PDA

View Full Version : δερμάτινα καλοκαιρινά γάντια



o_gavros
20/08/2022, 19:54
Τα λατρεμένα μου αλπάινσταρ μετά απο μια μάχιμη δεκαετία παρέδωσαν. Για την ακρίβεια ο ενας αντιχειρας.
Θα μπορούσα ίσως να βρω κανα ράφτη να του κοτσάρει ενα κομάτι δέρμα αλλά λέω να τα αφήσω να αναπαυθούν εν ειρήνη.
Είμαι λοιπόν σε αναζήτηση για κοντά, διάτρητα κατα προτίμηση, δερμάτινα καλοκαιρινά γάντια.
Ζητούμενα: η καλή και απρόσκοπτη εφαρμογή, η αντοχή (όπερ όσο το δυνατό λιγότερο ύφασμα) και τέλος όχι να κοστίζουν όσο δυάρι στην Κυψέλη.

Ως τωρα εχω δοκιμάσει μερικα νταινεζε, τα κορμπιν τα οποία μου άρεσε η εφαρμογή αλλά όχι τοσο ότι ειχαν προστασία μόνο στα knuckles.
Τα Mig3 όπου για κάποιο λόγο οι ραφές στα μικρά δάχτυλα με ενοχλούσαν αφόρητα (τα φόρεσα για κανα δεκαλεπτο εκει).
και τέλος τα 4stroke τα οποία ήταν φανταστικά,υπερατλαντικά,διαστημικά, μόνο που κοστίζουν όσο ενα μεγάλο οικόπεδο στο Ζούμπερι.
Ψάχνω να βρω μαγαζί που να εχει τα καρμπον3 που μοιάζουν με τα 4stroke,είναι στο στυλ που ψαχνω και είναι πιο συνετά στην τιμή.
Επίσης δοκιμασα κάμποσα rev'it. Η μάρκα αυτη εχει σαφώς στενότερη γραμμή.Συμπαθητικά και ίσως κινηθω προς τα εκεί.
Δεν εχω βρει κάπου αλπαηνσταρζ.Αν ξερετε παρακλώ τα φωτα σας.

Να τονίσω ότι δεν είμαι φανμποη με καποια μάρκα.τα νταινεζε τα δοκιμασα εκτενώς καθως τυγχαινει και εχω μακρια δερμάτινα της μαρκας (νομίζω τα veloce) και είναι σουπερ σε αίσθηση.

Καθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

billyka
20/08/2022, 22:20
Εχεις δει τα alpinestars GP X v2?Δεν ειναι ακριβώς κοντά, μπαίνουν μεσα απο το μανικι,αλλα ειναι διατρητα καλοκαιρινά γάντια 437549

billyka
20/08/2022, 22:29
Σε ποιο κοντό μετά εχει το SP X Air Carbon V2.437550.Ποιο καλοκαιρινό το διάτρητο SMX 2 Air Carbon437551

doctoras
20/08/2022, 23:22
Για «πάνω ράφι» θα πρότεινα spidi είναι για πολλούς πιο ποιοτική τα τελευταία χρόνια από την dainese
https://www.spidi.com/ww_en/x4-coupe

aris19
21/08/2022, 00:01
Εγώ εδώ και 3 μήνες χρησιμοποιώ αυτά (http://www.skroutz.gr/s/17234940/Rev-IT-Titan-%CE%93%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AC-%CE%94%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B1-%CE%93%CE%BA%CF%81%CE%B9.html). Έχουν καλή εφαρμογή και προσωπικά μου δίνουν πολύ καλή αίσθηση. Είναι δερμάτινα πλην των γκρι σημείων όπου αποτελούνται από αεριζόμενο συνθετικό ύφασμα και έχουν ενίσχυση στο κάτω μέρος της παλάμης υποθέτω για μείωση της καταπόνησης και της φθοράς. Για αντοχή στο χρόνο δεν μπορώ να μιλήσω καθώς τα χρησιμοποιώ για λίγο καιρό και δεν κάνω και πολλά χιλιόμετρα. Κλείνοντας, ίσως σε προβληματίσει το ότι είναι δεν πλήρως διάτρητα αλλά ο αέρας που "μπαζει" από τα δάχτυλα δροσίζει ικανοποιητικά. Σε εκδρομή 400 χλμ που πραγματοποιήθηκε αρχές Ιουλίου δεν ένιωσα σε κανένα σημείο να ιδρώνουν σε υπερβολικό βαθμό τα χέρια μου.

