PDA

View Full Version : αριθμός ιδιοκτητών



ποπαϋ
12/08/2022, 11:16
σε αναζήτηση μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας (και αυτοκινήτου) δεν μπορώ να βρω τρόπο για να εξακριβώσω πόσοι είναι συνολικά οι ιδιοκτήτες του οχήματος που με ενδιαφέρει.
στα οχήματα με έναν ιδιοκτήτη είναι εύκολο με μια απλή ανάγνωση της άδειας κυκλοφορίας.

ξέρει κανείς/μια ή πάντα θα είναι "2ο χέρι" το όχημα.......;

ptc
12/08/2022, 11:23
Μεχρι πριν απο λιγα χρονια φαινοταν στη βεβαιωση μη οφειλης τελων κυκλοφοριας απο τη ΔΟΥ το ιστορικο ιδιοκτητων (φαινοντουσαν τα ΑΦΜ). Πλεον δε φαινεται ουτε εκει. Δεν μπορω να σκεφτω νομιμη μεθοδο να εξακριβωθει.

Ισως ενας ασφαλιστης να μπορει να δει το ιστορικο του οχηματος, αλλα το να το μοιραστει με καποιον αλλον ειναι λογικα παρανομο (λογω προστασιας προσωπικων δεδομενων).

ποπαϋ
12/08/2022, 11:54
και εγώ αυτό ήξερα, με βεβαίωση τελών κυκλοφορίας, αλλά τώρα με τις ηλεκτρονικές μεταβιβάσεις δεν γίνεται.
έστειλα και μειλ μέσω taxis και μου απάντησαν "Θα πρέπει να απευθυνθείτε στο Υπουργείο Μεταφορών."
έστειλα και στο μεταφορών και περιμένω.


δεν ξέρω κατά πόσο ο ασφαλιστής μπορεί να βοηθήσει. παλιότερα που του είχα ζητήσει να τσεκάρει εαν έχει εμπλακεί σε ατύχημα, το όχημα που με ενδιέφερε, μου είπε πως δεν "γίνονται αυτά" και πως δεν μπορεί να το κάνει.
τα πράγματα δυσκολεύουν μιας και αυτή την περίοδο είμαι σε "ηλεκτρονική" ασφαλιστική, οπότε επαφή μηδέν για τέτοια ζητήματα.

νεοσσός
12/08/2022, 11:54
Είναι τόσο σημαντικός παράγοντας το πλήθος των ιδιοκτητών; Αρκεί ένας να είναι απρόσεκτος στη συντήρηση ή τη χρήση, για κάποιο χρονικό διάστημα, ώστε να φθαρεί σημαντικά το όχημα. Και ένας να είναι ο ιδιοκτήτης, αν το δανείζει στον ανηψιό του τον κάγκουρα, πάει.

Έχω δει 18άρηδες να λιώνουν οικογενειακά αμάξια που ο πατέρας πρόσεχε πολύ. Ε, μετά το πουλάνε λέγοντας ότι το είχε η πεθερά του, καπετάνισσα φυσικά, για να πηγαίνει με αίθριο καιρό για ψώνια κάθε Σάββατο.

Σίγουρα θα προτιμούσα όχημα από πρώτο χέρι, διότι θεωρώ ότι το πονάει περισσότερο όποιος το πήρε καινούριο. Ξέρω όμως και κόσμο που ψιλοπαρατάει το όχημα μετά τα πρώτα χρόνια ενθουσιασμού. Αν τελικά το πουλήσει, ενδέχεται να το πάρει άλλος και να το φέρει σε καλύτερη κατάσταση, λόγω του ενθουσιασμού του για την απόκτηση οχήματος.

Bowleno
12/08/2022, 15:31
Εν ολίγοις, με τα παραπάνω, πιάνεις το αυγό και....:D

ποπαϋ
12/08/2022, 17:40
Δεν θα μπω στη συζήτηση για το εάν είναι σημαντικός παράγοντας ο αριθμός των ιδιοκτητών.

Το ερώτημα όμως παραμένει για το πόσοι (και όχι ποιοί) είναι οι ιδιοκτήτες ενός οχήματος από την ημέρα της πρώτης άδειας κυκλοφορίας στη χώρα.

telegonos
12/08/2022, 18:29
Μπορεί να στο πει -αν θέλει- , ο/η υπάλληλος στην ΔΟΥ, στο γραφείο οχημάτων, τι βλέπει στο αρχείο από τα μέσα δεκαετίας '90 και μετά. Για πιο πριν, ενδέχεται να μην βλέπει στοιχεία.

teogtp
12/08/2022, 19:20
Δεν θα μπω στη συζήτηση για το εάν είναι σημαντικός παράγοντας ο αριθμός των ιδιοκτητών.

