PDA

View Full Version : Quick shifter και μανέτα συμπλέκτη.



borgiriadis1
28/08/2022, 21:17
Μιας και δεν βρήκα ανάλογο θέμα και έκανα κ μια καταχώρηση λάθος το ανοίγω από την αρχή.
Σε περίπτωση που βάλεις σε μια μηχανή quick shifter τη γίνεται με τη μανέτα του συμπλέκτη?
Θέλω να πω εφόσον πατώντας τον λεβιέ των ταχυτήτων επεμβενει το quick shifter και στιγμιαία κόβει το την παροχή ώστε να γίνει ομαλά η αλλαγή είτε πατήσεις είτε όχι τη μανέτα αυτό την ίδια δουλειά θα κανει σωστά?
Άρα με quick shifter η αλλαγή με μανέτα όπως γινόταν πριν δεν μπορεί να γίνει?
Επίσης κατά πόσο διευκολύνει την κατάσταση σε συνθήκες ας πούμε πίστας?
Σε περίπτωση που κάποιος μπαίνει για προπόνηση αυτό το μαραφετι είναι απαραίτητο ή ίσως και περιττό για κάποιον αθλητή?

billyka
28/08/2022, 22:24
Γίνεται κανονικά η αλλαγή.Κάποια νομίζω θέλουν καποιες ελάχιστες στροφές και πανω για να δουλέψουν.Διευκολυνει αρκετά ακομα και εκτος πίστας.Εντός πίστας πάρα πολυ.Δεν κουράζεται ο αριστερός πήχης απο τα πατήματα της μανέτας,κερδίζεις χρόνο στις αλλαγές,μες την στροφή η αλλαγή γίνεται πολύ ομαλότερα και η μηχανή είναι ποιο σταθερή,αν δουλεύει και ανάποδα αντι να κάνεις πάνω για να ανεβάσεις πατάς κατω, κάτι που επιτρέπει το ανέβασμα ταχύτητας μέσα σε αριστερή στροφή χωρις το πόδι να βρει άσφαλτο

doctor_john
28/08/2022, 22:30
Γίνεται κανονικά η αλλαγή.Κάποια νομίζω θέλουν καποιες ελάχιστες στροφές και πανω για να δουλέψουν.Διευκολυνει αρκετά ακομα και εκτος πίστας.Εντός πίστας πάρα πολυ.Δεν κουράζεται ο αριστερός πήχης απο τα πατήματα της μανέτας,κερδίζεις χρόνο στις αλλαγές,μες την στροφή η αλλαγή γίνεται πολύ ομαλότερα και η μηχανή είναι ποιο σταθερή,αν δουλεύει και ανάποδα αντι να κάνεις πάνω για να ανεβάσεις πατάς κατω, κάτι που επιτρέπει το ανέβασμα ταχύτητας μέσα σε αριστερή στροφή χωρις το πόδι να βρει άσφαλτο

Το εξηγείς λίγο γιατί νομίζω μπερδέυτηκα; το λεβιέ ταχυτήτων εννοείς; υπάρχει περίπτωση να τον κάνεις κάτω, να ανεβάσει και να μην βρίσκει και η μπότα σε αριστερή στροφή;

husky21
28/08/2022, 22:48
Το εξηγείς λίγο γιατί νομίζω μπερδέυτηκα; το λεβιέ ταχυτήτων εννοείς; υπάρχει περίπτωση να τον κάνεις κάτω, να ανεβάσει και να μην βρίσκει και η μπότα σε αριστερή στροφή;

Σιγουρα ειναι πιο πιθανο να βρει η μποτα κατω αν βαλεις το ποδι απο κατω για να ανεβασεις το λεβιε

doctor_john
28/08/2022, 22:59
Ναι. Αν κάνεις κίνηση προς τα κάτω έχει πιθανότητα να βρεί.
Το θέμα είναι αν γίνεται με το λεβιέ ταχυτήτων (πως ; ) ή "κατεβάζεις" με κουμπί οπότε δεν θα είχε θέμα η μπότα έτσι και αλλιώς.
Και αν ανεβάζεις - κατεβάζεις με τα κουμπιά και ανεβάζει, τι γίνεται για να κατεβάσεις ταχύτητα;

borgiriadis1
28/08/2022, 23:51
Υπάρχουν Κιτ που κάνουν την κίνηση του λεβιέ ακριβώς ανάποδα. Η 1η πάνω και όλες οι υπόλοιπες κάτω.
Και έχω ακούσει από αναβάτες που το έχουν κάνει οτι βέβαια είναι πολύ δύσκολο να το συνηθίσεις αλλά είναι ομαλότερη η κίνηση του ποδιού και τλκ βοηθάει πολύ στους χρόνους της πίστας. Μειώνεις το χρόνο αδράνειας μέχρι να περάσεις το πόδι κάτω από τον λεβιέ. Αυτά βέβαια σε αναβάτες σαν εμένα είναι ψιλά γράμματα.
Τώρα συγκεκριμένα δεν ξέρω αν ο λεβιές που αλλάζεις στο quick shifter δίνει επιλογή να αλλάξεις τη φορά των ταχυτήτων (ίσως ανάλογα τι θα πάρεις).

