PDA

View Full Version : Δυτική Ροδόπη-Ντελίμποσκα(1950m)-Γυφτόκαστρο(1828m) 27/28-8-2022



billy84
03/09/2022, 15:10
Αυτό το διήμερο ήρθε σαν μάννα εξ ουρανού. Δε θυμάμαι να έχω καταφέρει να βρω 2 μέρες τέτοια εποχή την τελευταία 12τια. Ήταν μια μοναδική ευκαιρία να ανέβω στη Ροδόπη για τα δύο βουνά που είχαν απομείνει στη λίστα μου. Τελευταία φορά ανέβηκα πέρισυ σε μία μέρα για το επίσης απομονωμένο Ανήλιο (Τζούρα Γιούρτ). Τώρα όμως τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά καθώς ειδικά η Ντελίμποσκα είναι μάλλον το πιο απομονωμένο βουνό που έχω ανέβει. Σαν να μην έφτανε αυτό σταμάτησα πολύ νωρίτερα απο ότι είχα υπολογίσει ενώ και τα δελτία καιρού έπεσαν πανηγυρικά έξω. Τα νεύρα μου και οι αντοχές μου δοκιμάστηκαν αλλά ταυτόχρονα δοκιμάστηκε και η σωματική μου ακεραιότητα. Επέστρεψα όμως αλώβητος για ακόμα μια φορά και στο τέλος έμεινε μια δυνατή περιπέτεια με γλυκιά γεύση.

Ανεβαίνοντας δεν έχασα την ευκαιρία να κάνω μερικές αγαπημένες διαδρομές που πλέον δεν έχουν και κίνηση όπως τα Τέμπη και οι στροφές της Σκοτίνας. Αχ που είναι τα νιάτα να ξαναπεράσω με ένα supersport απο εκεί...





https://www.youtube.com/watch?v=k8-LhBti9AI




Γενικά το έπαιζα άνετος καθώς είχα πληροφορία ότι θα φτάσω άνετα και εύκολα στο σημείο ''Κοκκινόχωμα Καβάλας'' που βλέπετε στον χάρτη (κάποιος έχει κάνει λάθος στην ονομασία προφανώς αλλά δεν έχει σημασία, είναι ένα χαρακτηριστικό checkpoint). Ένας φίλος νόμιζε ότι έφτασε εκεί πέρισυ και μάλιστα ότι συνέχισε κιόλας τον δρόμο όσο πήγαινε προς τα δεξιά. :D



437951





Εντάξει μπορεί να το είδε και στον ύπνο του δεν είναι άλλωστε κακό να ονειρεύεσαι. Εκεί λοιπόν που τερματίζει ο δρόμος, ακριβώς απο πάνω βρίσκεται η ψηλότερη κορυφή της Ροδόπης στα 1950m. Το θέμα είναι ότι για να φτάσεις 4 χιλιόμετρα πριν απο αυτό το σημείο χρειάζεσαι σχεδόν 2 ώρες (σύμφωνα με το google) απο το Παρανέστι παρακαλώ!!! Ευτυχώς που δεν τόλμησα ποτέ να ανέβω σε αυτό το βουνό σε μια μέρα γιατί πολύ απλά δε θα έφτανε ο χρόνος και θα γύριζα τα ξημερώματα στην Αθήνα.

billy84
03/09/2022, 15:12
Στην αρχή ο δρόμος είναι στενός και ασφάλτινος αλλά για γερά νεύρα και με χαμηλή μέση ωριαία ταχύτητα. Μετά απο κανά τέταρτο έφτασα στη λίμνη της Πλατανόβρυσης η οποία δημιουργήθηκε έπειτα από κατασκευή φράγματος στον ποταμό Νέστο. Σε αυτό το σημείο γυρίστηκαν πλάνα απο την ταινία Tin Soldier (2022) με τον Robert De Niro και τον Jamie Foxx όπου ένα αυτοκίνητο πέφτει μέσα στη λίμνη.




https://www.youtube.com/watch?v=NOc8nFwV6V0




Πανέμορφη λίμνη μέσα στο πράσινο.