Aristos|883
21/08/2022, 03:30
Μετα απο αντιστοιχη αναζητηση πριν αρκετους μηνες κατεληξα στα Revit Fly 3 και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος. Πληρως δερματινα, διατρητα στα 85€. Εχουν στενη γραμμη και χρειαζεται μεγαλυτερο νουμερο απ οτι σε αλλα γαντια αλλα μετα απο λιγες χρησεις εχουν πολυ ωραια εφαρμογη, ειναι ανετα και δινουν καλη ελευθερια κινησεων. Επισης, δινουν πολυ καλη αισθηση απο τιμονι, μανετες. Σημαντικο ειναι οτι εχουν προστασια και στην παλαμη. Για την αντοχη δεν εχω αποψη ακομα γιατι τα εχω απο το Πασχα περιπου.
Καλες αγορες!

RaGe_Raptor
21/08/2022, 08:19
Κάποιο από αυτά που έβαλε ο billyka , ψηφίζω.

*Ντωμεταξυ, μόλις παρήγγειλα καινούργια γάντια για την νέα riding season '22-'23

Anyway, για να πάρεις μια ιδέα παραπάνω, ορίστε μια αναζήτηση με φίλτρα. (https://www.motocard.com/en/motorcycle-road-gear/gloves/leather/alpinestars/revit/dainese/richa/furygan/spidi/bering/men/unisex/summer-only/talla_L/talla_XL?p=2&order=price_asc&nidx)

o_gavros
21/08/2022, 09:39
Σε ποιο κοντό μετά εχει το SP X Air Carbon V2.437550.Ποιο καλοκαιρινό το διάτρητο SMX 2 Air Carbon437551
το εσπι είναι στο στυλ που ψάχνω και μ'αρεσει.
είχα τσεκαρισμενα τα smx1 αλλά δεν εχω καταφερει να παω καπου να τα δοκιμασω.


Για «πάνω ράφι» θα πρότεινα spidi είναι για πολλούς πιο ποιοτική τα τελευταία χρόνια από την dainese
https://www.spidi.com/ww_en/x4-coupe
κι αυτα τα εχω ηδηστη λίστα με τα προς συγκριση. τα ειχα δει μεσω σκρουτζ που τώρα όμως δεν ειναι διαθεσιμα απο καποιο μαγαζι.που τα βρίσκουμε ξερεις;


Εγώ εδώ και 3 μήνες χρησιμοποιώ αυτά (http://www.skroutz.gr/s/17234940/Rev-IT-Titan-%CE%93%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AC-%CE%94%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B1-%CE%93%CE%BA%CF%81%CE%B9.html). Έχουν καλή εφαρμογή και προσωπικά μου δίνουν πολύ καλή αίσθηση. Είναι δερμάτινα πλην των γκρι σημείων όπου αποτελούνται από αεριζόμενο συνθετικό ύφασμα και έχουν ενίσχυση στο κάτω μέρος της παλάμης υποθέτω για μείωση της καταπόνησης και της φθοράς. Για αντοχή στο χρόνο δεν μπορώ να μιλήσω καθώς τα χρησιμοποιώ για λίγο καιρό και δεν κάνω και πολλά χιλιόμετρα. Κλείνοντας, ίσως σε προβληματίσει το ότι είναι δεν πλήρως διάτρητα αλλά ο αέρας που "μπαζει" από τα δάχτυλα δροσίζει ικανοποιητικά. Σε εκδρομή 400 χλμ που πραγματοποιήθηκε αρχές Ιουλίου δεν ένιωσα σε κανένα σημείο να ιδρώνουν σε υπερβολικό βαθμό τα χέρια μου.
Στη λίστα με τα προς συγκριση τα εχω ηδη.δοκιμασα τα striker3, που αν εξαιρεσεις τη στενη γραμμη ηταν πολύ ικανοποιητικά.