Τώρα επί του θέματος αν καταλαβαίνω καλά σε περίπτωση που κλείσω το γκάζι και πατήσω συμπλέκτη το shifter δεν ενεργοποιείται και κάνω την αλλαγή κανονικά.
Άρα έχεις την επιλογή να δουλέψεις όπως δούλευες?

basilis_k6
29/08/2022, 00:17
Υπάρχουν Κιτ που κάνουν την κίνηση του λεβιέ ακριβώς ανάποδα. Η 1η πάνω και όλες οι υπόλοιπες κάτω.
Και έχω ακούσει από αναβάτες που το έχουν κάνει οτι βέβαια είναι πολύ δύσκολο να το συνηθίσεις αλλά είναι ομαλότερη η κίνηση του ποδιού και τλκ βοηθάει πολύ στους χρόνους της πίστας. Μειώνεις το χρόνο αδράνειας μέχρι να περάσεις το πόδι κάτω από τον λεβιέ. Αυτά βέβαια σε αναβάτες σαν εμένα είναι ψιλά γράμματα.
Τώρα συγκεκριμένα δεν ξέρω αν ο λεβιές που αλλάζεις στο quick shifter δίνει επιλογή να αλλάξεις τη φορά των ταχυτήτων (ίσως ανάλογα τι θα πάρεις).

Τώρα επί του θέματος αν καταλαβαίνω καλά σε περίπτωση που κλείσω το γκάζι και πατήσω συμπλέκτη το shifter δεν ενεργοποιείται και κάνω την αλλαγή κανονικά.
Άρα έχεις την επιλογή να δουλέψεις όπως δούλευες?

μπορεις να αλλαξεις ταχύτητες κανονικα. το σιφτερ δεν καταλαβαινει καν οτι άλλαξες ταχυτητα.

αυτο που δεν ξερω ειναι αν χωρις να κλεισεις γκαζι πατησεις συμπλέκτη και αλλάξεις ταχυτητα αν θα κοψει την τροφοδοσία. νομιζω θα την κοψει και παλι.

καποιες μοτο παραγωγης ειχαν ανάποδο αν ηθελες. νομιζω καποια ss600 ηταν.

doctor_john
29/08/2022, 07:49
συνηθίζεται πολύ γρήγορα, αν υπάρχει περίπτωση να έχω αυτή την φορά λειτουργίας την προτιμώ.
Ίσως είναι ευκολότερο με την πρώτη κάτω για τον μέσο όρο που δεν απολαμβάνει απαραίτητα την μοτό αλλά μετακινείται.
Εμένα μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις όσον αφορά την άνεση του χειρισμού, η πρώτη πάνω.

Bowleno
29/08/2022, 08:37
συνηθίζεται πολύ γρήγορα, αν υπάρχει περίπτωση να έχω αυτή την φορά λειτουργίας την προτιμώ.
Ίσως είναι ευκολότερο με την πρώτη κάτω για τον μέσο όρο που δεν απολαμβάνει απαραίτητα την μοτό αλλά μετακινείται.
Εμένα μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις όσον αφορά την άνεση του χειρισμού, η πρώτη πάνω.

Για την πίστα, για καταδρομικές, μπορεί.
Τώρα, να σταματάς σε φανάρι και ακίνητος, δεν είναι και τόσο βολικό....

Pew
29/08/2022, 19:50
Τασο, σε ποιο μηχανακι θες να βαλεις QS ? Στο SV1 ?

Στειλε μου στο viber ή παρε με στο κινητο να σου πω παραπανω λεπτομερειες για το Healtech.


Εν ολιγοις για οσους παρακολουθουν το τοπικ:

1) Στα σουζουκι απο standard shift σε "αναποδο" γινεται ευκολα, αλλαζοντας θεση το μοχλο απο τον αξονα του επιλογεα (στη μερια του κινητηρα) κατα 180 μοιρες.
Καποιοι αλλαζουν το μοχλο με αυτο του TLR ή απο αλλα μοντελα που ειναι κοντυτερος. Χρειαζεται λιγη παραπανω δυναμη, αλλα μειωνει τη διαδρομη του λεβιε και αφηνει πιο "σκληρη" αισθηση κουμπωματος.