437952

billy84
03/09/2022, 15:13
Η συνέχεια ήταν συγκλονιστική. Για κανα 20 λεπτο ακόμα μέχρι τα λουτρά Θερμιών ο δρόμος είναι άσφαλτος αλλά στο ίδιο σφιχτό μοτίβο. Απο εκεί και μετά συνεχίζει χωμάτινα μέχρι το Δασικό Χωριό του Φρακτού




https://www.youtube.com/watch?v=I_YMIJHgB64

billy84
03/09/2022, 15:14
Χρειάστηκα ουσιαστικά 1 ώρα και 10 λεπτά απο το Παρανέστι για να φτάσω στο Δασικό χωριό του Φρακτού. Απο εκεί ο τελικός προορισμός απείχε ακόμη 12 χιλιόμετρα αλλά πλέον σε παρατημένο χωματόδρομο.




https://www.youtube.com/watch?v=9wlriG9w228&t=3s




Στο δασικό χωριό του Φρακτού. Το δάσος ονομάστηκε φρακτό επειδή ουσιαστικά είναι μια απροσπέλαστη ζούγκλα.




437953

billy84
03/09/2022, 15:19
Οι συνθήκες εκεί πάνω ήταν Φθινοπωρινές. Είχε λάσπες και από ότι κατάλαβα έβρεχε κάθε απόγευμα παρόλο που ξεκινούσε με ηλιοφάνεια η μέρα. Απο εκείνο το σημείο συνέχισα σε δύσβατο τεραίν μέχρι που 4km πριν το τέλος πέτυχα μια μπάρα η οποία είναι μόνιμα κλειστή για πολλά χρόνια απο ότι έμαθα αργότερα.




https://www.youtube.com/watch?v=VTofcyj2tys







Βρίσκομαι στον πυρήνα του Παρθένου δάσους και η μπάρα είναι κλειστή για ευνόητους λόγους. Έχει όμως ήδη ξεκινήσει και ψιχαλίζει ενώ κάπου μακριά ακούω βροντές. Πολύ άσχημο σημάδι που θα μπορούσε να τινάξει στον αέρα την προσπάθειά μου.



437954






Αποφασίζω να κουρέψω μερικά κλαδιά απο αριστερά για να περάσω και να κερδίσω χρόνο.





437955






Τελικά περνάω οριακά και συνεχίζω όμως μετά απο 1.5km ουσιαστικά δεν υπάρχει δρόμος. Έχει καταρρεύσει εδώ και πολλά χρόνια σε αυτό το σημείο όπως με πληροφόρησε ντόπιος.







437956






437957







Πλέον έχει ξεκινήσει και βρέχει. Φοράω αδιάβροχο και συνεχίζω με τα πόδια. Το μέρος είναι ζούγκλα. Απέχω 2.5km απο το τέλος του υποτιθέμενου δρόμου.







437958






Τα οποία km γίνονται υπό δυνατή βροχή σε κάποια σημεία. Εξακολουθώ και ακούω βροντές. Αναρωτιέμαι αν θα καταφέρω να ανέβω τελικά. Επίσης αναρωτιέμαι αν μαζί με βροντές ρίχνει και κεραυνούς.




437959

billy84
03/09/2022, 15:25
Επειδή κάποια στιγμή ο δρόμος κάνει κύκλο αποφασίζω να ανέβω κάθετα προς την κορυφή σε πλαγιά υψηλής κλίσης. Νιώθω κουρασμένος αλλά και ανήσυχος. Δεν έχει περάσει πολύς καιρός απο τον κεραυνό που χτύπησε τον άτυχο δρομέα στο Φαλακρό όρος.



