PDA

View Full Version : Πρώτη moto για νέο (με κεφαλαίο Ν) οδηγό



NikosP55
21/08/2022, 21:35
Χαιρετώ την παρέα!

Νέος οδηγος εδώ χωρίς καμία απολύτως εμπειρία στο αντικείμενο (ούτε καν παπι :p). Οδηγώ αυτοκίνητο 10 χρόνια περίπου παρολαυτα. Το είχα πάντα καημό να πάρω μηχανή και έφτασε επιτέλους η ώρα. Έχω δύο βασικές απορίες οι οποίες με κρατάνε ξύπνιο τα βραδια.

Πρωτη.Κανα δυό γνωστοι μου μηχανοβιοι μου λενε να ξεχασω τα 650 κυβικα για πρωτη μηχανη και να παω σε κατι πιο μικρο για να συνηθισω το βαρος, τις στροφές κτλ. Το ακουω. Σωστη λογικη. Το θεμα ειναι οτι, μετα απο τοσα χρονια αναμονης, δεν εχω υπομονη να ξεκινησω ετσι. Τον περασμενο Απρίλιο εβγαλα Α κατηγορια. Εκανα μαθηματα με ενα Honda CB 650, και εχω να πω οτι ενιωθα πολυ ανετα πανω στη μηχανη. Γενικα ειμαι ατομο που μαθαινω και συνηθιζω παρα πολυ γρηγορα.
Η ερώτηση μου είναι η εξής: η αγορα 650 κυβικών είναι απαγορευτική για την ανυπαρκτη εμπειρια που έχω?

Δέυτερη απορια, η αγορα μηχανής φυσικά. Μεταχειρισμένη εννοειται, ως πρώτη μηχανή, με κριτήρια αγοράς τα εξής:

1.Μεχρι 3500 ευρώ (Μόνο η μηχανή. Τον εξοπλισμο θα τον υπολογίσω χωριστά)
2.Ανετη, διότι έχω στο νου μου να κανω σχετικα μακρινά ταξίδια (πχ 500 km) μολις παρω το κολαι.
3.Να έχει λίγο νεύρο ρε παιδί μου. Δεν είμαι γκαζάκιας, αλλα οδηγάω 10 χρόνια 1000αρι αυτοκινητο και το έχω σιχαθει.
4.Να μην είναι πολυ ψηλή. Ειμαι 1.67 περίπου (κοντούλης :p )
5. Να είναι σχετικά εύχρηστη για πόλη.
6. Να μπορεί να μπει σε ήπιο έστω χωματόδρομο.

Για να σας δώσω μια εικόνα, μου αρέσουν πολύ οι on/off. Κοιτάζω μήνες τώρα reviews και έχω καταλήξει στη Versys 650 για τα λεφτα που θελω να δωσω (μοντέλο 07-09, με abs φυσικα). Σκεφτομουν και Vstrom. Αλλά από ότι ακούω, αν και ειναι πολυ ανετη και αξιόπιστη μηχανή, είναι λίγο βαρετή στην οδηγηση. Και μου φανηκε λίγο ογκώδης οταν ανέβηκα πάνω. Εχετε γνωμουλα για τη versys? Η καποια άλλη προταση?

PaNick67
21/08/2022, 22:02
Άκου τους φίλους σου, κάτι ξέρουν παραπάνω.
Να προσθέσω ότι μπορεί τελικά να μην σου κάνει η μηχανή αφού είσαι άπειρος.
Το να φοράς εξοπλισμό πάντα δηλαδή κράνος, μπουφάν, γάντια, μποτάκια, να ζεσταίνεσαι το καλοκαίρι, να κρυώνεις τον χειμώνα, να βρέχεσαι όλο το χρόνο, δεν ταιριάζει σε όλους.

Μια μικρότερη μηχανή πουλιέται ευκολότερα χωρίς μεγάλη χασουρα χρημάτων.

Αποκτάς εμπειρία, ξέρεις ότι την γουστάρεις και μετά παίρνεις αυτό που χρειάζεσαι, γιατί τώρα μας λες τι σου αρέσει.

Σε κάθε περίπτωση καλώς ήρθες, να φοράς εξοπλισμό πάντα και να θυμάσαι ότι αναβάτες μηχανής υπάρχουν δύο ειδών. Αυτοί που έπεσαν και αυτοί που θα πέσουν.

Α, και να κάνεις ένα σχολείο τύπου Riding school

Bowleno
21/08/2022, 22:16
Ότι σου είπε ο από πάνω. Άλλο χιλιάρι αμάξι και εντελώς άλλο 4κυλιδρη 600αρα μηχανή... Αλλιώς αποδίδονται οι 60 ίπποι του αμαξιού και αλλιώς οι 75+ της μηχανής....
Πάρε κάτι μικρότερο, μάθε το, δες αν όντως σου ταιριάζει και εδώ είμαστε....

motojojo
21/08/2022, 22:38
Ότι και να παρεις και το πιο ψοφιο 650αρι θα σου φανει πύραυλος.

Η λογική λέει να ξεκινησεις με κάτι μικρό αλλά αν ένοιωθες άνετα με το cb τότε προχώρα με αυτό που σου αρέσει.

Μόνη ένσταση που έχω με το βερσυς είναι ότι με το μποι σου (1.67) δεν ξερω κατά πόσο θα μπορείς να το κουλαντριζεις. Ιδιαίτερα ψηλή δεν είναι αλλά εγώ με 1.75 ψιλοδυσκολεύομαι. Βέβαια την παίρνω πολύ περιστασιακά γιατί ειναι του αδερφου μου οπότε δεν είμαι και τρελά εξικειωμενος με τον ογκο της. Πόσο μάλλον εσύ που εισαι πιο κοντός και άπειρος. Δε λέω ότι δεν γίνεται, φοβάμαι ότι λόγω απειρίας πιθανόν να δυσκολευτείς.

Οπότε εγώ δεν θα σου έλεγα να πας απαραιτήτως σε πιο μικρά κυβικά αλλά σε πιο μικρό όγκο για αρχή. Κάτι μαζεμένο καλύτερα για να μαθεις τις ισοροπίες σου πιο ανωδυνα. Καλύτερα να νοιωθεις άνετα επάνω της παρά να ζεις με το φόβο της πτώσης, λόγω απειρίας κινδυνεύεις να τραυματιστείς ακόμα και σε στατική πτώση.

νεοσσός
21/08/2022, 22:38
Καλώς ήρθες στο forum!

Με γεια το δίπλωμα. Ο εξοπλισμός ασφαλείας έχει αρκετές εκατοντάδες ευρώ, οπότε η φράση "θα τον υπολογίσω χωριστά" ελπίζω να συνδυάζεται με επίγνωση του αντίστοιχου κόστους.

Οπωσδήποτε να πάρεις μοτοσυκλέτα με ABS. Κάποια γενιά Versys είχε θέμα με τις βαλβίδες του κινητήρα και καλό είναι να την αποφύγεις. Θα σου πουν περισσότερα συμφορουμήτες που γνωρίζουν σχετικά.

Για το ύψος σου είναι σχετικά ψηλά τα on/off και βαριά, ειδικά για πρώτη μηχανή. Π.χ. με V-Strom 650 είναι αρκετά πιθανό να ταλαιπωρηθείς, να σου πέσει στατικά (σε φανάρι, παρκάρισμα ή σπρώξιμο). Δεν είναι απαγορευτική η αγορά 650αριού δικύλινδρου, αλλά δεν είναι ό,τι καλύτερο.

Σε σχέση με 1.000άρι ατμοσφαιρικό αμάξι, ακόμα και μία μοτοσυκλέτα 300cc, θα σου φανεί ότι έχει νεύρο. Θα έλεγα να κοιτάξεις για σχετικά χαμηλή και ελαφριά μοτοσυκλέτα μεταξύ 250 και 500 cc, με ABS.

panavour
21/08/2022, 22:45
Πάρε για αρχή ένα σύγχρονο 200αρι-250αρι δρόμου κινέζικο καινούργιο με abs ,για ασφάλεια και για το ύψος σου και μετά ανεβαίνεις.

rainmike
22/08/2022, 11:00
Για mt-07 σε βλεπω απορώ πως δεν το έχει προτείνει κάποιος ακόμα:D

AristidisZ
22/08/2022, 11:07
Για mt-07 σε βλεπω απορώ πως δεν το έχει προτείνει κάποιος ακόμα:D

+1, αμέσως αυτό μου ήρθε και εμένα στο νου...

THRESH
22/08/2022, 11:58
3500 για ΜΤ07 ? Που ? !

NikosP55
22/08/2022, 12:37
Αρχικα θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους θερμα για το χρονο που αφιερωσατε, αλλα και για τις συμβουλες σας.
Η αληθεια ειναι οτι με βαλατε σε σκεψεις. Οταν σου λενε 10 γνωστες του αντικειμενου το ιδιο πραγμα, ε μαλλον κατι θα ξερουν παραπανω.
Κυριως για το υψος και το βαρος. Ισως ξεκινησω με κατι μικροτερο. Η ιδεα του φιλου panavour για κινεζικο δεν ηταν καθολου ασχημη.
Εψαξα λιγο και μου χτυπησε στο ματι το Voge 300DS. Εχει τον adv χαρακτηρα που μου αρεσει, και επιπλεον ειναι χαμηλο και σχετικα ελαφρυ.
Εχει κανεις καποια γνωμη για το συγκεκριμενο?

NikosP55
22/08/2022, 12:38
Υπηρχε περιοδος που το σκεφτομουν και το mt. Πανεμορφο μηχανακι. Εξω απο το budget μου για την ωρα ομως. :P

kordix
22/08/2022, 13:39
Αρχικα θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους θερμα για το χρονο που αφιερωσατε, αλλα και για τις συμβουλες σας.
Η αληθεια ειναι οτι με βαλατε σε σκεψεις. Οταν σου λενε 10 γνωστες του αντικειμενου το ιδιο πραγμα, ε μαλλον κατι θα ξερουν παραπανω.
Κυριως για το υψος και το βαρος. Ισως ξεκινησω με κατι μικροτερο. Η ιδεα του φιλου panavour για κινεζικο δεν ηταν καθολου ασχημη.
Εψαξα λιγο και μου χτυπησε στο ματι το Voge 300DS. Εχει τον adv χαρακτηρα που μου αρεσει, και επιπλεον ειναι χαμηλο και σχετικα ελαφρυ.
Εχει κανεις καποια γνωμη για το συγκεκριμενο?

Δεν έχω άποψη αφού δεν είμαι κάτοχος αλλά είναι καλή επιλογή για ένα νέο οδηγό. Έχει πουλήσει αρκετά το συγκεκριμένο μοντέλο και για τα χρήματα που κοστίζει είναι πολύ καλά εξοπλισμένο. Τα ηλεκτρονικά και κυρίως το abs είναι σημαντικές παράμετροι για σένα αφού θα σε βοηθήσουν στις δύσκολες στιγμές.

Το πιο σημαντικό όμως απ' όλα είναι να κάνεις ένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης όπως ειπώθηκε πιο πάνω και να διώξεις την αυτοκινηταδικη φιλοσοφία οδήγησης.

Με τη μηχανή δεν έχεις προτεραιότητα πουθενά και θέλουν όλοι να σε σκοτώσουν, σαν να παίζεις ηλεκτρονικό παιχνίδι πχ. Κάπως έτσι πρέπει να σκέφτεσαι για να επιβιώσεις που φυσικά δεν είναι ο κανόνας αλλά ξεκινά με αυτή τη λογική. Και όταν θα μάθεις να χειρίζεσαι τη μοτοσυκλέτα που θα αγοράσεις, όταν νιώσεις πιο άνετα με την ταχύτητα ΤΌΤΕ να προσέχεις περισσότερο.

Με το καλό να έρθεις στον όμορφο χώρο των 2 τροχών .

Bowleno
22/08/2022, 14:48
Αρχικα θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους θερμα για το χρονο που αφιερωσατε, αλλα και για τις συμβουλες σας.
Η αληθεια ειναι οτι με βαλατε σε σκεψεις. Οταν σου λενε 10 γνωστες του αντικειμενου το ιδιο πραγμα, ε μαλλον κατι θα ξερουν παραπανω.
Κυριως για το υψος και το βαρος. Ισως ξεκινησω με κατι μικροτερο. Η ιδεα του φιλου panavour για κινεζικο δεν ηταν καθολου ασχημη.
Εψαξα λιγο και μου χτυπησε στο ματι το Voge 300DS. Εχει τον adv χαρακτηρα που μου αρεσει, και επιπλεον ειναι χαμηλο και σχετικα ελαφρυ.
Εχει κανεις καποια γνωμη για το συγκεκριμενο?

Εγώ έχω το ac300 φοράνε το ίδιο μοτέρ. Για το ύψος και βάρος σου, θα στο πρότεινα ως πιο άνετο, για αρχή.
Πολύ καλό για τα λεφτά του, το έχουμε πάρει 5 η 6 μέλη εδώ μέσα και από κανέναν μας κανένα παράπονο η πρόβλημα!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
23/08/2022, 06:52
Με αφορμη τον panavour δηλαδη
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/324115508-zongshen-rx3s

rainmike
23/08/2022, 13:54
Ρε παιδιά δεν καταλαβαινω τι μανια εχει πιάσει τους νεους αναβάτες με τις κινεζιες.
Ειναι μαλλον τα ομορφα μπιχλιμπιδια που βαζουν
Εχει τοσα αξιολογα μεταχειρα που δεν ειναι κινεζικα.
Ειναι αναγκη δηλαδή να πάρετε μοντέλο του 22?

ptc
23/08/2022, 14:09
Ρε παιδιά δεν καταλαβαινω τι μανια εχει πιάσει τους νεους αναβάτες με τις κινεζιες.
Ειναι μαλλον τα ομορφα μπιχλιμπιδια που βαζουν
Εχει τοσα αξιολογα μεταχειρα που δεν ειναι κινεζικα.
Ειναι αναγκη δηλαδή να πάρετε μοντέλο του 22?

Ο νεος αναβατης στη συγκεκριμενη περιπτωση Versys θελει να παρει παντως. Απο την αλλη ειναι δυο απο τα πολυγραφεστερα μελη του φορουμ που προσφατα πηραν κινεζικο, οποτε πλεον επαναλαμβανεται η ιδια αποψη σε ολα τα αντιστοιχα νηματα.

Παρεμπιπτοντως, προσωπικα θα ημουν πιο μαζεμενος να προτεινω παντου και παντα ενα μηχανακι που ακομα δεν εχει κλεισει ουτε 10000χλμ στην κατοχη μου. Κανενα παραπονο ή προβλημα απο κανεναν διαβαζω (περα απο το ψυγειο που κανουμε τη βαση βεντιλατερ ελβετικο τυρι για να δουλευει σωστα). Αυτο ελειπε ρε παιδια, να ειχε αρχισει να διαλυεται απο το πρωτο τριμηνο το μηχανακι. Καπου χαλαρωστε δηλαδη.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
23/08/2022, 16:29
Ρε παιδιά δεν καταλαβαινω τι μανια εχει πιάσει τους νεους αναβάτες με τις κινεζιες.
Ειναι μαλλον τα ομορφα μπιχλιμπιδια που βαζουν
Εχει τοσα αξιολογα μεταχειρα που δεν ειναι κινεζικα.
Ειναι αναγκη δηλαδή να πάρετε μοντέλο του 22?

Μη βάζεις βρε ταμπέλες! Μην ακούς κινέζικο και σε πιάνει η καρδιά σού! Εχω προσωπική εμπειρία για να προτείνω κινέζικο!Οσο και να μη το πιστεύεις 2 που είχα στη κατοχή μου ήταν τα γμημενα σκυλιά!

Dr.Monty
23/08/2022, 17:28
Εγώ πάντως έχω πλέον 10000 στο voge το 500αρι και το μόνο που έβγαλε ήταν οτι άναβε το check engine. Δεν με άφησε ποτέ. Κάποιοι λένε ότι ήταν από κακή βενζίνη κάποιοι ήταν κάτι άλλο. Εγώ το πήγα και μου άλλαξαν το σύστημα ψεκασμού και από τότε δεν άναψε. Δεν υπάρχει τίποτα σημαντικότερο σε ένα προϊόν από την εγγύηση.

Και επειδή τα πάντα είναι experience για μένα δεν υπαρχει πιο μεγαλη κ..λα από την καινουργίλα. Και η κανουργίλα συνοδεύεται από εγγύηση.

basilis_k6
23/08/2022, 18:15
Εγώ πάντως έχω πλέον 10000 στο voge το 500αρι και το μόνο που έβγαλε ήταν οτι άναβε το check engine. Δεν με άφησε ποτέ. Κάποιοι λένε ότι ήταν από κακή βενζίνη κάποιοι ήταν κάτι άλλο. Εγώ το πήγα και μου άλλαξαν το σύστημα ψεκασμού και από τότε δεν άναψε. Δεν υπάρχει τίποτα σημαντικότερο σε ένα προϊόν από την εγγύηση.

Και επειδή τα πάντα είναι experience για μένα δεν υπαρχει πιο μεγαλη κ..λα από την καινουργίλα. Και η κανουργίλα συνοδεύεται από εγγύηση.

να δεις κ...λα αμα σου βγάλει τετοιο πρόβλημα εκτος εγγυησης....

o_gavros
23/08/2022, 18:28
Εγώ πάντως έχω πλέον 10000 στο voge το 500αρι και το μόνο που έβγαλε ήταν οτι άναβε το check engine. Δεν με άφησε ποτέ. Κάποιοι λένε ότι ήταν από κακή βενζίνη κάποιοι ήταν κάτι άλλο. Εγώ το πήγα και μου άλλαξαν το σύστημα ψεκασμού και από τότε δεν άναψε. Δεν υπάρχει τίποτα σημαντικότερο σε ένα προϊόν από την εγγύηση.

Και επειδή τα πάντα είναι experience για μένα δεν υπαρχει πιο μεγαλη κ..λα από την καινουργίλα. Και η κανουργίλα συνοδεύεται από εγγύηση.
Στα 10Κ σου αλλάξανε "συστημα ψεκασμού" και εσυ από αυτό συμπεραινεις ότι το πρεπον είναι να βγεις περηφανα να βροντοφωναξεις δημοσίως το ποσο καυλα ειναι η εγγύηση;;;
Άιντε άιντε...

Αρχίζει να θυμίζει τη φάση με τους κινεζοπαπακηδες, που ειχαμε πριν λίγα χρόνια εδώ μέσα, η δουλειά.

spyrval
23/08/2022, 18:38
Εγώ, ως συνήθως :D θα προτείνω BMW F650GS.Χαμηλό, μικρή ιπποδύναμη για να συνηθίσεις (καλά, από το αμάξι θα σου φανεί πύραυλος), μαλακό και άνετο σε αναρτήσεις και σέλα, μικρός σχετικά όγκος, ABS. Με 2μιση χιλιάρικα βρίσκεις σε πολύ καλή κατάσταση. Συνήθισέ το και αν δε σε καλύπτει μετά πήγαινε σε κάτι δυνατότερο και με μεγαλύτερο όγκο.

Dr.Monty
23/08/2022, 20:33
Κλαιω ρε μάγκες με τη συζήτηση. Κάθε φορά τα ίδια. Η Σουλα απο την Ανω Κατωράχη μάς ειπε οτι η ανηψία της εκανε το εμβόλιο και την εξυνε ο κωλος της και πλεον ειναι λετζίτ να αμφισβητεί μια βιομηχανία δισεκατομμυρίων.

Ακουσατε για καμια μαζική ανάκληση? Όχι. Διαβάσατε για κανα αρθρο ότι οι Benelli στην Ιταλια που πουλαει σαν κουλούρι του Τάκη εχει μαζικό πρόβλημα? Όχι. Το πολύ να ακούστηκε οτι κόπηκε η ντίζα του Giuseppe και εμείς θα συμπεράνουμε οτι όλα μαζι πρέπει να πανε κουβά. Η αστοχία υλικου ειναι κατι μέσα στη ζωή. Γιαυτο το λόγο φρόντισε η ανθρωπότητα να επινοήσει την έννοια της εγγύησης.

Στο τεχνικό θέμα, για την ακρίβεια, πρέπει να ήταν ενας αισθητήρας στο σύστημα ψεκασμου. Κουβεντολόι καναμε και δεν το θεωρησα τοσο σημαντικό για να γράψω τι ακριβως ειναι. Παρατέθηκε μόνο για να αναφέρω τη κ..λα της εγγυησης. Και πάλι για να ειμαι ειλικρινής ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ τι ήταν. Όταν μου το ανέφερε ο μηχανικος τον διέκοψα και τον ρωτησα τι ωρα θα το εχουμε έτοιμο γιατί έχουμε και δουλειές. Έχω εγγυηση, δεν με νοιαζει. Γιαυτό εχω εγγύση, για να μη με νοιαζει.


να δεις κ...λα αμα σου βγάλει τετοιο πρόβλημα εκτος εγγυησης....
Σε σχέση με τον βασικό ανταγωνιστή, αγοράζοντας αυτη τη μηχανή έχω ήδη εξοικονομίσει 1500 απο την διαφορά στην αρχική τιμή, 1000 απο τις βαλίτσες και ουτε ξέρω πόσα απο κεντρικό στάντ, κάγκελα και προστατευτικό μηχανής (που σε αλλο θρέντ ψάχνουν οι ανθρωποι την λυση μη τους σπασει καμια μηχανη). Αν τύχει κατι, θα το πληρώσω. Πρακτικά εχω εξοικονομίσει γύρω στα 3Κ. Μισή μηχανή. Μέχρι να γινει μπορω να τα τρωω σε ξύδια και ταξίδια.