Το ερώτημα όμως παραμένει για το πόσοι (και όχι ποιοί) είναι οι ιδιοκτήτες ενός οχήματος από την ημέρα της πρώτης άδειας κυκλοφορίας στη χώρα.

Μόνο στο υπουργείο μπορούν να σου πουν.
Εκεί υπάρχει ο φάκελος του οχήματος όπου γράφετε η όποια μεταβολή.

doctoras
12/08/2022, 19:50
Λογικά η πληροφορία υπάρχει στο Υπουργείο συγκοινωνιών, όχι ΔΟΥ, που είναι υπεύθυνοι για τις οφειλές τελών

Φαντάζομαι πως αν δεν είναι δικο σου το όχημα δεν ξέρω αν μπορούν να σου την δώσουν την πληροφορία λόγω gdpr

Κάνε τους όμως ενα τηλέφωνο να δούμε τι θα σου προτείνουν να μάθουμε και εμείς γιατί μπορεί να υπάρχει κάποιος τρόπος

Πάντως ακόμη ένα θέμα που πρέπει να εξυγνιαζεται, είναι τα πραγματικά διανυθεντα χλμ το οποίο όπως λέγετε στην πιάτσα για τα αυτοκίνητα μετά του 2002 είναι εύκολο να ιχνηλατηθουν με φισα πάνω στην ecu βλέπεις τα πραγματικά καταγεγραμμένα χλμ. Υπάρχει ευρωπαϊκός νόμος σε ισχύ(που ισχύει και στην Ελλάδα) και διασφαλίζει τον καταναλωτή πως αν βρεθείς εξαπατημένος αποζημιώνεσαι στο 100%

ποπαϋ
12/08/2022, 22:54
Έχω στείλει mail στο μεταφορών και βλέπουμε.

Bowleno
13/08/2022, 08:03
Έχω στείλει mail στο μεταφορών και βλέπουμε.

Ωραίο ανέκδοτο :lol:

ποπαϋ
13/08/2022, 10:15
Του οικονομικών απάντησαν.

dorso
13/08/2022, 15:03
Λογικά η πληροφορία υπάρχει στο Υπουργείο συγκοινωνιών, όχι ΔΟΥ, που είναι υπεύθυνοι για τις οφειλές τελών

Φαντάζομαι πως αν δεν είναι δικο σου το όχημα δεν ξέρω αν μπορούν να σου την δώσουν την πληροφορία λόγω gdpr

Κάνε τους όμως ενα τηλέφωνο να δούμε τι θα σου προτείνουν να μάθουμε και εμείς γιατί μπορεί να υπάρχει κάποιος τρόπος

Πάντως ακόμη ένα θέμα που πρέπει να εξυγνιαζεται, είναι τα πραγματικά διανυθεντα χλμ το οποίο όπως λέγετε στην πιάτσα για τα αυτοκίνητα μετά του 2002 είναι εύκολο να ιχνηλατηθουν με φισα πάνω στην ecu βλέπεις τα πραγματικά καταγεγραμμένα χλμ. Υπάρχει ευρωπαϊκός νόμος σε ισχύ(που ισχύει και στην Ελλάδα) και διασφαλίζει τον καταναλωτή πως αν βρεθείς εξαπατημένος αποζημιώνεσαι στο 100%
Αν έχουν γυριστεί σε τσακάλι κοντερα τα χλμ δεν μπορεί να τα βρει κανείς κ με τίποτα..Τα χλμ τα γυρίζουν σε 3-4 σημεία αναλόγως το αυτοκίνητο,το κοντέρ κ ο εγκέφαλος είναι τα στάνταρ, αλλά τα γυρίζουν κ σε διάφορους αισθητήρες που καταγράφουν τα χλμ

Bowleno
13/08/2022, 17:19
Του οικονομικών απάντησαν.

Του οικονομικων ναι, απαντάνε (προς τιμήν τους....)
Του συγκοινωνιών.... Πάμε άλλη μια: :bawl::bawl:

karellen
13/08/2022, 17:22
Του Οικονομικών σε παίρνουν και τηλ. άμα λάχει!