437960





''Αυτό είναι το 191ο βουνό που θα ανέβω. Ρε λες να είναι το τελευταίο μου?'' μονολογούσα...

Εν τω μεταξύ δεν είμαι προληπτικός, αλλά 191 είναι συνολικά τα βουνά της χώρας με υψόμετρο πάνω απο 1500m. Ήταν ο αρχικός μου στόχος, αργότερα αποφασισα να ανέβω και ακόμη 9 βουνά που είναι λίγο χαμηλότερα για να γίνουν 200 τα βουνά που θα έχω ανέβει. Είναι κάπως πιο εύηχο το 200. Αλλά σκεπτόμενος αυτό το νούμερο εκείνη τη στιγμή υπο αυτές τις δύσκολες συνθήκες μου πέρασε απο το μυαλό ότι κάποιος μου κάνει πλάκα...
Να επαναλάβω ότι η περιοχή θα έπρεπε να μην έχει ούτε σύννεφα σύμφωνα με τις προβλέψεις...




437961






Πλησιάζοντας τα εκτεθειμένα λιβάδια. Όσο βρισκόμουν κοντά σε ψηλότερα δέντρα ένιωθα μια σχετική ασφάλεια ότι θα χτυπηθούν αυτά πρωτα σε ενδεχόμενο κεραυνό. Λέω εγώ τώρα...




437962





Βγαίνοντας όμως στα λιβάδια ένιωθα εκτεθειμένος. Και δυστυχώς είχα κουραστεί, δεν είχα αντοχή να πάω πιο γρήγορα.




437963







Βροντές άκουγα κάθε μερικά λεπτά. Κεραυνούς δεν είδα να ρίχνει πουθενά στον ορίζοντα οπότε συνέχισα. Είχα φτάσει άλλωστε πολύ κοντά.





437964





437965







Σε οπτική επαφή με το κολωνάκι της κορυφής. Στο βάθος υπάρχει μια κεραία η οποία είχε κάμερα την οποία πρόσεξα όταν πλησίασα. Μάλλον όχι ελληνική, άλλωστε βρισκόμουν ακριβώς στη συνοριογραμμή.




437966






Τρομερή θέα



437967





437968






Εντάξει η βροχή μου τα χάλασε λίγο αλλά και πάλι όπου και αν κοιτάξω βλέπω πράσινα βουνά




437969

billy84
03/09/2022, 15:28
Στο βίντεο 20 δευτερολέπτων που κατάφερα να τραβήξω θα ακούσετε και μια δυνατή βροντή.





https://www.youtube.com/watch?v=V81RqQOLxZ4






Κατεβαίνοντας τον χωματόδρομο η βροχή έκοψε. Ίσως έπρεπε να περιμένω λίγο αλλά απο την άλλη δεν είχα και πολύ χρόνο. Ήδη η ώρα ήταν περασμένη και βρισκόμουν 60km χωμένος σε απομονωμένα μέρη.




437970







Προς το Φρακτό! Μαγικό σημείο!





437971






Κατεβαίνοντας προς τα λουτρά Θερμιών ένα ξέφωτο με φανταστική θέα. Είναι εντυπωσιακό πως όσο οδηγούσα, όπου και να κοιτούσα έβλεπα μόνο δασωμένους ορεινούς όγκους σε βάθος πολλών χιλιομέτρων. Τέτοια απομόνωση δεν την έχω βιώσει σε κανένα άλλο μέρος. Σκέφτεσαι πως αν συμβεί κάτι κάνένας δε βρίσκεται κοντά σε απόσταση πολλών χιλιομέτρων. Δε φαίνεται ούτε χωριό πουθενά ούτε τίποτα.




437972



437973







Άφιξη στο Παρανέστι όπου θα διανυκτέρευα. Η ώρα ήταν περασμένη και σκεφτόμουν ότι θα είχα φάει χοντρό πακέτο αν αποφάσιζα να κάνω την ίδια εξόρμηση σε μια μέρα. Ήμουν μούσκεμα απο τους τόνους βροχής που είχα φάει. Ευτυχώς το δωμάτιο είχε μπιστολάκι με το οποίο στέγνωσα ρούχα και παπούτσια.