Μετα απο αντιστοιχη αναζητηση πριν αρκετους μηνες κατεληξα στα Revit Fly 3 και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος. Πληρως δερματινα, διατρητα στα 85€. Εχουν στενη γραμμη και χρειαζεται μεγαλυτερο νουμερο απ οτι σε αλλα γαντια αλλα μετα απο λιγες χρησεις εχουν πολυ ωραια εφαρμογη, ειναι ανετα και δινουν καλη ελευθερια κινησεων. Επισης, δινουν πολυ καλη αισθηση απο τιμονι, μανετες. Σημαντικο ειναι οτι εχουν προστασια και στην παλαμη. Για την αντοχη δεν εχω αποψη ακομα γιατι τα εχω απο το Πασχα περιπου.
Καλες αγορες!
χμμ, πολύ ωραία πρόταση και δεν την είχα υπόψιν παρολο που εχω 5 μοντελα της μαρκας στα προς συγκριση (cayenne pro,palmer,striker3,titan,arch).

Κάποιο από αυτά που έβαλε ο billyka , ψηφίζω.

*Ντωμεταξυ, μόλις παρήγγειλα καινούργια γάντια για την νέα riding season '22-'23

Anyway, για να πάρεις μια ιδέα παραπάνω, ορίστε μια αναζήτηση με φίλτρα. (https://www.motocard.com/en/motorcycle-road-gear/gloves/leather/alpinestars/revit/dainese/richa/furygan/spidi/bering/men/unisex/summer-only/talla_L/talla_XL?p=2&order=price_asc&nidx)

τι διάλεξες αλήθεια;
τα αλπαην celerV2 είναι ακριβως το στυλ που ψάχνω!
ετσι εν ταχει που τσεκαρα μόλις,μαλλον δεν πωλουνται ελλάδα όμως για να τα δοκιμάζα

RaGe_Raptor
21/08/2022, 10:25
τι διάλεξες αλήθεια;
τα αλπαην celerV2 μου είναι ακριβως το στυλ που ψάχνω!
ετσι εν ταχει που τσεκαρα μόλις,μαλλον δεν πωλουνται ελλάδα όμως για να τα δοκιμάζα
Εγώ ήθελα γάντια πλήρους μήκους.
Πήρα τα A*stars GP pro R3.

ratamahatta
21/08/2022, 12:18
Εχω τα smx air v2 τα οποία είναι πολύ καλά σε αίσθηση ,αερισμό και είμαι πολύ ευχαριστημένος
Για μένα αξίζουν

billyka
21/08/2022, 12:36
Εγώ ήθελα γάντια πλήρους μήκους.
Πήρα τα A*stars GP pro R3.

Αυτά κοιτάω να βρω σε μεταχειρισμένα γιατί καινούργια άστο..Τα R2 βασικά γιατι R3 που να βρεις μεταχειρισμένο..Αν δεν βρω μεταχειρό τα Gp pro θα παρω καινούργια τα Andromeda Meteor

sanctusan
21/08/2022, 15:58
Γαύρε μόλις τσίμπησα τα SMX 2 Air Carbon,
Θα τα δεις από κοντά το Σάββατο

S705
21/08/2022, 16:08
Γαυρουκο μου πας καρφί για ixs talura 3.
Ολο δέρμα.
Αεριζομενο καλά.
Φουλ ενίσχυση παντού.
Προσιτή τιμή.
Ο τζορτζοπουλος έχει φέρει και έχει νούμερα.(στο νέο μαγαζί)

o_gavros
21/08/2022, 20:17
Γαύρε μόλις τσίμπησα τα SMX 2 Air Carbon,
Θα τα δεις από κοντά το Σάββατο
απο που μωρρρρή;

Γαυρουκο μου πας καρφί για ixs talura 3.
Ολο δέρμα.
Αεριζομενο καλά.
Φουλ ενίσχυση παντού.
Προσιτή τιμή.
Ο τζορτζοπουλος έχει φέρει και έχει νούμερα.(στο νέο μαγαζί)

καλό αλλά μάλλον κλείνω προς αλπαην σελερ ή τα καρμπο4κουπε της σπιντι

sanctusan
21/08/2022, 20:22
Γνωστό μαγαζί στην Αργυρούπολη

doctoras
21/08/2022, 23:33
κι αυτα τα εχω ηδηστη λίστα με τα προς συγκριση. τα ειχα δει μεσω σκρουτζ που τώρα όμως δεν ειναι διαθεσιμα απο καποιο μαγαζι.που τα βρίσκουμε ξερεις;


