PDA

View Full Version : Check engine x-town 300i



Aggeliki_nik
13/08/2022, 01:31
Καλησπέρα! Έχει περίπου ένα μήνα που ανάβει το λαμπακι του κινητήρα κατά διαστήματα και μετά από κάποιες μέρες σβήνει. Σήμερα παρατήρησα ότι ανάβει όποτε φουλαρω βενζίνη. Επίσης στις 4000 στροφές με σταθερό το γκάζι μου κάνει κάτι σαν φρενάρισματα, σαν να κόβει. Γνωρίζεις κάνεις τι μπορεί να είναι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Nostradamus
13/08/2022, 07:42
Ωχ ωχ . Πόσα χιλιόμετρα έχεις να δω πότε να αρχίσω να ετοιμάζομαι να το στείλω.. :lol:

Ψεκασμός ίσως ?

lykourgi
13/08/2022, 09:27
Πιθανόν από κακή βενζίνη.
Κάψε αυτή που έχεις και βάλε σε κάποιο καλό πρατήριο, έστω και ακριβό.

Είναι συχνότατο το φαινόμενο, τώρα με τις αυξήσεις τιμών στα καύσιμα.
Ξεκίνα με αυτό και μετά βλέπεις αν συνεχιστεί το θέμα ή όχι.

ΓιώργοςΤΤ
13/08/2022, 10:41
Αισθητήρας λ ή tps.

Aggeliki_nik
14/08/2022, 00:02
Ωχ ωχ . Πόσα χιλιόμετρα έχεις να δω πότε να αρχίσω να ετοιμάζομαι να το στείλω.. :lol:

Ψεκασμός ίσως ?

38000!

Aggeliki_nik
14/08/2022, 00:04
Πιθανόν από κακή βενζίνη.
Κάψε αυτή που έχεις και βάλε σε κάποιο καλό πρατήριο, έστω και ακριβό.

Είναι συχνότατο το φαινόμενο, τώρα με τις αυξήσεις τιμών στα καύσιμα.
Ξεκίνα με αυτό και μετά βλέπεις αν συνεχιστεί το θέμα ή όχι.
Εχω κάψει ένα γέμισμα με 100αρα και τώρα καίω δεύτερο γέμισμα με 100αρα!Αλλα περισσότερο με αγχώνουν αυτά τα κοψίματα που κάνει στις συγκεκριμένες στροφές!

lykourgi
14/08/2022, 00:28
Εχω κάψει ένα γέμισμα με 100αρα και τώρα καίω δεύτερο γέμισμα με 100αρα!Αλλα περισσότερο με αγχώνουν αυτά τα κοψίματα που κάνει στις συγκεκριμένες στροφές!

Έχεις αλλάξει πρατήριο;

Bowleno
14/08/2022, 07:33
Έχεις αλλάξει πρατήριο;

Μεγάλη αλήθεια αυτή.....(παθών)

doctoras
14/08/2022, 08:03
Άλλαξε πρατήριο με επώνυμο και βάλε 100ρα, αν συνεχίζει να κομπλάρει μετα απο 3 γεμίσματα κάτι παίζει με την τρόμπα βενζίνης

telegonos
14/08/2022, 13:14
Καλησπέρα! Έχει περίπου ένα μήνα που ανάβει το λαμπακι του κινητήρα κατά διαστήματα και μετά από κάποιες μέρες σβήνει. Σήμερα παρατήρησα ότι ανάβει όποτε φουλαρω βενζίνη. Επίσης στις 4000 στροφές με σταθερό το γκάζι μου κάνει κάτι σαν φρενάρισματα, σαν να κόβει. Γνωρίζεις κάνεις τι μπορεί να είναι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Την περίπτωση να πας σε ένα εξουσιοδοτημένο, να συνδέσουν διαγνωστικό και να δουν γιατί ανάβει το λαμπάκι, την εξετάζεις;

Ή προτιμάς να περιμένεις να σου δώσει λύση ο κάθε άσχετος σε ένα φόρουμ που γράφει ότι φαντάζεται;

Nikos77
14/08/2022, 17:23
Την περίπτωση να πας σε ένα εξουσιοδοτημένο, να συνδέσουν διαγνωστικό και να δουν γιατί ανάβει το λαμπάκι, την εξετάζεις;

Ή προτιμάς να περιμένεις να σου δώσει λύση ο κάθε άσχετος σε ένα φόρουμ που γράφει ότι φαντάζεται;
το ιδιο ηθελα να γραψω. Γιατι καιει το 2ο ντεποζιυο και δε παει να το μπριζωσουν στο εγκεφαλο να δει τι εχει καταγραψει σα βλαβη?