2) Καποια QS εχουν επιλογη να μην διακοπτουν αναφλεξη οταν οι στροφες ειναι κατω απο ενα οριο που ειτε ειναι προκαθορισμενο ειτε το ρυθμιζεις εσυ. Στα "τεμπελικα" ανεβασματα ή σε χαμηλες στροφες λοιπον δεν σου σβηνει.
Οχι πως υπαρχει πιθανοτητα, αφου οταν ανιχνευσει πιεση, κοβει ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΦΟΡΑ την αναφλεξη απο 60 εως 80msec το οποιο στις 2000rpm δεν θα κανει κατι! Αυτο, το κανει μια φορα, μεχρι να σταματησεις να ασκεις πιεση και ξαναπιεσεις για την επομενη αλλαγη! Δε θα σβησει τοσο ευκολα λοιπον με 80msec fuel cut στις ας πουμε... 2000-3000rpm!

3) Εαν εν τελει βαλεις το healtech iQSE, ο αισθητηρας πιεσης, μπαινει στο μοχλο απο τη μερια του κινητηρα, οχι στον ποδολεβιε. Λειτουργει ειτε με το σαζμαν κανονικα 1η κατω είτε και με αναποδο 1η πανω.

borgiriadis1
29/08/2022, 20:07
Βάγγο βασικά κοίταγα μια αγγελία από ένα street triple που φόραγε και μου γεννήθηκε η απορία. Για το sv δεν το είχα σκεφτεί είναι η αλήθεια γτ ακόμα σκέφτομαι αν πρέπει να το κρατήσω ή να το σπρώξω και να πάρω άλλο. (Βάλε με ξανά στην ομάδα viber γτ άλλαξα κιν και ενώ έκανα back up μου τα διέγραψε όλα).

Τώρα στο θέμα διάβασα στην healtech ότι κατεβάζεις ένα app και από εκεί ρυθμίζεις τις στροφές που θες να δουλεύει και μπορείς να το απενεγοποιησεις αν θες. Γενικά δείχνει να έχει πάρα πολλές παραμέτρους για να το φέρεις στα μέτρα σου.
Και απ' ότι βλέπω η τιμή είναι γύρω στα 300-350€. Δεν το λες φθηνό αλλά αν όντως κάνει αυτό που υπόσχεται δεν είναι απαγορευτικό σαν upgrade.
Εσύ που πηγαίνεις συχνά στην πίστα έχεις βάλει?

Pew
29/08/2022, 21:00
Βάγγο βασικά κοίταγα μια αγγελία από ένα street triple που φόραγε και μου γεννήθηκε η απορία. Για το sv δεν το είχα σκεφτεί είναι η αλήθεια γτ ακόμα σκέφτομαι αν πρέπει να το κρατήσω ή να το σπρώξω και να πάρω άλλο. (Βάλε με ξανά στην ομάδα viber γτ άλλαξα κιν και ενώ έκανα back up μου τα διέγραψε όλα).

Τώρα στο θέμα διάβασα στην healtech ότι κατεβάζεις ένα app και από εκεί ρυθμίζεις τις στροφές που θες να δουλεύει και μπορείς να το απενεγοποιησεις αν θες. Γενικά δείχνει να έχει πάρα πολλές παραμέτρους για να το φέρεις στα μέτρα σου.
Και απ' ότι βλέπω η τιμή είναι γύρω στα 300-350€. Δεν το λες φθηνό αλλά αν όντως κάνει αυτό που υπόσχεται δεν είναι απαγορευτικό σαν upgrade.
Εσύ που πηγαίνεις συχνά στην πίστα έχεις βάλει?

Ηταν φθηνοτερο, αλλα οι τιμες ανεβηκαν.
Σκεφτομουν να το τσιμπησω, με γνωμονα οτι η καλωδιωση μπορει να αλλαξει εφοσον αλλαξεις μηχανακι (προσωπικα θα την εκανα και custom σ'αυτη την περιπτωση καθως κοβει απλα ρευμα απο πολλαπλασιαστες και σαν input παιρνει απο συγκεκριμενους σενσορες)... αλλα πρωτον η αυξηση, δευτερον ειμαι σε φαση να αλλαξω μηχανη με OEM Shifter καποια στιγμη.

Ακομα το σκεφτομαι παντως, καθως μπορει να πουληθει ευκολα με μικρη χασουρα.
Στο δικο μου μηχανακι πιστα Σερρων βγαινω απο την Κ5 με 2α και πριν το εσακι πρεπει να βαλω 3η και 4η περνωντας απο την K6-7 (short-shift) διοτι στο πλαγιασμα της Κ9 η 3η ειναι στον κοφτη ενω με 4η μπορω να ανοιξω γκαζι ή να διορθωσω με καλυτερο feeling.
Στο παραπανω παραδειγμα, ενα shifter & gp-shift ειναι ευκολια και σε αφηνει να συγκεντρωθεις στην "γρηγορη" Κ9 ... Το ιδιο και στην εξοδο της 10. Εκει δεν τοσο προβλημα η ελλειψη shifter, οσο το κανονικο pattern οπου το ποδι πρεπει να αλλαξει 2 φορες θεση.
Μια για αλλαγη ταχυτητας (μυτη απο κατω) και αλλη μια για πλασαρισμα στη δεξια που ερχεται με κατεβασμα για την Κ11 ...