Παλιά(πριν 15 χρόνια) καλή αντιπροσώπευση είχε το μοτομαρκετ, μετά το motoraid
Νομίζω με την πτώση της αγοραστικής δύναμης του κοινού έφερναν όλο και λιγότερα, λόγω κόστους και ευκαιριών σε νέες ανερχόμενες εταιρείες πιο low budget στον χώρο

Φαίνεται να υπάρχει στο παρακάτω:

https://www.bikers-world.gr/el/spidi-gloves-x4-coupe-black-i3-27555.html?utm_source=bestprice&ref=bestprice.gr&__bpgid=MXBgclB6JDhlT2wsJ0FIRDFrY2xwTA==

χτυπά ένα τηλ μήπως όντως υπάρχουν και κανεις κάνα φιτμεντ τεστ

billy84
22/08/2022, 17:01
Θα προτείνω και εγώ κάποιο της Revit στα 70-80 ευρώ. Πήρα ένα καλοκαιρινό με δερμάτινη παλάμη το 2019 και μέχρι σήμερα δείχνει ότι θα βγάλει κάποιες σεζόν ακόμα. Έχω εντυπωσιαστεί με την αντοχή του.

Zodd
22/08/2022, 19:34
Διαβάζω τα καλά σας λόγια για τα γάντια* της Revit και αναρωτιέμαι αν απλά μου έπεσαν ελαττωματικά κομμάτια, αλλά 3 στα 3 έσπασαν ραφές πολύ σύντομα και με μόνο καθημερινή χρήση, ούτε πτώση ούτε τυχόν άλλα χτυπήματα.

Τα δύο πρώτα (dirt 3) άρχισαν να χαλάνε μέσα σε λιγότερο από μια εβδομάδα χρήσης το καθένα και το τρίτο ζευγάρι (caliber) περίπου στους δύο μήνες. Όντως προσφέρουν καλή αίσθηση, επαρκή αερισμό και οι προστασίες τους φαίνονται πολύ καλές (ειδικά στα dirt) αλλά μάλλον έχουν τα θεματάκια τους ως προς την διασφάλιση ποιότητας.

Στα θετικά, το κατάστημα τα άλλαξε κάθε φορά χωρίς να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. (Το κάθε ζευγάρι ήταν αλλαγή του προηγούμενου ελαττωματικού)

*Μιλάω συγκεκριμένα για τα γάντια τους. Έχω μπουφάν της Revit το οποίο μετά από δύο χρόνια σχεδόν καθημερινής χρήσης δεν μου έχει βγάλει πρόβλημα.

o_gavros
22/08/2022, 20:41
Δερμάτινα γάντια συζητιούνται εδώ.
Δυσκολευομαι να σκεφτω ότι 3 απανωτά δερμάτινα ζευγάρια σου βγάλανε προβλημα αμέσως. Δεν το αμφισβητώ αλλά μάλλον δε μιλάς για δερμάτινα.

karellen
23/08/2022, 08:52
Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τα 'ελαφρά' καλοκαιρινά γάντια είναι ότι 50% φταίμε κι εμείς που διαλύονται οι ραφές.Τα τραβάμε με δύναμη όταν έχουν μισο-μπει στο χέρι και δυσκολεύονται κατόπιν λόγω ιδρώτα- ζέστης.Θέλει βοήθεια και από πάνω στα δάχτυλα,όπως φοράμε ένα γάντι latex.

Zodd
23/08/2022, 11:29
Δερμάτινα γάντια συζητιούνται εδώ.
Δυσκολευομαι να σκεφτω ότι 3 απανωτά δερμάτινα ζευγάρια σου βγάλανε προβλημα αμέσως. Δεν το αμφισβητώ αλλά μάλλον δε μιλάς για δερμάτινα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί σκαλώνεις στο υλικό. Δερμάτινα ή συνθετικά ή συνδιασμός υλικών (τα δύο μοντέλα που ανέφερα έχουν δέρμα κάτω και mesh πανω) κανένα γάντι δεν είναι μονοκόμματη κατασκευή. Αποτελούνται από τμήματα τα οποία ράβονται μεταξύ τους και όταν ένα πρόβλημα εντοπίζεται στις κλωστές που χρησιμοποιούνται για αυτές τις ραφές τότε το υλικό (και η αντοχή) των επιμέρους τμημάτων δεν έχει και πολύ σημασία.