Επίσης είναι λογικό να υποθέσουμε ότι είναι πολύ πιο πιθανο να σου βγαλει προβλημα μια μηχανη μεταχειρισμένη παρά μια που την αγορασες καινούργια. Ουτε η χόντα ούτε κανενας δεν μπορει να προβλέψει τον κακό ιδιοκτήτη. Και στα μεταχειρισμένα ΔΕΝ ξερεις τι εχει γινει.



Αρχίζει να θυμίζει τη φάση με τους κινεζοπαπακηδες, που ειχαμε πριν λίγα χρόνια εδώ μέσα, η δουλειά.
Οι κινεζοπαπάκηδες είναι μια ομάδα που σας προκαλούσε δυσφορία; Τους εξολοθρεύσατε; Με τιμή μου θα έλεγα ότι είμαι κινεζομηχανακιας.

o_gavros
23/08/2022, 21:06
κανέναν δεν εξολοθρεύσαμε αδερφέ. Κόψανε γιατί είτε τα μπουρδέλα τους διαλύθηκαν είτε γιατι παραήταν ψωροπερήφανοι να παραδεχτούν ότι κάνανε μια λαθος επιλογή και πως το να προσπαθούν να πείσουν άλλους για το ότι το φως είναι σκοτάδι, είναι αν μη τι άλλο ανωφελο.
Κάνεις σαν παιδάκι που του θίξανε το παιχνίδι.
Μόνο που το παιχνίδι που προτείνεται, έχει κοστίσει κάποια χρήματα τα οποία οι περισσότεροι τα βγάζουν δύσκολα.
Και όταν λέγονται τέτοιου βεληνεκους μπούρδες σαν αυτή που συνεχίζεις να υποστηρίζεις, ε να μας συμπαθάς αλλά κάποιος πρέπει να σας πει ότι λέτε μαλακίες. Στην παρέα σου, αυτό, δεν συμβαινει;
Ετσι απο περιέργεια, μάθε πόσο θα σου στοίχιζε αυτη η βλάβη αν έπρεπε να πληρωθεί απο την τσέπη σου. Για να μαθαίνουμε όλοι.
Αν η συγκεκριμένη εταιρία είναι ο αέρας της αλλαγής όπως πλασαρίστηκε κάποτε η πασοκαρα (μουτζεςμουτζεςμουτζες) τότε να το μάθουμε όλοι εμείς οι καχύποπτοι που πολλά εχουν δει τα ματια μας, μα ο κινέζος μας φέρνει τρόμο.
Σου γράφω ετσι λιγο σε πιο αναλαφρο ύφος γιατι μου φάνηκε ότι στράβωσες.
Αν ναι, κακώς.
Το τι πήρες δεν δείχνει το τι είσαι. Είτε αυτό είναι καλό είτε κακο.
Αυτα τα κόμπλεξ τα κράζουμε διαχρονικα, ειδικά προς μερίδα αγοραστών μαστόδοντων και πομόνων και θα θέλαμε να δούμε να εξαλείφονται κάποια στιγμή.

o_gavros
23/08/2022, 21:12
Χαιρετώ την παρέα!

Νέος οδηγος εδώ χωρίς καμία απολύτως εμπειρία στο αντικείμενο (ούτε καν παπι :p). Οδηγώ αυτοκίνητο 10 χρόνια περίπου παρολαυτα. Το είχα πάντα καημό να πάρω μηχανή και έφτασε επιτέλους η ώρα. Έχω δύο βασικές απορίες οι οποίες με κρατάνε ξύπνιο τα βραδια.

Πρωτη.Κανα δυό γνωστοι μου μηχανοβιοι μου λενε να ξεχασω τα 650 κυβικα για πρωτη μηχανη και να παω σε κατι πιο μικρο για να συνηθισω το βαρος, τις στροφές κτλ. Το ακουω. Σωστη λογικη. Το θεμα ειναι οτι, μετα απο τοσα χρονια αναμονης, δεν εχω υπομονη να ξεκινησω ετσι. Τον περασμενο Απρίλιο εβγαλα Α κατηγορια. Εκανα μαθηματα με ενα Honda CB 650, και εχω να πω οτι ενιωθα πολυ ανετα πανω στη μηχανη. Γενικα ειμαι ατομο που μαθαινω και συνηθιζω παρα πολυ γρηγορα.
Η ερώτηση μου είναι η εξής: η αγορα 650 κυβικών είναι απαγορευτική για την ανυπαρκτη εμπειρια που έχω?

Δέυτερη απορια, η αγορα μηχανής φυσικά. Μεταχειρισμένη εννοειται, ως πρώτη μηχανή, με κριτήρια αγοράς τα εξής:

1.Μεχρι 3500 ευρώ (Μόνο η μηχανή. Τον εξοπλισμο θα τον υπολογίσω χωριστά)
2.Ανετη, διότι έχω στο νου μου να κανω σχετικα μακρινά ταξίδια (πχ 500 km) μολις παρω το κολαι.
3.Να έχει λίγο νεύρο ρε παιδί μου. Δεν είμαι γκαζάκιας, αλλα οδηγάω 10 χρόνια 1000αρι αυτοκινητο και το έχω σιχαθει.
4.Να μην είναι πολυ ψηλή. Ειμαι 1.67 περίπου (κοντούλης :p )
5. Να είναι σχετικά εύχρηστη για πόλη.
6. Να μπορεί να μπει σε ήπιο έστω χωματόδρομο.

Για να σας δώσω μια εικόνα, μου αρέσουν πολύ οι on/off. Κοιτάζω μήνες τώρα reviews και έχω καταλήξει στη Versys 650 για τα λεφτα που θελω να δωσω (μοντέλο 07-09, με abs φυσικα). Σκεφτομουν και Vstrom. Αλλά από ότι ακούω, αν και ειναι πολυ ανετη και αξιόπιστη μηχανή, είναι λίγο βαρετή στην οδηγηση. Και μου φανηκε λίγο ογκώδης οταν ανέβηκα πάνω. Εχετε γνωμουλα για τη versys? Η καποια άλλη προταση?

Φιλε Νικο καλως όρισες και να μας συμπαθάς αν εκτροχιασαμε λίγο το θέμα σου.
Σου δόθηκαν ήδη πολλές και καλές συμβουλές.
Να σου πω κι εγω αλλη μια. Για την ωρα σου αρέσει η ιδεα της μηχανής, έχει και μια εντύπωση του τι προτιμας, η οποία λόγω της μηδενικής σου επφής, είναι καθαρα αποκύημα της φαντασίας σου.
Εγω λοιπόν σου προτείνω το πρώτο, να μην είναι κάτι ακριβο και καινούριο ωστε αν δεις ότι για χψ λόγους δεν σου κάνει είτε το είδος είτε η φάση γενικά, να μην εχεις πολύ χασούρα. Σίγουρα όσο τρίβεσαι στα δίτροχα θα βρεις προς τα που κλίνεις αλλά αυτό θέλει χρόνο.Με το καλό ότι κι αν παρεις.

rainmike
23/08/2022, 21:20
Μη βάζεις βρε ταμπέλες! Μην ακούς κινέζικο και σε πιάνει η καρδιά σού! Εχω προσωπική εμπειρία για να προτείνω κινέζικο!Οσο και να μη το πιστεύεις 2 που είχα στη κατοχή μου ήταν τα γμημενα σκυλιά!

Παπασούζα αγορίνα δεν βάζω ταμπέλες αλλα σε αυτή τη ζωή ότι δίνεις παίρνεις τουλάχιστον τις περισσότερες φορές.
Ε δεν μπορεί τώρα με τα μισά χρήματα να παιρνεις κούτα μηχανάκι που να ειναι και επιδόσεων και αξιόπιστο και να έχει και ποιοτητα κατασκεύης.
Μπορεί τη δουλειά του να την κάνει αλλά τουλάχιστον να καταλαβαίνουμε τι παίρνουμε.
Υπάρχουν ένα κάρο μετάχειρα που κοστιζουν οσο ενα καινούριο κινέζικο που είναι κλάσης ανώτερα, παλαιότερα μοντέλα φυσικά αλλά δεν έχει να λέει.
Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένας νεος αναβάτης να αγοράσει καινούρια μηχανή,για την εγγύηση?
Καταρχάς ειναι πολυ πιθανό να το ρίξει,ποια εγγύηση θα τον καλύψει τοτε?

AristidisZ
23/08/2022, 21:20
Πάντως και εγώ, παρόλο που σαν αμετανόητος Hondaκιας ενδέχεται να κρίνω κάποια πράγματα μεροληπτικά, προβληματίζομαι με την ευκολία που ακούγονται προτάσεις για μηχανάκια αγνώστων κατασκευαστών που ακόμα δεν έχουν βγει καλά καλα από την εγγύηση τους
Και καλά να λέμε για κανα παπί του χιλιάρικου, πλέον για να πάρεις έναν καινούργιο 500άρι κινέζο θες 6500€

BTW έχω δίκυκλο από 16 χρόνων, μοτοσυκλέτα από 21, και το πιο ακριβό μηχανάκι που έχω αγοράσει ήταν το CB500X (6700€) στα 38 μου

Και δόξα τω Θεώ, φτωχός δεν είμαι

Dr.Monty
23/08/2022, 21:25
κανέναν δεν εξολοθρεύσαμε αδερφέ. Κόψανε γιατί είτε τα μπουρδέλα τους διαλύθηκαν είτε γιατι παραήταν ψωροπερήφανοι να παραδεχτούν ότι κάνανε μια λαθος επιλογή και πως το να προσπαθούν να πείσουν άλλους για το ότι το φως είναι σκοτάδι, είναι αν μη τι άλλο ανωφελο.
Κάνεις σαν παιδάκι που του θίξανε το παιχνίδι.
Μόνο που το παιχνίδι που προτείνεται, έχει κοστίσει κάποια χρήματα τα οποία οι περισσότεροι τα βγάζουν δύσκολα.
Και όταν λέγονται τέτοιου βεληνεκους μπούρδες σαν αυτή που συνεχίζεις να υποστηρίζεις, ε να μας συμπαθάς αλλά κάποιος πρέπει να σας πει ότι λέτε μαλακίες. Στην παρέα σου, αυτό, δεν συμβαινει;
Ετσι απο περιέργεια, μάθε πόσο θα σου στοίχιζε αυτη η βλάβη αν έπρεπε να πληρωθεί απο την τσέπη σου. Για να μαθαίνουμε όλοι.
Αν η συγκεκριμένη εταιρία είναι ο αέρας της αλλαγής όπως πλασαρίστηκε κάποτε η πασοκαρα (μουτζεςμουτζεςμουτζες) τότε να το μάθουμε όλοι εμείς οι καχύποπτοι που πολλά εχουν δει τα ματια μας, μα ο κινέζος μας φέρνει τρόμο.
Σου γράφω ετσι λιγο σε πιο αναλαφρο ύφος γιατι μου φάνηκε ότι στράβωσες.
Αν ναι, κακώς.
Το τι πήρες δεν δείχνει το τι είσαι. Είτε αυτό είναι καλό είτε κακο.
Αυτα τα κόμπλεξ τα κράζουμε διαχρονικα, ειδικά προς μερίδα αγοραστών μαστόδοντων και πομόνων και θα θέλαμε να δούμε να εξαλείφονται κάποια στιγμή.

Για να απαντήσω πρέπει να το πιασω γραμμή γραμμή. Δεν έχουμε επαφή σε αυτα που λεμε και, στο φινάλε, δεν χρειαζεται. :beer: :beer: :beer:

panavour
23/08/2022, 22:19
Μέχρι στιγμής πάντως που έχω κάνει 6000 χλμ, στο voge ds500 δεν μου έχει παρουσιάσει τίποτα,πλην και εμένα που δύο τρείς φορές έχει ανάψει το τσεκ εντζιν για ελάχιστο χρόνο ,και πιθανώς οφείλεται στην υπερβολική ευαισθησία του αισθητήρα στις καταπληκτικής καθαρότητος και αγνότητος ελληνικές βενζίνες.Σημειωτεον ο ψεκασμός είναι επώνυμος της Bosch.Αν το ξανακάνει θα το πάω και γω να μου το αλλάξουν,δεν ανησυχώ, διότι ακόμα και στην εκδήλωση του φαινομένου, σε τίποτα δεν άλλαξε η λειτουργία του κινητήρα, ούτε σε χροιά,ούτε σε θόρυβο,ούτε σε απόδοση.Αυτα είναι τα καλά του καινούργιου και της εγγύησης.Φιλε πάρε καινούργιο,και μην το φοβάσαι.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
23/08/2022, 23:45
Παπασούζα αγορίνα δεν βάζω ταμπέλες αλλα σε αυτή τη ζωή ότι δίνεις παίρνεις τουλάχιστον τις περισσότερες φορές.
Ε δεν μπορεί τώρα με τα μισά χρήματα να παιρνεις κούτα μηχανάκι που να ειναι και επιδόσεων και αξιόπιστο και να έχει και ποιοτητα κατασκεύης.
Μπορεί τη δουλειά του να την κάνει αλλά τουλάχιστον να καταλαβαίνουμε τι παίρνουμε.
Υπάρχουν ένα κάρο μετάχειρα που κοστιζουν οσο ενα καινούριο κινέζικο που είναι κλάσης ανώτερα, παλαιότερα μοντέλα φυσικά αλλά δεν έχει να λέει.
Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένας νεος αναβάτης να αγοράσει καινούρια μηχανή,για την εγγύηση?
Καταρχάς ειναι πολυ πιθανό να το ρίξει,ποια εγγύηση θα τον καλύψει τοτε?

Τι να πω!Ίσως είναι να σου βγει καλο!

Bowleno
24/08/2022, 07:08
να δεις κ...λα αμα σου βγάλει τετοιο πρόβλημα εκτος εγγυησης....


Στα 10Κ σου αλλάξανε "συστημα ψεκασμού" και εσυ από αυτό συμπεραινεις ότι το πρεπον είναι να βγεις περηφανα να βροντοφωναξεις δημοσίως το ποσο καυλα ειναι η εγγύηση;;;
Άιντε άιντε...

Αρχίζει να θυμίζει τη φάση με τους κινεζοπαπακηδες, που ειχαμε πριν λίγα χρόνια εδώ μέσα, η δουλειά.

Καλά.... Που ζείτε ρε σεις; Από τότε που χτύπησε ταβάνι το κόστος της βενζίνης, η νοθεία έχει χτυπήσει Όλυμπο...
Τραβάτε σε συνεργεία πάσης φύσεως οχημάτων, να δείτε ποια συστήματα τροφοδοσίας έχουν πάθει κοκομπλοκο....

o_gavros
24/08/2022, 07:22
Ε όχι κι εσυ ο πιο ψημενος τρελίτσα...
Δεν καυτηριαζουμε το χάλι που μας δίνουν για καυσιμο.
Την τάση να προτείνονται ανερυθριαστα μηχανάκια τα οποία λόγω προελευσης δεν φέρουν τη στάμπα του αξιόπιστου εξαρχής., καυτηριαζουμε.
Αυτό δε σημαίνει ότι η συνθηκη αυτή θα ισχύει για παντα. Μέχρι όμως να καταρριφθεί, ε αφήστε μας να έχουμε μια κάποια επιφυλαξη.
Βγαίνει ο φίλος χθες και με στόμφο δηλώνει καυλα η εγγυηση. Μαζί του.
Πόσο κρατάει η εγγυηση; ένα;δυο χρόνια;
Έστω λοιπόν ότι περασε αυτό το διάστημα και τσουπ, ένα μηχανάκι τριών χρονών αρχίζει και βγάζει αφυσικα για την ηλικία και τα χλμ του προβληματα. Εκεί δεν έχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ κινεζομαχο να έρχεται και να λέει πω ρε πουστη μαλακία παιχτηκε Και σορρυ μάγκες σε όσους κάποτε προτεινα κινέζο. Φαντάζει επιστημονική φαντασία αυτό που περιγράφω;

Δεν μπορώ να πιστεψω ότι αυτό είναι τόσο δυσκολο να γίνει αντιληπτό το νόημα αυτό.

motojojo
24/08/2022, 09:05
Όταν η πλειοψηφία των επιλογων στην κατηγορία ειναι κινεζικής προελεύσεως αναπόφευκτα θα προταθει (και) κάτι τέτοιο.

Όλα τα υπόλοιπα είναι ναχαμε ναλεγαμε.

Dr.Monty
24/08/2022, 09:16
εμένα που δύο τρείς φορές έχει ανάψει το τσεκ εντζιν για ελάχιστο χρόνο ,και πιθανώς οφείλεται στην υπερβολική ευαισθησία του αισθητήρα στις καταπληκτικής καθαρότητος και αγνότητος ελληνικές βενζίνες.

Σχετικά με την βενζίνη. Ξεκιναω φουλαρισμένος απο Αλεξπολη. Πάντα στη μεση περιπου της διαδρομής (δεν θα πω που μη με ρωτήσετε) βαζω βενζίνη. Είχα μεσα δύο κουτάκια και φυσικά το γέμισα. ΣΤΑ 100 μέτρα άναψε το λαμπάκι. Τείνω να πιστεψω ότι ηταν υπερευαισθησια του αισθητήρα.

Ρε συ gavre υποσχέθηκα να μην απαντήσω, αλλα συνεχίζεις να με αναφέρεις στα πόστ, λέγοντας οτι προτείνω τον κοσμο να αγοράζει παιχνιδια και οτι ζω στην εποχη του πασοκ. Ειναι δυνατον? Εσυ δλδ πώς φαινεσαι που εχεις τσουβαλιάσει την βιομηχανία της πρωτης υπερδύναμης επειδη εδω στην Ελλάδα μαθαμε την Κινα απο τα Jumbo? Επειδη 5-10 κάτοχοι (απο τους χιλιάδες που υπαρχουν μονο στην Ελλάδα) μπηκαν και κλαφτηκαν στο μαγαζί του moto.gr όταν τους χαλασε το κινεζόπαπο, πιστευεις ειναι ικανο δειγμα για να βγαλεις συμπερασμα?

Τέλος πάντων. Καλή καρδιά. Εγω θα συνεχίσω να προτεινω να παιρνει ο κόσμος κινέζικα απο τις 3 εταιρίες. Και τα προτεινω εχοντας αναλογιστει το ρίσκο. Δεν το εχω αναλογιστει μόνο, το έχω παρει κιολας, πρωτος απο όλους.

Bowleno
24/08/2022, 09:16
Ε όχι κι εσυ ο πιο ψημενος τρελίτσα...
Δεν καυτηριαζουμε το χάλι που μας δίνουν για καυσιμο.
Την τάση να προτείνονται ανερυθριαστα μηχανάκια τα οποία λόγω προελευσης δεν φέρουν τη στάμπα του αξιόπιστου εξαρχής., καυτηριαζουμε.
Αυτό δε σημαίνει ότι η συνθηκη αυτή θα ισχύει για παντα. Μέχρι όμως να καταρριφθεί, ε αφήστε μας να έχουμε μια κάποια επιφυλαξη.
Βγαίνει ο φίλος χθες και με στόμφο δηλώνει καυλα η εγγυηση. Μαζί του.
Πόσο κρατάει η εγγυηση; ένα;δυο χρόνια;
Έστω λοιπόν ότι περασε αυτό το διάστημα και τσουπ, ένα μηχανάκι τριών χρονών αρχίζει και βγάζει αφυσικα για την ηλικία και τα χλμ του προβληματα. Εκεί δεν έχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ κινεζομαχο να έρχεται και να λέει πω ρε πουστη μαλακία παιχτηκε Και σορρυ μάγκες σε όσους κάποτε προτεινα κινέζο. Φαντάζει επιστημονική φαντασία αυτό που περιγράφω;

Δεν μπορώ να πιστεψω ότι αυτό είναι τόσο δυσκολο να γίνει αντιληπτό το νόημα αυτό.

Ρε συ γαύρε, δικαίως έχεις/έχετε τις όποιες επιφυλάξεις, δεν αντιλεγω.
Εγώ αυτό που είπα είναι τι βλέπω ως τώρα. Είναι πολύ λίγος ο καιρός και τα χλμ συμφωνώ.
Από την άλλη, πόσα πηνία, ανορθωτές η χόντα, πόσα βολάν η γιαμαπα και πάει λέγοντας.... Όλα τελικά είναι ένα ρίσκο.... Εγώ επέλεξα το φτηνότερο....

doctoras
24/08/2022, 09:27
γαύρε δε χρειάζονται σικλέτια, αν ανοίξει ο ασκός του αιόλου θα έχουμε νέο άσκοπο φαύλο κύκλο συζητήσεων, ο νέος καλά έκανε είναι η πρώτη του και είναι ενθουσιασμένος. Τα υπόλοιπα θα αποδειχθούν εν καιρό

οι κινέζοι δεν είναι τα προιόντα που γνωρίσαμε πριν 20 χρονια, έχουν εξελιχθεί ταχύτατα την τελευταία δεκαετία. Αυτό που τους απομένει απο το στοίχημα είναι πως θα υποστηρίξουν, τρόπο/συμπεριφορά/κόστος αν το κάνουν με επαγγελματισμο, συνέπεια και κρατήσουν ικανοποιημένους του πελάτες τους θα αλλάξουν οριστικά "τον χάρτη".
Προσωπικά πιστεύω αναμένεται να γίνει και αυτό, γιατι στο κομμάτι αγοράς μοτοσυκλέτας "ο χάρτης" άλλαξε

Τώρα αναφέροντας τα παραπάνω για να μη παρερμηνευθει απο αλλον, δεν πάει να πει οσοι κάτοχοι ευρωπαικών ιαπωνέζικων να πάνε να τα πουλήσουν..Όπως εξελίσονται ολοι οι κατασκευαστές έτσι και οι παραδοσιακοί που συνεχίζουν να βγάζουν όμορφα πράγματα όπου εξαρτάτε απο την οικονομική ευχέρεια του κάθε ενδιαφερόμενου να ενδώσει.