Δεν ξερω αν σου εφτιαξα εικονα στο μυαλο σου, αλλα ρε πουστη μου το shifter ειναι ευκολια.
Εσυ το σκεφτεσαι για το IMR ? Σε καρμπυρατερ, υπαρχει αλλη εκδοση της healtech. Μεταπωλητικα αν και οποτε σε περιοριζει αρκετα ομως!
Δεν πιστευω πως εκει χρειαζεται να συζητησουμε περαιτερω!! Μεινε οπως εισαι!

billyka
29/08/2022, 21:15
Δεν έχω ακούσει καλά λόγια για το σίφτερ της healtech που ρυθμίζει απο το κινητό.

borgiriadis1
29/08/2022, 22:31
Όχι δεν το σκέφτομαι για το IMR. Δεν θα έριχνα τέτοια χρήματα σε κινεζιμοτερ γτ θα το πάρω στα χέρια. Αν θα το έκανα, στο sv θα το έβαζα με τη μετατροπή για ταχύτητες προς τα κάτω κυρίως για να πειραματιστω.
Βασικά τον τρόπο λειτουργίας ήθελα να κατανοήσω και κατά πόσο είναι σημαντικό ή όχι.

Billyka για να μαθαίνουμε κιόλας γνωρίζεις για κάποιο άλλο qs που να ρυθμίζεται με άλλον τρόπο? Ή τα υπόλοιπα σου δίνουν μια default κατάσταση και πρέπει να προσαρμοστείς εσύ στο qs?

DIG
29/08/2022, 22:43
Έχω και εγώ shifter της healtech σε Aprilia Tuono Gen2. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ούτε με την λειτουργία του ούτε με την εφαρμογή στο κινητό . Η εφαρμογή δε, δίνει αρκετές πληροφορίες για το τι κάνει κάθε παράμετρος, ώστε να ξέρεις τι πειράζεις. Μια- δυο φορές χρειάστηκε να κάνω ρυθμίσεις μετά την αρχική τοποθέτηση και έκτοτε δεν έχει χρειαστεί να ασχοληθώ με κάτι. (χρήση πίστας το μοτο μόνο).
Μάλιστα, όταν θέλησα να απενεργοποιήσω το κόψιμο της ανάφλεξης για τα κατεβάσματα (γιατί δεν με βόλευε) και έστειλα μέηλ στην Healtech μου απάντησαν άμεσα με πλήρεις οδηγίες πως να το κάνω.
Η τιμή που το είχα πάρει από γνωστό μαγαζί (και νομίζω αντιπρόσωπο) ήταν στα 350€ πριν καμιά 3ετια!

Pew
30/08/2022, 00:15
Tασο, για αρχη αλλαξε το pattern, αφαιρεις το μοχλουδακι απο τον αξονα του σαζμαν και το τοποθετεις κατα 180μοιρες.
Προσπαθησε να συνηθισεις το πατημα για ανεβασμα και θα δεις οτι απο μονο του ακομα και χωρις QS θα ειναι ευκολοτερο!

basilis_k6
30/08/2022, 01:39
Tασο, για αρχη αλλαξε το pattern, αφαιρεις το μοχλουδακι απο τον αξονα του σαζμαν και το τοποθετεις κατα 180μοιρες.
Προσπαθησε να συνηθισεις το πατημα για ανεβασμα και θα δεις οτι απο μονο του ακομα και χωρις QS θα ειναι ευκολοτερο!

ελπιζω να μιλας για πιστα. αν το κανει στο δρομο θα σκοτωθει 100%

doctor_john
30/08/2022, 06:57
Εξήγησε το γιατί όταν μπορείς να καταλάβω πως το βλέπεις.
Εμένα με βόλευε. Εκτός πίστας και αγώνων γενικότερα. Καταλαβαίνω πως η ελάχιστη καθυστέρηση στην επιλογή μεταφέρεται
από το ανέβασμα στο κατέβασμα αλλά μέχρι εκεί.

Pew
30/08/2022, 08:39
ελπιζω να μιλας για πιστα. αν το κανει στο δρομο θα σκοτωθει 100%
Μιλαω για δρομο και οχι δεν σκοτωνεσαι 100%.
Με το ιδιο σκεπτικο και στην πιστα το κανεις ρυζι αν "καταλαθος" στα κοκκινα ριξεις κατεβασμα απο συνηθεια δρομου.

basilis_k6
30/08/2022, 19:27
Μιλαω για δρομο και οχι δεν σκοτωνεσαι 100%.
Με το ιδιο σκεπτικο και στην πιστα το κανεις ρυζι αν "καταλαθος" στα κοκκινα ριξεις κατεβασμα απο συνηθεια δρομου.