437974






Απαραίτητη αναπλήρωση θερμίδων με ντόπιο τσιπουρο. Με τον ντόπιο οικοδεσπότη κάναμε μια ωραία συζήτηση σε βάθος πάνω στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν αυτές οι περιοχές. Ήταν ο ιδανικός επίλογος μιας δύσκολης μέρας.




437975

billy84
03/09/2022, 15:29
Την επόμενη ξύπνησα στις 7 το πρωϊ και αντίκρισα αυτό το θέαμα.




437976






Επόμενος στόχος ήταν το Γυφτόκαστρο ή Κούλα. Και αυτό σχετικά απομονωμένο βουνό το οποίο θα προσέγγιζα απο το δάσος Χαϊντούς. Απο το Παρανέστι ανέβηκα στο Άνω Καρυόφυτο (παλιά ονομασία Κόκλουτζα) και απο εκεί στον Λειβαδίτη





https://www.youtube.com/watch?v=IvcxRc5MXy4

billy84
03/09/2022, 15:29
Ο Λειβαδίτης είναι χτισμένος στα 1200m υψόμετρο και αποτελεί το ψηλότερο κατοικήσιμο χωριό της Θράκης. Το κλίμα είναι ιδιαίτερα δριμύ και το χειμώνα το χωριό αποκλείεται από τα χιόνια πολύ συχνά. Οι θερμοκρασίες φτάνουν έως τους -25°C. Σε μικρή απόσταση από το χωριό, βρίσκεται ο καταρράχτης του Τραχωνίου Δράμας, ο οποίος είναι απο τους ψηλότερους των Βαλκανίων, αφού τα νερά του πέφτουν από 50 μέτρα ύψος. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να πάω.





https://www.youtube.com/watch?v=7yPoUBJnyDk

billy84
03/09/2022, 15:31
Απο τον Λειβαδίτη έκανα μια φανταστική ασφάλτινη δασική διαδρομή μέχρι το Δασικό χωριό Λειβαδίτη.





https://www.youtube.com/watch?v=pIdrZtjCQlI






437977

billy84
03/09/2022, 15:35
Και απο εκεί προσέγγισα το Γυφτόκαστρο. Λίγο πριν την έναρξη του μονοπατιού πέτυχα ένα ζευγάρι ορειβατών που θα ανέβαιναν και αυτοί στο ίδιο βουνό οπότε ανέλπιστα βρήκα παρέα και μάλιστα καλή κιόλας!




https://www.youtube.com/watch?v=l3XtMaVa364





Εδώ η αφετηρία μου. Σύντομα ο κύριος Χρήστος και η κυρία Σούλα έφτασαν και μέχρι να ξεντυθώ και να οργανωθώ ξεκινήσαμε παρέα την ανάβασή μας.





437978





Στην αρχή το μονοπάτι μας πέρασε απο ένα μαγικό δάσος με οξιές





437979





437980






Και μετά απο 150 περιπου υψομετρικά μέτρα βγήκαμε στην τεράστια ράχη του Γυφτόκαστρου που θα έπρεπε να υπερκεράσουμε. Η ράχη δεν είχε πολλά σκαμπανεβάσματα όμως τελικά αποδείχτηκε σχετικά δύσκολη.




437981






Η χαμηλή βλάστηση ήταν πυκνή και δε βρίσκαμε εύκολα περάσματα. Ήταν λίγο της ταλαιπωρίας.




437982








Ο κύριος Χρήστος εύστοχα την παρομοίασε με Σαβάνα!




437983

billy84
03/09/2022, 15:41
Δεξιά και αριστερά η θέα ήταν καταπληκτική




437984







Εχοντας περάσει τον 1ο ορεινό όγκο. Θα κατευθυνθούμε προς τα δεξιά για να μη χάσουμε ύψος.