Αναφερθήκατε σε μία εταιρεία, αναφέρθηκα σε ένα πρόβλημα που είχα με κάποια από τα προϊόντα τους και το οποίο είναι σχετικό με την συζήτηση. Προφανώς το προβλημα μπορεί να ήταν μεμονωμένο (πχ μια παρτίδα ελαττωματικής κλωστής), κάποιος χρήστης πιο πριν ελεγε ότι έχει γαντια τους σχεδόν 3 χρόνια και δεν έχουν βγάλει πρόβλημα. Συμβαίνει.

Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι αυτές οι πληροφορίες είναι καλό να μοιράζονται.

@karellen
Δεν νομίζω ότι εφταιγε αυτό γιατί κανένα από τα τρία ζευγάρια δεν μου ήταν ιδιαίτερα σφικτό στο χέρι ώστε να ζορίζονται στο βάλε/βγάλε.

karellen
23/08/2022, 11:56
@karellen
Δεν νομίζω ότι εφταιγε αυτό γιατί κανένα από τα τρία ζευγάρια δεν μου ήταν ιδιαίτερα σφικτό στο χέρι ώστε να ζορίζονται στο βάλε/βγάλε.

Δεν αναφερόμουν αποκλειστικά σε εσένα,την έχω πατήσει κι εγώ έτσι.

o_gavros
23/08/2022, 13:44
Δεν καταλαβαίνω γιατί σκαλώνεις στο υλικό. Δερμάτινα ή συνθετικά ή συνδιασμός υλικών (τα δύο μοντέλα που ανέφερα έχουν δέρμα κάτω και mesh πανω) κανένα γάντι δεν είναι μονοκόμματη κατασκευή. Αποτελούνται από τμήματα τα οποία ράβονται μεταξύ τους και όταν ένα πρόβλημα εντοπίζεται στις κλωστές που χρησιμοποιούνται για αυτές τις ραφές τότε το υλικό (και η αντοχή) των επιμέρους τμημάτων δεν έχει και πολύ σημασία.

Αναφερθήκατε σε μία εταιρεία, αναφέρθηκα σε ένα πρόβλημα που είχα με κάποια από τα προϊόντα τους και το οποίο είναι σχετικό με την συζήτηση. Προφανώς το προβλημα μπορεί να ήταν μεμονωμένο (πχ μια παρτίδα ελαττωματικής κλωστής), κάποιος χρήστης πιο πριν ελεγε ότι έχει γαντια τους σχεδόν 3 χρόνια και δεν έχουν βγάλει πρόβλημα. Συμβαίνει.

Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι αυτές οι πληροφορίες είναι καλό να μοιράζονται.

μπη κουλ φιλε, δεν στην έπεσε κανείς. Σαφώς και είναι καλό να μοιράζεται η πληροφορία.
Στο δια ταύτα τώρα, κλωστή απο κλωστή διαφέρει όπως φαντάζομαι θα αντιλαμβάνεσαι και ο ίδιος.
Δεν ράβεις το ύφασμα με την ίδια κλωστή που βάζεις στο δέρμα.
Για αυτό και η νύξη μου.

Στο θέμα μας τώρα,
Μετά απο μερικές επισκέψεις σε καταστήματα και μπόλικες δοκιμές κατέληξα.
Είναι πολύ περίεργη φάση η αγορά του γαντιού τελικα. Αλλά νούμερα και τελείως διαφορετικές εφαρμογές ανα εταιρεία αλλά και κάποιες φορές ακόμα και ανα μοντελο.
Ενδεικτικά να αναφέρω ότι φόρεσα στο δεξί χέρι revit titan 2XL και στο αριστερό nordcode L ή αλπάην* XL!
Πήρα απο την Καλλιθεα τα nordcode sting και παράγγειλα απο χιθπανία τα alpinestars celer v2 που μου γυάλισαν με την πρώτη ματιά.
Δυστυχώς δεν υπήρχαν πουθενά διαθέσιμα αυτη τη δυσκολη είναι η αλήθεια περίοδο για κοντα καλοκαιρινα δερματινα γάντια, τα spidi carbo 4 coupe που επισης μου έκαναν κλικ.

