PDA

View Full Version : Διεκπεραιώσεις Περιστέρι // Καμια πρόταση;



JohnDiablo
31/08/2022, 10:58
Καλησπέρα σε όλους,

Για να αποφύγω την όλη βαβούρα της μεταβίβασης στο υπουργείο αποφάσισα να πάω σε έναν διεκπεραιωτή να κάνω τα χαρτιά με τον άνθρωπο μπαμ μπαμ και να βγει και η άδεια γρήγορα.

Έχετε να προτείνεται κάποιον στην περιοχή του Περιστερίου; Ή δεν παίζει τόσο ρόλο και να πάω στον πρώτο που θα βρω μπροστά μου;

* Σημείωση, γνωρίζω περί online μεταβίβασης αλλά δεν νιώθω άνετα να μπω σε αυτήν την διαδικασία γιατί με βλέπω να τρέχω.

telegonos
31/08/2022, 11:02
Καλησπέρα σε όλους,

Για να αποφύγω την όλη βαβούρα της μεταβίβασης στο υπουργείο αποφάσισα να πάω σε έναν διεκπεραιωτή να κάνω τα χαρτιά με τον άνθρωπο μπαμ μπαμ και να βγει και η άδεια γρήγορα.

Έχετε να προτείνεται κάποιον στην περιοχή του Περιστερίου; Ή δεν παίζει τόσο ρόλο και να πάω στον πρώτο που θα βρω μπροστά μου;

* Σημείωση, γνωρίζω περί online μεταβίβασης αλλά δεν νιώθω άνετα να μπω σε αυτήν την διαδικασία γιατί με βλέπω να τρέχω.

Δεν είναι καμία μεγάλη βαβούρα η μεταβίβαση. Αφιέρωσε ένα πρωινό, και κάντην, να ξέρεις τι σου γίνεται.

Μην δίνεις εργασία σε ΠΑΡΑΣΙΤΑ.

JohnDiablo
31/08/2022, 11:27
Κοίτα, πρώτη επιλογή έχω να κανω την δουλεια απευθείας στο υπουργείο.

Παρόλα αυτά ακόμα παλεύω να μάθω για την διαδικασία με τα τέλη μεταβίβασης. Να πάρω ένα iban και να μάθω αν έχουν μέσα στο παράρτημα μηχάνημα ΑΤΜ για αυτόν τον σκοπό (το είχε αναφέρει κάποιος ή εδώ ή σε άλλο φορουμ).
Αλλά βλέπεις 3 μέρες παλεύω να απαντήσουν ένα ρημάδι email ή απλά να σηκώσουν το τηλέφωνο.

Όπως καταλαβαίνεις άρχισα να σκέφτομαι και άλλες επιλογές μπας και τελειώσω κάποια στιγμή.

basilis_k6
31/08/2022, 11:30
Έχει στον άπο κατω δρόμο έναν. Με 20 ευρω μου είχε κάνει.

JohnDiablo
31/08/2022, 11:40
Έχει στον άπο κατω δρόμο έναν. Με 20 ευρω μου είχε κάνει.

Thank you, αν θυμάσαι κάποια πληροφορία παραπάνω (όνομα ή ακριβώς που ειναι) θα μπορούσες να μου στείλεις ένα μήνυμα;

DoctoR_k6
31/08/2022, 12:05
Έχει στον άπο κατω δρόμο έναν. Με 20 ευρω μου είχε κάνει.

Παρασιτο δηλαδη...

JohnDiablo
31/08/2022, 12:21
Αυτό το έχεις δει;

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/metakineseis/metabibase-okhematos-idiotikes-khreses-ikh

Δεν το έχω κάνει προσωπικά αλλά υποτίθεται λειτουργεί. Μόνο που πρέπει να πάς κάποια στιγμή στο υπουργείο να πάρεις την νέα άδεια.

Ναι, το έγραψα.
Το πρόβλημα είναι ότι το φοβάμαι σαν διαδικασία. Μην πέσω σε κανένα λαμόγιο και μόλις του δώσω τα λεφτά δεν συνεχίσει την ολοκλήρωση της διαδικασίας.