437985







Δώστε βάση στους βραχώδεις σχηματισμούς που φαίνονται μακριά




437986





Με ζουμ





437987






Μετά απο μία ώρα και ένα τέταρτο διακρίνουμε τον κύριο ορεινό όγκο της κορυφής. Υπάρχει ένα μικρό σπιτάκι στο βάθος και η βλάστηση είναι αρκετά ψηλότερη απο όσο δείχνει. Δηλαδή λίγη ταλαιπωρία ακόμα για να βγούμε στη βάση του κώνου της κορυφής.





437988






Έχοντας μπει σε ακόμα ένα δασωμένο κομμάτι




437989





437990






Φτάσαμε στη συνοριογραμμή. Αυτός ο δρόμος έρχεται απο τη Βουλγαρία. Αν έμενα στη γειτονική χώρα θα ερχόμουν απο εκεί!





437991







Τελική ανάβαση προς την κορυφή. Πυραμίδα που δείχνει τα σύνορα. Το google maps πάντως δε συμφωνούσε με τη χάραξη των συνόρων. Τώρα ποιος έχει δίκιο...




437992








Παλιά οχυρά ανεβαίνοντας.




437993

billy84
03/09/2022, 15:43
Ένα μικρό καταφύγιο ή κάτι τέτοιο. Στην κορυφή διακρίνουμε ένα κοπάδι πανέμορφα άλογα.




437994







Τα οποία δεν ήταν τόσο άγρια. Μας άφησαν να πλησιάσουμε αρκετά πριν ξεκινήσουν να απομακρύνονται.




437995




437996






Ακόμα μια κορυφή ακριβώς πάνω στα σύνορα.




437997









Τι να πει κανείς για αυτή τη θέα... τα λόγια είναι περιττά






437998





437999






https://www.youtube.com/watch?v=yZlh8zfLY30

billy84
03/09/2022, 15:44
Μιας και είχε περισσέψει λίγος χρόνος αποφάσισα να τραβήξω χωμάτινα προς την πλευρά της Ξάνθης με τελικό προορισμό αυτήν. Απο το καταφύγιο Χαϊντους πήρα τον δρόμο που κατευθύνεται ανατολικά μέχρι που έφτασα στο Πομάκικο χωριό Ρεύμα. Η διαδρομή ήταν όμορφη αλλά γενικά σπαστήρι.





https://www.youtube.com/watch?v=KmkcrQOlZtE





Ρεύμα. Διακρίνεται ένα χαρακτηριστικό τζαμί.





438000

billy84
03/09/2022, 15:45
Απο το Ρεύμα συνέχισα μέχρι το Ωραίο το οποίο είναι επίσης Πομάκικο χωριό.





https://www.youtube.com/watch?v=i8cQk-x1sbQ






























Και σύντομα έφτασα στην Ξάνθη απο όπου ξεκίνησα να επιστρέφω. Ήταν ακόμα μια δύσκολη εξόρμηση σε πολύ απομονωμένα σημεία της χώρας. Η αδρεναλίνη ήταν στα ύψη ειδικά την 1η μέρα όπου ήταν μια δυνατή περιπέτεια με αίσιο ευτυχώς τέλος.

Εδώ και πολλά χρόνια απλά βάζω μπροστά και φεύγω. Και δεν υπάρχει σενάριο που να λέει ότι ''αν ζοριστώ το πολύ πολύ γυρνάω πίσω''. Υπάρχει μόνο η κατάκτηση του στόχου ανεξάρτητα απο τις όποιες δυσκολίες και κινδύνους. Πρέπει να βρεθώ στο σημείο που έχω καρφιτσώσει στον χάρτη με κάθε τρόπο.

