PDA

View Full Version : Νεούδι- Varadero 125XLV



asxetost
28/08/2022, 20:29
Χαιρετώ με τη σειρά μου το φόρουμ!

Είναι το πρώτο μου post εδώ, οπότε είπα να συστηθώ καθώς και να ακούσω και μία δύο γνώμες από παλαιότερους που τυχόν θα διαβάσουν το θέμα.

Λοιπόν, μετά τα πρώτα εγκεφαλικά των γονέων που άκουσαν μηχανή και πέσαν οι πιέσεις στο 0.4, αύριο αισίως παραλαμβάνω το πρώτο μου μηχανάκι.
Για την ιστορία να αναφέρω πώς είμαι 28 ετών, οδηγώ αυτοκίνητο καθημερινά 6 χρόνια τώρα, οπότε ως κάτοικος αθηνών είδα και απόειδα και όταν είδα ένα varaderάκι 125 στην αντιπροσωπεία κάτω από το σπίτι μου το γλυκοκοίταξα λίγο πάραπάνω.

Θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω γνώμες για το μηχανάκι αν το είχε/έχει κάποιος και φυσικά οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη ως άσχετος που ο ίδιος αποδέχομαι ότι είμαι!
Φυσικά κράνη και ιστορίες είναι δρομολογημένα!

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση!
Γιάννης

doctoras
28/08/2022, 21:49
καλώς τον, ορθά ξεκινάς από 125cc όπως προβλέπει η νομοθεσία.

Είναι μοτοσυκλέτα full size και θα χωρέσουν άνετα δυο ενήλικες πάνω. Πολύ ξεχωριστό γιατί είναι δικύλινδρο V δουλεύει υψηλόστροφα, είναι Honda όσο αναφορά την ποιότητα. Είναι επίσης το πιο ταξιδιάρικο 125 ever.

Το μείον για όλα τα θετικά από πάνω είναι το περισσότερο βάρος.

Να το πάρεις απλώς να βεβαιωθείς για την κατάσταση λειτουργίας μιας και μιλάμε για μεταχειρισμένο μηχανάκι 20ετιας

νεοσσός
28/08/2022, 22:25
Αν δεν απατώμαι ο Θωμάς είχε Varadero 125cc (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=18333). Θα σου πει εκείνος λεπτομέρειες για τυχόν θέματα.

asxetost
29/08/2022, 17:37
Έχει 80.000 χλμ επάνω, αλλά φαίνεται σε πολύ καλή κατάσταση. Έλεγχος θα γίνει σε λίγες μέρες, γενικότερα η χρήση θα είναι καθημερινή 7/7, 20 χλμ περίπου ( πάω και σε 2 δουλειές γαρ).
Ακούω πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο όσον αφορά την αξιοπιστία, δεν θα μπορούσα φυσικά να πάω σε καινούριο ή πιο δυνατό, διότι αφενός σίγουρα θα φάει μια 2 σούπες κάπου όσο προσοχή και να υπάρχει ( ελπίζω πως δεν θα πέσω φυσικά) και αφετέρου αν κρίνω πώς οδηγώ το αυτοκίνητο σίγουρα δεν θα ήθελα να έχω καθόλου γκάζι για αρχή σε δύο τροχούς!!

panavour
29/08/2022, 20:27
Eχε το όψιν σου ότι το συγκεκριμένο μηχανάκι ΔΕΝ έχει βίδα από ανταλλακτικά.Παρε κάτι σύγχρονο.

νεοσσός
29/08/2022, 22:45
Παρε κάτι σύγχρονο.
Μη μου πεις ότι σκέφτεσαι κάτι που τελειώνει σε -έζικο; :lol:

panavour
29/08/2022, 23:03
Μη μου πεις ότι σκέφτεσαι κάτι που τελειώνει σε -έζικο; :lol:
Αναλόγως της τσέπης του νέου ας πράξει.Εγω ψώνισα κινεζουλα και μέχρι στιγμής καλά τα πάμε.Το βαραντερακι δεν έχει βίδα τοθελα κάποτε και τοψαξα.

asxetost
29/08/2022, 23:15
Ωχ μη μου λέτε τέτοια. Δηλαδή αν χρειαστώ ιμάντες κτλ ψιλολόγια ούτε αυτά; Εντύπωση μου κάνει, από ότι ξέρω μέχρι σχετικά πρόσφατα υπήρχε στην παραγωγή το συγκεκριμένο, όχι Ελλάδα από το '07 αν δεν κάνω λάθος.

doctoras
29/08/2022, 23:28
Εγώ δε πιστεύω ότι ισχύει.
Διασταύρωσε το με τον εισαγωγέα(στείλε του ένα ωραίο email στο customer service), αλλά και γνωστη ανταλλακτικών αντιπρόσωπο Honda.
Και αναλόγως πράξε

motojojo
29/08/2022, 23:45
Τι μπορεί να μην υπάρχει πέρα από τα πλαστικά;

Υποθέτω από αναλώσιμα δεν θα υπάρχει θέμα.

Bowleno
30/08/2022, 05:16
Ωχ μη μου λέτε τέτοια. Δηλαδή αν χρειαστώ ιμάντες κτλ ψιλολόγια ούτε αυτά; Εντύπωση μου κάνει, από ότι ξέρω μέχρι σχετικά πρόσφατα υπήρχε στην παραγωγή το συγκεκριμένο, όχι Ελλάδα από το '07 αν δεν κάνω λάθος.

Οταν λες ιμάντες; :confused:

Δεν έχει ιμάντες το XLV.....

spyrval
30/08/2022, 09:04
Ο έλεγχος που λες πού θα γίνει; Γιατί σίγουρα δεν μπορεί να γίνει από τον έμπορο που θα το αγοράσεις (αν κατάλαβα καλά). Ρώτα σε ένα συνεργείο Honda για ανταλλακτικά, θα ξέρουν.

panavour
30/08/2022, 09:45
Υπάρχουν 10 τουλάχιστον site αν ψάξεις στο λήμμα honda spare parts.βαλε μετά το μοντέλο xlv 125 η varadero 125 και θα τα βρεις όλα.

kostaskk
30/08/2022, 14:12
Τα 80.000 δύσκολο να είναι αληθινά γιατί όλοι οι έμποροι μειώνουν,ρίχνουν τα km στα μηχανάκια που πουλάνε, καλός ελενχος παντού και υπάρχουν σημεία που λένε πληροφορίες για τα χιλιόμετρα..