Θα μου πεις το ίδιο δε μπορεί να γίνει παντου; Ναι, αλλά τουλάχιστον δεν πιστεύω ότι θα πάρει τα λεφτά ο άλλος και θα αρχίσει να τρέχει μέσα στο παράρτημα του υπουργείου ή στο γραφείο του διεκπεραιωτή.

lospsi
31/08/2022, 12:31
Έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές τον Ιορδάνη στο Περιστέρι, πολύ ευχαριστημένος. Θα δοκιμάσω όμως το online την επόμενη φορά.

PaNick67
31/08/2022, 12:34
Κοίτα, πρώτη επιλογή έχω να κανω την δουλεια απευθείας στο υπουργείο.

Παρόλα αυτά ακόμα παλεύω να μάθω για την διαδικασία με τα τέλη μεταβίβασης. Να πάρω ένα iban και να μάθω αν έχουν μέσα στο παράρτημα μηχάνημα ΑΤΜ για αυτόν τον σκοπό (το είχε αναφέρει κάποιος ή εδώ ή σε άλλο φορουμ).
Αλλά βλέπεις 3 μέρες παλεύω να απαντήσουν ένα ρημάδι email ή απλά να σηκώσουν το τηλέφωνο.

Όπως καταλαβαίνεις άρχισα να σκέφτομαι και άλλες επιλογές μπας και τελειώσω κάποια στιγμή.

Πηγαινε απο εκει. Βγαλε φωτοτυπιες ολα τα χαρτια ακομα κι αυτα που δεν λεει πως χρειαζονται. Μολις μπεις εχει ΑΤΜ για το παραβολο. Βαζεις σε μετρητα το ακριβες πσοον και παιρνεις την αποδειξη. Πας στον γκισε και του δινεις τα χαρτια οπως στα ζηταει αφου πρωτα κανεις την αιτηση ( στην δινει ο υπαλληλος ). Αν δεν εχει ουρα μιλαμε γαι 10 λεπτα υποθεση. ΟΚ θα ξαναπας αλλα την 2η φορα θα κανεις 2 λεπτα. Αν ειναι να πληρωσεις παρασιτο να φροντισεις τουλαχιστον να περιμενεις 20 λεπτα και να παρεις την αδεια στο χερι.

Γινεται και ηλεκτρονικα πλεον αλλα δεν ξερω με τα παραβολα τι κανεις γιατι δεν υπαρχουν στο τραπεζικο συστημα να τα πληρωσεις

JohnDiablo
31/08/2022, 12:45
Έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές τον Ιορδάνη στο Περιστέρι, πολύ ευχαριστημένος. Θα δοκιμάσω όμως το online την επόμενη φορά.

Αυτόν έχω βάλει στο μάτι και εγω.
Συνήθως την άδεια πότε την έπαιρνες;

JohnDiablo
31/08/2022, 12:48
Πηγαινε απο εκει. Βγαλε φωτοτυπιες ολα τα χαρτια ακομα κι αυτα που δεν λεει πως χρειαζονται. Μολις μπεις εχει ΑΤΜ για το παραβολο. Βαζεις σε μετρητα το ακριβες πσοον και παιρνεις την αποδειξη. Πας στον γκισε και του δινεις τα χαρτια οπως στα ζηταει αφου πρωτα κανεις την αιτηση ( στην δινει ο υπαλληλος ). Αν δεν εχει ουρα μιλαμε γαι 10 λεπτα υποθεση. ΟΚ θα ξαναπας αλλα την 2η φορα θα κανεις 2 λεπτα. Αν ειναι να πληρωσεις παρασιτο να φροντισεις τουλαχιστον να περιμενεις 20 λεπτα και να παρεις την αδεια στο χερι.

Γινεται και ηλεκτρονικα πλεον αλλα δεν ξερω με τα παραβολα τι κανεις γιατι δεν υπαρχουν στο τραπεζικο συστημα να τα πληρωσεις

Σε ευχαριστώ πολύ.

Αυτό ήθελα να μάθω, αν υπάρχει δυνατότητα πληρωμής εκεί μέσω ΑΤΜ

Έκλεισε λοιπόν!

infidel
31/08/2022, 16:39
Αν η μεταβίβαση είναι οχήματος από 1 ιδιώτη σε 1 άλλον (100% ιδιοκτησία), η διαδικασία γίνεται online και το μόνο που θα χρειαστεί είναι να πληρώσεις το παράβολο online. ούτε βεβαιώσεις τελών ούτε τίποτα άλλο. Μετά τυπώνεις την αίτηση και μαζί με την παλιά άδεια πας στην υπηρεσία που δήλωσες και παίρνεις την καινούργια άδεια.

basilis_k6
31/08/2022, 16:43
Παρασιτο δηλαδη...