Ο ορεινός κύκλος μου στη Ροδόπη έκλεισε. Τα βουνά της λίστας στην οροσειρά ήταν 4 και όλα είχαν τη δυσκολία τους αλλά και την αστείρευτη ομορφιά τους. Για ακόμη μια φορά είδα εικόνες που δε θα έβλεπα ποτέ αν δεν είχα σαν στόχο τα ίδια τα βουνά.


192 και συνεχίζω.


Πάντα όρθιοι!:beer:

katsar
03/09/2022, 15:59
Πολύ ωραία βόλτα !!!!! :beer:
Μπράβο billy84, δείξε πατρίδα :)

υγ Στα Θερμιά είχε κόσμο;

giorgosb
03/09/2022, 20:14
Πολύ δυνατή εξόρμηση!

:beer: :beer:

doctoras
04/09/2022, 09:56
μπίλυ είσαι θηρίο!
οι φωτό απο την πρώτη μέρα στο μονοπάτι μέσα στην ζούγκλα συνδιαστικά με το καιρικό φαινόμενο τρομακτικές απο το pc ποσο αν το βίωνε κάποιος απο κοντά..

unstoppable billys - mountain maniac
:beer:

gaslion
04/09/2022, 11:56
Τέλειο!

ptc
04/09/2022, 13:38
Έχω απορία ποιό θα είναι το επόμενο κεφάλαιο μετά τα 200. Γιατί σίγουρα θα υπάρχει συνέχεια.

:beer:

billy84
08/09/2022, 22:06
Πολύ ωραία βόλτα !!!!! :beer:
Μπράβο billy84, δείξε πατρίδα :)

υγ Στα Θερμιά είχε κόσμο;

Σε ευχαριστώ φίλε! Τι απίστευτα μέρη! Είχε μερικούς εκεί στην παραγκούπολη. Αποκρουστικό το θέαμα κατά τη γνώμη μου και μεγάλο έγκλημα που οι ιθύνοντες άφησαν να εξελιχθεί τόσο αυτό το πράγμα. Έπρεπε να κοπεί απο τη ρίζα στην αρχή του. Τώρα είναι αργά...


Πολύ δυνατή εξόρμηση!

:beer: :beer:


:beer: Να είσαι καλά Γιώργαρε


μπίλυ είσαι θηρίο!
οι φωτό απο την πρώτη μέρα στο μονοπάτι μέσα στην ζούγκλα συνδιαστικά με το καιρικό φαινόμενο τρομακτικές απο το pc ποσο αν το βίωνε κάποιος απο κοντά..

unstoppable billys - mountain maniac
:beer:

Η αλήθεια είναι ότι ήταν κάπως τρομακτικά. Σε συνδυασμό με το ότι γνώριζα οτι ήμουν δύσκολα 60 χιλιόμετρα μακριά απο τον πολιτισμό.:beer:


Τέλειο!

:beer:


Έχω απορία ποιό θα είναι το επόμενο κεφάλαιο μετά τα 200. Γιατί σίγουρα θα υπάρχει συνέχεια.

:beer:


Συνέχεια θα υπάρξει και πρέπει να υπάρχει. Δε θέλω ποτέ να ξεμείνω απο κίνητρο. Απλά δε νομίζω ότι θα συνεχίσω στο ίδιο αγχωτικό στυλ τύπου ''απαραίτητα κάθε Κυριακή πρέπει να ανεβαίνω τουλάχιστον σε μια κορυφή''. Υπάρχουν πολλά πράγματα ακόμα να δω σίγουρα. Υπάρχουν μέρη που έχω να δω και να εξερευνήσω αρκετό καιρό λόγω των βουνών (πχ Μάνη και γενικά η νότια Πελοπόννησος). Επίσης είναι ίσως ευκαιρία να θυμηθώ και μερικά ψηλά βουνά που ανέβηκα πριν 7-8 χρόνια! :)

Το κίνητρο είναι το καύσιμο μου. :beer:

DoctoR_k6
09/09/2022, 23:34
Πολύ ωραία εξόρμηση αν κ ο καιρός σε ζορισε λίγο στο μυαλό.
Αυτά τα κομμάτια δάσους είναι πανέμορφα.