Bowleno
13/08/2022, 22:02
Του Οικονομικών σε παίρνουν και τηλ. άμα λάχει!

Άμα τους χρωστάς κιόλας, και μαιλ και μηνύματα και ραβασάκια και ότι θέλει ο πελάτης λέμε:lol:

geioann
13/08/2022, 23:31
Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας:

Στην Ιταλία η άδεια κυκλοφορίας του μεταχειρισμένου οχήματος αναγράφει όλους τους προηγούμενους κατόχους με όνομα, επίθετο, αφμ και περιοχή κατοικίας.

Στην Ελλάδα είναι άκρως απόρρητη πληροφορία...

ΓιώργοςΤΤ
13/08/2022, 23:36
Κάνε εσύ λοιπόν την αρχή και γράψε όλα αυτά τα στοιχεία εδώ... Είδες;

geioann
13/08/2022, 23:39
Τι εννοείς? Δεν καταλαβαίνω. Ποια στοιχεία να γράψω?

ΓιώργοςΤΤ
14/08/2022, 01:00
Εφόσον θεωρείς ότι ο ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ, διεύθυνση κατοικίας κλπ δεν είναι απόρρητα, ανακοίνωσε εδώ τα δικά σου.

Δεν καταλαβαίνω γιατί ο τυχαίος άνθρωπος που θα αγοράσει ένα όχημα που κάποτε μου ανήκε, πρέπει να ξέρει όλα τα προσωπικά μου δεδομένα.

Bowleno
14/08/2022, 07:32
Εφόσον θεωρείς ότι ο ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ, διεύθυνση κατοικίας κλπ δεν είναι απόρρητα, ανακοίνωσε εδώ τα δικά σου.

Δεν καταλαβαίνω γιατί ο τυχαίος άνθρωπος που θα αγοράσει ένα όχημα που κάποτε μου ανήκε, πρέπει να ξέρει όλα τα προσωπικά μου δεδομένα.

Δεν νομίζω ότι το θέμα ανοίχτηκε με ζητούμενο να γνωρίζουμε το ποιον και τα στοιχεία των προηγούμενων ιδιοκτητών, πάρε μόνο το πόσοι ήταν....

ΓιώργοςΤΤ
14/08/2022, 08:55
Ακριβώς.

Ας υπάρχει απλά σαν στοιχείο στην άδεια, πχ Αριθμός προηγούμενων ιδιοκτητών: 3

Αλλά διαφωνώ κάθετα να αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία μου, όχι για λόγους φακελωματος κλπ, αλλά γιατί ειδικά στην Ελλάδα οι απάτες δίνουν και παίρνουν.

karellen
14/08/2022, 09:27
Άμα τους χρωστάς κιόλας, και μαιλ και μηνύματα και ραβασάκια και ότι θέλει ο πελάτης λέμε:lol:
Τους είχα στείλει μέιλ ερωτώντας κάτι λεπτομέρειες για το online e-timologio που είχαν αναπτύξει για τις μικρές επιχειρησεις. Την άλλη μέρα με πήρε τηλ κάποιος από την προγραμματιστικη ομάδα μου διευκρίνησε 2-3 πράγματα αλλά δεν έβγαλα άκρη, το πρόγραμμά τους έμπαζε από παντού. Τελικά έφτιαξα μια εφαρμογή στο excel μόνος μου και ησύχασα. :lol:

Τέλος οφ τοπικ,μη χαλάμε το θέμα.

geioann
14/08/2022, 14:00
Ακριβώς.

Ας υπάρχει απλά σαν στοιχείο στην άδεια, πχ Αριθμός προηγούμενων ιδιοκτητών: 3

Αλλά διαφωνώ κάθετα να αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία μου, όχι για λόγους φακελωματος κλπ, αλλά γιατί ειδικά στην Ελλάδα οι απάτες δίνουν και παίρνουν.

Και τι ακριβώς μπορεί κάποιος να κάνει με τα στοιχεία σου? Πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ονοματεπώνυμο σου και η περιοχή κατοικίας σου για κακό? Για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι 100% σίγουρος αν αναγράφεται και το αφμ. Τώρα είμαι Ελλάδα δεν μπορώ να ελέγξω. Πάντως τουλάχιστον στην Ιταλία δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα απολύτως με τα στοιχεία αυτα. Και τόσα χρόνια δεν έχω ακούσει κανέναν να παραπονιέται για το συγκεκριμένο θέμα. Ούτε έχει ακουστεί ποτέ κάποια υπόθεση απάτης ψαρεύοντας τα στοιχεία από την άδεια κυκλοφορίας.