Αφού είναι σχεδόν 170-180 κιλά και με v2 μοτέρ που στροφαρει ψηλά και έχει δύναμη παπιου θα κάει και πολύ παραπάνω, ίσως τα διπλάσια στα 4-5 λίτρα ανά 100. Γιατί θα θέλει πολλές στροφές για να κινηθεί νορμάλ.

Αν το θες μόνο για πηγαινε-ελα στην δουλειά καλητερα παπι, θα έχεις μισή κατανάλωση,ίδια γκάζια, 100 κιλά βάρος και ποιο φτηνά και εύκολα να βρεθούνε ανταλλακτικά,. Αν το θες για την άνετη σέλα,ταξίδια,φρένα,αναρτήσεις,πλαίσιο,στήσιμο τότε πάρε αυτό, καλητερα όχι από έμπορο.

panavour
30/08/2022, 14:21
Tο θέμα είναι ότι,όλα πλέον πωλούνται από εμπόρους,με ότι αυτό συνεπάγεται.Και όλοι θα σε παραμυθιασουν.Συμβουλη επειδή Μ άρεσε το ήθελα και τοψαξα.Παρε κάτι πιο σύγχρονο.Αθραυστη η Χόντα μεν, όλα μπορεί να πάθουν κάτι όμως και δεν υπάρχει βίδα δε.

asxetost
30/08/2022, 18:11
Συγγνώμη ρε παιδιά, είπαμε είμαι άσχετος!! Δεν θα υπάρχουν ούτε τα είδη για τα αναγκαία service τέλος πάντων; Έλεγχος θα γίνει σε εξωτερικό συνεργείο. Το έχω κλείσει το μηχανάκι αλλά ως διαβαστερός ξέρω ότι υπάρχει δικαίωμα υπαναχώρησης εντός 14 ημερών χωρίς προϋποθέσεις. Γενικά είμαι του συμπλέκτη, οπότε όχι παπί, συν ότι μου αρέσει η θέση στο δρόμο που θυμίζει λίγο πιο μεγάλη μοτοσυκλέτα ( μπορεί να σε δουν να μη σε φάνε και 2 μπαρμπάδες παραπάνω- σκέφτομαι). Το πλάνο είναι να μάθω σύμπλεξη καλά με το γαϊδούρι τούτο και ύστερα σιγά σιγά να ανέβω. Αν δεν χρειάζεται κάτι τρελό μηχανικά λέω να το τσιμπήσω, αν μη τι άλλο από ιδιώτη δεν έχεις δυνατότητα χρηματοδότησης με δόσεις!

panavour
30/08/2022, 23:05
Τι μοντέλο σου είπε ο μαγαζατορας ότι είναι;.

panavour
30/08/2022, 23:19
https://www.bike-parts-honda.com/honda-motorcycle/125-MOTO/VARADERO

Πάρε αυτόν τον σύνδεσμο και κοίτα,και αν σε ικανοποιεί,η πληρότητα των ανταλλακτικών,που με εξέπληξε ευχάριστα στον τομέα του κινητήρα,αλλά με στεναχώρησε στα υπόλοιπα,πάρτο.Προσοχη προσεκτικός έλεγχος, γιατί οι έμποροι λένε πολλλλλλλλλλλα ψέμματα,και συγνώμη αν σε τρόμαξα, αλλά έχουν δει πολλά τα μάτια μου.

phovos
31/08/2022, 07:10
Δεν ξέρω σε τι μπάτζετ είσαι αλλά δες και το sym nht 200, καινούριο ή μεταχειρισμένο με σαφώς πολύ λιγότερα χιλιομετρα. Είναι αρκετά άνετο, οικονομικό σε κατανάλωση, 60cc παραπάνω και δείχνει μεγαλύτερη απ' όσο πραγματικά είναι. Την έχω 9 μήνες, καθημερινή χρήση και είμαι γενικά πολύ ικανοποιημένος. Δεν έχει βγάλει κανένα θέμα, ευκολοδηγητη και 40 κιλά λιγότερα από τη varadero. Αν και μικρού κυβισμου μονοκύλινδρο θα κινείσαι άνετα με 100 στις 6k στροφές όποτε μπορείς να κάνεις και καμιά κοντινή εκδρομή.

McGyver
31/08/2022, 07:54
Καταπληκτικό για αρχάριο πριν από 20 χρόνια.

Έχουμε 2022, πάρε κάτι άλλο :wave2:.

asxetost
31/08/2022, 15:29
Αααα πολύ ωραίο το symάκι- διπλά χρήματα βέβαια από το παππούδι + οτι αν πέσει κάτω και θα πέσω και εγώ σε κατάθλιψη!!
Είναι 2001 καρμπυρατέρ, θεωρώ βασικά ότι τα παλαιότερα μηχανήματα είναι λίγο πιο αξιόπιστα δεδομένου ότι είχαν αξιοπρεπή σχετικά χρήση και συντήρηση. Μου αρέσει σαν εμφάνιση, οι επιδόσεις είναι πολύ περιοριστικές όπως ήθελα, δεν το ακούω πολύ σαν επιχείρημα λοιπόν.
Είναι μηχανή μεταβατική που θα "λερωθεί" και δεν θέλω να έχω το άγχος μη γρατζουνιστεί, μη αυτό μη το άλλο.
Αν επιβιώσουμε και εγώ και το χοντάκι σε 1-2 χρόνια θα ήθελα σίγουρα να ακούσω μια συζήτηση για καλύτερο μηχανάκι!

motojojo
31/08/2022, 15:42
Αν ειναι τόσο ιδιαίτερο υπάρχει το ενδεχόμενο να δυσκολευτείς να το μεταπουλήσεις.

Αν το θες για να δεις αν σου αρεσει και να μαθεις, ίσως είναι καλύτερα να στραφείς σε κάτι άλλο.