Grafton 505
14/08/2022, 18:44
Την περίπτωση να πας σε ένα εξουσιοδοτημένο, να συνδέσουν διαγνωστικό και να δουν γιατί ανάβει το λαμπάκι, την εξετάζεις;

Ή προτιμάς να περιμένεις να σου δώσει λύση ο κάθε άσχετος σε ένα φόρουμ που γράφει ότι φαντάζεται;


το ιδιο ηθελα να γραψω. Γιατι καιει το 2ο ντεποζιυο και δε παει να το μπριζωσουν στο εγκεφαλο να δει τι εχει καταγραψει σα βλαβη?

Γιατί οι παράδες δεν περισσεύουν.


Λογικά ......

Lioulios
16/08/2022, 11:20
Χαμος γινεται
https://www.skai.gr/news/car/notheymena-kaysima-epidimia-vlavon-sta-ix-ekatontades-eyro-to-kostos

Aggeliki_nik
16/08/2022, 16:52
Για να έφτασα να γραφω εδώ μέσα μήπως βρω λύση, σημαίνει ότι έχω πάει στο συνεργείο μου που είναι εξουσιοδοτημενο και απλά μου έσβησε το λαμπακι, μου είπε δεν είναι κάτι και το άφησε. Και επειδή δεν γνωρίζω και πολλά γι αυτό ρωτάω εσάς.

lykourgi
16/08/2022, 18:44
Ή προτιμάς να περιμένεις να σου δώσει λύση ο κάθε άσχετος σε ένα φόρουμ που γράφει ότι φαντάζεται;

Επειδή ήμουν και εγώ ένας από τους άσχετους που απάντησαν, διευκρινίζω ότι μου συνέβη το ίδιο και διορθώθηκε με αλλαγή βενζίνης και πρατηρίου. Δεν το φαντάστηκα, συνέβη.

Το συνεργείο βέβαια, είναι η σωστή αντιμετώπιση, αλλά δυστυχώς υπάρχει και εκεί πολλή 'φαντασία'.

telegonos
16/08/2022, 22:40
Για να έφτασα να γραφω εδώ μέσα μήπως βρω λύση, σημαίνει ότι έχω πάει στο συνεργείο μου που είναι εξουσιοδοτημενο και απλά μου έσβησε το λαμπακι, μου είπε δεν είναι κάτι και το άφησε. Και επειδή δεν γνωρίζω και πολλά γι αυτό ρωτάω εσάς.

Δεν έχει το αλάθητο το συνεργείο, αλλά για να λέει ''δεν ειναι τίποτα'', ε μάλλον, δεν είναι τίποτα.

Και επιπλέον, το συνεργείο, κάτι έκανε, κάτι είδε, κάτι μέτρησε. Δεν είπε μια εικασία χωρίς καν να έχει δει το όχημα από κοντά.

Σου είπαν τι κωδικό σφάλματος είχε;

Panos76
17/08/2022, 13:15
Για να έφτασα να γραφω εδώ μέσα μήπως βρω λύση, σημαίνει ότι έχω πάει στο συνεργείο μου που είναι εξουσιοδοτημενο και απλά μου έσβησε το λαμπακι, μου είπε δεν είναι κάτι και το άφησε. Και επειδή δεν γνωρίζω και πολλά γι αυτό ρωτάω εσάς.

Το συνεργείο έκανε initialization (αρχικοποίηση) στη βλάβη, έσβησε το λαμπάκι ως επακόλουθη ενέργεια και εφόσον έγινε πλήρωση με νέο καύσιμο αν επιμένει να ανάβει σημαίνει κακή ποιότητα καυσίμου.

Οπότε, όπως ειπώθηκε, επιλέγουμε όσο γίνεται πρατήριο που εμπιστευόμαστε.

Ταυτόχρονα θα πρέπει να επιμείνεις και να μάθεις στο συνεργείο τι ακριβώς έδειξε το διαγνωστικό. Το ''δεν είναι κάτι'' από εξουσιοδοτημένο, δεν είναι απάντηση. Κάτι θα πρέπει να έδειξε.

Όλα όσα αναφέρθηκαν είναι (σωστές) πιθανές αιτίες (tps, τρόμπα/αντλία καυσίμου και φίλτρο) απόρροια κακού καυσίμου.