ΓιώργοςΤΤ
14/08/2022, 15:39
Εγώ δεν μπορώ να σου απαντήσω, αλλά σίγουρα θα ξέρει κάποιο μέλος της αγαπημένης μας ευπαθούς ομάδας που τυγχάνει να είναι και οπαδός ιταλικής ομάδας ποδοσφαίρου της Ρώμης.

borgiriadis1
16/08/2022, 23:40
Και εμένα θα μου άρεσε να ξέρω πόσα χέρια πέρασαν από το όχημα. Για τα στοιχεία βέβαια κ ειδικά για τη διεύθυνση διαφωνώ κάθετα.
Όχι τπτ δλδ αλλά φαντάζομαι να σκάει κανένας τύπος το πρωί πριν τη δουλειά και να με ρωτάει αν το μηχανάκι που πούλησα πριν 10 χρόνια έκανε αυτό το τσικι τσικι.

Nikos77
17/08/2022, 22:11
Λες και άμα ξέρεις ο αγοραστής ότι ήταν 3 οι ιδιοκτήτες η 4 αλλάζει κάτι.
Χαρβαλο είναι ένα μηχανάκι και με ένα ιδιοκτήτη αν είναι ωχαδερφιστης

ποπαϋ
18/08/2022, 19:33
Σε συνέχεια της ηλεκτρονικής επικοινωνίας με το υπουργείο μεταφορών, με παρέπεμψε στην οικία υπηρεσία της πρώην νομαρχίας.
Email και εκεί.
Η απάντηση ήρθε από τον προϊστάμενο του αντίστοιχου τμήματος : "... Ο αριθμός των προηγούμενων ιδιοκτητών ενός οχήματος προκύπτει από το ιστορικό αρχείο οχημάτων. Ένας πολίτης μπορεί να απευθυνθεί σ΄εμάς εφόσον υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος...."

Αυτά!

doctoras
19/08/2022, 07:40
ΓΤΜΠΓΚ

zephyr1
20/08/2022, 19:10
Πριν κάποια χρόνια είχα πουλήσει ένα R1 το οποίο μετά από κάνα τρίμηνο έβγαλε πρόβλημα στο κινητήρα,μου έκανε αγωγή και καταλήξαμε στα δικαστήρια,ένα από τα επιχειρήματα που έπρεπε να έχω ήταν αριθμός ιδιοκτητών,με μια αίτηση στο υπουργείο μεταφορών(αυτό που είναι στη Μεσογείων)πήρα τον ακριβή αριθμό ιδιοκτητών για να χρησιμοποιήσω στο δικαστήριο.

Lamnian
24/08/2022, 15:26
Εαν θυμάμαι καλά ..
Για να ξεχωρίσεις εαν είναι 1ο χέρι :
στην άδεια κυκλοφορίας σε κάποιο σημείο αναγράφει ΔΚ (Δηλώνεται καινούριο) , εαν είναι 2ος κάτοχος και πάνω στο ίδιο πεδίο γράφει ΔΜ (Δηλώνεται Μεταχειρισμένο)

AristidisZ
28/08/2022, 09:35
Εαν θυμάμαι καλά ..
Για να ξεχωρίσεις εαν είναι 1ο χέρι :
στην άδεια κυκλοφορίας σε κάποιο σημείο αναγράφει ΔΚ (Δηλώνεται καινούριο) , εαν είναι 2ος κάτοχος και πάνω στο ίδιο πεδίο γράφει ΔΜ (Δηλώνεται Μεταχειρισμένο)

Ούτως ή άλλως αν είναι 1ο χέρι η άδεια θα είναι η πρώτη, τα δύσκολα ξεκινάνε αν είναι από 2ο και πέρα

Lamnian
31/08/2022, 15:45
Ούτως ή άλλως αν είναι 1ο χέρι η άδεια θα είναι η πρώτη, τα δύσκολα ξεκινάνε αν είναι από 2ο και πέρα


Κάτσε , πας να αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο από ιδιώτη και σου λέει Ναι είναι 1ο χέρι το μηχανάκι πως το καταλαβαίνεις ? Αυτό περιγράφω παραπάνω με το ΔΚ - ΔΜ .