125αρια με συμπλέκτη υπάρχουν αρκετά.

doctoras
31/08/2022, 17:06
μια χαρά είναι απο πλευράς μεταβατικού οχήματος, ψάξε το μονο με τον μηχανικό σου για να ξέρεις τι θα χρειαστεί συντόμως. Πέραν απο τα λάδια-φίλτρα-υγρά που είναι ενα καλό σερβις. Δώσε βάρος αν απαιτεί λάστιχα, τακάκια, γρανάζια γιατί αυτά τα 3 κοστίζουν κανα 400ρι

Το μοντέλο αυτό είναι ξεχωριστό, κάποιοι θα το κρατήσουν για πάντα, δε συναντάς εύκολα δικύλινδρο V 125cc

Και εντάξει, κατασκευαστικά δε συγκρίνεται με τα νέα 125-200 το μηχανάκι αν θυμάμαι κόστιζε τότε 5κ

Nomand
31/08/2022, 19:38
Θες να μας αναφέρεις σε τι ποσό το δίνει ο αντιπρόσωπος, για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα.

Nomand
31/08/2022, 19:44
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/325642209-derbi
Θέλεις να δεις και αυτό αν είσαι στην Αττική, νομίζω ο κινητήρας ειναι yamaha αν δεν κάνω λάθος, και θα σου φανεί και πιο εύκολο σε θέμα βάρους

ptc
31/08/2022, 20:27
Εγώ γιατί κατάλαβα ότι το έχει πάρει ήδη; Στο πρώτο μήνυμα λέει " αύριο παραλαμβάνω". Και από τότε έχουν περάσει τρεις μέρες.


Πάντως από εμένα ένα μπράβο για το πόσο συνειδητοποιημένος και συγκρατημένος είσαι. Επιτέλους ένας άνθρωπος που τον κόβει να σκεφτεί το αυτονόητο, ότι δλδ το πρώτο του μηχανάκι έχει μεγάλες πιθανότητες να του πέσει και μερικές φορές. Καλοτάξιδο και καλή αρχή!

asxetost
31/08/2022, 20:55
Δόκτωρ αισίως δεν χρειάζεται τίποτα.

Στη μιάμιση χήνα γύρω παίζουν όλα αυτά Nomand αν δεις είτε από εμπόρους είτε από ιδιώτες.. Το μηχανάκι το έχω κλείσει και πρώτη βόλτα θα κάνει λογικά προς το τέλος της βδομάδας με τον αδερφό- παλιά καραβάνα!
Από κει και έπειτα έχει παρκάρισμα για 2 μήνες μέχρι να συμπληρώσω 6 χρόνια ακριβώς σαν οδηγός αυτοκινήτου ώστε να μπορώ να κάνω την επέκταση.
Μια δυο βολτούλες σε κάνα άδειο πάρκινγκ να δούμε πόσο κουλοχέρης είμαι σίγουρα θα παίξουν με άλλο άτομο στο τιμόνι από και προς το σημείο!

panavour
31/08/2022, 21:08
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/325642209-derbi
Θέλεις να δεις και αυτό αν είσαι στην Αττική, νομίζω ο κινητήρας ειναι yamaha αν δεν κάνω λάθος, και θα σου φανεί και πιο εύκολο σε θέμα βάρους
Απριλια είναι ο κινητήρας αυτός που παίρνει ο σκαραβαίος 125 και ο διακοσαρης ο Κινέζος.

Nomand
31/08/2022, 22:13
Δόκτωρ αισίως δεν χρειάζεται τίποτα.

Στη μιάμιση χήνα γύρω παίζουν όλα αυτά Nomand αν δεις είτε από εμπόρους είτε από ιδιώτες.. Το μηχανάκι το έχω κλείσει και πρώτη βόλτα θα κάνει λογικά προς το τέλος της βδομάδας με τον αδερφό- παλιά καραβάνα!
Από κει και έπειτα έχει παρκάρισμα για 2 μήνες μέχρι να συμπληρώσω 6 χρόνια ακριβώς σαν οδηγός αυτοκινήτου ώστε να μπορώ να κάνω την επέκταση.
Μια δυο βολτούλες σε κάνα άδειο πάρκινγκ να δούμε πόσο κουλοχέρης είμαι σίγουρα θα παίξουν με άλλο άτομο στο τιμόνι από και προς το σημείο!

Μπράβο σου για τον τρόπο που σκέφτεσαι μακάρι να είχαν αυτή τη λογική και οι άλλοι νέοι οδηγοί οι οποίοι ρωταν πως θα μπορέσουν να παρακαμψουν το Α2,
Παντως από ότι κατάλαβα επειδή θα βάλεις δόσεις στα 1500 με κάτι έξοδα φακέλων και τόκους θα σου πάει κάπου στα 1800 που δεν τα λες και λίγα και κατάλαβα από τις δύο δουλειές ότι τα βγάζεις με κούραση τα ευρώ, οπότε ότι αποφασίσεις με προσοχή

doctoras
01/09/2022, 01:09
Απριλια είναι ο κινητήρας αυτός που παίρνει ο σκαραβαίος 125 και ο διακοσαρης ο Κινέζος.

Κινεζικός είναι ο κινητήρας με προδιαγραφές derbi, και μπήκε σε όλη την σειρά 125 μοτοσικλετών derbi καθώς και στην συνέχεια σε aprilia & FB mondial

kyriakosrod
01/09/2022, 02:06
Φίλε δωστα προκαταβολή κ πάρε cb125f... Ίδιο πράγμα είναι. Καινούριο και θα σου βγει μια η άλλη με την κατανάλωση και τα ανταλλακτικά που θα γλυτώσεις

panavour
01/09/2022, 08:12
Κινεζικός είναι ο κινητήρας με προδιαγραφές derbi, και μπήκε σε όλη την σειρά 125 μοτοσικλετών derbi καθώς και στην συνέχεια σε aprilia & FB mondial
H κεφαλή απριλια και τα υπόλοιπα κινέζικα.

venzinas7
01/09/2022, 09:11
Σαν κατοχος του babyvara να σου πω οτι οταν πας για σερβις θα χρεωθεις τιμη τρανσαλπ! Μην νομιζεις οτι επειδη ειναι 125 θα χρεωθεις τιμη παπιου. Το δικο μου εχει 130000 χλμ κ δεν εχει καψει ουτε λαμπα. Βεβαια τα σερβις ειναι by the book! Το παντρευσαι να ξερεις. Καταναλωση γυρω στο 3.7-4L ανα 100χλμ. Οδηγικη συμπεριφορα τρανσαλπ. Καταπινει ολες τις κακοτεχνειες του δρομου τελεια, συγχωρει λαθη που θα κανεις σαν αρχαριος. Α κ το πιο βασικο... ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ Ο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΣ ΤΡΟΧΟΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΣΠΥΡΙΔΩΝΑ! 437915

asxetost
02/09/2022, 13:35
Τέλεια, όπως ακριβώς ήθελα!!!( Για τον μπροστινό τροχό, όχι για τα σέρβις!)
Λες και έχω οδηγήσει τρανσαλπ χαχα. Καλές διαδρομές αδερφέ μου, είναι πολύ ωραίο το άτιμο!