THRESH
23/08/2022, 15:24
Διαβάζω τα καλά σας λόγια για τα γάντια* της Revit και αναρωτιέμαι αν απλά μου έπεσαν ελαττωματικά κομμάτια, αλλά 3 στα 3 έσπασαν ραφές πολύ σύντομα και με μόνο καθημερινή χρήση, ούτε πτώση ούτε τυχόν άλλα χτυπήματα.

Τα δύο πρώτα (dirt 3) άρχισαν να χαλάνε μέσα σε λιγότερο από μια εβδομάδα χρήσης το καθένα και το τρίτο ζευγάρι (caliber) περίπου στους δύο μήνες. Όντως προσφέρουν καλή αίσθηση, επαρκή αερισμό και οι προστασίες τους φαίνονται πολύ καλές (ειδικά στα dirt) αλλά μάλλον έχουν τα θεματάκια τους ως προς την διασφάλιση ποιότητας.

Στα θετικά, το κατάστημα τα άλλαξε κάθε φορά χωρίς να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. (Το κάθε ζευγάρι ήταν αλλαγή του προηγούμενου ελαττωματικού)

*Μιλάω συγκεκριμένα για τα γάντια τους. Έχω μπουφάν της Revit το οποίο μετά από δύο χρόνια σχεδόν καθημερινής χρήσης δεν μου έχει βγάλει πρόβλημα.

υπάρχουν και σχόλια σε διάφορα site κλπ, οτι φαίνονται όμορφα και ποιοτικά αλλά απο αντοχή μπορεί και να μην επαληθεύσουν τις προσδοκίες.
Μπορεί.

Προσωπικά έχω μποτάκια της εταιρίας και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αν και τα θεωρώ λίγο υπερτιμημένα. Γενικά, κινείται σαν εταιρία στο άνω τιμολογιακό φάσμα σε πολλές περιπτώσεις.

doctoras
23/08/2022, 16:24
Καλοιζικα γαύρε, δύσκολη αγορά με περιορισμένα μπράντς και μικρα αποθεματικά.

Εγώ το γύρισα, από αγορεσ εξωτερικού πριν 15 χρόνια σε τοπικεσ αγορές εντός της χώρας για να μη συρρικνωθεί κιαλλο η ήδη μικρή αγορά μας



Zodd, η revit πριν 10-15 χρόνια ήταν η ιταλική low budget πρόταση της αγοράς.
Όπως σε όλα εκτός από την ποιότητα κατασκευής, η αντοχή εξαρτάται και από την χρήση το ποσό προσεκτικός είσαι κλπ
Έχω κρατήσει καλοκαιρινό γάντι nordcup (το αναφέρω ως το πιο φθηνό) για χρόνια. Ισχύει όμως το ότι δίνεις παίρνεις, ανεξάρτητα αν καλυπτόσαστε πολλές φορές και από πιο κλαιν ποιότητες

billyka
23/08/2022, 17:19
Για τις κλωστές που λέτε,δεν τίθεται θέμα αντοχής της κλωστής,αλλα ο τρόπος ραφής.Παράδειγμα,ενα γνήσιο τζιν levis με ενα μαϊμού δεν είναι τόσο οτι έχουν διαφορά στο υλικό αλλα στον τρόπο κατασκευής και συγκεκριμένα στις ραφές Το γνήσιο εχει διπλοραφή παρα πολύ πυκνή ενω το μαϊμού μονή ραφή στην χάση και στην φέξη.Στην πορεία,το ύφασμα μενει ακέραιο αλλα το προϊόν ανοίγει στις ραφές

Volpad
23/08/2022, 21:10
Νταξει δεν εχεις απολυτως άδικο, αλλα υπάρχει και μια διαφορά στις κλωστές...

billyka
24/08/2022, 07:43
Ναι, ίσως.Απλά οι ραφές στα φθηνά προϊόντα κάνουν μπαμ