να το γυρισει στην πιστα και μετα παλι πισω μεχρι να το συνηθίσει και ο εγκέφαλος του να μην δουλευει με την δυναμη της συνηθειας ειναι οκ. αλλα να το αλλαξει σε αναποδο και να βγει στο δρομο με την λογική οτι ποτε δεν θα ξεχαστει και θα το κάνει λάθος? η συνηθεια ειναι πολύ δυνατη και αργα η γρηγορα θα καρφωσει κατεβασμα με 100χλμ και το πέσιμο ειναι βεβαιο. ο πισω θα μπλοκάρει ακομα και με πατημενο συμπλέκτη. δεν κανουμε τετοιες αλλαγες για πρωτη φορα στη ζωη μας σε δρομο. δεν ξερω καν πως σου φαινετε λογικο κατι τετοιο.

Pew
30/08/2022, 20:31
να το γυρισει στην πιστα και μετα παλι πισω μεχρι να το συνηθίσει και ο εγκέφαλος του να μην δουλευει με την δυναμη της συνηθειας ειναι οκ. αλλα να το αλλαξει σε αναποδο και να βγει στο δρομο με την λογική οτι ποτε δεν θα ξεχαστει και θα το κάνει λάθος? η συνηθεια ειναι πολύ δυνατη και αργα η γρηγορα θα καρφωσει κατεβασμα με 100χλμ και το πέσιμο ειναι βεβαιο. ο πισω θα μπλοκάρει ακομα και με πατημενο συμπλέκτη. δεν κανουμε τετοιες αλλαγες για πρωτη φορα στη ζωη μας σε δρομο. δεν ξερω καν πως σου φαινετε λογικο κατι τετοιο.
Εμαθες να οδηγας σε πιστα ή στο δρομο;

basilis_k6
30/08/2022, 20:47
Εμαθες να οδηγας σε πιστα ή στο δρομο;

σε δρομο

Pew
30/08/2022, 23:06
σε δρομο
Τα αναποδα φρενα μετα το ποδηλατο θυμασαι πως τα συνηθισες;
Χρειαστηκε να μπεις πιστα;

basilis_k6
30/08/2022, 23:11
Τα αναποδα φρενα μετα το ποδηλατο θυμασαι πως τα συνηθισες;
Χρειαστηκε να μπεις πιστα;

λιγο δυσκολο να σκοτωθεις απο φρενο. τεσπα το τραβαμε πολυ, ειπα πιο πανω γιατι θεωρω πολυ επικινδυνο κατι τετοιο. εγω δεν θα το εκανα ποτε ουτε καν μεσα στην πιστα σε γρηγορο ρυθμο. θελει χρονο ο εγκεφαλος να "ξεχασει".

borgiriadis1
31/08/2022, 01:23
basillis_k6 βασικά συμφωνώ με τη συνήθεια που λες. Απλά ο pew με ξέρει κ αναφέρεται σε διαφορετικό πράγμα (για αναβάτες πιο υποψιασμένους γενικά). Για εμένα μια αλλαγή προς τα κάτω δεν θα είναι μια αλλαγή που θα με παιδεψει ιδιαίτερα να το μάθω και να το συνηθίσω.
Δεν με θεωρώ καλό οδηγό απλά οδηγό με άλλα στάνταρ.

Ίσως και να είναι η αλλαγή που ψάχνω στο μηχανάκι όπως ανέφερα σε άλλο θέμα (sm για fun bike) που σκέφτομαι να αλλάξω μηχανή γενικά. Από εκεί προήλθε και το θέμα του νήματος.

Για να μείνω όμως εντός του θέματος και να μην ξανά λέω τα ίδια να συνεχίσω με διευκρίνιση. Καταλήγουμε ότι ένα qs κάνει δουλειά και καλή σε όλους τους τομείς αρκεί να το φέρεις στα μέτρα σου.Επισης καταλαβαίνω ότι δεν είναι και καμία τεράστια πατέντα στη μηχανή και η τιμή για κάποιον που το χρησιμοποιεί σωστά είναι ευκολία. Εγώ το καταλαβαίνω ως ότι κυρίως στην έξοδο της στροφής μειώνει κατά πολύ την αλλαγή ταχύτητας με καλύτερες εξόδους γενικά. Αλλά αυτό ισχύει γενικά ή απλά κλέβω εμένα (την δικιά μου οδηγική ικανότητα) με το βοήθημα αυτο? (Προφανώς κάνω πολλά λάθη κατά την οδήγηση αλλά αυτό θα μου μαζέψει χρόνο που ίσως με καλύτερη οδήγηση θα το κατάφερνα?)