dorso
31/08/2022, 19:12
Κάτσε , πας να αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο από ιδιώτη και σου λέει Ναι είναι 1ο χέρι το μηχανάκι πως το καταλαβαίνεις ? Αυτό περιγράφω παραπάνω με το ΔΚ - ΔΜ .
Αυτό λέμε πρώτο το καταλαβαίνεις..Αν είναι 3ο ,4ο κτλ θα σου πει ότι είναι 2ο κ δεν μπορείς να το καταλάβεις..

borgiriadis1
01/09/2022, 22:01
Καλά αυτό δεν λέει και πολλά. Πολλές μηχανές αγοράστηκαν από τους εμπόρους μετά την αλλαγή του euro ώστε να ταξινομηθούν. Οπότε αγόραζες μηχανή καινούρια με 0 χλμ αλλά 2ο χέρι.

runner
05/09/2022, 00:39
Καλά αυτό δεν λέει και πολλά. Πολλές μηχανές αγοράστηκαν από τους εμπόρους μετά την αλλαγή του euro ώστε να ταξινομηθούν. Οπότε αγόραζες μηχανή καινούρια με 0 χλμ αλλά 2ο χέρι.

Η αδεια κυκλοφορίας θα βγει με την αγορά απο τον ιδιωτη αφου τοτε θα παρει πινακίδα, οχι με την ταξινόμηση.

telegonos
05/09/2022, 01:01
Η αδεια κυκλοφορίας θα βγει με την αγορά απο τον ιδιωτη αφου τοτε θα παρει πινακίδα, οχι με την ταξινόμηση.

Δεν κατάλαβες τι σου έγραψε.

Εκεί στο 2000 ή στο 2002, δεν θυμάμαι, έληγε κάποια προθεσμία 31 Δεκεμβρίου. Από 1/1 ότι δεν είχε ήδη βγάλει πινακίδα, έχανε την δυνατότητα μετά για πάντα.

Οι έμποροι και οι εισαγωγείς λοιπόν, που είχαν απούλητα οχήματα τότε, τα βγάλανε πρώτη άδεια στο όνομά τους, για να προλάβουν την διορία. Οταν μετά τα έπαιρνε ο πελάτης, ουσιαστικά ο πελάτης ήταν πρώτο χέρι, αλλά στα χαρτιά δεύτερο.

Το ίδιο έγινε και με τις εκθεσιακές μοτοσυκλέτες και τις test ride των καταστημάτων. Εβγαιναν σε άδεια του καταστήματος, και όταν κάποια στιγμή έληγε η εκθεσιακή περίοδος ή το test ride ο έμπορος την πουλούσε, με μεταβίβαση στον πελάτη.

Bowleno
08/09/2022, 06:59
Δεν κατάλαβες τι σου έγραψε.

Εκεί στο 2000 ή στο 2002, δεν θυμάμαι, έληγε κάποια προθεσμία 31 Δεκεμβρίου. Από 1/1 ότι δεν είχε ήδη βγάλει πινακίδα, έχανε την δυνατότητα μετά για πάντα.

Οι έμποροι και οι εισαγωγείς λοιπόν, που είχαν απούλητα οχήματα τότε, τα βγάλανε πρώτη άδεια στο όνομά τους, για να προλάβουν την διορία. Οταν μετά τα έπαιρνε ο πελάτης, ουσιαστικά ο πελάτης ήταν πρώτο χέρι, αλλά στα χαρτιά δεύτερο.

Το ίδιο έγινε και με τις εκθεσιακές μοτοσυκλέτες και τις test ride των καταστημάτων. Εβγαιναν σε άδεια του καταστήματος, και όταν κάποια στιγμή έληγε η εκθεσιακή περίοδος ή το test ride ο έμπορος την πουλούσε, με μεταβίβαση στον πελάτη.

Σωστός. Ακόμα θυμάμαι, σε αγροτικά 4Χ4 που έφερνε η εταιρία που εργαζόμουν, από λάθος(; ) παράλειψη(; ) είχαν μείνει 4 οχήματα σε κατά τόπους αντιπροσώπους 10....χρόνια!
Το αποτέλεσμα ήταν να μην μπορούν να βγάλουν πινακίδες. Οπότε, διαλύθηκαν στα εξ ων συντέθηκαν και έγιναν ανταλλακτικά......