doctoras
02/09/2022, 14:16
437915

Τούμπανο! πολύ πολυ ωραίο! Να το χαίρεσαι
βλέπω εβαλες και αποστάτες τιμονιού, με τις ντίζες τι έκανες? απο πιο μοντέλο ταίριαζαν?

asxetost
03/09/2022, 16:02
Αν υπάρχει κάποια πρόταση για αξιόπιστο σέρβις στην Αθήνα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Το έκανα λίγο πάνω κάτω στο στενάκι του σπιτιού μου εχθές όταν μου το παρέδωσε και διαπίστωσα ότι δεν είχαν αλλάξει ούτε φίλτρα. Πέθανε το μηχανάκι πριν καν πάρει μπροστά. Να δούμε τη Δευτέρα τι θα γίνει, λογικά θα πρέπει να καθαρίσουν καρμπυρατέρ και να αλλάξουν φίλτρο, όπως και να έχει εγώ θέλω να πάω για ένα τσεκάρισμα πριν λήξει η διορία του δικαιώματος υπαναχώρησης.

panavour
03/09/2022, 16:06
Αν υπάρχει κάποια πρόταση για αξιόπιστο σέρβις στην Αθήνα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Το έκανα λίγο πάνω κάτω στο στενάκι του σπιτιού μου εχθές όταν μου το παρέδωσε και διαπίστωσα ότι δεν είχαν αλλάξει ούτε φίλτρα. Πέθανε το μηχανάκι πριν καν πάρει μπροστά. Να δούμε τη Δευτέρα τι θα γίνει, λογικά θα πρέπει να καθαρίσουν καρμπυρατέρ και να αλλάξουν φίλτρο, όπως και να έχει εγώ θέλω να πάω για ένα τσεκάρισμα πριν λήξει η διορία του δικαιώματος υπαναχώρησης.
Περιοχή σου;;;;

asxetost
03/09/2022, 18:15
Κέντρο

motojojo
03/09/2022, 18:28
Κοίτα κάτι άλλο.

Κριμα ειναι να ξεκινήσεις με συνεργεία.

toyar
03/09/2022, 19:02
Δωστο πισω και παρτο μονο λειτουργικο
Αν το πειραξεις δεν εχει υπαναχωρηση

ptc
03/09/2022, 19:21
Στο μηχανικό που το πήγες για έλεγχο όλα ήταν κομπλέ και τώρα ξαφνικά δε δουλεύει; Τι έγινε, άλλο μηχανάκι σου δώσανε;

asxetost
03/09/2022, 19:52
Στο μηχανικό που το πήγες για έλεγχο όλα ήταν κομπλέ και τώρα ξαφνικά δε δουλεύει; Τι έγινε, άλλο μηχανάκι σου δώσανε;

Ετοίμασε το σκ@το........................................................................................... .................................................................................................... ............................................ έλεγχο δεν έχω κάνει ακόμα σε εξωτερικό συνεργείο!

Σκεφτόμουν ότι όταν το παραλάβω θα το πάω και αν πάει κάτι στραβά με τον έλεγχο θα το ακυρώσω εφόσον έχω αυτή τη δυνατότητα.
Βλέπεις ο μοτέμπορας είναι φάτσα κάρτα γείτονας και σκέφτηκα ότι εφόσον μου λέει ότι το μηχανάκι είναι σε καλή κατάσταση ας φάω το παραμύθι, τι διάλο είπα αν μου παίξει μπινιά μπορώ να του τα ζαλίζω καθημερινώς και ανυπερθέτως...

Οπότε στο μηχανικό θα πάει ο καλός σαμαρείτης αδερφός αφού το κάνει μια βόλτα να δει ότι δεν κάνει τίποτα περίεργο που βγάζει μάτι.






Δείξτε έλεος είπαμε είμαι άσχετος - και παρορμητικός ηλίθιος γκουχ

asxetost
03/09/2022, 19:55
Αν είναι απλά κάποιο σκουπιδάκι στο καρμπυρατέρ λέω να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία, μου αρέσει πολύ το μηχανάκι..
Κολλήματα είναι αυτά. Αν δε δούμε προκοπή και μετά το καθάρισμα που θα κάνει και ελπίζω και το φίλτρο αέρα που θα πρέπει να αλλάξει τότε θα πρέπει να πω γειά.

motojojo
03/09/2022, 20:05
Και θα τα πληρώσεις εσύ ολα αυτα;

Επειδή παραπάνω ειπες ότι θα το καβαλήσεις σε 6 μήνες....αστο καλύτερα! Πες μια δικαιολογία στον έμπορα και φύγε.

Μετά από 6 μήνες μπορεί να σου αρέσει κάτι άλλο.

asxetost
03/09/2022, 20:15
Όχι βέβαια!!! Αυτό υποτίθεται είχε γίνει ήδη!
Το μηχανάκι μπορώ να το οδηγήσω στο δρόμο από 26/10.
Στο ενδιάμεσο θα παίζουν βόλτες σε μεγάλους χώρους, αλάνες ή μεγάλα πάρκινγκ με τον αδερφό που είναι κάποια χρόνια στο κουρμπέτι για να αποκτήσω μια εξοικείωση.
Απλά νομικά δεν μπορώ να κυκλοφορώ φυσικά, δεν είμαστε για πρόστιμα.