Ilias_83
31/08/2022, 08:10
Επειδή καταλαβαίνω πως αμφιταλαντεύεσαι στην τοποθέτηση ή όχι το QS, ίσως σε βοηθήσει η δική μου εμπειρία με εργοστασιακό QS στην Trident 660 που έχω. Είναι το πρώτο μου μηχανοκίνητο δίκυκλο και το αγόρασα με απολύτως μηδενική εμπειρία.
Το QS ήταν δώρο οπότε το κράτησα. Στην Trident ενεργοποιείται και απενεργοποιείται από το menu της μηχανής και στα πρώτα μου βήματα το είχα απενεργοποιημένο με το σκεπτικό να μάθω την χρήση του συμπλέκτη. Φυσικά πολύ σύντομα το ενεργοποίησα ξανά.

Δεν είμαι ούτε γρήγορος οδηγός (είμαι μάλιστα πολύ αργός), ούτε έμπειρος, ούτε έχω προσδοκίες σχεδόν στα 40 μου να γίνω Rossi.
Ωστόσο το QS είναι απολαυστικό σε ανοίγματα σε ανοιχτό δρόμο και απλοποιεί τα πράγματα σε στροφοδιαδρομές, τουλάχιστον σε εμένα που ακόμα ψάχνω το πως θα τοποθετηθώ πάνω στη μηχανή, που θα φρενάρω, πως θα αρχίσω να ανοίγω κτλ.
Το χρησιμοποιώ συνεχώς; Όχι, οδηγώ με τον συμπλέκτη σε καθημερινή βάση. Άλλωστε για να δουλέψει ομαλά θέλει να έχεις αρκετό γκάζι στο ανέβασμα.
Θα μπορούσα χωρίς αυτό; Φυσικά.
Θα το έβαζα σε επόμενη μηχανή μου; Αν υπήρχε η επιλογή χωρίς σκέψη.

husky21
31/08/2022, 13:47
Εγω το εχω λατρεψει στο ΚΤΜ
δυστυχως ειναι μονο για τα ανεβασματα
στο δικο μου μοντελο

motojojo
31/08/2022, 13:53
Επικίνδυνο ίσως είναι να δώσεις τη μηχανή με αλλαγμένο pattern σε κάποιον ανυποψίαστο. Αλλιώς η συνήθεια δεν ειναι καθόλου δύσκολο να αλλάξει.

Παπάκια όλοι έχουμε καβαλήσει. Κανένας δεν σκοτώθηκε από μετάβαση σε μηχανή. Για άλλους λόγους σκοτώνεται ο κόσμος, σίγουρα όχι από το διαφορετικό pattern.

borgiriadis1
01/09/2022, 23:09
Καλά ο μόνος που υπάρχει περίπτωση να την οδηγήσει είναι ο αδερφός μου κ αυτό για λίγα χλμ (κάποιες φορές ξεμένει έξω η μηχανή ανάλογα με το πώς με πάει η δουλειά και την γυρνάει στο γκαράζ). Ε θα φροντίσω να μην χρειαστεί.
Και εγώ πιστεύω ότι δεν είναι τόσο τραγικό να αλλάξει η διαδρομή.
Για το qs θα αρχίσω να το ψάχνω μου φαίνεται. Φαίνεται ότι είναι πολύ καλό εργαλείο και αξίζει κάποιος να το έχει.

Viking
02/09/2022, 19:18
Κι εγώ είχα στην αρχή αμφιβολίες για τη χρήση του (η μοτο είναι BMW F900R).

Τώρα μετά από αρκετό καιρό μπορώ να πω ότι είναι απόλαυση ειδικά στα κατεβάσματα αφού με τσαρούχωμα μπροστινού φρένου και κλειστό γκάζι κάνει το απόλυτο rev matching χωρίς δράματα και ταλαντώσεις.

Στα ανεβάσματα δεν είναι το αγαπημένο μου (λόγω της μότο μου, σε τουόνο βε4 για παράδειγμα στα ανεβάσματα ήταν όνειρο).

Για μέσα στην πόλη ή χαλαρές διαδρομές φυσικά παίζει συμπλέκτης (αν και τα καλά σίφτερ δουλεύουν καλά παντού, το δικό μου σίγουρα όχι - είναι άτσαλο).