Συνέχισε Βασίλη να μας χαρίζεις τέτοιες εικόνες. :beer:

azar41
10/09/2022, 10:04
Μια ακόμη φοβερή βόλτα στις εσχατιές της Ελλάδας!
Βασίλη δεν νομίζω να ξεμήνεις ποτέ απο κίνητρο ,εγώ μετά απο μια δεκαετία είναι σαν να πηγαίνω πρώτη φορά στο κάθε μέρος,το βλέπω με άλλη ματιά!
Καλή συνέχεια!

billy84
10/09/2022, 15:04
Πολύ ωραία εξόρμηση αν κ ο καιρός σε ζορισε λίγο στο μυαλό.
Αυτά τα κομμάτια δάσους είναι πανέμορφα.

Συνέχισε Βασίλη να μας χαρίζεις τέτοιες εικόνες. :beer:


Είναι ένας ''παρθένος'' παράδεισος. Ζούγκλα κανονική! Να είσαι καλά φίλε!:beer:




Μια ακόμη φοβερή βόλτα στις εσχατιές της Ελλάδας!
Βασίλη δεν νομίζω να ξεμήνεις ποτέ απο κίνητρο ,εγώ μετά απο μια δεκαετία είναι σαν να πηγαίνω πρώτη φορά στο κάθε μέρος,το βλέπω με άλλη ματιά!
Καλή συνέχεια!


Πραγματικά με τόσα που έχω να δω ακόμα (όχι μόνο βουνά) και εγώ αυτό λέω, πάντα θα υπάρχει κάτι εντυπωσιακό να δω αλλά και ακόμα και στα παλιά να παω όντως θα είναι ολα διαφορετικά!:beer:

tzarot
12/09/2022, 17:07
Φίλε Βασίλη, με ταξίδεψες (για μια ακόμη φορά). Τα συγκεκριμένα μέρη, (ειδικά Καρυόφυτο, Λειβαδίτη κλπ) τα αλλώνιζα όταν ήμουν φοιτητής στη Ξάνθη κάπου στο 1990, με ένα DT200. Σίγουρα στις επόμενες εκδομές μου την ερχόμενη Άνοιξη

RaGe_Raptor
13/09/2022, 09:52
Καταπληκτικός,όπως πάντα.
:beer:

pektis
13/09/2022, 10:43
Πολυ ομορφη εξορμιση!
Πάντα τετοια billy.
Σε παραδεχομαι που δεν σταματας πουθενα!
Μπραβο:beer:

billy84
13/09/2022, 11:13
Φίλε Βασίλη, με ταξίδεψες (για μια ακόμη φορά). Τα συγκεκριμένα μέρη, (ειδικά Καρυόφυτο, Λειβαδίτη κλπ) τα αλλώνιζα όταν ήμουν φοιτητής στη Ξάνθη κάπου στο 1990, με ένα DT200. Σίγουρα στις επόμενες εκδομές μου την ερχόμενη Άνοιξη

Το 1990 ήμουν 6 χρονών! Λογικά όλα εκεί πάνω θα ήταν χωματόδρομοι φαντάζομαι και η προσέγγιση θα ήταν ακόμα δυσκολότερη! Με το καλό να πας εύχομαι!:beer:




Καταπληκτικός,όπως πάντα.
:beer:


Να είσαι καλά αδερφέ!:beer:



Πολυ ομορφη εξορμιση!
Πάντα τετοια billy.
Σε παραδεχομαι που δεν σταματας πουθενα!
Μπραβο:beer:


Σε ευχαριστώ φίλε μου! Δε υπάρχει άλλη επιλογή με τον στόχο που έβαλα! Πάντα όρθιος :beer: