμό. Σε άυλη δίνουν 15 παραπάνω, εγώ πήρα 60 για μοτοσυκλέτα (σε κατάθεση θα ήταν 45).

PortisHead
11/08/2022, 10:52
Τελικά αποφασίσατε ?
Nordkapp ή γύρω Ισπανιας ?

lykourgi
11/08/2022, 11:20
Τελικά αποφασίσατε ?
Nordkapp ή γύρω Ισπανιας ?

Γύρο πίτα.

infidel
11/08/2022, 12:35
Για κάθε fuel pass βγαίνει καινούργια άυλη κάρτα, δεν φορτίζουν την πρώτη. Τουλάχιστον στην alpha bank. Για αυτοκίνητο Αθηνα παίρνεις 80 σε άυλη, 65 κατάθεση (-15)

yannis24
11/08/2022, 12:47
Για κάθε fuel pass βγαίνει καινούργια άυλη κάρτα, δεν φορτίζουν την πρώτη. Τουλάχιστον στην alpha bank. Για αυτοκίνητο Αθηνα παίρνεις 80 σε άυλη, 65 κατάθεση (-15)

ετσι ειναι !
Μολις μου ηρθε μυνημα απο την Alpha bank, οτι εγκριθηκε το αιτημα μου για τα €80, και θα με ειδοποιησουν να μπω να κατεβασω την ΝΕΑ καρτα μου μεσω του application τους.

ptc
11/08/2022, 13:50
Να κανω μια ερωτηση. Η αυλη καρτα εχει περιορισμο χρησης στο οχημα της αιτησης; Δλδ αν η αιτηση εγινε για το αυτοκινητο μπορει να χρησιμοποιηθει μονο για καυσιμα στο αυτοκινητο; Ή ειναι μια καρτα που απλα ισχυει μονο για καυσιμα;

DoctoR_k6
11/08/2022, 14:16
Να κανω μια ερωτηση. Η αυλη καρτα εχει περιορισμο χρησης στο οχημα της αιτησης; Δλδ αν η αιτηση εγινε για το αυτοκινητο μπορει να χρησιμοποιηθει μονο για καυσιμα στο αυτοκινητο; Ή ειναι μια καρτα που απλα ισχυει μονο για καυσιμα;

Κανεις δεν ξερει αν θα βαλεις καυσιμα στο αμαξι σου η στο μοτο σου η σε φιλου (λεμε τωρα).
Βαζεις μπενζινα , πας ταμειο κ περνας την καρτα σου. Οπως ακριβως θα εκανες με την χρεωστικη σου.

aris19
11/08/2022, 14:28
Πάντως σύμφωνα με αυτό (http://www.enimerotiko.gr/oikonomia/opgismevoi-pratirioychoi-gia-fuel-pass-anti-na-vazoyn-venzini-xodeyon-to-epidoma-se-psonia-kai-diaskedasi/) μπορείς να χρησιμοποιήσεις την άυλη κάρτα και σε άλλες επιχειρήσεις. Το site που μεταφέρει την είδηση είναι μεν ο,τι να 'ναι αλλά αυτό το είπε live στην τηλεόραση ο πρόεδρος της ομοσπονδίας πρατηριούχων. Αν όντως ισχύει δεν το ξέρω.

Lioulios
11/08/2022, 18:40
Με άυλη καρτα σε νησι ,σε κουτι παιρνεις 100 ευρω και σε μοτο 70.
Τα περιμενω.

Σε διαφορετικα ονοματα.
Ενα οχημα δηλωνει ο καθενας

Tallyban
12/08/2022, 20:39
Κοίτα τι εκαναν οι άθλιοι για να δώσουν δουλειά στα παιδιά τους ,στα ανήψια τους,στα εγγόνια τους στις τράπεζες,και στη μαφία της πληροφορικής.
Σε λίγο στα σουπερμάρκετ της γκαρμπατζοχωρας, άμα δεν έχεις κινητό θα πληρώνεις τα πράματα τριάντα τοις εκατό ακριβότερα στο ταμείο...

borgiriadis1
25/08/2022, 01:56
Να κάνω μια ερώτηση. Εγώ την πρώτη φορά τα έβαλα στον λογαριασμό. Τώρα λέω να το κάνω με αυλή κάρτα. Το έχει κάνει κάποιος? Πώς δουλεύει δλδ? Στο βγάζουν στο κιν και το χτυπάς στο βενζινάδικο? Και στη μηχανή που δεν γεμίζει με 60€ χτυπάς μέχρι να το τελειώσεις? Επίσης η κάρτα συνοδεύει το όχημα ή μπορώ να πάρω το αμάξι του πατέρα μου ας πούμε και να βάλω από την δικιά μου αυλή κάρτα της μηχανής 60€?

aris19
25/08/2022, 05:05
Να κάνω μια ερώτηση. Εγώ την πρώτη φορά τα έβαλα στον λογαριασμό. Τώρα λέω να το κάνω με αυλή κάρτα. Το έχει κάνει κάποιος? Πώς δουλεύει δλδ? Στο βγάζουν στο κιν και το χτυπάς στο βενζινάδικο? Και στη μηχανή που δεν γεμίζει με 60€ χτυπάς μέχρι να το τελειώσεις? Επίσης η κάρτα συνοδεύει το όχημα ή μπορώ να πάρω το αμάξι του πατέρα μου ας πούμε και να βάλω από την δικιά μου αυλή κάρτα της μηχανής 60€?
Για τη χρήση της άυλης κάρτας πρέπει να διαθέτεις smartphone με λειτουργία NFC. Διαλέγεις κατά τη διάρκεια της αίτησης σου αν θέλεις να εκδοθεί άυλη κάρτα από το Viva wallet ή την Alpha Bank. Δεν γνωρίζω τα διαδικαστικά για τη δεύτερη περίπτωση, στο Viva Wallet όμως μπορείς να κάνεις ένα λογαριασμό με τον αριθμό του κινητού σου τηλεφώνου στον οποίο ενεργοποιείται η κάρτα. Στη συνέχεια κάνεις log in είτε μέσω browser είτε μέσω της εφαρμογής από το Apple/Play Store και προσθέτεις την κάρτα στο wallet του κινητού σου. Όταν θα πας να πληρώσεις όπως είπες απλά χτυπάς στο POS το κινητό σου. Λειτουργεί σαν μια προπληρωμένη κάρτα, το μέγιστο ποσό που σου επιτρέπει να πληρώσεις είναι αυτό με το οποίο είναι φορτισμένη και ναι, μπορεί να γίνει σε δόσεις. Μπορείς για παράδειγμα να βάλεις μια φορά 28,65 ευρώ και να μείνουν 31,35 στην κάρτα για μελλοντική χρήση. Τέλος, δεν είναι συνδεδεμένο με το όχημα και δεν ελέγχει και κανένας, εγώ πήρα για τη μηχανή και όταν ψιλοάδειασε το αυτοκίνητο πήγα και έβαλα ακριβώς 60 ευρώ βενζίνη.

νεοσσός
25/08/2022, 09:02
Επιβεβαιώνω ότι αντίστοιχη είναι η διαδικασία και μέσω Alpha Bank.
Συνδέεσαι με κωδικούς ΑΑΔΕ, επιλέγεις όχημα και τρόπο πληρωμής την άυλη κάρτα. Κανείς αίτηση για σύνδεση με Alpha Bank. Σε μία-δύο εργάσιμες σου έρχεται e-mail με οδηγίες.
Κατόπιν, σε κινητό που έχει NFC, κατεβάζεις από Play Store την εφαρμογή mobile banking της Alpha Bank και προαιρετικά το wallet της Alpha Bank. Αντί του τελευταίου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις wallet της Google ή Apple.

Καταχωρείς τους επιθυμητούς κωδικούς, διαβάζεις και αποδέχεσαι τους όρους χρήσης και βάζεις την κάρτα στο wallet. Έχει η ιστοσελίδα της Alpha Bank σχετικές οδηγίες.

Αφού κανείς τα παραπάνω βήματα, περιμένεις άλλες 24 ώρες, ώστε να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα πληρωμής και κάνεις εκ νέου login στην εφαρμογή. Μετά το login φθάνουν μηνύματα ότι όλα είναι έτοιμα.

Πας σε βενζινάδικο, κατά προτίμηση ζητάς ακέραιο ποσό, που πιστεύεις ότι θα χωρέσει στο όχημα, ώστε να μην μπλέκεις με δεκαδικά στο υπόλοιπο. Θα πρέπει το NFC να είναι ενεργοποιημένο και το κινητό ξεκλειδωμένο. Δεν χρειάζεται να έχεις ανοικτή την εφαρμογή της Alpha, ούτε να είσαι logged in. Απλά πλησιάζεις το κινητό στο POS.

Lioulios
25/08/2022, 13:01
Η επιδοτιση fuellpass2 ειναι για Ιουλιο ,Αυγουστο,Σεπτεμβριο.
Εμεις ομως τα πηραμε Αυγουστο.
Γνωριζει κανεις μεχρι ποτε μπορει να χρισημοποιηθει?
Στην fuell pass1 ας πουμε ,υπηρχε περιθωριο να χρησιμοποιηθει και περαν του 3μηνου το οποιο αφορουσε ?
Πιο λιανα η 2 , λήγει τελος Σεπτεμβρη ?

infidel
25/08/2022, 13:29
H άυλη ψηφιακή κάρτα (η εγκατάσταση και χρήση της οποίας απαιτούν υποχρεωτικά την κατοχή smartphone που υποστηρίζει απαραιτήτως την τεχνολογία ανέπαφων συναλλαγών ΝFC) χρησιμοποιείται σε POS σε όλα τα πρατήρια καυσίμων της χώρας, όπως οποιαδήποτε ανάλογη κάρτα, μέχρι 31/10/2022.
Το ποσό κατάθεσης σε τραπεζικό λογαριασμό χρησιμοποιείται μέσω συνδεδεμένων χρεωστικών καρτών με τον λογαριασμό ή μέσω ανάληψης σε μετρητά.

borgiriadis1
25/08/2022, 20:00
Και μόλις ανακάλυψα ότι δεν έχει nfc το κιν μου. Σε περίπτωση που δανειστω μια συσκευή με nfc μπορώ μόνο δλδ? ( βλέπω να μου το τρώνε πάλι το 15αρι)

infidel
25/08/2022, 20:36
Ναι, η διαδικασία να περάσεις την κάρτα σε ένα άλλο κινητό είναι υπόθεση ουτε 5 λεπτών. Εσυ κανε όλη τη διαδικασία με viva και απλά δίνεις τον αριθμό τη κάρτας και το cvc σε κάποιον άλλο. μόλις βάλει τα στοιχεία αυτά στην εφαρμογή google wallet θα σου έρθει ενα πιν σε μνμ. του το δίνει και τέλος. μπορεί να χρησιμοποιήσει την κάρτα.

GoFigure
26/08/2022, 09:56
Η επιδοτιση fuellpass2 ειναι για Ιουλιο ,Αυγουστο,Σεπτεμβριο.
Εμεις ομως τα πηραμε Αυγουστο.
Γνωριζει κανεις μεχρι ποτε μπορει να χρισημοποιηθει?
Στην fuell pass1 ας πουμε ,υπηρχε περιθωριο να χρησιμοποιηθει και περαν του 3μηνου το οποιο αφορουσε ?
Πιο λιανα η 2 , λήγει τελος Σεπτεμβρη ?

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί έως τις 31/10.

Επίσης κάτι που μπορεί να φανεί χρήσιμο σε κάποιους που θα επιλέξουν άυλη κάρτα, και το έμαθα απο την υπάλληλο στο γκισέ του πρατηρίου, είναι πως πρέπει να έχει "κλειδωθεί" η κάρτα του fuel pass 1 (παρότι είναι με μηδενικό υπόλοιπο) προκειμένου να μπορεί το pos να διαβάσει την κάρτα του fuel pass 2. Αυτό συνέβαινε σε εμένα και απέρριπτε την συναλλαγή (μέσω viva wallet) όταν όμως κατήργησα απο την εφαρμογή την παλιά εγκρίθηκε κανονικά.

Lioulios
26/08/2022, 10:30
Εγω με alpha wallet ,δεν εκανα τιποτα σχετικο με κλειδωμα της 1.
Απλα πληρωσα με την 2 και ολα οκ

νεοσσός
26/08/2022, 10:43
Στα wallet επιλέγεις κύρια κάρτα για συναλλαγές ή πριν από έκαστη πληρωμή. Προφανώς, αν έχεις επιλέξει να γίνει η συναλλαγή με κάρτα με μηδενικό ή ανεπαρκές υπόλοιπο, δεν μπορεί να ολοκληρωθεί.

Φαίνεται να αποδίδει το οικονομικό κίνητρο, για την εξοικείωση του κόσμου με ηλεκτρονικές πληρωμές μέσω κινητού.

GoFigure
26/08/2022, 12:33
Στα wallet επιλέγεις κύρια κάρτα για συναλλαγές ή πριν από έκαστη πληρωμή. Προφανώς, αν έχεις επιλέξει να γίνει η συναλλαγή με κάρτα με μηδενικό ή ανεπαρκές υπόλοιπο, δεν μπορεί να ολοκληρωθεί.

Φαίνεται να αποδίδει το οικονομικό κίνητρο, για την εξοικείωση του κόσμου με ηλεκτρονικές πληρωμές μέσω κινητού.

Προφανώς είχα προεπιλέξει την κάρτα του fuel pass 2 για την συγκεκριμένη πληρωμή. Παρόλα αυτά όμως την απέρριπτε. Η λύση που μου πρότεινε η κοπέλα με το κλείδωμα λειτούργησε αλλά επιδερμικά, να είμαι ειλικρινής, που το έψαξα στις ρυθμίσεις της εφαρμογής δεν βρήκα κάτι περι default κύριας κάρτας. Μπορεί κάτι να μου διαφεύγει αλλά ίδια εντύπωση μου είχε κάνει και σε πρώτη φάση στο fuel pass 1 όταν είχε σαν προαπαιτούμενο το verification με το google pay για να λειτουργήσει. Αναφέρομαι πάντα στην viva που χρησιμοποίησα και όχι κάποιο άλλο wallet. Αν κάποιος άλλος έκανε χρήση της και στα δύο passes ας μας πει την εμπειρία του.

infidel
26/08/2022, 16:00
Η viva wallet δεν έχει δικό της σύστημα, αναγκαστικά πας μέσω Google pay (τώρα πια Google wallet). Επιλογή να αλλάξεις τη default κάρτα στο Google pay υπήρχε από πάντα. Δοκιμή με 2 κάρτες fuel pass δεν έχω κάνει, αλλά έχω κάνει με 2 κάρτες tourismos gia olous, πάλι από viva και δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την 2η όταν άδειασε η πρώτη. εν πάσει περιπτώση μπορεί να ήταν και κάποιο bug της εφαρμογής, ποτέ δεν ξέρεις

νεοσσός
26/08/2022, 16:18
Αγοράζεις δηλαδή και γαριδάκια από βενζινάδικο με την άυλη κάρτα; :p

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oikonomia/fuel-pass-2-xekina-i-pliromi-stous-trapezikous-logariasmous-provlimata-me-tin-aili-karta-vid/

infidel
26/08/2022, 17:41
Αγοράζεις δηλαδή και γαριδάκια από βενζινάδικο με την άυλη κάρτα; :p

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oikonomia/fuel-pass-2-xekina-i-pliromi-stous-trapezikous-logariasmous-provlimata-me-tin-aili-karta-vid/


Μιλώντας τη Δευτέρα στον τηλεοπτικό σταθμό Mega, η πρόεδρος των Βενζινοπωλών Αττικής, Μαρία Ζάγκα σημείωσε «Η άυλη κάρτα έχει προβλήματα, σας το λέω ξεκάθαρα.
Έχει αρχίσει δειλά-δειλά και μπαίνει ο κόσμος, αλλά μέχρι να διαβάσουν την κάρτα τους τα μηχανήματα, περνούν και δέκα λεπτά και ένα τέταρτο. Και έχουμε ιστορία.
Αλλά περιμένουμε υπομονετικά και τους βοηθούμε όσο μπορούμε».

Τι θέλει να πει ο ποιητής; Οτι σκανάρουν το κινητό στο POS και περιμένουν 15 λεπτά να πάρει έγκριση; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Μου φαίνεται απίθανο, δεν υπάρχει καμια διαφορά ανάμεσα σε μια καρτα fuelpass και μια οποιαδήποτε άλλη προπληρωμένη viva ή κάτι άλλο. Μπάς και προσπαθούν τα γερόντια 15 λεπτά να ξεκλειδώσουν το κινητό και να ενεργοποιήσουν το NFC ;

gior-gos
26/08/2022, 18:10
Εμένα πάντως ρε παιδιά το fuel pass δούλεψε με τη μία από το κινητό με το google pay (στο πρώτο fuel pass είχα επιλέξει να μου τα βάλουν στον λογαριασμό). Αγόρασα μάλιστα από το βενζινάδικο μία κούτα τσιγάρα (43€), 11€ βενζίνη στο σκουτεράκι, 5,99€ στη μηχανή (απ το 5, 99 δεν ήθελα να ρισκάρω να πατήσω την σκανδάλη της αντλίας :D) και περίσσεψε και 1 λεπτό στην κάρτα :D.

Tallyban
26/08/2022, 20:50
Παιδιά μη φοβάστε τίποτα,ότι και να γίνει η μαφία της πληροφορικής θα δώσει τη λύση.

toyar
27/08/2022, 09:21
γατακια εγω δεν εχω παρει κανενα pass
ουτε fuel ουτε power ουτε 1 ουτε 2 ουτε οικογενειακο ουτε κανενα αλλο επιδομα βοηθημα κλπ
ειμαι ενα πλουσιος τεμπελης δημοσιος υπαλληλος που του κρατανε προκαταβολικα τον φορο και τον μοιοραζουν στους αλλους που δηλωνουν 7000 το χρονο:a014:

borgiriadis1
27/08/2022, 16:28
Πάντως για την ιστορία όσον άφορα εμένα που δεν είχα ούτε viva wallet ούτε alphabank ούτε κιν που να υποστηρίζει πληρωμές έδωσα στον αδερφό μου τα στοιχεία της αδεε και την έκανε έκδωσε στο κινητό του στην τράπεζα του ( αλφα ). Όλα δούλεψαν κανονικά μέχρι τώρα.