Αλλά για λίγο παιχνίδι είναι ωραίο το σίφτερ (ειδικά αν είναι και μπλίπερ δηλαδή και για κατεβάσματα)!

borgiriadis1
15/09/2022, 00:08
Χθες έκανα την αλλαγή σε GPshifting (πολύ badass ακούγεται :p).
Ακομα ψάχνω που πρέπει να ρυθμίσω τον λεβιέ ώστε να βολεύει καλύτερα στο πόδι βέβαια.
Πρώτες εντυπώσεις είναι ανάμεικτες. Δεν τελείωσα με τη ρύθμιση οπότε δεν μπορώ να πω ότι ακόμα με βολεύει. Όσον αφορά την λειτουργία και την συνήθεια που λέγαμε οκ δεν περίμενα να το λύσω σε μια μέρα αλλά οκ. Σε ρολαριστη βόλτα (20-25 χλμ) 1-2 λάθος πατήματα τα οποία ηταν σε μεσαίες στροφές οπότε ίσα που τα άκουσε το μηχανάκι χωρίς να κινδυνεψω βέβαια. Στην πόλη ήταν λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα (στα φανάρια και στις στάσεις μέχρι το σπίτι) και πότε ξεκίνησα με 2α, πότε έφτασα στην 6η ψαχνωντας τη νεκρά κλπ. Μετά από κάθε λάθος ψυλιαζομουνα ξανά οπότε δεν είχα κανένα σοβαρό θέμα. Αργά ή γρήγορα θα το συνηθίσω (βέβαια λόγω και υπάρξης και άλλης μηχανής θα πρέπει να το λύσω-διαχωρισω γενικά μέσα στο κεφάλι μου).

borgiriadis1
19/09/2022, 18:01
Λοιπόν μετά από μια 2η βόλτα (~300χλμ) άρχισα να συνηθίζω τις αλλαγές και να ανεβάζω τον ρυθμό μου. Δεν μπορώ να πω ότι έγινα πιο γρήγορος ούτε ότι μου είναι πιο εύκολο οι αλλαγές, ακόμα χρειάζομαι χρόνο.

Δημιουργήθηκε όμως μια απορία μετά τη συζήτηση με τους υπόλοιπους που πήγαμε βόλτα. Καθώς μιλάγαμε για το qs και το ποσό μπορεί να επηρεάσει τον χρόνο αλλαγής ταχύτητας μου είπαν ότι μόνο στο ανέβασμα ταχυτήτων δουλεύει στις μηχανές. Ότι δλδ για να δουλέψει στο κατέβασμα πρέπει η μηχανή να έχει ηλεκτρογκαζο (κτ με τις παροχές ρεύματος μου είπανε που δεν κατάλαβα).
Ισχύει κτ τέτοιο? Και αν ναι μπορεί κάποιος να το εξηγήσει να το καταλάβουμε και οι υπόλοιποι?

Pew
19/09/2022, 18:19
Λοιπόν μετά από μια 2η βόλτα (~300χλμ) άρχισα να συνηθίζω τις αλλαγές και να ανεβάζω τον ρυθμό μου. Δεν μπορώ να πω ότι έγινα πιο γρήγορος ούτε ότι μου είναι πιο εύκολο οι αλλαγές, ακόμα χρειάζομαι χρόνο.

Δημιουργήθηκε όμως μια απορία μετά τη συζήτηση με τους υπόλοιπους που πήγαμε βόλτα. Καθώς μιλάγαμε για το qs και το ποσό μπορεί να επηρεάσει τον χρόνο αλλαγής ταχύτητας μου είπαν ότι μόνο στο ανέβασμα ταχυτήτων δουλεύει στις μηχανές. Ότι δλδ για να δουλέψει στο κατέβασμα πρέπει η μηχανή να έχει ηλεκτρογκαζο (κτ με τις παροχές ρεύματος μου είπανε που δεν κατάλαβα).
Ισχύει κτ τέτοιο? Και αν ναι μπορεί κάποιος να το εξηγήσει να το καταλάβουμε και οι υπόλοιποι?

Μπορεις την στιγμη ακριβως που θα κλεισεις γκαζι (η αλυσιδα δηλαδη να μην εχει "ταση") ... να κατεβασεις μια σχεση στο σαζμαν. Θα την παρει πανευκολα και ετσι ειναι σχεδιασμενο να γινεται.
Αυτο για το οποιο δεν εχει σχεδιαστει η μηχανη σου καθως και οποιαδηποτε δεν εχει ηλεκτρογκαζο, ειναι προφανως να δινει μια γκαζια, ωστε να ανεβασει στροφες.
Οχι μονο οταν κουμπωσει η ταχυτητα αφου αυτο εκ των πραγματων ΔΕΝ γινεται... αλλα αμεσως μολις πατησεις το λεβιε.

Με λιγα λογια, επιβραδυνεις με 6 απο τα 160, γκαζι τελειως κλειστο.
"Δοκιμαζεις χωρις συμπλεκτη να κατεβασεις 5η" - δεν λεω να το κανεις, ξερω και ξερεις πως πολυ απλα δεν γινεται (ΚΑΚΟ αν το προσπαθησεις, δεν προφορτιζεις για κανενα λογο τον επιλογεα του σαζμαν)
Τι κανεις λοιπον; Καθως εκλεισες το γκαζι και επιβραδυνεις απο τα 160, 155, 150 .. δινεις λιγο γκαζι, ΤΟΣΟ-ΟΣΟ ωστε να μην εφαρμοζεται καποια δυναμη στο σαζμαν.
Ο κινητηρας δηλαδη να περιστρεφεται, χωρις να μεταφερει την ισχυ του στην αλυσιδα, ουτε η αλυσιδα απο την επιβραδυνση να θελει να τον κανει να περιστραφει.
Εκεινη τη στιγμη με το τοσο-οσο γκαζι, η ταχυτητα πλεον μπορει να κουμπωσει γλυκα και ωραια (οπως ακριβως με το quick shifter)... ομως λειπει κατι.
Το rev-matching ... χωρις συμπλεκτη, πολυ δυσκολο!

Το blipper λοιπον, δουλευει ομαλα στα κατεβασματα χωρις συμπλεκτη, αφου υπολογιζει για ποσα Milisecond θα δωσει γκαζι ωστε να αποφορτισει το σαζμαν και αμεσως μολις το κανει αυτο, ποσο ακομα θα χρειαστει να δωσει, για να πετυχει ενα καλο rev-match.
Ουσιαστικα μιλαμε για ενα "αναποδο" quickshifter. Στη μια περιπτωση διακοπτεις την αναφλεξη για να κουμπωσει η ταχυτητα τη στιγμη που η ισχυς διακοπτεται και το σαζμαν ειναι αποφορτισμενο, ενω στην δευτερη περιπτωση παρεχεις ισχυ ετσι ωστε το σαζμαν ξανα να αποφορτιστει αφου επιβραδυνοντας με κλειστο γκαζι, εξαναγκαζεις το μοτερ σε περιστροφη!!

borgiriadis1
19/09/2022, 19:16
Καταλαβαίνω σχεδόν τα πάντα από αυτά που γράφεις. Άρα το quickshifter δουλεύει και ανάποδα με ακριβώς την ας πούμε αντίθετη κίνηση με ή χωρίς ηλεκτρογκαζο.
Το ηλεκτρογκαζο παίζει κάποιο ρόλο όμως (για τις μηχανές που έχουν)?

Volpad
19/09/2022, 21:41
Αν δεν έχει ηλεκτρογκαζο, πως θα ανεβάσει τις στροφές ηλεκτρονικά?
Αμα το κάνεις με το χέρι σου, δεν είναι qs... είναι καρφωτή...

billyka
04/12/2022, 13:28
Υπάρχει κάποιος τρόπος να ρυθμίσεις την ευαισθησία του? Έχει ενας φίλος πανω σε μοτο που αγορασε και πολλές φορές αλλάζει ταχύτητα χωρίς να το θέλει ισα ισα μονο να ακουμπήσει το ποδι στο λεβιέ

basilis_k6
04/12/2022, 17:22
Υπάρχει κάποιος τρόπος να ρυθμίσεις την ευαισθησία του? Έχει ενας φίλος πανω σε μοτο που αγορασε και πολλές φορές αλλάζει ταχύτητα χωρίς να το θέλει ισα ισα μονο να ακουμπήσει το ποδι στο λεβιέ

δεν αλλαζει κατι στον τροπο που αλλαζεις ταχυτητες ειτε εχεις ειτε οχι qs. το κιβωτιο παλι απο το ποδι σου κινειται.

kostaskk
04/12/2022, 18:12
Τα καινούρια έχουνε qs και στο ανέβασμα και στο κατέβασμα,. Κάποια παλιά είχαν μόνο στο ανέβασμα, οι αισθητήρες είναι pull η push ανάλογα,, ο φίλος σου μάλλον ήθελε να πει ότι αν έχεις push και αλλάξεις την φορά δεν θα δουλεύει

billyka
04/12/2022, 23:04
Οχι,δεν το εξηγησα σωστά. Εννοώ με το παραμικρό ακουμπημα στο λεβιέ με το πόδι το qs κόβει την ανάφλεξη και είναι σαν το μηχανάκι να κάνει διακοπές

kostaskk
04/12/2022, 23:30
Αυτό έχει σχεδιαστεί να κάνει.δεν είναι κάτι λαθος

lospsi
05/12/2022, 11:56
Οχι,δεν το εξηγησα σωστά. Εννοώ με το παραμικρό ακουμπημα στο λεβιέ με το πόδι το qs κόβει την ανάφλεξη και είναι σαν το μηχανάκι να κάνει διακοπές

Όντως, ακουμπώντας τον λεβιέ ταχυτήτων μπορεί να κάνει διακοπή μιας και δίνει σήμα το qs και κόβει το ρεύμα. Πιθανολογώ ότι θέλει ρύθμισμά ο λεβιές ταχυτήτων ώστε να κάθεται πιο καλά στο πόδι του αναβάτη.