Nomand
03/09/2022, 20:28
Απλά να σου αναφέρω κάτι για την περίπτωση της υπαναχώρησης επειδή εργάζομαι σε εταιρία που ασχολούμαστε με χρηματοδότηση. Για να γίνει η αντίστροφη κίνηση και να ακυρωθεί ο διακανονισμός από την στιγμή που έχει παραλάβει ο πελάτης το προϊόν πρέπει να είναι αμεταχειριστο και στην αρχική του συσκευασία σε περίπτωση καινούριου, αν υπάρχει πρόβλημα λειτουργικό τότε αφού διαπιστωθεί η βλάβη από τον επίσημο αντιπρόσωπο προχωράμε στην διαδικασία doa και γίνεται αντικατάσταση η πίστωση η και ακύρωση του διακανονισμού.Επειδη η έμποροι είναι απαράδεκτα λαμόγια μπορούν να ισχυριστούν ότι όταν παραδόθηκε το προϊόν ήταν σε λειτουργική κατάσταση και το πρόβλημα δημιουργήθηκε από τον χρήστη, για αυτό καλύτερα μην ακουμπήσει χέρι πάνω στην μηχανή κανείς

Nomand
03/09/2022, 20:42
Επίσης καλό ειναι να μας αναφέρεις και πιο έμπορος η τουλάχιστον σε ποια περιοχή για να μην έχουμε και πρόβλημα με το gbrd,

asxetost
03/09/2022, 21:32
Το μηχανάκι είναι μεταχειρισμένο, οπότε η αρχική συσκευασία δεν παίζει. Από κει και πέρα δεν θα γίνει κάποιο σέρβις σε εξωτερικό συνεργείο, μόνο έλεγχος. Εντελώς ανάποδη λογική αλλά ήταν κάτι που έκανα σαν κίνηση ενστικτωδώς, μου έκλεισε το μάτι η μηχανή, δεν ξέρω πώς να το πω χωρίς να ακουστώ εντελώς βλαμμένος. Υπάρχει οικογενειακός φίλος εισαγγελέας οπότε θέλω να πιστεύω ότι οι λαμογιές δεν περνάνε εδώ.
Όταν μιλάω με έναν άνθρωπο περιμένω ο λόγος του να είναι τίμιος, από κει και πέρα αν πάει να με εξαπατήσει υπάρχει πρόβλημα.
Έλεγχος μόνο θα γίνει λοιπόν, καμιά επισκευή

asxetost
03/09/2022, 21:33
Επίσης καλό ειναι να μας αναφέρεις και πιο έμπορος η τουλάχιστον σε ποια περιοχή για να μην έχουμε και πρόβλημα με το gbrd,

Δεν θα το κάνω αυτό αδερφέ μου, δεν κρεμάμε έτσι ανθρώπους θεωρώ. Είπαμε, δίνουμε μια δεύτερη ευκαιρία, όλοι έχουμε δικαίωμα στο λάθος.
Αν το λάθος επαναληφθεί τότε είναι κοροϊδία βέβαια και τα πράγματα πάνε διαφορετικά.

Nomand
03/09/2022, 22:02
Το μηχανάκι είναι μεταχειρισμένο, οπότε η αρχική συσκευασία δεν παίζει. Από κει και πέρα δεν θα γίνει κάποιο σέρβις σε εξωτερικό συνεργείο, μόνο έλεγχος. Εντελώς ανάποδη λογική αλλά ήταν κάτι που έκανα σαν κίνηση ενστικτωδώς, μου έκλεισε το μάτι η μηχανή, δεν ξέρω πώς να το πω χωρίς να ακουστώ εντελώς βλαμμένος. Υπάρχει οικογενειακός φίλος εισαγγελέας οπότε θέλω να πιστεύω ότι οι λαμογιές δεν περνάνε εδώ.
Όταν μιλάω με έναν άνθρωπο περιμένω ο λόγος του να είναι τίμιος, από κει και πέρα αν πάει να με εξαπατήσει υπάρχει πρόβλημα.
Έλεγχος μόνο θα γίνει λοιπόν, καμιά επισκευή

Το γνωρίζω ότι είναι μεταχείρισμενο απλά σου ανελυσα λίγο την διαδικασία της επιστροφής η οποία ειναι παρόμοια και σε εκθεσιακα προϊόντα που πουλάμε, απλά νωρίτερα ανέφερες για καθαρισμό στα καρμπυρατέρ γι αυτό σε συμβούλεψα να μην ακουμπήσει χέρι κάνεις. Στην θεση σου έχω βρεθεί και εγω σε αντίστοιχη ηλικία και δεν θα ήθελα να αισθανθεις όπως εγώ τότε από τον παρορμητισμο μου.

asxetost
03/09/2022, 22:07
Το γνωρίζω ότι είναι μεταχείρισμενο απλά σου ανελυσα λίγο την διαδικασία της επιστροφής η οποία ειναι παρόμοια και σε εκθεσιακα προϊόντα που πουλάμε, απλά νωρίτερα ανέφερες για καθαρισμό στα καρμπυρατέρ γι αυτό σε συμβούλεψα να μην ακουμπήσει χέρι κάνεις. Στην θεση σου έχω βρεθεί και εγω σε αντίστοιχη ηλικία και δεν θα ήθελα να αισθανθεις όπως εγώ τότε από τον παρορμητισμο μου.

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου, και γενικά όλα τα παιδιά που απαντούν. Έχει μηχανικούς η έκθεση και εξήγησα το πρόβλημα. Κράτησαν το μηχανάκι και μου είπε ότι θα το δει.
Τώρα μένει να δούμε..

ptc
04/09/2022, 00:40
Ένα ένα μας τα λες...

Αφήνοντας τη δική σου αφέλεια στην άκρη, το να έχει στην έκθεσή του μηχανή που δεν παίρνει καλά καλά μπρος λέει αρκετά για τον έμπορο. Αν δεν έχεις ήδη δεσμευθεί και όντως μπορείς να κάνεις πίσω θα έλεγα να το αφήσεις και να τα δεις όλα λίγο πιο ψύχραιμα. Έτσι κι αλλιώς δίπλωμα δεν έχεις, μη σε πιάνει η κάψα γιατί μόνο χαμένος θα βγεις.

Πάντως αν η αγορά πρόκειται να γίνει με γνώμονα την εμπιστοσύνη σε οποιοδήποτε έμπορο θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Κυριάκο να πάρεις ένα cb125f καινούριο με δόσεις κι ας χάσεις και κάποια λεφτά όταν το πουλήσεις. Καλό το μεταχειρισμένο -και για μένα ιδανικό για πρώτο- αλλά θέλει και μια στοιχειώδη προσπάθεια απ τη μεριά σου να κάνεις δύο τρία απλά πράγματα. Άμα δεν μπορείς, καινούριο μόνο.