Οι δύσκολες εποχές φέρνουν ευκαιρίες διείσδυσης στην αγορά νέων παραγωγών / κατασκευαστών κλπ και το βιωτικό επίπεδο καθορίζει την αγορά

o_gavros
24/08/2022, 09:56
Ρε συ gavre υποσχέθηκα να μην απαντήσω, αλλα συνεχίζεις να με αναφέρεις στα πόστ, λέγοντας οτι προτείνω τον κοσμο να αγοράζει παιχνιδια και οτι ζω στην εποχη του πασοκ. Ειναι δυνατον?

Φίλε μόνο μια ένσταση γιατί μάλλον δεν καταλαβες ότι αφορμή πηρα από τα λόγια σου. Δεν σου επιτεθηκα.
Οι παρομοιωσεις μου ήταν στο γενικότερο ανάλαφρο υψος γραφής και όχι συγκεκριμένα βέλη προσωπικα για σένα.
Συγνώμη αν δεν ημουν αρκετά σαφής.
Κατά τα αλλά δεν έχω να προσθεσω κάτι στην κουβέντα.

TONYBANDIT
24/08/2022, 09:58
Γιατί πιο πολύ από τους Κινέζους κατασκευαστές εγώ φοβάμαι τους Έλληνες αντιπροσώπους???
Το μηχανάκι δεν είναι κινητό να πεις χάλασε το πετάω και περνω άλλο

doctoras
24/08/2022, 10:20
Γιατί πιο πολύ από τους Κινέζους κατασκευαστές εγώ φοβάμαι τους Έλληνες αντιπροσώπους???
Το μηχανάκι δεν είναι κινητό να πεις χάλασε το πετάω και περνω άλλο

και εκεί θα ελεγχθούν, γιατί αν δεν καλύψει ο αντιποσωπος θα πας παραπάνω, ε, αν σκάσουν εμαιλσ παράπονα και δε συμμορφώσει το δίκτυο του, το πρόβλημα το έχει ο κατασκευαστής

PaNick67
24/08/2022, 10:35
Μπαινει καποιος και ζηταει μια βοηθεια για αγορα μηχανης με μπατζετ 3,5 χιλαρικα. Καποιος θα προτεινει κινεζικο, καποιος 15-20 ετων μονοκυλινδρο η δικυλινδρο. Αν ο κινεζος κακως προτεινεται γιατι ειναι αδοκιμαστος σε βαθος χρονου και ειναι, ποσο πιθανο ειναι να μην ζητησει +1.000 ευρω σε 6 μηνες το 20χρονο;
Γιατι η δευτερη επιλογη ειναι ασφαλεστερη; Στο μεταχειρισμενο αγοραζεις συγκεκριμενη μηχανη απο συγκεκριμενο ιδιοκτητη, οχι γενικα μοντελο.

Πως ακριβως ενας εντελως ξενος με τον χωρο θα βρει, δοκιμασει, αξιολογησει ενα μεταχειρισμενο; Θα το παει σε μηχανικο; Σε ποιον; Αυτους που βριζουμε ως σκιτζηδες, ψευτες, ως αιματορουφιχτρες;

Αντε και το πηγε και το ειδε ο μαστορας και του ειπε "καλο ειναι, παρτο". Σε ποσο καιρο θα αρχισει να θελει μπαταρια, ρουλεμαν τροχων / λαιμου, σινεμπλοκ, ακομα και αντλιες νερου, βενζινης, κλπ; Ξερετε κανεναν μηχανικο που να κανει τετοιο ψαξιμο; Εγω οχι.

Κοιταζω αγγελιες και βλεπω μηχανες 20-25 ετων με 35-45 χιλ χλμ. Τι λε ρε παιδι!! Που ηταν ολες αυτες κρυμμενες; Γιατι εγω εκανα 10.000 χλμ τον χρονο σε ενα ΧΤ-600 και δουλευα 6ημερο λογω μαγαζιου; Γιατι εκανα 12Κ χλμ τα πρωτα 4 χρονια στο Africa, το οποιο ειχε 115Κ σε 11 χρονια οταν βγηκε ολικη; Τι στο καλο, αυτοι βολτες δεν εκαναν, ταξιδια; Και αντε και δεν εκαναν, ειχαν κι αλλες, πηγαιναν καμπινκ με το αμαξι. Πως να πιστεψω οτι ο τυπος δεν το κυκλοφορουσε μεν, αλλα του αλλαζε καθε χρονο λαδια και φιλτρο; Καθε 2 χρονια υγρα φρενων, παραφλου;

Ποσοι ειναι αυτοι που ενω τα εκαναν ολα αυτα την πουλανε σημερα σε αγγελια και δεν την παιρνει κολλητος, συγγενης, γνωστος; Και ειναι και 6, 8, 10 μηνες αγγελια;

Απο ολα αυτα σε γλυτωνει το καινουργιο, για 2 χρονια ο,τι και να συμβει εχεις εγγυηση. Κι αν αποδειχθει αναξιοπιστο το δινεις πριν τα 2 χρονια και ψαχνεις αλλο. Μπορει να χασεις λεφτα στην πωληση αλλα δεν θα σου σπασουν τα νευρα απο το κλασικο "παλιο μηχανακι ειναι θα βγαλει και κατι" καθε 3 και λιγο.

Ετσι κι αλλιως καφενειο ειμαστε, γνωμες λεμε χωρις κοστος για εμας. Ο καθε ενδιαφερομενος τα ζυγιζει και αποφασιζει τι θα πραξει. Για εμενα οσο ακυρο ειναι το κινεζικο αλλο τοσο ειναι το ΧΤ, το Transalp, κλπ. Ειδικα το πρωτο ηταν ξεπερασμενο το 95, οχι σημερα.

Dr.Monty
24/08/2022, 10:37
Φίλε μόνο μια ένσταση γιατί μάλλον δεν καταλαβες ότι αφορμή πηρα από τα λόγια σου. Δεν σου επιτεθηκα.
Οι παρομοιωσεις μου ήταν στο γενικότερο ανάλαφρο υψος γραφής και όχι συγκεκριμένα βέλη προσωπικα για σένα.
Συγνώμη αν δεν ημουν αρκετά σαφής.
Κατά τα αλλά δεν έχω να προσθεσω κάτι στην κουβέντα.

Ζητώ συγνωμη και εγω για την ένταση.

Ολα καλα.

katsar
24/08/2022, 10:47
Καλημέρα.
Όχι τα 650κε δεν είναι απαγορευτικά σαν αριθμός για νέο αναβάτη υπάρχουν 600 κυβικά με 260χλμ τελικής ταχύτητας υπάρχουν και 600κ.ε σε μοτέρ σαν του Versys που δεν είναι αργά οχήματα
φυσικα , οι προσπεράσεις γίνονται σφαίρα αλλά είναι πολύ πιο ήπια πολιτισμένα και βολικά . ( οι λόγοι που ισχύει αυτό είναι άλλο κεφάλαιο ) .
Δεν θα αναλύσω το γεγονός πως και σκούτερ 125 κε είναι επικίνδυνο αν είμαι μ@λ@κ@ς ( όχι εσύ φυσικά ) στο μυαλό ,το χειρότερο σημείο στην πορεία είναι όταν
νομίζω πως '' το έχω πλέον '' και πάω με γκάζια και χωρίς να σκέφτομαι .
Καλύτερα θα ήταν να ξεκινούσες με ένα σύγχρονο σχετικά όχημα 300-400κε ώστε να νιώσεις πιο γρήγορα άνετα στις 2 ρόδες,να συνηθίσεις το βάρος και την συμπεριφορά των 2 τροχών.
Κάτι σε ΚΤΜ duke 390/Kawasaki Z300 θεωρώ είναι καλές περιπτώσεις οχήματος που δεν θα σε κάνουν να βαρεθείς ούτε να νιώσεις μειονεκτικά στον δρόμο .
Τώρα αν θέλεις καινούργιο εντελώς από Κινέζικο Οίκο γιατί όχι, δεν δένονται όλοι με την μοτοσυκλέτα τους ούτε τους νοιάζει αν θα κυκλοφορεί σε 30 χρόνια.

karateo
24/08/2022, 10:58
Και επειδή τα πάντα είναι experience για μένα δεν υπαρχει πιο μεγαλη κ..λα από την καινουργίλα. Και η κανουργίλα συνοδεύεται από εγγύηση.

Γούστα είναι αυτά.
Το καλό μεταχειρισμένο είναι ακόμα καλύτερο deal.

Ειδικά στα ακριβά μοντέλα.
Παράδειγμα αρχική τιμή €18.000 3 ετών με 30.000χλμ και €5.000 ότι έξτρα κυκλοφορεί (3βάλιτσα, bluetooth, συναγερμούς, κάγκελα κλπ ) με τιμή μεταχειρισμένου €13.000 - €14.000
Εννοείται ατρακάριστο και όλα τα σερβις (και ενδιάμεσα) στην αντιπροσωπεία.

Μετά το χάλι της yamaha με την εγγύηση που δεν καλύπτει σκουριές δεν αγοράζω ξανά καινούργιο.
Υπομονή χρειάζεται μόνο να πετύχεις καλή αγγελία. Συνήθως ξεχωρίζουν.

Lakisss
24/08/2022, 11:43
Κοιταζω αγγελιες και βλεπω μηχανες 20-25 ετων με 35-45 χιλ χλμ. Τι λε ρε παιδι!! Που ηταν ολες αυτες κρυμμενες; Γιατι εγω εκανα 10.000 χλμ τον χρονο σε ενα ΧΤ-600 και δουλευα 6ημερο λογω μαγαζιου; Γιατι εκανα 12Κ χλμ τα πρωτα 4 χρονια στο Africa, το οποιο ειχε 115Κ σε 11 χρονια οταν βγηκε ολικη; Τι στο καλο, αυτοι βολτες δεν εκαναν, ταξιδια; Και αντε και δεν εκαναν, ειχαν κι αλλες, πηγαιναν καμπινκ με το αμαξι. Πως να πιστεψω οτι ο τυπος δεν το κυκλοφορουσε μεν, αλλα του αλλαζε καθε χρονο λαδια και φιλτρο; Καθε 2 χρονια υγρα φρενων, παραφλου;

Ποσοι ειναι αυτοι που ενω τα εκαναν ολα αυτα την πουλανε σημερα σε αγγελια και δεν την παιρνει κολλητος, συγγενης, γνωστος; Και ειναι και 6, 8, 10 μηνες αγγελια;


Είσαι ολόσωστος, υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις.
Έχω παπί 15ετιας (Suzuki Address 125) στεγασμένο με 21.000χλμ σε κατάσταση βιτρίνας. Φίλοι και γνωστοί μου έχουν πει αν αποφασίσω να το δώσω, απλά τους το λέω.
Ίδια φάση και το αυτό/το, και τα δύο με τα service στην ώρα τους. Δεν θα μπουν καν αγγελία.

ptc
24/08/2022, 12:28
Μπαινει καποιος και ζηταει μια βοηθεια για αγορα μηχανης με μπατζετ 3,5 χιλαρικα. Καποιος θα προτεινει κινεζικο, καποιος 15-20 ετων μονοκυλινδρο η δικυλινδρο. Αν ο κινεζος κακως προτεινεται γιατι ειναι αδοκιμαστος σε βαθος χρονου και ειναι, ποσο πιθανο ειναι να μην ζητησει +1.000 ευρω σε 6 μηνες το 20χρονο;
Γιατι η δευτερη επιλογη ειναι ασφαλεστερη; Στο μεταχειρισμενο αγοραζεις συγκεκριμενη μηχανη απο συγκεκριμενο ιδιοκτητη, οχι γενικα μοντελο.
...

Νικο ακριβως οπως τα λες ειναι. Φυσικα και για αυτον που πηρε το κινεζικο η σωστη κινηση ειναι αυτη. Το εχει αποδειξει βαζοντας τα λεφτα του. Και αυτο θα προτεινει φυσικα.

Εκει που εχω εγω το προβλημα και νιωθω οτι φτανουμε στα ορια της "παραπλανητικης διαφημισης" τροπον τινα ειναι η ατακα που εχω διαβασει δεκαδες φορες πλεον οτι δε μας εχει βγαλει κανενα προβλημα και ειμαστε ευχαριστημενοι. Η παραπλανηση ειναι οτι δε συμπληρωνεται με τη σημαντικοτατη πληροφορια οτι σε ολες τις περιπτωσεις μιλαμε για μηχανες μηνων με ελαχιστα χιλιομετρα. Εγω κι εσυ ξερουμε τα μελη του φορουμ και μπορουμε να ζυγσουμε τη βαρυτητα της γνωμης. Ποσο αξια εχει η εμπειρια ενος ιδιοκτητη με 5000χλμ για την αξιοπιστια μιας μηχανης; Για μενα μηδενικη. Αυτο δεν το ξερει ομως το νεο μελος ή ακομα περισσοτερο οι αμετρητοι αναγνωστες που καταληγουν εδω απο ενα απλο γκουγκλαρισμα χωρις καν να ειναι μελη. Και ας μη ειμαστε αφελεις, ολοι αυτοι ειναι σκεπτικοι απεναντι στα κινεζικα και κοιτανε μεταχειρισμενα δεκαετιας ακριβως λογω αυτης της παραμετρου, της αγνωστης αξιοπιστιας. Και μεχρι τωρα η αντικειμενικη πραγματικοτητα ειναι οτι αυτο παραμενει αγνωστο, οσο ευχαριστημενοι κι αν δηλωνουν οι ιδιοκτητες.

Οποτε ναι, δεκτο να πεις το πηρα κι εγω και ειμαι ευχαριστημενος μεχρι τωρα. Αλλα να λες ολη την αληθεια. Επισης θα θεωρουσα σωστο οπως γραφονται οι χαμηλες καταναλωσεις και τα υπολοιπα θετικα στα αντιστοιχα νηματα των μοντελων να γραφονται και τα προβληματα που παρουσιαζονται και απαιτουν χρηση εγγυησης.

doctoras
24/08/2022, 12:50
Κοιταζω αγγελιες και βλεπω μηχανες 20-25 ετων με 35-45 χιλ χλμ. Τι λε ρε παιδι!! Που ηταν ολες αυτες κρυμμενες; Γιατι εγω εκανα 10.000 χλμ τον χρονο σε ενα ΧΤ-600 και δουλευα 6ημερο λογω μαγαζιου; Γιατι εκανα 12Κ χλμ τα πρωτα 4 χρονια στο Africa, το οποιο ειχε 115Κ σε 11 χρονια οταν βγηκε ολικη; Τι στο καλο, αυτοι βολτες δεν εκαναν, ταξιδια; Και αντε και δεν εκαναν, ειχαν κι αλλες, πηγαιναν καμπινκ με το αμαξι. Πως να πιστεψω οτι ο τυπος δεν το κυκλοφορουσε μεν, αλλα του αλλαζε καθε χρονο λαδια και φιλτρο; Καθε 2 χρονια υγρα φρενων, παραφλου;

Ποσοι ειναι αυτοι που ενω τα εκαναν ολα αυτα την πουλανε σημερα σε αγγελια και δεν την παιρνει κολλητος, συγγενης, γνωστος; Και ειναι και 6, 8, 10 μηνες αγγελια;


παρόν

cbf1000 '07 πρώτο χέρι, πρώτα 4 χρόνια 50k και απο τότε ως σήμερα 61k λόγω οικογένειας. Τα διανυθέντα χιλιόμετρα είναι μόνο σε ταξίδια γιατί μου δίνουν εταιρικό αυτοκίνητο στις εταιρείες που δουλευω απο το 2000.
Όλα τα σέρβις στην αντιπροσωπία στην φάση εγγύησης, απο τότε που έκατσε και βγαίνει με περιορισμένη χρήση τελών (2-3 μήνες/έτος) γίνονται απο εμένα λάδια φίλτρο κάθε χρόνο, όλα τα ζουμιά κάθε δύο
Επίσης σημείωσε πως το μηχανάκι ειναι παρκάρισμένο εντός του σπιτιού με καλοριφέρ(και όχι σε αποθήκη με σκόνη) και περιοδική συντήρηση της αφαιρούμενης μπαταρίας του.

το έβγαλα που λετε για δύο συνεχόμενα καλοκαιρια 5-5,5k που ειναι τιμή στο άνω ράφι τιμών του μοντέλου γιατί είμαι εγώ (ολα τα παραπάνω). Το παρκάρανε καμιά δεκαριά, δε με κάλεσε κανεις, εκτός απο αυτούς που θέλουν να τους "σπάσω" αξεσουάρ ταξιδιού στα δικά τους μηχανάκια.
Δε θέλεις να σου για το corolla '99 που έχω πρώτο χέρι

γιατί δεν έφυγαν? δεν το αξίζουν? φυσικά και το αξίζουν αφού αγοράζεις ιδιοκτήτη, αλλά είναι πολυπαραγοντικο το θέμα και σχετίζεται με γνώση, αντίληψη, βιωσιμότητα, δυναμική αγορά μεταχειρισμένου γενικώς

Φυσικα η δική μου συμπεριφορά προς τα μηχανάκια μου, ανήκει σε πολύ μικρό ποσοστό ιδιοκτητών σε σχέση με τα "λουλούδια" ιδιοκτήτες/εμπόρους που υπάρχουν mainstream στο car.gr

Συμφωνώ όπως τα περιγράφεις, να προσθέσω η αγορά μεταχειρισμένου είναι για έμπειρους στο χώρο. Οι νεοεισερχόμενοι ειναι καλύτερα να πάνε σε καινούργιο με τα ρίσκα της επιλογής τους.
Γιατι δεν ειναι μονο οτι θα αγοράσουν ένα ταλαιπωρημένο xt / vstrom είναι οτι θα του "αλλάξουν" τα ήδη "αλλαγμένα" "φώτα"... πολλές φορές βάζοντας σε κίνδυνο την ασφάλεια τους.

Όμως γνήσιες περιπτώσεις υπάρχουν, λίγες μεν - υπαρκτές δε, δεν είναι εύκολα αναγνώσιμες απο όλους, ειδικά απο τους καινούργιους του χώρου

ptc
24/08/2022, 13:37
Να θεσω και μια ακομα παραμετρο στο θεμα καινουριο κινεζικο-μεταχειρισμενο ιαπωνικο ως πρωτη μηχανη: τι ειναι τελικα οικονομικα συμφερον; Να παρεις το voge με 4000 και να το πουλησεις 2700 σε τρια χρονια ή να παρεις το v-strom 3500 και να το πουλησεις σε τρια χρονια 3300; Και στο σεναριο αυτο δε βαζω καν τη σημαντικη πιθανοτητα που αναφερθηκε πιο πανω να φαει και καμια πτωση το μηχανακι. Ποιος θα παρει πεσμενο κινεζικο οταν το κουτα κανει τρια-τεσσερα χιλιαρικα και ποσο θα το παρει αν το παρει; Κακα τα ψεματα, το σημαντικο θελγητρο του κινεζικου ειναι οτι το παιρνεις καινουριο με εγγυηση για να εχεις ησυχο το κεφαλι σου. Αυτο δεν μπορει παρα να εχει σημαντικο αντικρισμα στη μεταπωλητικη αξια ολων αυτων των μοντελων οταν τελειωσει η εγγυηση τους.

Ο Dr Monty πιο πανω λεει οτι εχει γλυτωσει τοσα λεφτα απο το καινουριο Honda που εχει να δινει σε επισκευες αν χρειαστει. Με την ιδια λογικη εχει γλυτωσει ο αλλος τοση χαμενη μεταπωλητικη αξια παιρνοντας το v-strom που εχει να φτιαχνει ο,τι του βγει στην πορεια. Που για καποια δοκιμασμενα μοντελα (που ειναι αυτα που προτεινονται συνηθως) το πιο πιθανο ειναι να μη βγει και τιποτα σοβαρο. Μη ξεχναμε οτι μιλαμε για πρωτο μηχανακι εδω, οποτε οι πιθανοτητες να πουληθει αργα ή γρηγορα ειναι στατιστικα μεγαλες.

νεοσσός
24/08/2022, 14:33
Δυστυχώς, όταν αποκτούμε κάποιες δεξιότητες, δυσκολευόμαστε να μπούμε στη θέση εκείνου που δεν τις έχει.

Ένας νεοεισερχόμενος στο χώρο της μοτοσυκλέτας, προσπαθεί να μάθει σε πρώτη φάση τη χρήση της και να την απολαύσει.

Έρχονται τώρα οι έμπειροι και του προτείνουν, πριν καλά-καλά καβαλήσει, να αποκτήσει δεξιότητες επισκευής της μοτοσυκλέτας και γνώσεις για να ανταπεξέλθει στην πονηρή αγορά του μεταχειρισμένου και την αξιολόγηση/επιλογή συνεργείου.

Πέτρο, αυτά που σου φαίνονται προφανή και εύκολα, λόγω της εμπειρίας σου, για άλλους είναι δύσκολα και ενέχουν ρίσκο. Θα μπορούσες κάλλιστα να είσαι "σύμβουλος αγοράς μεταχειρισμένου".

Στο καινούριο πληρώνεις με το παραπάνω την ηρεμία σου για τέτοιες περιπτώσεις. Υπάρχει ουσία σε αυτό. Μόλις λήξει η εγγύηση και βγουν προβλήματα, σταδιακά ψήνεσαι και στους τομείς της επιλογής συνεργείου και επιδιορθώσεων.

rainmike
24/08/2022, 14:49
Δυστυχώς, όταν αποκτούμε κάποιες δεξιότητες, δυσκολευόμαστε να μπούμε στη θέση εκείνου που δεν τις έχει.

Ένας νεοεισερχόμενος στο χώρο της μοτοσυκλέτας, προσπαθεί να μάθει σε πρώτη φάση τη χρήση της και να την απολαύσει.

Έρχονται τώρα οι έμπειροι και του προτείνουν, πριν καλά-καλά καβαλήσει, να αποκτήσει δεξιότητες επισκευής της μοτοσυκλέτας και γνώσεις για να ανταπεξέλθει στην πονηρή αγορά του μεταχειρισμένου και την αξιολόγηση/επιλογή συνεργείου.

Πέτρο, αυτά που σου φαίνονται προφανή και εύκολα, λόγω της εμπειρίας σου, για άλλους είναι δύσκολα και ενέχουν ρίσκο. Θα μπορούσες κάλλιστα να είσαι "σύμβουλος αγοράς μεταχειρισμένου".

Στο καινούριο πληρώνεις με το παραπάνω την ηρεμία σου για τέτοιες περιπτώσεις. Υπάρχει ουσία σε αυτό. Μόλις λήξει η εγγύηση και βγουν προβλήματα, σταδιακά ψήνεσαι και στους τομείς της επιλογής συνεργείου και επιδιορθώσεων.

Δε νομίζω να χρειάζεται πτυχιο μηχανικου για να πάρεις ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι
Ψάχνεις ,βρισκεις διαβάζεις.
Ολοι λιγο πολύ έχουμε καποιο φιλο ή συγγενή που να σκαμπάζει λιγο παραπάνω απο μοτοσυκλέτες.
Εγώ προσωπικά ότι έχω αγοράσει ήταν μεταχειρισμένο,το ειδα το πήγα σε μηχανικο, το έλεγξε και το αγόρασα.
Δεν ειχα μεχρι τώρα κανένα πρόβλημα ούτε ένιωσα οτι ο πωλητής με κοροιδεψε.
Btw το πρώτο μηχανάκι μου ένα ninja 250 το έριξα 3-4 φορές, παλι καλά που δεν το πήρα καινούριο θα χα χάσει ενα 500 αρικο για πλάκα.

aris19
24/08/2022, 14:50
Ποσοι ειναι αυτοι που ενω τα εκαναν ολα αυτα την πουλανε σημερα σε αγγελια και δεν την παιρνει κολλητος, συγγενης, γνωστος; Και ειναι και 6, 8, 10 μηνες αγγελια;


Φυσικα η δική μου συμπεριφορά προς τα μηχανάκια μου, ανήκει σε πολύ μικρό ποσοστό ιδιοκτητών σε σχέση με τα "λουλούδια" ιδιοκτήτες/εμπόρους που υπάρχουν mainstream στο car.gr

Όμως γνήσιες περιπτώσεις υπάρχουν, λίγες μεν - υπαρκτές δε, δεν είναι εύκολα αναγνώσιμες απο όλους, ειδικά απο τους καινούργιους του χώρου
Τα ποστ σας συμπληρώνουν το ένα το άλλο, ο Νίκος αναρωτιέται "πόσοι τέτοιοι ιδιοκτήτες να υπάρχουν" και ο doctoras επιβεβαιώνει ότι ναι μεν υπάρχουν, όμως είναι λίγοι.

Όσον αφορά το σύνολο της κουβέντας: Είμαι νέος στο χώρο της μοτοσυκλέτας καθώς πήρα την πρώτη μου πέρσι τον Απρίλιο, αλλά θεωρώ ότι δεν χρειάζεται εμπειρία για να μιλήσεις για κάποια πράγματα στα οποία χωράει λογική. Το να μην εξάγουμε συμπεράσματα για την αξιοπιστία μιας μοτοσυκλέτας χωρίς να έχουν περάσει χρόνος και χιλιόμετρα από πάνω της νομίζω είναι λογικό. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν υποστηρίζω ούτε ότι τα κινέζικα είναι χρέπια ούτε ότι είναι απαραίτητα η νέα αποκάλυψη στον κόσμο της μοτοσυκλέτας (σσ: οδηγώ ευρωπαϊκή μοτοσυκλέτα με μοτέρ "Made in China"). Όμως εκτός από τον κινητήρα υπάρχουν και μηχανικά μέρη που παρουσιάζουν φθορά και μόνο που θα ανάψει ο κινητήρας στο ρελαντί. Αν τα κινέζικα χρησιμοποιούν χαμηλής ποιότητας μηχανικά μέρη είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει άρδην στο μέλλον με την αντίστοιχη αύξηση της τιμής. Όσον αφορά το θέμα του κινητήρα, προσωπικά δεν έχει πάρει κάτι το αυτί μου για μαζικές περιπτώσεις βλαβών ή θεμάτων αξιοπιστίας από τα κινέζικα μοτέρ, τουλάχιστον από εταιρείες τύπου Voge και όχι για δίκυκλα από Αlex Pak ή αντίστοιχες εταιρείες. Ας μην διαιωνίζουμε τέτοιες αντιλήψεις χωρίς την αντίστοιχη πάροδο του χρόνου. Όπως ειπώθηκε παραπάνω ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Θα δώσω κάποια παραδείγματα από το χώρο του αυτοκινήτου: Στην οικογένεια είμαστε (ή τουλάχιστον είναι ο πατέρας μου) Peugeot fanboy, είχαμε στην κατοχή μας Peugeot 406 του 1998 και Peugeot 207 του 2006, ενώ εδώ και 3 μήνες είμαστε κάτοχοι του 208. Το 406 και το 207 ναι μεν πολύ καλά αυτοκίνητα, αλλά ποιοτικά και από άποψη τιμής ήταν ένα κλικ κάτω σε σχέση με τις αντίστοιχες επιλογές του ανταγωνισμού. Ακόμα και τα μοτέρ τους δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Από το 2010 και μετά όμως η Peugeot έχει ανεβάσει κατά πολύ την ποιότητα και αναπόφευκτα και των τιμών. Η Hyundai έκανε σε ακόμα μεγαλύτερη έκταση αυτό που έκανε η Peugeot. Θυμάστε τα μοντέλα που έβγαζαν τη δεκαετία 2000-2010? Φθηνά οικονομικά αυτοκίνητα απλά για να κάνεις τη δουλειά σου με εσωτερικό από πλαστικά χείριστης ποιότητας, όποιος είχε μπει σε μοντέλα της εταιρείας από εκείνη την περίοδο ξέρει. Δείτε όμως τώρα τα μοντέλα της Hyundai και συγκρίνετε τα σε ποιότητα και τιμή με τον ανταγωνισμό. Για την ιστορία, είμαι 31 ετών και έχω ολοκληρωμένες αναμνήσεις από τα παραπάνω, κάποια τα έχω οδηγήσει είτε περισσότερο είτε λιγότερο, είτε με δίπλωμα οδήγησης στην κατοχή μου είτε χωρίς.

ptc
24/08/2022, 15:11
Δε νομίζω να χρειάζεται πτυχιο μηχανικου για να πάρεις ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι
Ψάχνεις ,βρισκεις διαβάζεις.
Ολοι λιγο πολύ έχουμε καποιο φιλο ή συγγενή που να σκαμπάζει λιγο παραπάνω απο μοτοσυκλέτες.
Εγώ προσωπικά ότι έχω αγοράσει ήταν μεταχειρισμένο,το ειδα το πήγα σε μηχανικο, το έλεγξε και το αγόρασα.
Δεν ειχα μεχρι τώρα κανένα πρόβλημα ούτε ένιωσα οτι ο αγοραστής με κοροιδεψε.
Btw το πρώτο μηχανάκι μου ένα ninja 250 το έριξα 3-4 φορές, παλι καλά που δεν το πήρα καινούριο θα χα χάσει ενα 500 αρικο για πλάκα.

Πρώτη μηχανή Dominator 650. Παντελώς άσχετος απ το αντικείμενο, προχώρησα με μοναδικό εφόδιο το όνομα ενός έμπιστου μηχανικού για τον έλεγχο από έναν φίλο και τα καλά λόγια που διάβασα εδώ μέσα για το συγκεκριμένο μοντέλο από πλευράς αξιοπιστίας. Αγοράστηκε 1200€, πουλήθηκε 1200€ και από "βλάβες" είχα 30€ για αλλαγή ενός ρελέ φλας. Την έριξα κι εγώ στατικά δύο φορές και άλλη μια μου την έριξε ο μηχανικός στη Σαντορίνη που άλλαξε το ρελέ. Φυσικά σε τέτοιας κατηγορίας και ηλικίας μηχανή αυτό δεν έπαιξε ρόλο στη μεταπώληση.

Όλοι άσχετοι ξεκινήσαμε νεοσσέ. Ένα μηχανικό εμπιστοσύνης θα προτείνουμε σε όποιον ζητήσει βοήθεια όπως και μια γνώμη για μια αγγελία που τον ενδιαφέρει.

Bowleno
24/08/2022, 15:19
Ας μην ξεχνάμε, στην θέση που βρίσκονται τώρα οι Κινέζοι και τους κοροϊδεύουν(με) όλοι, βρισκόντουσαν πριν κάποια χρόνια και οι Ιάπωνες και τους κορόιδευαν οι ευρωπΕοι.
Την κατάληξη την ξέρουμε όλοι.....

doctoras
24/08/2022, 16:48
Ας μην ξεχνάμε, στην θέση που βρίσκονται τώρα οι Κινέζοι και τους κοροϊδεύουν(με) όλοι, βρισκόντουσαν πριν κάποια χρόνια και οι Ιάπωνες και τους κορόιδευαν οι ευρωπΕοι.
Την κατάληξη την ξέρουμε όλοι.....

Ατυχές η παραβολή Δημήτρη, έχουν συζητηθεί αυτά πολλάκις και εδώ και παντού

Οι Ιάπωνες πήραν την σκυτάλη απο το ‘65 και το πήγαν σε αλλο επίπεδο.
Οι Κινέζοι έχουν εκ διαμέτρου αντίθετη φιλοσοφία πάνω σε αυτά. Δε διατίθενται προς σύγκριση

PaNick67
24/08/2022, 17:28
παρόν

cbf1000 '07 πρώτο χέρι, πρώτα 4 χρόνια 50k και απο τότε ως σήμερα 61k λόγω οικογένειας. Τα διανυθέντα χιλιόμετρα είναι μόνο σε ταξίδια γιατί μου δίνουν εταιρικό αυτοκίνητο στις εταιρείες που δουλευω απο το 2000.

Ίσως η δυσκολία να είναι στα κυβικά. Ακριβότερα πάγια, καύσιμα.

Πάντως αν το έχεις ακόμα σε δύο χρόνια, το βλέπουμε. Έπαθα blitzer εδώ και μερικούς μήνες αλλά έχω σκοπό για ταξιδιαρικο σε λίγα χρόνια.

νεοσσός
25/08/2022, 08:45
Έπαθα blitzer εδώ και μερικούς μήνες ...
Μπαμπάς κι εσύ;

doctoras
25/08/2022, 09:18
Ίσως η δυσκολία να είναι στα κυβικά. Ακριβότερα πάγια, καύσιμα.

Πάντως αν το έχεις ακόμα σε δύο χρόνια, το βλέπουμε. Έπαθα blitzer εδώ και μερικούς μήνες αλλά έχω σκοπό για ταξιδιαρικο σε λίγα χρόνια.

Έλα ρε! καλορίζικα και εσύ! Καλοτυχο να είναι! και καλή υπομονή οι γονείς!
Μην βάζεις χρονικούς ορίζοντες γιατι θα πέσεις έξω;) οτι είναι να έρθει θα έρθει. Και δυστυχώς σήμερα οι σταθερές δεν υπάρχουν, αλλάζουν δραματικά τα πάντα απο χρόνο σε χρόνο


"Μάλλον" θα μείνει για πάντα, γιατί η λογική λέει οτι δεν θα εχω την ευκαιρία να ξανα-επενδύσω 10k σε μοτοσυκλκέτα λίτρου, οχι λόγω οικονομικής αδυναμίας αλλά γιατί δε θα μπορούσα να δικαιολογήσω στον εαυτό μου την περιστασιακή πια χρήση που κάνω.
Αφετέρου γιατι η κρίση μέση ηλικίας είναι μπροστά και μολις μας παρατήσουν τα παιδιά κάτι nordcup και μερικά ακόμη ευρωπαικά που άφησα στα χαρτιά θα πρέπει να γίνουν, και το cbf1000 καταπίνει με περίσσια ευκολία τα χιλιόμετρα στον αυτοκινητόδρομο

PaNick67
25/08/2022, 09:21
Οχι ρε!! Ειμαι μπαμπας εδω και 14 χρονια ζωη να εχω :lol:

Για το χωρις μηχανη το εγραψα :bawl: :bawl:

Αυτο που περιμενω εγω ειναι να μεγαλωσει λιγο ο μικρος ακομα ωστε να μπορει να μενει μονος περισσοτερο χρονο. Σε 3 το αργοτερο 4 χρονια, ελπιζω να μπορω να παιρνω την συζυγο και να συνεχισουμε τα διτροχα ταξιδια απο εκει που τα αφησαμε. ΟΚ, λιγο δυσκολο να παω στα -stan πια ή στο Βορειο Ακρωτηρι, αλλα η Ελλαδα κι η υπολοιπη Ευρωπη ειναι διπλα μας.
Οποτε θα βρω μια μοτο για τετοια χρηση, η αστικη μετακινηση τελειωσε για εμενα

doctoras
25/08/2022, 09:26
Οχι ρε!! Ειμαι μπαμπας εδω και 14 χρονια ζωη να εχω :lol:

Για το χωρις μηχανη το εγραψα :bawl: :bawl:

μπαρδόν :D με μπερδέψατε ρε σεις

και το σκουτερ την κάνει την δουλειά της βόλτας να ξέρεις, σε κρατάει σε επαφή με το αντικείμενο

η "παντόφλα" η δική μου μου το ξέκοψε, δε ξέρω αν φάει καμιά αναλαμπή τότε, οπότε παω με το "μονο σου χόρευε και όσο θέλεις πήδα" :D

spyrval
25/08/2022, 10:22
"Μάλλον" θα μείνει για πάντα, γιατί η λογική λέει οτι δεν θα εχω την ευκαιρία να ξανα-επενδύσω 10k σε μοτοσυκλκέτα λίτρου, οχι λόγω οικονομικής αδυναμίας αλλά γιατί δε θα μπορούσα να δικαιολογήσω στον εαυτό μου την περιστασιακή πια χρήση που κάνω.


Άνοιξε ένα θέμα όταν το αποφασίσεις και αν έχουν βγει τότε τα κινέζικα 1000άρια θα γίνει της ανωμαλίας :lol:

doctoras
25/08/2022, 11:12
Άνοιξε ένα θέμα όταν το αποφασίσεις και αν έχουν βγει τότε τα κινέζικα 1000άρια θα γίνει της ανωμαλίας :lol:

μπα, ουτε χαβαλε κάνουμε πια, τα πραγματα παίρνουν τον δρόμο τους, βγάζουν αβέρτα μοντέλα (https://www.bikeit.gr/nea-benelli/item/27149-benelli-1200gt-vgike-stin-paragogi-anamenetai-kai-evropi), ακόμη δεν πήραν ομολογκασιον γιουρο5
η ζοντεσ βγάζει οσονούπω τρικύλινδρο, η loncin πλερώνει πνευματικά και πατέντα σε κάποιο επόμενο ιαπωνικό μπεστ σελλερ για το αντίγραφο, η μπαζαζ θα τσιμπίσει κάποια νέα συνεργασία με την δύση κλπ

οι αγορές παγκοσμίως λόγω οικονομικής ύφεσης θα δίνουν περισσότερη μερίδα εμπορικής πιτας στα κινέζικα/ινδικά μοντέλα.
Και σε κάποια φάση θα περιμένουμε να δούμε τι αντιδράσεις / κινήσεις θα κάνουν οι παραδοσιακοί κατασκευαστές, η honda κρατάει μέχρι στιγμής οριακά την πρώτη θέση, η yamaha έχει υποσκελιστεί και δε έχουμε δει ακόμη αντίδραση, η suzuki ενδιαφέρεται περισσότερο για τις αναπτυσσόμενες αγορες(ασία ινδία λατινική αμερική), η kawasaki για την αμερικάνικη αγορά, οι ιταλοί εξαγοράστηκαν, η bmw αντέχει ως πιο elegance απο την αγορά της βορειοκεντρικής ευρώπης, η ktm αντέχει λόγω πολλών χωματινων μοντέλων αλλα και απο την ενσωμάτωση husqy/gasgas
νομιζω πως triumph & ducati αν δε βγάλουν μικρά μηχανάκια ανταγωνιστικά δεν θα έχουν (αυτόνομο) μέλλον

harris_x
25/08/2022, 11:22
Χαιρετώ την παρέα!

Νέος οδηγος εδώ χωρίς καμία απολύτως εμπειρία στο αντικείμενο (ούτε καν παπι :p). Οδηγώ αυτοκίνητο 10 χρόνια περίπου παρολαυτα. Το είχα πάντα καημό να πάρω μηχανή και έφτασε επιτέλους η ώρα. Έχω δύο βασικές απορίες οι οποίες με κρατάνε ξύπνιο τα βραδια.

Πρωτη.Κανα δυό γνωστοι μου μηχανοβιοι μου λενε να ξεχασω τα 650 κυβικα για πρωτη μηχανη και να παω σε κατι πιο μικρο για να συνηθισω το βαρος, τις στροφές κτλ. Το ακουω. Σωστη λογικη. Το θεμα ειναι οτι, μετα απο τοσα χρονια αναμονης, δεν εχω υπομονη να ξεκινησω ετσι. Τον περασμενο Απρίλιο εβγαλα Α κατηγορια. Εκανα μαθηματα με ενα Honda CB 650, και εχω να πω οτι ενιωθα πολυ ανετα πανω στη μηχανη. Γενικα ειμαι ατομο που μαθαινω και συνηθιζω παρα πολυ γρηγορα.
Η ερώτηση μου είναι η εξής: η αγορα 650 κυβικών είναι απαγορευτική για την ανυπαρκτη εμπειρια που έχω?

Δέυτερη απορια, η αγορα μηχανής φυσικά. Μεταχειρισμένη εννοειται, ως πρώτη μηχανή, με κριτήρια αγοράς τα εξής:

1.Μεχρι 3500 ευρώ (Μόνο η μηχανή. Τον εξοπλισμο θα τον υπολογίσω χωριστά)
2.Ανετη, διότι έχω στο νου μου να κανω σχετικα μακρινά ταξίδια (πχ 500 km) μολις παρω το κολαι.
3.Να έχει λίγο νεύρο ρε παιδί μου. Δεν είμαι γκαζάκιας, αλλα οδηγάω 10 χρόνια 1000αρι αυτοκινητο και το έχω σιχαθει.
4.Να μην είναι πολυ ψηλή. Ειμαι 1.67 περίπου (κοντούλης :p )
5. Να είναι σχετικά εύχρηστη για πόλη.
6. Να μπορεί να μπει σε ήπιο έστω χωματόδρομο.

Για να σας δώσω μια εικόνα, μου αρέσουν πολύ οι on/off. Κοιτάζω μήνες τώρα reviews και έχω καταλήξει στη Versys 650 για τα λεφτα που θελω να δωσω (μοντέλο 07-09, με abs φυσικα). Σκεφτομουν και Vstrom. Αλλά από ότι ακούω, αν και ειναι πολυ ανετη και αξιόπιστη μηχανή, είναι λίγο βαρετή στην οδηγηση. Και μου φανηκε λίγο ογκώδης οταν ανέβηκα πάνω. Εχετε γνωμουλα για τη versys? Η καποια άλλη προταση?
To Versys είναι μια χαρά για πρώτο μηχανάκι, μη τρελαθούμε.
Μεγάλο παιδί είσαι και το μυαλό φαντάζομαι είναι στη θέση του.

Κατα τα άλλα σου τα είπαν και οι υπόλοιποι, φουλ εξοπλισμό και το συντομότερο ένα Riding school (https://www.motorcycleridingacademy.com/).