ναι αλλα πληρωσε ο άλλος οποτε κλαιν, δεν με ενδιαφερει.
παντως εχουν κανει μπιζνα και μονο αυτοι παιρνουν κανονικη αδεια. τοτε τουλαχιστον χωρις να παει αυτος έπερνες προσωρινη. αυτος πηρε κανονικη γιατι "ελλαδαρα"
επισης εχω κανει με διαικπεραιωτη μεταβιβαση σαββατο(!) πριν 15 χρονια

infidel
31/08/2022, 16:51
ναι αλλα πληρωσε ο άλλος οποτε κλαιν, δεν με ενδιαφερει.
παντως εχουν κανει μπιζνα και μονο αυτοι παιρνουν κανονικη αδεια. τοτε τουλαχιστον χωρις να παει αυτος έπερνες προσωρινη. αυτος πηρε κανονικη γιατι "ελλαδαρα"
επισης εχω κανει με διαικπεραιωτη μεταβιβαση σαββατο(!) πριν 15 χρονια

μεταβίβαση Online πριν 1 μήνα πήρα κανονική (πράσινη) άδεια μέσα σε 1 ώρα από την υποβολή της αίτησης.

basilis_k6
31/08/2022, 17:04
μεταβίβαση Online πριν 1 μήνα πήρα κανονική (πράσινη) άδεια μέσα σε 1 ώρα από την υποβολή της αίτησης.

ναι νομιζω πλεον εχουν πρασινες. εγω εχω ακομα 2 προσωρινες απο εκεινη την εποχη.
δεν ειχανε για χρονια και μαλιστα δεν ηξερα καν οτι μπορεις με διεκπεραιωτη να παρεις πρασινη. οταν την εφερε του λεω φερανε παλι κανονικες? μου λεει "ολα γινονται"...
Η μια που εχω πλεον δεν διαβάζεται. αν με σταματησουν θα δωσω μια λευκη κολλα.

infidel
31/08/2022, 17:10
ναι νομιζω πλεον εχουν πρασινες. εγω εχω ακομα 2 προσωρινες απο εκεινη την εποχη.
δεν ειχανε για χρονια και μαλιστα δεν ηξερα καν οτι μπορεις με διεκπεραιωτη να παρεις πρασινη. οταν την εφερε του λεω φερανε παλι κανονικες? μου λεει "ολα γινονται"...
Η μια που εχω πλεον δεν διαβάζεται. αν με σταματησουν θα δωσω μια λευκη κολλα.

Κάνε αίτηση για αντίγραφο λόγω φθοράς online
https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/metakineseis/antigrapho-adeias-kuklophorias-ikh-okhematos

basilis_k6
31/08/2022, 17:19
Κάνε αίτηση για αντίγραφο λόγω φθοράς online
https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/metakineseis/antigrapho-adeias-kuklophorias-ikh-okhematos

ξερεις αν εχει κοστος?

giorgosb
31/08/2022, 17:20
Κάνε αίτηση για αντίγραφο λόγω φθοράς online
https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/metakineseis/antigrapho-adeias-kuklophorias-ikh-okhematos

Κι εγώ προσωρινή είχα. Τον Γενάρη που μας πέρασε έκανα αίτηση για αντίγραφο λόγω φθοράς και σε μία βδομάδα παρέλαβα την πράσινη.

basilis_k6
31/08/2022, 17:27
Κι εγώ προσωρινή είχα. Τον Γενάρη που μας πέρασε έκανα αίτηση για αντίγραφο λόγω φθοράς και σε μία βδομάδα παρέλαβα την πράσινη.

τσαμπα?

JohnDiablo
31/08/2022, 17:40
Να πω για άλλη μια φορά ευχαριστώ για την βοήθεια σας/συμβουλές σας


Αν η μεταβίβαση είναι οχήματος από 1 ιδιώτη σε 1 άλλον (100% ιδιοκτησία), η διαδικασία γίνεται online και το μόνο που θα χρειαστεί είναι να πληρώσεις το παράβολο online. ούτε βεβαιώσεις τελών ούτε τίποτα άλλο. Μετά τυπώνεις την αίτηση και μαζί με την παλιά άδεια πας στην υπηρεσία που δήλωσες και παίρνεις την καινούργια άδεια.

Κοίτα, σαν σενάριο παίζει.
Έχω έναν - χαζό πες τον - φόβο, μην πέσω σε λαμόγιο και εκεί που του δώσω τα λεφτά να ακυρώσει την συναλλαγή μέσω του κινητού του και να σηκωθεί να φύγει.

Προφανώς, από την στιγμή που μιλάμε για συναλλαγή ιδιωτών κίνδυνος υπάρχει πάντα. Απλά όπως είπα δεν είναι και το πιο συνηθισμένο κάποιος να πάει για μεταβίβαση, να πάρει τα λεφτά και να αρχίσει να τρέχει μέσα στο υπουργείο.

Να σημειώσω πως είμαι αρχάριος και ειναι η πρώτη μου μεταβίβαση γενικά, για αυτό ίσως ακουστούν λίγο ακραία όπως τα σκέφτομαι.

Από περιέργεια όμως μπορεις να μου πεις μια περίληψη της διαδικασίας; Ειναι απλή; Και επίσης τα λεφτά πότε τα έδωσες/πήρες; Αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία;

infidel
31/08/2022, 17:54
Εγώ έκανα μεταβίβαση το αυτοκίνητο του πατέρα μου σε εμένα, οπότε δεν έδωσα χρήματα :lol: Η μεταβίβαση ολοκληρώνεται όταν ο αγοραστής καταθέσει τα χαρτιά στο υπουργείο. Η διαδικασία είναι απλή
1. ο πωλητής μπαίνει στο site, επιλέγει το όχημα, εισάγει το αφμ του αγοραστή και περιμένει αποδοχή από τον αγοραστή
2. ο αγοραστής μπαίνει στο ίδιο site, αποδέχεται την αγορά.
Μόλις γίνει η αποδοχή, εμφανίζονται ΚΑΙ στους 2 οι οδηγίες για την πληρωμή του τέλους μεταβίβασης. Ένας από τους 2 το πληρώνει (όπως έχει συμφωνηθεί). Με εκτύπωση 1. της πληρωμής του παραβόλου με ebanking, 2. της αίτησης μεταβίβασης και 3. της άδειας, ο αγοραστής πάει στο υπουργείο και τα καταθέτει. Ααα πρέπει ο πωλητής να υπογράψει και στο πίσω μέρος της άδειας (όνομα, διεύθυνση κτλ). Εγώ το έιχα ξεχάσει και το συμπλήρωσα επι τόπου :lol::lol:
Οπότε ο πωλητής όταν παίρνει τα χρήματα, δίνει το όχημα και την άδεια. Από εκεί και πέρα ο αγοραστής κάνει τα υπόλοιπα. Αυτό που μπορεί μόνο να γίνει είναι ο αγοραστής να μην ολοκληρώσει ποτέ τη διαδικασία. Αυτό το βλέπεις από το site, θα πρέπει να φύγει το όχημα μετά από 1-2 μέρες από την κατάθεση. Ή πας μαζί του για το τελικό στάδιο της κατάθεσης

infidel
31/08/2022, 17:57
ξερεις αν εχει κοστος?

τσάμπα αν δεν κάνω λάθος. μπες και κάνε αίτηση, θα σου πει αν χρειάζεται παράβολο σε κάποιο από τα βήματα.

JohnDiablo
31/08/2022, 18:01
Λίγα λεπτά υπόθεση δηλαδή και φαντάζομαι σου δίνει κάτι προσωρινό έτσι;

Θα το κοιτάξω σοβαρά, θα ενημερώσω και τον πωλητή μήπως τον ενδιαφέρει να το κανουμε έτσι και βλέπουμε.

Point is, παραμένει λίγο άγχος. Okay αν αφορά συγγενικό πρόσωπο ή γνωστό σου γενικά είναι τέλεια η online μεταβίβαση.
Για έναν εντελώς άγνωστο όμως συνεχίζω να έχω τις επιφυλάξεις μου.

Όπως και να έχει το τσεκάρω σαν ενδεχόμενο

giorgosb
31/08/2022, 18:56
τσαμπα?

Δεν θυμάμαι να πλήρωσα κάτι..

basilis_k6
31/08/2022, 19:05
υπαρχει και κατι δωρεαν δηλαδη... παλι καλα. θα το κανω

infidel
01/09/2022, 11:37
Λίγα λεπτά υπόθεση δηλαδή και φαντάζομαι σου δίνει κάτι προσωρινό έτσι;

Θα το κοιτάξω σοβαρά, θα ενημερώσω και τον πωλητή μήπως τον ενδιαφέρει να το κανουμε έτσι και βλέπουμε.

Point is, παραμένει λίγο άγχος. Okay αν αφορά συγγενικό πρόσωπο ή γνωστό σου γενικά είναι τέλεια η online μεταβίβαση.
Για έναν εντελώς άγνωστο όμως συνεχίζω να έχω τις επιφυλάξεις μου.

Όπως και να έχει το τσεκάρω σαν ενδεχόμενο

Όχι, μου έδωσαν κανονική πράσινη άδεια μέσα σε 1 ώρα. Εσύ θα πάρεις τα χρήματα τη στιγμή που θα του παραδώσεις άδεια και όχημα. Αυτός μετά θα πάει μόνος του στην υπηρεσία για να τα καταθέσει. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να μην πάει, και το όχημα να παραμείνει στο όνομά σου. Εσύ όμως έχεις τουλάχιστον αποδεικτικά ότι έχει αποδεχτεί την μεταβίβαση. Και μπορείς να τσεκάρεις ότι την έκανε βλέποντας ότι το όχημα έφυγε από πάνω σου (και αυτό Online). Αυτός από την πλευρά του είναι σίγουρος ότι το όχημα δεν χρωστάει τέλη και κτεο, αφού ο έλεγχος γίνεται ηλεκτρονικά (και δεν παίζουν πλαστές βεβαιώσεις) οπότε είναι win-win για μένα.

Bowleno
01/09/2022, 13:29
τσαμπα?


τσάμπα αν δεν κάνω λάθος. μπες και κάνε αίτηση, θα σου πει αν χρειάζεται παράβολο σε κάποιο από τα βήματα.


Δεν θυμάμαι να πλήρωσα κάτι..

Ρε σεις....ΔΕΝ είναι τσάμπα, το έχετε ήδη πληρώσει, όταν πήρατε την Α4 κόλλα δίκην άδειας η οποία ήταν προσωρινή μέχρι να έρθουν τα πράσινα....

Επίσης, παράσιτο που αναφέρθηκε, γιατί; :confused:
Του δίνετε να σας κάνει μια δουλειά. Άρα θα χάσει τον χρόνο του να την κάνει, όπως και σε κάθε άλλη δουλειά. Το αν είναι εύκολο η όχι, αν θέλει λίγο η πολύ χρόνο, εντελώς άσχετο....

infidel
01/09/2022, 13:38
Ρε σεις....ΔΕΝ είναι τσάμπα, το έχετε ήδη πληρώσει, όταν πήρατε την Α4 κόλλα δίκην άδειας η οποία ήταν προσωρινή μέχρι να έρθουν τα πράσινα....
Η αίτηση είναι για απώλεια/κλοπή/φθορά. Δεν ξέρει το σύστημα ότι έχεις την προσωρινή. Οπότε θα ήταν λογικό να χρέωνε κάτι, άσχετα αν δεν θα πλήρωνες αν πήγαινες στην υπηρεσία.

BLiTzER
01/09/2022, 13:54
Ρε σεις....ΔΕΝ είναι τσάμπα, το έχετε ήδη πληρώσει, όταν πήρατε την Α4 κόλλα δίκην άδειας η οποία ήταν προσωρινή μέχρι να έρθουν τα πράσινα....

Επίσης, παράσιτο που αναφέρθηκε, γιατί; :confused:
Του δίνετε να σας κάνει μια δουλειά. Άρα θα χάσει τον χρόνο του να την κάνει, όπως και σε κάθε άλλη δουλειά. Το αν είναι εύκολο η όχι, αν θέλει λίγο η πολύ χρόνο, εντελώς άσχετο....

Το θέμα είναι ότι δε θα χάσει τον χρόνο του. Θα πεταχτεί στον κολλητό του στον γκισέ, θα του δώσει το 10ρικάκι του, και σε 3 λεπτά θα έχει πάρει την άδεια, για την οποία εσύ θα χρειαζόσουν μια βδομάδα και 2 επισκέψεις.

Ον τόπικ, έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ τον Ιορδάνη 2-3 φορές, εν μέσω covid, και ήταν εξαιρετικός.