Bowleno
04/09/2022, 07:16
Σαν κατοχος του babyvara να σου πω οτι οταν πας για σερβις θα χρεωθεις τιμη τρανσαλπ! Μην νομιζεις οτι επειδη ειναι 125 θα χρεωθεις τιμη παπιου. Το δικο μου εχει 130000 χλμ κ δεν εχει καψει ουτε λαμπα. Βεβαια τα σερβις ειναι by the book! Το παντρευσαι να ξερεις. Καταναλωση γυρω στο 3.7-4L ανα 100χλμ. Οδηγικη συμπεριφορα τρανσαλπ. Καταπινει ολες τις κακοτεχνειες του δρομου τελεια, συγχωρει λαθη που θα κανεις σαν αρχαριος. Α κ το πιο βασικο... ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ Ο ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΣ ΤΡΟΧΟΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΣΠΥΡΙΔΩΝΑ! 437915

125 και καίει τόσο;:eek:
Τόσο καίει και κάτι λιγότερο καίει και το δικό μου αλλά είναι και 300αρι....


Τέλεια, όπως ακριβώς ήθελα!!!( Για τον μπροστινό τροχό, όχι για τα σέρβις!)
Λες και έχω οδηγήσει τρανσαλπ χαχα. Καλές διαδρομές αδερφέ μου, είναι πολύ ωραίο το άτιμο!

Εννοεί ότι έχει ακριβό σέρβις....:lol:
Πέρα από την πλάκα, διαβάζοντας όλα τα παραπάνω, εγώ θα το είχα γυρίσει πίσω άμεσα.
Δεν νοείται αγοράζω μηχανάκι που κάνει νούμερα με το που βγει από την έκθεση. Να ξέρεις, έχεις 6 μήνες εγγύηση, βάσει νόμου.

Kickstart
04/09/2022, 08:26
Καλημέρα, δώστο πίσω φίλος, ο εμπορος πάντα και πριν απ όλα κοιτάει την τσέπη του και όχι την δική σου ηρεμία και γαλήνη. Όλοι την έχουμε κάνει κάποτε την μακακια με δαυτους γι αυτό ομιλούμε εκ πείρας. ΠΑΝΕ ΔΩΣΤΟ όσο είναι νωρίς. Κάνε υπομονή και ψάξε από ιδιώτη στη συνέχεια.

doctoras
04/09/2022, 08:45
αν δε μπορέσει να το φτιάξει τώρα, αν σου έβγαλε δάνειο ο έμπορος κάνε διαδικασία υπαναχώρησης και όλα καλά.
Αν σε πήγε με γραμμάτιο του τα επιστρέφεις μαζί με την μηχανή παίρνοντας συμβουλή απο νομικό(ιδίως αν σε έχει βάλει να υπογράψεις κάτι)

Αν δε έχεις το μαρούλι και θέλεις μηχανάκι(που δουλεύει) βγάλε δάνειο (με κάποιον εγγυητή αν δεν εχεις εισοδήματα που να αιτιολογούν) πάρε το μαρούλι στο χέρι και δες αυτά των ιδιωτών με κάποιον έμπειρο και όποιο είναι σε καλή και λειτουργική κατάσταση χτύπα το

panavour
04/09/2022, 10:53
Φιλαράκι,μηχανάκι 21 ετών με τα χιλιόμετρα αυτά απλά ΔΕΝ.Και παρκαρισμένο να ήταν περισσότερα θα είχε φύγε όσο είναι νωρίς, ούλοι στο λέμε.

Bowleno
04/09/2022, 13:50
Φιλαράκι,μηχανάκι 21 ετών με τα χιλιόμετρα αυτά απλά ΔΕΝ.Και παρκαρισμένο να ήταν περισσότερα θα είχε φύγε όσο είναι νωρίς, ούλοι στο λέμε.

Ούλοι του το λέμε αλλά.....:(

McGyver
04/09/2022, 14:07
Ούλοι του το λέμε αλλά.....:(

Ούτε η προηγούμενη γενιά κατάφερε να ανοίξει το δικό μας κεφάλι και να τα βάλει μέσα, γιατί η δική μας να τα καταφέρει :bawl: ;

Αφήστε τον να κάνει τα λάθη του και να μάθει!

:beer:

panavour
04/09/2022, 14:48
Κέντρο
Κονιδης Γιώργος Καβασάκι,αλλά τα φτιάχνει όλα,και έχει και άκρες για ανταλλακτικά Χόντα.Σαμου 16 κέντρο Αθήνας, σταθμός Λαρίσης Μεταξουργείο.Αν πας πεστου ότι ήρθες απ' τον Παναγιώτη με το Er-5,που τώρα έχει voge 500ds.

toyar
04/09/2022, 15:58
εγω παντως οταν πηρα την πρωτη μου μηχανη-ρημαδι την πρωτη μερα με αφησε 3 φορες
δεν ηξερα τι παιζει με το ρουμπινετο της βενζινης και εμενα:bawl:

asxetost
04/09/2022, 16:48
Εντάξει ήμουν προετοιμασμένος για τους κατά ριπάς πυροβολισμούς και τους αξίζω για να είμαστε και δίκαιοι.
Θα κάνω υπομονή να δω πώς θα πάει η αυριανή μέρα.
Με δάνειο έγινε η κατάσταση οπότε ναι, αν τα πράγματα δεν φτιάξουν θα πρέπει να επικοινωνήσω με την τράπεζα.

asxetost
04/09/2022, 21:01
εγω παντως οταν πηρα την πρωτη μου μηχανη-ρημαδι την πρωτη μερα με αφησε 3 φορες
δεν ηξερα τι παιζει με το ρουμπινετο της βενζινης και εμενα:bawl:

3DaysLater
Τι'ν το ρουμπινέτο ρε παιδιά;
Καλό είναι;
Τι μου είπε, με έβρισε;;;;

AristidisZ
04/09/2022, 21:13
3DaysLater
Τι'ν το ρουμπινέτο ρε παιδιά;
Καλό είναι;
Τι μου είπε, με έβρισε;;;;

Ένα μικρό διακοπτάκι πάνω στο καρμπυρατέρ, που γυρνάει στην ρεζέρβα είναι

asxetost
04/09/2022, 22:33
Ααα, και το μωροντέρο νομίζω έχει ένα τέτοιο.
Εντωμεταξύ το γέλιο είναι ότι όταν το πήγα λίγο πάνω κάτω και είδα ότι το γκάζι πέθανε το πάω στον μηχανικό της έκθεσης εκεί και μου κάνει " σε είδα πώς κάνεις το γκάζι, το δίνεις απότομα και μπουκώνει".
Το βλέπω να πηγαίνει άπατο, κρίμα και είχε αρχίσει να με αρέσει η ιδέα- ναι είμαι από αυτούς, που άμα δεν κάτσει το συγκεκριμένο μηχανάκι μπορεί και να παρατήσω την ιδέα να πάρω μηχανή.
Πείτε ότι θέλετε, πείτε με ανώμαλο, κακόγουστο όλα αυτά, αλλά το παν είναι να αρέσει στον αναβάτη ότι καβαλάει και δεν υπάρχουν αντικειμενικές απόψεις για αυτό.

Bowleno
05/09/2022, 00:26
Ένα μικρό διακοπτάκι πάνω στο καρμπυρατέρ, που γυρνάει στην ρεζέρβα είναι

Πάνω στο ντεπόζιτο είναι ρε συ....:lol:

kostaskk
05/09/2022, 01:19
Φεύγεις, όχι τρέχοντας, πετώντας.. εκτός και αν σου το έδωσαν σε τιμή κοντά 300€. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το μηχανάκι να μην δουλέψει ποτέ σωστά, όλα όσα λέει φαίνονται ψέματα και το μηχανάκι βιασμενο(ίσως από 16χρονα), παρατημένο χωρίς σέρβις, ποιος ξέρει τι αλλά κρυφά θα έχει η άκυρες κρυφές ζημιές που μπορεί να σε κάνουν να το πετάξεις στα σκουπίδια (να μην φτιάχνονται)
Θα κάθονταν χρόνια εκεί μέσα οπότε ότι υγρό,λάδι,λαστιχακι τσιμουχα πάνω του θα θέλει αλλαγμα, από υγρό και σωληνάκια φρένων,παραφλου,λάδια μέχρι τσιμουχες αναρτήσεων,καρμπυρατέρ,σωληνάκια βενζίνης και και και....

Άσε που για να γίνει μηχανάκι θα ξοδέψεις αλλά τοσα όσα έδωσες για την αγορά,μπορεί κ παραπάνω. Μόνο το ότι είπαν οτι φταις που ανοίγεις πολύ το γκάζι και το μπουκωνεις φτάνει για να μην ξαναπατήσεις ποτέ,,,. Έχουν καταλάβει ότι είσαι άσχετος και προσπαθούν να σε δουλέψουν για να το πάρεις,καλύψουν τα προβλήματα του μηχανακιου.

kostaskk
05/09/2022, 01:20
Στο car.gr έχει αλλά 6 σαν αυτό για να διαλέξεις κάτι καλύτερο.

venzinas7
05/09/2022, 08:22
Καλημερα! Αυτο με το γκαζι δεν ισχυει στο συγκεκριμενο μηχανακι! Πρεπει να το στιψεις για να κουνηθει!αχχααχχαχααχ! εχει σιγουρα βενζινη μεσα? Γιατι δεν εχει ουτε δεικτη ουτε λαμπακι ρεζερβας! Οσο για την καταναλωση φιλοι μου ειναι αρκετη για 125 μηχανακι! Μην ξεχναμε οτι ειναι ειναι 180 κιλα γεματο! Πρεπει να δουλευει μεταξυ 8000-10000 στροφες για να παιρνει τα ποδια του! Οσο αφορα τα σερβις εγω το παω στον Αραουζο στο χαιδαρι! Ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

AristidisZ
05/09/2022, 08:42
Πάνω στο ντεπόζιτο είναι ρε συ....:lol:

δίπλα στο καρμπιρατέρ, εγώ είπα μαλακία :beer:

D3300
05/09/2022, 09:01
Εντάξει ήμουν προετοιμασμένος για τους κατά ριπάς πυροβολισμούς και τους αξίζω για να είμαστε και δίκαιοι.
Θα κάνω υπομονή να δω πώς θα πάει η αυριανή μέρα.
Με δάνειο έγινε η κατάσταση οπότε ναι, αν τα πράγματα δεν φτιάξουν θα πρέπει να επικοινωνήσω με την τράπεζα.

Πρόσεξε πολύ μην φορτωθείς το παλτό που:
Και θα το παντρευτείς
Και δεν θα δουλεύει σωστά ή καθόλου.

D3300
05/09/2022, 09:02
Ένα μικρό διακοπτάκι πάνω στο καρμπυρατέρ, που γυρνάει στην ρεζέρβα είναι

Διακόπτης βενζίνης στην έξοδο του ρεζερβουάρ είναι, αλλά οκ.

motojojo
05/09/2022, 09:23
Εντάξει ήμουν προετοιμασμένος για τους κατά ριπάς πυροβολισμούς και τους αξίζω για να είμαστε και δίκαιοι.
Θα κάνω υπομονή να δω πώς θα πάει η αυριανή μέρα.
Με δάνειο έγινε η κατάσταση οπότε ναι, αν τα πράγματα δεν φτιάξουν θα πρέπει να επικοινωνήσω με την τράπεζα.


Δεν ειναι πυροβολισμοί, μην το παιρνεις προσωπικα :)
Όλοι αντιλαμβάνονται ότι καποια φάβα έχει ο λακος :p και σε προειδοποιουν όλοι να μην πέσεις μέσα γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα είναι άπατος και δύσκολα θα βγεις από εκεί.

Από εκεί και πέρα τα χρήματα από τη δική σου τσεπη θα βγουν οπότε δεν μας πέφτει και λόγος το τι θα αποφασίσεις τελικά.

panavour
05/09/2022, 10:33
Φίλε μου εκ πείρας στο λέω.Οι αγορές υπό το βάρος ισχυρού συναισθήματος (καψουρα, έρωτας με την πρώτη ματιά,κλπ) σχεδόν πάντα είναι ζημιογόνες.Παρε βαθιές ανάσες ,πάρε τον χρόνο σου,και πράξε με κρύο αίμα,και δεν θα χάσεις.

asxetost
05/09/2022, 10:47
Δεν ειναι πυροβολισμοί, μην το παιρνεις προσωπικα :)
Όλοι αντιλαμβάνονται ότι καποια φάβα έχει ο λακος :p και σε προειδοποιουν όλοι να μην πέσεις μέσα γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα είναι άπατος και δύσκολα θα βγεις από εκεί.

Από εκεί και πέρα τα χρήματα από τη δική σου τσεπη θα βγουν οπότε δεν μας πέφτει και λόγος το τι θα αποφασίσεις τελικά.

Ο έρωτας τυφλώνει, η μ@λ@κί@ το ίδιο, μα, μήπως είναι ο έρωτας μ@λ@κί@ με παρέα τελικά ρε παιδιά;:facepalm:

Δεν ξέρω , θα στείλω τα βαριά όπλα να ελέγξουν, το απόγευμα θα έχω νεότερα.
Το μηχανάκι δε φαίνεται να το είχε παρατημένο ο προηγούμενος θα πω.
Θα εμπιστευτώ την εμπειρία του αδερφού.
Στην πρώτη βλακεία που θα ξανακούσω εκεί μέσα όμως γειά σας.
Ήθελα να του πω καμιά κουβέντα όταν είπε αυτό για το γκάζι αλλά το σαβουαρ βίβερε βλέπετε...
Και κερατά και δαρμένο με έβγαλε.
Εντωμεταξύ βιβλίο σέρβις δεν μου έδωσε, ενώ έλεγε ότι είχε, άσε που το είχε στη βιτρίνα με τη μπαγκαζιέρα και όταν το παρέδωσε είχε γίνει καπνός.
Σαν να το παράκανα με τ...............ον ρομαντισμό μου φαίνεται έτσι όπως τα λέμε τώρα...

spyrval
05/09/2022, 11:27
Δε θέλει να μάθεις τα πραγματικά χλμ της μηχανής και από πότε έχει να κάνει σέρβις για να μην αγχωθείς. Μη μου πεις ότι δεν πιστεύεις το λόγο του. Ευτυχώς που έβγαλε και την μπαγκαζιέρα για να μη χαλάς το κέντρο βάρους, γλύτωσες λέμε. Φαίνεται αξιόλογος έμπορος.

doctoras
05/09/2022, 11:48
:lol:

strokt up
05/09/2022, 14:09
Δε θέλει να μάθεις τα πραγματικά χλμ της μηχανής και από πότε έχει να κάνει σέρβις για να μην αγχωθείς. Μη μου πεις ότι δεν πιστεύεις το λόγο του. Ευτυχώς που έβγαλε και την μπαγκαζιέρα για να μη χαλάς το κέντρο βάρους, γλύτωσες λέμε. Φαίνεται αξιόλογος έμπορος.
Τα λενε ολα και οι αξιολογήσεις.
Αγαπητέ @asxetost μήπως να κοιταζες κάποιο άλλο μηχανάκι καλύτερα;

karellen
07/09/2022, 09:45
Πάνω στο ντεπόζιτο είναι ρε συ....:lol:
Μερικά ειναι όντως πάνω στο καρμπ.

Bowleno
08/09/2022, 06:42
Μερικά ειναι όντως πάνω στο καρμπ.

Για πες κάποιο, δεν έχω δει ποτέ τέτοιο :uplate:

karellen
08/09/2022, 08:57
Για πες κάποιο, δεν έχω δει ποτέ τέτοιο :uplate:

Dax

438044

asxetost
08/09/2022, 19:57
Έχει κάποιο θέμα το σάιτ τις τελευταίες μέρες; Πάω να μπω και μου βγάζει κάτι περίεργα ο browser.
Λοιπόν, το μηχανάκι ελέγχθηκε, είναι μια χαρά παραδόξως!
Είμαι αρκετά τυχερός αν υποθέσουμε ότι το πήρα με κλειστά μάτια κυριολεκτικά.
Ευχαριστώ όλους όσους απαντήσατε όπως και όσους με αποθαρρύνατε γιατί όποια άποψη και αν ειπώθηκε καταλαβαίνω ότι εκφράστηκε από ενδιαφέρον.
Έτσι για την κουβέντα απλά θα αναφέρω ότι αν πήγαινα σε καινούριο θα πήγαινα κατά πάσα πιθανότητα για το Royal Enfield Scram 411, οπότε μου φαίνεται 10 φορές καλύτερο το Hondάκι.
Πάμε για καθάρισμα καρμπυρατέρ (κάτι που θα γινόταν έτσι και αλλιώς πιστεύω) και είμαστε έτοιμοι!

phovos
09/09/2022, 07:50
Καλοτάξιδο και εύχομαι να το χαρείς όσο δεν παίρνει. Πάντα ορθιος!

motojojo
09/09/2022, 09:53
Καλοτάξιδο λοιπόν!

asxetost
09/09/2022, 10:22
Να είστε όλοι καλά, όλοι πάντα συνετοί και όρθιοι!

karellen
09/09/2022, 11:25
Άντε μπράβο λοιπόν!
Να το χαρείς το νέο εργαλείο,καλά ταξίδια και αναμένουμε φωτογραφίες.:beer:

Xlitos
09/09/2022, 16:20
Καλοταξιδο φιλε.Μεινε στα θετικα που εχει το βαραντερακι.Το βαρος + το οτι ειναι μοτοσυκλετακι με φαρδια ελαστικα θα σε μαθει να οδηγεις αφου ''προσομοιώνει'' σε αισθηση μοτοσυκλετες μεγαλυτερου κυβισμου.Μολις παρεις το αρχικο κολαι μεσα στην πολη,βαλ του μαλακα καινουργια ελαστικα και πηγαινε καμια λιμνη Μαραθωνα που εχει και στροφουλες να μαθαινεις.

asxetost
09/09/2022, 19:30
Καλοταξιδο φιλε.Μεινε στα θετικα που εχει το βαραντερακι.Το βαρος + το οτι ειναι μοτοσυκλετακι με φαρδια ελαστικα θα σε μαθει να οδηγεις αφου ''προσομοιώνει'' σε αισθηση μοτοσυκλετες μεγαλυτερου κυβισμου.Μολις παρεις το αρχικο κολαι μεσα στην πολη,βαλ του μαλακα καινουργια ελαστικα και πηγαινε καμια λιμνη Μαραθωνα που εχει και στροφουλες να μαθαινεις.

Πολύ καλό ακούγεται!! Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά!